مطالب مرتبط:
کاهش 4 تا 6 درجه ای دما در مازندران
نتایج اولیه کنکور 99 اعلام شد | زمان انتخاب رشته و انتشار کلید نهایی | روش های پاسخگویی به اعتراضات داوطلبان
کاهش 10 درجه ای دما در نوار شمالی
چند درصد جامعه ایرانی مصرف کننده دائمی موادمخدر هستند؟
بازداشت 105نفر به دلیل انتشار محتوای غیراخلاقی
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 11:202020-09-20دانش

انتشار 1360 نشریه علمی/ 15 درصد نشریه ها دارای درجه کیفی د


مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه در حال حاضر تعداد نشریات علمی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مجموع به 1360 نشریه رسیده است، - مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم خبر داد انتشار 1360 نشریه علمی/ 15 درصد نشریه ها دارای درجه کیفی "د" مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه در حال حاضر تعداد نشریات علمی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مجموع به 1360 نشریه رسیده است، تصریح کرد: با توجه به دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه از لحاظ کمی، کمیسیون بررسی نشریات علمی از اواخر سال 1393 اقدام به سیاست‏گذاری در جهت کاهش تعداد اعتباردهی جدید و توجه به امر ارزیابی و رتبه‏‬ بندی نشریات علمی کرد.

بر این اساس سامانه الکترونیکی ارزیابی نشریات علمی ایجاد شد و اولین رتبه‬ ‏بندی نشریات علمی بر اساس شاخص‏‬ های اولیه انجام شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر محسن شریفی در این باره گفت: این ارزیابی توسط گروه های کارشناسی و نیز داوران تخصصی برای هر نشریه انجام شد و امتیازهای کسب شده و رتبه هر نشریه تعیین شد.

در ارزیابی سال 98 امتیاز کل 1000 امتیاز بوده و رتبه نشریات بر اساس امتیاز کسب شده و مطابق جدول زیر تعیین شد.

به گفته وی، نشریات علمی در صورت داشتن اعتراض، از زمان اعلام نتایج تا یک ماه فرصت دارند از طریق سامانه فوق درخواست بررسی مجدد کنند.

پس از بررسی درخواست، نتیجه نهایی در سامانه اعلام می شود.

شریفی تصریح کرد: بر اساس آیین نامه نشریات علمی مصوب 1398/2/2، به جای دسته بندی نشریات به صورت علمی- پژوهشی یا علمی- ترویجی، تمامی نشریات مشمول این آیین نامه با عنوان یکسان "نشریه علمی" شناخته می شوند و رتبه کسب شده در ارزیابی های سالانه به عنوان "اعتبار نشریه" قلمداد می شود.

بنابراین در رابطه با ارزیابی های مختلف نظیر ارتقاء و ترفیع اعضای هیئت علمی و کفایت دستاوردهای پژوهشی رساله / پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، رتبه نشریات علمی در ارزیابی های سالانه مورد توجه قرار می‏‬ گیرد و محاسبه امتیاز مقاله بر اساس رتبه نشریات شامل بین‏‬ المللی، الف، ب.

ج یا د صورت خواهد گرفت.

وی بیان کرد: به طور کلی در رتبه‏ بندی نشریات علمی سال 1398، حدود 5 درصد نشریات رتبه بین المللی، 7 درصد رتبه الف، 60 درصد رتبه ب، 13 درصد رتبه ج و 15 درصد رتبه د، کسب کرده‏ اند.

ارزیابی نشریات علمی هر سال یکبار بر اساس شاخص های اعلام شده انجام می شود و ان شاءلله به زودی کار ارزیابی سال 1399 شروع خواهد شد.

مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، خاطرنشان کرد: برنامه‬ ریزی به گونه‏‬ ای صورت گرفته است که نتیجه ارزیابی سال 1399 را تا پایان سال یا نهایتاً اوایل سال 1400 اعلام کنیم.

بنابراین نشریات علمی باید همیشه اطلاعات خود را در سامانه تکمیل کنند و شماره های آنها کاملاً به‏ روز منتشر شود.

در غیر این‬ صورت امکان ارزیابی آنها فراهم نیست و از چرخه ارزیابی باز خواهند ماند.

شریفی با اشاره به اهمیت نشر علم و جایگاه آن در چرخه علم و فناوری عنوان کرد: نشریات علمی که مقالات علمی را منتشر می کنند همواره نمایانگر دستاوردهای علمی و تخصصی بوده‏‬ اند و از اهمیت ویژه‏ ای برای توسعه علوم و تحقیقات برخوردار هستند و به عنوان یکی از شاخص‏‬ های مهم در پایگاه‏‬ های علم سنجی یک کشور مورد رصد قرار می‏گیرند.

بر اساس اسناد بالا دستی از جمله ماده 20 برنامه پنجم توسعه و بند 4 از اقدامات ملی راهبرد کلان 4 و بند 25 اقدامات ملی از راهبرد کلان 9 نقشه جامع علمی کشور، یکی از راهبردهای اصلی، حمایت از نشریات علمی و تولیدات علمی داخلی به منظور افزایش سهم تحقیق و پژوهش از تولید ناخالص داخلی، تعیین شده است.

وی افزود: بدین لحاظ ضرورت وجود جایگاهی برای سیاست‏گذاری و برنامه‏ ریزی در این حوزه و تدوین ضوابط و معیارهای استاندارد برای بررسی و اعتبار بخشی به این گروه از نشریات به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تکلیف شده است.

به گفته ی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، کمیسیون بررسی نشریات علمی در طول دوره حیات خود بنا بر شرح وظایف محوله اقدام به تدوین آیین‬ ‏نامه‬ ها و ضوابطی برای ایجاد نشریات علمی کرده است که در طول این دوره‏‬ ها بنا به مقتضیات دوره زمانی خود تغییراتی داشته است.

در آخرین نسخه آیین‬ ‏نامه ابلاغ شده مورخ اردیبهشت 1398 و با توجه به اینکه اهداف برنامه پنجم مرتبط با این موضوع محقق شده است، آیین‬ ‏نامه مذکور سعی در ارتقای سطح کیفی و استانداردسازی نشریات مطابق با سطح استانداردهای بین‬ المللی کرده است.

در این آیین‬ ‏نامه از یک سو اختیارات موسسه صاحب امتیاز بیشتر و از سوی دیگر شاخص‬ ‏هایی دقیق‬ ‏تر برای ارزیابی و رتبه‏‬ بندی نشریات علمی در نظر گرفته شده است.

شریفی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد نشریات علمی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مجموع به 1360 نشریه رسیده است، تصریح کرد: با توجه به دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه از لحاظ کمی، کمیسیون بررسی نشریات علمی از اواخر سال 1393 اقدام به سیاست‏گذاری در جهت کاهش تعداد اعتباردهی جدید و توجه به امر ارزیابی و رتبه‏‬ بندی نشریات علمی کرد.

بر این اساس سامانه الکترونیکی ارزیابی نشریات علمی ایجاد شد و اولین رتبه‬ ‏بندی نشریات علمی بر اساس شاخص‏‬ های اولیه انجام شد اما در سال 97 و 98 به منظور بهبود کیفی نشریات علمی و ساماندهی آنها در راستای نیاز کشور و نیز استانداردسازی نشریات علمی، نظام نشریات علمی بر اساس وضعیت بین‬ ‏المللی و با توجه به تجربه موجود در کشور، مورد بازبینی اساسی قرار گرفت.

وی عنوان کرد: در نظام قدیم کلیه فرایند درخواست نشریات از ابتدا تا صدور مجوز علمی توسط کمیسیون نشریات علمی صورت می‏‬ گرفت و به دلیل حجم کار زیاد امکان نظارت دقیق بر عملکرد نشریات وجود نداشت.

در حالی که در نظام جدید بخش راه‏‬ اندازی نشریات و صدور مجوز در دانشگاه‬ ‏ها، مراکز پژوهشی و انجمن‏ های علمی برون سپاری شده است و کمیسیون نشریات علمی به نقش اصلی خود در سیاستگذاری و استانداردسازی و نیز ارزیابی عملکرد نشریات علمی می‬ ‏پردازد.

مدیرکل دفترسیاستگذاری وبرنامه ریزی امورپژوهشی وزارت علوم، با بیان اینکه آیین نامه جدید با هدف سیاست گذاری و برنامه ریزی برای ارتقای کیفی نشریات علمی و نظارت بر عملکرد آن ها تدوین شده است، افزود: بدین منظور، برای تسهیل در انجام امور نشریات و اجرای سیاست های دولت مبنی بر تمرکززدایی، به جای صدور گواهی اعتبار علمی برای نشریات، رتبه نشریه در ارزیابی ها به‬ ‏عنوان اعتبار نشریه قلمداد می شود.

به‏‬ جای دسته بندی نشریات به صورت علمی-پژوهشی یا علمی-ترویجی، تمامی نشریات با عنوان یکسان نشریه علمی شناخته می شوند.

یک نشریه علمی می‬ ‏تواند انواعی از مقاله پژوهشی، مروری، کوتاه، مطالعه موردی، روش شناسی، کاربردی، نقطه نظر، مفهومی، فنی و ترویجی را منتشر کند.

به گفته وی، بر اساس آیین‬ ‏نامه جدید، انجمن‏ های علمی، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، و همچنین مؤسسه‬ های انتشاراتی دولتی یا غیردولتی دارای مجوز از مراجع ذیصلاح، می‬ توانند نسبت به راه‏ اندازی نشریه علمی اقدام کنند و در نظام رتبه‬ بندی شرکت کنند.

مجوز راه‏‬ اندازی نشریه، تایید سردبیر و اعضای گروه دبیران توسط موسسه یا انجمن صاحب امتیاز صورت می‏گیرد و نیاز به اخذ مجوز از کمیسیون نشریات ندارد.

نشریات علمی پس از راه‬ ‏اندازی و یک‬ سال انتشار منظم، می‏ توانند در نظام ارزیابی و رتبه‬ ‏بندی شرکت کنند.

رتبه و امتیاز آن ها در ارزیابی نشریات بر اساس استانداردها و ضوابط علمی ملاک عمل قرار می گیرد.

رتبه نشریات به صورت خیلی خوب (الف)، خوب (ب)، متوسط (ج) و ضعیف (د) تعیین می شود.

در صورتی که نشریه رتبه ضعیف (د) کسب کند، از فرآیند ارزیابی خارج می شود و به مدت دو سال نمی تواند به فرآیند ارزیابی وارد شود.

شریفی خاطرنشان کرد: به منظور تشویق نشریات به حضور در عرصه بین‏ المللی، اگر نشریه در فهرست پایگاه JCR باشد یا در نمایه های استنادی Web of Science یا Scopus حائز درجه های Q 1 تا Q 4 شده باشد، پس از ثبت نام اولیه و خارج از فرآیند ارزیابی، در گروه نشریات معتبر بین المللی قرار می‬ گیرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی مهم ترین سیاست‬ ها و اهداف آیین‬ ‏نامه جدید نشریات را نظارت و ارتقای کیفی نشریات علمی، استانداردسازی نشریات علمی داخلی، کمک به حضور نشریات علمی داخلی به زبان فارسی و زبان های بین المللی، در نمایه های بین المللی، افزایش نقش نشریات در ارتقای بهره وری و کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی کشور و افزایش رقابتِ سازنده میان نشریات در راستای بهبود کیفیت انتشارات علمی بیان کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نشریات علمی - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزارت علوم - برنامه ریزی - نشریه - علمی - وزارت - برنامه - علوم - پژوهشی - مدیرکل - سامانه الکترونیکی - برنامه پنجم توسعه - تحقیقات - ارزیابی - انتشار - فناوری - دفتر - الکترونیکی - بیان - درصد - کمیسیون - سامانه - توسعه - اقدام - بررسی - اولین - کاهش - بندی - پنجم

آخرین اخبار سرویس:
تولید نانو غذا برای بیماران گاستروکتومی از سوی محققان مازندرانی برای نخستین بار در دنیا

جهان اسلام در برابر اهانت رییس جمهور فرانسه خواهد ایستاد/ مسائل منطقه قفقاز باید از طریق سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل گردد

تولید نانو غذا برای بیماران گاستروکتومی برای نخستین بار در مازندران

شخصیت شناسی افراد با نحوه عکس سلفی گرفتن!

روبات روباه با قابلیت پرواز+ فیلم

ابلاغ شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و کارگاه های مرکزی دانشگاه آزاد

ثبت نام غیرحضوری دانشجویان جدیدالورود دانشگاه فردوسی مشهد

شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و کارگاه های مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد

شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و کارگاه های مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ

رتبه نخست آزمون ورودی دانشگاه هندی به یک غیرمسلمان رسید

شیوه نامه راه اندازی و بهره برداری از آزمایشگاه ها و کارگاه های مرکزی دانشگاه آزاد ابلاغ شد

دانشگاه بار فرهنگی و فرهنگ سازی جامعه را به دوش می کشد

ثبت نام از دانشجویان جدید کارشناسی ارشد در دانشگاه خیام از 12 آبان آغاز می شود

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان سوابق تحصیلی پیام نورتمدید شد

جزییات ثبت نام و ارسال مدارک تحصیلی به واحدهای دانشگاه آزاد اعلام شد

انتصاب سرپرست دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

کهکشان عجیبی که حاصل برخورد 2 کهکشان دیگر است

گاوصندوق در دل تاریخ، از معبد فرعون تا خانه های شما

همایش ملی قرآن و انگاره های علوم زیستی به همت دانشگاه علوم کشاورزی ساری برگزار می شود

اطلاعیه دانشگاه آزاد به واحد های دانشگاهی برای نام نویسی

اعلام چگونگی ارسال مدارک ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد/نحوه صدور معافیت تحصیلی مشمولان

گردهمایی واحدهای فناور و شرکت های بازرگانی در پنجمین جشنواره نانو

عنکبوت هایی که گوش ندارند، ولی می شنوند

ثبت نام حضوری در دانشگاه فردوسی مشهد انجام نمی شود

کشف ویژگی عجیب شنوایی در عنکبوت های تارافکن

کرسی علمی هنجار سه گانه تولید محتوا برگزار می شود

کشف سیاره ای سرگردان در فضا

ترم تحصیلی ورودی های جدید دانشگاه خلیج فارس آغاز شد

تشریح جزییات ثبت نام و ارسال مدارک تحصیلی در دانشگاه آزاد

دوران آموزش سنتی به اتمام رسیده است / برگزاری ترم تحصیلی دانشجویان نوورود به صورت مجازی

ارائه راهکار نوین تخمین بار رسوب معلق با استفاده از پردازش تصاویر سطح جریان آب

جزییات چگونگی ارسال مدارک ثبت نام به واحدهای دانشگاهی محل پذیرش/ نحوه صدور معافیت تحصیلی مشمولان

جزییات ثبت نام و ارسال مدارک تحصیلی در دانشگاه آزاد/ نحوه صدور معافیت تحصیلی مشمولان

اطلاعیه دانشگاه آزاد به واحد های دانشگاهی برای نام نویسی

ابداع رباتی که به انسان خیره می شود

رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان اعلام شد

چاپ بیش از 40 مقاله دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان در مجلات معتبر

تهیه 500 عدد ماسک توسط کارکنان سمای دانشگاه آزاد اسلامی آباده

شهریه پذیرفته شدگان ارشد علامه اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه خیام و شرکت مدیریت دارایی های فیزیکی پمکو امضا شد

محدودیتی برای حمایت از دانشجویان شاهد و ایثارگر نداریم

کشف اولین سیاره مشابه زمین در منطقه قابل سکونت ستاره

جایگاه اول دانشگاه آزاد در حوزه مهندسی مکانیک دنیا

ارتقای نشریه آموزش و ارزشیابی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز به رتبه «ب»

شخصیت والای پیامبر اسلام با اهانت انسان های سخیف گزندی نمی بیند

ترم مهر برای همه دانشجویان الکترونیکی است

فراخوان شرکت های دانش بنیان برای ساخت دستگاه اکسیژن ساز

تصاویر/ دیدار هیئت امنای مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب با آیت الله اعرافی

وحدت به معنای حفظ مذهب همراه با سرمایه گذاری روی مشترکات مذاهب است

ثبت نام ورودی های جدید دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه به صورت غیرحضوری

لزوم نگاه نو به بخش فرهنگی دانشگاه ها با بهره گیری از ظرفیت های آموزشی

راهنمای ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد اسلامی منتشر شد

فارغ التحصیلی نخستین دانشجوی دکتری مهندسی مواد و متالورژی از دانشگاه آزاد اسلامی کرج

امیدی برای حیات با کشف 300 میلیون سیاره جدید!

امیدی برای حیات با کشف 300 میلیون سیاره جدید!

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد علوم پزشکی خراسان شمالی آغاز شد

رتبه بندی موضوعی دانشگاه های جهان اعلام شد

جذب آتش نشان در تهران فقط با قبولی در آزمون عِلمی و عَملی

از کدام دانشگاه های جهان می توان پذیرش تحصیلی رایگان گرفت؟

مسابقه ی مجازی نونوگرام برگزار می شود

نامه 32 مرکز استانی بسیج اساتید کشور به رییس دانشگاه آزاد

دانشگاه کردستان براساس رتبه بندی تایمز در صدر کشور قرار گرفت

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه چیست؟

دانشگاه کردستان در جدیدترین رتبه بندی تایمز در صدر کشور قرار گرفت

رشته معماری با هنر، مهارت و استعداد ارتباط ناگسستنی دارد

طراحی برنامه تغذیه و تمرین با هدف چربی سوزی برای بانوان

بسیج دانشجویی دانشکده پرستاری ملایر برای انجام دومین مرحله طرح مشاوره تحصیلی نیرو می پذیرد

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون پیام نور تمدید شد

کهکشان مارپیچی که حاصل برخورد 2 کهکشان دیگر است

تمدید مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور

عنکبوت هایی که بدون گوش می شنوند!

درخشش دانشگاه بیرجند در بین دانشگاه های برتر جهان

دانشگاه لرستان در میان برترین های رتبه بندی «تایمز» قرار گرفت

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون پیام نور تمدید شد

تمدید مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور

تأثیر «آموزش و رزمایش» برای مقابله با کرونا/ باید مقابل حوادث زیستی آمادگی بیشتری داشته باشیم

نامه 32 مرکز استانی بسیج اساتید کشور به رییس دانشگاه آزاد

دانشگاه باید به نیازهای صنعت و جامعه پاسخ دهد

زندگی در ماه به روایت «راهنمای مسافران کهکشان»

مهلت ثبت نام وام های دانشجویی در نیم سال جاری

عوامل بروز شادی در اسلام کدام هستند؟

برگزاری وبینار کارگاه سلامت جسم و روان

بیان دغدغه های رتبه برتر کنکور دکتری برای ادامه تحصیل و اشتغال

اذعان وزارت علوم به شکاف زیاد بین دانشگاه های خوب و ضعیف تر در آموزش مجازی | الکترونیک شدن آموزش در دانشگاه ها پس از کرونا

ترم مهر برای همه دانشجویان الکترونیکی است/ ترم آینده حضوری خواهد بود

آقای طهرانچی؛ در اصلاح بخشنامه غیر منصفانه افزایش حق مدیریت ها در واحد های دانشگاهی پیشگام شوید

کسب جایگاه نخست جهان در حوزه مهندسی مکانیک از سوی دانشگاه آزاد

رویداد کارآفرینی دانشجویان دختر استان های خراسان رضوی، شمالی و سمنان برگزار شد

درخواست 32 مرکز استانی بسیج اساتید کشور برای لغو مصوبه افزایش حق مدیریت های واحدهای دانشگاه آزاد

300میلیون سیاره قابل سکونت وجود دارد

دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه نخست جهان در حوزه مهندسی مکانیک را کسب کرد

کسب رتبه اول تولیدات علمی کشور در سال 2020 و رتبه 71 جهانی توسط دانشگاه آزاد اسلامی

موفقیت تحصیلی با «برنامه ریزی» و «هدف»/ والدین فرزندان را حمایت و بستر تحصیل را فراهم کنند

ابداع رباتی که به انسان خیره می شود

300 میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری وجود دارد

ثبت نام متقاضیان تحصیل در پردیس کیش و ارس دانشگاه آزاد تا 16 آبان

نشست پدیدارشناسی و سیاست فداکاری برگزار می شود

فرورفتگی های سه گانه در مریخ کشف شد

انتشار 1360 نشریه علمی/ 15 درصد نشریه ها دارای درجه کیفی د

انتشار 1360 نشریه علمی/ 15 درصد نشریه ها دارای درجه کیفی د