مطالب مرتبط:
عکس هایی از کره شمالی به نمایش درمی آید
پرسپولیس از پس الدحیل برمی آید
نماینده ایکوموس برای ارزیابی میدانی اورامانات فردا به تهران می آید
بمب نقل و انتقالات تراکتور از استقلال می آید؟
بمب نقل و انتقالات تراکتور از استقلال می آید؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 08:402020-09-21اجتماعي

راهداری؛ مجموع کارهای سخت و فراوانی که به چشممان هم نمی آید


معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با اشاره به اینکه شاید بیش از 300 ایراد و اشکال بتوان در راه ها پیدا کرد، افزود: - ایسنا/کرمان معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با اشاره به اینکه شاید بیش از 300 ایراد و اشکال بتوان در راه ها پیدا کرد، افزود: کار بسیار سختی است زیرا اگر آسفالت افتادگی داشته و شانه های راه مشکل داشته باشد، موجب غیرایمن شدن جاده می شود و کار راهداری اینگونه است اما هیچ وقت به چشم نمی آید.

"احسان عراقی زاده" در گفت و گو با ایسنا با تشریح اقدامات صورت گرفته در مجموعه راهداری استان کرمان اظهار کرد: همه کارهایی که در حوزه راه ها انجام می شود، توسط راهدارها صورت می گیرد که این اقدامات شامل رفع تصرف حریم جاده، اصلاح ترک آسفالت جاده، اصلاح تابلوها و خط کشی، نظافت راه ها و .

می شود.

وی با اشاره به اینکه شاید بیش از 300 ایراد و اشکال بتوان در راه ها پیدا کرد، افزود: کار بسیار سختی است زیرا اگر آسفالت افتادگی داشته و شانه های راه مشکل داشته باشد، موجب غیرایمن شدن جاده می شود و کار راهداری اینگونه است اما هیچ وقت به چشم نمی آید.

عراقی زاده با اشاره به اینکه راهداری شامل راهداری جاری، راهداری زمستانی و نوروزی می شود، تصریح کرد: راهدار همیشه در حال برنامه ریزی، تامین اعتبار و اجرای کار است و بعد از اجرا ایرادات را رفع می کند.

وی با اشاره به وقوع و اثر سیل بر جاده ها بیان کرد: در قبال سیل باید به دو گونه پیشگیری و عمل اقدام کنیم که بخش پیشگیری از سیل شامل موارد مختلفی است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با اشاره به اینکه در زمینه پیشگیری از سیل قبل از فصل بارندگی، نقاط سیل خیز را بررسی می کنیم تا ببینیم سیل چه آسیبی به جاده می زند، بیان کرد: دیواره های خاکی هدایت آب (دریواسیون) در کنار جاده وجود دارد که در فصل تابستان کشاورز برای رفتن به مزرعه این دیواره را قطع و از آن عبور می کند که در زمان وقوع سیل، این دیواره کاملا تخریب شده و آب می آید روی جاده و منازل و روستاها را خراب می کند.

وی اظهار کرد: اقدام بعدی بررسی کف (نرسیده به پل) است که انواع بوته و گیاه در آن روییده و آشغال در آن جمع شده که باید این مکان را تخلیه(تنقیه)کرد که یک اقدام پیشگیرانه است.

عراقی زاده با اشاره به بررسی زیر پل ها عنوان کرد: این مکان ها را چک می کنیم آیا بارش ها و سیلاب های سال قبل موجب آبشستگی زیر پی و فنداسیون پل شده یا نه تا در زمان وقوع سیل زیر پایه را تخریب نکند و موجب فروریختن پل بشود.

وی بیان کرد: وضعیت پایین دست پل اهمیت زیادی دارد زیرا ممکن است روستایی ها ماسه های پایین دست را برداشت کرده باشند و زمان وقوع سیل، آب در این گودال می چرخد و پل را تخریب می کند.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با اشاره به اینکه در بررسی ها پایین یا بالاتر از مکان پل را چک می کنیم که اگر مسیر آب عوض شده باشد، تاثیر زیادی در تخریب پل یا خسارت سیل دارد، گفت: هدایت آب های سطحی اقدام دیگر است که اگر به آن توجه نشود، ممکن است سیل از روی جاده آغاز شود لذا کانال های کنار جاده باید آبی که از ارتفاعات سرازیر می شود را هدایت کند.

وی اظهار کرد: دستک های بتنی(دیوارهای بالی شکل) کنار پل ها وجود دارد و آب را جمع و هدایت می کند که گاهی مردم برای دیوارکشی خانه روستایی به جان این دیواره ها می افتند و آنها را می شکنند و می برند و به خاطر چند قطعه دیواره، به پل 15 میلیارد تومانی خسارت می زنند.

عراقی زاده افزود: در جاده های فرعی و روستایی به جای پل، آبنما داریم و مراحل بررسی قبل از زمستان و سیل در این جاده نیز انجام می شود و به دلیل اینکه جاده روستایی پل ندارد، آب از روی جاده رد می شود و جاده خاکی را آب از بین می برد که باید سنگ ریزی شود و هر کدام ا راه های روستایی براساس مشخصات فنی کار خاص خود را لازم دارد و قبل از سیل انجام می شود.

وی تصریح کرد: مسئله مهم این است که آمادگی برای سیل داشته باشیم و باید بدانیم در زمان وقوع سیل به چه چیزهایی نیاز داریم که مهم ترین لوازم دستگاه و ماشین آلات، بلدوزر، باکس، لوله و .

است و از دو سال قبل با ورود بنده به راهداری، باکس و لوله بتنی و پلاستیکی خریداری شده که در صورت وقوع سیل این موارد تعبیه و جاده باز می شود.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: در زمان وقوع سیل هیچ کاری نمی توانیم انجام بدهیم و فقط بلدوزر کار می کند که این مورد جزو دستگاه سازمانی ما نیست و فرمانداری، ستاد بحران شهرستان، دستگاه های زیربنایی و .

باید بلدوزر داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه به عنوان مثال در زمان وقوع سیل شرکت برق می گوید تیرهای برق دارد می افتد، بلدوزر بدهید در حالی که باید این دستگاه را داشته باشند، اظهار کرد: تنها کسی که در زمان وقوع سیل ابتدا حضور یافته و راه را باز می کند، راهداری است و بعد از آن خودروهای امدادی، بحران، هلال احمر و .

می توانند عبور کنند و باید حواسمان به این موارد باشد و تجهیزات موردنیاز را تهیه کنیم.

عراقی زاده با اشاره به اینکه استان باید به فکر باشد و به جای جلسه، دستگاهی خریداری شود که اگر سیل آمد، بتوانیم مسیر را باز کنیم، افزود: برنامه ریزی برای بندهای خاکی، آبخیزداری و هدایت سیل خیلی خوب است اما گاهی این ها را نیز آب می برد و باید دستگاه برای بازگشایی مسیرها باشد.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با بیان اینکه در زمان وقوع سیل همه می گویند شما کار کنید، اعتبار می دهیم و در زمان دادن اعتبار اینقدر دستگاه های اجرایی زیاد هستند، که یادشان می رود خط شکن کی بود اظهار کرد: بعد از پایان سیل دوباره کارهای ما شروع می شود و برای تخریب پل ها پیمانکار گرفته و کار انجام می شود و جاده، پل ها و موارد خسارت دیده اصلاح و بازسازی می شود.

وی با بیان اینکه مهم ترین مسئله پیشگیری است، عنوان کرد: در سال 97 تعداد 79 دستگاه پل که در اولویت بوده و احتمال تخریب آنها را می دادیم، بازسازی و در این زمینه سیمان و سایر تجهیزات به صورت امانی خریداری و در اختیار شهرستان ها گذاشته و توسط نیروهای راهداری کار انجام و اصلاح شده و در پی این اقدام خسارت ها در سال 98 خیلی کمتر شد.

عراقی زاده در ادامه عنوان کرد: خسارت راه های روستایی زیاد است و اکثر اعتبارات راه روستایی از ملی برداشته شده و باید استان برای آن اعتبار بگذارد و ما پیشنهاد داریم به جای ساختن راه روستایی و آسفالت آن که تصادفات را نیز افزایش می دهد، اعتبار را برای نگهداری راه های روستایی بگذاریم و به جای توسعه راه های روستایی آنها را حفظ کنیم.

وی بیان کرد: بیش از 90 درصد ضریب برخورداری در راه های روستایی داریم و روستاها راه دارند اما باید این راه ها را حفظ کنیم و باید هم و غم را در این حوزه بگذاریم.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان با بیان اینکه در استان کرمان مرتب سیل داریم و یکی از حوادث ما سیل است، گفت: حوادث مختلفی در استان رخ می دهد و به عنوان مثال طوفان شن یکی از موارد دیگر است که خیلی افراد نمی دانند موجب خسارت و خرابی راه ها و حتی تلفات جانی می شود.

وی افزود: اینکه ساعت سه نیمه شب طوفان و شن روی جاده جمع می شود و راننده ای با سرعت زیاد در حال رفتن است و با کوه شن مواجه می شود که این قسمت خوب قضیه است و برخورد خودرو با تپه شن تلفات جانی نمی دهد و فقط خسارت وارد می کند.

عراقی زاده ادامه داد: گاهی 10 سانتیمتر شن روی جاده است و به چشم راننده نمی آید اما چرخ خودرو روی شن می رود و معلق می زند و کشته می دهد.

وی بیان کرد: اگر می توانستیم در سیل با یک بلدوزر راه را باز کنیم، جمع کردن شن کار زیادی دارد و باید چند دستگاه ماشین آلات برای جمع کردن و انتقال شن ها به منطقه ای با فاصله از جاده اعزا م کنیم و طوفان شن ممکن است بیشتر از سیل، برف و باران موجب تلفات جانی بشود.

معاون راهداری استان کرمان در بخش دیگری از سخنانش گفت: در زمان وقوع آتش سوزی مراتع از ما خواسته می شود برای دسترسی به محل آتش سوزی، ماشین آلات راهداری اعزام شود.

وی در ادامه اظهار کرد: استان واقعا اعتبار ندارد و کشور مشکل دارد اما باید اولویت بندی کنیم و برنامه ریزی اساسی داشته باشیم و براساس اولویت ها کارها را پیش ببریم.

عراقی زاده درباره وضعیت محور شهداد – نهبندان که در سیل ابتدای سال قبل دچار خسارت و تخرب شد، بیان کرد: این محور شرایط ویژه ای وجود دارد و از کیلومتر 65 تا حدود 80 این جاده یک باتلاق است و جاده از وسط رودخانه رد شده است.

وی گفت: در اکثر جاهایی که جاده از رودخانه عبور می کند، پل می زنیم اما در این منطقه شرایطی وجود دارد که مانند آن در دنیا وجود ندارد و 15 تا 20 متر زیر این منطقه نمک است و برای زدن پل شرایط فنی اجازه نمی دهد و در زمان تاسیس این جاده که ترافیک آن کم بوده، مطالعات فنی اقتصادی به این نتیجه رسیده که پل زده نشود و اگر سالیانه تخریب شود آسفالت سرد ریخته و بازسازی می شود.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان اظهار کرد: مطالعات این محور در دستور کار وزراتخانه است و دنبال مشاور هستیم و چندبار مناقصه برگزار و تجدید شده اما مسئله بغرنجی است و باید تصمیم جدی گرفته شود که تصمیم احداث پل سخت نیست، تامین اعتبار آن مهم است.

وی افزود: رودخانه کالیشور که یک سر آن در راور است، به این منطقه هم می رسد اما رودخانه منطقه "شهداد – نهبندان" وحشی است و در منطقه پخش می شود.

یکسر رودخانه از یک مسیر می رود و یکسر آن از طرف دیگر و خییل نمی شود روی آن حساب کرد.

عراقی زاده تصریح کرد: مسئله دیگر بحث ثبت جهانی کویر لوت است و اجازه نمی دهد کار زیادی در این منطقه انجام بدهیم و شن ریزی کنیم و نمی توانیم خیلی دست روی این قسمت بگذاریم.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در سال 97 خسارت سیل به راه های شمال استان کرمان 20 میلیارد تومان، سال قبل 195 میلیارد تومان و امسال تاکنون 278 میلیارد تومان بوده است.

معاون راهداری استان کرمان گفت: بخش زیادی از خسارت ها مربوط به راه های روستایی است و برای بازسازی اعتبار نداشتیم و کل اعتباری که به ما داده شد 10 درصد میزان خسارت بوده است.

وی با اشاره به اینکه جاده ای که تخرب می شود، اگر درست نشود، سال بعد خسارت دو برابر خواهد بود، اظهار کرد: هنوز پل کالیشور راور از ابتدای سال 98 مانده و 22 میلیارد تومان اعتبار می خواهد و انجام کار طول می کشد اما سیل که صبر نمی کند و خسارت روی خسارت افزایش می یابد.

عراقی زاده با تاکید دوباره بر پیشگیری گفت: هیچ مشکلی در بررسی و ارزیابی نداریم و باید اعتبار باشد تا کار را جلو ببریم؛ گاهی خسارت سیل در پی بی توجهی و غفلت رخ می دهد اما ما بررسی ها را انجام داده ایم که با این کارها، خسارت پل ما در سال گذشته صفر شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: معاون راهداری اداره کل راهداری - راهداری - استان کرمان - اداره کل راهداری - راه ها - جاده - کرمان - حمل و نقل - اداره کل - استان - اقدامات - آسفالت - اداره - اصلاح - ایراد - اشکال - ایسنا - معاون - صورت - حوزه راه - رفع تصرف - فراوانی - گفت و گو - نظافت - عراقی - توسط - حریم - حوزه - مشکل - تصرف

آخرین اخبار سرویس:
سنجش نزدیک به 62 هزار نوآموز پایه اول و پیش دبستانی خوزستانی، تاکنون

اجرای کامل طرح لباس دوربین دار پلیس بستگی به تامین اعتبار دارد

توضیحات سازمان ملی استاندارد پیرامون حادثه مرگبار در ایستگاه متروی توحید؛ هیچ استاندارد ملی برای بالابر کارگاهی تدوین نشده است

توزیع اقلام بهداشتی و آموزشی بین دانش آموزان محروم بیرجند

سنجش نزدیک به 62 هزار نوآموز پایه اول و پیش دبستانی خوزستانی، تاکنون

تولیدات هنری با محوریت نماز در کلاس های مجازی مدارس سمنان پخش شود

ایران زیباست؛ «ویسادار»

اجرای طرح توسعه سواد دختران و زنان روستایی در استان

وضعیت آب و هوا در 9 آبان/ آسمان تهران نیمه ابری

هوای کلانشهر اصفهان در وضعیت نارنجی است

سقوط دو محیط بان کرمان از کوه

آلودگی در کمین گروه های حساس

آخرین وضعیت آب و هوا در کشور

آخرین وضعیت آب و هوا در کشور

کار زیبای لوکوموتیوران شیراز _ تهران +عکس

آخرین وضعیت آب و هوا در کشور

120 فرزند شبه خانواده در مراکز بهریستی قزوین نگهداری می شوند/ اورژانس اجتماعی در سراسر استان فعال است

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر می شود/ افزایش 4 تا 7 درجه ای دما

رنگ پاییز بر رخسار طبیعت کلاردشت

سند تک برگی برای 2 میلیون هکتار از عرصه های ملی آذربایجان غربی صادر می شود

افزایش آلودگی هوا در ده شهر خوزستان

احداث سلول دفن بهداشتی پسماند های پزشکی در مجتمع آرادکوه تا پایان سال

جو استان ایلام تا اواسط هفته آینده پایدار است/ احتمال بارش پراکنده باران از سه شنبه

شرایط جوی پایدار و یکنواخت در خراسان جنوبی

تحقق دانش آموزانی خلاق، متعهد و مستقل با بهره گیری سنجیده از ظرفیت بسیج دانش آموزی

بهسازی و آسفالت روستا های حومه غربی کهگیلویه

احیای گوزن قرمز در جنگل فندقلوی نمین

کرونا جان یک معلم دیگر را در ایذه گرفت

تهران امروز نفس تازه کرد

سرانه فضای آموزشی میانه 5/4 متر مربع است/تحصیل 30هزار دانش آموز در شهرستان

دانش آموزالبرزی مدال طلا جهانی تکواندو نوجوانان را از آن خود کرد

شرکت در انتخابات دانش آموزی تمدید شد

رفع تصرف زمینهای ملی در بخش عقیلی گتوند

محوطه باستانی عباس آباد بهشهر

لایحه رتبه بندی معلمان به دولت ارائه شد

کیفیت هوای تهران « قابل قبول» است

پیش بینی جو پایدار و افزایش آلاینده ها در خوزستان

مرحله دوم حفاظت و مرمت کاروانسرای ایری ورزقان به پایان رسید

زیباترین مکان های شگفت انگیز دنیا + تصاویر

کاهش 1.6 درصدی تردد در جاده های کشور/محدودیت ترافیکی در محور هراز

ثبت 5 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس طی هفته گذشته

ثبت 5 روز هوای ناسالم برای گروههای حساس طی هفته گذشته

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

وضعیت آب و هوا، امروز 8 آبان 99 / افزایش آلودگی هوا تا اواسط هفته آینده

کیفیت هوای تهران روی مدار سلامت

زیباترین مکان های باور نکردنی و شگفت انگیز دنیا + تصاویر

آلودگی هوا باعث تشدید ویروس کرونا می شود

توزیع 200 بسته معیشتی و کمک آموزشی در اندیمشک

جدول شماره 55 مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

هوای تهران سالم است/ ثبت 5 روز هوای ناسالم طی هفته گذشته

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر خواهد شد

آموزش 60 نجاتگر هلال احمر و 60 آتش نشان برای تشکیل تیم جست وجو

وضعیت هوای اصفهان با سردترین نقطه استان به میزان 1- درجه سانتی گراد

کرونا جان یک معلم دیگر را در ایذه گرفت

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

بهسازی معابر منطقه 15 با آسفالت مناسب

«قلعه کوچک»، نام دیر آشنای محله قلهک

 پیش بینی وضعیت جوی و دریای آرام برای هرمزگان

امشب ماه در دورترین فاصله با زمین است

هوای شهر های صنعتی آلوده تر خواهد شد

تردد روان در محورهای شمالی کشور

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

هوای استان های ساحلی گرم و شهرهای صنعتی آلوده تر می شود

ارائه خدمات به 6500 یزدی در طرح «آمران سلامت»

بذار گرفتگی غروب تو چشات بیفته

آخرین وضعیت کیفیت هوای پایتخت

آشنایی با گیاهان آپارتمانی سایه دوست

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

آغاز مراحل ساخت درمانگاه جزیره هنگام با حضور استاندار

هوای پنج منطقه مشهد آلوده شد

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر خواهد شد

برگزاری جشنواره «علمدار» در کهگیلویه وبویراحمد

دریاچه توشن؛ تقابل جنگل و دریا

آغاز مرحله نوین عملیات ضدعفونی اماکن عمومی پاکدشت

شهردار: کرمان به سمت شهر هوشمند پیش می رود

افزایش دما در نوار شمالی کشور/ شهرکرد سردترین مرکز استان

افزایش آلودگی هوا در شهر های پرجمعیت و صنعتی

مدیرکل استاندارد: 693 آسانسور در کرمان بازرسی شد

هوای تهران قابل قبول است

کیفیت هوای اصفهان ناسالم و در نجف آباد خطرناک است

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

13 آبان از طریق فضای مجازی برای دانش آموزان بازخوانی شود

افزایش آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت کشور

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

پدر شهید زارع آسمانی شد

مدرسه تلویزیونی ایران

هوای شهرهای صنعتی آلوده تر خواهد شد/ افزایش 4 تا 7 درجه ای دمای هوا

وزش باد و هوای نیمه ابری در راه آذربایجان غربی

اجرای 35 طرح راهسازی و حمل و نقل ریلی و جاده ای در فارس

تنزل قراردادهای کار به 1 ماه یعنی فاجعه/ حال درمان کارگران خوب نیست

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت و صنعتی

هوای تهران در مرزآلودگی/بیشترین و کمترین دمای هوا در روزجاری

تمدیدآموزش غیر حضوری 8 شهرستان خراسان جنوبی

کرونا جان یک معلم دیگر را در ایذه گرفت

اطلاعیه جدید تمدید تعطیلی آموزش حضوری در مدارس استان بوشهر

فرسایش خندقی خاک یکی از عوامل مهم در تخریب اراضی کشاورزی جنوب سیستان وبلوچستان

جاده رویایی خلخال به اسالم

راهداری؛ مجموع کارهای سخت و فراوانی که به چشممان هم نمی آید

راهداری؛ مجموع کارهای سخت و فراوانی که به چشممان هم نمی آید