مطالب مرتبط:
اسفندیاری: روحیه تشکیلاتی شرط موفقیت «خانه سینما» است/ راستین: قصور «وزارت ارشاد» هنرمندان را به سمت وزارت کار برد
4 اقدام ضربتی و مهم روحانی /رییس جمهور چگونه در هفته گذشته از سد چهار چالش بزرگ عبور کرد؟
وزارت دادگستری آمریکا بار دیگر مدعی توقیف نفتکش های ایران شد
واکنش توییتری وزیر ارشاد به آغاز روابط علنی امارات و رژیم صهیونیستی
همه گزینه های صنعت/ روحانی چه کسی را برای تصدی وزارت «صمت» معرفی می کند؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 23:352020-08-14اقتصادي

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد


شاید دیده باشید که برخی رژیم می گیرند تا لاغر شوند، اما یک کف دست نان را جوری حساب می کنند تا سیر شوند.

حالا وزارت ارشاد هم تصمیم گرفته لاغر شود و ساختار اداری خود را اصلاح کند تا هزینه هایش را کاهش دهد؛ - شاید دیده باشید که برخی رژیم می گیرند تا لاغر شوند، اما یک کف دست نان را جوری حساب می کنند تا سیر شوند.

حالا وزارت ارشاد هم تصمیم گرفته لاغر شود و ساختار اداری خود را اصلاح کند تا هزینه هایش را کاهش دهد؛ باید دید لاغر شدن ارشاد به چه شکل خواهد بود؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، چابک سازی، کوچکتر کردن دولت، حذف موازی کاری، کاهش هزینه ها و تمرکز مدیریت، کلیدواژه هایی است که جسته و گریخته از زبان مسئولان می شنویم.

حدود یک سال پیش (31 مرداد 1398) سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - از ادغام موسسه های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: بحث ساماندهی موسسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که 36 موسسه هستند، به این منظور نیست که کارمندان آن ها را تعدیل و تعطیل کنیم، بلکه این اقدام در راستای چابک سازی است.

به نظر می آید این تجمیع سامان یافته جدید کمک می کند نظام مدیریتی ما روان تر شود و هزینه های بالاسری و ستادی ما کاهش پیدا کند، اگر این امکان را پیدا کنیم که نظام همپوشانی را کمتر کنیم بهتر است.

فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جز آن هایی که همپوشان هستند و دیگر اولویت ندارد تعطیل نمی شود و آن چه اتفاق می افتد، همگرایی و کاهش هزینه های بالاسری و نسبت روابط معاونت ها با مدیران و موضوعات دیگر است.

محسن جوادی - معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - هم در دی ماه 1398 درباره ادغام موسسه های زیرمجموعه این معاونت، گفت: هدف از این موضوع، ساماندهی اداری و هزینه ای است.

با توجه به این که مدل بودجه دهی و تخصیص اعتبار بر اساس فعالیت ها بوده، ما نیز به دنبال صرفه جویی هزینه ای هستیم و این ادغام صورت خواهد گرفت.

از طرف دیگر، این موضوع باعث ساماندهی مدیریت و همگرایی و همسویی فعالیت ها خواهد بود و این گونه نیست که از فعالیت های مان بکاهیم.

بیشتر به دنبال هم افزایی هستیم.

مراحل نهایی این ادغام صورت گرفته، اما به لحاظ مسائل حقوقی این موضوع زمان بر است.

ما در این زمینه مشکل نمایشگاه کتاب را داشتیم که اگر قرار بود موسسه را منحل کنیم، به لحاظ حقوقی دچار مشکلاتی می شدیم، بنابراین این ادغام در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

با این سخنان معاون فرهنگی به نظر می رسید ادغام بعد از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انجام شود؛ نمایشگاهی که به دلیل شیوع ویروس کرونا، زمان برپایی آن به تعویق افتاد و در نهایت لغو شد؛ اما در روزهای پایانی سال 98 و در آستانه تعطیلات نوروزی سال 99، قادر آشنا از مدیرعاملی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران (در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد) رفت و به عنوان مدیر اداره کل هنرهای نمایشی (در معاونت هنری وزارت ارشاد)، به جای مدیرکل مستعفی آن منصوب شد.

چندی بعد هم ایوب دهقانکار به عنوان سرپرست موسسه انتخاب شد که این شروع ادغام موسسه های زیرمجموعه معاونت فرهنگی بود.

او در حکم انتصابش ماموریت گرفت که فرایند ادغام را مدیریت کند.

تودیع مهدی قزلی - مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان - (در خرداد 99) گام دیگری برای ادغام بود که در آن مراسم محسن جوادی تاکید کرد: ضرورت های اقتصادی و اداری و بازتعریف فعالیت های موسسات بر اساس مقتضیات زمانی، مجموعه وزارتخانه را به این نتیجه رساند تا موسسه فراگیری تشکیل دهد؛ زیرا بسیاری از موسسات در ظرف زمانی خاصی ایجاد شده بودند و به ساماندهی نیاز داشتند، موضوع سختی بود و با همکاری دوستان ما به این جا منتج شد.

قصد ما این است که سویه فعالیت های حوزه ادبی کمرنگ نشود، بلکه تلاش خواهیم کرد ساختارها را کمی تغییر دهیم.

چندی بعد، نیکنام حسینی پور - مدیرعامل خانه کتاب - از سمت خود استعفا کرد.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در مراسم تودیع او نیز تاکید کرد: ادغام موسسات اجتناب ناپذیر بود و برای ادامه فعالیت و همچنین شرایطی که ایجاد شده بود، نیازمند ساماندهی بود.

از این رو، موسسه جدید در قالب موسسه نمایشگاه های فرهنگی تشکیل خواهد شد و فعالیت ها در این مجموعه تعریف می شود.

26 خردادماه، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه ای تاکید کرد که ساماندهی و ادغام موسسات بر اساس برنامه فراگیر این وزارتخانه در راستای کوچک سازی ساختار دولتی است.

همچنین در این اطلاعیه تاکید شده بود که این اقدام در راستای کاهش هزینه ها، رفع برخی مسائل و مشکلات اداری و حقوقی و ارتقای بهره وری است و بنا نیست فعالیت های تکلیفی یا خدماتی هر یک از این موسسات حذف شود و تغییرات ایجادشده مربوط به ساختار اداری و سازمانی موسسات و بازتعریف فعالیت های جدید بر اساس مقتضیات زمان است.

این نهاد سوم تیرماه 99 از گام نهایی ساماندهی موسسات فرهنگی خبر داد و اسامی جدید هیئت امنا را معرفی کرد.

در نهایت بعد از گمانه زنی ها، ایوب دهقانکار به عنوان مدیرعامل موسسه جدید که با عنوان خانه کتاب و ادبیات ایران نام گذاری شده است، انتخاب شد.

اصلاح ساختار اداری و کاهش هزینه های دولتی عمده ترین دلایلی بود که برای این اتفاق بزرگ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان می شد.

تاکید بر این مسئله بود که از هیچ فعالیتی کاسته نخواهد شد و به گفته وزیر ارشاد، بدون تعدیل کارمندان میانی و معمولی، در وظایف آن ها بازنگری صورت می گیرد.

حال این سوال مطرح است: آیا تعریف کوچک سازی و اصلاح ساختار جمع کردن نیروهای انسانی در یک موسسه فراگیر (طبق وعده های داده شده مبنی بر کم نشدن تعداد نیروها) است؟ کاهش هزینه ها در این بخش به چه شکل خواهد بود؟ آیا تمامی برنامه و نشست ها، جوایز ادبی و نمایشگاه های بین المللی و استانی کتاب به همان روال سابق برگزار خواهد شد یا نه؟ اگر پاسخ بله است صرفه جویی چگونه خواهد بود؟ هرچند پیش از این نیز و قبل از ادغام موسسه ها، در جاهایی سعی کرده بودند هزینه ها را کم کنند؛ کم کردن سکه های جایزه کتاب سال و جلال آل احمد نمونه این موضوع است.

خبرنگار ایسنا برای یافتن پاسخ این پرسش ها، با مدیران سابق، اعضای هیئت امنای موسسه جدید و مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تماس گرفت که برخی از آن ها به تماس ها پاسخ ندادند.

یکی از مدیران پیشین حرف زدن درباره ادغام را به زمان دیگری موکول و اظهار کرد زمان کنونی را صلاح نمی داند.

مدیر پیشین دیگری نیز اظهار کرد که حرف زدن درباره این موضوع بعد از ادغام دیگر فایده ای ندارد و باید زمان بدهیم و ببینیم کارها به چه شکل پیش می رود.

صرفه جویی در فعالیت هایی که همپوشانی دارند اما هومان حسن پور - رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و عضو هیأت امنای موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران - درباره چگونگی کاهش هزینه ها در پی ادغام موسسه های فرهنگی معاونت فرهنگی، اظهار کرد: طراحان این موضوع زمان زیادی را صرف کردند تا به این جا رسیدند، اما ممکن است در برخی از برنامه ها فراز و نشیب هایی داشته باشیم.

او افزود: زمانی که سه موسسه در یک جا جمع می شوند، قطعا در هزینه فعالیت هایی که همپوشانی داشته، صرفه جویی می شود.

همچنین هزینه جاری در موسسات کاهش خواهد یافت.

از طرف دیگر، با توجه به این که نیروها به صورت متمرکز تحت یک مدیریت هستند، حقوق و مزایای پرسنل فرمت خاص و درستی پیدا می کند و این موضوع تاثیراتی در کاهش هزینه دارد.

حسن پور خاطرنشان کرد: در مقطعی برای انجام هر کاری تصمیم گرفته شد موسسه ای تاسیس کنند، اما حالا به این نتیجه رسیده اند بهتر است همه این ها را یک جا جمع کنند تا در یک موسسه متمرکز مدیریت بهتری صورت بگیرد.

این ایده کاملا درست است اما عملیاتی شدن آن یک همت والا می خواهد تا فعالیت ها از ضابطه خارج نشود.

الان هم با وجود کرونا و به هم ریختن وضعیت همه فعالیت ها، خیلی زود است نظری بدهیم.

فقط همین قدر کافی است که مدیرعامل و معاونان و کارمندان تلاش شبانه روزی می کنند و در موسسه جدید در انجام ماموریت موسسات سابق شاهد تأخیری نیستیم.

ادغام برای تمرکز مدیریتی بود اسماعیل امینی - شاعر و دیگر عضو هیئت امنای موسسه تازه تاسیس - هم در این باره با تاکید بر این که هیئت امنا مسئولیت اجرایی ندارد و بیشتر برای تعیین هیئت مدیره است، گفت: قطعا همه ادغام ها برای این است که پست های موازی حذف شود؛ موسسه خانه کتاب، موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان هر کدام یک مدیر داشت و آن ها هم معاونانی داشتند، الان این ها از بین رفته و یک مدیر واحد داریم و چند معاون در بخش های مختلف.

ادغام بیشتر بحث تمرکز در بخش مدیریتی بوده والا کارشناسان تغییر نکرده اند و سر جای شان هستند.

همچنین کارهای تدارکاتی و پشتیبانی متمرکز می شود و چون ساختمان ها مشترک است، می توانند از امکانات یکدیگر استفاده کنند.

بعید است بدون حذف، کاهش هزینه داشت اما امیرمسعود شهرام نیا - مدیرعامل اسبق موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران - در این باره به ایسنا گفت: دو سالی است که از موسسه جدا شده ام و به صورت کامل در جریان امور نیستم، بنابراین نظری که می دهم نظر دقیقی نیست.

بحث ادغام در دوران آقای صالحی امیری و حتی قبل تر در دوره آقای جنتی مطرح بود.

بحث موافق یا مخالف بودن به هدف گذاری بستگی دارد؛ اگر برنامه هایی وجود دارد که به کاهش هزینه ها کمک می کند، می توان به آن فکر کرد.

او افزود: به نظرم علی القاعده بدون تعدیل نیرو و حذف برخی از برنامه ها، کاهش جدی ای در هزینه ها اتفاق نمی افتد، زیرا بخش زیادی از هزینه ها به نیروهای انسانی مربوط است و بخشی هم به پروژه هایی که انجام می شود؛ وگرنه ساختمان ها همان است و نیروها هم علی القاعده همان ها هستند.

بعید می دانم بدون حذف بشود کاهش هزینه داشت.

امیدوارم برنامه ریزی های خوبی داشته باشند و در کارها موفق شوند.

بی شک این گزارش در پی تعدیل و بی کاری هیچ پرسنلی نیست، بلکه پرسش هایی دارد؛ از جمله این که جمع نقیضین وعده های مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهداف اشاره شده، چگونه و با چه فرمولی ممکن است؟ بخصوص که هیچ وقت توضیح یا برنامه مشخصی در این زمینه ارائه نشده است تا کسی به این ذهنیت نرسد که آیا این صرفا تمکین از یک دستور کلی است یا واقعا وجوه کارشناسی شده قابل تضمینی دارد؟ دیگر این که آیا با این اوصاف، به این موضوع نمی توان اندیشید که یکی از مساله های ایجادشده در دولت های پیشین، ایجاد موسسه های متنوعی بود که خود مسائل متعدد مالی و پرسنلی پدید آورده و تصمیم جاری به نوعی واکنشی کلی برای خلاصی از آن مسائل و مصایب گریبان گیر بوده است تا یک اقدام کارشناسی شده؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - فرهنگ و ارشاد - وزارت فرهنگ و ارشاد - ارشاد - ارشاد اسلامی - وزارت ارشاد - وزارت - لاغر - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - هزینه ها - وزارت فرهنگ - اسلامی - وزیر فرهنگ و ارشاد - فرهنگ - هزینه - سیدعباس صالحی - کاهش - ساختار - کاهش هزینه ها - اداری - تصمیم - اصلاح - موسسه - وزیر فرهنگ - کاهش هزینه - ساماندهی - رژیم - حساب - جوری

آخرین اخبار سرویس:
سرمایه گذاری بیش از 480 میلیارد ریال برای توسعه بخش کشاورزی سیستان وبلوچستان

فقط 10 درصد اراضی کشاورزی آذربایجان غربی بیمه است/ بیمه ها همراهی کنند

یارانه میلیاردی برای استخرهای لاکچری

افتتاح طولانی ترین تونل جهان در هند

اختلاف 50 درصدی قیمت ورق های فولادی از بورس تا بازار

اجبار حقوقی ها به خرید سهام شاخص ساز/وضعیت بورس در هفته اول مهر ماه چیست؟

برگزاری المپیک به قیمت جان ورزشکاران/تلاش سامورایی ها برای احیای اقتصاد

معادن ایران؛ ظرفیتی بالقوه برای صنعت گردشگری

افزایش صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه جولای

فیلم| همکاری نکردن بانک ها در اعطای تسهیلات

یارانه میلیاردی برای استخرهای لاکچری

نوسان گیری روزانه تا اطلاع ثانوی در بورس تعطیل شد

پیش بینی قیمت مسکن و اجاره در نیمه دوم 99

عکس ها و تصاویری که تنها در دوبی می توانید ببینید

برگزاری المپیک به قیمت جان ورزشکاران/تلاش سامورایی ها برای احیای اقتصاد

پیام مهم دلار برای بازار سرمایه چیست؟

صنعت گردشگری، اقتصاد نوظهور در ایران 

کمیسیون عمران موانع پرداخت وام ودیعه مسکن را پیگیری می کند

بلیت بازدید از موزه های زنجان الکترونیکی صادر می شود

پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: بورس دوباره صعودی می شود

آیا عراق به قرارداد اوپک پشت کرده است؟

کرمانشاهی ها امسال 2.7 میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی دیده اند

قیمت جهانی طلا امروز 99/07/05

فاز 2 فولادسازی در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش افتتاح شد

اختصاص 2 هزار و 500 میلیارد تومان دستاورد سفر نوبخت به کرمانشاه

اعلام هزینه قرنطینه در سرزمین های اشغالی

افزایش 20 درصدی یارانه مراکز توانبخشی کفاف هزینه معلولان را نمی دهد

اجرای غربالگری تنبلی چشم در ملایر تا 14 مهرماه

افزایش 20 درصدی یارانه مراکز توانبخشی کفاف هزینه معلولان را نمی دهد

استخدام فروشنده تلفنی خانم با مزایا در فارس

نوسان گیری روزانه فعلا در بورس تعطیل شد

استخدام 9 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

مرحله دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به بهره برداری رسید

استخدام مهندس مکانیک،مهندس صنایع در تهران

قاچاق معکوس دارو با ارز 4200 تومانی +فیلم

قیمت طلا امروز 5 مهر 99

برداشت عسل در سلسله آغاز شد

یارانه میلیاردی برای استخرهای لاکچری

استخدام کارمند اداری و فروش خانم در تهران

خیز احسان علیخانی برای فصل سوم «عصر جدید»

قیمت آپارتمان در مناطق9 و 10تهران

پیاده راهی که برای پیاده، راه نیست

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در یک شرکت معتبر در تهران

طلای سیاه 3 درصد ارزان شد

نفع دولت از افزایش نرخ ارز چقدر است؟ / کاهش سقف بودجه در سران سه قوه بررسی خواهد شد

اشتغال 4 هزار نفر در آذربایجان شرقی با طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری

استخدام کارمند فروش و بازاریابی در تعاونی آرتین بنا در تهران

ممنوعیت نوسان گیری روزانه در بورس

تاثیر کرونا بر ورزشکاران جهان

شرایط بیمه بیکاری در زمان کرونا

وام کرونا صرف پساکرونا می شود

ثبت نام برای انتخاب فعالان نمونه اقتصادی فارس

لیست جدید زیان ده ترین شرکت های بورسی

نوسان گیری روزانه تا اطلاع ثانوی در بورس تعطیل شد

روسیه همچنان برترین عرضه کننده نفت به چین است

قیمت میوه، اقلام لبنی و پروتیینی در بازار مشهدمقدس؛ شنبه 5 مهرماه + جدول

قیمت جهانی نفت امروز 99/07/05| برنت 41 دلار و 92 سنت شد

یکه تازی دلار در معاملات جهانی

کرونا چه بر سر بازار اسباب بازی آورد؟

نماد معاملاتی سرمایه گذاری استان اردبیل پس فردا گشایش می یابد

جزییات مجازات های ورود سفارش های یک و 10 سهمی در بازار سرمایه

نرخ واقعی فرونشست در شمال و جنوب تهران چقدر است؟

سازوکار فعالیت مشاوران املاک اصلاح می شود/ انتقاد مجلس از حق کمیسیون بالای بنگاه ها

سقف خرید سهام توسط صنعت بیمه بلندتر شد

نوسان گیری روزانه تا اطلاع ثانوی در بورس تعطیل شد

توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

هرمزگان کانون های توسعه کشور است/ انبوه کالاهای مانده در بنادر را تعیین تکلیف می کنیم

قلع و قمع 1000 بنای غیرمجاز در مازندران/ افزایش 2برابری قلع و قمع ها

پیش پرداختی در طرح مسکن محرومان دریافت نمی شود

تصمیم بزرگ سازمان بورس برای مبارزه با نوسان گیری در بازار سرمایه

اراضی کشاورزی موقوفات به اقتصاد مازندران کمک می کنند/ ضرورت سرمایه گذاری در املاک وقفی

آمارهای متناقض قربانیان کرونا در پایتخت | کرونا در سال 99 جان چه تعداد تهرانی را گرفته است؟ | افزایش ازدواج و طلاق در سال کرونا!

این هم نیسان ماکسیما 2021

کالا یی که از سبد خانوار حذف شد

کرونا 70 درصد هتل های بوشهر را تعطیل کرد

سرنوشت خودروهای روسی در ایران بهتر است یا چینی ها؟

نشانه هایی که سن واقعی زنان را برملا می کند

وجود 16 هزار دار قالی فعال در استان زنجان

زمین های کاغذی، کارگران پاکدشتی را خانه دار می کند

5 مجازات جدید برای کارگزاران متخلف بورسی

گزارش بورس امروز شنبه 5 مهر 99

برداشت پسته در خاش

جهانگیری: کالاهای اساسی و صنعتی در گمرک هرمزگان تعیین تکلیف می شود

اشتغال 4 هزار نفر در آذربایجان شرقی با طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری

با سودجویان و کلاهبرداران مرز ایران و ترکیه برخورد می شود

کاهش 40 درصدی تردد کامیون از مرز بازرگان

رویترز: صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر افزایش یافت

80 روستای خدابنده در انتظار اجرای طرح هادی

قیمت قالب فلزی بتن امروز خاص و مدولار

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

قیمت قالب فلزی بتن امروز خاص و مدولار

ترکیب سهامداری «وگردش» بی نظیر است

ارزش سهام عدالت امروز 5 مهر چند دلار است؟

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت

کاهش قیمت 24 ارز در بازار بین بانکی

حکیمی پور: دولت سفره مردم را با گران کردن ارز کوچک کرد / حقوق های نجومی کنونی در هیچ دولتی نبوده

پیش بینی 9 تحلیل گر از تحولات امروز شنبه 5 مهرماه بورس تهران

نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت/ قیمت دلار ثابت ماند

جهانگیری: جاسک به کانون صنعت نفت و پتروشیمی تبدیل خواهد شد

تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورده است

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد