موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - قهرمانان آسيا - سيستان و بلوچستان - ليگ قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - نيروي زميني سپاه - سرپرست باشگاه استقلال - نيروي زميني - قرارگاه قدس - مديرعامل استقلال - پيام هاي بازرگاني - معاون عمراني وزير كشور - ديپلمات سابق آمريكا - زنجيره انساني - مرضيه وحيد دستجردي - شبكه مستند - دربي جام حذفي - واگذاري اراضي ملي - منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد - سالوك - دستگيره و يراق آلات - تخلف ميليارد - آهن فروشي

مطالب مرتبط:
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی
بررسی موارد اورژانسی کرونا تا پیشگیری از چاقی در «طبیب»
بررسی موارد اورژانسی کرونا تا پیشگیری از چاقی در «طبیب»
بررسی بیش از 2 هزار تیکت مربوط به پرونده های درخواست تسهیلات کرونا در خراسان جنوبی
موارد اورژانسی کرونا و راه‎های پیشگیری از چاقی در «طبیب» بررسی می شود
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 10:152020-08-15دانش

کرونا و بازگشت به میراث ادعیه طبی مورد بررسی قرار گرفت


حوزه/ عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به مبحث "کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" پرداخت.

- حوزه/ عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به مبحث "کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزای حوزه، پنجاه و پنجمین نشست از سلسله نشست های علمی فرهنگی چالش کرونا و زندگی مؤمنانه با موضوع " کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" به همت دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی واحد استان قم با حضور دکتر اسماعیل اثباتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه اواخر سال گذشته مسئله عالم گیر کرونا اتفاق افتاد چالش ها و رویکردهای متفاوت و متضادی را ایجاد کرد و یکی از این گرایش ها گرایش به مذهب، دین و گرایش به آسمان بود و عده ای هم مخالف این گرایش بودند و شبهاتی را در مورد این بیماری و مسئله شر مطرح کردند.

اثباتی ادامه داد: یکی از مباحثی که همراه با کرونا مطرح شد بحث دعا و توسل بود که این گرایش در بین عموم مردم دیده می شد چون برای این بیماری درمان خاصی پیدا نشده و انسان ها با تمام ادعاها در برابر آن احساس عجز بیشتری کردند و بهانه ای شد تا دست های بسیاری به سوی آسمان دراز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بعضی از دعاها مأثور هستند و ائمه انشا و توصیه کردند در فضاهای مجازی این دعاها دیده می شد ازجمله صحیفه سجادیه که مقام معظم رهبری و بقیه علما بر قرائت آن در ایام بیماری کرونا تأکید کردند.

اثباتی با اشاره به کتاب صحیفه سجادیه، گفت: در کتاب صحیفه سجادیه دو دعا به طور خاص برای بیماری ها آمده دعای پانزدهم با عنوان دعاء عند المرض است که دعای امام هنگام بیماری را بیان می کند و دعای بیست و سوم دعای امام سجاد(ع) است که از خداوند طلب عافیت و سلامتی می کند.

وی بیان کرد: کتاب کافی شیخ کلینی مهم ترین کتاب حدیثی شیعیان و یکی از کتاب های متقدم است که در دوران غیبت صغری نوشته شده است و بر موضوعات متنوع اعتقادی، فقهی و اخلاقی اشتمال داشته است؛ در این کتاب بخشی به نام کتابُ الدعاء است که در روایتی در آن آمده دعا برای بیماری ها و درمان آن ها تأثیر دارد و سند روایت ها در آن نقل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: 15 روایت در این کتاب سندهای خوبی دارند که 10 روایت آن از طریق محمد بن یحیی از احمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی نقل کرده است که چهره برجسته یا در قم بوده و با سندهای خاص از ائمه نقل کردند؛ 5 روایت هم از علی بن ابراهیم قمی از پدرانشان نقل کردند.

اثباتی یادآور کرد: در این کتاب یک باب هم درباره حرزها و تعویض ها است که 14 روایت دارد، 13 روایت در حقیقت مثل روایت های باب قبلی هستند که امام دعاها را آموزش می دهد و طلب شفا بیماری کنید.

وی طب الائمه از عبدالله و حسین ابن بسطام را دیگر کتاب دعایی معرفی کرد و گفت: مصباح المتهجد شیخ طوسی مهم ترین کتاب دعایی متقدم شیعه است که ایشان در این کتاب به ادعیه طبی وجه نداشته و باب خاصی در این مورد ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: مکارم الاخلاق ابونصر حسن بن فضل طبرسی کتابی است که در باب یازدهم آن به آداب مریض و درمان او پرداخته و روایت های آن از دو منبع طب الائمه و مجموعه دعاهای جمع آوری شده توسط پدرم است.

اثباتی عنوان کرد: الدعوات راوندی دیگر کتابی است که در باب دوم به اهمیت دعا پرداخته و در فصل چهارم دعاهای مخصوصی برای بیماری های مشخصی مانند دعای سردرد، چشم درد و سایر بیماری ها بیان شده است.

وی ادامه داد: مُهَجُ الدّعَوات وَ مَنهَجُ العِبادات‏ ابن طاووس مربوط به امور طلسمات است و از تعویذها و دعاها بهره زیادی گرفته است، دعاهای مربوط به چهارده معصوم، دعاهای انبیاء و قنوت های ائمه را ذکر کرده است اما باب خاصی را به این مطلب موردنظر ما نپرداخته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: امان الاخطار سید بن طاووس درباره ادعیه هنگام سفر است که در باب یازدهم گفته دعاهایی در مورد بیماری هایی که در سفر ممکن است انسان به آن مبتلا شود را در این باب بیان می کنم اما هیچ دعایی هم نیاورده تنها به کتاب برء الساعه اثر محمد بن ذکریا رازی را در این باب نقل می کند و سید بن طاووس هم تجربیات خودش را در درمان بیماری ها در همین باب می آورد.

اثباتی عنوان کرد: الادعیه و الختوم اثر احمد بن محمد بن فهد حلی است که به بحث ما ارتباط داشته اما متأسفانه از بین رفته و اثری از آن باقی نمانده است.

وی بیان کرد: علامه مجلسی در بحارالانوار از جلد 90 یعنی صفحه 148 مباحث مربوط به دعا را آغاز می کند و از باب پنجاه و نهم تا نود و چهارم دعاهای مربوط به بیماری ها با 177 روایت شروع شده و برای هر بیماری باب خاصی اختصاص داده شده است؛ در این کتاب 68 روایت از کتاب طب الائمه و 69 روایت از مکارم الاخلاق نقل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: مفتاح الجنان منسوب به شیخ اسدالله تهرانی حائری است و مؤلف آن دقیق مشخص نیست این کتاب قبل از مفاتیح الجنان بسیار مشهور و در بین مردم شایع بوده است؛ از صفحه 552 تا 565 در این کتاب در مورد بیماری ها دعاهای مربوط به آن مطلب آمده است.

اثباتی ادامه داد: به عنوان مثال دعاهایی در مفتاح الجنان و از قول کتاب ابن طاووس آمده که گفته باید بر پوست آهو نوشته شود و ظاهراً به زبان عربی هم نیستند باید به شکل ها یا عددهای خاصی نوشته شود و حتی برخی از این دعاها را منتسب به امام صادق(ع) می داند.

وی گفت: با توجه به اینکه کتاب مفتاح الجنان در بین مردم شایع شده بود از جانب علما درخواست می شود ه سروسامانی به این مسئله داده شود و همان طور شیخ عباس قمی در ابتدای مفاتیح الجنان گفته از او خواسته شده کتاب مفتاح الجنان را نگاه کند و موارد غیر مستند را کنار بگذارد؛ مواردی که در حاشیه مفاتیح الجنان نوشته شده عامه مردم تصور می کنند همان مفاتیح الجنان است اما این در حقیقت کتاب دیگری به نام باقیات الصالحات از شیخ عباس قمی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ابراز کرد: در کتاب باقیات الصالحات یک باب با عنوان دعاها و تعویذها آمده که همان ادعیه آلام و اسقام را بیان کرده است، 105 روایت و دعا در این بخش آمده و منابع واسطه و اصلی دارد که بنده در بررسی هایم دیدم که در منابع واسطه از مصباح کفعمی و بحارالانوار استفاده کرده است و منابع اصلی این روایت ها 40 روایت را از کتاب طب الائمه و 35 روایت را از مکارم الاخلاق نقل کرده است.

اثباتی بیان کرد: شیخ عباس قمی گام بلندی برداشتند و کتاب های ادعیه را از موارد غیر ادعیه ماند طلسم ها، طب سنتی، طب یونانی پاک سازی کردند، اما این جامه را اقناع نکرده و با قشری مواجه هستیم که در این کتاب هم اشکالاتی می بیند؛ مرحوم دوانی از قول یکی از روشنفکران به نام پیش از انقلاب در یکی از سخنرانی هایش به تمسخر گفته یعنی کرمی که در حال خوردن دندان شماست با خواندن دعاهای طبی مفاتیح الجنان بیرون می آید! در همین راستای اشکالات مردم بعد از مفاتیح الجنان کتاب هایی مانند مفتاح الجنات فی الأدعیه و الزیارات تألیف سید محسن امین ، المصباح المنیراثر آیت الله مشکینی و مفاتیح نوین زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی تألیف شده تا کتاب های دعا از روایت ها و دعاهایی که از سند خوب و متقن برخوردار نیستند پیراسته شود.

وی عنوان کرد: روایت های طبی از ائمه معصومین به دست ما رسیده که به دو دسته کلی تقسیم می شود دسته اول مانند دستورات طبی فواید خوراکی ها و نوشیدنی ها، اخلاق و آداب طبی و دسته دوم روایت هایی هستند که دعاها را گفته که هنگام بیماری خوانده شود به عنوان نمونه در کافی شیخ کلینی از امام صادق روایت شده که هنگام بیماری فرزندش فرمود: ای فرزندم بگو اللّهم اشْفِنِی بِشِفَائِک وَ دَاوِنی بِدَوائِک وَ عَافِنِی بِعَافِیتِک مِنْ بَلائِک فَإِنِّی عَبْدُکَ وَ ابْنُ عَبْدِک .

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: دعاها به دو دسته تقسیم می شوند برخی به صورت کلی اشاره می کنند بیماری داشتید این دعا را بخوانید، دسته دوم دعاهای خاص سر درد، دندان درد یا سایر دردهای مشخص هستند.

اثباتی با اشاره به اینکه بیشتر ادعیه ها در بحار الانوارو مفاتیح الجنان از دو کتاب طب الائمه و مکارم الاخلاق بهره گرفته است، گفت: در کتاب طب الائمه 375 روایت های متعدد طبی و برخی اعمال طبی مانند حجامت، فواید خوراکی ها، پیشگیری و درمان بیماری ها آمده است که یکی از مهم ترین منابع روایت های طبی به طور عام است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه علامه طباطبایی - عضو هیئت علمی دانشگاه - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - دانشگاه - کرونا - هیئت علمی - بازگشت - طباطبایی - گرایش - میراث - علمی - علامه - دانشکده الهیات - جهاد دانشگاهی - دانشگاه تهران - نشست - هیئت - مورد - چالش - استان قم - دانشکده - اسماعیل - متفاوت - برگزار - فارابی - فرهنگی - الهیات - یکی از - تهران

آخرین اخبار سرویس:
تخلفات مالی و انضباطی در سیستم قبلی دانشگاه آزاد / دفاع از سامانه آموزشیار

ارتباط با صنعت برای تغییر وضعیت استخدام اساتید اجباری است

کشف شواهد تازه از وجود 3 دریاچه در عمق مریخ

پاسخ به ابهامات اینترنت رایگان اساتید و دانشگاهها

تله جدید مافیا برای زدن جیب مردم!

لغو مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد

کاهش ظرفیت پذیرش دانشجو معلمان نتیجه ای جز تضعیف دانشگاه فرهنگیان ندارد

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد

ببینید: تله جدید مافیا برای زدن جیب مردم!

تلاش دانشگاه ها برای تبدیل علم و دانش به فناوری

بازگشت 1800 نخبه به کشور طی سه سال گذشته/وجود 41شرکت دانش بنیان در بورس

3 فوتی جدید کرونایی در هرمزگان

استفاده از منسوجات در استحکام بخشی سازه

کسب رتبه 2 رقمی کنکور از سوی حافظ کل قرآن مؤسسه اباالفضل العباس(ع)

بازدید ستاری از فرایند توسعه شرکت های دانش بینان در زنجان 

استفاده از منسوجات در استحکام بخشی سازه های بتنی

«ایروپونیک» بهترین راه کشت گرانبهاترین محصول کشاورزی معرفی شد

وضع بحرانی کرونا در آذربایجان شرقی

لغو مصاحبه دکترای دانشگاه آزاد

چاپ مقاله استاد دانشگاه علم و صنعت در مجله ای با ضریب تاثیر نزدیک به 43

جهادگران بسیج دانشجویی کوهدشت در ایام کرونا به مردم این شهرستان خدمت رسانی کردند + فیلم

پایه حرکت اقتصاد دانش بنیان دانشگاه است

موسی دینار شایف، اندیشمند معاصر تاجیک درگذشت

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد/زمان برگزاری متعاقبا اعلام می شود

اندیشمند معاصر تاجیک درگذشت

جایگاه برتر مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه شریف

اعلام زمان برگزاری مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد به زودی

آمار انتخاب­ رشته­ کنندگان آزمون سراسری نسبت به سال گذشته تفاوت معناداری نداشته است

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد

لغو مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد/ زمان جدید برگزاری مصاحبه به زودی اعلام می شود

جلسه کمیته علمی تخصصی بازنگری صنعت هوانوردی در دانشگاه جامع برگزار شد

موسی دینار شایف اندیشمند معاصر تاجیک درگذشت

اعلام زمان برگزاری مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد به زودی

زمان مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد به زودی اعلام می شود

کسب یک موفقیت در کشور برای دانشگاه علوم دریایی چابهار

مصاحبه های آزمون دکتری 99 دانشگاه آزاد لغو شد / اعلام زمان بندی جدید، به زودی

زمان و نحوه برگزاری مصاحبه دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی به زودی اعلام خواهد شد

لغو مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد

معرفی مسئولان منتخب امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد/زمان برگزاری متعاقبا اعلام می شود

جایگاه برتر مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه شریف

مدیریت صحنه بسیاری از ناگفته ها و نادیده ها را نمایان می کند

225 هزار نفر برای پذیرش بدون کنکور در دانشگاه ها ثبت نام کردند

لغو مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد/ زمان برگزاری متعاقبا اعلام می شود

توسعه آموزش های مهارتی وجذب دانشجوی خارجی

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد

مشارکت 650 دانشجو و 100 دانشگاه در جشنواره پاناسه

آشنایی با پایگاه های اطلاعاتی روز دنیا

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد/زمان برگزاری متعاقبا اعلام می شود

ارسال یک توالت به فضا !

ارسال یک توالت به فضا !

کارهای فرهنگی بیش از بودجه نیازمند اهتمام ورزیدن به ظرفیت های دانشگاه است

مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد لغو شد/زمان برگزاری متعاقبا اعلام می شود

سند ملی فناوری های ژئوماتیک تا پایان سال تدوین می شود

تفاوت آموزش موسیقی در دانشگاه های ایران و ایتالیا +صوت

ثبت نام، صدور کار و زمان آزمون زبان دکتری تخصصی پیام نور در مهرماه است

پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد

اختصاص نیم درصد از بودجه دانشگاه به مباحث فرهنگی

درگذشت «موسی دینارشایف» فیلسوف برجسته تاجیک

صدور حکم کشوری برای عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی رودهن

بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از نمایشگاه گروه ایران ترانسفو

مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ایلام ظرفیت پذیرش دانشجوی عراقی را دارد

دومین نشست مسئولان دفاتر استانی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در حال برگزاری است

دانش آموختگان رشته معماری بدون استخدام وارد بازار کار می شوند

آخرین مهلت ثبت نام خوابگاه دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شاهرود اعلام شد

دانشگاه امیرکبیر به اساتید «گرنت آغازین» اعطا می کند

رقص شمشیر خلیجی / شماره اول نشریه دانشجویی «قدم» منتشر شد

ساخت مدل ساز فیزیکی سازه های مدفون در خاک

نبات رژیمی کم کالری تولید شد

دستیابی به فناوری تولید نبات رژیمی کم کالری در مشهد

تلاش برای تبیین رشادت شهدا و انتقال به نسل دانشجو و جوان

بهترین دانشگاه های روسیه/ دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی مورد تایید ایران در روسیه

معاونت آموزشی دانشگاه کاشان ایرادات آموزش مجازی LMS را هرچه سریعتر رفع کند

مجوز مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه میبد صادر شد

650 دانشجو در رویداد «پاناسه» ثبت نام کردند / ترویج اقتصاد دانش بنیان با بیان ساده یافته های علمی

معتمدی: ارتباط علمی و آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه های چینی تقویت می شود

خبرخوش برای دانشجویان دانشگاه پیام نور

«هنردرمانی» ابزاری برای کمک به نیازمندان روحی و روانی/ مدرسه مهارت ورزی بیماران خاص راه اندازی می شود؟

غفاری: گنجینه اطلاعات شهدای دانشجو زمینه ای برای پژوهش و تولیدات فرهنگی است

مهلت ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد تمدید شد

دانشگاه جامع علمی کاربردی ایلام پتانسیل پذیرش دانشجوی عراقی را دارد

خوابگاه های دانشجویی علوم پزشکی کردستان گندزدایی شدند + عکس

دانشگاه آزاد مهلت ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون را تمدید کرد

کرونا سرعت پژوهش دانشگاه ها را کم کرده است/ دانشجویان کارهای نوشتن پایان نامه را زودتر آغاز کنند

فرود اضطراری هواپیمای «چابهار-مشهد» در فرودگاه زاهدان

همه چیز درمورد اینترنت رایگان اساتید و دانشگاه ها

تمدید ثبت نام و انتخاب رشته بدون آزمون های دانشگاه آزاد تا 14 مهر

نبات رژیمی کم کالری تولید شد

آخرین مهلت درخواست مرخصی تحصیلی دانشجویی در ترم جدید

رایزنی برای تخصیص اینترنت رایگان به دانشجویان

تدوین سند ملی فناوری های ژئوماتیک تا پایان سال

سالخوردگی جمعیت جهان و ایران در گفت وگو با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

لزوم استفاده از ظرفیت های حوزه و دانشگاه برای توسعه کشور

کیفی گرایی از ویژگی های خاص دانشگاه جامع علمی کاربردی است

مطالعه میکروسکوپی ویژگی های مغناطیسی در مواد دوبعدی ممکن شد

سرنخ های جدید یافتن ذخایر سنگ آهن

دبیر جدید شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان زنجان منصوب شد

برگزاری مسابقه نگاره نویس در دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه نقش تربیتی خود را مدیون کانون های علمی و فرهنگی است

کرونا و بازگشت به میراث ادعیه طبی مورد بررسی قرار گرفت

کرونا و بازگشت به میراث ادعیه طبی مورد بررسی قرار گرفت