مطالب مرتبط:
هشدار قالیباف به سازش کاران با رژیم صهیونیستی
قالیباف از میرسلیم شکایت کرد
قالیباف: توافق امارات با رژیم صهیونیستی خیانت به آرمان فلسطین است
هشدار قالیباف به سازش کاران با رژیم صهیونیستی
مخالفان و موافقان حذف دامنه نوسان
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 01:152020-08-14سياسي

همه مخالفان قالیباف


کمتر از یک سال دیگر هشتمین رییس جمهور تاریخ جمهوری اسلامی ایران بر مسند ریاست دولت خواهد نشست و تا آخرین روز ثبت نام کاندیداها برای انتخابات ریاست جمهوری 1400، - گمانه زنی برای ورود بسیاری از سیاست مداران به این رقابت انتخاباتی ادامه خواهد داشت.

آفتاب نیوز : "مهم ترین بخش زندگی سیاسی محمدباقر قالیباف را می توان به سه دوره تقسیم کرد؛ سه دوره با نقاط عطف که همان انتخابات ریاست جمهوری بوده است؛ 84 تا 92، 92 تا 96 و 96 تا امروز.

مردی با بیشترین انگیزه و تمایل برای نشستن بر صندلی پاستور، اما درعین حال با بالاترین ناکامی.

تحلیل گذشته و پیش بینی آینده، حاکی از این است که احتمالا قالیباف باید به همین سه تلاش دل خوش کرده و با احتمال تکرار ماجرای سال 96، به پست ریاست مجلس اصولگرایان قناعت کند و ریاست پاستور را به مقبول ترها واگذارد.

سال 84 را می توان آغاز راه سیاست ورزی قالیباف دانست.

قبل از آن، او بیشتر چهره ای نظامی- انتظامی متعلق به یک جریان خاص سیاسی بود، اما آن سال با نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، به محض ورود به عرصه سیاست، سعی در ساختن چهره ای متفاوت از پایگاه سیاسی خود داشت.

با انتخاب اسماعیل میرفخرایی، مجری نه چندان خودی صداوسیما، برای تبلیغات انتخاباتی، هماهنگی در ساعتش و کاپشن جیر قهوه ای، تصاویری با لباس سفید خلبانی و اندکی محاسن، انتخاب عنوان دکتر خلبان و.

سعی در ارائه چهره ای تکنوکرات، معتدل و جذاب به قصد دلبری از طبقه متوسط داشت که تا حدی نیز موفق بود و پنج میلیون رأی آورد؛ رأیی بیشتر از علی لاریجانی ولی کمتر از کروبی، احمدی نژاد و هاشمی.

بااین حال همین رفتار سینوسی برای کسی که از بطن جناح راست برخاسته بود، پاشنه آشیل شد.

شاهد اینکه رقیب خودش را آن زمان هاشمی می دانست، نه دیگران.

قالیباف سال 84 نه تنها دنبال بازنمایی گذشته نظامی خود در تبلیغات انتخاباتی اش نبود، بلکه از آن دوری نیز می جست؛ او که خیالش از عقبه اصولگرایی اش در جناح راست بیش از حد راحت بود و فکر می کرد آنها را همراه دارد، دنبال یارگیری و جذب از اقشار دیگر بود، اما همین بلاتکلیفی به او آسیب زد و بازی را به رقیب باخت.

مشکل دیگر این بود که او گزینه محبوب اصولگرایان نبود؛ آنها اول از علی لاریجانی حمایت کردند و بعد سراغ احمدی نژاد رفتند.

همان زمان نظرسنجی های صداوسیما نشان می داد هاشمی در رتبه اول و قالیباف بعد از او قرار دارد.

در نهایت قالیباف در سال 84 با کسب 7/4 میلیون رأی، نفر چهارم اعلام شد.

بعد از شکست انتخاباتی اش، صندلی خالی احمدی نژاد در شهرداری به او رسید.

تصور می کرد این بار شهرداری او را به پاستور می رساند؛ درست مانند احمدی نژاد.

تا سال 92 هم دست به اقدامات دهان پرکنی در شهر تهران زد؛ مانند ساخت تونل، اتوبان دو طبقه و.

؛ تصورش این بود که این اقدامات برایش رأی جمع خواهد کرد، اما اشتباهش این بود که تا مدتی با همان فرمان 84 جلو می رفت؛ با رفت و آمد میان اصولگرایان و تکنوکرات ها.

برای مثال، محسن هاشمی را چهار سال در مدیریت مترو حفظ کرد و الزامی به خط کشی صریح با طیف تکنوکرات مانند نزدیکان هاشمی نمی دید؛ تا جایی که در مسیر این حرکت بینابینی، توانست آرای برخی اصلاح طلبان آن دوره شورای شهر مانند ابتکار، نجفی و مسجدجامعی را هم برای شهردارشدن در قبال دیگر رقبای اصولگرا، همراه خود کند.

تا رسیدن به انتخابات 92، با یک موقعیت سنجی کم کم خودش را به جریان های اصولگرایی نزدیک تر کرد و از تکنوکرات ها دور شد.

او فهمیده بود با ایستادن در میانه، جایی در قدرت برایش باز نمی شود؛ پس تکلیفش را با خودش یکسره کرد و کاملا به دامان اصولگرایان بازگشت و عطای جلب توجه طبقه تکنوکرات متوسط را به لقایش بخشید.

نشانه های این چرخش کامل نیز امتیازاتی بود که به جریان های اصولگرایی در دوران شهرداری خود داد؛ مانند جامعه مداحان که بعدها بابت همین هم زیر ذره بین شورای شهر اصلاح طلبان قرار گرفت.

نقطه عطف این هضم در اصولگرایی، انتخابات 92 بود که با کلیدواژه چهاردرصدی ها پا جای پای گفتمان احمدی نژاد گذاشت؛ حتی می توان گفت خودش را در برابر طبقه ای قرار داد که زمانی همه تلاشش را برای جلب نظر آنها به کار برده بود؛ با این حال سال 92 باز هم شکست خورد؛ آن هم به دو علت: یکی اینکه مغلوب یک فضای دوقطبی در انتخابات شد؛ درست مانند 84 و دیگر اینکه او باز هم مانند 84 نفر اول اصولگراها نبود؛ بخشی از آنها به سعید جلیلی گرایش داشتند نه او.

دکتر خلبان قالیباف که شعار انتخاباتی اش در سال 84 جنبش نوسازی و توسعه پایدار بود و معتقد بود جریان اصلاحات نتوانسته موانع را از سر راه بردارد و مشکلات جمهوری اسلامی را منبعث از 16 سال اخیر (دولت هاشمی و خاتمی) می دانست، سال 92 با شعار ایران سربلند وارد عرصه انتخابات شد؛ در حالی که همچنان فکر می کرد توانایی رفع موانع را دارد.

بسیاری معتقدند آن سال کار قالیباف را روایت حقوق دان، سرهنگ و گازانبر ساخت؛ وقتی روحانی از برنامه فرمانده سابق نیروی انتظامی برای برخورد گازانبری با دانشجویان در سال های دولت اصلاحات پرده برداشت و هم زمان هم فایل سخنان قالیباف که گفته روحانی را تأیید می کرد، در فضای مجازی منتشر شد؛ پیشینه نظامی - انتظامی اش اینجا پاشنه آشیل او شد.

قالیباف در سال 92، شش میلیون و 700 هزار رأی آورد.

بعد از انتخابات، حامیان قالیباف با حامیان سعید جلیلی و نزدیکان آیت الله مصباح درگیر شدند؛ دعوای مقصریابی؛ با این عنوان که اگر سعید جلیلی کنار کشیده بود، ما می بردیم.

پرویز کاظمی، وزیر رفاه دولت نهم نیز همان سال 92 گفته بود: آقای قالیباف در مناظره ها به واسطه حرف هایی که مطرح کرد، نشان داد بسیار به قدرت علاقه مند است.

حتی علاقه مندی وافر او به قدرت، موجب موضع گیری های بسیار اشتباهش شد.

طبق خبرهای رسیده، گروهی شورای شهر پنجم را در اختیار می گیرند که متفاوت از گروه قبلی هستند.

30 بر هیچی که در انتخابات مجلس اتفاق افتاد، به نظرم امروز نیز 21 بر هیچ اصلاح طلبان پیروز انتخابات شورای شهر تهران می شوند؛ بنابراین آقای قالیباف در کنار افت پایگاه اجتماعی اش، جایگاه شهرداری تهران را هم از دست خواهد داد.

در مجموع دوره سیاسی آقای قالیباف به پایان رسید .

اگرچه پیش بینی این وزیر احمدی نژاد صددرصد به وقوع نپیوست و دوره سیاسی قالیباف وارد مرحله دیگری شد.

قالیباف که از میانه ایستادن طرفی نبرده بود، تا انتخابات 96 سعی کرد به هر قیمتی یک شهردار اصولگرا باقی بماند و رابطه اش را با جریان های اصولگرا بیش از همیشه تقویت کند؛ شاید بالاخره به محبوب اول بدل شود.

او بعد از باخت 92 دیگر حاضر نبود تحت هیچ قیمتی تن به باختی دیگر بدهد و آن قدر اراده و انگیزه داشت تا به هر قیمتی جلوی پیشروی اصلاح طلبان- اعتدال گرایان را بگیرد.

اگر در پاستور نتوانست، حداقل در بهشت سد راهشان بود.

برای همین در یک بده بستان، حتی رأی دو اصلاح طلب را گرفت تا صندلی او به هیچ قیمتی به محسن هاشمی که زمانی او را در مجموعه شهرداری حفظ کرده بود، نرسد.

سال 96 برخلاف 88 که ترجیح داد با دور دوم احمدی نژاد رقابت نکند، آمد تا روحانی را در دور دوم شکست دهد؛ ولی پیش از آنکه به روحانی ببازد، باز هم عرصه را به اصولگرایان باخت.

نیم نگاهی به آرای او در دوره های گذشته، شرط بندی روی قالیباف را برای اصولگرایان بسیار پرریسک کرده بود.

آنها دنبال یک احمدی نژاد عیب یابی شده بودند؛ چهره ای کمتر شناخته شده، بدون سابقه ناکامی، اما معتمد.

بااین حال بودند برخی که همچنان از او حمایت می کردند.

از خودش نقل قول شده بود که پا به میدان رقابت نمی گذارد، مگر بی رقیب باشد.

گفته بود دوباره تن به رقابتی درون گروهی نخواهد داد.

به نظر می رسد قالیباف دست آخر نتوانست بر وسوسه نیامدن غلبه کند و حرفش را زیر پا گذاشت و در یک رقابت درونی به میدان آمد.

شاید هم میان خودشان از همان اول تقسیم کار شده بود؛ ابراهیم رییسی گزینه نهایی بود، اما قالیباف باید می ماند تا حداقل در مناظره ها انتقام سال 92 را از روحانی بگیرد و با تخریب دولت، به رأی آوری رییسی کمک کند.

رفتار قالیباف در مناظره های انتخاباتی نیز نشان داد این پیش بینی دور از ذهن نبوده است.

تقریبا هیچ فرد یا جریان استخوان داری در اصولگرایی از او حمایت نکرد؛ درحالی که همه یک به یک پشت رییسی می رفتند.

حسین قربان پور، از چهره های نزدیک به قالیباف، روایتش از چهره دوم بودن شهردار سابق را نزد اصولگرایان این طور بیان کرده است: چه کسی سال 84 از قالیباف حمایت کرد؟ شورای هماهنگی نیروهای انقلاب سال 84 از آقای لاریجانی حمایت کردند.

سال 92 هم همین طور.

کدام طیف ها در این اجماع پشت سر قالیباف بودند؟ جامعه مدرسین؟ جامعه روحانیت؟ جبهه پایداری؟.

اگر آقای رییسی به جای آقای قالیباف کنار می رفتند، نه تنها فاصله این نبود، بلکه انتخابات به دور دوم هم می رفت.

همه نظرسنجی های معتبر با یک منطق دودوتا چهارتا، چنین حالتی را پیشنهاد می دادند .

اتفاقی که رخ نداد؛ چون قالیباف به اندازه رییسی مقبول جریان اصولگرا نبود.

قالیباف ناکام سه دروه انتخابات است؛ چون مخالفان زیادی درون این جریان دارد.

نه تنها طیف و تیم جبهه پایداری و آیت الله مصباح با او یکی نیستند و حتی در جریان انتخابات اخیر مجلس به دنبال کنارگذاشتن او از لیست بودند، بلکه طیف های سنتی مانند مؤتلفه نیز با او از در آشتی در نمی آیند.

مصطفی میرسلیم بارها قالیباف را متهم به تخلف در دوران شهرداری اش کرده است.

اول بار در گفت وگویی که اخیرا با روزنامه ایران سال 96 تأیید کرده که قالیباف و یارانش در شهرداری تخلفاتی داشته اند که باید رسیدگی می شده است.

او بعد از رسیدن به نمایندگی مجلس نیز شروع به حمله به قالیباف کرده و به اشکال مختلف به آن تخلفات اشاره کرد.

در توییتی نوشت: سرانجام تخلفات شهرداری‎های مناطق آشکار خواهد شد؛ تخلفاتی که قالیباف نیز شخصا از آن می نالید.

کتمان آن به بهانه وحدت، جفا به اصولگرایی است .

حالا هم گفته اسناد تخلفات رشوه 65 میلیاردی شهرداری به یک نماینده مجلس برای کنار گذاشتن تحقیق و تفحص از شهرداری قالیباف را به قوه قضاییه داده است.

میرسلیم گفته قالیباف هر جا باشد، باید مواظب او بود که خلافی نکند.

اینها برای جامعه ما بسیار مضر است.

از دوران کرباسچی چنین فسادی شروع شد و اینها تقویت کردند .

بعد از سه دوره شکست، محمد عطریانفر درباره او گفته بود: برادرمان آقای قالیباف واقعا یک شخصیت سیاسی نیست؛ یک سیاست مرد و سیاست مدار نیست.

چرا نیست؟ به دلیل همین عملکرد توهم آمیز و پر از خطا، آدم به این واقعیت تلخ می رسد که این بنده خدا در قضیه انتخابات بازی خورده است.

بالاخره وقتی کسی دو بار در یک رقابت و آزمون سیاسی شکست می خورد، پیامش این است که ظرفیت رأی او همین قدر و حداکثر پنج میلیون است.

به چه دلیل خود را دوباره به افکار عمومی ارائه می کنی که مجددا دچار آسیب شوی؟ این حداقل اولین خبط سیاسی آقای قالیباف است .

زمانی که قالیباف وارد مجلس شد و ریاست پارلمان را بر عهده گرفت، همگان بر این نظر بودند که این هم بازی جدید او برای 1400 است تا بالاخره به آرزوی دیرینه اش برسد؛ تا جایی که هم جریانی هایش حتی برایش شرط و شروط گذاشتند که تنها در صورتی از او برای ریاست پارلمان حمایت می کنند که سودای ریاست جمهوری را وانهد.

اگرچه قالیباف تن به این شروط نداده رییس مجلس شد، اما بعید است او بعد از یک سال رخت ریاست بهارستان را از تن بکند به امید قبای ریاست پاستور؛ به ویژه که شنیده ها حاکی از این است که برخی رقبای سال 96 دوباره عزم آمدن کرده اند و این یعنی در برای قالیباف دوباره بر همان پاشنه خواهد چرخید.


کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - قالیباف - ریاست - انتخابات - ریاست جمهوری - جمهور - جمهوری اسلامی ایران - جمهوری - محمدباقر قالیباف - جمهوری اسلامی - احتمال - سیاست مداران - سیاست - اصولگرایان - ریاست مجلس - رییس جمهور - کاندیداها - گمانه زنی - محمدباقر - دوره - نشست - توان - بالاترین - نقاط عطف - پیش بینی - مخالفان - بیشترین - ثبت نام - اسلامی - انگیزه

آخرین اخبار سرویس:
اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

تصاویر/ دیدار رییس دانشگاه فرهنگیان کشور با نماینده ولی فقیه درکاشان

تعبیر خواب حاملگی خود

دلیل صدای انفجار در شرق تهران مشخص شد

هیئت همدلی| باز شدن پای موکب خدام الحسین فریدونکنار برای کار جهادی/ از توزیع دفتر حسینی تا ساخت خانه به نیت ارباب

محمد مهدی پور عرب گردهمایی یادگاران هشت سال دفاع مقدس

وزیر ارشاد درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت

در آرزوی کفش طبی!

واکنش آشنا به مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا با هشتگ عملیات روانی

تصویر سند تاریخی مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

5 دلیل عدم اجرای سند تحول آموزش و پرورش/ سند 2030 ظرف 6 ماه عملیاتی شد اما سند تحول در 9 سال اجرا نشد

تأسی به فرهنگ انقلاب اسلامی عامل پیروزی های مردم یمن است

نام شهدای دوران دفاع مقدس زینت خیابان های ما شد تا هیچ گاه راه گم نکنیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

50 برنامه محوری هفته دفاع مقدس در سوادکوه برگزار می شود

تعبیر خواب تصادف قطار

30 شهریور ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب می رود

رییس جمهور گواتمالا به بیماری کرونا مبتلا شد

ساعت رسمی کشور، یکشنبه 30 شهریور یک ساعت به عقب برمی گردد

نشست های کتابخوان در زنجان به صورت مجازی برگزار می شود

«محمدحسین حرمی» از مدیران پیشکسوت رسانه ملی درگذشت

قطع دست سه کودک به خاطر سرقت صحت ندارد

بخش عمده تربیت جوانان متعهد و ولایت مدار درخانواده شکل گرفته است

تعبیر خواب دارچین

کتابخانه های عمومی پایگاه امن فرهنگی در جامعه هستند

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

نظر آیت الله سیستانی درباره وظایف فرزند

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

شرایط کرونایی باعث شد هیئات کم حاشیه تر و با کیفیت تر بشوند/ منبر دیگر یک رسانه سنتی نیست و تاثیرش جهانی شده است

تجربه نگاری تشکل ها در سامانه «کالک»/ بسیج دانشجویی بین تشکل های دانشجویی وحدت ایجاد می کند

وضعیت محلات شوش و هرندی در مرحله هشدار/ شهرداری: 45 روز دیگر به مردم گزارش عملکرد می دهیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

خیر کاشانی ساختمان 60 میلیاردتومانی خود را به دانشگاه فرهنگیان کاشان واگذار کرد

رهبر اپوزیسیون کانادا: مانع راه اندازی 5G توسط هوآوی می شویم!

خصلت فرهنگی خست آماری چالش جدی در برابر زیرساخت داده مکانی

کدخدایی: مراقب باشیم در زمین «ترامپ» بازی نکنیم

ترتیل صفحه 487 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

تجمع اعتراضی طلاب همدان در محکومیت خیانت کشورهای عربی منطقه برگزار می شود

کشورهای عربی دست بسته خود را تسلیم رژیم صهونیستی کردند

نقش عالمانه رهبری در فرو نشاندن غوغاسالاری انتخابات 88

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

عبرت از یک پدیده

عادی سازی روابط بحرین و امارات مانع نابودی اسراییل نمی شود

جهان اسلام روابط حکام عربی با اسراییل را محکوم می کند

خیران یزدی در سال 98 بیش از 60 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک کردند

فشار کاخ سفید بر اعضای شورای امنیت برای تحریم ایران

اصناف و بازاریان یزد در تأمین مسکن جوانان پیشقدم شوند

جریان های سیاسی و احزاب به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

واکنش قوه قضاییه به شایعه قطع انگشتان محکومان در زندان ارومیه

نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان درگذشت شیح صلاح الدین حسامی را تسلیت گفتند

حضور آیت الله اعرافی در شبکه استانی دنا

واکنش قوه قضاییه به ادعای تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک

تعبیر خواب بادکنک

آغاز زودهنگام رای گیری انتخابات 2020 در برخی ایالات آمریکا

تصویر سند تاریخی بسیار مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

عملکرد دقیق یک واکسن مهم کووید-19 به زودی مشخص می شود

آخرین وضعیت جسمانی الیاس نادران و همسرش

مومنین برای آیت الله ممدوحی دعا کنند

دیدار نهایی مسابقات تنیس آزاد آقایان استان هرمزگان

یادگاران دفاع مقدس البرز خاطره ها را مرور کردند

انتشار حکم امام خمینی (س) برای تشکیل نیروهای سه گانه سپاه + عکس سند

همه مخالفان قالیباف

همه مخالفان قالیباف