موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - انتخابات آمريكا - مهدي رسول پناه - جمهوري آذربايجان - ويروس كرونا - افشين پيرواني - رياست جمهوري - سرپرست باشگاه پرسپوليس - مجلس نمايندگان آمريكا - ايران خودرو - مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا - كاروان نظامي آمريكا - روز عفاف و حجاب - ضايعه نخاعي - محمدرضا هدايتي - اورزانس - ضايعات پوستي - بانوي ميلياردر - ساميان - اشغال - رييس دانشگاه علوم پزشكي گلستان - رحمان احمدي - فرودگاه بندرعباس

مطالب مرتبط:
واکنش قاطع مشاور رهبر انقلاب به فعال سازی مکانیسم ماشه /پارس کردن های این سگ آمریکایی به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید
واکنش قاطع مشاور رهبر انقلاب به فعال سازی مکانیسم ماشه /پارس کردن های این سگ آمریکایی به هیچ نتیجه ای نخواهد رسید
پارس جنوبی میزبان دور برگشت مرحله نهایی لیگ برتر فوتبال ساحلی شد
گزارش شینهوآ از تلاش نافرجام آمریکابرای فعال سازی مکانیزم ماشه
ما به توافقات عادی سازی روابط با اسراییل وارد نخواهیم شد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:052020-09-21اقتصادي

توسعه پارس جنوبی مهم تر است یا پالایشگاه سازی؟


در سال 76 در پارس جنوبی و پتروشیمی حدود 30 میلیارد دلار هزینه شد این میزان اعتبار را می توانستیم برای احداث 3 پالایشگاه به اندازه اصفهان هزینه کنیم تا حدود 900 هزار بشکه نفت خام در روز تبدیل به بنزین، - " در سال 76 در پارس جنوبی و پتروشیمی حدود 30 میلیارد دلار هزینه شد این میزان اعتبار را می توانستیم برای احداث 3 پالایشگاه به اندازه اصفهان هزینه کنیم تا حدود 900 هزار بشکه نفت خام در روز تبدیل به بنزین، نفت کوره و گازوییل می شد، اما در مقابل مردم در منازل خود گاز نداشتند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، طبق قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 و با توجه به بند 4 و 5 ماده 2 این قانون صرفا شرکت های استخراج و تولیدکننده نفت خام، گاز طبیعی و معادن نفت و گاز در گروه 3 فعالیت های تعریف شده در قانون مذکور دسته بندی شده اند، به این معنا که دولت صرفاً مجاز به سرمایه گذاری در این بخش است و مطابق ماده 2 قانون یادشده قلمرو فعالیت های اقتصادی دولت از جمله مالکیت، مدیریت و سرمایه گذاری در بنگاه های اقتصادی نظیر پالایشگاه ها اعم از طرح های تملک دارایی های سرمایه ای، تاسیس شرکت، مشارکت با خصوصی و تعاونی .

به هر نحو و میزان ممنوع است.

با این حال، براساس مفاد تبصره سوم ماده 3 این قانون تنها گزینه پیش روی وزارت نفت برای ساخت پالایشگاه این است که این اقدام در ردیف سازمان های توسعه ای قرار بگیرد؛ زیرا در این تبصره قانونی سرمایه گذاری دولت در بخش های مذکور به طور 100 درصدی و با مشارکت بخش خصوصی از طریق سازمان های توسعه ای مجاز شده است.

به گونه ای که دولت ملکف می شود پس از واگذاری هر پالایشگاه 70 درصد وجوه حاصل از واگذاری ها را به شرکت پالایش و پخش برای احداث پالایشگاه جدید اختصاص دهد و وزارت نفت نیز مکلف می شود پالایشگاه جدید را حداکثر سه سال پس از بهره برداری واگذار کند.

از قوانین که بگذریم نیاز سنجی احداث یک مجموعه با هزینه بالا و زمان طولانی از جمله ملزوماتی است که در هر پروژه ای باید آینده نگرانه به آن توجه کرد.

قطعا در تولید فرآورده ها و پایین دست نفت خام آنچه مهم است تولید ارزش افزوده است، اما امروز صرفنظر از ارزش افزوده ای که احداث یک مجتمع پتروشیمی، توسعه یک میدان مشترک نفتی و گازی، ارتقای راندمان یک پالایشگاه، ساخت یک پایانه صادرات نفت خام همچون جاسک و حتی احداث یک خط لوله می تواند داشته باشد، برخی نگاه ها به لزوم ساخت پالایشگاه معطوف شده است.

اما آیا ساخت پالایشگاه و محصولی که تولید می کند به همان میزان که محصول پتروشیمی ارزشمند است، دارای ارزش است؟ حداکثر کردن برداشت از یک میدان مشترک مهم تر است یا هزینه برای ساخت پالایشگاه؟ پایانه جاسک که بیانگر جایگاه توان ملی کشور در جهان است، استراتژیک تر است یا ساخت پالایشگاهی که محصول تولیدی آن تا چند سال آینده خریداری ندارد؟ البته شکی نیست که بنزین و گازوییل به عنوان محصولات مهم ساخت پالایشگاه از اهمیت استراتژیک و حیاتی برخوردار است، اما در شرایطی که نیاز داخل تامین شده و مازاد تولید برای صادرات هم داریم همچنان باید در اولویت قرار داده شود؟ هدف اصلی از ساخت پالایشگاه چیست؟ مگر نه اینکه محصولی تولید شود که صادرات محصول خام نداشته باشیم و ایجاد ارزش افزوده کنیم؟ آیا این هدف فقط با پالایشگاه سازی محقق می شود؟ زمانی که کشور به لحاظ تامین بودجه و نقدینگی دوران سختی را سپری می کند ساخت پالایشگاه در اولویت چندم توسعه قرار گیرد؟ آیا صرف اینکه پالایشگاه بسازیم تا محصولی تولید شود که مصرفی بوده و علاوه بر آلایندگی ثروت کشور را بسوازند، اهمیت دارد یا اینکه پروژه های ارزشمندتری که مزیت شان بیش از نقاط منفی است، هم مهم هستند؟ مقایسه بین محصولات پتروشیمی و پالایشی و جایگزین کردن پالایشگاه و پتروشیمی درست همانند این است که با یک با سرمایه گذاری بالا کالایی تولید کنیم که کمتر از سرمایه اولیه ارزش مالی دارد و این در حالی است که می توانیم با سرمایه ای کمتر بیش از رقم هزینه شده ایجاد درآمد کنیم.

قطعا باید محصولات مورد نیاز و اولویت های تولیدی کشور را در یک سبد ببینیم و بدانیم که چگونه می توانیم با کمترین سرمایه گذاری بیشترین سود را به کشور برسانیم.

ممکن است اینگونه تصور شود که بنزین، گازوییل، نفت سفید و گاز مایع را به عنوان محصول نهایی استفاده می کنیم و رسالت پالایشگاه تولید محصول نهایی است اما حقیقتا اینگونه نیست، پالایشگاه سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد و محصولاتی که تولید می کند مارجین لازم را ندارد.

علاوه بر این باید دانست وظیفه وزارتخانه های اقتصادی ایجاد ارزش افزوده است، وزارت نفت نیز یک وزارتخانه اقتصادی است که باید ایجاد ارزش افزوده کرده و محصولی تولید کند که درآمدزایی داشته باشد، آن هم در شرایط کنونی و تحریم هایی که روز به روز حلقه آن تنگ تر می شود و بودجه کشور به سختی تامین می شود، پروژه های حیاتی درگیر کمبود نقدینگی و تکنولوژی هستند و صادرات نفت به عنوان اصلی ترین منبع تامین بودجه کشور هدف اصلی و در نوک پیکان حملات محدودکننده.

سوی دیگر ماجرا را هم ببینیم، جهان به سمت استفاده از سوخت های پاک از جمله برق و گاز حرکت می کند تا کمتر محیط زیست آلوده شود و این همان دوراندیشی است که سرمایه گذاری در استخراج گاز را در کشور ما به همراه داشته تا سوخت هایی که هم هوا و هم زمین را بیشتر آلوده می کنند، کمتر مصرف شود، به گفته وزیر نفت؛ "ما در پارس جنوبی تولید را 2.

5 برابر کردیم، این یعنی 10 تا پالایشگاه؛ اگر به جای این، پالایشگاه می زدیم، تمام کشور را به آلودگی می کشیدیم".

بهتر است گستره دیدگاه مان را بیشتر کنیم و اوضاع بازار جهانی محصولات را هم ببینیم، مثلا وقتی انگلیس اعلام می کند که تا 2040 دیگر نیازی به سوخت فسیلی و بنزین ندارد و قطعا دیگر کشورها نیز رفته رفته با تقدم و تاخر همین رویه را دنبال می کنند، چرا ما باید روی پروژه های کوتاه مدت سرمایه گذاری کنیم؟ 10 سال آینده برای کدام بازار بنزین و یا گازوییل تولید کنیم؟ به فرض اینکه بازار تولید محصولات پالایشگاهی تضمین شده باشد، به شرطی که تمام محصولات میانی را تعیین تکلیف کرده باشیم، تولید گاز را به حداکثر رسانده، زنجیره اتیلن و پروپیلن را کامل کرده باشیم، پتروشیمی ها را به سرانجام رسانده و پایین دست پتروشیمی را نیز مدنظر قرار داده باشیم، چرا پالایشگاه نفتخام احداث نکنیم؟ مثلا در سال 76 در پارس جنوبی و پتروشیمی حدود 30 میلیارد دلار هزینه شد این میزان اعتبار را می توانستیم برای احداث 3 پالایشگاه به اندازه اصفهان هزینه کنیم تا حدود 900 هزار بشکه نفت خام در روز تبدیل به بنزین، نفت کوره و گازوییل می شد، اما در مقابل مردم در منازل خود گاز نداشتند، چون سرمایه گذاری در کشور ما براحتی صورت نمی گیرد، در واقع اگر می خواهیم پالایشگاه بسازیم باید از بودجه جای دیگر حذف کنیم، پتروشیمی نداشته باشیم تا پالایشگاه بسازیم، در پارس جنوبی هم اجازه می دادیم قطر تا می تواند از میادین مشترک و سرمایه بین نسلی ما برداشت کند.

اگر اولویت ساخت پالایشگاه با هدف صادرات محصولات آن هم بود، می توانستیم حدود 8 میلیارد دلار در سال درآمد کسب کنیم، اما امروز ارزش گازی که بین مردم توزیع می کنیم سالانه بیش از 30 میلیارد دلار است.

اگر پول داشتیم و تمام زنجیره ارزش اتان، میعانات گازی را کامل کرده و بودجه مازاد داشتیم و پالایشگاه نمی ساختیم، قطعا مسئولین امر باید پاسخگو بودند، اما واقعیت این است که ما در کشوری زندگی می کنیم که منابع مالی محدود است، میدان مشترک پارس جنوبی و غرب کارون را داریم که تا غفلت کنیم چیزی از ذخایرشان باقی نمی ماند، اینگونه نیست که اگر ما سرمایه گذاری نکنیم و نفت و گاز این مخازن را برداشت نکنیم، همسایگان هم بر نمی دارند.

موضوع دیگر اینکه آیا بهتر نیست به جای صرف سرمایه عظیم و ساخت پالایشگاه جدید با یک سوم هزینه پالایشگاه های موجود و ضررده را که محصولات نامرغوبی تولید می کنند، بروز کنیم؟ مثال واضح آن پالایشگاه اراک است که نفت 50 دلاری را تبدیل به محصول 48 دلاری می کرد اما اکنون با نوسازی و افزایش راندمان همان نفت 50 دلاری را تبدیل به محصول 54 دلاری می کند، یعنی هم سرمایه گذاری کمتری شده و هم پالایشگاهی که روزی 5 تا 6 میلیون لیتر بنزین معمولی تولید می کرد، امروز 13 میلیون لیتر بنزین و حدود 18 میلیون گازوییل یورو تولید می کند.

باید بدانیم پول ارزش زمانی دارد اگر کسی پروژه مند باشد، می داند اولین درس اجرای هر پروژه ای این است که هر چیزی به وقت خود ساخته و روی آن سرمایه گذاری صورت گیرد.

نخواهیم که ثروت مردم را با منویات سیاسی خود بر باد دهیم و محصولی تولید کنیم که علاوه بر حفظ منافع کشور و ملت، یادگار ماندگاری برای فرزندان خود باقی بگذاریم.


کلید واژه ها: پارس جنوبی - پالایشگاه - هزینه - قانون - نفت خام - پتروشیمی - حدود - جنوبی - میلیارد - پارس - اصفهان - اعتبار - سرمایه گذاری - احداث - تولیدکننده - میزان - گاز طبیعی - هزار - کنیم - بشکه - نفت و گاز - ماده - دلار - نفت کوره - خبرنگار - گازوییل - استخراج - سرمایه - فعالیت - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی وضعیت بورس در نخستین هفته آبان ماه

شاخص بورس ارتفاع 1.4 میلیون واحد را هم از دست داد

قیمت های عجیب و غریب آپارتمان های بیش از 100 متر در تهران + جدول

93 درصد سهم لرستان از درآمدهای عمومی دولت تحقق یافت

قیمت امروز لپ تاپ 3 آبان ماه 99

تیکه سنگین مجری مشهور درمورد کاهش قیمت دلار/ عکس

قیمت دلار در روز 3آبان ماه 99

قیمت سکه در روز3آبان 99

برج های دوقلو، پروژه خزان زده خرم آباد/ سرانجامی که به اختلاف گره خورده است

گردو غبار سالانه 6 هزار میلیارد تومان به 5 استان کشور خسارت وارد می کند 

قیمت طلا در روز 3آبان ماه 99

برخورد با محتکران آرد و روغن در قزوین

گوشت و مرغ در دولت روحانی چقدر گران شده است؟ +نمودار

پرداخت تسهیلات کرونا در کرمان: ثبت نام 400 میلیارد تومان از 1140 میلیارد تومان سهم استان!

28 نماد بورسی متوقف شدند

بیش از 13.5 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی در هشترود پرداخت شد

تداوم پروازهای ایران به کشورهای آسیای مرکزی

سعادت آباد، انتخابی هوشمندانه برای سکونت و سرمایه­ گذاری

تحقق 93 درصدی درآمدهای لرستان

چرا تخم مرغ دو برابر قیمت درب مرغداری به دست مصرف کننده می رسد؟

پیش بینی بانک جهانی از نفت 44 دلاری در سال 2021

سقوط بورس به کانال یک میلیون 300 هزار واحدی

تازه ترین آمار از همه گیری کرونا در جهان امروز 3 آبان 99

تیکه سنگین مجری مشهور درمورد کاهش قیمت دلار/ عکس

ضرورت کاهش 540 میلیون مترمکعبی مصرف آب در قزوین

ظاهر جدید و خشن کیا اسپرتیج جدید

گره پایه های صادراتی بر رونق صادرات

بزرگ ترین معاملات روزانه تاریخ بازار سرمایه در بورس انرژی ایران ثبت شد

یک پیش بینی مثبت از آینده قیمت خودرو

جلوگیری از هدررفت سالانه 70 هزار مترمکعب آب با اجرای طرح آبخیزداری درازدره بن

جزییات بزرگ ترین معامله روزانه در تاریخ بورس ایران

برخورد با محتکران آرد و روغن در قزوین

ساخت یاتاقانهای آبگرد غلتک به روش ریختهگری در ماسه

هوشمند سازی خودر بدون هوشمند سازی جادها بی فایده است/خودروهای خودران چگونه خلق شدند؟

جنین های فریز شده در قم چند ساله شدند؟

تحلیلگران طلا در انتظار سیگنال های تکنیکال

سایه روشن های سامانه جامع تجارت

کوچک شدن اقتصاد آسیا در سال 2020

وعده واگذاری سرخابی ها همزمان با شمارش جوجه ها در آخر پاییز

بازار خودرو با وام آرام می شود؟

ضورت کاهش 540 میلیون مترمکعبی مصرف آب در قزوین

بازی رنگ ها در فصل زیبای برداشت فلفل در داورزن+تصاویر

تولید افزون بر 70 هزار تن آهن اسفنجی در فولاد سفیددشت

آقای استاندار! مخاطب شما دولت است

حضور رییس کل دادگستری اردبیل در زندان با هدف بررسی مشکلات قضایی مددجویان

گرانی تخم مرغ در مغازه ها ارتباطی به مرغدار ندارد/کمبود نهاده های دامی چالش پیش روی مرغداران

رشد 20 درصدی تولید پنبه در یک سال اخیر

آغاز برداشت لیموشیرین در توکهور وهشتبندی

ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از 300 یورو ساخت آمریکا|گرانی گوشی تلفن همراه متأثر از نوسانات بازار ارز

کلاف سردرگم این روزهای کشاورزان زعفران کار / کارگر برای برداشت محصول نیست

افزایش صادرات روغن موتور از ایران / دورنمای سودآوری ایرانول در شش ماهه دوم 99

70 میلیارد ریال برای بهبود منابع آبی در کهگیلویه و بویراحمد هزینه شد

دستبرد به بزرگترین گنجینه جواهرات ساوه

قیمت نفت خام 2 درصد سقوط کرد

راه اورست بسته شد

شاخص بورس ارتفاع 1.4 میلیون واحد را هم از دست داد

میادین میوه و تره بار تهران فردا باز هستند

«لوک اویل» استخراج گاز در ازبکستان را افزایش داد

تصفیه خانه مرکزی فاضلاب در پارس جنوبی احداث می شود

زنگ خطر شیوع کرونا در هرمزگان دوباره به صدا درآمد/ افزایش آمار بیماران بستری / وضعیت پرخطر در بندرعباس، جاسک و کیش

موضوع صدور کارت بازرگانی برای 70 کارتن خواب صحت سنجی شود

بورس به کدام سو می رود؟

مرگ تدریجی صنعت هتل داری در خواب خرگوشی مسئولان

پیش بینی کارشناسان از وضعیت امروز بورس

ورود شاخص کل بورس به کانال جدید 1.3 میلیون واحدی

21 واحد معدنی در سلماس فعال است

پورابراهیمی: عدم بازگشت ارز زیر سر 250نفر است

روایت شامخ از بازار کساد خرده فروشان

تولید خودرو 19 درصد رشد کرد

معاملات تالار بورس سمنان به 346 میلیارد ریال رسید

فیلم| ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

خیز مجدد سکه در بازار

28 نماد بورسی متوقف شدند

دارابی: با بهره 15 درصدی هم نرخ تشکیل سرمایه منفی است

اعطای بسته تشویقی برای اصناف و کسبه جهت رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی

اتاق خوابی به سبک مینیمال

بازار خودرو با وام آرام می شود؟

اختصاص 220 هزار هکتار از اراضی کشاورزی ایلام به کشت محصولات پاییزه

کشف زمین خواری 10 میلیاردی در زنجان

دوام واحدهای تولیدی در بازار مستلزم استفاده از نوآوری است

اهدای بیش از 4500 اصله نهال به شهروندان بندرعباسی

تورم نقطه ای در مهر ماه 41 درصد شد

ساخت 1.2 میلیون واحد مسکونی در هر سال خیال جوانان برای تشکیل خانواده را آسوده می کند

تامین 90 درصد زمین طرح اقدام مسکن ملی در اردبیل

الزام ایرلاین ها به استفاده از 60 درصد ظرفیت هواپیما

6 میلیارد ریال برای یک طرح آبخیزداری شهرستان بن هزینه شد

قیمت نفت خام 2 درصد سقوط کرد

نرخ رشد درآمد هواوی به خاطر کرونا و تحریم های آمریکا کاهش یافته است

رشد قیمت طلا پس از ریزش 25 دلاری

کرونا کارگر و کارفرما نمی شناسد

تقاضای سرمایه گذاری در نقره در یک سال 3 برابر شد

راه اندازی جمعه بازار ترنج برای حمایت از کسب و کار های هنری

گفتگوی بازار با برنده نوبل اقتصاد:حراجی ها عرصه فروش کالا و خدمات بدون وابستگی به دولتها هستند/ رونق حراجی با گسترش فضای مجازی

28 نماد بورسی متوقف شدند

خبر تازه درباره قیمت گازوییل/ شایعه افزایش قیمت درست است؟

پایان مهلت بانک مرکزی برای ساماندهی دستگاه های کارتخوان

خبر توییتری قالیباف درباره یک تصمیم اقتصادی

راهکار شریعتمداری برای افزایش بهره وری سازمانی

نرخ لیر ترکیه به رکورد تاریخی جدیدی سقوط کرد

قیمت روز گوشی موبایل 1399/08/03

توسعه پارس جنوبی مهم تر است یا پالایشگاه سازی؟

توسعه پارس جنوبی مهم تر است یا پالایشگاه سازی؟