مطالب مرتبط:
گفتگو با رتبه 3 کنکور ریاضی 99: ساعت درس خواندن مهم نبود و بازدهی علمی باعث موفقیتم شد
شورای نگهبان مصوبه مجلس در مورد اصلاح آیین نامه در باره حد نصاب کمیسیون قضایی را تایید کرد
ارتباط دانشگاه و بازار در آیین نامه ارتقاء دانشگاه جامع امام حسین علیه السلام/ آیین نامه به دانشگاه های نیروهای مسلح تعمیم داده می شود
ارتباط دانشگاه و بازارکار در آیین نامه ارتقاء دانشگاه جامع امام حسین
ارتباط دانشگاه وبازارکار در آیین نامه ارتقادانشگاه جامع امام حسین
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 10:302020-09-20دانش

نتایج اولین رتبه بندی نشریات علمی 98 بر اساس آیین نامه جدید اعلام شد


ایرنا- مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اولین ارزیابی نشریات علمی سال 1398 بر اساس آیین نامه جدید انجام و نتایج آن شهریور اعلام شد که معترضان یک ماه فرصت درخواست بررسی مجدد دارند.

- " تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اولین ارزیابی نشریات علمی سال 1398 بر اساس آیین نامه جدید انجام و نتایج آن شهریور اعلام شد که معترضان یک ماه فرصت درخواست بررسی مجدد دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز یکشنبه ایرنا از وزارت علوم، محسن شریفی در این خصوص اظهار داشت: اولین ارزیابی نشریات علمی برای سال 1398 بر اساس آیین نامه جدید نشریات علمی توسط کمیسیون علمی نشریات و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انجام شد و نتیجه آن در شهریور ماه سال جاری بر روی سامانه نشریات علمی به آدرس Journals.

msrt.

ir به اطلاع عموم رسید.

وی افزود: در این ارزیابی توسط گروه های کارشناسی و نیز داوران تخصصی برای هر نشریه انجام شد و امتیازهای کسب شده و رتبه هر نشریه تعیین شد.

در ارزیابی سال 98 امتیاز کل 1000 امتیاز بوده و رتبه نشریات بر اساس امتیاز کسب شده و مطابق جدول زیر تعیین شد.

به گفته وی، نشریات علمی در صورت داشتن اعتراض، از زمان اعلام نتایج تا یک ماه فرصت دارند از طریق سامانه فوق درخواست بررسی مجدد نمایند.

پس از بررسی درخواست، نتیجه نهایی در سامانه اعلام می شود.

شریفی تصریح کرد: بر اساس آیین نامه نشریات علمی مصوب دوم اردیبهشت 98، به جای دسته بندی نشریات به صورت علمی- پژوهشی یا علمی- ترویجی، تمامی نشریات مشمول این آیین نامه با عنوان یکسان "نشریه علمی" شناخته می شوند و رتبه کسب شده در ارزیابی های سالانه به عنوان "اعتبار نشریه" قلمداد می شود.

وی ادامه داد: بنابراین در رابطه با ارزیابی های مختلف نظیر ارتقاء و ترفیع اعضای هیات علمی و کفایت دستاوردهای پژوهشی رساله / پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی، رتبه نشریات علمی در ارزیابی های سالانه مورد توجه قرار می ‬ گیرد و محاسبه امتیاز مقاله بر اساس رتبه نشریات شامل بین ‬ المللی، الف، ب.

ج یا د صورت خواهد گرفت.

وی بیان کرد: به طور کلی در رتبه بندی نشریات علمی سال 1398، حدود 5 درصد نشریات رتبه بین المللی، 7 درصد رتبه الف، 60 درصد رتبه ب، 13 درصد رتبه ج و 15 درصد رتبه د، کسب کرده اند.

ارزیابی نشریات علمی هر سال یکبار بر اساس شاخصهای اعلام شده صورت می ‬ گیرد و به زودی کار ارزیابی سال 1399 شروع خواهد شد.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری وبرنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، خاطرنشان کرد: برنامه‬ ریزی به گونه ‬ ای صورت گرفته است که نتیجه ارزیابی سال 1399 را تا پایان سال یا در نهایتا اوایل سال 1400 اعلام کنیم.

بنابراین نشریات علمی باید همیشه اطلاعات خود را در سامانه تکمیل کنند و شماره های آنها به طور کاملاً به روز منتشر کنند.

در غیر این‬ صورت امکان ارزیابی آنها فراهم نیست و از چرخه ارزیابی باز خواهند ماند.

شریفی با توجه به اهمیت نشر علم و جایگاه آن در چرخه علم و فناوری عنوان کرد: نشریات علمی که مقالات علمی را منتشر می کنند همواره نمایانگر دستاوردهای علمی و تخصصی بوده ‬ اند و از اهمیت ویژه ای برای توسعه علوم و تحقیقات برخوردار می باشند و به عنوان یکی از شاخص ‬ های مهم در پایگاه ‬ های علم سنجی یک کشور مورد رصد قرار می گیرند.

بر اساس اسناد بالا دستی از جمله ماده 20 برنامه پنجم توسعه و بند 4 از اقدامات ملی راهبرد کلان 4 و بند 25 اقدامات ملی از راهبرد کلان 9 نقشه جامع علمی کشور، یکی از راهبردهای اصلی، حمایت از نشریات علمی و تولیدات علمی داخلی به منظور افزایش سهم تحقیق و پژوهش از تولید ناخالص داخلی، تعیین شده است.

وی افزود: بدین لحاظ ضرورت وجود جایگاهی برای سیاست گذاری و برنامه ریزی در این حوزه و تدوین ضوابط و معیارهای استاندارد برای بررسی و اعتبار بخشی به این گروه از نشریات به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تکلیف شده است.

کمیسیون بررسی نشریات علمی در طول دوره حیات خود بنابر شرح وظایف محوله اقدام به تدوین آیین‬ نامه‬ ها و ضوابطی برای ایجاد نشریات علمی نموده است که در طول این دوره ‬ ها بنا به مقتضیات دوره زمانی خود تغییراتی داشته است.

در آخرین نسخه آیین‬ نامه ابلاغ شده مورخ اردیبهشت 1398 و با توجه به اینکه اهداف برنامه پنجم مرتبط با این موضوع محقق گردیده است، آیین‬ نامه مذکور سعی در ارتقای سطح کیفی و استانداردسازی نشریات مطابق با سطح استانداردهای بین‬ المللی کرده است.

در این آیین‬ نامه از یک سو اختیارات موسسه صاحب امتیاز بیشتر و از سوی دیگر شاخص‬ هایی دقیق‬ تر برای ارزیابی و رتبه ‬ بندی نشریات علمی در نظر گرفته شده است.

شریفی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد نشریات علمی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مجموع به 1360 نشریه رسیده است، تصریح کرد: با توجه به دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه از لحاظ کمی، کمیسیون بررسی نشریات علمی از اواخر سال 1393 اقدام به سیاست گذاری در جهت کاهش تعداد اعتباردهی جدید و توجه به امر ارزیابی و رتبه ‬ بندی نشریات علمی نمود.

بر این اساس سامانه الکترونیکی ارزیابی نشریات علمی ایجاد گردید و اولین رتبه‬ بندی نشریات علمی بر اساس شاخص ‬ های اولیه انجام شد اما در سال 97 و 98 به منظور بهبود کیفی نشریات علمی و ساماندهی آنها در راستای نیاز کشور و نیز استانداردسازی نشریات علمی، نظام نشریات علمی بر اساس وضعیت بین‬ المللی و با توجه به تجربه موجود در کشور، مورد بازبینی اساسی قرار گرفت.

وی عنوان کرد: در نظام قدیم تمامی فرآیند درخواست نشریات از ابتدا تا صدور مجوز علمی توسط کمیسیون نشریات علمی صورت می ‬ گرفت و به دلیل حجم کار زیاد امکان نظارت دقیق بر عملکرد نشریات وجود نداشت.

در حالی که در نظام جدید بخش راه ‬ اندازی نشریات و صدور مجوز در دانشگاه‬ ها، مراکز پژوهشی و انجمن های علمی برون سپاری شده است و کمیسیون نشریات علمی به نقش اصلی خود در سیاست گذاری و استانداردسازی و نیز ارزیابی عملکرد نشریات علمی می‬ پردازد.

مدیرکل دفترسیاست گذاری وبرنامه ریزی امورپژوهشی وزارت علوم، با بیان اینکه آیین نامه جدید با هدف سیاست گذاری و برنامه ریزی برای ارتقای کیفی نشریات علمی و نظارت بر عملکرد آن ها تدوین شده است، افزود: بدین منظور، برای تسهیل در انجام امور نشریات و اجرای سیاست های دولت مبنی بر تمرکززدایی، به جای صدور گواهی اعتبار علمی برای نشریات، رتبه نشریه در ارزیابی ها به‬ عنوان اعتبار نشریه قلمداد می شود.

شریفی افزود: به ‬ جای دسته بندی نشریات به صورت علمی-پژوهشی یا علمی-ترویجی، تمامی نشریات با عنوان یکسان نشریه علمی شناخته می شوند.

شریفی همچنین گفت: یک نشریه علمی می‬ تواند انواعی از مقاله پژوهشی، مروری، کوتاه، مطالعه موردی، روش شناسی، کاربردی، نقطه نظر، مفهومی، فنی و ترویجی را منتشر کند.

وی یادآور شد، بر اساس آیین‬ نامه جدید، انجمن های علمی، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری، و همچنین مؤسسه‬ های انتشاراتی دولتی یا غیردولتی دارای مجوز از مراجع ذیصلاح، می‬ توانند نسبت به راه اندازی نشریه علمی اقدام کنند و در نظام رتبه‬ بندی شرکت کنند.

وی ادامه داد: مجوز راه ‬ اندازی نشریه، تایید سردبیر و اعضای گروه دبیران توسط موسسه یا انجمن صاحب امتیاز صورت می گیرد و نیاز به اخذ مجوز از کمیسیون نشریات ندارد.

نشریات علمی پس از راه‬ اندازی و یک‬ سال انتشار منظم، می توانند در نظام ارزیابی و رتبه‬ بندی شرکت کنند.

رتبه و امتیاز آن ها در ارزیابی نشریات بر اساس استانداردها و ضوابط علمی ملاک عمل قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری وبرنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، رتبه نشریات به صورت خیلی خوب (الف)، خوب (ب)، متوسط (ج) و ضعیف (د) تعیین می شود.

در صورتی که نشریه رتبه ضعیف (د) کسب نماید، از فرآیند ارزیابی خارج می شود و به مدت دو سال نمی تواند به فرآیند ارزیابی ورود نماید.

شریفی خاطرنشان کرد: به منظور تشویق نشریات به حضور در عرصه بین المللی، اگر نشریه در فهرست پایگاه JCR باشد یا در نمایه های استنادی Web of Science یا Scopus حائز درجه های Q 1 تا Q 4 شده باشد، پس از ثبت نام اولیه و خارج از فرآیند ارزیابی، در گروه نشریات معتبر بین المللی قرار می‬ گیرد.

وی مهم ترین سیاست‬ ها و اهداف آیین‬ نامه جدید نشریات را نظارت و ارتقای کیفی نشریات علمی، استانداردسازی نشریات علمی داخلی، کمک به حضور نشریات علمی داخلی به زبان فارسی و زبان های بین المللی، در نمایه های بین المللی، افزایش نقش نشریات در ارتقای بهره وری و کاربردی شدن دستاوردهای پژوهشی کشور و افزایش رقابتِ سازنده میان نشریات در راستای بهبود کیفیت انتشارات علمی بیان کرد.


کلید واژه ها: نشریات علمی - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - آیین نامه جدید - آیین نامه - پایگاه استنادی علوم جهان اسلام - علمی - نامه - ارزیابی - برنامه ریزی - اولین - شهریور - آیین - علوم - جدید - اساس - اعلام - ایرنا - وزارت - تحقیقات - درخواست - معترضان - برنامه - پژوهشی - فناوری - مدیرکل - سیاست - بررسی - جهان اسلام - شهریور ماه - رتبه بندی

آخرین اخبار سرویس:
قربانی شدن کیفیت در آموزش مجازی ممنوع/ کانون صنعت و جامعه در استان گلستان تشکیل می شود

جزییات اقدامات واحد تهران شمال برای تقویت اقتصاد دانش بنیان/ طرح های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در دوران کرونا چیست؟

نشست «قرآن و مطالعات عهدینی؛ نقش قرآن به عنوان مبین و مهیمن عهدین» برگزار می شود

فردا، آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

نشست فصلی فرماندهان و مدیران بسیج دانشجویی گیلان فردا 10 آبان برگزار می شود

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع دکتری دانشگاه یاسوج اعلام شد + فایل pdf

آغاز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها از فردا

عکس الناز شاکردوست در رختخواب + تصاویر دیده نشده

ایجاد سامانه الکترونیکی برای اعتراضات داوطلبان آزمونهای 99 دانشگاه آزاد

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

امکان ثبت نام برای جاماندگان پذیرش در دانشگاه استاد فرشچیان فراهم شد

آخرین مهلت دانشگاه ها برای تطبیق نیاز به جذب هیات علمی جدید با تاییدیه مرکز نظارت

زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

آغاز ثبت نام جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها از فردا/اعلام زمان نتایج نهایی

آغاز فراخوان جذب هیات علمی سال 99 از فردا

درخواست وزیر علوم برای افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

آغاز فراخوان جذب هیات علمی سال 99 از فردا

بهره مندی 700 هزار دانشجو از کلاس های آنلاین دانشگاه آزاد اسلامی

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

سلسله نشست های میان رشته ای «قرآن و علوم انسانی» برگزار می شود

وزیر علوم خواستار شد؛ درخواست افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

درخواست افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

10 آبان آخرین مهلت ثبت نام بدون آزمون دانشگاه آزاد

سلسله نشست های میان رشته ای «قرآن و علوم انسانی» برگزار می شود

مهلت ثبت نام در جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی فردا، 10 آبان ماه پایان می یابد

درخشش دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی موضوعی تایمز

درخشش دانشگاه های ایرانی در رتبه بندی تایمز/ معرفی بهترین ها در پزشکی، مهندسی و علوم اجتماعی

دوری از گناه راه جذب محبت امامی که از مادر مهربان تر است

شرکت در آزمون آیلتس 250 دلار آب می خورد / از اعلام نتایج کنکور ارشد تا شروع کلاس های دانشجویان دکتری

ظهور بیماری های جدید با تغییر سبک زندگی شهری/ از سبک زندگی اسلامی دور نشویم

آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

کشف صخره مرجانی 500 متری

ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی قم غیرحضوری انجام می شود

امروز؛ آخرین مهلت دانشگاه ها برای جذب هیئت علمی

بودجه خوابگاه و غذا در دروان کرونا، صرف خرید لپ تاپ برای دانشجو شود

ابراز رضایت از پیشرفت پروژه های عمرانی در دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

روبات با قابلیت سرو چای ژاپنی تولید شد+ فیلم

کشف مولکول عجیب در جو قمر تایتان

ایجاد سامانه الکترونیکی برای اعتراضات داوطلبان آزمونهای 99 دانشگاه آزاد

فردا آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد

فردا آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه آزاد

سند توانمندسازی زنان در دانشگاه ها تدوین می شود

لباس ها در خیابان به نیروگاه خورشیدی تبدیل می شوند/ از شارژ تلفن همراه با فرکانس هوا تا وجود آب در ماه

شرکت در آزمون آیلتس 250 دلار آب می خورد / از اعلام نتایج کنکور ارشد تا شروع کلاس های دانشجویان جدید دکتری 99

بررسی واقع گرایی یا آرمان گرایی سیاست جنایی تقنینی ایران

آخرین مهلت دانشگاه ها برای تطبیق نیاز به جذب هیات علمی جدید با تاییدیه مرکز نظارت

کشف مولکول عجیب در جو قمر تایتان

بودجه خوابگاه و غذا در دروان کرونا، صرف خرید لپ تاپ برای دانشجو شود

بودجه خوابگاه و غذا در دروان کرونا، صرف خرید لپ تاپ برای دانشجو شود

محمدرضا گلزار با شلوارک پلنگی + عکس

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

نحوه تدریس اساتید، ارزیابی دانشجویان و ارتباط استاد و دانشجو؛ 3 چالش آموزش غیرحضوری/ کدام دانشجویان از آموزش مجازی استقبال کردند؟

طراحی و ساخت کیت تشخیصی «کمپیلوباکتر» با قیمتی کمتر از یک دهم نمونه های خارجی

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه صنعتی شریف

ثبت درخواست های داوطلبان در سامانه ارسال درخواست الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی

کسب رتبه ششم دانشگاه محقق اردبیلی در رتبه بندی موضوعی تایمز 2021

دانشجویان سبزوار اهانت به پیامبر اسلام (ص) را محکوم کردند

وزیر علوم خواستار افزایش 50 درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی شد

طرح جامع «راه مهندسی» از سوی بسیج دانشجویی در گیلان اجرا می شود

سامانه ارسال درخواست الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی؛ جایگزینی جهت عدم مراجعات حضوری

جزییات کشف 260 سکه از دوران آل بویه در شهرری

پیدا شدن 260 سکه فخرالدوله در حفاری یک قبر ممکن نیست

تصاویر/ نشست علمی نقش علوم عقلی در تمدن نوین اسلامی

شرکت در حج عمره برای زائران سایر کشور ها آزاد شد

نقش دانش بنیانها در داخلی سازی قطعات حساس خودرو

نقش پررنگ شرکت های دانش بنیان در داخلی سازی قطعات حساس خودرو

با دست های بسته در اقیانوس پربلا شنا کردیم

مریخ نورد ناسا نیمی از راه را طی کرد

بازدید معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد اسلامی از 2 واحد دانشگاهی در استان گلستان

کسب رتبه 5 دانشگاه شهید بهشتی تهران توسط دانش آموخته واحد ماهشهر

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در باره زمان و محل انجام مراحل مصاحبه از معرفی شـدگان چند برابر ظرفیت پذیرش رشته تحصیلی نیمه متمرکز فوریت های پزشکی پیش بیمارستانی در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1399

فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ها فردا، 10 آبان ماه منتشر می شود

سلفی خشن آقای مجری در خودرو +عکس

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای آبادانی شهر ایذه

ساعتی که ناشنوایان را از مرگ نجات می دهد

چهارمین مرحله اردوی جهادی «جمعه های مهربانی» از سوی دانشگاه یزد برگزار می شود

حسین شریعتمداری، مسائل سیاسی روز را برای دانشجویان و اساتید دانشگاه های آزاد اصفهان تحلیل می کند

معیار ارزش دانشگاه ها، تاثیرگذاری در حل مشکلات مردم است

علوم کشاورزی دانشگاه شهرکرد در میان دانشگاه های برتر جهان

بنیان گذار دانشگاه آزاد اسلامی ایذه درگذشت

کمیسیون آموزش باید سهمیه های پذیرش در دانشگاه ها را ساماندهی کند / حاکم شدن بینش اقتصادی بر آموزش عالی

مساعدت دانشگاه ها در دریافت شهریه از دانشجویان

برگزاری هفته پژوهش در نیمه دوم آذر

مساعدت دانشگاه ها در دریافت شهریه از دانشجویان

تولید نانوفوم مایع برای حفاظت از سر

تولید پهپاد با دوربین 360 درجه برای نقشه برداری فوق دقیق

2 روش ثبت نام نو دانشجویان خواجه نصیر اعلام شد

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه همکاری فرهنگی و اجتماعی با بهزیستی استان اصفهان

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بندرعباس اردوی جهادی برگزار می کند

آیین نامه طرح های پژوهشی دانشگاه آزاد ابلاغ شد

پوشش عجیب خانم بازیگر پس از رهایی از کرونا + عکس

نتایج اولین رتبه بندی نشریات علمی 98 بر اساس آیین نامه جدید اعلام شد

نتایج اولین رتبه بندی نشریات علمی 98 بر اساس آیین نامه جدید اعلام شد