مطالب مرتبط:
حاجی میرزایی: بانوان در محتوای کتاب های درسی مورد توجه هستند
دانشجویان انقلابی دانشگاه آزاد تهران شمال در محکومیت هتک حرمت پیامبر(ص) تجمع کردند
آمار دقیقی از میزان آمار مبتلایان در محیط های آموزشی وجود ندارد
خیرین مدرسه ساز 330 طرح آموزشی در چهارمحال و بختیاری احداث کردند
پنج آلترناتیو یحیی گل محمدی روی نیمکت پرسپولیس ؛ تغییرات در ترکیب سرخ ها ؟
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 شهریور 1399 ساعت 23:102020-09-17دانش

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان


رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: ترکیبی از سه روش در آموزش مجازی برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

- رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل گفت: ترکیبی از سه روش در آموزش مجازی برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

گروه استان های خبرگزاری آنا،" حسین عقابی؛ شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند سال 98 باعث تعطیلی دانشگاه ها و غیرحضوری شدن کلاس های آموزشی شد.

مسئولان نظام آموزشی کشور برای دورنماندن دانشجویان از آموزش، سیستم آموزش مجازی را راه اندازی کردند.

ابتدای کار، دانشجویان برای استفاده از این سیستم آموزشی به دلیل نبود زیرساخت های لازم با مشکلاتی روبه رو بودند؛ اما اکنون با گذشت 7 ماه از آغاز آموزش مجازی بسیاری از مشکلات برطرف و با کسب تجربه مسئولان نظام آموزش، روند این نوع آموزش بهتر از گذشته شده است؛ اما هنوز یک سری مشکلات در سیستم آموزش مجازی وجود دارد که نیازمند همت بیشتر مسئولان بوده تا دانشجویان همه نقاط کشور بتوانند به راحتی از این سیستم استفاده کنند.

خبرنگار خبرگزاری آنا در راستای بررسی روند آموزش مجازی و ارزیابی زیرساخت ها در واحدهای دانشگاهی با اسحاق رسولی رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد اردبیل گفتگو کرده است که در ادامه خواهیم خواند.

آنا: با توجه به مشکلات دانشجویان در مناطق محروم به دلیل دسترسی نداشتن به اینترنت، چه تمهیداتی برای ترم جدید در این زمینه اندیشیده شده است؟ رسولی: خوشبختانه در استان اردبیل گلایه هایی در این زمینه نداشتیم و اکثر مناطق این استان از امکانات لازم برای برقراری ارتباط با اینترنت بهره مند بوده اند؛ بنابراین مسئله دسترسی نداشتن به اینترنت در اردبیل خیلی مشهود نبود با این حال در سیستمی که در دانشگاه آزاد اسلامی اندیشیده شده است، شکل های مختلفی از آموزش ترکیبی قرار دارد.

بخشی از آموزش های عملی به صورت حضوری در گروه های کوچک، محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام می شود.

بخشی دیگر به صورت آنلاین و بخشی هم به صورت آفلاین برگزار خواهد شد.

ترکیبی از این سه روش برای همه دانشجویان وجود دارد تا دسترسی لازم برای محتوای درسی و ارتباط با استادان داشته باشند.

آنا: با توجه به حضور نداشتن برخی دانشجویان در کلاس های مجازی و حضوری از زمان شیوع کرونا در ترم جدید چه تمهیداتی اندیشیده شده تا زمان های ازدست رفته جبران شود و پیش بینی شما از حضور دانشجویان چند درصد است؟ رسولی: آموزش مجازی برای نخستین بار در ترم گذشته برگزار شد و حدود 70 درصد دانشجویان مشارکت داشتند و 30 درصد دیگر هم طبق بررسی هایی انجام شده از طریق شبکه های اجتماعی توانستند ارتباط برقرار کنند؛ اما عده محدودی هم بودند که به هر دلیلی نتوانستند در این آموزش مجازی باشند که شاید اگر کلاس ها حضوری هم بود، آن ها مشکل داشتند.

به هر حال هرگونه تمهیدی لازم برای دانشجویان اندیشیده و انجام شده بود و گرچه مشکلاتی به ویژه در اوایل داشتیم؛ اما روند رو به بهبود شد و دانشجویان با حداقل تلاش می توانند از آموزش ها بهره مند شوند.

امکان کنترل و نظارت در سیستم آنلاین دقیق تر بوده و ساعتی ورود و خروج کامل و دقیق نظارت می شود.

در آموزش الکترونیکی نظارت بر کیفیت و محتوای آموزشی بیشتر امکان پذیر شده است.

با این حال هنوز هم آنهایی را که مشارکت نداشتند، بررسی می کنیم.

عموماً عده محدودی مشکلات خاصی دارند و نمی توانند در غیر این صورت دلیل خاصی نمی بینیم که دوستان محروم شوند یا نتوانند از این آموزش ها بهره مند شوند.

اگر دانشجویانی مراجعه کرده و مشکل خاصی را مطرح کنند، قطعاً رسیدگی شده و مشکلات آنان را برطرف می کنیم.

ترم گذشته یک سری از 30 درصدی که غیبت داشتند، توانسته بودند در شبکه های اجتماعی با استادان ارتباط برقرار کنند.

پیش بینی ما این است که طبق روندی که در ترم گذشته داشتیم حدود 10 درصد در ترم آینده مشکل داشته باشند که این 10 درصد را هم باید بررسی کنیم که مشکل خاص آنان در چه زمینه ای است و مطمئناً اگر این دوستان مراجعه کرده و مشکلات خود را مطرح کنند، قطعاً برای آنان راه حل پیدا می کنیم.

آنا: در ترم جدید از چه زیرساخت هایی برای ادامه روند آموزش مجازی بهره خواهید برد؟ رسولی: در دانشگاه آزاد اسلامی زیرساخت لازم برای آموزش ترکیبی با سه رویکرد فراهم شده، بخشی از آن به صورت آفلاین است که در سامانه آموزشیار و سامانه های دیگر این دانشگاه در اختیار دانشجویان قرار دارد تا در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

بخشی دیگر آنلاین و به ویژه برای رفع اشکال و سؤالات دانشجویان است که می توانند در ساعت های مشخص شده طبق ساعت اعلامی در برنامه درسی با استادان ارتباط مستمری داشته باشند.

بخشی هم به صورت حضوری خواهد بود که در این زمینه تمهیدات لازم در آزمایشگاه ها و کارگاه ها به لحاظ مسائل بهداشتی و ایمنی لحاظ شده و با انجام گروه بندی دانشجویان می توانند در گروه های سه تا چهار نفره در آموزش های عملی حضور داشته باشند.

آنا: با توجه به تجربه ای که در این 7 ماه داشته اید، فکر می کنید در ترم جاری با مشکلاتی در حوزه آموزش مجازی مواجه خواهید شد؟ رسولی: ترم گذشته دانشجویان و استادان با سامانه ای که از آن شناخت داشتند، کار می کردند؛ اما با توجه به راه اندازی سامانه آموزشیار که به نوعی سیستم جدیدی بوده، طبیعی است که تغییری اتفاق می افتد و در این تغییر یک سری مشکلات خواهیم داشت؛ اما مشکلات جدی نخواهد بود.

آنا: آموزش مجازی در ترم جدید را آغاز کرده اید؟ رسولی: اکنون ورود به سامانه آموزشیار آغاز شده و استادان و دانشجویان به این سامانه ورود می کنند و از روز نخست مهر 99 آموزش دروس آغاز می شود.

آنا: در این مدت بازخوردی از سامانه آموزشیار داشته اید؟ رسولی: هر تغییری با یک سری مسائل و مشکلات مواجه است.

استاد و دانشجو چند سال در دوران تحصیل با یک سیستم عادت کرده و حالا این سیستم می خواهد تغییر پیدا کند.

هر تغییری برای خود یک سری مسائلی را به همراه دارد؛ اما یکپارچه کردن سامانه های آموزشی مزیت های زیادی دارد، امیدواریم این سامانه ساماندهی شده و اگر در بعضی از موارد عیب و ایرادهایی هم دارد، به زودی برطرف شود.

آنا: آیا برای اینکه استادان در آموزش مجازی حضور داشته باشند الزام خاصی برای آنان دیده شده است؟ رسولی: کل مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی با حساسیت این موضوع را پیگیری می کند و خود استادان هم پای کار و علاقه مند هستند با سیاست های دانشگاه پیش بروند و امکان برقراری آموزش های مستمر را با همکاری و همدلی داشته باشند.

در همه خانواده دانشگاه یک سری قاعده، قانون و مقررات آموزشی وجود دارد، بسیاری از استادان نیازی به الزام ندارند، خودشان انسان های فرهیخته و علاقه مند به حیطه تعلیم و تربیت هستند و عموماً با انگیزه و علاقه کار می کنند.

در عین حال همه ملزم هستیم قوانین، مقررات و سیاست هایی که از سوی سازمان مرکزی اعلام می شود را اجرایی کنیم.

آنا: خواسته شما از دانشگاهیان و مسئولان بالادستی درباره آموزش مجازی ترم تحصیلی سال جاری چیست؟ رسولی: نیاز به همدلی، همراهی، انسجام و هماهنگی داریم.

با آغاز شیوع کرونا در امر آموزش با یک سری مسائل مواجه شدیم که برای غلبه بر این مسائل باید تهدیدها و چالش ها را به فرصت تبدیل کنیم تا زمینه ای برای توانمندسازی بیشتر و بهتر امر تعلیم و تربیت و آموزش باشد که از این راهکارها به روز کردن آموزش با تکنولوژی های روز است و این موضوع نیازمند درک متقابل میان دانشجویان و استادان، هم میان استادان و مدیران و هم واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی با ستاد است.

مسئولان به پیشنهادها و انتقادهای سازنده رسیدگی کنند هماهنگی درک متقابل را می طلبد.

اگر این درک متقابل وجود داشته باشد، قاعدتاً هر مشکلی به راحتی قابل حل است.

دانشگاه آزاد اسلامی و در سازمان مرکزی با انگیزه به دنبال توانمندسازی دانشگاه در حیطه آموزش به ویژه الکترونیکی، یکپارچه کردن و بهینه سازی سامانه ها هستند، امیدواریم این درک متقابل به صورت مضاعف وجود داشته باشد که بتوانیم به خوبی این مرحله را سپری کنیم، تغییر سامانه ها و موضوع کرونا مقوله ای هستند که باعث شده نیاز به درک متقابل بیشتر شود.

انتظار از سازمان این است که پیشنهادها و انتقادهای سازنده ای که از استان ها و واحدهای دانشگاهی وجود دارد، سریع تر به آنها رسیدگی کنند.

اراده قوی در دانشگاه آزاد اسلامی بر این بوده که به صورت جدی در راستای توانمندسازی دانشگاه حرکت شود و اگر مشکل یا مسئله ای وجود دارد به آنها رسیدگی کنند.

انتهای پیام/4121/4062/پ
کلید واژه ها: دانشجویان - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - آموزش - آموزش مجازی - دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد - آموزشی - رییس دانشگاه - دانشگاه آزاد - دانشگاه - مجازی - دسترسی - تعطیلی دانشگاه ها - شیوع ویروس کرونا - تعطیلی دانشگاه - مشکلات - لازم - اسلامی - اردبیل - ارتباط - سیستم آموزشی - نظام آموزشی - ویروس کرونا - سیستم - راه اندازی - دانشگاه ها - آزاد - رییس - واحد - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
دانشگاه خواجه نصیربالاترین میزان اشتغال دانش آموختگان کشور را دارد/ توسعه اقتصادی و اجتماعی سرلوحه دانشگاه کارآفرین

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

دانشجویان دکتری از نیمسال 11 مشمول پرداخت هزینه می شوند

مشاور خوب کلید موفقیت در آزمون

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

تغییر برنامه ورود دانشجوهای جدید به دانشگاه ها/ تعویق اعلام نتایج کنکورهای امسال تقویم آموزشی دانشگاه ها را تغییر داد

«فیلتر سلولزی هوا» چه قابلیت هایی دارد؟/ اختراعی جذاب برای سرمایه گذاران + فیلم

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به کاشان

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

حداد عادل: مکرون می کوشد با اهانت به مقدسات مسلمانان فرانسه را از فراموش شدن حفظ کند

الگوی جدید تخصیص ظرفیت پذیرش دانشجو ابلاغ شد

پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتایج کنکور

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

بررسی همکاری های علمی بین ایران و چین در ستاد راهبری نقشه جامع علمی

لوکاشنکو نسخه دانشجویان معترض را پیچید

پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری ساماندهی می شود

پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی به ویژه دکتری ساماندهی می شود

دوره های متنوع مدارس کسب وکار در دانشگاه شیراز برگزار می شود

چه چیزی دختران را دختر می سازد؟

ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری دانشگاه بیرجند به صورت غیرحضوری انجام می شود

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

شیوه  جدید تعیین «ظرفیت پذیرش دانشجو» ابلاغ شددانشج

خبرهایی گوناگون از جای جای استان + فیلم

12 دانشگاه مطرح کشور تحت پوشش بیمه ای تجارت نو قرار گرفت

تمامی فرایند ثبت نام نودانشجویان دانشگاه قم به صورت مجازی خواهد بود

پذیرش 3 هزار و 157 دانشجو در دانشگاه پیام نور

تلسکوپ رصدخانه ملی ایران یکی از 5 تلسکوپ برتر دنیا است

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

قصیده نبوی «برده» بررسی می شود

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد همدان

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

نتایج دکتری آزاد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور

دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم ابلاغ کرد/ 8 کد رشته محل از پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد منع شدند

هزینه خدمات آموزشی و بیمه دانشجویی قبول شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

قبولی های دانشگاه علوم انتظامی امین در کنکور کارشناسی ارشد 99 اعلام نشد

ابلاغ دستورالعمل ثبت نام از قبولی های کنکور ارشد 99 به دانشگاه ها/ قبولی های دارای مغایرت معدل ثبت نام قطعی نشوند

نامگذاری ساختمان فنی مهندسی دانشگاه آزاد شهرقدس به نام شهدای مدافع سلامت

هزینه خدمات آموزشی و بیمه دانشجویی قبول شدگان مقطع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

نتایج نهایی کنکور تا 10 آبان اعلام می شود

سفارش تامین بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف

راهیابی چهار دانشجوی دانشگاه یزد به مسابقه قرآن و عترت کشور و چند خبر کوتاه از استان

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

تغییر شیوه پذیرش دانشجوی دکتری 99

نتایج دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

کمک به نخبگان کشور، زیرِ سایه نوبل ایرانی + فیلم

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری 99

دو محصول جدید یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه صنعتی نوشیروانی رونمایی شد

شیوه پذیرش دانشجوی دکتری تغییر کرد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تا 10 آبان

اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اعلام نتایج نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد

برگزاری هفتمین نشست شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی

پذیرش دانش پژوه در دوره های MBA و DBA موسسه بهار

ثبت نام قبولی های کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد از 7 آبان

شیوه جذب دانشجویان دکتری تغییر کرد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

بردگی مقدس / شماره 2 نشریه دانشجویی «قیام» منتشر شد

گیلان میزبان کنگره شهدای دانشجوی کشور شد

اعلام نتایج دکتری دانشگاه آزاد

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری تا 10 آبان ماه

نحوه برگزاری آزمون پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش و ارس دانشگاه آزاد اعلام شد

نتیجه نهایی کنکور دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نخستین اتوبوس خودران مبتنی بر هوش مصنوعی راه اندازی شد

پرونده کنکور 1400براساس نظام جدید بسته شد/ زمان اعلام نتیجه کنکور سراسری

نتایج دکتری آزاد اعلام شد/ ثبت نام از 7 آبان

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری در دانشگاه الزهرا (س) اعلام شد

ادامه فرآیند ثبت نام در دانشگاه پیام نور تا 10 آبان

آخرین جزییات اعلام نتایج کارشناسی ارشد 99 دانشگاه آزاد

سفارش تامین بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف

پرونده کنکور 1400 بر اساس نظام جدید بسته شد/ اعلام نتیجه کنکور سراسری تا 10 آبان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

ارتقای آزمایشگاه جامع تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه

ثبت نام ورودی های جدید مقطع دکتری دانشگاه سیستان و بلوچستان 7 تا 12 آبان است

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد 99 اعلام شد

ضرورت ورود به معاهده تحقیقات جنوبگان و پژوهش در قطب جنوب

نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

پروژه ساخت شتابگر ملی به زودی در کشور آغاز می شود

تناقض استفاده از برنامه های فیلترشده در سطح مسوولان

نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج آزمون دکترای دانشگاه آزاد اعلام شد

رونمایی از سامانه جلسات مجازی دانشگاه آزاد اسلامی همدان

نتایج آزمون دکتری تخصصی 1399 دانشگاه آزاد اعلام شد

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان

ترکیب 3 روش آموزشی برای دسترسی دانشجویان به محتوای درسی و استادان