مطالب مرتبط:
خون های رنگین و بهبودیافتگان سرسنگین از مشارکت در پلاسما درمانی
کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند
کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران/ بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند
کاهش 30 درصدی اهدای خون در تهران / بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند
بهبودیافتگان کرونا، پلاسما نذر کنند
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 08:002020-08-15پزشكي

خون های رنگین و بهبودیافتگان سرسنگین از مشارکت در پلاسما درمانی


پدر و بیش از او مادر پریشان است، شیون می کند، کرونا جوانش را تا حد مرگ پیش برده و پزشکان به او گفته اند که شاید پلاسما درمانی کارساز باشد.

- ": روزهاست که دربه در دنبال پلاسمای بیماران بهبود یافته از کروناست، سراغ بسیاری رفته اما  با پاسخ منفی روبرو شده است، کابوس آخرین نفس های فرزند هر نیمه شب او را   هراسان از خواب    می پراند و او چاره ای جز گریه تا سحر ندارد.

خیلی از بیماران بهبود یافته کرونا تمایلی به اهدای پلاسمای خون خود ندارند، آنها ترسی موهوم دارند، ترس اینکه شاید با اهدای پلاسما مقاومت بدنشان در مقابل کرونا تضعیف شده و دوباره گرفتار این بیماری شوند.

مبین احسانی، یکی از بهبودیافتگان از کرونا می گوید: بدلیل کاهش ایمنی بدن پس از ابتلا به کرونا مدت زیادی سپری شد تا سیستم ایمنی بدنم به حالت طبیعی برگردد و به دلیل ترس از ابتلای دوباره به این بیماری منحوس در اهدای پلاسمای خون تردید دارم .

بسیاری از بیماران تصوراتی همچون مبین دارند و  تصور حاکم در جامعه نیز حکایت از استیلای این ترس موهوم در بین بسیاری از افراد دارد.

کم بودن میزان اهدای پلاسمای بیماران کرونایی در استان  با اینکه هر روز بر تعداد بیماران بهبود یافته از کرونا در استان اردبیل افزوده می شود اما بر تعداد درخواست ها  برای دریافت پلاسما از سوی خانواده های بیماران بستری بدحال نیز افزوده می شود، صفحات مجازی هر روز مملو از درخواست پلاسما با گروه های خونی مختلف برای بیماران بدحال است.

 در شرایطی که خون های اهدایی بهبودیافتگان ارزشی طلایی در نجات جان بیماران مبتلا به بیماری کووید 19 دارد، اما این بیماران بهبود یافته در سایه بی اطلاعی و درگیری با شایعات مختلف در بیم و هراس ناشی از اهدای خون و پلاسمادرمانی قرار گرفته و سهم کم رنگی در اهدای خون دارند.

مدیرکل انتقال خون استان اردبیل گفت: تاکنون پلاسمای خون 127 بیمار بهبودیافته کرونا در این استان به منظور استفاده در امور درمانی افراد مبتلا به کووید19، دریافت و به بیمارستان ها ارسال شد.

شراره دژکام  میزان اهدای پلاسما توسط افراد بهبودیافته کرونا در استان را کم عنوان کرد و با دعوت از شهروندان برای امر خیر اهدای پلاسما به منظور مداوای بیماران کرونا افزود: تاکنون از چهار هزار بیمار بهبودیافته کرونا در استان، تنها 127 نفر پلاسمای خون خود را برای مداوای افراد بستری اهدا کرده اند.

وی خواستار مشارکت فعال شهروندان بهبود یافته بیماری کرونا در اهدای پلاسما شد و افزود: پلاسما درمانی از راه های موثر درمان و بهبودی بیماران بدحال کرونایی محسوب می شود و به همین منظور مشارکت بهبودیافتگان در اهدای پلاسما بسیار حیاتی است.

اهدای پلاسما کوچکترین ضرری به اهداکنندگان ندارد دکتر قادر برجی ، مدیر درمان تامین اجتماعی استان اردبیل که خود یکی از بهبودیافتگان از کرونا و اهداکننده پلاسمای خون پس از بهبودی به بیماران است، گفت: بهبودیافتگان کرونا، یک ماه پس از بهبودی دیگر به هیچ عنوان ناقل نیستند و می توانند برای اهدای خون یا پلاسما مراجعه کنند.

وی بیان کرد: اهدای پلاسما از اهدای خون راحت تر است چون گلبول های قرمز به بدن برمی گردد و فقط زردابه خون دریافت می شود.

او اظهارداشت: اهدای خون تاثیری بر کاهش ایمنی بدن ندارد و با رعایت پروتکل های بهداشتی می توان به این امر خیر اقدام کرد.

وی گفت: هیچ منبع رسمی تاکنون اعلام نکرده که ویروس کرونا با اهدای خون منتقل می شود، استانداردهای اهدای خون جهانی و سخت گیرانه است.

افراد با 28 روز فاصله داشتن با بیمار کرونایی و گذشت این زمان پس از بهبودی، می توانند خون یا پلاسما اهدا کنند.

وی به بهبود یافتگان کرونا توصیه کرد که به شکرانه سلامت خود به مراکز اهدای خون مراجه کرده و پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

دکتر عفت ایرانی جم ،فوق تخصص خون و انکولوژی نیز با اشاره به انجام موفق پلاسمادرمانی مبتلایان کرونا در اردبیل گفت: در روش پلاسمادرمانی بخشی از خون بهبودیافتگان قطعی بیماری کرونا که سیستم ایمنی آنها توانسته بیماری را مهار کند، به افراد مبتلا تزریق شد.

وی افزود: سیستم ایمنی بدن بیمارانی که مبتلا به کرونا هستند، در اوایل شروع این بیماری فعال نشده و توانایی مبارزه با این ویروس را ندارد و به همین علت پلاسمادرمانی باعث کاهش مرگ و میر در این بیماران و کمک به بهبود وضعیت آنها می شود.

او با بیان این که برای اهدای پلاسما لازم است که فرد اهداکننده حداقل 28 روز پس از شروع بیماری اقدام کند، اظهارداشت: بعد از تایید بهبودی با تست های تخصصی در انتقال خون، فرد بهبودیافته اقدام به اهدا می کند.

وی گفت: درمان بیماران مبتلا به کرونا با پلاسمای بهبودیافتگان، از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و نیاز به بستری در بخش های مراقبت ویژه و استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

این فوق تخصص خون و انکولوژی اضافه نمود: روش پلاسمادرمانی هم اکنون در بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل انجام می شود و حال بیماران دریافت کننده پلاسما پس از انجام موفق این روش درمانی، رو به بهبود بوده و در حال ترخیص هستند.

وی ادامه داد: این روش درمانی در چند استان کشور در حال انجام است و اثرات امیدبخش و نتایج امیدوارکننده آن مشهود بوده و مورد تایید مراجع علمی کشور قرار گرفته است.

ایرانی جم همچنین گفت: جهت بهره مندی تعداد بیشتری از بیماران مبتلا به کرونا از این روش درمانی، افرادی که بعد از ابتلا به بیماری کرونا سلامت خود را به دست آورده اند، می توانند به شکرانه بازگشت سلامت خود، با اهدای بخشی از خون خود در محل سازمان انتقال خون استان اردبیل، به یاری بیماران نیازمند و بدحال کرونای بستری در مراکز درمانی بشتابند.

رییس بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل هم گفت: اجرای طرح پلاسمادرمانی در این بیمارستان با موفقیت همراه بوده است.

دکتر اسماعیل فرزانه افزود: اثرات خوب این روش درمانی فوق تخصصی در بهبود بیماران مشخص شده و در این روش از مرگ و میر ناشی از کرونا پیشگیری می شود.

وی از بیماران مبتلا به کرونای بهبود یافته خواست تا در اقدامی خداپسندانه اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند.

استان اردبیل از جمله استان های معدودی است که در آن پلاسمادرمانی بر روی بیماران مبتلا به کرونا صورت می گیرد، اواسط فروردین امسال استاندار اردبیل از برنامه ریزی و تلاش دانشگاه علوم پزشکی و سایر حوزه های دانشگاهی برای پلاسمادرمانی بیماران کرونایی در استان خبر داد.

 اکبر بهنامجو افزود: با صدور مجوز پلاسمادرمانی و طی مراحل قانونی مربوطه، از پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی برای درمان بیماران فعال استفاده می شود.

وی بیان کرد: وجود دستگاه پلاسمافرز در استان این امکان را فراهم کرد که امکانات فیزیکی و درمانی برای پلاسمادرمانی در استان انجام پذیر باشد.

استاندار اردبیل گفت: مجوز مربوطه باوجود متخصصان پزشکی بعد از تهران و قم به اردبیل صادر شده است.

وی با تاکید بر لزوم همکاری دانشگاه ها ، مراکز فناوری ، پژوهشی و حتی مطالعات اجتماعی ، این اقدام را در نیل به هدف مقابله با کرونا با اهمیت دانست و افزود: انجام تحقیق و پژوهش در بخش های مختلف مرتبط با ویروس کرونا در کاهش مدت زمان شیوع کرونا موثر بوده و لازم است همه حوزه ها در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند.

بهنامجو بیان کرد: در بحث مبارزه با ویروس کرونا پایین آوردن قیمت ملزومات مبارزه با این ویروس مهم بوده و می توان با استفاده از تحقیقات لوازم و مواد با کیفیت و قیمت پایین تولید و عرضه کرد.

او افزود: دانشگاه ها همواره باید در این خصوص تحقیقات خود را ادامه دهند و مشارکت تمامی دستگاه های مرتبط نیز در تسریع نیل به نتیجه موثر می باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل هم با بیان اینکه پلاسمادرمانی در مراکز درمانی استان در حال انجام است، از بیماران کرونایی بهبود یافته خواست تا اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند.

  دکتر شهرام حبیب زاده اظهارداشت: دستگاه پلاسما فرز در بیمارستان کرونا امام خمینی (ره) اردبیل دایر بوده و در ماه های اخیر نیز نتایج پلاسمادرمانی در مورد بیماران بستری بدحال موفق بوده است.

وی گفت: قبلا یک دستگاه پلاسما فرز با نیت خیرین استان به مرکز آموزشی ، درمانی امام خمینی (ره) اردبیل اهدا شد و  اخیرا نیز جامعه پزشکی استان اردبیل یک دستگاه پلاسمافرز دیگر به این بیمارستان اهدا کردند که با راه اندازی آن مشکلات بیماران مبتلا به کرونا که نیاز به پلاسمافرز داشته و در نوبت اخذ این خدمت بودند، برطرف خواهد شد.

وی از بهبودیافتگان بیماری کرونا در استان خواست تا چهار هفته پس از بهبودی کامل، به مراکز انتقال خون استان مراجعه کرده و مقداری از خون خود را برای استفاده در پلاسمادرمانی بیماران اهدا کرده و به کاهش تعداد جانباختگان این بیماری کمک کنند.

ضرورت اهدای پلاسما به شکرانه سلامتی  در این حال آیت الله سیدحسن عاملی ،امام جمعه اردبیل نیز با اشاره به نقش مهم پلاسمادرمانی در بهبود بیماران کرونا از شهروندانی مبتلا به بیماری کرونا که بهبود یافته اند خواست تا اقدام به اهدای پلاسمای خون خود کنند.

وی بیان کرد: در استان هنوز تعدادی بیمار بدحال نیازمند پلاسما وجود دارد و بیماران بهبود یافته می توانند با اهدای مقداری از پلاسمای خون خود که هیچگونه عارضه ای هم برای بدن آنها ندارد جان بی همنوعان خود را نجات داده و از اجر معنوی بی شمار برخوردار شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، پلاسما، بخش مایع خون و زرد رنگ است که 55 درصد خون را تشکیل می دهد، افرادی که به ویروس کرونا مبتلا شده  و بهبود یافته اند،آنتی بادی قوی برای مقابله با کرونا در پلاسمای خون خود دارند، از این رو پلاسمای این دسته از بهبود یافتگان، گرفته شده و به بیماران بدحال کرونایی تزریق می شود که به این روش، پلاسما درمانی گفته می شود.

 و در شبانه روز گذشته تعداد 41 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند.

هم اکنون 319 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد 67 نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان قرار دارند.


کلید واژه ها: پلاسما - کرونا - پلاسما درمانی - بهبودیافتگان - اهدای پلاسما - بهبود یافته - بهبود - بیماران - ابتلا به کرونا - درمانی - بیماری - پلاسمای خون - سیستم ایمنی - ابتلا - اهدای - ایمنی - پزشکان - مقاومت - مشارکت - گرفتار - پریشان - یکی از - طبیعی - فرزند - تضعیف - سیستم - رفته - دربه - کاهش - برده

آخرین اخبار سرویس:
علائم و درمان آلرژی پاییزی

6 عادتی که منجر به افزایش ریسک حمله قلبی می شود

این مواد غذایی را کنار بگذارید تا در یک ماه 4 کیلو وزن کم کنید

کرونا موج خاموش بیماری پارکینسون را افزایش می دهد

علل آکنه صورت از نظر عملی

علائم و درمان آلرژی پاییزی

علت بی خوابی و پوسیدگی دندان ها خوردن شیرینی جات است

نوزاد از کی میبینه؟

چطور ولع شبانه غذا خوردن را کنترل کنیم؟

یکی از روش های پایانی برای کنترل اشتها

کوهی از کاه که آنفلوآنزا ساخت/ هموطنان بیش از حد نگران نباشند

آخرین آمار کرونا در مازندران| بستری بودن 513 بیمار در بیمارستان ها

تعبیر خواب بهشت زهرا ترسناک نیست!

علائم بیماری ویروس انسفالیت اسب شرقی

زخم دهان کودک، چه علائمی دارد؟

نسخه بسیار قوی طب سنتی برای درمان زخم معده

حلزن،جایگزینی برای بوتاکس؟

چگونه نوزاد را به شیشه شیر عادت دهیم؟

دارچین سرشار از کلسیم و آهن

گله حریرچی از نبود امکانات

تعبیر خواب مقعد از دیدگاه های مختلف

دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان 43 مبتلای جدید کرونا شناسایی کرد

فال روز پنجشنبه 3 مهر1399

آیا خوردن چای برای کودکان ضرر دارد؟

تلاش های جهانی برای تولید واکسن کرونا به کجا رسیده اند؟

چگونه شانس بارداری را زیاد کنیم؟

آیا خوردن سوسیس در بارداری مضر است؟

علت عفونت گوش در بارداری

ورزش کردن برای بیماران تازه بهبودیافته از کووید 19 می تواند خطرناک باشد

آقایان، این سرطان را با تخمه ژاپنی از خود دور کنید!

با ویتامین C از مفاصل خود محافظت کنید

وضعیت کرونا خطرناک تر می شود | تفاوت موج اول و دوم کرونا در ایران با موج سوم | تازه اول بازی پاندمی است!

هر بیمار کرونا در ایران چند نفر را آلوده می کند؟ | 29 استان در وضعیت قرمز کرونا

چرا نباید به غذا و نوشیدنی فوت کرد؟

حریرچی: وضعیت کرونا خطرناک تر می شود | تفاوت موج اول و دوم شیوع کرونا در ایران با موج سوم | تازه اول بازی پاندمی است!

6 منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب

نوشیدنی در دوران بارداری، فواید آب ولرم

بعد از سقط جنین چه زمانی برای بارداری مناسب است؟

هر بیمار کرونا در ایران، چند نفر را آلوده می کند؟ | 29 استان در وضعیت قرمز کرونا

علائم خارش پستانها در بارداری

حفاظت از مفاصل با ویتامین «سی»

وضعیت انفجاری کرونا در 5 استان ایران | درصد عجیب فوتی ها در بین بستری شده های کرونا

بعد از سقط جنین چه زمانی برای بارداری مناسب است؟

علت عفونت گوش در بارداری

تب خمینی شهر بالای 40 درجه است/از شنبه بحث دوری کاری در ادارات مطرح است

ضرورت همزیستی با کووید 19

نشانه هایی که می گوید شما خواب کافی ندارید

نوشیدنی در دوران بارداری، فواید آب ولرم

6 کاری که هنگام ورزش نباید انجام دهیم

اهمیت سلامت زنان، عوارض خودارضایی

بهترین خوراکی هایی که قبل از خواب باید خورد!

ناامیدی رییس کمیسیون بهداشت از واردات واکسن آنفلوآنزا | دلیل ناکامی ایران در تامین واکسن چه بود؟

آیا دوقلو داشتن خوب است؟

ناامیدی رییس کمیسیون بهداشت به وارد شدن واکسن آنفلوآنزا | دلیل ناکامی ایران در تامین واکسن چه بود؟

بستری های کرونا در اردبیل همچنان در ریل صعود

زالی: باید به سمت اعمال محدودیت ها در تهران حرکت کنیم

گلایه مدیر شبکه بهداشت گنبد از کم توجهی بانک ها به رعایت پروتکل های بهداشتی

مشکلات بهداشتی کودکان، علت تنفر از حمام

بایدها و نبایدهای سلامت ناخن

زالی: تهران هفته سخت تر کرونایی را در پیش دارد

خواص دود کندر برای درمان مشکلات تنفسی

ظرفیت همه بیمارستان های درگیر کرونا در ارومیه تکمیل شده است

مدافعان سلامت

خواص نان سبوس دار/ شیرهای کم چرب روغن پالم ندارند

به زودی در استان اصفهان شرایط بحرانی اعلام می شود

کودک کرونایی تا چند ماه علائم کووید 19 دارد؟

زالی: هفته سختی درانتظار تهران است

وضعیت وخیم کرونا در اصفهان؛ به زودی شرایط بحران اعلام می کنیم / ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل است

کرونا در قم بسیار نگران کننده شد؛ باید منتظر فاجعه باشیم | استاندار: محدودیت ها بر می گردد

واکسن کووید-19 | روی کودکان واکسن کووید-19 آزمایش شود

خطر موج سوم کرونا

داروی گیاهی در درمان کرونا موثر است؟

صدور کارت معاینه فنی خطوط فرآوری و ضدعفونی گندم و جو

خرید محصولات بهداشتی، مناسب برای زنان

خرید محصولات بهداشتی، مناسب برای زنان

وضعیت شیوع کرونا در قم بسیار نگران کننده شد / رعایت پروتکل های بهداشتی از 80 به 62درصد رسید

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در دوم مهرماه

رییس خانه بهداشت از وضعیت وخیم قم در موج دوم شیوع کرونا خبر داد

ظرفیت بیمارستان های کرونایی اصفهان در حال تکمیل/تعطیلی جراحی های الکتیو استان از شنبه

استفاده از ژل لوبریکانت، چه تاثیری بر بارداری دارد؟

هشدار فرماندار هشترود درباره عواقب بی توجهی به پروتکل های بهداشتی

واردشدن 2 داروی جدید در پروتکل درمانی کووید-19

رییس علوم پزشکی: وضعیت کرونا در قم بسیار نگران کننده است

روند ابتلا به کرونا در زنجان افزایشی و وضعیت قرمز است

به تعویق انداختن درمان این بیماری ها در پاندمی کرونا ممنوع+ فیلم

ثبت 554 مرگ بر اثر کرونا در لرستان/ وضعیت استان قرمز است

اوج گیری دوباره کرونا در آذربایجان غربی/ تکمیل ظرفیت 4 بیمارستان ارومیه

حتی در پاندمی کرونا زیاد دست های خود را نشویید/ اگزما در کمین است

چرا ابتلا به آنفلوآنزا در مادران باردار خطرناک است؟

کرونا جان 3هرمزگانی دیگر را گرفت

شناسایی 43مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

درمان بهتر بیماری ها با کمک سلول های مصنوعی

شناسایی 43 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

کرونا در لبنان؛ 13 قربانی و  940 مبتلای جدید

مرگ 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان | خمینی شهر مانند مریضی با تب 40درجه است | در اربعین دسته بری و پیاده روی نداریم

70 درصد مردم استان اردبیل از ماسک استفاده می کنند

فوت 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان

کاهش وزن با کمک یک چای تند

آرتروز یا بیماری استئوآرتریت چیست و درمانش کدام است؟

مرزبانان آستارا خون اهدا کردند

خون های رنگین و بهبودیافتگان سرسنگین از مشارکت در پلاسما درمانی

خون های رنگین و بهبودیافتگان سرسنگین از مشارکت در پلاسما درمانی