مطالب مرتبط:
سخنگوی طالبان در گفتگو با شفقنا: مردم از نظام اسلامی طالبان نترسند/ آتش بس معقول نیست
اقدامات مثبت نظام بانکی برای مردم تبیین شود
کتابی از جنس مردم/ ابراز ارادت خالصانه مردم لارستان به اهل بیت(ع)
خانه موزه رییس جمهور به روی عموم مردم باز شد
برق امید، تشویق مردم به رعایت الگوی مصرف است
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 15:302020-09-20اقتصادي

حال و روز مردم و عمق راهبردی نظام


وقتی امنیت و حیثیت نظام مطرح است، قادرید مدیر یک کانال معلوم الحال را با پیچیده ترین روش ها از پاریس به کشور ثالث کشانده و دستگیر کنید و برای دستگیری دیگری جنگنده هوا کنید، - " پایگاه خبری جماران": حجت الاسلام محمد مطهری در کانال تلگرامی خود نوشت: اگر برخی از مسئولان را نمی شناختم باور می کردم که این همه اهمال و انفعال که این روزها در مقابل حملات بی شمار و وحشیانه به مردم برای سرقت اموالشان در خیابان صورت می گیرد، بی تردید از روی عمد است و دستوری محرمانه برای عدم مقابله جدی صادر شده است؛ اقدام، فقط به اندازه خالی نبودن عریضه .

حال که چنین نیست، انسان مبهوت می ماند که چرا حاکمان همچنان در عالم خودشان هستند در حالی که قادرند در اندک زمانی به شدت از این آمار برای همیشه بکاهند.

اگر نمی توانند قیمت دلار را پایین بیاورند، چرا لااقل قمه هایی را که هر روز برای سرقت اموال مردم بلند می شود پایین نمی آورند؟ برای حل این معما جز این سه فرض به ذهن من نمی رسد: 1.

این عزیزان چون خودشان با محافظان تردد می کنند اساسا از حال مردم در خیابانها بی خبرند و چه بسا اخبار و کلیپهای گرفتار شدن کوچک و بزرگ در چنگال کفتاران حتی در روز روشن، به رؤیت مبارکشان نمی رسد.

شاید این اخبار چون مربوط به جناح بازیها، آمریکا، پرونده های امنیتی، انتخابات 1400 و اموری از این قبیل نیست اطرافیان آن را منتقل نمی کنند.

2.

عزیزان از همه چیز خبر دارند ولی حساسیت آنها نسبت به آنچه نظام را تهدید می کند صد برابر حساسیتشان نسبت به آن چیزی است که جان و مال و ناموس مردم را در معرض خطر قرار می دهد.

3.

عزیزان از اوضاع خبر دارند و حساسیت لازم را هم دارند ولی در مرحله قلب.

در واقع کسی در جایگاههای بالا و میانی و پایین نهادهای انتظامی و قضایی و امنیتی، نگران بازخواست شدن در صورت کوتاهی در برخورد با این شرارتها نیست.

مثلا یک قاضی هرگز جرأت نمی کند متهمی را که به اصطلاح تشویش اذهان کرده و برچسب امنیتی خورده، با وثیقه کم موقتا آزاد کند اما اگر شرور سابقه داری را که متهم به تجاوز به ابدان است با وثیقه کم هم آزاد کند آسوده خاطر است.

هر کدام از این گزینه ها درست باشد این نکته قابل تردید نیست که ضرورت حفظ امنیت نظام چون برای حاکمان بسیار روشن است، نه تنها بنیه قدرت نظامی کشور را (به درستی) به شدت تقویت می کنند، بلکه برای دفاع از نظام، عمق استراتژیک منطقه ای نیز تعریف و اجرا می کنند.

نمی گویم عمق راهبردی و استراتژیک داشتن نظام ما و سرمایه گذاری عظیم برای آن غلط است، و شعار نه غزه، نه لبنان را انحرافی می دانم (بنابراین سرداران قلم کردن آبروها ، برای تحریف و پرده دری و هتاکی تا پایان نوشته صبر کنند) و این را هم توجه دارم که پدید آوردن این عمق راهبردی علاوه بر ارتقای امنیت برای نظام و مسئولان، برای امنیت مردم هم بسیار مؤثر است و یک موی سردار سلیمانی را هم با بسیاری از مسئولان عوض نمی کنم.

اما سؤال این است که آیا اگر این عمق راهبردی هیچ تأثیری در امنیت و بقای نظام و حاکمانش نداشت و صرفا نفعش به مردم می رسید آیا نسبت به ایجاد آن اقدام می شد؟ انصاف می گوید خیر، هرگز چنین هزینه هنگفتی برای ایجاد آن و نیز تبعات سنگین اقتصادی اش - به خاطر فشارهای دشمنان - پرداخت نمی شد.

بنابراین اگر این عمق راهبردی ایجاد نمی شد، دختران و پسران کمتری به خاطر وضع اقتصادی به تجرد قطعی می رسیدند، افراد کمتری به سبب فقر ترک تحصیل می کردند، بیماران کمتری از نداری برای خرید دارو اکنون در عالم برزخ بودند، زنان مجرد و متاهل کمتری از شدت فقر تن به خودفروشی می سپردند و پدران و مادران سرپرست خانوار کمتری به خاطر ناتوانی از سیر کردن شکم فرزندان، آرزوی مرگ می کردند.

با این مقدمات آیا وضعیت امنیت مردمی که هزینه این عمق استراتژیک و امنیتی را با هزار بدبختی پرداخت می کنند باید چنین باشد؟ آیا غم این مردم کم است که برای همراه داشتن یک گوشی فَکَسَنی که با کم ارزش شدن پول ملی، قیمتش به چند میلیون رسیده باید در خیابان و پارک و آسانسور بر خود بلرزند و بسیاری برای فرستادن پسر دوازده ساله خود تا سر کوچه احتیاط کنند؟ وقتی امنیت و حیثیت نظام مطرح است، قادرید مدیر یک کانال معلوم الحال را با پیچیده ترین روش ها از پاریس به کشور ثالث کشانده و دستگیر کنید و برای دستگیری دیگری جنگنده هوا کنید، اما شر چند چاقوکش خیابانی را نمی توانید از سر مردم کم کنید؟ آیا اشرار فقط باید مرزی باشند و مرتبط با برخی کشورهای منطقه و مسئله باید رنگ سیاسی-امنیتی به خود بگیرد تا اقدام اساسی کنید؟ اما حال آیا معضل شروران خیابانی با راه اندازی گشت و تیمهای ضربت در محلات حل می شود؟ این اقدامات مقطعی فقط در حد دلخوشکنک بودن خوب است، مانند خیابان گردانی اراذل که مهمترین ثمره آن رسمیت بخشی به جایگاه شروران در محل است.

آیا این شرارتها با پخش چند گزارش آقای داود فتحعلی زاده از تلویزیون و مفتخر کردن بینندگان به دیدن نمای پشت سر چاقوکشان و آدم ربایان و متجاوزان کاهش می یابد؟ این گزارش ها که معمولا با چند توصیه پلیس و گزارشگر ختم می شود دقیقا در جلوگیری از جرم اثر معکوس دارد.

چرا؟ زیرا وقتی قوه قضاییه هیچ مسئولیتی برای اطلاع رسانی نتیجه این دستگیری ها احساس نمی کند، در واقع این گزارش ها مشوّقی است برای سایر شروران که چنین تصور کنند که در این شهر کسی به کسی نیست و بیشتر جنگل است تا شهر؛ وحشی و چاقوکش باش تا کامروا شوی.

وقتی پزشک و منشی برای نپذیرفتن یک دفترچه بیمه تقلبی، چاقو می خورند و حتی برخی پزشکان، نامه استغاثه به قوه قضاییه برای نداشتن امنیت می نویسند و عدلیه هیچ نوع اطلاع رسانی از نتیجه این نوع پرونده ها نمی کند آیا چیزی جز تکثیر درندگان وحشی در خیابان و بیابان و بیمارستان و اطراف آرایشگاه و مدرسه و در پلهای عابر پیاده باید انتظار داشت؟ خبرهایی که در دنیا بلافاصله با عکس العمل فوری و اعلام مجازات شدید همراه می شود (مانند 8000 بار مزاحمت تلفنی یک نفر برای اورژانس و احتمال قریب به یقین، منجر شدن به مرگ دهها بیمار سکته قلبی و تصادفی) در کشور ما در حد یک خبر خنده دار و جالب با آن برخورد می شود و مجازاتی هم اگر در کار باشد هرگز بازدارنده نیست.

آیا چنین آزارگری را حتی به چهره نمی توانید معرفی کنید تا روان پریشان دیگری ترغیب به این کار نشوند؟ در پانزده سال گذشته همین نکته مهم را (اعلام سریع مجازات عبرت آموز در مورد پرونده هایی که به جان و مال و ناموس مردم مرتبط است) به صورت حضوری و با تأکید و التماس با مدیران قوه قضاییه - جنابان مرحوم شاهرودی (دو بار)، آملی لاریجانی (سه بار) و رییسی (یک بار) - در میان گذاشتم و هیچ ثمری نداشت.

این امر البته در کنار حدود صد ملاقاتی است که با رؤسای صدا و سیما (مثلا آقای ضرغامی سه بار)، نیروی انتظامی و بسیاری مدیران دیگر داشتم و انگیزه ملاقات برای تأکید بر همین نوع مطالب بود.

اما مسئله شرارتها چگونه حل می شود؟ آن زمان حل می شود که برای مسئولان و مأموران قضایی، انتظامی و اطلاعاتی اثبات شود که بالاترین مسئولان کشور بدون استثنا نسبت به امنیت مردم حساسیت دارند و در صورت اهمال، بسیار بیش از اهمال درباره تشکیل یک تجمع بزرگ اعتراضی سیاسی یا کارگری مورد مؤاخذه قرار می گیرند.

وجود این حساسیت در حاکمیت کافی نیست، اعلام عمومی و مکرر همراه با تشر و از پشت بلندگو نیاز است.

اگر چنین اتفاقی بیفتد دیگر شرور سابقه دار را با پنج میلیون وثیقه آزاد نکرده و به جان مردم نمی اندازند، اخبار صداوسیما به جای آنکه نگران ناامنی مترو پاریس یا خیابانهای آمریکا باشد، ابتدا از برنامه های نظام در برخورد با متجاوزان خودی خبر می دهد، گزارشی از حساسیت و تدبیر شورای عالی امنیت ملی درباره امنیت ملتِ حاضر در کوچه و خیابان پخش می شود، نیروی انتظامی برای دستگیری یک زورگیر جایزه اعلام می کند - چه قادر به دستگیری او به تنهایی باشد یا نباشد - تا اهمیت موضوع را بفهماند، سخنگوی قوه قضاییه گزارش دادن از مجازات سلب کنندگان امنیت مردم را وظیفه اولیه و همیشگی خود تلقی می کند، مجلس با تصویب یک قانون، رسانه ملی را موظف می کند چهره زورگیر و کیف قاپی که جرم او در دوربین ثبت است همان روز در مراکز استانی خود به نمایش بگذارد و دهها اقدام دیگر.

وحشیگری برخی نیروهای پلیس آمریکا غیرقابل انکار است و باید روی آن به قدر معقول تبلیغ شود، ولی هر چه باشد در قیامت از زانوی روی گردن جورج فلوید - که چند صد ساعت در صدا و سیما درباره آن وقت گذاشته شد - از مسئولان ما سؤال نخواهد شد، اما بعید است در مورد چاقوهای روی گردن مردم نگون بخت که حاکمیت می توانست به راحتی مانع آن شود مورد پرسش قرار نگیرند.

متأسفانه از 12 سال پیش که با انتشار یادداشتی تحت عنوان مردم در اولویت چندم؟ همین مسئله را - یعنی عدم حساسیت کافی حاکمیت به امنیت، ایمنی و حال و روز مردم در مقایسه با سختگیریهای شدید در مورد آنچه به امنیت نظام مربوط می شود یادآوری کرده و بعدها به صد زبان تکرار کردم، تا کنون تغییرات محسوسی رخ نداده است.

ظاهرا باور ندارند که هر نوع اقدام امنیتی و از جمله حضور راهبردی در منطقه هر مقدار هم ضروری باشد، اگر همراه با تأمین امنیت کافی برای مردم و به طور کلی رضایت آنها از عملکرد مسئولان نباشد خود یک خطای بزرگ راهبردی است.


کلید واژه ها: مردم - دستگیر - حجت الاسلام - پایگاه خبری - کانال - اموال - قیمت دلار - کشور ثالث - نظام - سرقت - وحشیانه - دستگیری - محرمانه - مسئولان - راهبردی - خیابان - مقابله - پایگاه - جنگنده - دیگری - حملات - مطهری - انسان - زمانی - امنیت - همیشه - پاریس - صادر - خبری - کشور

آخرین اخبار سرویس:
صادرات 100 میلیون دلاری گوجه و هندوانه به عراق

افزایش صادرات کالا از گمرکات استان

پیش بینی بورس فردا 6 آبان 99

آزادسازی 100 هکتار از اراضی کشاورزی روستای کاهو

خیز قیمت ها در بازار مواد پروتیینی | وضعیت بازار خرده فروشی انواع گوشت قرمز، مرغ و تخم مرغ

بیت کوین رکورد زد

صادرات 100 میلیون دلاری گوجه و هندوانه به عراق

بررسی نوسان 5 شاخص کلان؛ آیا اقتصاد کشور در حال غلبه بر تبعات شیوع کروناست؟

توزیع مرغ به نرخ دولتی در میادین میوه و تره بار/ هرکیلو مرغ منجمد؛ 15 هزار تومان

بهره برداری از فاز نخست پایانه اکباتان؛ نیمه دوم 1399

بهسازی 11 هزار متر شبکه توزیع برق مهدیشهر

قیمت روز پروفیل در بازار (5 آبان) + جدول

به رنگ پاییز در طارم

بازدید مدیران شهری از پروژه خیالستان زندگی باغ ایرانی سازور

پروازهای مشهد از فرودگاه خرم آباد تا اطلاع ثانوی لغو شد

مرکز رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی در ایلام افتتاح شد

مرکز رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی در ایلام افتتاح شد

جهانگیری: حراست از اراضی سواحل مکران و جلوگیری از تصرف این اراضی توسط افراد سودجو ضروری است/ انتقال محل صادرات نفت خام به جاسک اقدامی راهبردی است

22هزار میلیارد ریال سود عملیاتی بانک صادرات ایران تا پایان مهرماه

ترک اعتیاد سخت، اما ممکن است/ با شماره 09628 خط ملی اعتیاد تماس بگیرید

کلنگ ساخت دو فضای آموزشی در زرآباد به زمین زده شد

پیش بینی روند معاملات بورس تا انتخابات آمریکا

برداشت یاقوت سرخ از باغات کهن شهر ایوان کی

آب سد بارزوی شیروان وارد مدار مصرف شد

دلایل نوسان بازار سرمایه/ انجام عمده معاملات بورسی توسط سرمایه گذاران غیرحرفه ای

تشکیل کمیته بررسی دلایل افزایش گوشت قرمز

راهکار جبران محبت دیگران

پروازهای مشهد تا اطلاع ثانوی لغو شد

تصاویری جدید از خودرو شاهین سایپا

پیش بینی روزانه بورس دیگر ممکن نیست!

افزایش ظرفیت تولید کود آلی در کارخانه کمپوست تا 3 ماه دیگر

آغاز عملیات برداشت خرمالو از 105 هکتار از باغات استان قزوین

جهانگیری: انتقال محل صادرات نفت خام به جاسک اقدامی راهبردی است/ لزوم حراست از اراضی سواحل مکران

دارایی صاحبان سهام عدالت نصف شد

صرف فعل خواستن با اراده و تلاش

مشکلات دامداران، از کمبود تا گرانی نهاده ها

استاندار مرکزی بر گسترش خرید تضمینی محصولات کشاورزی تاکید کرد

تولید رسمی کارخانه تولید کاتد مس در کرمان تا پایان آبان ماه آغاز می شود

قیمت روز میلگرد در بازار (5 آبان) + جدول

قیمت طلا در بازار فردا 6 آبان

جدول قیمت گوشی شیائومی امروز دوشنبه 5 آبان 99

مراکز شبانه روزی فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی در 11 استان راه اندازی شد

کدام سهام ها بیشترین رشد را داشته اند؟

مصوبه کمیسیون اقتصادی مجلس درباره اجرای قانون مالیات برارزش افزوده

جهانگیری: حراست از اراضی سواحل مکران ضروری است/ انتقال محل صادرات نفت خام به جاسک اقدامی راهبردی است

ویدیو رسمی معرفی محصول جدید سایپا

مناسب سازی سایت های اینترنتی خرید بلیط مسافرتی برای نابینایان

گچساران زیر سایه کرونا

صادرات 100 میلیون دلار گوجه و هندوانه به عراق

ایدرو در صنعت نساجی خراسان جنوبی سرمایه گذاری می کند

افزایش محدودیت های کرونا در روسیه 

قیمت گوشت نباید بیش از 110 هزار تومان باشد

لزوم تکمیل چهار خطه کردن محور اهواز -غیزانیه

هزینه برای تقویت تربیت دینی سرمایه گذاری است

بیت کوین به بالاترین نرخ ماهانه خود رسید

فرصت یک ماهه استاندار کرمان به بانک ها برای تعیین تکلیف پرونده های تسهیلات رونق تولید در استان

فرآوری سالانه بیش از یک میلیون تن ماده معدنی طلا در تکاب

پاسخ گمرک در خصوص 1030 خودروی متوقف در گمرک بوشهر

شاسی بلند جدید بایک رونمایی شد | کپی ریز ا جیپ رانگلر

رشد کرونا، محله به محله

بررسی لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تجاری-صنعتی

برداشت خرما از نخلستان های بهبهان

4 کیلومتر دیگر از محور بیرجند- قاین زیر بار ترافیک رفت

بهبود 10 امتیازی شاخص های بهره وری در وزارت تعاون

ارزش سهام عدالت امروز/ کاهش 50 درصدی دارایی سهامداران

تغییر ساعت کار شعب بانک ایران زمین در استان کرمانشاه به دلیل شیوع کرونا

ویدئو | ماجرای شلوغی بهشت زهرا در روزهای اوج کرونا | درهای گورستان شهر به روی مردم بسته می شود؟

پیگرانی هوشمند در بیش از هزار کیلومتر خط لوله دریایی پارس جنوبی در حال اجراست

هر کیلو گوشت قرمز چند تومان شد؟

بحران کرونا ؛ لوفت هانزا ساعتی نیم میلیون یورو زیان می دهد

وضعیت قرمز کرونایی در کردستان؛ تعطیلی یک هفته ای شهرستان بانه و بیجار و اصناف/ با دستفروشان بازار تاناکورا و خیابان فردوسی قاطعانه برخورد شود

دارایی صاحبان سهام عدالت نصف شد!

بوستان مدافعان سلامت در تبریز افتتاح شد

ببینید | معرفی محصول جدید سایپا به سبک هالیوود

دارایی صاحبان سهام عدالت نصف شد

تکلیف سهام عدالت متوفیان چه شد؟

ابلاغ دستورالعمل ساماندهی رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه ایران

فعالیت ادارات بیجار و بانه یک هفته تعطیل شد

بررسی وضعیت حمل و نقل کالا در مجلس

قیمت روز تیرآهن در بازار (5 آبان) + جدول

پرسپولیس برای عرضه در بورس پیش قدم می شود

بهره برداری از سامانه SDI در آذربایجان شرقی

لزوم بسته شدن مرز باشماق تا پایان آبان ماه/

هشت تن خرمای احتکار شده در اردبیل کشف شد

مشارکت 26 هزار حامی در طرح اکرام ایتام و محسنین

راه اندازی کارخانه تولید کاتد در کرمان

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز دوشنبه 5 آبان 99 + جدول

خرد کردن مرغ به خاطر تبعات بهداشتی ممنوع است

طولانی خورش

کاهش نسبی قیمت گوشت/ با قاچاق دام برخورد شد

مرکز فوریت های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح های سرمایه گذاری در بیرجند افتتاح شد

دارایی صاحبان سهام عدالت نصف شد

علت گرانی برخی کالاهای اساسی چیست؟ (فیلم)

بازار بورس ایران در انتظار نتیجه انتخابات آمریکا؟

بازدید مدیرعامل منطقه آزاد قشم از کمپ پارک های ریگو و جزایر ناز

ببینید | ویدیو رسمی معرفی محصول جدید سایپا

نمایش دقیق و لحظه ای نمادهای پر تراکنش در تارنمای TSETMC

تمدید قانون الغاء ممنوعیت صادرات کنسانتره مس تا آوریل 2021

صرفه جویی 2 میلیارد کیلو وات ساعتی در مصرف برق

کسی که کار های خرید و فروش قیر را انجام می داده کیست؟

حال و روز مردم و عمق راهبردی نظام

حال و روز مردم و عمق راهبردی نظام