مطالب مرتبط:
مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان نمایه شد
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 09:052020-08-15دانش

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی


عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به مبحث "کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" پرداخت.

- عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی ایسنا/قم عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به مبحث "کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" پرداخت.

پنجاه و پنجمین نشست از سلسله نشست های علمی فرهنگی چالش کرونا و زندگی مؤمنانه با موضوع " کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" به همت دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی واحد استان قم با حضور دکتر اسماعیل اثباتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه اواخر سال گذشته مسئله عالم گیر کرونا اتفاق افتاد چالش ها و رویکردهای متفاوت و متضادی را ایجاد کرد و یکی از این گرایش ها گرایش به مذهب، دین و گرایش به آسمان بود و عده ای هم مخالف این گرایش بودند و شبهاتی را در مورد این بیماری و مسئله شر مطرح کردند.

اثباتی ادامه داد: یکی از مباحثی که همراه با کرونا مطرح شد بحث دعا و توسل بود که این گرایش در بین عموم مردم دیده می شد چون برای این بیماری درمان خاصی پیدا نشده و انسان ها با تمام ادعاها در برابر آن احساس عجز بیشتری کردند و بهانه ای شد تا دست های بسیاری به سوی آسمان دراز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بعضی از دعاها مأثور هستند و ائمه انشا و توصیه کردند در فضاهای مجازی این دعاها دیده می شد ازجمله صحیفه سجادیه که مقام معظم رهبری و بقیه علما بر قرائت آن در ایام بیماری کرونا تأکید کردند.

اثباتی با اشاره به کتاب صحیفه سجادیه، گفت: در کتاب صحیفه سجادیه دو دعا به طور خاص برای بیماری ها آمده دعای پانزدهم با عنوان دعاء عند المرض است که دعای امام هنگام بیماری را بیان می کند و دعای بیست و سوم دعای امام سجاد(ع) است که از خداوند طلب عافیت و سلامتی می کند.

وی بیان کرد: کتاب کافی شیخ کلینی مهم ترین کتاب حدیثی شیعیان و یکی از کتاب های متقدم است که در دوران غیبت صغری نوشته شده است و بر موضوعات متنوع اعتقادی، فقهی و اخلاقی اشتمال داشته است؛ در این کتاب بخشی به نام کتابُ الدعاء است که در روایتی در آن آمده دعا برای بیماری ها و درمان آن ها تأثیر دارد و سند روایت ها در آن نقل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: 15 روایت در این کتاب سندهای خوبی دارند که 10 روایت آن از طریق محمد بن یحیی از احمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی نقل کرده است که چهره برجسته یا در قم بوده و با سندهای خاص از ائمه نقل کردند؛ 5 روایت هم از علی بن ابراهیم قمی از پدرانشان نقل کردند.

اثباتی یادآور کرد: در این کتاب یک باب هم درباره حرزها و تعویض ها است که 14 روایت دارد، 13 روایت در حقیقت مثل روایت های باب قبلی هستند که امام دعاها را آموزش می دهد و طلب شفا بیماری کنید.

وی طب الائمه از عبدالله و حسین ابن بسطام را دیگر کتاب دعایی معرفی کرد و گفت: مصباح المتهجد شیخ طوسی مهم ترین کتاب دعایی متقدم شیعه است که ایشان در این کتاب به ادعیه طبی وجه نداشته و باب خاصی در این مورد ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: مکارم الاخلاق ابونصر حسن بن فضل طبرسی کتابی است که در باب یازدهم آن به آداب مریض و درمان او پرداخته و روایت های آن از دو منبع طب الائمه و مجموعه دعاهای جمع آوری شده توسط پدرم است.

اثباتی عنوان کرد: الدعوات راوندی دیگر کتابی است که در باب دوم به اهمیت دعا پرداخته و در فصل چهارم دعاهای مخصوصی برای بیماری های مشخصی مانند دعای سردرد، چشم درد و سایر بیماری ها بیان شده است.

وی ادامه داد: مُهَجُ الدّعَوات وَ مَنهَجُ العِبادات‏ ابن طاووس مربوط به امور طلسمات است و از تعویذها و دعاها بهره زیادی گرفته است، دعاهای مربوط به چهارده معصوم، دعاهای انبیاء و قنوت های ائمه را ذکر کرده است اما باب خاصی را به این مطلب موردنظر ما نپرداخته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: امان الاخطار سید بن طاووس درباره ادعیه هنگام سفر است که در باب یازدهم گفته دعاهایی در مورد بیماری هایی که در سفر ممکن است انسان به آن مبتلا شود را در این باب بیان می کنم اما هیچ دعایی هم نیاورده تنها به کتاب برء الساعه اثر محمد بن ذکریا رازی را در این باب نقل می کند و سید بن طاووس هم تجربیات خودش را در درمان بیماری ها در همین باب می آورد.

اثباتی عنوان کرد: الادعیه و الختوم اثر احمد بن محمد بن فهد حلی است که به بحث ما ارتباط داشته اما متأسفانه از بین رفته و اثری از آن باقی نمانده است.

وی بیان کرد: علامه مجلسی در بحارالانوار از جلد 90 یعنی صفحه 148 مباحث مربوط به دعا را آغاز می کند و از باب پنجاه و نهم تا نود و چهارم دعاهای مربوط به بیماری ها با 177 روایت شروع شده و برای هر بیماری باب خاصی اختصاص داده شده است؛ در این کتاب 68 روایت از کتاب طب الائمه و 69 روایت از مکارم الاخلاق نقل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: مفتاح الجنان منسوب به شیخ اسدالله تهرانی حائری است و مؤلف آن دقیق مشخص نیست این کتاب قبل از مفاتیح الجنان بسیار مشهور و در بین مردم شایع بوده است؛ از صفحه 552 تا 565 در این کتاب در مورد بیماری ها دعاهای مربوط به آن مطلب آمده است.

اثباتی ادامه داد: به عنوان مثال دعاهایی در مفتاح الجنان و از قول کتاب ابن طاووس آمده که گفته باید بر پوست آهو نوشته شود و ظاهراً به زبان عربی هم نیستند باید به شکل ها یا عددهای خاصی نوشته شود و حتی برخی از این دعاها را منتسب به امام صادق(ع) می داند.

وی گفت: با توجه به اینکه کتاب مفتاح الجنان در بین مردم شایع شده بود از جانب علما درخواست می شود ه سروسامانی به این مسئله داده شود و همان طور شیخ عباس قمی در ابتدای مفاتیح الجنان گفته از او خواسته شده کتاب مفتاح الجنان را نگاه کند و موارد غیر مستند را کنار بگذارد؛ مواردی که در حاشیه مفاتیح الجنان نوشته شده عامه مردم تصور می کنند همان مفاتیح الجنان است اما این در حقیقت کتاب دیگری به نام باقیات الصالحات از شیخ عباس قمی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ابراز کرد: در کتاب باقیات الصالحات یک باب با عنوان دعاها و تعویذها آمده که همان ادعیه آلام و اسقام را بیان کرده است، 105 روایت و دعا در این بخش آمده و منابع واسطه و اصلی دارد که بنده در بررسی هایم دیدم که در منابع واسطه از مصباح کفعمی و بحارالانوار استفاده کرده است و منابع اصلی این روایت ها 40 روایت را از کتاب طب الائمه و 35 روایت را از مکارم الاخلاق نقل کرده است.

اثباتی بیان کرد: شیخ عباس قمی گام بلندی برداشتند و کتاب های ادعیه را از موارد غیر ادعیه ماند طلسم ها، طب سنتی، طب یونانی پاک سازی کردند، اما این جامه را اقناع نکرده و با قشری مواجه هستیم که در این کتاب هم اشکالاتی می بیند؛ مرحوم دوانی از قول یکی از روشنفکران به نام پیش از انقلاب در یکی از سخنرانی هایش به تمسخر گفته یعنی کرمی که در حال خوردن دندان شماست با خواندن دعاهای طبی مفاتیح الجنان بیرون می آید! در همین راستای اشکالات مردم بعد از مفاتیح الجنان کتاب هایی مانند مفتاح الجنات فی الأدعیه و الزیارات تألیف سید محسن امین ، المصباح المنیراثر آیت الله مشکینی و مفاتیح نوین زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی تألیف شده تا کتاب های دعا از روایت ها و دعاهایی که از سند خوب و متقن برخوردار نیستند پیراسته شود.

وی عنوان کرد: روایت های طبی از ائمه معصومین به دست ما رسیده که به دو دسته کلی تقسیم می شود دسته اول مانند دستورات طبی فواید خوراکی ها و نوشیدنی ها، اخلاق و آداب طبی و دسته دوم روایت هایی هستند که دعاها را گفته که هنگام بیماری خوانده شود به عنوان نمونه در کافی شیخ کلینی از امام صادق روایت شده که هنگام بیماری فرزندش فرمود: ای فرزندم بگو اللّهم اشْفِنِی بِشِفَائِک وَ دَاوِنی بِدَوائِک وَ عَافِنِی بِعَافِیتِک مِنْ بَلائِک فَإِنِّی عَبْدُکَ وَ ابْنُ عَبْدِک .

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: دعاها به دو دسته تقسیم می شوند برخی به صورت کلی اشاره می کنند بیماری داشتید این دعا را بخوانید، دسته دوم دعاهای خاص سر درد، دندان درد یا سایر دردهای مشخص هستند.

اثباتی با اشاره به اینکه بیشتر ادعیه ها در بحار الانوارو مفاتیح الجنان از دو کتاب طب الائمه و مکارم الاخلاق بهره گرفته است، گفت: در کتاب طب الائمه 375 روایت های متعدد طبی و برخی اعمال طبی مانند حجامت، فواید خوراکی ها، پیشگیری و درمان بیماری ها آمده است که یکی از مهم ترین منابع روایت های طبی به طور عام است.

انتهای پیام/‏
کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - دانشگاه - هیئت علمی - علامه طباطبایی - علامه - میراث - کرونا - طباطبایی - علمی - هیئت - بازگشت - گرایش - خواستار - دانشکده الهیات - جهاد دانشگاهی - دانشگاه تهران - نشست - چالش - استان قم - دانشکده - اسماعیل - متفاوت - برگزار - فارابی - فرهنگی - الهیات - یکی از - تهران

آخرین اخبار سرویس:
اعلام نتایج آزمون ارشد رشته های پزشکی

بازدید فضانوردان ناسا از قطب جنوب ماه لغو شد

بهره گیری از تحریم ها از سوی آمریکا علیه جهانی سازی، صلح و عدالت است

بسیج دانشجویی دزفول آماده اعزام گروه های درمانی و پزشکی به عراق برای خدمت به زوار حسینی است

اثربخشی گرافن در منسوجات و پارچه های پیشرفته تایید شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

پیگیری نحوه محاسبه سنوات حذف ترم

اسامی نفرات برتر کنکور سراسری1399 اعلام شد

نفرات برتر کنکور/ عکس

شوک شیرین کسب رتبه 10 رشته تجربی برای دانش آموز بابلی

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

حلقه مفقوده / شماره ششم نشریه دانشجویی «ناقوس» منتشر شد

اختصاص رتبه سوم کشوری به رشته علوم کامپیوتر دانشگاه یزد

تمدید مهلت ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی فارس

توضیح مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی درباره افزایش شهریه ها

اعزام جهادگران تالش به مناطق سیل زده + فیلم

فارغ التحصیلان رشته ای که هیچ وقت با بیکاری روبه رو نمی شوند/ نیاز کشور به متخصصان کامپیوتر

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

آیین نامه ارتقاء اعضای هیات علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) ابلاغ شد

اعزام جهادگران تالش به مناطق سیل زده

لزوم زمان بندی دانشگاه ها در آموزش برخط دانشجویان/ برای پوشش 4 مقطع تحصیلی برنامه داریم

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

مرکز رشد و نوآوری دانشگاه خوارزمی گشایش یافت

حرکت به سمت کشاورزی مدرن تولید را چندبرابر می کند

لزوم زمان بندی دانشگاه ها در استفاده از اینترنت آموزش برخط/ برای پوشش 4 مقطع تحصیلی برنامه داریم

سهم زنان و مردان از رتبه های برتر کنکور 99/ کدام استان بیشترین تک رقمی را دارد؟

توضیح مدیرکل آموزش عالی غیردولتی درباره افزایش شهریه ها

تلاش برای جذب 200 عضو هیات علمی در دانشگاه فرهنگیان

نظام زاده عضو هیئت ممیزه دانشگاه آزاد اسلامی شد

توضیح مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی درباره افزایش شهریه ها

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد

یکی از شهدای گمنام دانشگاه آزاد زاهدان احراز هویت شد

انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه صنعتی بهبهان

آغاز دوره های کارآموزی دانشکده علوم پزشکی آبادان از مهرماه

آزمون دوره های زبان انگلیسی دانشگاه آزاد 4 مهر برگزار می شود

نشست پتانسیل همکاری های علمی ایران با مجارستان برگزار شد

استقامت، رمز موفقیت دارنده رتبه دوم کنکور علوم انسانی

کلید اولیه سوالات و دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی منتشر شد

محققان موفق به تصویر برداری از هسته زایی ذرات در مقیاس های کمتر از یک نانومتر شدند

نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی اعلام شد/ آغاز انتخاب رشته از 31 شهریور

تداوم آموزش های مجازی در دانشگاه/ از نظر زیرساختی مشکلی نداریم

ابلاغ آیین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع)

دانشجویان لیسانس خارج از کشور ارز دانشجویی می گیرند

امکان انتخاب واحد با تاخیر برای دانشجویان دانشگاه صنعتی بهبهان فراهم شد

گام های مؤثر واحد تهران غرب برای اجرای طرح پایش/ ارائه آموزش نوآورانه اساتید به دانشجویان

افزایش 4،5 برابری پذیرش دانشجو در دولت تدبیر و امید

برگزاری برنامه «کهاد کارآفرینی» در دانشگاه تهران

پیام تبریک رییس دانشگاه شریف به مناسبت آغاز سال تحصیلی

نشست «اسلام و صلح جهانی» برگزار می شود

تصاویر جدید از شکل گیری ابرطوفان در سیاره مشتری

تولید فرمولاسیون محلول افزایش دهنده ماندگاری پسته تر در دامغان

دانشگاه بزرگمهر قائنات فراخوان امریه سربازی منتشر کرد

کنکوری های 99 قبل از تکمیل فرم انتخاب رشته حتما بخوانند/ فرصت مجدد برای غایبان کنکور و رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

برگزاری برنامه «کهاد کارآفرینی» در دانشگاه تهران

الگوی شهرسازی و معماری ایرانی اسلامی ساماندهی می شود

حاجی میرزایی: با هرگونه اجرا شدن سند 2030 مقابله می کنم / جذب و ارتقای اساتید دانشگاه های تربیت دبیر با روش نو باید صورت بگیرد

شهید گمنام آرمیده در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان تشخیص هویت شد

حاجی میرزایی: با هرگونه اجرا شدن سند 2030 مقابله می کنم / لزوم جذب و ارتقای اساتید دانشگاه های تربیت دبیر با روشی نو

امکانات و تجهیزات ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی معرفی و اطلاع رسانی شود

سلامت روان دانشجویان دانشگاه های کشور پایش می شود

نتایج آزمون مرحله اول پانزدهمین دوره ارزیابی حافظان قرآن کریم اعلام شد

آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) ابلاغ شد

وبینار «مقاله نویسی مقدماتی و پیشرفته» برگزار می شود

10 برنامه فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار می شود

نتایج اولیه کنکور 99 اعلام شد

شناسایی هویت شهید ارمنی دفاع مقدس پس از 33 سال

برگزاری جلسه شوراهای استانی تبیین مواضع بسیج اساتید دانشگاه آزاد/ توجه به دفاع گفتمانی در عرصه جهاد اساتید

انتشار 1360 نشریه علمی/ 15 درصد نشریه ها دارای درجه کیفی د

رتبه ششم گروه انسانی: حضور در کلاس های کنکور تضمینی برای موفقیت نیست

دوره آموزش کاربردی «فقه معاملات بورس» برگزار می شود

ورود به سایت سازمان سنجش www.sanjesh.org

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجومعلمان در دانشگاه رجایی به بیش از 10 هزار نفر

حد نصاب مصاحبه دکتری 99 در اختیار دانشگاه ها است

محکومیت اهانت نشریه «شارلی ابدو» به پیامبر اکرم(ص) توسط دانشگاهیان بندرگز

وبینار «مهندسان به سمت مدیریت» برگزار می شود

اساتید معارف اسلامی رصد پژوهشی می شوند

راه اندازی هفت رشته جدید در دانشگاه رازی

لزوم جذب و ارتقای اساتید دانشگاه های تربیت دبیر با روشی نو / با هرگونه اجرا شدن سند 2030 مقابله می کنم

برگزاری آزمون پایان ترم زبان انگلیسی، 4 مهر

دستاوردهای سفر دکتر طهرانچی به کردستان/ از ایجاد سراهای نوآوری و رشته های جدید تا جذب دانشجویان خارجی

نتایج اولین ارزیابی نشریات علمی 98 بر اساس آیین نامه جدید اعلام شد

سلامت روان دانشجویان دانشگاه های کشور پایش می شود

فاز اول مجتمع نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه به بهره برداری رسید

نتایج اولین رتبه بندی نشریات علمی 98 بر اساس آیین نامه جدید اعلام شد

تحصیل 1340 دانشجو در دانشگاه فرهنگیان لرستان

حمایت ارس از ایجاد کارخانه های نوآوری توسط دانشگاه تبریز

 شیوه جدید تشخیص زودهنگام صرع

برگزاری آزمون پایان ترم آموزش زبان انگلیسی واحد الکترونیکی دانشگاه آزاد اسلامی

نسل جدید سلول های خورشیدی با فناوری نانو بهبود می یابد

برنامه 31 استان را مطابق الگوی توسعه می نویسیم/ حل چالش های حاشیه نشینی در کرمانشاه

وبینار «راهکارهای ورود و ماندگاری در بازار کار مهندسی عمران»

مهارت یکی از خلاء های دانشگاه

انتشار کلید اولیه آزمون های دانشنامه و گواهینامه پزشکی / 48 داوطلب مبتلا به کرونا بودند

دستگاه ضدعفونی کننده دست در مرکز رشد دانشگاه شهید چمران اهواز ساخته شد

اعلام نفرات برتر کنکور سراسری+اسامی

یوسف گم گشته باز آمد به کنعان

سیمای تکراری/ وقتی تکرار محتوا راهبرد حفظ مخاطب تلویزیون می شود

آمار داوطلبان مجاز به انتخاب رشته اعلام شد + ظرفیت پذیرش کنکور

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی