مطالب مرتبط:
دلیل افزایش قیمت میلگرد چیست؟
اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 99/06/30
قیمت روز گوشی موبایل در 31 شهریور
عرضه کافی در بورس کالا، آسان ترین راه تعادل قیمت فولاد
افزایش ارزش دارایی های شرکت ها، سهام بورس را پر سود کرد/ رشد تورم، نقدینگی و نرخ ارز، مانع از بازگشت شاخص/ با شرایط فعلی فقرا فقیرتر می شوند+فیلم
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 08:102020-09-21اقتصادي

مخاطرات تضمین قیمت سهام چیست؟


نزول قیمت سهام در بورس که به رغم مشاهده برخی روزهای مثبت در این بازار ادامه یافته، موجب شده است فشار برای حمایت از بازار سهام افزایش یابد؛ - به حدی که مسوولان وادار به واکنش شده اند.

در این میان اعمال تصمیم هایی نظیر عرضه اوراق تبعی سبب شده است در عمل ریسک تصمیمات سرمایه گذاران به بنگاه ها منتقل شود؛ موضوعی که با ماهیت و کارکرد بازار سرمایه در تضاد است.

به گفته بسیاری از کارشناسان، بدون ریسک جلوه دادن بازار سهام می تواند تبعات منفی بلندمدتی را متوجه بازار و سهامداران بورس کند.

آیا کاهش ریسک بازار در هر شرایطی می تواند معقول و مفید باشد؟بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد که ابزارهای به کار گرفته شده برای حمایت از بازار طی یک ماه گذشته به گونه ای بوده که کاهش ریسک سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران خرد را به قیمت افزایش ریسک ایجاد می کند.

این کاهش ریسک اگرچه در کنار حمایت اشخاص حقوقی از بازار و اجازه برای ورود منابع بانک ها به بورس، ازطریق ابزارهای متداول و معقولی همچون سهام خزانه و اختیار فروش ها اعمال می شود، با این حال به نظر می رسد در شرایط فعلی اقتصاد کشور تاثیر مناسبی در اعتماد عمومی نسبت به بازار سرمایه نخواهند داشت.

دلیل این امر نبود شفافیت در نحوه اعمال آنها، افزایش ریسک کاهش منابع نقدی شرکت ها و عدم شفاف سازی کافی بازار اختیار فروش تعهدی در تارنمای کدال است.

روز گذشته برای فعالان بازار سهام به خصوص نوحقیقی ها روزی سخت بود.

در این روز 78/ 2 درصد از ارتفاع شاخص کل بورس تهران کم شد و بسیاری از نمادها در حالی به معاملات خود خاتمه دادند که حجم سنگین صف فروش مجال رشد قیمت از کف دامنه نوسان 5 درصد را به آنها نداد.

بازاری که در نبود کارکرد فروش استقراضی و مسکوت ماندن ابزار فروش تعهدی این روزها برای بسیاری از فعالان بی تجربه بازار سهام بیشتر به مخمصه ای تمام عیار تبدیل شده، در مواجهه با هر ریسکی آتش به قیمت دارایی ها می زند و فشار فروش در بسیاری از نمادها را تشدید می کند.

در این میان اما اندک اقداماتی نظیر اصرار بر بازارگردانی نمادها، سهام خزانه و انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در جهت حمایت از بازار صورت گرفته است که بررسی آنها حکایت از نبود کارآیی در این ساز و کارها دارد.

استقاده نادرست از ابزار درست همین ابزارهای ناکارآمد و تلاش های نافرجام اگرچه در جهت افزایش قیمت عمل نکرده پیام هایی به بازار داده است که در نگاه اول سازنده اما در بررسی های دقیق تر اغلب مخرب و زیان آور هستند.

یکی از این پیام ها کم ریسک بودن یا حتی بی ریسک بودن سرمایه گذاری در بازار سهام است که اغلب به واسطه سخنرانی های مسوولان و دخالت های کلان در حمایت از بازار سرمایه انجام می شود.

این در حالی است که بازار یاد شده فی نفسه بازاری پرریسک است.

در تمامی کشورهای دنیا ابرازهای پوشش ریسک نقشی پررنگ در سرمایه گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی دارند.

در ایران" نیز این ابزارها موجود هستند و به رغم آنکه به خودی خود کارکردی سازنده دارند، اما به نظر می رسد طی هفته های اخیر در جایگاهی غلط از آنها استفاده شده است.

از جمله این موارد که در روزهای گذشته بیشتر مورد استفاده شرکت ها قرار گرفته است، ابزار اختیار فروش تبعی است که به شرکت های منتشر کننده اجازه می دهد از سهام خریداران این اختیار در قیمت اعمال حمایت کنند.

این اوراق با اینکه به خودی خود کارکردی مثبت دارند با این حال در صورتی که درخصوص نمادی فراتر از ارزش ذاتی و با قیمتی بالاتر از ارزندگی بنیادی حمایت شود، می تواند ریسک بالایی را متوجه ناشرکندکه همان شرکت مورد معامله در بازار است.

در همین رابطه فردین آقابزرگی تحلیلگر بازار به دنیای اقتصاد می گوید: در بازارهای مطرح جهان استفاده از اختیار معامله در سطح وسیعی انجام می شود و دلیل این توجه به اختیارهای خرید و فروش کارکرد مناسب آن در این بازارها است.

از این رو من فکر می کنم خود این بازارها مشکلی ندارند.

با این حال استفاده نادرست از این ابزارها نیز می تواند مشکل ساز باشد.

این مساله مانند این می ماند که تیغ جراحی در اختیار فرد نامناسب قرار گیرد.

او ادامه می دهد: در شرایطی که رشد قیمت ها در بازار از ابتدای سال تاکنون در بسیاری از نمادها بازدهی بیش از 200 تا 300 درصد را پدید آورده طبیعی است که پس از مدتی قیمت ها در مسیر اصلاح قرار بگیرد و بسیاری از نمادها کم و بیش دچار کاهش قیمت شوند.

مسلما در این میان آنهایی که نگاه کوتاه مدتی به این بازار دارند نوعی از بیش واکنشی را متوجه بازار خواهند کرد.

بر اساس آنچه آقابزرگی می گوید، مداخله در جریان بازار و نظام اقتصادی آن می تواند در نهایت در میان مدت و بلند مدت به ضرر بازار سرمایه تمام شود.

غیر طبیعی شدن شرایط بازار سیگنال غلط به فعالان آن خواهد داد.

این مساله تنها محدود به سرمایه گذاران فعلی نیست و سرمایه گذاران بالقوه را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

حمایت از شرکت یا دولت؟ در بسیاری از کشورهای جهان اختیارهای فروش در قیمتی اعمال می شوند که احتمال افت قیمت دارایی پایه در آنها کم بوده و همین امر جلوی ضرر و زیان ناشر را می گیرد.

با توجه به آنکه از نظر بسیاری از تحلیلگران ممکن است قیمت های دارایی در بازار سهام با ارزش های ذاتی فاصله داشته باشد، این سوال پیش می آید که تصمیم مدیران شرکت‎ ها در بازار داخلی تا چه حد ناشی از تصمیمات سیاست گذاران و تا چه حد ناشی از علاقه خود شرکت ها به حمایت از بازار بوده است؟ آن طور که به نظر می آید پاسخ به این سوال چندان هم نباید سخت باشد.

با توجه به آنکه سیطره اختاپوسی در ساختار اقتصاد و حاکمیت شرکتی در ایران" بسیار عمیق و دیرینه است، بیراه نیست اگر گمان کنیم میل یکباره شرکت ها به انتشار اوراق اختیار فروش تبعی بیش از آنکه گامی برای حمایت از سهام باشد، پاسخی است در جهت منویات دولتی و مدیران بزرگ ترین بنگاه دار ایران یعنی دولت تا حداقل از اثر روانی منفی حمایت های کلامی دولت از بازار سهام در ماه های ابتدایی سال بکاهد.

با این حال تبعات حمایت یادشده به اینجا محدود نمی شود و حتی می تواند به دلیل توالی تناقضات موجود با سخنان سیاست گذاران از سوی فعالان بازار به عنوان عاملی برای افزایش خطر در بازار در نظر گرفته شود و سرمایه گذاران را از این بازار به سمت بازارهای موازی کوچ دهد.

در این رابطه فردین آقابزرگی می گوید: در واقع وضعیت حمایتی فعلی می تواند مردم را مجاب کند تا طرف تقاضا را تشدید کنند؛ چرا که افزایش میزان اعمال نظرها و میل به حمایت از بازار سهام در واقع نوعی حالت اضطراری را به ذهن سرمایه گذاران متبادر می کند.

بنا بر این بهتر است ابزارهای حمایتی در شرایطی نرمال و همیشگی به کار گرفته شوند تا هنگام نیاز افزایش استفاده از آنها غیر طبیعی جلوه نکند.

در حال حاضر بازار در سیکل اصلاحی طبیعی است.

جای خالی کدال بررسی ها حاکی از آن است که تا زمان نگارش این گزارش تعداد 22 شرکت در بازار سهام درصدد انتشار اوراق فروش تبعی برآمده اند که از این تعداد 21 شرکت بورسی و یک شرکت یعنی ذوب فرابورسی است.

اگرچه نمی توان تمامی این شرکت ها را غیر ارزنده و نامناسب دانست، اما باید توجه داشت که به رغم ریزش قابل توجه قیمت از ابتدای سال همچنان بسیاری از شرکت ها به لطف صعود دو سال و نیم قیمت در بازار سرمایه رشد قابل توجهی را پشت سر گذاشته اند و همین امر توانسته قیمت بسیاری از نمادها را در بازار سرمایه از ارزش بنیادی آنها فراتر ببرد.

در صورتی که اختیار فروش در این نمادها منتشر شود، اگرچه سهامداران خریدار را در مقابل کاهش بهای سهام بیش از قیمت اعمال، بیمه می کند با این حال شرایطی را پدید می آورد که به موجب آن شرکت صاحب نماد باید زیان وارد شده را از محل دارایی های نقد خود بپردازد.

عامل مورد بحث به مثابه ریسکی خواهد بود که سایر سهامداران را تهدید و در بلندمدت می تواند به فراخور شرایط شرکت عملیات آن را با مخاطره وارد کند.

حال این سوال پیش می آید که چرا تبعات مالی انتشار چنین اوراقی در تارنمای کدال منعکس نشده است؟ بررسی اطلاعیه های منتشر شده روی کدال نشان می دهد به رغم وجود تاثیرات مالی بالقوه در جریان نقد شرکت ها تبعات مالی اختیار فروش تبعی در این پایگاه اینترنتی منتشر نمی شود و در حال حاضر اطلاع رسانی درخصوص انتشار این اوراق به بارگذاری اطلاعیه عرضه آنها در تارنمای شرکت های بورس و فرابورس محدود شده است؛ مساله ای که بدون شک ضعف در ساختار شفاف سازی تعبیه شده برای افشای اطلاعات با اهمیت مالی در بازار سهام است.


کلید واژه ها: بازار - سرمایه گذاران - ریسک - سرمایه - سهام - بازار سهام - قیمت سهام - ریسک سرمایه گذاری - حمایت - سهامداران بورس - قیمت - کاهش - افزایش - سرمایه گذاری - بازار سرمایه - دنیای اقتصاد - تصمیم - سهامداران - بورس - مسوولان - تصمیمات - کارکرد - اقتصاد - حقوقی - اوراق - بنگاه - گذشته - واکنش - ادامه - گونه

آخرین اخبار سرویس:
بازی باخت - باخت خودرو

اعلام جزییات وام 50 میلیون تومانی بازنشستگان

پس لرزه های مناقشه قره باغ بر اقتصاد آذربایجان

اعمال 22 محدودیت و ممنوعیت یک هفته ای در کرمانشاه

قیمت نفت بر سر دو راهی ترامپ و بایدن+ ویدیو

نگاهی به مشخصات هیوندای النترا 2021

تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه به زودی عملیاتی می شود

قیمت روز گوشی موبایل 1399/08/04

آغاز پیش تولید برنامه «خندوانه» با رعایت پروتکل های بهداشتی

افزایش آسیب های اجتماعی نقطه مقابل سلامت اجتماعی

آمار مبتلایان به کرونا در آمریکا افزایش یافت

اشتغال 23 درصد محکومان زندانی لرستان ایجاد شد

ضرورت کمک مردم به مردم در شرایط فوق بحران کنونی

کنگاور چهارم شد

اجرای 22 میلیارد تومان طرح در حوزه فضای سبز شهر اصفهان

ارز گرفته شد، اما خبری از چای وارداتی نبود/تعزیرات شرکت متخلف را نقره داغ کرد

موافقت استاندار خوزستان با ساخت جاده ایذه لردگان

تشدید نظارت های کرونایی در بافق/ پایان اخطار ها و آغاز پلمب ومعرفی به دادگاه

حصارکشی و کاشی کاری جهادی مسجد ائمه بقیع در طبس

آخرین آمار همه گیری بیماری کرونا در جهان+ جدول

واقف اهل شهرستان دشتی زمین برای حسینیه وقف کرد

ماجرای توقف خط تولید روغن در شرکت بورسی غبشهر / پای عربستان سعودی درمیان است؟

جهش تولید با رفع موانع فراهم می شود و سه خبر کوتاه از استان یزد

کاهش بیکاری در ایلام نمود عینی ندارد

سقوط 20میلیونی قیمت ماشین؛ ماشین شدیدا ارزان شد

10 شرکت سهامی عام پروژه راه اندازی می شود

جدیدترین آمار کرونا در جهان/ 43 میلیون نفر مبتلا شده اند

اعلام مان دریافت کارت اعتباری سهام عدالت

قیمت روز خودرو های داخلی 1399/08/04

افزایش نمونه گیری تست کرونا

اعمال محدودیت 22گانه یک هفته ای در کرمانشاه

اعلام نتایج آزمون استخدامی سازمان تأمین اجتماعی تا 20 آبان

بانک ها از صنعتگران و تولیدکنندگان حمایت بیشتری کنند

اختصاص بیش از 6میلیارد دلار برای تامین کالاهای اساسی

قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه 1399/08/04

تولید انرژی خورشیدی

ثبت رکورد جدید ابتلا به کرونا در آمریکا / 85 هزار مورد در 24 ساعت

آخرین وضعیت راه های کشور در 4 آبان 99

ردپای شرکت داخلی در کمبود انسولین قلمی

ممنوعیت ورود استقبال کنندگان به ترمینال فرودگاه شیراز

برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟

چهره زشت بهنوش بختیاری بعد گونه گذاری! +عکس

صادرات استان اردبیل 34درصد افزایش یافت

آگهی فروش خانه های 35 میلیارد تومانی در گرگان برای کدام مشتریان؟/ مستاجران مبهوت قیمت های لاکچری می شوند

زمان اعطای کارت اعتباری سهام عدالت

ازسرگیری تولید بنزین در پالایشگاه کاردون ونزوئلا

پالایش نفت هند به بالاترین رقم در 6 ماه اخیر رسید

لازم باشد محدودیت های کرونایی تداوم می یابد

آمار کرونا جهان چهارم آبان؛ 5598 فوتی و 452 هزار ابتلای جدید

انسولین قلمی ارزان می شود

زمان اعطای کارت اعتباری سهام عدالت / سود سهامداران غیر مستقیم کِی واریز می شود؟

توزیع 100 تن روغن پخت و پز در زنجان

رشد منفی اقتصاد فرانسه در فصل پاییز به دلیل موج جدید کرونا

شگرد جدید قاچاقچیان لوازم خانگی برای فروش کالا و فریب مردم

اتاق تهاتری؛ مشکل گشای مشکلات ارز مورد نیاز واردات

پس لرزه های مناقشه قره باغ بر اقتصاد آذربایجان

زمان اعطای کارت اعتباری سهام عدالت مشخص شد

نکاتی که هنگام پوشیدن بارانی باید بدانید

قیمت خودرو در بازار / کاهش 19 میلیون تومانی قیمت 207 اتوماتیک

خرید و فروش مسکن ملی ممنوع است

ثبت 30 هزار اختراع مرتبط با هوش مصنوعی در چین

ابتلا به کرونا در آمریکا باز هم رکورد زد

شرایط جدید فروش مدیران خودرو آبان 99 + قیمت روز خودرو های ام وی ام

تلاش برای بهره برداری از فاز نخست تئاتر مشهد در بهار 1400

دلال ها بازار را اداره می کنند/ قدرت خرید مردم نسبت به سال 98، به یک سوم کاهش یافت

قیمت انواع گوشی موبایل امروز یکشنبه 4 آبان 99 +جدول

50میلیارد تومان وام کرونا در خرم آباد پرداخت شد

سهم 60 درصدی عراق از بنزین صادراتی ایران

کاهش 30 درصدی تولید آلو در خراسان رضوی

افتتاح مرکز شبانه روزی فوریت های تولید و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز یکشنبه 4 آبان 99+جدول

کدام دستگاه ها به وظایف شان در اِسقاط خودروهای فرسوده عمل نکرده اند؟

5 میلیون نفر با ناوگان مسافربری چهارمحال و بختیاری جابه جا شد

قیمت خودرو های سایپا امروز یکشنبه 4 آبان 99+جدول

انتقاد نماینده بویراحمد از بانک ها/ پرداخت تسهیلات کرونا تمدید شد

تورم ماهانه کردستان در جایگاه 15 کشور قرار گرفت

عاملان گرانی طلا در سال آینده

زنجان عملکرد خوبی درزمینه رعایت دستورالعمل های بهداشتی نداشته است

کشت بیش از 100 هکتار پیاز خارج از فصل در بمپور

آغاز هوشمندسازی پل ها در شیراز

قیمت پراید در بازار امروز یکشنبه 4 آبان 99 + قیمت و ثبت نام لاستیک دولتی پراید

حضورپذیری، امنیت فضاهای شهری را افزایش می دهد

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز یکشنبه 4 آبان 99 +جدول

خانه های گرگان در برابر حوادث طبیعی پوشش بیمه ای ندارند

210 مرغداری در چهارمحال و بختیاری فعالیت می کند

فروش بالابان یک و نیم میلیارد تومانی در مزایده قوشبازان قطر+فیلم و عکس

انجام آزمایش قبل از ازدواج تا پایان محدودیت های کرونایی در بوکان ممنوع شد

دود مناقشات قره باغ در چشم اقتصاد آذربایجان

ابتکار خلاقانه کارخانه تولید کننده کاشی سقف در ترکیه + عکس

210 مرغداری در چهارمحال و بختیاری فعالیت می کند

افزایش 40 درصدی درآمد و ثبت موقوفات جدید در سردشت

تکمیل مرکز تحقیقاتی منطقه فسیلی مراغه

دلار گران شد، مسافران به مازندران هجوم بردند

تقویت یوآن برای جهانی سازی

ریزش قیمت نفت با شروع موج سوم کرونا

چین پیشتاز توسعه فناوری 5G در جهان شد

برداشت مرغوبترین زعفران جهان

آذربایجان غربی، استان نخست کشور در نسخه نویسی الکترونیک شد

آغاز برداشت زیتون روغنی در گلستان

طرحی تحقیقاتی که می تواند تولید پسته را متحول کند

مخاطرات تضمین قیمت سهام چیست؟

مخاطرات تضمین قیمت سهام چیست؟