مطالب مرتبط:
رییس اورژانس البرز: به زودی وارد موج سوم کرونا می شویم/ حضور مردم در شهر به گونه ای شده که انگار شرایط عادی است
به زودی وارد موج سوم کرونا می شویم
احمدی نژاد بازیچه دست مجری رسانه فارسی زبان؟! ‏/کرونا، پوششی برای ناکارآمدی مدیران! / ‏ماشه آمریکا و واکنش ایران
هشدار روحانی | شیوع یک بیماری خطرناک تر از کرونا در همسایگی ایران
کرونا 72 درصد لاتین تبارهای آمریکا را با مشکل مالی مواجه کرده است
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 شهریور 1399 ساعت 10:302020-09-19پزشكي

واکنش روحانی به موج جدید کرونا در ایران: اگر مردم توجه نکنند با مشکل بزرگی مواجه می شویم


باید دوگانه انگاری ها نادرست در دوران کرونا مانند «سلامت یا معیشت»، «سلامت یا دیانت»، «سلامت یا فعالیت اجتماعی»، «سلامت یا آموزش و مهارت» کنار گذاشته شود و همه این دوگانه ها در کنار هم مدنظر قرار گیرد.

- روحانی گفته "دوگانه انگاری های نادرست دوران کرونا باید کنار گذاشته شود" واکنش روحانی به موج جدید کرونا در ایران: اگر مردم توجه نکنند با مشکل بزرگی مواجه می شویم " رییس جمهوری گفت: باید دوگانه انگاری ها نادرست در دوران کرونا مانند سلامت یا معیشت ، سلامت یا دیانت ، سلامت یا فعالیت اجتماعی ، سلامت یا آموزش و مهارت کنار گذاشته شود و همه این دوگانه ها در کنار هم مدنظر قرار گیرد.

آمار نگران کننده ای از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شد که طبق آن گزارش، مراعات مردم در کشور در هفته های قبل از 82 درصد به 62 درصد کاهش یافته و این بسیار نگران کننده است.

آفتاب نیوز : "حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: با شروع فصل پاییز باید مراقبت ها را در سطح کشور در زمینه این بیماری کرونا تشدید کنیم، به دلیل این که همزمان بیماری های دیگری مثل آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا بیماری های دیگری در کشور شروع می شود.

وی افزود: اخیرا در بعضی کشورهای همسایه بیماری هایی مثل شبه ذات الریه که از کرونا هم خطرناک تر است شروع شده است و ما وارد فصلی می شویم که همه باید مراقبت ها را بالا ببریم.

رییس جمهوری گفت: در این شرایط مردم می دانند بالای 30 میلیون نفر در دنیا به این کووید 19 مبتلا شده اند و از این تعداد نزدیک یک میلیون نفر هم فوتی بوده است.

این یکی از آثار خطرناک کووید 19 است که جان مردم را در خطر می اندازد.

علاوه بر آن مشکلات دیگری هم از نظر روانی، اقتصادی، علمی و فرهنگی و آموزشی در جامعه تاثیرگذار است.

بیماری با این همه ویژگی های خاص است که امروز با همه گیری دنیا را گرفتار کرده است.

روحانی گفت: اقدامات مهمی را در این زمینه انجام دادیم.

باز هم باید روی برخی اقدامات تاکید کنیم و با مراقبت و دقت بیشتر کار را به پیش ببریم.

در دوران کرونا و پساکرونا تا مدتی گرفتار خواهیم بود سرمایه گذاری ها شکل متفاوتی گرفته است و ما هم امروز در کشور باید این کار را بکنیم.

رییس جمهوری افزود: امروز سرمایه گذاری در بخش سلامت، بهداشت، اقتصاد دانش بنیان، اقتصاد دیجیتالی، دولت الکترونیک را باید تشدید کنیم.

یعنی سرمایه گذاری ها از برخی از امور که در این شرایط سخت و مشکل است باید به سمت اموری هدایت کنیم که ضرورت دارد و میتواند شرایط اقتصادی را دچار تغییر کند.

در عین حال جامعه هم در زندگی و اقتصاد شرایط مناسب را داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه مردم به سبک زندگی ادامه داد: مردم می پرسند که تا چه زمانی باید ماسک بزنیم، سفر کم برویم یا فاصله اجتماعی را رعایت کنیم.

باید بی حوصلگی را کنار بگذاریم، این سبک زندگی را باید میان مدت و بلندمدت ببینیم و باید تمام امسال را مدنظر قرار دهیم.

حتی ممکن است سال آینده هم نیاز باشد همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم و زندگی را باید با سبک جدید بنیانگذاری کنیم.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: حتی اگر واکسن هم در دسترس قرار بگیرد، باز هم سبک زندگی ما باید ادامه پیدا کند.

امروز آماری که در جلسه دولت ارائه شد ما دیدیم در برخی از استان ها، افرادی امروز بستری هستند که چند ماه پیش، همانجا بستری بودند و دو مرتبه بستری شده اند.

یعنی یک فردی به کووید 19 مبتلا شده و به بیمارستان رفته و بستری شده و معالجه و ترخیص شده و بعد از گذشت چند ماه، دومرتبه مبتلا شده است.

این داستان خود واکسن را هم زیر علامت سوال قرار می دهد که اگر واکسن هم آمد، چقدر تاثیر دارد.

حتی اگر واکسن را در اختیار بگیریم نمی توانیم شرایط را عادی تلقی کنیم روحانی افزود: فردی که به این بیماری مبتلا شده و 2-3 ماه بیشتر وی را حفاظت نکرده و دومرتبه گرفتار این بیماری شده، واکسن چه کار می تواند انجام بدهد.

ما نمی دانیم آثار واکسن چقدر است و چند ماه آثار مثبت دارد و ایمنی ایجاد می کند.

حتی اگر واکسن هم برسد، باید همچنان اصول بهداشتی استفاده از ماسک، فاصله گذاری و شستن دست ها، ضدعفونی کردن ها و همه اصول را باید ادامه بدهیم و از ترددهای غیرضرور، باز هم پرهیز کنیم.

حتی در شرایطی که واکسن در اختیار ما قرار بگیرد، ما نمی توانیم شرایط را عادی در نظر بگیریم.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: نکته دیگری که بر آن تاکید دارم، یکسری دوگانگی هایی است که در فضای مجازی و یا در برخی از روزنامه های مطرح می شود، باید دوگانه انگاری ها نادرست در دوران کرونا مانند سلامت یا معیشت ، سلامت یا دیانت ، سلامت یا فعالیت اجتماعی ، سلامت یا آموزش و مهارت کنار گذاشته شود و همه این دوگانه ها در کنار هم مدنظر قرار گیرد.

روحانی افزود: ما نباید فکر کنیم به مدرسه رفت مبتلا می شود ولی اگر در کوچه بازی کند مبتلا نخواهد شد، و یا اگر یک جوانی به دبیرستان رفت مبتلا می شود اما اگر در یک مهمانی خانوادگی شرکت کرد، مبتلا نمی شود.

این کووید19 مکان خاص، تعلق خاص، اجتماع خاص و عنوان خاص ندارد و در همه جا هست.

رییس جمهوری گفت: در آزمون سراسری برخی نگران بودند و به من نامه نوشتند و ابراز نگرانی کردند که یک میلیون نفر در کنار هم آزمون می دهند و گفتند که امسال را رها کنید و بگذارید یک سال عقب بیفتد و نتیجه کار آنها مشخص نباشد؛ شما می دانید که در این صورت چه بار سنگین روحی و روانی و اضطراب و دلهره و حتی افسردگی ایجاد می شد.

وی افزود: این همان دوگانه ای است که شما نمی پذیرید یا سلامت یا کنکور؛ نه! هم سلامت و هم کنکور؛ شما دیدید که یک میلیون نفر در کنکور شرکت کردند و هیچ ابتلایی نداشت و این از عجایب است و بعد که تعداد افرادی که احتمال مشکل ابتلا را داشتند غربالگری کردند- 56 نفر بودند تست های آنها منفی و معلوم شد که آزمون دقیقا با پروتکل های بهداشتی به سلامت برگزار شده است.

روحانی با تاکید بر اینکه اجرای پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا مهم است، گفت: اینکه کجا، چگونه، چه شغل و شرایطی اعم از سنی و غیره داریم تفاوتی ندارد، مهم رعایت پروتکل های بهداشتی است؛ اوایل کرونا این ذهنیت ایجاد شده بود که افراد 60 سال به بالا یا افراد دارای بیماری زمینه ای مبتلا می شوند در حالی مشاهده کردیم که در این بیماری، ابتلا از نظر سنی تفاوتی ندارد و ممکن است یک کودک، جوان یا نوجوان به آن مبتلا شوند.

وی ادامه داد: همه اعم از کودک و نوجوان و میانسال و سالمند باید اصول و پروتکل های بهداشتی را تا زمانی که کاملا مصون شویم، رعایت کنیم، این زمان مشخص نیست و همه باید حراست و حفاظت کنیم و کار را پیش ببریم.

اگر مردم مراقبت ها را کنار بگذارند با مشکل بزرگی مواجه خواهیم شد رییس جمهوری با بیان اینکه در نشست امروز بر مراعات مردم نسبت به پروتکل ها تاکید شد، گفت: آمار نگران کننده ای از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه شد که طبق آن گزارش، مراعات مردم در کشور در هفته های قبل از 82 درصد به 62 درصد کاهش یافته و این بسیار نگران کننده است.

وی ادامه داد: اگر مردم بخواهند مساله مراقبت را کنار بگذارند، به هشدارها و به آموزش های عمومی از طریق رسانه ها توجه نکنند با مشکل بزرگی مواجه می شویم.

نمودارها نشان می دهد که هر جا مراعات مردم پایین آمده از هفته بعد افزایش بیماری را داریم و هفته بعد از آن تعداد افراد بستری و هفته بعد هم مرگ و میر اضافه می شود و این یک زنجیره است که در کنار هم انجام می شود .

رسانه ها آموزش ملموس تری به مردم ارائه کنند رییس جمهوری از مردم خواست و تاکید کرد تا در همه جا و همه حالت این اصول مدنظر و مورد تاکید را مدنظر قرار دهند و از وزارت بهداشت و صدا و سیما و سایر رسانه ها هم خواست آموزش ملموس تری با شیوه های مختلف به مردم ارائه کنند.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: یکی کووید 19 گرفته یک هفته در اداره راه می رفت از او پرسیده می شد در هفته گذشته حسی نداشتی می گفت چرا سر درد داشتم عطسه می کردم آسپرین خوردم خوب شدم.

روحانی تصریح کرد: پاییز در راه است و مردم از این به بعد کرونا را به سرما خوردگی پیوند می دهند در حالی که هر علامتی می آید نخست بدترین حالت را در نظر گرفته و بگوییم این کووید 19 است تا بعد روشن شود نیست و خیال مان راحت شود.

وی افزود: علائم کووید 19این نیست حتما سرفه کنیم؛ یکی می گوید بدنم درد می کرد عطسه نمی کردم.

بحث سر سرفه و عطسه نیست این بیماری علائم مختلفی دارد.

فرد مبتلا دربویایی و چشایی هم دچار اختلال می شود و باید مراجعه کند.

در آموزش موارد را به صورت ریزتر، دقیق تر و ملموس تر برای مردم توضیح دهیم تا هر کسی مبتلا شد وظیفه شرعی و قانونی خود دانسته و دو هفته خود را ایزوله کند و حتی با اعضای خانواده خود ارتباط نداشته باشد.

رییس جمهوری دلیل فاصله بیشتر مبتلایان در کشور ما با برخی کشور را در میزان مراعات کردن یا نکردن دانست و گفت: پزشکی و پرستاری همان است و حتی کادر پزشکی ما دلسوزتر و فداکارتر هم هستند.

اما مردم آن کشورها در زمان مبتلا 14 روز مراعات می کنند و اینجا مراعات نمی کنند تا کار به بیمارستان بکشد.

آموزش مردم برای این است که وقتی حس کنند مبتلا شدند بدانند چگونه باید از خود مراقبتی داشته باشند.

روحانی با بیان دو نکته مهم دیگر درباره قاچاق کالا و ورود گردشگر اظهارکرد: قاچاق کالا متاسفانه در کشور ما وجود دارد و اینکه عدد آن چقدر است محل بحث است.

همه ما از مرزبانی گرفته تا نیروی انتظامی، نیروهای مسلح، گمرکات و ستاد مبارز با قاچاق کالا و ارز در برابر قاچاق کالا مسئول هستیم.


کلید واژه ها: سلامت - فعالیت اجتماعی - کرونا - کنار - روحانی - درمان و آموزش پزشکی - آموزش - دوران - اجتماعی - فعالیت - مردم - آموزش پزشکی - رییس جمهوری - مهارت - واکنش - معیشت - قرار - درصد - جدید - مشکل - جمهوری - پزشکی - وزارت - درمان - کشور - کاهش - رییس - هفته - آمار

آخرین اخبار سرویس:
نقشه راه پنجساله »اژدهای زرد«

با این سوپ در مقابل کرونا ضدضربه شوید

ابتلای بیش از 50 هزار نفر در اسپانیا طی تعطیلات آخر هفته

تشریح محدودیت های کرونایی/الزام مدیران به 50درصد دورکاری کارمندان

طرز تهیه ماکارونی با سویا و قارچ

واکسن فعلی کرونا چیست؟

هشدار خودداری از تردد غیرضروری در شهر های صنعتی

7 خوراکی برای رفع خستگی بدن

طرز تهیه دسر خرمالو پاناکوتا

9 خوراکی که حکم سم را برای بدن دارند!

پیشنهاد نمایندگان برای تشکیل ارتش بهداشت

خورشید بر روی زمین!

خورشید بر روی زمین!

این عارضه تا 6 ماه دست از سر بیماران بهبودیافته کرونا برنمی دارد

لاری: بستری و مرگ ومیر کرونایی ها در این استان بالاتر از میانگین کشوری است

ممنوع بودن مصرف سیر در این شرایط

بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ های 300 تایی در روز!

آیا رژیم کتو به باروری کمک می کند؟

بحران پنهان کرونا/عادت به مرگ های 300 تایی در روز!

چند روش ساده برای این که تناسب اندام تان را همیشه حفظ کنید

مواظب این علامت کرونا باشید!

گیاهانی که تب را می برند

صعود جهانی دلار

کمیسیون بهداشت با ایجاد بیمه ناباروری موافقت کرد

خوردن این مواد غذایی با معده خالی ممنوع!

صعود جهانی دلار

ابهام در مورد برگزاری مسابقات کشتی جام تختی در روزهای کرونایی

طرز تهیه آش حبوبات جوانه دار

طرز تهیه خورش ترشی قورمه تبریزی

توصیه به مبتلایان صرع در پاندمی کرونا

ابهام در مورد برگزاری مسابقات کشتی جام تختی در روزهای کرونایی

مواد غذایی ضد کرونا

جایگزینی مناسب برای کرم پودر

روش تهیه آش حبوبات جوانه دار

هشدار عدم خروج از منزل در شهرهای صنعتی خوزستان

پیشنهاد نمایندگان تهران برای تشکیل ارتش بهداشت و درمان در مقابله با کرونا

آمار مبتلایان به کرونا در بروجن به دو هزار و 88 نفر رسید

بستری 39 بیمار مشکوک و مبتلا به کووید19 در بیمارستان کازرون/وضعیت 4 نفر وخیم است

هشدار خودداری از خروج از منزل در شهرهای صنعتی خوزستان

شورای فرهنگ عمومی شهرستان در مورد نامگذاری بیمارستان باغملک تصمیمی نگرفته است

سالمندان و کودکان از لیست واکسن رایگان آنفلوآنزا خط خوردند؟ | دومین ماه پاییز هم رسید و دست خیلی ها به واکسن نرسید

اهمیت مداخلات به موقع کار درمانی کودکان

رکورد بی سابقه 304 نفر بستری جدید طی 24 ساعت گذشته در استان

واکنش های متفاوت به یک جشن در مشهد/ سازمان تبلیغات: مجوز شفاهی داشتیم

روشی برای جوان و زیبا ماندن پوست

واکاوی تجارب روان شناختی دانشجویان در قرنطینه خانگی کرونا

جهرمی و نمکی بر آغاز کار کمیته فناوری اطلاعات در ستاد ملی کرونا توافق کردند

تخم مرغ های قهوه ای با سفید چه تفاوتی دارند؟

کمبود زینک با بدن چه می کند؟

حال 156 بیمار کرونایی در قم وخیم است

جهانپور: هیچ مجوزی برای تجمع مشهد داده نشده

بستری 38 بیمار جدید در 5 آبان در هرمزگان/ فوت 3 نفر

کمیسیون بهداشت با ایجاد بیمه ناباروری موافقت کرد

اینفوگرافی/ علائم اصلی کرونا، آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوآنزا

آیا واقعا گرم کردن غذا ، ویروس کرونا را نابود می کند؟

عوارض جانبی آتورواستاتین چیست؟

هیچ مجوزی برای تجمع و برپایی مراسم در مشهد داده نشده است!

بستری 304 بیمار کرونایی جدید طی 24 ساعت گذشته

راه های بهره گیری از فناوری اطلاعات برای مهار کرونا بررسی شد

جهانپور: وزارت بهداشت هیچ مجوزی برای تجمع و برپایی مراسم در مشهد نداده است

واکنش جهانپور به تجمع چندهزار نفری در مشهد در اوج کرونا

مرگ 11 بیمار مبتلا به کووید 19 در قزوین

آخرین روند بیماری کرونا در برخی شهرستان های جنوبی فارس

واکسن آنفلوآنزا همچنان توزیع می شود

درد مزمن و ارتباط آن با آسیب قلبی

تشریح محدودیت های کرونایی در کرمان/ الزام مدیران به 50 درصد دورکاری کارمندان

زنی که به خاطر زیبایی زیادش گدایی می کند!+عکس

لزوم برخورد با برگزارکنندگان مراسمات خانوادگی/ وضعیت کرونا در شهرکرد و بروجن بحرانی است

قوانین مرده شورخانه

لزوم برخورد با برگزار کنندگان مراسمات خانوادگی/ وضعیت کرونا در شهرکرد و بروجن بحرانی است

کرونا روی دور رکوردزنی در ایران و جهان/ اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد

واکنش های متفاوت به یک جشن در مشهد

جهانپور: هیچ مجوزی از ناحیه وزارت بهداشت یا دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای برپایی تجمع و مراسم عمومی صادر نشده است

چه چیزی بخوریم جوش نزنیم؟

سوپی که شما را مقابل کرونا ضدضربه می کند

افزایش شمار جانباختگان مبتلا به کرونا در هرمزگان

«سیب» برنامه ای با رویکرد پزشکی در شبکه قزوین

کاهش میانگین سنی بستری های مشکوک به کرونا در یزد

ایران پایگاه منطقه ای WHO در حوزه علوم تغذیه و صنایع غذایی شد

واکنش جهانپور به تجمع چندهزار نفری در مشهد در اوج کرونا

آغاز طرح «آمران سلامت» در تهران

خواص باور نکردنی فلفل قرمز

شناسایی 137 بیمار کرونایی در چین

مرگ 11 بیمار مبتلا به کووید 19 در قزوین + فیلم

بیشترین آمار مرگ و میر کرونا در ایلام متعلق به مردان است

گوش هم سکته می کند؟

واکسینه شدن 1470 خدمت گیرنده و پرسنل مراکز شبانه روزی بهزیستی

بازداشت عوامل انتشار شایعه تجارت اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا در تبریز

سوپی که شما را مقابل کرونا ضدضربه می کند

هشدار کارشناسان در مورد خطرات ایمنی گله ای

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد علوم پزشکی

نامه بسیج دانشجویی به وزیر بهداشت

فراخوان شرکت های دانش بنیان و تولیدکننده اکسیژن ساز و مخازن اکسیژن

فرق کرونا ویروس ها با هم چیست؟

واکنش های متفاوت به یک جشن در مشهد/ سازمان تبلیغات: مجوز شفاهی داشتیم

بهترین ماسک برای چین و چروک چیست؟

چگونه با ماهی در برابر کرونا ایمن شویم؟

306 بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان های استان بستری هستند

فوت 11 بیمار کرونایی جدید در قزوین/ آمار فوتی ها به 787نفر رسید

شهرکرد و بروجن در وضعیت بحرانی کرونا قرار گرفتند

واکنش روحانی به موج جدید کرونا در ایران: اگر مردم توجه نکنند با مشکل بزرگی مواجه می شویم

واکنش روحانی به موج جدید کرونا در ایران: اگر مردم توجه نکنند با مشکل بزرگی مواجه می شویم