مطالب مرتبط:
آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!
آیین نامه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری تصویب شد
حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری از مهرماه همسان سازی می شود
همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری از مهرماه سال جاری/ گزارش وزیر امور خارجه از شکست آمریکا در اعمال مکانیزم ماشه
همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری از مهرماه
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 08:202020-09-21اقتصادي

آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!


همسان سازی حقوق یک و نیم میلیون بازنشسته ی صندوق کشوری، در سال جاری نیاز به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد؛ این اعتبار قرار است از مهرماه صرف اجرای همسان سازی و ارتقای دریافتی بازنشستگان شود؛ - " جی پلاس"، وقتی رییس جمهور به صراحت می گوید شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی اگر لازم باشد باید مجانی واگذار شوند دیگر کاملاً بدیهی ست که صیانت از اموال تاریخی و بینِ نسلی نیروی کار هیچ جایگاهی نداشته باشد و مزایده پشت مزایده برای واگذاری شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی برگزار شود.

ایلنا نوشت: در اسفندماه 97، رییس جمهور با بیان اینکه مدیریت اقتصادی به عهده وزارت کار نیست، گفت: سهامداری اشکالی ندارد، ولی نباید این وزارتخانه کار اقتصادی انجام دهد.

سال آینده سال واگذاری شرکت های مربوط به شستاست.

بعضی ها البته کارشکنی می کنند، ولی برای این واگذاری باید محکم ایستاد.

این را واقعا باید جمع کرد.

حتی شرکت های ضررده باید مجانی باید مجانی واگذار شود.

به وزیر کار گفته ام تا پایان دولت نباید شستا وجود داشته باشد، البته سهامداری اشکالی ندارد.

در این شرایط، اموالی که متعلق به نیروی کار است و باید برای نسل های بعد حفظ شود، راحت با قیمت های غیرواقعی به مزایده گذاشته می شود تا بخش خصوصیِ ناکارآمد که بارها و بارها با به ورشکستگی کشاندن غول های صنعتی ازجمله نیشکر هفت تپه، پلی اکریل اصفهان و ماشین سازی تبریز نشان داده صلاحیت کافی ندارد، بتواند اموال و سرمایه های تاریخی بازنشستگان کشور را راحت تصاحب کند.

در این اوضاع، اگر نیروی کار غفلت بورزد و در این زمینه مطالبه گری نکند، بسیار زود شرکت های زیرمجموعه صندوق ها، خودمانی سازی خواهند شد و چیزی برای آیندگان باقی نمی ماند.

مضرات واگذاری شرکت های زیرمجموعه ی صندوق ها خصوصی سازی شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی از چند وجه برای طبقه ی کارگر ایران زیان بخش است؛ اول اینکه براساس الزامات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ISSA) صندوق های بازنشستگی مکلف هستند هم سرمایه ها و آورده های نیروی کار را حفظ کنند و هم ارزش این سرمایه ها را ارتقا ببخشند؛ با این حساب، سرمایه گذاری دربازارهای مالی و سهام، یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین راهکارها برای حفظ ارزش سرمایه های صندوق هاست؛ بنابراین صندوق ها باید تا جایی که می توانند سهام شرکت های پررونق و سودده را خریداری کرده و روی این قبیل سهام سرمایه گذاری کنند؛ در نتیجه تلاش برای خروج صندوق ها از بنگاه داری و اینکه صندوق ها را مجبور سازند همه شرکت های زیرمجموعه خود را آنهم بدون نظارت و مشارکت جامعه ذینفعان، به بخش خصوصی واگذار کنند، کاری منطبق با استاندارهای بین المللی و الزامات صندوق داری نیست.

سوال اینجاست که صندوق ها اگر بنگاه داری نکنند، در جریان بی ارزش شدنِ هر روزه ی پول ملی، چگونه ارزش آورده های ریالی نیروی کار را حفظ کنند.

مساله بعدی، حفظ و صیانت از نیروی کارِ شاغل در شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی است.

تجربه خصوصی سازی در ایران نشان داده که بعد از واگذاری ها، کارگران بسیاری اخراج می شوند و آنهایی هم که سر کار باقی می مانند، مجبورند با دستمزدهای پایین تر از قبل و فقدان امنیت شغلی بسازند.

از سوی دیگر، خصوصی سازی کارخانه ها و شرکت ها به معنای زمین خوردن اساسی تولید ملی است؛ هیچ کارخانه ای در ایران بعد از واگذاری به بخش خصوصی نتوانسته سطح تولید قبلی خود را حفظ کند؛ همگی بدون استثنا زمین خورده اند! در این بین، تلاش برای واگذاری شرکت های زیرمجموعه صندوق ها به بخش خصوصی در سال 98 و در شش ماهه ی نخستِ سال جاری با سرعت بسیار زیاد ادامه داشته است؛ در ارتباط با صندوق کشوری که یک میلیون و 500 بازنشسته دولت را تحت پوشش خود دارد، واگذاری بنگاه ها با سرعت بسیار اما چراغ خاموش در حال انجام شدن است.

این بنگاه ها با قیمت های بسیار پایین تر از قیمت واقعی، به مزایده گذاشته می شوند و اگر مقامات قضایی جلوی کار را نگیرند، خیلی راحت به بورژوزای طماع و بدون کفایت، هبه می شوند.

چرا مزایده ها لغو شد؟! برای نمونه 180 کارگر کارخانه ماهی تن بندرعباس، در روزهای اخیر در تب و تاب مزایده ای بودند که قرار بود کارخانه را با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت واقعی و حقیقی به بخش خصوصی واگذار کند؛ این مزایده با ورود دادستان هرمزگان به موضوع لغو شد.

یکی از کارگران این کارخانه با بیان اینکه قدیمی ترین کارخانه ماهی تن را می خواستند به ثمن بخس واگذار کنند؛ می گوید: ما کارگران نگران این اتفاق بودیم که اگر مزایده به سرانجام می رسید از ما 180 نفر، 50 نفر هم سر کار باقی نمی ماندند! مجتبی قهرمانی دادستان هرمزگان در ارتباط با لغو این مزایده غیرقانونی می گوید: بررسی اسناد و مدارک مربوط به مزایده عمومی فروش کل سهام این شرکت طبق نظر کارشناسی اولیه، بیانگر نبود دقت و توجه لازم در تعیین ارزش واقعی این سرمایه بزرگ است.

از آخرین نظر کارشناسی تاکنون افزایش جدی قیمت ها را شاهد بوده ایم و توجه نکردن به قیمت برند تجاری این شرکت حکایت از نبود دقت لازم در روند فروش دارد.

با توجه افزایش قیمت ها و نبود امکان پیش بینی شرایط قیمتی در خصوص سرمایه های موجود شرکت از قبیل زمین، تجهیزات و املاک، این تصمیم قضایی گرفته شده است.

به گفته این مقام قضایی حدود یک میلیون و 500 هزار بازنشسته کشوری به صورت بالفعل و حدود دو و نیم میلیون نفر از کل کارکنان کشور با پرداخت حق بازنشستگی به صورت بالقوه در شرکت کنسرو تن ماهی بندرعباس دارای نفع هستند و همچنین زندگی حدود 180 خانوار بندرعباسی از این کارخانه تامین می شود که بیشتر آن ها زنان عزتمند و سرپرست خانوار هستند.

به همین دلیل، باید منافع تمامی این افراد در روند فروش مورد توجه جدی قرار گیرد، چراکه با توجه به تجربه سایر واگذاری ها بیم تضییع حقوق وجود دارد.

نه تنها 180 کارگر شاغل در ماهی تن بندرعباس از برگزاری مزایده ناراضی بودند بلکه جامعه ذینفعان اصلی یعنی بازنشستگان کشوری نیز که هیچ مشارکتی در تصمیم گیری ها برای اداره صندوق خودشان ندارند، در این مدت در نگرانی و هراس به سر بردند؛ این بازنشستگان در نامه ای که بعد از لغو واگذاری به وزیر کار نوشتند؛ با تاکید بر اینکه "اموال ما را چوب حراج نزنید" اینگونه آوردند: بازهم سخن از زد و بند و به ثمن بخس فروختن اموال حدود 1.

5 میلیون بازنشسته کشوری و آن هم شامل فرآورده های شیلاتی بندرعباس و یا به عبارتی نخستین کارخانه کنسرو ماهی با قیمت غیر واقعی است که با اطلاع رسانی بموقع همکاران دلسوز به جناب مجتبی قهرمانی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان و توقفِ مزایده کاملا خسارت بار، همه چیز فعلاً متوقف شد.

صحبت از فروش 97/79 درصد سهام شرکت مجتمع طیور فارس که معادل 19/458/998 سهم از کل سهام نخستین کارخانه تن ماهی کشور با قدمت 60 ساله با زیر بنای 97666 متر مربع و ظرفیت 54 میلیون قوطی کنسرو در سال است که دادستان استان هرمزگان جناب قهرمانی به موقع به داد بازنشستگان رسیدند و به منظور جلوگیری از تضییع اموال عمومی، بلافاصله متوقف گردید.

یکی از نویسندگان این نامه که یک معلم بازنشسته است؛ در ارتباط با نگرانی های بازنشستگان به ایلنا می گوید: به نظر می رسد برای تامین اعتبار طرح های مختلف مثلاً برای تامین اعتبار همسان سازی که قرار است از مهرماه اجرایی شود، می خواهند چوب حراج به اموال بازنشستگان بزنند! وقتی بازنشستگان هیچ نماینده ای در مدیریت صندوق ندارند و مشارکت آنها به رسمیت شناخته نمی شود، طبیعی ست که چراغ خاموش بدون جلب رای و نظر ذینفعان، اموال را به حراج می گذارند تا برای طرح های صندوق تامین اعتبار کنند یا پولی به جیب بزنند؛ اگر مقام قضایی به موضوع ورود نمی کرد، کار از کار می گذشت و دیگر دستمان به جایی بند نبود! همسان سازی حقوق یک و نیم میلیون بازنشسته ی صندوق کشوری، در سال جاری نیاز به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد؛ این اعتبار قرار است از مهرماه صرف اجرای همسان سازی و ارتقای دریافتی بازنشستگان شود؛ صندوق کشوری از نظر ضریب پشتیبانی و توانمندی مالی نیز وضعیت خوبی ندارد؛ بنابراین پربیراه نیست که حدس بزنیم وقتی خود بازنشستگان نظارت و مدیریتی بر عملکرد صندوق ندارند، صندوق شرکت های زیرمجموعه پنج هلدینگ خود را خیلی راحت به مزایده بگذارد و از آن طریق، بودجه مورد نیاز برای همسان سازی را تامین کند! هجدهم شهریورماه سال جاری، شرکت مجتمع طیور فارس در قالب مزایده ای از سوی هلدینگ صنایع غذایی، کشاورزی و دارویی صندوق بازنشستگی کشوری (صباجهاد) برای واگذاری گذاشته شد؛ قبل از آن، دهم شهریورماه، اطلاعیه مزایده ی کارخانه کنسرو ماهی تن بندرعباس منتشر شد؛ روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: شرکت سرمایه گذاری صباجهاد در نظر دارد در راستای سیاست های صندوق بازنشستگی کشوری در خروج از بنگاهداری، فروش و واگذاری شرکت های زیان ده یا کم بازده سهام متعلق به خود در شرکت فرآورده های شیلاتی بندرعباس (از شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری) را از طریق مزایده عمومی واگذار کند.

چرا مزایده پشت مزایده؟! با اینهمه هر دوی این مزایده ها که دقیقاً یک ماه قبل از اجرای همسان سازی منتشر شده اند، با ورود مقام قضایی لغو شد؛ سوال اینجاست که چرا دقیقاً در ماه قبل از شروع همسان سازی، صندوق بازنشستگی کشوری مزایده پشت مزایده منتشر می کند؟ آیا قرار است اعتبار همسان سازی با فروش اموال تاریخی و بین نسلی بازنشستگان تامین شود؟ آیا اگر کار بر همین منوال پیش برود، دیگر اثری از آثار بنگاه های صندوق باقی خواهد ماند؟! در این میان، بازنشستگان تنها راهکار را احیای ساختار مشارکتی برای اداره صندوق ها می دانند و معتقدند تا وقتی دست بازنشستگان از مدیریت صندوق کوتاه است، هر روز از این باغ تازه تر از تازه تری از راه خواهد رسید.

منصور میرزایی (معلم بازنشسته) با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین مطالبه ی بازنشستگان کشور، تغییر ساختار مدیریتی صندوق ها و قرار گرفتن نمایندگان واقعی بازنشستگان در راس هرم مدیریتی آنهاست؛ می گوید: اگر بازنشستگان بتوانند خودشان صندوق ها را مدیریت کنند، نه اموال و شرکت ها به ثمن بخس به فروش می رسد و نه در تخصیص اعتبارات سر مستمری بگیران بی کلاه می ماند؛ چرا مدیران صندوق ها بعضاً حقوق های هنگفت می گیرند اما بازنشسته برای چند صد هزار تومان افزایش همسان سازی باید ماه ها انتظار بکشد و تازه این واهمه را هم داشته باشد که نکند اموال خودم را بفروشند و خرج همسان سازی کنند؟! در هر حال، فعلاً با ورود مقام قضایی، مزایده های واگذاری شرکت های صندوق بازنشستگی کشور متوقف شده است اما چه کسی از فردا خبر دارد؟! دولت های نئولیبرال و اندیشه هایی که تعدیل ساختاری و چابک سازی را تنها راه برون رفت از بن بست ها می دانند، بی توجه به اموال بازنشستگان نخواهند شد؛ مزایده پشت مزایده، دیگر سالهاست که یک روال عادی شده است.


کلید واژه ها: همسان سازی - بازنشستگان - رییس جمهور - بازنشستگی - مزایده - بازنشستگان کشوری - صندوق - واگذاری - همسان سازی حقوق - اقتصادی - مدیریت اقتصادی - میلیارد تومان - سازی - شرکت - اعتبار - جمهور - کشوری - اموال - آینده - وزارت - وزارتخانه - سال آینده - وزارت کار - نیروی کار - رییس - بازنشسته - دریافتی - میلیارد - ارتقای - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
دوربین های هشداردهنده حریق در جنگل های گلستان

سکه وارد کانال 12 میلیونی شد

بذر گندم مورد نیاز کشاورزان استان بوشهر تامین شد

300 میلیارد ریال تسهیلات کرونا به واحدهای صنفی ایلام پرداخت شد

مرحله ششم فروش فوری تولیدات ایران خودرو با قیمت قطعی

راه اندازی مجمع خیرین ازدواج جوانان توسط وزارت ورزش

زیر گذر غیرهمسطح بزرگراه فتح_باغستان، بهار1400 به بهره برداری می رسد

داروهای ضروری در اولویت واردات با ارز ترجیحی قرار دارند

دوربین های هشداردهنده حریق در جنگل های گلستان/ دیده بانی از مراتع افزایش می یابد

وزیر کشور: غربالگری گسترده باید در اولویت باشد

وزیر کشور: غربالگری گسترده باید در اولویت باشد

مرکز شبانه روزی رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی در خوزستان گشایش یافت

اختصاص 2500 تن روغن خوراکی به مازندران

افزایش 27درصدی هزینه هتل و رستوران

همسفر با وحید شوتی و جزییات حمل و نقل کالای قاچاق

فیلم | صید اولین ماهی های تیلاپیا

فهرست کالاهای اولویت دار برای واردات در مقابل صادرات مشخص شد

پیش بینی های مهیج از سرنوشت بورس پس از انتخابات آمریکا

کدام سهام بورس بالاترین رشد را داشت؟

730 میلیارد دلار خسارت، ارمغان کرونا برای صنعت گردشگری

«آنچه جنگ برای ما به یادگار گذاشت»

آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ ها

آینده متزلزل پیش روی تاتا موتورز

ارزش تجارت خارجی گمرکات مازندران از 619 میلیون دلار گذشت

آیین افتتاح سوپر مارکت مالی در شیراز

«موج دوم رونق بازار سهام در پیش است»

تحقق رویای کویرنشینان برای پرورش ماهی 

چه تشکی استاندارد است؟

ثبت 3 وقف جدید در سردشت

آیین افتتاح سوپر مارکت مالی در شیراز

قطعی گاز در رشت

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز (99/08/10) + جدول

معاون استانداری فارس: بانک ها سپرده های مردم را در این استان سرمایه گذاری کنند

برای تنظیم بازار، سیاست های جدید ارزی در راه است

شرکت گاز به وعده انشعاب گاز رایگان در دیشموک پایبند است

کهگیلویه و بویراحمد روزهای سیاه کرونایی را پیش رو دارد / ویروس کرونا در استان جهش یافته است

نماد «بوعلی» در بورس ثبت شد

سکه بالاخره کانال عوض کرد/کسی سکه می خرد؟

فناوری جدید چاپ سه بعدی با مواد مختلف را ساده کرد

قیمت محصولات ایران خودرو در بازار امروز (99/08/10) + جدول

بندر امیرآباد برای 650 میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی قرارداد بست

تحقق درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده گیلان

قیمت مرغ 21 هزار تومان

شرکت های هواپیمایی مسافری خارجی، متقاضی ارائه خدمات در کشور

آیا مشاوره مالی راه حل مشکل هست؟

فعالیت در بورس قمار و ربا نیست

افزایش ذخایر طلا و ارز خارجی روسیه به 589.8 میلیارد دلار

25 پروژه پژوهشی خوزستان با منابع قانون بودجه کل کشور اجرا می شود

بازار عرضه آرد و نان در استان سمنان باثبات است

بیش از 74 هزار تن گندم در استان سمنان ذخیره شد

فارس من| احداث 3 جایگاه سی ان جی برای نیشابور در نظر گرفته شده است

4500 فعال هلال احمر استان بوشهر در مقابله با کرونا مشارکت دارند

سکه بالاخره کانال عوض کرد/ کسی سکه می خرد؟

شرکت پتروشیمی بوعلی سینا درج نماد شد

تصاویر | جدیدترین خودرو چینی ها در راه بازار | نسخه کپی پورشه آلمانی ها را ببینید

ذوق بی بدیل عشار در تولید صنایع داری

رتبه اول هرمزگان در زمینه نرخ مشارکت نیروی کار

هتل های ازمیر به روی زلزله زدگان باز شدند

پیش بینی ایجاد 300 هزار شغل برای مدد جویان کمیته امداد در سال آینده

4500 فعال هلال احمر استان بوشهر در مقابله با کرونا مشارکت دارند

جدیدترین فروش فوق العاده ایران خودرو / موعد تحویل؛ حداکثر 90 روز

قیمت روز تیرآهن در بازار (10 آبان) + جدول

افزایش قیمت بلیت هواپیما منطقی نیست

راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار/ کارجویان هم در این سامانه ثبت نام کنند

مسئولان از بیان نظرات غیرکارشناسی خودداری کنند

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز شنبه 10 آبان 99 + جدول

کاهش 70 درصدی گردش مالی گردشگری جهانی

موج دوم رونق بازار سهام در پیش است

حمایت وزارت صمت از تولیدکنندگان در سال جهش تولید

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته شروع می شود

ثبت سفارش ارز متقاضی از این هفته شروع می شود

کاریکاتور/ قیمت خودرو باز هم افزایش یافت!!!

سهام داری به جای بنگاه داری؛ سیاست جدید در شستا

به روزآوری بانک اطلاعاتی کنترل بحران در شیراز

سرنوشت بازار بورس پس از انتخابات آمریکا/ 10 پیش بینی از کارشناسان بازار سرمایه

فاز نخست آب شیرین کن سیراف - جم تا پایان امسال وارد مدار می شود

پیش بینی بازار بورس فردا/ رشد بازار سرمایه آغاز شد؟

20 هزار واحد مسکونی و اداری تبریز روی گسل قرار دارد

پیش بینی قیمت طلا تا چند روز آینده/ افت قیمت ادامه دارد

طرح موضوع احتکار جفا در حق خودروسازان بود

جزییات فروش فوق العاده ایران خودرو در آبان ماه

محصولات ایران خودرو با قوای محرکه جدید به بازار خواهند آمد

17 میلیارد تومان برای قانون حدنگار در آذربایجان شرقی مصوب شد

جشنواره بزرگ فروش بیمه ایران همراه با جوایز ارزنده

نماد بوعلی در بورس ثبت شد

برق کل ساختمان اصلی بیمه مرکزی به مدت دو ساعت قطع شد

سکه بالاخره کانال عوض کرد/کسی سکه می خرد؟

جدول/ قیمت جدید خودروهای ایران خودرو در سه ماهه سوم سال 99

بسته های تشویقی جدید برای نوسازی بافت فرسوده

19 هزار و 907 ساختمان در حریم گسل های تبریز ساخته شده است

110 هکتار گلخانه جدید در استان بوشهر اجرا می شود

دولت علت یاب یا گره گشا؟

242 قطعه کاربردی در صنعت حفاری بومی سازی شد

رویش خودروی یاقوت های سرخ در مراغه

دومین چرم گران قیمت جهان را جلوی سگ می اندازند!

زندگی مردم ایران طی 5 سال چه تغییری کرده است؟

آخرین قیمت دلار و یورو امروز 10 آبان/ کاهش قیمت ادامه دارد

تولید کود هیومیک اسید در خراسان جنوبی

افزایش قیمت بلیت هواپیما، تخلف است

جزییات صادرات فولاد ایران

آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!

آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!