مطالب مرتبط:
راهکارهای کارشناسان برای رهایی از آشفته بازار خودرو
قیمت خودرو در بازار (100 تا 150 میلیونی) مرداد 99 + جدول
سرگردانی مرغداران از آشفتگی بازار نهاده های دامی/زیان 4 هزار تومانی در فروش هر کیلو تخم مرغ
طرح تحول صنعت و بازار خودرو آماده ارسال به صحن مجلس است/ تمهیدات بهارستان برای سامان دهی قیمت و کیفیت خودرو
قیمت انواع خودرو های آلمانی در بازار +جدول
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 10:202020-08-15اقتصادي

چه عواملی موجب آشفتگی در بازار خودرو است؟


یک کارشناس خودرو دلایل آشفتگی در بازار خودرو را تشریح کرد، او معتقد است، بالاخره افزایش قیمت خودرو جذابیتی را برای جذب سرمایه داشته است، اما اینکه بگوییم همه اتفاقات ناخوشایند چند وقت اخیر بازار خودرو متوجه دست پنهان دلالان است درست نیست.

- "، یک کارشناس صنعت خودرو می گوید: غیر از تداوم زیست اعیانی آقازاده ها و ژن های برتری که به نوعی با پدرخوانده های خودروسازی مرتبطند چه دلیل دیگری وجود دارد تا یک صنعت ورشکسته با پولی که متعلق به عموم مردم است به فعالیت خود ادامه دهد و در عین جماعت کثیری را از خود منزجر کند؟ جدای از اینکه قواعد حاکم بر بازار خودروی ایران با بقیه دنیا تفاوت دارد، این روز ها در بازار خودروی ایران اتفاقاتی افتاده است که به طرز غریبی، عجیب، مضحک و دردآور است؛ خودرو های تولید داخلی که همیشه کیفیتشان جای بحث داشت حالا آنقدر گران شده اند که دیگر خیلی ها داشتنش را باید به خواب ببینند؛ خیلی های دیگر هم شانس شان را در صف قرعه کشی نام نویسی خرید همین محصولات بی کیفیت داخلی آزموده اند؛ خیلی ها هم منتظرند تا از شرکت خودروسازی با آن ها برای تحویل دادن سفارش تماس بگیرند؛ در این گیرودار، اما دولت حین کشیدن خط و نشان برای محتکران بازار خودرو، مجوز افزایش مجدد قیمت ها را صادر می کند و هم زمان با برگزاری جشنی باشکوه برای بازنشستگی خودروی پراید این مژده را به مردم می دهد که چه نشسته اید و خبر ندارید، بعد از دو سال تولید خودرو از رشد منفی خارج شده است.

فربد زاوه، کارشناس حوزه خودرو در توجیه این وقایع متضاد می گوید: وضعیت موجود نتیجه همزمان شدن دو چیز است؛ اول سیاست های اقتصادی انبساطی که دولت در پیش گرفته است و دوم تبعات انباشته شده از کژکاردکرد ها و نابهنجاری هایی که سال هاست در صنعت خودروسازی اتفاق افتاده است.

وی که از اساس مخالف تاثیر بازار خودروی کشور از سفته بازی سوداگران و مافیا خودرو است در توضیح برداشت خود می گوید: بالاخره افزایش قیمت خودرو جذابیتی را برای جذب سرمایه داشته است، اما اینکه بگوییم همه اتفاقات ناخوشایند چند وقت اخیر بازار خودرو متوجه دست پنهان دلالان است درست نیست؛ اول آنکه در مقایسه زمانی که دلار سه هزار تومان و خوردوی پراید سی میلیون تومان بود با موقعیت امروز که دلار بالای 20 هزار تومان و خودروی پراید نزدیک به 100 میلیون تومان قیمت دارد؛ قیمت خودرو تا حد قابل توجهی افت داشته است.

آن زمان قیمت همین پراید تازه بازنشسته شده چیزی معادل 7 هزار دلار بود و حالا حدود 4 هزار دلار قیمت دارد بنابراین نمی توانم بپذیریم که بازار خودرو این روز ها به محلی برای تثیبت دارایی و سرمایه گذاری تبدیل شده باشد؛ اگر کسی طی همین مدت وارد بورس یا بازار طلا و ارز شده بود به مراتب سود بیشتری کرده بود؛ درست است محدود کردن شرایط فروش خودروی صفر کیلومتر برای خیلی ها تولید جذابیت می کند تا نام نویسی کنند این خیلی ها مردم عالی هستند و نمی توان این کنش اقتصادی آن ها را رفتار مافیایی و دسیسه گونه تعبیر کرد؛ بیشتر این فضا ناشی از جو پروپاگاندایی است.

زواه که باور دارد با سیاست های اقتصادی که دولت در پیش گرفته افزایش سرسام آور قیمت ها امری عمومی و اجتناب ناپذیر است صحبت های خود را اینطور ادامه می دهد: فقط خودرو نیست که سرسام آور گران شده بلکه با این رویه دیگر داشتن خودرو برای بسیاری از مردم و به خصوص آن هایی که سبک زندگی متعارف و معمولی دارند دست نیافتنی می شود، اما فراموش نکنیم که این اتفاق برای سرانه مصرف گوشت قرمز و سایر اقلام حیاتی و ضروری هم افتاده است و مشکل فقط نداشتن خودرو نیست.

البته می پذیرم در جامعه ای که سیستم بانکی آن به کاسبی در حوزه بنگاه داری عادت کرده است داشتن چنین استنتاج هایی مثل نقش موثر مافیای خودرو و مسکن در نابسامان شدن بازار پذیرفتنی است، اما اما اگر بررسی کنیم مشخص می شود که بخشی از املاک متعلق به سیستم بانکی از محل ناتوانی مردم در تادیه دیون مالی حاصل شده است وگرنه آنقدر هم که تصور می شود بازار آشفته خودرو و مسکن متاثر از این قضیه نیست.

شاید اگر رویه قضایی مربوط به مصادره اموال مشتریان بدحساب و انتقال مالکیت آنها به بانک ها اصلاح شود این وضعیت نیز تغییر کند.

عوامل نابسامانی بازار خودرو وی اما به صورت مشخص درباره اتفاقات اخیر بازار خودرو می گوید: در وهله اول سیاست های اقتصادی انبساطی دولت باعث شده تا مدام نقدینگی بی پشتوانه خلق شود.

وقتی دولت نمی تواند طلب چند میلیاردی ارزی خود را از کشور های خارجی به داخل منتقل کند به بازرگانان فشار می آورد تا درآمد چند صد هزار دلاری خود را سریعا به داخل کشور بیاورد؛ همین دولت مدعی است که داشته ارزی خود را در اختیار بانک مرکزی گذاشته، اما بانک مرکزی نمی تواند از آن استفاده کند و درنهایت اذعان دارد که کمتر از 10 درصد برنامه ریزی های مربوط به درآمد نفتی محقق شده است؛ خب نتیجه این وضعیت، چیزی غیر از وضعیت مغشوش کنونی نیست که قیمت ها روز به روز افزایش یابد و در مقابل بسیاری از مردم توان خرید بسیاری از کالا ها از جمله خودرو های تولید داخل را از دست بدهند.

با این حال این کارشناس بازار خودرو، در آشفته بازار کنونی خودرو سهم موثری هم برای نابه هنجاری های اقتصادی قائل است: درست است که صنعت خودروسازی ایران یک شخصیت حقوقی دارد، اما در پس این شخصیت حقوقی اشخاص حقیقی حضور دارند؛ افرادی که یا مدیر بوده اند و یا همین حالا در بخشی از این صنعت مسئولیت دارند.

این ها حکم پدرخوانده بازار خودرو را دارند و قرار نیست با خرید عمده محصولات بازار خودرو نبض بازار را در اختیار بگیرند؛ اگر چنین باشد که باید مسئولان بانک مرکزی را بابت نادیده گرفتن تبادل این حجم از نقدینگی توبیخ کرد.

واقعیت این است که پدرخوانده های بازار خودرو شرایط را طوری چیده اند که این صنعت در عین اشتهار به زیان ده بودن و در عین مواجهه با نارضایتی عمومی مشتریان همچنان از بذل توجهات دولت برخوردار است.

فرض کنید این ادعا درست باشد که صنایع خودروسازی ایران فاصله چندانی با ورشکستگی کامل ندارند؛ خب همه می دانیم که عامه مردم تا چه اندازه از کیفیت نازل محصولات این کارخانه ها ناراضی هستند؛ دیگر چه دلیلی دارد که دولت به انحای مختلف به این بخش از اقتصاد کشور آوانس بدهد؟ وی در دنباله صحبت های خود می گوید: به ادعای سازمان مدیریت و برنامه ریزی همین حالا سالانه 100 میلیارد دلار بابت یارانه سوخت مصرفی خودرو ها خرج روی دست دولت می ماند؛ این اتفاقی است که به صورت غیر مستقیم صنعت خوردوسازی و قطعه-سازی داخل از آن منتفع می شود.

زاوه که باور دارد به رغم اجتناب ناپذیر بودن افزایش قیمت خودرو باز هم عملکرد مرجعی مانند شورای رقابت در صنعت خودرو تابع همان رفتار های نابه هنجار و کژکارکرد های اقتصادی است، می گوید: دستکم تا زمانی که بخش نظارتی وزارت صمت و سازمان بازرسی کل کشور اظهارنظر مستقلی درباره وقایع رخ داده در بازار خودرو نکنند زیان ده بودن بازار خودرو را نه می توان رد کرد و نه تایید و به همین میزان نمی توان گفت که آیا حمایت های بی دریغانه دولت از این صنعت پرحاشیه فقط به خاطر حفظ اشتغال موجود است؟ آنچه که با آن مواجه هستیم نارضایتی عمیق و روبه گسترش عمومی از عملکرد صنعت خودروسازی است و در مقابل سخت گیری های تعجب برانگیزی که به انحصاری شدن این بازار منجر شده و درنهایت سیاست های انقباضی اقتصادی که در همه بازار ها به افزایش قیمت ها منجر شده، اما نزد مردم اینطور وانمود می شود که وضعیت آشفته این روز های بازار خودرو در وهله اول نتیجه مافیای خرید و فروش خودروست!
کلید واژه ها: بازار خودرو - خودرو - بازار - افزایش قیمت خودرو - کارشناس - آشفتگی - تولید داخلی - افزایش قیمت - ایران - آقازاده ها - قیمت خودرو - صنعت خودرو - خودروسازی - پدرخوانده - دیگر - صنعت - آقازاده - سرمایه - فعالیت - دلالان - افزایش - تولید - داخلی - تفاوت - دیگری - تداوم - ادامه - همیشه - متعلق - دنیا

آخرین اخبار سرویس:
خودروهای سواری روزانه 1586 تن آلاینده وارد ریه شهروندان تهرانی می کنند

عراق ظرفیت پالایشی خود را 30 درصد افزایش می دهد

350 کارت بازرگانی در آستانه تعلیق

آغاز برداشت بیش از 7 هزار تُن آلو از باغات شهرستان نیشابور

حال و روز مردم و عمق راهبردی نظام

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در محیط اداری ضروری است 

قرارداد همکاری بین شرکت پارس زیگورات و هایپر استار امضا شد

حمایت از تولید در سیستان و بلوچستان

​معاون روابط کار از کاهش شکایات کارگری خبر داد

ترخیص تمام خودروهای رامک خودرو از گمرک

افزایش نجومی قیمت ملک در 5 سال

عامل ذوب شدن یخ های قطب شمال شناسایی شد

قیمت خرید خانه و نرخ اجاره مسکن در تهران امروز یکشنبه 30 شهریور 99

ساخت 50 هزار واحد مسکونی برای کم درآمدها کلید خورد

استخدام برنامه نویس ارشد بانک اطلاعاتی در اصفهان

30 درصد وکلا در چهارمحال و بختیاری رزمنده هستند

پرداخت 3هزار میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی در زنجان

اختصاص 14 میلیارد ریال به پروژه خیابان بیمارستان بوشهر

پیش بینی کاهش قیمت مسکن در نیمه دوم سال در ایران

نمادهای تاثیرگذار بازار بورس در روز یکشنبه را بشناسید

وعده بانک مرکزی: گشایش ارزی در راه است

تشریح پروژه های شهرداری در هفته دفاع مقدس

دستور همتی برای اختصاص امکانات و پاسخگویان بیشتر به مراجعان ارزی

طناب کشی در بورس تهران | امروز شاخص ها به چه سمتی می روند؟ | برنده بزرگ امروز بازار سهام

استاندار مرکزی: شکاف های قاچاق کالا باید بسته شود

در پی شیوع کرونا درآمد گرجستان از بخش گردشگری به شدت کاهش یافته است

پیش بینی رشد اقتصادی برای امسال

کمک برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد خراسان رضوی افزایش یافت

بازرسی از 15 هزار مدرسه و رعایت 75 درصدی شیوه نامه های بهداشتی

رشد 75 درصدی منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال 1398

ثبت نام 8800 نفر در قم برای دریافت وام ودیعه مسکن

اجرای طرح توزیع الکترونیک گاز مایع در یزد

عرضه کافی در بورس کالا، آسان ترین راه تعادل قیمت فولاد

پیش بینی رشد اقتصادی برای امسال

مرزنشینان چقدر ارز صادراتی را باز نگرداندند؟

بهزه براری از نخستین کارخانه عطر و ادکلن در چهارمحال و بختیاری

نسل های جدید واکسن کرونا، ظرفیت تولید بالایی خواهند داشت

صدور مجوز 11 طرح گردشگری در گلستان

افزایش 30 درصدی ظرفیت پالایشی عراق تا 2022

استخدام حسابدار خانم با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

تک عکس / بزم رنگ ها

قیمت گوشت سرگردان، دام روی دست دامداران! / نرخ معقول گوشت قرمز مشخص شد

حضور نیافتن اعضا در نشست تدوین راهکار های عملیاتی برای کنترل بازار

استخدام کارشناس مهندسی فروش آقا در تهران

فعالیت بنگاه های اقتصادی خرد جدی گرفته شود

یک میلیارد مترمکعب از بیلان منفی سفره های آب زیرزمینی جبران شد

صدور مجوز 11 طرح گردشگری جدید در گلستان

جریمه 28 هزار یورویی شرکت متخلف در فارس

حمل و نقل عمومی، مهمترین عامل شیوع کرونا در کلانشهر ها

یکه تازی قیمت طلا و سکه در بازار

عراق ظرفیت پالایشی خود را 30 درصد افزایش می دهد

تنظیم بازار تخم مرغ

زنگنه: انسجام اوپک همیشه ثبات بازار جهانی نفت را به دنبال دارد

ثبت 118 هزار شکایت بابت حقوق معوقه در سال 98

کمک 100 میلیون دلاری بانک توسعه آسیایی به افغانستان

سودجویی از سهامداران عدالت در قالب تلفن های مشاوره ای جعلی

دو سوم کسانی که ارز را نیاوردند، کارت بازرگانی ندارند

بهره مندی 17روستای قم از آب سالم و بهداشتی

5 طرح آبرسانی روستایی در خراسان جنوبی افتتاح شد

استخدام کارشناس بازاریابی در یک شرکت بازرسی کالا در تهران

رقابت ناسالم، فروشندگان آمازون را به دادگاه کشید

ساخت 50000 واحد مسکونی برای کم درآمدها

قطع انشعاب های غیرمجاز روستایی پیشوا

سهم تولید ناخالص زنجان در بخش کشاورزی بالاتر از میانگین کشوری است

تخصیص بیش از 46هزار فقره تسهیلات مضاربه توسط بانک ملی

استخدام مهندس برق خانم در یک شرکت معتبر در تهران

هدفگذاری طرح جدید تولید 600 هزار تن کنسانتره در صنعت مس

پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم امسال

تامین سرمایه 46 هزار بنگاه اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران

پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال | رکود تورمی در کمین بازار است؟

شبکه ی پستی توان جابجایی روزانه یک هزار تن مرسوله را دارد/ تنها 14 تن از این مقدار به کمک ناوگان حمل و نقل ریلی جابجا می شود/ به استفاده ی حداکثری از ظرفیت شبکه ی ریلی در ارسال مرسولات مصمم هستیم

پژو پارس اتوماتیک در بازار چقدر قیمت خورد؟ +جدول

دولت برای مدیریت اقتصاد از ظرفیت تشکل ها استفاده کند

فضای مجازی بستر مناسبی برای تولید و توسعه قدرت و ارزش ها است

بانک توسعه آسیایی 100 میلیون دلار به افغانستان کمک کرد

سود بورسی پاسخگوی نرخ تورم نیست

رشد 75 درصدی منابع بانک قرض الحسنه مهر ایران در سال 1398

‍ واحدهای غیرمجاز نگهداری و عرضه دام در شرق تهران پلمب شدند

تأثیر کرونا بر شاخص های کلان اقتصادی

عرضه محصولات ایران خودرو با گیربکس شش سرعته جدید

«چاقوسازی» ایلام نشان جغرافیایی دریافت می کند

اولین واکنش بورس به فعال شدن مکانیسم ماشه + جزییات

دسترسی بیش از هشت میلیون روستایی به آب سالم و پایدار

آخرین مهلت ثبت نام برای دریافت وام کرونا

خودروهای سواری روزانه 1586 تن آلاینده وارد ریه شهروندان تهرانی می کنند

وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت امروز یکشنبه 30 شهریو 99

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در افغانستان

آخرین مهلت ثبت نام برای دریافت وام کرونا+ مبلغ وام

ساخت 50000 واحد مسکونی برای کم درآمدها کلید خورد

تصویب الحاقیه مصوبه ساماندهی و توسعه تاسیسات گردشگری در شهر تهران

جزییات واریز یارانه 120 هزار تومانی جدید

تداوم حفاری های نفتی با وجود تحریم ها

شرایط سرمایه گذاری در مرزهای کرمانشاه فراهم است

آخرین مهلت پرداخت قسط نخست اقدام ملی مسکن

قیمت واکسن آنفلوآنزا با ارز نیمایی بالاتر از 200 هزار تومان خواهد بود

افزایش مبتلایان به کرونا در استان کرمان

نیمی از مزارع شهرستان سامان با آب قنات آبیاری می شود

زباله های پلاستیکی در جهان 6 برابر می شود

زنگنه: انسجام اوپک ثبات بیشتر بازار جهانی نفت را به دنبال دارد

​معاون روابط کار از کاهش شکایات کارگری خبر داد

چه عواملی موجب آشفتگی در بازار خودرو است؟

چه عواملی موجب آشفتگی در بازار خودرو است؟