مطالب مرتبط:
مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان نمایه شد
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
تقدیر جمعی از دانشگاهیان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از دیوان عدالت اداری
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 08:052020-08-15دانش

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی


عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به مبحث "کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" پرداخت.

- عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی ایسنا/قم عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی به مبحث "کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" پرداخت.

پنجاه و پنجمین نشست از سلسله نشست های علمی فرهنگی چالش کرونا و زندگی مؤمنانه با موضوع " کرونا و بازگشت به میراث دعاهای طبی" به همت دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران و جهاد دانشگاهی واحد استان قم با حضور دکتر اسماعیل اثباتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست اظهار کرد: با توجه به اینکه اواخر سال گذشته مسئله عالم گیر کرونا اتفاق افتاد چالش ها و رویکردهای متفاوت و متضادی را ایجاد کرد و یکی از این گرایش ها گرایش به مذهب، دین و گرایش به آسمان بود و عده ای هم مخالف این گرایش بودند و شبهاتی را در مورد این بیماری و مسئله شر مطرح کردند.

اثباتی ادامه داد: یکی از مباحثی که همراه با کرونا مطرح شد بحث دعا و توسل بود که این گرایش در بین عموم مردم دیده می شد چون برای این بیماری درمان خاصی پیدا نشده و انسان ها با تمام ادعاها در برابر آن احساس عجز بیشتری کردند و بهانه ای شد تا دست های بسیاری به سوی آسمان دراز شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: بعضی از دعاها مأثور هستند و ائمه انشا و توصیه کردند در فضاهای مجازی این دعاها دیده می شد ازجمله صحیفه سجادیه که مقام معظم رهبری و بقیه علما بر قرائت آن در ایام بیماری کرونا تأکید کردند.

اثباتی با اشاره به کتاب صحیفه سجادیه، گفت: در کتاب صحیفه سجادیه دو دعا به طور خاص برای بیماری ها آمده دعای پانزدهم با عنوان دعاء عند المرض است که دعای امام هنگام بیماری را بیان می کند و دعای بیست و سوم دعای امام سجاد(ع) است که از خداوند طلب عافیت و سلامتی می کند.

وی بیان کرد: کتاب کافی شیخ کلینی مهم ترین کتاب حدیثی شیعیان و یکی از کتاب های متقدم است که در دوران غیبت صغری نوشته شده است و بر موضوعات متنوع اعتقادی، فقهی و اخلاقی اشتمال داشته است؛ در این کتاب بخشی به نام کتابُ الدعاء است که در روایتی در آن آمده دعا برای بیماری ها و درمان آن ها تأثیر دارد و سند روایت ها در آن نقل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: 15 روایت در این کتاب سندهای خوبی دارند که 10 روایت آن از طریق محمد بن یحیی از احمد بن محمد بن عیسی اشعری قمی نقل کرده است که چهره برجسته یا در قم بوده و با سندهای خاص از ائمه نقل کردند؛ 5 روایت هم از علی بن ابراهیم قمی از پدرانشان نقل کردند.

اثباتی یادآور کرد: در این کتاب یک باب هم درباره حرزها و تعویض ها است که 14 روایت دارد، 13 روایت در حقیقت مثل روایت های باب قبلی هستند که امام دعاها را آموزش می دهد و طلب شفا بیماری کنید.

وی طب الائمه از عبدالله و حسین ابن بسطام را دیگر کتاب دعایی معرفی کرد و گفت: مصباح المتهجد شیخ طوسی مهم ترین کتاب دعایی متقدم شیعه است که ایشان در این کتاب به ادعیه طبی وجه نداشته و باب خاصی در این مورد ندارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: مکارم الاخلاق ابونصر حسن بن فضل طبرسی کتابی است که در باب یازدهم آن به آداب مریض و درمان او پرداخته و روایت های آن از دو منبع طب الائمه و مجموعه دعاهای جمع آوری شده توسط پدرم است.

اثباتی عنوان کرد: الدعوات راوندی دیگر کتابی است که در باب دوم به اهمیت دعا پرداخته و در فصل چهارم دعاهای مخصوصی برای بیماری های مشخصی مانند دعای سردرد، چشم درد و سایر بیماری ها بیان شده است.

وی ادامه داد: مُهَجُ الدّعَوات وَ مَنهَجُ العِبادات‏ ابن طاووس مربوط به امور طلسمات است و از تعویذها و دعاها بهره زیادی گرفته است، دعاهای مربوط به چهارده معصوم، دعاهای انبیاء و قنوت های ائمه را ذکر کرده است اما باب خاصی را به این مطلب موردنظر ما نپرداخته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: امان الاخطار سید بن طاووس درباره ادعیه هنگام سفر است که در باب یازدهم گفته دعاهایی در مورد بیماری هایی که در سفر ممکن است انسان به آن مبتلا شود را در این باب بیان می کنم اما هیچ دعایی هم نیاورده تنها به کتاب برء الساعه اثر محمد بن ذکریا رازی را در این باب نقل می کند و سید بن طاووس هم تجربیات خودش را در درمان بیماری ها در همین باب می آورد.

اثباتی عنوان کرد: الادعیه و الختوم اثر احمد بن محمد بن فهد حلی است که به بحث ما ارتباط داشته اما متأسفانه از بین رفته و اثری از آن باقی نمانده است.

وی بیان کرد: علامه مجلسی در بحارالانوار از جلد 90 یعنی صفحه 148 مباحث مربوط به دعا را آغاز می کند و از باب پنجاه و نهم تا نود و چهارم دعاهای مربوط به بیماری ها با 177 روایت شروع شده و برای هر بیماری باب خاصی اختصاص داده شده است؛ در این کتاب 68 روایت از کتاب طب الائمه و 69 روایت از مکارم الاخلاق نقل شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: مفتاح الجنان منسوب به شیخ اسدالله تهرانی حائری است و مؤلف آن دقیق مشخص نیست این کتاب قبل از مفاتیح الجنان بسیار مشهور و در بین مردم شایع بوده است؛ از صفحه 552 تا 565 در این کتاب در مورد بیماری ها دعاهای مربوط به آن مطلب آمده است.

اثباتی ادامه داد: به عنوان مثال دعاهایی در مفتاح الجنان و از قول کتاب ابن طاووس آمده که گفته باید بر پوست آهو نوشته شود و ظاهراً به زبان عربی هم نیستند باید به شکل ها یا عددهای خاصی نوشته شود و حتی برخی از این دعاها را منتسب به امام صادق(ع) می داند.

وی گفت: با توجه به اینکه کتاب مفتاح الجنان در بین مردم شایع شده بود از جانب علما درخواست می شود ه سروسامانی به این مسئله داده شود و همان طور شیخ عباس قمی در ابتدای مفاتیح الجنان گفته از او خواسته شده کتاب مفتاح الجنان را نگاه کند و موارد غیر مستند را کنار بگذارد؛ مواردی که در حاشیه مفاتیح الجنان نوشته شده عامه مردم تصور می کنند همان مفاتیح الجنان است اما این در حقیقت کتاب دیگری به نام باقیات الصالحات از شیخ عباس قمی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ابراز کرد: در کتاب باقیات الصالحات یک باب با عنوان دعاها و تعویذها آمده که همان ادعیه آلام و اسقام را بیان کرده است، 105 روایت و دعا در این بخش آمده و منابع واسطه و اصلی دارد که بنده در بررسی هایم دیدم که در منابع واسطه از مصباح کفعمی و بحارالانوار استفاده کرده است و منابع اصلی این روایت ها 40 روایت را از کتاب طب الائمه و 35 روایت را از مکارم الاخلاق نقل کرده است.

اثباتی بیان کرد: شیخ عباس قمی گام بلندی برداشتند و کتاب های ادعیه را از موارد غیر ادعیه ماند طلسم ها، طب سنتی، طب یونانی پاک سازی کردند، اما این جامه را اقناع نکرده و با قشری مواجه هستیم که در این کتاب هم اشکالاتی می بیند؛ مرحوم دوانی از قول یکی از روشنفکران به نام پیش از انقلاب در یکی از سخنرانی هایش به تمسخر گفته یعنی کرمی که در حال خوردن دندان شماست با خواندن دعاهای طبی مفاتیح الجنان بیرون می آید! در همین راستای اشکالات مردم بعد از مفاتیح الجنان کتاب هایی مانند مفتاح الجنات فی الأدعیه و الزیارات تألیف سید محسن امین ، المصباح المنیراثر آیت الله مشکینی و مفاتیح نوین زیر نظر آیت الله مکارم شیرازی تألیف شده تا کتاب های دعا از روایت ها و دعاهایی که از سند خوب و متقن برخوردار نیستند پیراسته شود.

وی عنوان کرد: روایت های طبی از ائمه معصومین به دست ما رسیده که به دو دسته کلی تقسیم می شود دسته اول مانند دستورات طبی فواید خوراکی ها و نوشیدنی ها، اخلاق و آداب طبی و دسته دوم روایت هایی هستند که دعاها را گفته که هنگام بیماری خوانده شود به عنوان نمونه در کافی شیخ کلینی از امام صادق روایت شده که هنگام بیماری فرزندش فرمود: ای فرزندم بگو اللّهم اشْفِنِی بِشِفَائِک وَ دَاوِنی بِدَوائِک وَ عَافِنِی بِعَافِیتِک مِنْ بَلائِک فَإِنِّی عَبْدُکَ وَ ابْنُ عَبْدِک .

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: دعاها به دو دسته تقسیم می شوند برخی به صورت کلی اشاره می کنند بیماری داشتید این دعا را بخوانید، دسته دوم دعاهای خاص سر درد، دندان درد یا سایر دردهای مشخص هستند.

اثباتی با اشاره به اینکه بیشتر ادعیه ها در بحار الانوارو مفاتیح الجنان از دو کتاب طب الائمه و مکارم الاخلاق بهره گرفته است، گفت: در کتاب طب الائمه 375 روایت های متعدد طبی و برخی اعمال طبی مانند حجامت، فواید خوراکی ها، پیشگیری و درمان بیماری ها آمده است که یکی از مهم ترین منابع روایت های طبی به طور عام است.

انتهای پیام/‏
کلید واژه ها: عضو هیئت علمی دانشگاه - دانشگاه علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - دانشگاه - هیئت علمی - علامه طباطبایی - علامه - میراث - کرونا - طباطبایی - علمی - هیئت - بازگشت - گرایش - خواستار - دانشکده الهیات - جهاد دانشگاهی - دانشگاه تهران - نشست - چالش - استان قم - دانشکده - اسماعیل - متفاوت - برگزار - فارابی - فرهنگی - الهیات - یکی از - تهران

آخرین اخبار سرویس:
پاسخنامه کنکور 99 برای رتبه های زیر 100 هزار کشوری امروز منتشر می شود

2موفقیت برای جامعه علمی، دانشگاهی سبزوار

تاریخ جنگ ایران و عراق یک دانشگاه است

لزوم توجه به فضای مجازی در نهادینه کردن ارزش های دفاع مقدس

2 موفقیت برای جامعه علمی، دانشگاهی سبزوار

فیلم| فراخوان مشمولان فارغ التحصیل

اولین همایش کشوری «فصل نو، فصل نشاط علمی» به صورت مجازی برگزار می شود

بخش آوایی مسابقات قرآن دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار می شود

زمان برگزاری مصاحبه معرفی شدگان چند برابر ظرفیت آزمون دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر کرد

ضرورت استفاده از تکنولوژی های نوین آموزشی در مدارس سما

دفاع مقدس به همه اثبات کرد تنها راه پیروزی، مقاومت در برابر زیاده خواهی است

تهران میزبان پنجمین همایش بین المللی یوسرن می شود

دانشگاه ها موظف به پرکردن ظرفیت خود در پذیرش دانشجوی دکتری هستند

معاون وزیر علوم: دانشگاه ها، موظف به پرکردن ظرفیت خود در پذیرش دانشجوی دکتری

دغدغه های انقلاب باید محور حرکت شورای تبیین مواضع بسیج اساتید باشد 

پیگیری و بررسی مشکل کارآموزی دانشجویان پرستاری دانشگاه آزاد اسلامی اقلید

تهران میزبان پنجمین همایش بین المللی یوسرن می شود

برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران، 31 شهریور

رییس دانشگاه رازی کرمانشاه : باید از ظرفیت دانشگاهها در حوزه اقتصاد دانش بنیان برای تقویت اقتصاد استان استفاده کنیم

کلید نهایی سئوالات کنکور امروز منتشر می شود

دانشگاه های استان تهران از مراکز ویژه و مهم آموزش عالی

دانشگاه ها، موظف به پرکردن ظرفیت خود در پذیرش دانشجوی دکتری

استاد و کارمند دانشگاه آزاد اسلامی عضو هیئت رییسه انجمن علمی شهرستان رامسر شدند

تخلف از راه امام(ره) موجب عقب افتادن اهداف انقلاب می شود

کارنامه عملی آزمون کارشناسی ارشد پزشکی منتشر شد / آغاز انتخاب رشته از امروز، 31 شهریور

3 درصد دانشجویان دانشگاه تهران مشکل دسترسی به اینترنت دارند

مرکز نوآوری پیش درآمدی برای شرکت های دانش بنیان است

ثبت بیش از 1800 وسیله آزمایشگاهی در سامانه ساهای دانشگاه آزاد لرستان

مهلت ثبت نام دانشجویان متقاضی مهمان در دانشگاه شهید بهشتی امروز، 31 شهریور به پایان می رسد

مطالعه و برنامه ریزی هدفمند رمز موفقیت نفر نخست رشته علوم تجربی در کنکور

تولید غشای مقاوم به نفوذ آب برای تجهیزات حفاظت شخصی در صنایع شیمیایی

بررسی انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست

جزییات پذیرش سرباز امریه در دانشگاه شهید باهنر کرمان اعلام شد

همایش مجازی معرفی دانشگاه و انتخاب رشته در  دانشگاه خوارزمی برگزار می شود

زمان و نحوه برگزاری مصاحبه آزمون دکتری 99 دانشگاه پیام نور اعلام شد

تصفیه پساب دامداری ها با نوعی کود زیستی ممکن شد

67 درصد نفرات برتر کنکور سمپادی هستند/ چند درصد داوطلبان پشت سد کنکور ماندند؟

دوره آموزشی پایتون برای علم داده برگزار می شود

ظرفیت 4 هزار نفری پذیرش کنکور ارشد پزشکی/ آغاز انتخاب رشته از امروز

وبینار «کارآفرین شو» برگزار می شود

اینترنتی که با درخواست وزیر علوم هم رایگان نشد / ترم جدید و شرکت در کلاس های مجازی با اعمال شاقه!

امکان تحصیل دانشجویان عراقی در دانشگاه دریایی خرمشهر فراهم است

کارگاه شناسایی و پیش بینی ژن

150 بسته معیشتی از سوی جهادگران پلدختر بین محرومان منطقه باغ گل گل توزیع شد

احداث اولین پژوهشکده اختر فیزیک کشور در شهر خیام

پذیرش دانشجو در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ایلام تا 16مهر تمدید شد

سامانه یکپارچه آموزش های مجازی دانشگاه ها راه نخواهد افتاد/ بسیاری از دانشجویان و والدین حاضر به آموزش حضوری نیستند

افزایش و تجهیز کلاس های آموزشی در کرمانشاه/ دانشجویان به نزدیک ترین واحد دانشگاهی مراجعه کنند

وبینار «کارآفرین شو» برگزار می شود

دانشگاه ها موظف به پرکردن ظرفیت خود در پذیرش دانشجوی دکتری هستند

فردا از کشورهای منطقه جا بمانیم، مدیران امروز باید پاسخگو باشند

فردا از کشورهای منطقه جا بمانیم، مدیران امروز باید پاسخگو باشند

کاهش نرخ فرزندآوری و مشکلاتی که با کرونا تشدید شده است

پروتکل های بهداشتی رستوران های دانشجویی ابلاغ شد/برنامه ارتقاء 125 خوابگاه

نگین دانشگاه تهران

»نه« به کرونا و کلاس کنکور

ارائه طرح راه اندازی دانشگاه بین المللی بانوان/ درس دانش خانواده کاربردی می شود

ارائه طرح راه ندازی دانشگاه بین المللی بانوان/ درس دانش خانواده کاربردی می شود

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

روایتی از خط اول مبارزه با تحریف کردستان/ مرکز تحقیقات کردستان شناسی چه دستاوردهایی داشته است؟

رایزنی برای بین المللی کردن دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

عدالت منبع اصلی استقرار صلح در جهان است

پیگیری برای تایید دانشگاه دریایی خرمشهر در عراق در حال انجام است

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

ثبت نام نودانشجویان حضوری است

آغاز فراخوان بورسیه های تعیین تکلیف نشده از مهر

شهریه موسسات آموزش عالی غیردولتی 15 درصد گران شد

بازدید فضانوردان ناسا از قطب جنوب ماه لغو شد

افزایش 4.5 برابری پذیرش دانشجو

پذیرش دانشجو در مراکز علمی کاربردی تا 16 مهر ماه تمدید شد

اسداللهی: عده ای به هیچ وجه حاضر نمی شوند از سند 2030 بگذرند

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی

اعلام نتایج کنکور سراسری و تاریخ انتخاب رشته

گفتگو با رتبه اول کنکور علوم انسانی

افتتاح مرکز رشد دانشگاه خوارزمی

یک نفر در هر 3 ثانیه در جهان به آلزایمر مبتلا می شود

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

تعلیق 6 ماهه مجوز 66 انجمن علمی دانشجویی غیر فعال دانشگاه آزاد اسلامی

نتایج آزمون کارشناسی ارشد رشته های پزشکی اعلام شد

انتقاد دانشجویان دانشگاه آزاد اقلید به عدم برگزاری واحد کارآموزی و تکذیب مدیر گروه پرستاری

فراخوان دریافت مقالات جدید همایش بین المللی علوم ورزشی

مردان درصدر برگزیدگان کنکور99/ داوطلبان تهرانی بیشترین رتبه اولی ها

شکایت فارغ التحصیلان متقاضی دریافت گواهی موقت رسیدگی می شود

عضویت استادِبرترِ کشوری در هیات ممیزه دانشگاه آزاد اسلامی

ضعف در بخش مدیریتی است

رتبه تک رقمی کنکور در خوزستان: معلمی را انتخاب می کنم

حمایت از مراکز رشد دانش بنیان دانشگاه خوارزمی

کسب رتبه تک رقمی کنکور علوم انسانی

تلاش برای جذب 200 عضو هیات علمی در دانشگاه فرهنگیان

افتتاح مرکز رشد فناوری در پردیس کرج، به زودی

استخدام مسئول ایمنی در کارگاه ها در مشهد

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه خواستار شد؛ کنکاش در میراث ادعیه طبی