مطالب مرتبط:
آیت الله مکارم شیرازی: فاطمیون افغانستان در دفاع از حرم اهل بیت(ع) درخشیدند
حیات شگفت انگیز شاعری که والدینش دشمن و خودش محب اهل بیت بود
مباهله مهم ترین سند حقانیت اهل بیت(ع) است
پیام مباهله بر حق بودن اهل بیت پیامبر(ص) است
مباهله دلیلی قرآنی بر فضیلت اهل بیت(ع) و خلافت امیر المومنین است
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 00:152020-08-14سياسي

مجالس عزا حرم اهل بیت(ع) است / کربلا؛ ترکیبی از عقلانیت، عشق و حماسه


خطیب مشهور کشور با تأکید بر اینکه کربلا مرکب از سه عنصر عقلانیت، حماسه و عشق است، اظهار کرد: هیچ چیزی در کربلا خارج از عقلانیت نیست.

اگر ما عزاداری می کنیم به پاسداشت جریانی است که امام هستی خود را فدا کرد تا بندگان از جهالت نجات دهد؛ - مجالس عزا حرم اهل بیت(ع) است / کربلا؛ ترکیبی از عقلانیت، عشق و حماسه " خطیب مشهور کشور با تأکید بر اینکه کربلا مرکب از سه عنصر عقلانیت، حماسه و عشق است، اظهار کرد: هیچ چیزی در کربلا خارج از عقلانیت نیست.

اگر ما عزاداری می کنیم به پاسداشت جریانی است که امام هستی خود را فدا کرد تا بندگان از جهالت نجات دهد؛ بنابراین همه ابعاد عقلانیت و احساس را باید با هم ببینیم؛ برخی روانشناسان می گویند که اگر کسی را نمی توانید با عقلانیت دعوت کنید، با عاطفه جذبش کنید تا عقل او بیدار شود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی، مدرس حوزه علمیه و خطیب مشهور کشور در گفت وگو با ایکنا، با بیان اینکه در طول تاریخ شاهد تغییر و تحولات در عزاداری سیدالشهدا(ع) بوده ایم، گفت: حدود یک دهه قبل یکی از سناتورهای آمریکایی مطلبی مطرح کرد که ما در ایران هرکاری بخواهیم انجام دهیم؛ دو چیز مانع جدی بر سر فعالیت ها و موفقیت های ما هست؛ یکی مرجعیت و دیگری عزاداری امام حسین(ع).

وی افزود: او گفته بود که اگر بخواهیم موفق شویم باید این دو مورد را از ریشه بزنیم؛ لذا در این یکی دو دهه اخیر می بینیم که هجمه به مرجعیت و عزاداری ها به صورت مفصل از سوی خارج از کشور و در داخل هم از سوی افراد جاهل دنبال شد.

بنیانگذار این نهضت یعنی امام خمینی(ره) فرمودند که محرم و صفر، انقلاب را زنده نگه داشته و هرچه داریم از عزاداری محرم و صفر است؛ رهبر انقلاب هم در فرمایشاتشان به هر نکته ای که می خواهند توجه دهند، می فرمایند امام این طور می خواستند و می فرمودند.

تعطیلی عزاداری؛ دشمن شادکردن مؤمنی اضافه کرد: اوج محرم و صفر در دهه اول است؛ یعنی اگر بخواهیم دشمن شکنی و دشمن ستیزی کنیم باید همه همّ و غم خودمان را برای دهه اول محرم بگذاریم؛ ما بر این اساس از کسانی که نظر می دهند باید عزاداری تعطیل شود، از آنان می پرسیم که آیا این نظر شما دشمن را شاد می کند یا خیر؟ قطعاً دشمن را شاد می کنند، چون هدفشان تعطیلی مراسم بوده است.

دوستانی که هیئت های خود را در این مدت تعطیل کردند باید بیشتر بررسی می کردند؛ باید در نظر بگیریم تعطیل شدن جلسات یقیناً به نفع اهداف دشمن و خواسته او است.

مدرس سطوح عالی و خارج حوزه با بیان اینکه باید جلسات را طبق امر رهبر معظم انقلاب اسلامی و با رعایت دستورات بهداشتی بگیریم و ظاهراً خود حضرت آقا هم قرار است، جلساتشان را با رعایت موارد بهداشتی برگزار کنند، اظهار کرد: به هر حال این جلسات هر طور که قرار است با رعایت موارد بهداشتی گرفته شود بگیرند، ولی نباید تعطیل شود.

راه انداختن دسته های عزا سنتی بوده و هیچ منافاتی هم با دستورات ندارد؛ زیرا هم در فضای باز است و هم فاصله گذاری اجتماعی رعایت می شود.

احیای روضه خانگی کفایت نمی کند وی با بیان اینکه هر کسی به هر سبک و نحوی که می تواند باید اقامه عزا کند و این مسئله مستغنی از برپایی مجلس عزا نیست، به شعار هر خانه یک هیئت واکنش نشان داد و اظهار کرد: هر خانه یک هیئت درست است و از قدیم هم سبک و سنت بوده است؛ مثلا در کرمان خانه ها از بعد نماز صبح تا شب روضه داشته اند.

در تهران، اصفهان و یزد هم همین طور بوده است؛ ما اصرار بر احیای روضه های خانگی داریم، ولی اینکه گرفتن روضه در خانه ما را از روضه بیرون مستغنی کند، من قبول ندارم.

مؤمنی اضافه کرد: روضه های خانگی را همه می توانند با اعضای خانواده خود بگیرند و خوب هم هست، ولی بدانیم قیام عاشورا شامل سه بعد تنزیه فردی، اجتماعی و تاریخی است و روضه خانگی فقط تأمین کننده تنزیه فردی است و نه اجتماعی و تاریخ.

کربلا ترکیبی از عقلانیت، عشق و حماسه این خطیب مشهور کشور همچنین در پاسخ به سؤالی در مورد نسبت عاشورا و عقلانیت، اظهار کرد: کربلا مرکب از سه عنصر عقلانیت، حماسه و عزت و عاطفه و عشق است؛ هر کدام را بخواهیم قربانی دیگری کنیم غلط است؛ زیرا نادیده گرفتن یک بعد منجر به سکولاریسم و عقلانیت مدرن و مدرنیته می شود؛ در کربلا هیچ چیزی خارج از عقل و عقلانیت نیست؛ مثلاً فوت یکی از اعضای خانواده و جگرگوشه داغ سنگینی است و سبب می شود تا فرد گاهی از سختی این داغ به صورت غیرارادی بر صورتش بزند، آیا او را متهم به بی عقلی می کنیم در حالی که به عاطفه و احساس خود پاسخ داده است.

؟ مؤمنی با تأکید بر اینکه هیچ چیزی در کربلا خارج از عقلانیت نیست، بیان کرد: اگر ما عزاداری می کنیم به پاسداشت جریانی است که امام همه خانواده و هستی خود را فدا کرده است، بنابراین همه ابعاد(عقلانیت و احساس) را باید با هم ببینیم؛ البته برخی روانشناسان می گویند اگر کسی را نمی توانید با عقلانیت به چیزی دعوت و قانع کنید آنها را احساس و عاطفه جذب کنید تا عقل او بیدار شود؛ و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهاله ؛ جهل در اینجا مقابل عقل است و اساساً هیچ چیزی در دین ما از دایره عقل خارج نیست؛ کلما حکم به العقل حکم به الشرع.

مغرضان، ارزش پاسخگویی ندارند این خطیب و استاد حوزه در پاسخ به این سؤال که آسیب و آفتی وجود دارد که برخی هیئت ها ممکن است مراقبت موارد بهداشتی را نداشته باشند و از طرفی عده ای می گویند مجالس عزاداری، شفاخانه است و بیماری منتقل نمی کند و شبهاتی از این دست در این صورت چه پاسخی دارید؟ اضافه کرد: شبهاتی که مطرح می شود گاهی از سوی افراد خارج نشین و مغرض است که نباید وقتمان را صرف جواب دادن به آنها کنیم؛ زیرا مجلس بگیرید و نگیرید، حرف خودشان را خواهند زد.

پس وقتمان را برای این کار نگذاریم؛ معلوم است مجالس عزا خاری در چشم این افراد و دشمنان است.

مدرس سطوح عالی و خارج حوزه با بیان اینکه عده ای هم در داخل هستند که نمی خواهند برگزار شود؛ برخی اطبا که اسمشان مشخص نیست نامه به مراجع تقلید نوشتند.

ما می گوییم جلسه بگذارند و بنده به عنوان طلبه حوزه بروم استدلالشان را بشنوم و آنها هم استدلال ما را بشنوند؛ ما به آقایان اطباء در جلسه ای هم گفتم که باید به رییس جمهور و وزیر بهداشت و وزیر کشور نامه می نوشتند؟ زیرا اگر یکی دو هفته دیگر کرونا در کشور بیشتر شد، نگویند به خاطر مجالس عزا بوده است؛ به خاطر شمال رفتن های بی رویه و هر هفتگی است.

برخورد دوگانه با تجمعات شادی و محافل مذهبی وی ادامه داد: در اتوبان ها مانند قطار تردد ماشین وجود دارد؛ مگر نمی گویند کرونا زیاد شده و قرمز است؟ چرا شهرهای شمالی و کنار دریا را ممنوع و قرمز نکردند؛ کنار دریا در این روزها چه خبر بود؟ طبق آماری که خود آقایان می دهند می گویند احتمال انتقال بیماری در مراکز مذهبی نیم درصد است، ولی تجمعات دیگر چه خبر است؟ چرا مذهبی ها باید چوب رفتارهای نادرست افراد غیرمذهبی را بخورند؟ آن ها بروند خوشگذرانی کنند و بقیه چوب آنان را بخورند؟ چرا جلوی مراسم عروسی در تالارها گرفته نمی شود؟ چرا برای پارک ها و بازار و تجمعات نه خیلی ضروری جریمه وضع نمی شود و نوبت به که به مجالس عزا رسید همه عرق پیدا می کنند؟ این حرفها ضد و نقیض است.

مدرس سطوح عالی حوزه تصریح کرد: ضمن اینکه آیا صرف احتمال خطر باید منجر به تعطیلی چنین جلسات مهمی شود که دشمن منتظر آن است؟ مگر بچه هایی که به سوریه و .

به عنوان مدافع حرم رفتند احتمال خطر، شهادت و مجروحیت و .

نمی دادند؟ آنها مطمئن بودند که خطر دارد، ولی خطرها را به جان خریدند و رفتند.

مجالس عزا، حرم اهل بیت(ع) است مدرس سطوح عالی و خارج حوزه تأکید کرد: مجالس اهل بیت(ع) هم حرم اهل بیت(ع) است؛ همان گونه که وقتی برای دفاع از حرم افرادی به سوریه رفتند، مدافع حرم شدند، عزاداران حسینی مدافعان حرم می شوند؛ ما نمی گوییم برای کسی اتفاق بدی بیفتد؛ تأکید بر رعایت موارد بهداشتی داریم، ولی در هر صورت شرکت کنندگان در مجالس عزا هم مانند مدافعان حرم از حریم اهل بیت(ع) دفاع می کنند.

مؤمنی در پایان بیان کرد: ممکن است جلساتی هم رعایت نکنند، ولی رعایت نکردن اینها بیشتر است یا آن قشری که خوشگذرانی و عیش و نوش می کنند و بچه مذهبی ها باید چوب آن را بخورند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: عقلانیت - کربلا - حماسه - عزاداری - بندگان - حجت الاسلام - روانشناسان - مشهور - کشور - کنیم - خطیب - نجات - امام - سیدحسین - عاطفه - احساس - دعوت - حوزه - مدرس - کچید

آخرین اخبار سرویس:
فعال سازی مکانیسم ماشه غیرقانونی است

فرجی راد: اگر آمریکا پا را فراتر بگذارد ایران پاسخ عملی می دهد

ناپدید شدن 1.3ﻣﯿﻠﯿﺎرد ﯾﻮرو از ﻣﻨﺎﺑﻊ ارزی تکذیب شد

مصطفی سعیدی سیرایی شهردار فردیس شد

10 اشتباه خانه داری

فرهنگ ایثار و شهادت را بین قشر خاکستری با زبان هنرمندانه ترویج دهیم

جاذبه های طبیعی غار کرفتو ظرفیت مناسبی برای توسعه گردشگری است

حضور سپاه در همه عرصه های کشور با روحیه جهادی است

عکس نوشته های جدید اسم کاوه برای پروفایل

ضرورت همراهی بیشتر با رونق تولید و تسریع و حمایت از سرمایه گذاری

برگزاری بیش از 40 برنامه در چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس

دانشجویان در دانشگاه ها باید برای مناسبات اجتماعی آماده شوند

تشکیل هیئت های اندیشه ورز به مناسبت هفته دفاع مقدس در ابرکوه

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

تعبیر خواب حجامت

تشکیل شعب ویژه صلح و سازش در شوراهای حل اختلاف یزد

کارت های بازرگانی یکبار مصرف قضایی می شوند

5 نشانه همراهی با اهل بیت از دیدگاه امام زین العابدین(ع)

مادر شهید همت دارفانی را وداع گفت

عکس | دیدار کرباسچی با مهدی کروبی پس از 10 سال | چه کسی کرباسچی را همراهی کرد؟

مروری بر آثار علمی امام خمینی

فرجی راد: اگر آمریکا پا را فراتر بگذارد ایران پاسخ عملی می دهد

آثار انقلابی را از گنجینه ها خارج کنید!

برنامه ریزی قرارگاه خاتم الانبیا برای محرومیت زدایی از کوت عبدالله

تعبیر خواب حوزه علمیه

عکس نوشته اسم مهستی برای پروفایل

جهان در هفته ای که گذشت به روایت تصویر

کرباسچی بعد از 10سال با کروبی دیدار کرد

کنایه پهپادی شمخانی به شکست آمریکا در برابر ایران

آیا گوشت گراز حرام است؟

مهدی طغیانی: لایحه مالیات بر درآمد و دارایی فعالان اقتصادی تصویب شد

سهم 5 درصدی مدارس دولتی در میان برترین های کنکور/ پایتخت نشین ها خوش درخشیدند

هیچ عملیاتی براساس نظر شخصی انجام نمی شد

برگزاری هر نوع جشنواره و مراسم با اجتماع مردم در قزوین ممنوع شد

ثبت بیشترین تردد در آزادراه کرج- تهران

مادر شهید همت دارفانی را وداع گفت

شهردار جدید شهر رودهن هم بازداشت شد

پیغام فتح ـ 1/ فرمانده ای که «دلیل» بود...

شایعاتی درباره وضع روحی نامناسب سحر تبر

بهبود یافتگان از اعتیاد را نباید به حال خود رها کنیم/ حمایت دولت از اشتغال معتادان بهبودیافته

یارانه کالایی از مهرماه پرداخت می شود

کرباسچی بعد از 10 سال با مهدی کروبی دیدار کرد+عکس

ترامپ تهدید کرد که از نامزدی بایدن جلوگیری می کند

آغاز به کار گروه های اطلاع رسانی سیار حاوی پیام های هشدار دهنده در مورد ویروس کرونا در تبریز

انتقاد بایدن از تلاش ترامپ برای انتصاب قاضی دیوان عالی آمریکا

آلبوم عکس نوشته های جدید اسم گیلدا

عکس نوشته های اسم شوکت برای پروفایل

گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صمت کیست؟

ماده سیاه چیست؟/ اطلاعاتی در مورد مرموزترین ماده در جهان هستی

متناسب با عملکرد آمریکایی ها اقدام بازدارنده در مجلس طراحی می شود/ ترامپ به دنبال عکس انتخاباتی است نه مذاکره!

روایت 2 هزار روز ایستادگی ملت یمن در برابر متجاوزان سعودی/ موشک هایی که از زیر آوارها سر برآوردند

از جان فشانی های خاکی پوشان دیروز تا رشادت های سفیدپوشان امروز/ مجاهدت های مدافعان سلامت همچنان ادامه دارد

پروازهای تهران به استانبول مجددا برقرار شد

بهبود یافتگان از اعتیاد را نباید به حال خود رها کنیم/ حمایت دولت از اشتغال معتادان بهبودیافته

مصطفی سعیدی سیرایی شهردار فردیس شد

ترامپ تهدید کرد که از نامزدی بایدن در انتخابات 2020 جلوگیری می کند

موفقیت های سیاسی را هزینه انسجام ملی کنیم

پیرامون جنگ تحمیلی 8 ساله

سربازان فراری این خبر را بخوانند

صلح مسلح یا نمایش صلح

ناپدید شدن1.3ﻣﯿﻠﯿﺎرد ﯾﻮرو از ﻣﻨﺎﺑﻊ ارزی تکذیب شد

شایعاتی درباره وضع روحی نامناسب سحر تبر

توفندگی قدرت انقلاب اسلامی به تأسی از دوران دفاع مقدس شکل گرفته است

برنامه ریزی قرارگاه خاتم الانبیا برای محرومیت زدایی از کوت عبدالله

رشادت های ملت ایران اسلامی سرمشقی برای آزادی خواهان جهان

اولتیماتوم 2ماهه به دستگاه های اجرایی برای اجرای احکام قطعیت یافته

در میزگرد فارس مطرح شد/زیرساخت داده مکانی یک ضرورت، یک نیاز

ترتیل صفحه 489 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

امنیت و بالندگی جمهوری اسلامی مرهون دفاع مقدس است

جذاب ترین خودروهای جهان با چراغ اصلی 4 تایی/ از سیلور شدو تا مانتا (+عکس)

مادر شهید همت دارفانی را وداع گفت

شهیدان قله آرمان های مردم و مظهر اقتدار جمهوری اسلامی ایران هستند

عکس نوشته های اسم گیتی برای پروفایل

امسال مراسم پیاده روی اربعین برگزار نمی شود

انصار الله یمن هرگونه عادی سازی عربی با اسراییل را محکوم کرد

رییس سازمان تبلیغات: ما همه اجزای یک دفاع مقدس جانانه ایم

سندرز: باید آماده دبه کردن ترامپ باشیم

روزی که رهبر انقلاب لباس رزم پوشیدند

حجت الاسلام انصاریان از بیمارستان ترخیص می شود

دشمنان از هیچ دسیسه ای برای ضربه زدن به نظام کوتاهی نکرده اند

مرحوم آیت الله حق شناس فرانسوی سخن می گوید+صوت

احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی

عزاداری آنلاین شور حسینی را در اربعین به اوج می رساند؟

دشمن خطا کند با بهترین آمادگی پاسخ می گیرد

همه چیز درباره تعبیر خواب مهمانی (2)

پروازهای تهران به استانبول مجددا برقرار شد

هیچ عملیاتی براساس نظر شخصی انجام نمی شد

روایت خطیب زاده از دو بال قدرت جمهوری اسلامی ایران

عکس نوشته اسم محمد حسن برای پروفایل

المشاط: سازش با رژیم صهیونیستی، هیچ منفعتی برای اعراب نخواهد داشت

تندیس شهید سلیمانی در شهرقدس رونمایی می شود

حکم ضبط مکالمه تلفنی بدون اطلاع شخص مقابل؟ پاسخ حضرت آیت الله شبیری زنجانی

کلیات لایحه مالیات بر درآمد فعالان اقتصادی در مناطق آزاد تصویب شد

احتمال تکرار کابوس 2016؟

عکس نوشته اسم اسفندیار برای پروفایل

تعبیر خواب کر شدن چیست؟

تعبیر خواب لال شدن (2)

حجت الاسلام انصاریان از بیمارستان ترخیص می شود

ساعت رسمی کشور یک ساعت عقب کشیده شد

پاسخ وزارت کشور به ادعای تعلل در مدیریت حاشیه نشینی

مجالس عزا حرم اهل بیت(ع) است / کربلا؛ ترکیبی از عقلانیت، عشق و حماسه

مجالس عزا حرم اهل بیت(ع) است / کربلا؛ ترکیبی از عقلانیت، عشق و حماسه