مطالب مرتبط:
اسفندیاری: روحیه تشکیلاتی شرط موفقیت «خانه سینما» است/ راستین: قصور «وزارت ارشاد» هنرمندان را به سمت وزارت کار برد
4 اقدام ضربتی و مهم روحانی /رییس جمهور چگونه در هفته گذشته از سد چهار چالش بزرگ عبور کرد؟
وزارت دادگستری آمریکا بار دیگر مدعی توقیف نفتکش های ایران شد
واکنش توییتری وزیر ارشاد به آغاز روابط علنی امارات و رژیم صهیونیستی
همه گزینه های صنعت/ روحانی چه کسی را برای تصدی وزارت «صمت» معرفی می کند؟
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 23:352020-08-14اقتصادي

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد


شاید دیده باشید که برخی رژیم می گیرند تا لاغر شوند، اما یک کف دست نان را جوری حساب می کنند تا سیر شوند.

حالا وزارت ارشاد هم تصمیم گرفته لاغر شود و ساختار اداری خود را اصلاح کند تا هزینه هایش را کاهش دهد؛ - شاید دیده باشید که برخی رژیم می گیرند تا لاغر شوند، اما یک کف دست نان را جوری حساب می کنند تا سیر شوند.

حالا وزارت ارشاد هم تصمیم گرفته لاغر شود و ساختار اداری خود را اصلاح کند تا هزینه هایش را کاهش دهد؛ باید دید لاغر شدن ارشاد به چه شکل خواهد بود؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، چابک سازی، کوچکتر کردن دولت، حذف موازی کاری، کاهش هزینه ها و تمرکز مدیریت، کلیدواژه هایی است که جسته و گریخته از زبان مسئولان می شنویم.

حدود یک سال پیش (31 مرداد 1398) سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - از ادغام موسسه های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت: بحث ساماندهی موسسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که 36 موسسه هستند، به این منظور نیست که کارمندان آن ها را تعدیل و تعطیل کنیم، بلکه این اقدام در راستای چابک سازی است.

به نظر می آید این تجمیع سامان یافته جدید کمک می کند نظام مدیریتی ما روان تر شود و هزینه های بالاسری و ستادی ما کاهش پیدا کند، اگر این امکان را پیدا کنیم که نظام همپوشانی را کمتر کنیم بهتر است.

فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جز آن هایی که همپوشان هستند و دیگر اولویت ندارد تعطیل نمی شود و آن چه اتفاق می افتد، همگرایی و کاهش هزینه های بالاسری و نسبت روابط معاونت ها با مدیران و موضوعات دیگر است.

محسن جوادی - معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - هم در دی ماه 1398 درباره ادغام موسسه های زیرمجموعه این معاونت، گفت: هدف از این موضوع، ساماندهی اداری و هزینه ای است.

با توجه به این که مدل بودجه دهی و تخصیص اعتبار بر اساس فعالیت ها بوده، ما نیز به دنبال صرفه جویی هزینه ای هستیم و این ادغام صورت خواهد گرفت.

از طرف دیگر، این موضوع باعث ساماندهی مدیریت و همگرایی و همسویی فعالیت ها خواهد بود و این گونه نیست که از فعالیت های مان بکاهیم.

بیشتر به دنبال هم افزایی هستیم.

مراحل نهایی این ادغام صورت گرفته، اما به لحاظ مسائل حقوقی این موضوع زمان بر است.

ما در این زمینه مشکل نمایشگاه کتاب را داشتیم که اگر قرار بود موسسه را منحل کنیم، به لحاظ حقوقی دچار مشکلاتی می شدیم، بنابراین این ادغام در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت.

با این سخنان معاون فرهنگی به نظر می رسید ادغام بعد از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انجام شود؛ نمایشگاهی که به دلیل شیوع ویروس کرونا، زمان برپایی آن به تعویق افتاد و در نهایت لغو شد؛ اما در روزهای پایانی سال 98 و در آستانه تعطیلات نوروزی سال 99، قادر آشنا از مدیرعاملی مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران (در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد) رفت و به عنوان مدیر اداره کل هنرهای نمایشی (در معاونت هنری وزارت ارشاد)، به جای مدیرکل مستعفی آن منصوب شد.

چندی بعد هم ایوب دهقانکار به عنوان سرپرست موسسه انتخاب شد که این شروع ادغام موسسه های زیرمجموعه معاونت فرهنگی بود.

او در حکم انتصابش ماموریت گرفت که فرایند ادغام را مدیریت کند.

تودیع مهدی قزلی - مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان - (در خرداد 99) گام دیگری برای ادغام بود که در آن مراسم محسن جوادی تاکید کرد: ضرورت های اقتصادی و اداری و بازتعریف فعالیت های موسسات بر اساس مقتضیات زمانی، مجموعه وزارتخانه را به این نتیجه رساند تا موسسه فراگیری تشکیل دهد؛ زیرا بسیاری از موسسات در ظرف زمانی خاصی ایجاد شده بودند و به ساماندهی نیاز داشتند، موضوع سختی بود و با همکاری دوستان ما به این جا منتج شد.

قصد ما این است که سویه فعالیت های حوزه ادبی کمرنگ نشود، بلکه تلاش خواهیم کرد ساختارها را کمی تغییر دهیم.

چندی بعد، نیکنام حسینی پور - مدیرعامل خانه کتاب - از سمت خود استعفا کرد.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد در مراسم تودیع او نیز تاکید کرد: ادغام موسسات اجتناب ناپذیر بود و برای ادامه فعالیت و همچنین شرایطی که ایجاد شده بود، نیازمند ساماندهی بود.

از این رو، موسسه جدید در قالب موسسه نمایشگاه های فرهنگی تشکیل خواهد شد و فعالیت ها در این مجموعه تعریف می شود.

26 خردادماه، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه ای تاکید کرد که ساماندهی و ادغام موسسات بر اساس برنامه فراگیر این وزارتخانه در راستای کوچک سازی ساختار دولتی است.

همچنین در این اطلاعیه تاکید شده بود که این اقدام در راستای کاهش هزینه ها، رفع برخی مسائل و مشکلات اداری و حقوقی و ارتقای بهره وری است و بنا نیست فعالیت های تکلیفی یا خدماتی هر یک از این موسسات حذف شود و تغییرات ایجادشده مربوط به ساختار اداری و سازمانی موسسات و بازتعریف فعالیت های جدید بر اساس مقتضیات زمان است.

این نهاد سوم تیرماه 99 از گام نهایی ساماندهی موسسات فرهنگی خبر داد و اسامی جدید هیئت امنا را معرفی کرد.

در نهایت بعد از گمانه زنی ها، ایوب دهقانکار به عنوان مدیرعامل موسسه جدید که با عنوان خانه کتاب و ادبیات ایران نام گذاری شده است، انتخاب شد.

اصلاح ساختار اداری و کاهش هزینه های دولتی عمده ترین دلایلی بود که برای این اتفاق بزرگ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان می شد.

تاکید بر این مسئله بود که از هیچ فعالیتی کاسته نخواهد شد و به گفته وزیر ارشاد، بدون تعدیل کارمندان میانی و معمولی، در وظایف آن ها بازنگری صورت می گیرد.

حال این سوال مطرح است: آیا تعریف کوچک سازی و اصلاح ساختار جمع کردن نیروهای انسانی در یک موسسه فراگیر (طبق وعده های داده شده مبنی بر کم نشدن تعداد نیروها) است؟ کاهش هزینه ها در این بخش به چه شکل خواهد بود؟ آیا تمامی برنامه و نشست ها، جوایز ادبی و نمایشگاه های بین المللی و استانی کتاب به همان روال سابق برگزار خواهد شد یا نه؟ اگر پاسخ بله است صرفه جویی چگونه خواهد بود؟ هرچند پیش از این نیز و قبل از ادغام موسسه ها، در جاهایی سعی کرده بودند هزینه ها را کم کنند؛ کم کردن سکه های جایزه کتاب سال و جلال آل احمد نمونه این موضوع است.

خبرنگار ایسنا برای یافتن پاسخ این پرسش ها، با مدیران سابق، اعضای هیئت امنای موسسه جدید و مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران تماس گرفت که برخی از آن ها به تماس ها پاسخ ندادند.

یکی از مدیران پیشین حرف زدن درباره ادغام را به زمان دیگری موکول و اظهار کرد زمان کنونی را صلاح نمی داند.

مدیر پیشین دیگری نیز اظهار کرد که حرف زدن درباره این موضوع بعد از ادغام دیگر فایده ای ندارد و باید زمان بدهیم و ببینیم کارها به چه شکل پیش می رود.

صرفه جویی در فعالیت هایی که همپوشانی دارند اما هومان حسن پور - رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و عضو هیأت امنای موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران - درباره چگونگی کاهش هزینه ها در پی ادغام موسسه های فرهنگی معاونت فرهنگی، اظهار کرد: طراحان این موضوع زمان زیادی را صرف کردند تا به این جا رسیدند، اما ممکن است در برخی از برنامه ها فراز و نشیب هایی داشته باشیم.

او افزود: زمانی که سه موسسه در یک جا جمع می شوند، قطعا در هزینه فعالیت هایی که همپوشانی داشته، صرفه جویی می شود.

همچنین هزینه جاری در موسسات کاهش خواهد یافت.

از طرف دیگر، با توجه به این که نیروها به صورت متمرکز تحت یک مدیریت هستند، حقوق و مزایای پرسنل فرمت خاص و درستی پیدا می کند و این موضوع تاثیراتی در کاهش هزینه دارد.

حسن پور خاطرنشان کرد: در مقطعی برای انجام هر کاری تصمیم گرفته شد موسسه ای تاسیس کنند، اما حالا به این نتیجه رسیده اند بهتر است همه این ها را یک جا جمع کنند تا در یک موسسه متمرکز مدیریت بهتری صورت بگیرد.

این ایده کاملا درست است اما عملیاتی شدن آن یک همت والا می خواهد تا فعالیت ها از ضابطه خارج نشود.

الان هم با وجود کرونا و به هم ریختن وضعیت همه فعالیت ها، خیلی زود است نظری بدهیم.

فقط همین قدر کافی است که مدیرعامل و معاونان و کارمندان تلاش شبانه روزی می کنند و در موسسه جدید در انجام ماموریت موسسات سابق شاهد تأخیری نیستیم.

ادغام برای تمرکز مدیریتی بود اسماعیل امینی - شاعر و دیگر عضو هیئت امنای موسسه تازه تاسیس - هم در این باره با تاکید بر این که هیئت امنا مسئولیت اجرایی ندارد و بیشتر برای تعیین هیئت مدیره است، گفت: قطعا همه ادغام ها برای این است که پست های موازی حذف شود؛ موسسه خانه کتاب، موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان هر کدام یک مدیر داشت و آن ها هم معاونانی داشتند، الان این ها از بین رفته و یک مدیر واحد داریم و چند معاون در بخش های مختلف.

ادغام بیشتر بحث تمرکز در بخش مدیریتی بوده والا کارشناسان تغییر نکرده اند و سر جای شان هستند.

همچنین کارهای تدارکاتی و پشتیبانی متمرکز می شود و چون ساختمان ها مشترک است، می توانند از امکانات یکدیگر استفاده کنند.

بعید است بدون حذف، کاهش هزینه داشت اما امیرمسعود شهرام نیا - مدیرعامل اسبق موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران - در این باره به ایسنا گفت: دو سالی است که از موسسه جدا شده ام و به صورت کامل در جریان امور نیستم، بنابراین نظری که می دهم نظر دقیقی نیست.

بحث ادغام در دوران آقای صالحی امیری و حتی قبل تر در دوره آقای جنتی مطرح بود.

بحث موافق یا مخالف بودن به هدف گذاری بستگی دارد؛ اگر برنامه هایی وجود دارد که به کاهش هزینه ها کمک می کند، می توان به آن فکر کرد.

او افزود: به نظرم علی القاعده بدون تعدیل نیرو و حذف برخی از برنامه ها، کاهش جدی ای در هزینه ها اتفاق نمی افتد، زیرا بخش زیادی از هزینه ها به نیروهای انسانی مربوط است و بخشی هم به پروژه هایی که انجام می شود؛ وگرنه ساختمان ها همان است و نیروها هم علی القاعده همان ها هستند.

بعید می دانم بدون حذف بشود کاهش هزینه داشت.

امیدوارم برنامه ریزی های خوبی داشته باشند و در کارها موفق شوند.

بی شک این گزارش در پی تعدیل و بی کاری هیچ پرسنلی نیست، بلکه پرسش هایی دارد؛ از جمله این که جمع نقیضین وعده های مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهداف اشاره شده، چگونه و با چه فرمولی ممکن است؟ بخصوص که هیچ وقت توضیح یا برنامه مشخصی در این زمینه ارائه نشده است تا کسی به این ذهنیت نرسد که آیا این صرفا تمکین از یک دستور کلی است یا واقعا وجوه کارشناسی شده قابل تضمینی دارد؟ دیگر این که آیا با این اوصاف، به این موضوع نمی توان اندیشید که یکی از مساله های ایجادشده در دولت های پیشین، ایجاد موسسه های متنوعی بود که خود مسائل متعدد مالی و پرسنلی پدید آورده و تصمیم جاری به نوعی واکنشی کلی برای خلاصی از آن مسائل و مصایب گریبان گیر بوده است تا یک اقدام کارشناسی شده؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - فرهنگ و ارشاد - وزارت فرهنگ و ارشاد - ارشاد - ارشاد اسلامی - وزارت ارشاد - وزارت - لاغر - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - هزینه ها - وزارت فرهنگ - اسلامی - وزیر فرهنگ و ارشاد - فرهنگ - هزینه - سیدعباس صالحی - کاهش - ساختار - کاهش هزینه ها - اداری - تصمیم - اصلاح - موسسه - وزیر فرهنگ - کاهش هزینه - ساماندهی - رژیم - حساب - جوری

آخرین اخبار سرویس:
بازار شیر و تخم مرغ سمنان نیازمند ثبات

سپرده گذاری 1800 میلیاردی مس سرچشمه برای اجرای طرح های اقتصادمقاومتی رفسنجان

دشت زرد کلزا نوید روزهای درخشان اقتصاد قزوین است

محاسباتی که با شیوع کرونا برهم خورد/ صنعت چند هزارساله صنایع دستی از رونق افتاد

دخالت دولت در بورس کاملا مشهود است/ درآمدزایی 100 هزار میلیارد تومانی دولت از بازار سرمایه

گردشگری این سِحر را دارد که از هیچ، همه چیز بسازد/ در روستاها به طبقه خلاق نیاز داریم

نقش محوری بهینه سازی داده های شهری در شهر هوشمند

تصمیمات بانک مرکزی برای حمایت از واردکنندگان کالاهای اساسی

87 سرمایه گذار در شهرک های صنعتی قزوین جذب شدند

35 کارت بانکیِ یک خانواده در اختیار سایت های شرط بندی | شرط بندی برای خالی کردن جیب مردم

توزیع تخم مرغ با قیمت مصوب از امروز در کشور

سیستم تبادل رمز ارز کیوکوین هک شد

تولید مرغ در زنجان 2 برابر نیاز استان است

ساماندهی ورودی های شهر اردبیل

ماشین سازی داخلی گرفتار واردات با حمایت های گمرکی

پرداخت کمک بلاعوض 211 میلیاردی به سیل زدگان/افزایش 1.1 درصدی تردد در محور های مواصلاتی/330 هزار سیم کارت مزاحم در تابستان قطع شد

ازسرگیری پرواز های ترکیه به تهران و بالعکس پس از وقفه 6 ماهه

استاندار لرستان: توانمندی عشایر باید افزایش یاید

استاندار لرستان: توانمندسازی عشایر یکی از اولویت های دولت است

انتقال آب بین استانی خطا است

چین اصلاحات مالی در حوزه ارزی انجام می دهد

تامین 10 هزار تن بذر کشت پاییزه کشاورزان

انتقال آب بین استانی خطا است

رفتار نرخ دلار در روز یک شنبه چگونه خواهد بود؟

روز جهانی گردشگری زیر تأثیر کرونا اما با شعار «گردشگری؛ فرصتی برای توسعه مناطق روستایی»

فراگیری بیشتر کرونا با ترس از اخراج و هزینه های درمان کارگران

ساختار بنگاه داری کشور نیازمند اصلاحات اساسی/ اغلب بنگاه های بزرگ به جای خصوصی، شبه دولتی یا خصوصی دولتی هستند

مناطق آزاد کویت در تکاپوی جذب سرمایه گذار خارجی/ مناطقی جذاب اما صرفا صادرکننده نفت

توسعه روستا با گردشگری چگونه ممکن است؟

آقای روحانی شما دیگر چرا؟! /‏آدرس درست؛ کاخ سفید یا پاستور؟! /‏چرا غیر از گلایه و آه و ناله کاری نمی کنید؟

گندم و امید به روزهای طلایی

استخدام اپراتور تولید آقا در شرکت کارتک سیستم در قزوین

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

استخدام تکنسین تولیدی شیمیایی آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام حسابدار ،کارشناس بازرگانی، کارشناس فنی در تهران

بیش از یکصد هزار بیمار کووید - 19 در مصر

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

موشی که برای خنثی سازی مین مدال طلا گرفت+عکس

رشد شدید نقدینگی در صورت تصویب طرح جهش تولید مسکن

استخدام مهندس برق خانم یا حقوق و مزایا در یک شرکت معتبر در قم

وضعیت بزرگ ترین اقتصاد اروپایی چطور خواهد بود؟

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت تولیدی بازرگانی در تهران

آغاز ثبت نام مسافربرهای شخصی در طرح تبدیل به دوگانه سوز تا دو هفته آینده

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم در شرکت رونیکس در تهران

کروناویروس و کاهش 1.2 میلیارد گردشگر در جهان

استخدام کارشناس آمار خانم (رشته مالی،اقتصاد،آمار) در تهران

استخدام مدیر فروش زنجیره ای آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس HSE آقا با سابقه کار مفید در تهران

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

استخدام کارشناس فروش خانم (رشته مهندس مکانیک) در تهران

استخدام مسئول طراحی و تبلیغات خانم در اصفهان

بازگشت وضعیت قرمز کرونا و محدودیت ها در خوزستان

واگذاری 97 بنای تاریخی فرهنگی به بخش خصوصی

اعمال مجدد محدودیت های وضعیت قرمز کرونا در خوزستان

واگذاری 97 بنای تاریخی فرهنگی به بخش خصوصی

استخدام مهندس صنایع در شرکت صنایع غذایی پرپروک در تهران

اعتبارات موجود جوابگوی مرمت و نگهداری جاده های خراسان رضوی نیست

آغاز مرمت و بازسازی امامزادگان هفده تن گلپایگان

جزییات مجازات های ورود سفارش های یک و 10 سهمی در بازار سرمایه

کروناویروس و کاهش 1.2 میلیارد گردشگر در جهان

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس برق و کارشناس بازرگانی خارجی در تهران

استخدام راننده جرثقیل در یک شرکت در استان تهران

اعتبارات موجود جوابگوی مرمت و نگهداری جاده های خراسان رضوی نیست

عضو ستاد کرونا: مراکز درمانی تخت خالی ندارند

روشی کاملاً جدید برای تولید ارزان و ایمن مواد دارویی

اختصاص ارز 4200 تومانی به کالا های اساسی

استخدام نیروی کار جهت کارواش در همدان

چرخ رانندگان از مسیر گرانی خارج می شود؟

استخدام مدیریت استراتژیک و مدیر فروش و بازاریابی در تهران

کارتون| خوش اشتها!

روشی کاملاً جدید برای تولید ارزان و ایمن مواد دارویی

وضعیت بزرگ ترین اقتصاد اروپایی چطور خواهد بود؟

افت خفیف دلار جهانی

استخدام کارشناس شیمی آقا در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

تولید خودرو با مواد اولیه تجدید پذیر

استخدام مونتاژ کار برد الکترونیک در شرکت آلتون رای در تهران

افت خفیف دلار جهانی

تامین کالاهای اساسی سال آینده با ارز 4200 تومانی

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در سهروردی

جمع آوری بیش از 10 هزار مترمربع تور ماهیگیری از سد زاینده رود

افت خفیف دلار جهانی

درهای اقتصاد چین به روی جهان باز می شود

مسابقات قهرمانی قایقرانی آب های آرام کشور

نرخ جدید سپرده قانونی بانک ها و موسسات اعتباری اعلام شد

درهای اقتصاد چین به روی جهان باز می شود

شکوفایی درختان آکاسیا در سوچی

وضعیت بزرگ ترین اقتصاد اروپایی چطور خواهد بود؟

باد های سوزان

چرخ رانندگان از مسیر گرانی خارج می شود؟

کدام کشورها بیشترین ذخایر ارزی را دارند؟

بلاتکلیفی بیمه 15 هزار تاکسیران تهرانی

ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی +مقاصد جدید

استخدام خدمات و میزبان در مجموعه تجاری گالریا در تهران

چرخ رانندگان از مسیر گرانی خارج می شود؟

40 میلیون دلار درآمد جهانگردی ایران

حد نصاب جدید برای صادرات کشور

ادامه مذاکرات برای افزایش پروازهای خارجی +مقاصد جدید

بخش خصوصی جدا از مردم نبود

ثبات بازار سرمایه با ممنوعیت نوسان گیری روزانه

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد

چالش لاغری به سبک وزارت ارشاد