موضوعات داغ: - انتخابات آمريكا - باشگاه پرسپوليس - مهدي رسول پناه - ستاد ملي مقابله با كرونا - مقابله با كرونا - رهبر انقلاب - حقوق بازنشستگان - شجاع خليل زاده - پرداخت يارانه - انتخابات رياست جمهوري - باستان شناسي - هيات فوتبال خوزستان - عسل لرستان - شعيبيه - سازمان اطلاعات سپاه - هنري كارتيه برسون - ووشوي قهرماني كشور - سياوش بختياري زاده - گل مانه - فيلم هاي كمدي - ترشي لبو - سپر حرارتي - مشكلات فرهنگي

مطالب مرتبط:
بازار داغ گمانه زنی برای سکانداری وزارت صنعت/بحث تشکیل معاونت بازرگانی در دولت
بورس چرا امروز ریزشی بود؟ / حمایت حقوقی ها از بازار چه شد؟
مصوباتی برای حمایت از بورس
تظاهرات هزاران آلمانی در حمایت از پناهجویان یونان/ اردوگاه ها را تخلیه کنید
عرضه کافی در بورس کالا، آسان ترین راه تعادل قیمت فولاد
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 23:402020-09-20اقتصادي

گمانه زنی درباره حمایت از بورس


کسی نمی داند دقیقا اعتباراتی که قرار است به بورس از محل اعتبارات صندوق توسعه تزریق شود، چقدر است.

- آفتاب نیوز : "هفته گذشته خبر تصویب تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی در رسانه ها منتشر شد.

خبری که زمزمه های تأیید و نهایی شدن آن هم توانسته بود شاخص های بورس را سبز کند و آرامش را به بازار سرمایه بازگرداند.

اما کسی نمی داند دقیقا اعتباراتی که قرار است به بورس از محل اعتبارات صندوق توسعه تزریق شود، چقدر است.

علیرضا کدیور، کارشناس بورس، این رقم را بین 15 تا 20 هزار میلیارد تومان اعلام می کند و فردین آقا بزرگی، دیگر کارشناس بورس، این رقم را به نقل از یکی از نمایندگان مجلس یک میلیارد دلار اعلام می کند.

این دو کارشناس درباره قانونی بودن تخصیص منابع صندوق به بورس هم اختلاف نظر دارند.

کدیور این دخالت ها را مسبوق به سابقه دانسته و در دیگر نقاط جهان هم رایج می داند و تأکید می کند که این دخالت ها براساس قانون انجام می شود، اما آقابزرگی می گوید که این دخالت قانونی نیست.

هفته گذشته خبر رسید که تزریق یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بورس در راستای حمایت از آن نهایی شده است.

خبری که کمی قبل از آن و همان روز هایی که زمزمه های نهایی شدن این تصمیم به گوش می رسید، شاخص های بورس را از وضعیت قرمز خارج کرده بود.

براساس گزارش تسنیم، در آخرین جلسه اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی، موضوع سپرده گذاری یک درصد از منابع صندوق برای حمایت از بازار سرمایه مورد تأکید قرار گرفت.

در این خبر آمده بود که صندوق توسعه ملی در راستای اجرای مفاد تکالیف قانونی و به منظور حمایت و تقویت بازار سرمایه آمادگی خود را جهت سپرده گذاری در صندوق تثبیت بازار سرمایه اعلام کرد.

در خبری که تسنیم منتشر کرده است، با قطعیت خبری از نهایی شدن تزریق اعتبارات صندوق به بورس وجود ندارد و البته جزییاتی هم درباره حجم اعتباراتی که باید از محل صندوق توسعه ملی به بورس تزریق شود، مشخص نیست.

فقط بحث درباره یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی مطرح شده و، چون کسی نمی داند حجم منابع صندوق چقدر است و زمان تزریق چه زمانی خواهد بود، گمانه زنی هایی در این باره در حال انجام است.

تزریق بیش از 15 هزار میلیارد تومان به صندوق علیرضا کدیور، کارشناس بورس عنوان می کند: برآورد ها نشان می دهد عددی بین 15 تا 20 هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به بورس تزریق شود.

او می گوید: این تزریقی که صورت می گیرد، طبق قانون است.

براساس قانون به دولت اجازه داده می شود سالانه یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی را به حساب صندوق تثبیت بازار در جهت حمایت از بازار سرمایه واریز کند.

به گفته کدیور، در شرایط اضطراری سال های قبل این واریز صورت نگرفته است و در حال حاضر، یک جا این اتفاق می ‎افتد.

او تأکید می کند: به لحاظ قانونی این امکان وجود دارد، اما نکته ای که هست، این است که اگر بخواهیم شرایطی را که در یکی، دو هفته گذشته در بازار سرمایه شاهد بودیم و بازار شاهد صف های فروش سنگین بود، بار دیگر تکرار شود، دچار مشکل می شویم.

این کارشناس بورس ادامه می دهد: اگر سرمایه گذاران حقیقی بخواهند به خروج نقدینگی از بازار با همان شدت یکی، دو هفته گذشته اقدام کنند، رقم تزریق شده از صندوق تکافوی حمایت از بورس در یک یا دو روز را هم نمی کند.

منابع تزریقی قابل توجه نیست به اعتقاد کدیور رقم تزریق شده از صندوق توسعه ملی رقم قابل توجهی نیست، زیرا حجم بازار سرمایه ما خیلی بزرگ شده است.

این رقم می تواند فقط یک مسکن خیلی موقتی و زودگذر باشد.

او اضافه می کند: چند روزی است شاهد یک ثبات و چرخش نسبی در بازار سرمایه هستیم؛ یعنی می بینیم که جو بازار سرمایه گاهی مثبت می شود و تا حدی شاهد آن صف های فروش سنگین و این جور مسائل در بازار نیستیم.

کدیور درباره منطقی بودن این شیوه از دخالت ها و تزریق منابع توسعه ملی به بورس یادآور می شود: نام این رفتار را نمی توان دخالت گذاشت.

این یک حمایت است که از بورس صورت گرفته.

به نظر من یک زمانی هست که بازار سرمایه به دلایلی منطقی یا غیر منطقی با شوک هایی مواجه می شود که باعث می شود سرمایه گذاران در مقطعی وحشت کنند؛ بنابراین به نوعی مدیریت بازار نیاز است.

او درباره سابقه چنین رفتار هایی در جهان می گوید: در بحران سال 2008 در آمریکا و اروپا این اتفاق افتاد یا بحرانی که بعد از داستان کرونا رخ داد و بازار های جهانی یک سقوط وحشتناک داشتند.

دولت ها اگر احساس کنند بازار یک واکنش غیر منطقی به اتفاقات نشان می دهد، یک سری حمایت ها یا دخالت ها در بازار می کنند، اما این اتفاق همیشگی نیست و چیزی نیست که هر روز رخ دهد.

مدیریت شدن بازار بیش از دیگر نقاط جهان کدیور ادامه می دهد: شاید در بازار سرمایه ما این مدیریت شدن بازار، کمی بیش از جا های دیگر دنیا باشد و این هم مربوط به دیروز و امروز نیست.

در سال های گذشته این اتفاق در بازار سرمایه ایران افتاده است.

اگر چیزی را که در 10 سال گذشته یا حتی خیلی بیشتر از آن افتاده، در نظر بگیریم، این تزریق اعتبار هم به نظر من در همان راستا می تواند تعریف شود.

اگر کسی روند 10 سال گذشته را در بازار سرمایه ایران دنبال کند، اتفاقی که این روز ها می افتد، دیگر برایش عجیب نیست.

او به این پرسش که آیا این دخالت ها نگران کننده نیست و می تواند روی بورس اثر منفی بگذارد، این گونه پاسخ می دهد: بالاخره به لحاظ کلی هر دخالتی که باعث شود روند طبیعی بازار تغییر کند و از روال طبیعی اش خارج شود، سبب خواهد شد سرمایه گذاران به واسطه اتفاقاتی که می افتد، یک سری رفتار های غیر منطقی یا غیر قابل پیش بینی از خود نشان دهند.

در کلیت باید مکانیسم های معاملاتی بازار به نحوی باشد که خود مکانیسم های بازار بتواند مانع از این هیجان های سرمایه گذاران شود.

تزریق منابع صندوق خلاف قانون است اگرچه کدیور تزریق اعتبارات صندوق به بازار را اقدامی قانونی توصیف می کند، اما فردین آقابزرگی، دیگر کارشناس بورس این اقدام را خلاف قانون توصیف می کند.

او تأکید می کند: چنین چیزی در جهت قانون نیست و خلاف قانون است.

اعضای هیئت امنا و هیئت عامل صندوق توسعه ملی افرادی هستند که در حقیقت منتخبان دولت اند.

به همین دلیل نحوه و میزان برداشت از منابع این صندوق پس از آنکه تعیین شد، به اذن رهبری نیاز دارد.

او ادامه می دهد: در حال حاضر به فرض موافقت رهبری برای برداشت از صندوق، از لحاظ توجیهات اقتصادی و منطق اقتصادی، تزریق اعتبارات صندوق به بورس درست نیست و شرایط بازار هم شرایطی نیست که لزومی به حفظ و حمایت داشته باشد.

آقابزرگی می گوید: به دلیل اینکه در حال حاضر تناسب خاصی بین قیمت سهام و ارزش ذاتی بازار وجود ندارد و متوسط P به E ها بالای 25 است، بازار نیازی به حمایت ندارد.

به نظر من خلاف رویه و خلاف جهت شرایط طبیعی بازار اگر قدم برداریم و سعی و تلاش برای حمایت کنیم، این حمایت، یک حمایت مستمر و مثمر ثمر نخواهد بود.

او درباره حجم اعتبارات تزریقی از صندوق توسعه ملی بیان می ‎کند: عدد دقیق را نمی دانم.

آقای حریری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اظهار کرده است که اعتبارات تزریقی به بورس از محل عایدات ورودی سال 99 به ارزش یک میلیارد دلار تأمین می شود؛ بنابراین سال 99 هرچقدر ورودی به صندوق داشتیم، به بازار سرمایه اختصاص می دهیم.

در نتیجه عدد و رقمی که درباره آن صحبت می کنیم، شاید عدد قابل توجهی نباشد.

این کارشناس بورس تأکید می کند: منابع صندوق توسعه ملی صرفا برای ایجاد زیرساخت ها و سرمایه گذاری های بلند مدت و برای تأمین مالی طرح ها و پروژه های زیرساختی است.

فلسفه تخصیص منابع صندوق توسعه ملی از آنجاست؛ بنابراین در حال حاضر ایده تزریق منابع صندوق به بورس توجیه قانونی، منطقی و اقتصادی ندارد.

او ادامه می دهد: ضمن اینکه به نظر من این اقدام با شأن سرمایه گذاری در بازار سرمایه و بورس منافات دارد، زیرا فعالیت در بورس لزوما به معنی تعیین سود ثابت یا سود تعیین شده از قبل نیست.

آقابزرگی تأکید می کند: کسانی که به صورت غیر حرفه ای با تأسی از سیگنال های غلطی که از منابع غیرمعتبر داده شده است یا از محل منابعی که پس انداز محسوب نمی شود، سرمایه گذاری کرده اند، چون بازه زمانی را کوتاه می بینند، مجبورند به شکلی اعلام نارضایتی کنند و مسئولان اقتصادی را تحت فشار بگذارند تا به هر شکل ممکن ضرر و زیان آن ها را جبران کند.

او تأکید می کند: این با اصل و اساس سرمایه گذاری منافات دارد؛ بنابراین اصل برداشت از صندوق توسعه ملی هم منافات قانونی دارد و هم برای برداشت از این منابع محدودیت وجود دارد و بر خلاف جهت کلی بازار است.


کلید واژه ها: اعتبارات - صندوق توسعه - بورس - کارشناس - صندوق - توسعه - صندوق توسعه ملی - میلیارد - نمایندگان مجلس - میلیارد تومان - بازار سرمایه - تخصیص منابع - دخالت - تزریق - اعلام - منابع - تخصیص - کدیور - اختلاف نظر - نمایندگان - توسعه ملی - قرار - دیگر - رسانه ها - علیرضا - سرمایه - قانونی - اختلاف - یکی از - فردین

آخرین اخبار سرویس:
برنامه ریزی برای توزیع نهاده ها به صورت سیستمی/ ادامه تب و تاب در بازار مرغ

بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت گذشته: یکه تازی لایت کوین/ کانال 13 هزار دلاری در انتظار بیت کوین

سواحل مکران مستعد وقوع زلزله و سونامی /ساخت و سازها را متوقف کنید!

دگرگونی رشد و توسعه اقتصاد کشور

ارز دیجتالی روسی هم در راه است

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 3 آبان 99

توزیع بیش از یک میلیون پرس غذای گرم میان نیازمندان تهرانی

از افزایش قیمت خودرو تا تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

20 هزار میلیارد ریال اعتبار برای عقب نشینی 9 خیابان شهرکرد نیاز است

عاملان گرانی طلا در سال آینده

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

تزریق منابع جدید به بورس در گروی موافقت بانک مرکزی است؟

مردم رضایتمندی نسبی از خدمات شهرداری دارند

اسراری که از سیاهچاله ها و کرمچاله ها که تا حال نمی دانستید!

حواس ترامپ از اوپک پلاس پرت شد

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریورماه

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریورماه

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

معرفی طرح «وان»/عدم افزایش قیمت ریالی هیچ یک از حامل های انرژی

ساخت بزرگترین مزرعه پرورش حشره در جهان

چین رهبر جهانی فناوری 5G

چین رهبر جهانی فناوری 5G

فعالیت کدام شغل ها از فردا ممنوع است؟

54 هزار مشترک خراسان جنوبی مشمول طرح برق امید هستند

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

شارژ سهمیه زمستانی نفت سفید مناطق صعب العبور در ارومیه

ایران و روسیه؛ روابط راهبردی، ضرورت توسعه همکاری اقتصادی

مرکز گسترش اقتصاد مقاومتی اهداف بلندی دارد که مطالعه گری هدفمند انجام خواهد داد

قیمت انواع لنز دوربین در بازار + جدول

ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از 300 یورو ساخت آمریکا

هشدار در خصوص خرید و فروش اینترنتی طلا

افت دلار در بازارهای جهانی

قیمت اقلام اساسی در سوم آبان

افسار بورس در دست دلار است/ شاخص از کف حمایتی بورس عقب تر رفت

جاماندن تسهیلات مسکن از قدرت خرید مردم/ وام خرید چگونه به تورم مسکن دامن می زند؟

افسار بورس در دست دلار است/ شاخص از کف حمایتی بورس عقب تر رفت

آگهی فروش خانه های 35 میلیارد تومانی در گرگان برای کدام مشتریان/ مستاجران مبهوت قیمت های لاکچری می شوند

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

راکت 900؛ مرسدس بنز 515 هزار دلاری فقط 10 دستگاه! (+فیلم و عکس)

ارز دیجتالی روسی هم در راه است

هشدار پلیس در خصوص خرید و فروش طلا در سایت های اینترنتی

معرفی 10جاروبرقی ارزان قیمت در بازار لوازم خانگی

گروه صنعتی بهشهر: بانک مرکزی ارز نداد، تولید روغن متوقف شد گروه صنعتی بهشهر: بانک مرکزی ارز نداد، تولید روغن متوقف شد

افزایش تولید آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان

هشدار پلیس در خصوص خرید و فروش طلا در سایت های اینترنتی

ثبت 3 وقف جدید در جویبار

دلگان الگوی موفق اجرای سامانه های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان است

توضیحات ربیعی درباره دریافت بیمه بیکاری توسط افراد بدون بیمه/ تشدید محدودیت های کرونایی

کاهش صادرات تمام محصولات فولادی

بحرانی شدن وضعیت کرونا در گیلانغرب

توضیحات ربیعی درباره دریافت بیمه بیکاری توسط افراد بدون بیمه

افتتاح تقاطع غیرهمسطح شهیدان یغمور در شیراز

مسئولان بایستی به مرکز گسترش اقتصاد مقاومتی کمک کنند

207 اتوماتیک 19 میلیون تومان ارزان شد +قیمت ها

بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت 16 آبانماه برگزار می شود

شاسی بلند جدید روسی در ایران چقدر قیمت دارد؟

بهره مندی خودرو های گشت حفاظتی از سوخت به نرخ دولتی

مهندسی حرفه ای در آبیاری درختان با آب باران +فیلم

افسار بورس در دست دلار است/شاخص از کف حمایتی بورس عقب تر رفت

ورود بورس به پارادایم جدید

فیلمی از دپوی هزاران خودروی میلیاردی در گمرک

بهرام بیات بازگشت به چرخه 3 واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی استان زنجان

نرخ خرید زعفران، 20میلیون تومان!

رتبه 4 ایلام در نرخ تورم کشوری/ طرح آمارگیری نیروی کار در استان به روش سنتی انجام می شود

نباید اجازه داد گوشت مرغ از سفره مردم خراسان شمالی حذف شود

تغییر ساعت کار بانک های خصوصی

ارزش صندوق پالایشی یکم چقدر است؟

مستقبلین از تردد غیرضروری در ترمینال های فرودگاه شیراز پرهیز کنند

قیمت روز تسمه در بازار (3 آبان) + جدول

نباید اجازه داد گوشت مرغ از سفره مردم خراسان شمالی حذف شود

16 هزار و 500 هزار نفر برای مسکن ملی در چهارمحال و بختیاری نام نویسی کردند

8 زوج های نیازمند خاش با کمک خیران به خانه بخت رفتند

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

ضبط سری جدید خندوانه+جزییات

دلگان الگوی موفق اجرای سامانه های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان است

افزایش نگران کننده شمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا

بیش از 30 تن گوشت فاسد در کهریزک کشف شد

ربیعی: لازم باشد محدودیت ها تداوم می یابد

بورس در آبان ماه رشد می کند؟

یک چهارم اقتصاد ایران محصول روستایی ها

در صورت عدم موفقیت، سیاست های سخت گیرانه تری را پیگیری می کنیم

جزییات ابلاغیه بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق اعلام شد

فارس من| تکمیل فاز اول امام زاده حسین(ع) روستای نوروزی اعتبار 250 میلیون تومانی نیاز دارد

تلف شدن ماهیان رودخانه دز به دلایل نامشخص

افزایش دستفروشان پیامد کروناست! +عکس

20هزار میلیارد ریال برای عقب نشینی 9 خیابان شهرکرد نیاز است

6214 میلیون دلار تامین ارز برای کالاهای اساسی/ بانک مرکزی در «اولویت بندی» نقشی ندارد

کری سنگین محمدحسین کنعانی زادگان در اینستاگرام

آیا حق اولاد به زنان شاغل تعلق می گیرد؟

قیمت روز ورق سیاه در بازار (3 آبان) + جدول

فهرست 43 شهری که مشمول محدودیت های شدید کرونایی شدند

تمهیدات ویژه با هدف تسهیل استفاده از درگاه های بانکی غیر حضوری

درخواست از دولت اسپانیا برای برقراری وضعیت اضطراری

بهرام بیات بازگشت به چرخه 3 واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی استان

47 هزار تن گوگرد صادراتی تولید پالایشگاه نفت بندرعباس

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 99/08/04 + تغییرات

کرونا در فسا به تاخت و تازه نفس می تازد

بهره برداری از پروژه احداث تصفیه خانه پساب شهری فولاد مبارکه

ارزش سهام عدالت امروز 4 آبان

اشتغال مهمترین عامل جلوگیری از هنجارشکنی در جامعه است

گمانه زنی درباره حمایت از بورس

گمانه زنی درباره حمایت از بورس