مطالب مرتبط:
هرج و مرج در مهدهای کودک و اخذ شهریه اضافی از خانواده ها
نقش مهم خانواده در ارتباط های موفق افراد در زندگی
لوکس ترین پناهگاه های زیر زمینی + عکس
تاثیر مسابقات قرآنی در خودباوری و ایجاد معنویت در میان دانش آموزان و خانواده ها
دلیل طولانی شدن رای گیری شورای امنیت درباره ایران
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 مرداد 1399 ساعت 00:152020-08-14سياسي

«خانواده» یعنی «امنیت، پناهگاه، تکیه گاه»


«خانواده» برای هر فردی یک معنا و مفهوم دارد اما مفهومش برای پدربزرگ ها و مادربزرگ ها با معنایی که ما آن را درک کرده ایم متفاوت است، برای آنها خانواده یعنی امنیت، - خبرگزاری فارس ـ همدان، 25 ذی الحجه مصادف است با نزول سوره دهر.

داستان از آن قرار بود که بانوی دو عالم و امام علی(ع) برای شفای حسنین سه روز روزه نذر می کنند و وقتی نوبت به ادای آن رسید در همین سه روز مسکین و یتیم و اسیر جلوی خانه آنها آمده و طلب خوراک می کردند و این خانواده بزرگوار غذای خود را با تحمل گرسنگی به آنها می دادند و تنها با آب افطار می کردند و هیچ جزایی را از این افراد نمی خواستند و پاداش خود را از خدا طلب کردند که در این هنگام  سوره دهر بر پیامبر اکرم(ص) در شأن امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) نازل شد و به حرمت این خانواده عزیز شورای فرهنگ عمومی در سال 1386 روز خانواده را 25 ذی الحجه انتخاب کرد و در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

در هر جامعه ای خانواده به عنوان نخستین واحد زندگی اجتماعی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، نهادی که هر فردی بعد از تولد اولین تأثیرات محیطی خود را از آن دریافت می کند و رشد شخصیتی او، تعیین سبک و سیاق زندگی و.

همه و همه در خانواده پایه ریزی می شود از این رو در دین اسلام به موضوع تشکیل خانواده و ازدواج و انتخاب همسری هم کفو بسیار تأکید شده و آیات و روایات زیادی در این خصوص داریم که اگر به چند مورد آن درست و دقیق عمل کنیم زندگی همه ما گلستانی خواهد شد که با هیچ آتشی خاکستر نمی شود و هیچ طوفانی نمی تواند پایه های محکم آن را بلرزاند.

روز خانواده بهانه ای شد تا به سراغ مادربزرگ ها و پدربزرگ هایی که دلی با صفا دارند بروم و با سوال اینکه خانواده امروز با خانواده گذشته و زمانی که آنها تشکیل خانه و خانواده دادند چقدر فرق کرده است؟ گزارشم را پیگیری کنم.

اول از همه به سراغ مادربزرگم رفتم و هنگامی که موضوع مصاحبه را با او در میان گذاشتم خنده ای کرد و گفت خوبه برای هر چیز یه روزی داریم بعد فایده این اسم ها چیه؟! تو از من چی می خوای بپرسی؟ گفتم برای من از اهمیت خانواده و سختی هایی که شما در طول این سال ها کشیدی و الانم که تنها شدی باز هوای اعضای خانواده رو داری و احوال همه بچه هات و نوه هات و نتیجه هات باخبری بگو.

مادربزرگم که به او مادر می گوییم زنی دنیادیده و رنج کشیده است، در سن 15 سالگی با پدربزرگم ازدواج می کند و با همان سن کمش بار زندگی را بر دوش می کشد و می شود همدم و همراه پدربزرگم، کشاورززاده ای که با داشتن ملک و املاک زیاد پدری دوست داشته روی پای خودش باشد و نون بازوی اش را بخورد پس از شهر خودش به همدان مهاجرت می کند و زندگی شان را از در اتاق کوچکی اجاره ای آغاز می کنند.

پدربزرگم در نانوایی مشغول به کار می شود.

مادر برایم تعریف کرد که چقدر در چند سال اول زندگیش در شهری غریب و با سنی کم و حداقل امکانات زندگی را گذرانده و جتی یک بار هم زبان گله و شکایت باز نکرده است و تا آنجا که می توانسته با فرش بافتن در خرج و مخارج زندگی به همسرش کمک کرده است.

از او پرسیدم که خانواده های امروز چقدر با زمان شما فرق کرده است؟ در جوابم گفت: از زمین تا آسمان، همه چیز زندگی ها عوض شده، ازدواج کردن ها، جهیزیه گرفتن ها، خورد و خوراک ها، وقت گذراندن ها، ساعت خوابیدن و بیدار شدن و .

.

زمان ما همه چیز ساده ساده بود با تکه نانی و لیوانی آبی که سر سفره بود سیر می شدیم و خدا را شکر می کردیم نه مثل الان که باید چند قلم سر سفره چید و برای هر یک از بچه ها یک جور غذا درست کرد و ناز این بچه کشید و ناز آن بچه را کشید و با سلام و صلوات به آنها غذا داد و قاشق به دست دنبالشان بود.

زمانی که من وارد زندگی جدید شدم حداقل وسایل زندگی را داشتم که همه آنها در یک اتاق 12 متری جا شد و در همان اتاق دو پسرم به دنیا آمدند و قد کشیدند تا اینکه مادر تو به دنیا آمد و بعد به فکر جایی بزرگتر افتادیم و با قرض و پولی که پس انداز کرده بودیم خانه ای کوچک در جوادیه خریدیم.

یادش بخیر، هیچ وقت شیرینی آن روز یادم نمی رود.

من و مش احمد هر دو با زحمت خودمان توانستیم بعد از چند سال سختی و غربت یک خانه کوچک بخریم و از مستأجر بودن راحت شویم بعد کم کم وسایل های خانه را خریدیم.

من هفت بچه به دنیا آوردم و همه وسایل آنها به اندازه یک بچه این دوره زمانه نبود، آنها با همان کم قانع بودند و هیچ وقت درخواستی نامعقول از پدرشان نداشتند و با جدیت درس می خواندند.

لباس های بچه ها تا جایی که تازه بود و مرتب استفاده می کردم و حتی تن بچه های کوچک تر می کردم.

 خانواده و زندگی مشترک یعنی همه چیز و یک راه بی بازگشت از همان بچگی برای دخترهایم ذره ذره جهیزیه می خریدم و زیرزمین خانه می گذاشتم.

آن موقع زندگی کردن خیلی سخت بود و هیچ کدام از وسایل رفاهی نبود اما هیچ وقت ناشکر نبودم و هرگز غر نمی زدم؛ دلم به همسرم که شب و روز کار می کرد و به خنده ها و شیطنت های بچه هایم گرم بود.

در سن 20 سالگی سه تا بچه داشتم و خودم هم با بچه هایم بزرگ می شدم و خیلی از تجربه ها را کسب می کردم.

آن روزها تشکیل خانواده و زندگی مشترک برای هر دختری یعنی همه چیز و یک راه بی بازگشت و همسرش یعنی همه کس او که باید تا آخر عمر همراهش باشد مثل الان نبود که چند ماه قبل ازدواج همدیگر را ببینند و دوست شوند یا مشاوره بروند و .

تازه با همه این ها سر کوچک ترین چیزی دعوا کنند و قهر کنند ـ البته مخالفتی با مشاوره ندارم ـ ما اصلا قهر کردن بلد نبودیم، زن های آن دوران همه محکم و قوی بودند و توکلشان به خدا بود و پشتشتان به شوهرهایشان گرم.

خندیدم و گفتم؛ مادرجان! الان هم زن هایی هستند که مثل آن زمان باشند اینقدر هم همه چیز منفی نیست.

مادر آهی کشید و گفت: بله الان هم زن های زیادی هستند ولی باز دوران ما این همه رفاه و آسایش نبود، همه چیز در دسترس نبود.

الان کمد لباس یک خانم را که باز می کنی 20 الی 30 دست لباس آویزان است و باز موقع مهمانی رفتن می گوید لباس ندارم! ما دو سه دست بیشتر لباس نداشتیم و از آن هم آن قدر مراقبت می کردیم که تمیز باشد و مرتب.

برای ما خانواده حرمت داشت، مرد خانه احترام داشت، زن برای همسرش احترام داشت خب شاید ابراز کردن علاقه مثل امروزی ها نبود که جلوی بقیه قربان صدقه هم بروند اما در قلبشان در وجودشان عاشق هم بودند و جانشان برای هم در می رفت.

ما که این طور بودیم.

در دلم احساس کردم که مادربزرگم وقتی با خود این تفاوت های زندگی و خانواده امروز را به گذشته مقایسه می کند چقدر به حال ما افسوس می خورد که ما زندگی را چگونه تفسیر می کنیم و آنها چگونه.

بعد به سراغ یک پدربزرگ با صفا و اهل دلی رفتم، مردی 90 ساله و دنیادیده به نام حاج مهدی که اهل کتاب و شعر و حکایت های بسیار است و همه او را حاج آقا صدا می زنند، پدربزرگی که در لا به لای هر چروک صورتش یک دنیا تجربه و خاطره وجود دارد، مردی که زمان احمدشاه را دیده تا به امروز و در همان ابتدای صحبتمان چقدر از شرایط بد و وجود کرونا" گلایه کرد و از این که رفت و آمدها کم شده و نمی تواند مسجد برود ناراحت بود.

خانواده برای من یعنی داشتن زنی صبور و نجیب از حاج مهدی در مورد خانواده و وجود و اهمیت آن پرسیدیم، سری از روی آه و افسوس تکان داد و گفت: یک سال بیشتر است که همسر و مونسم را از دست داده ام، همه خانواده و همه کس من همسرم بود، زنی صبور و نجیب که بیش از 70 سال با هم زندگی کردیم و روزگار گذراندیم.

زنی که هم برایم همسر بود هم مادر و هم خواهر و الان نمی دانم چگونه تا الان بدون او زنده مانده ام البته خدا به دخترانم اجر بدهد که حواسشان به من است ولی هیچ کس زنم نمی شود.

در ادامه گفت: دخترم! تشکیل خانواده و ازدواج کردن و زن گرفتن امروزی ها با زمان ما خیلی فرق کرده، زمان ما همه چیز رسم و رسوم و قاعده خودش را داشت، من تا شب عروسی همسرم را ندیده بودم بدون حتی یک کلمه حرف زدن ولی در طول این همه سال با خوشی کنار هم زندگی کردیم.

خانواده یعنی زنی که برای شوهرش تب کند و مردی که دستانش برای نان حلال درآوردن و تأمین مایحتاج زندگی زن و بچه هایش پینه بزند و بچه هایی که احترام پدر و مادر را بگیرند.

خانواده مقدس است و خانه ای که در آن زن و مرد به هم محبت کنند خداوند نظر رحمت و رأفت به آن خانه و اهلش دارد.

ما دوران سختی را پشت سر گذاشتیم هم تابستانش سخت بوده و هم زمستانش؛ همین باغ را که می بینید تمامش دسترنج زحمات خودم است و من با همه این درختها زندگی کرده ام و همسرم هم در آباد کردن این باغ و بوستان پا به پای من کار کرد و از محصولات این باغ چه چیزهایی که درست نمی کرد! زنی باسلیقه که از هر انگشتش یک هنر می ریخت.

خانواده به نظرم یعنی زنی که اهل اسراف نباشد و امانت دار مال و ملک همسرش باشد، قانع باشد و شاکر خداوند و مردی که قدر این زن را بداند و به آن محبت کند و نازش را بخرد، اگر زن و مرد در زیر یک سقف با هم مهربان بودند و به مهر به هم نگاه کردند و حرف زدند خداوند همه چیز را حل می کند و به آنها نعمت می دهد و بزرگترین نعمت هم فرزندانی سر به راه و عاقل است.

فرزندان من احترام گذاشتن و محبت کردن را از مادرشان آموختند و الان از نبود مادرشان خیلی غصه می خورند.

هر چه انسان سنش بالاتر می رود معنی خانواده و داشتن فرزند و نوه و نتیجه را بهتر درک می کند، خیلی خوشحالم که یک خانواده 70-80 نفر دارم و وقتی همه آنها به این باغ می آیند و سر و صدایشان در باغ می پیچد از خوشی وجودم لبریز می شود، وقتی برای نوه ها و نتیجه هایم داستان و حکایت تعریف می کنم و آنها با ذوق گوش می دهند خیلی خوشحال می شوم و خدا رو شکر می کنم که چنین خانواده بزرگی دارم.

خانواده یعنی جایی برای تنها نبودن خانواده یعنی تکیه گاه برای هر انسانی که می تواند غم ها و شادی ها و دلتنگی و تنهایی اش را با آنها تقسیم کند؛ امروزه روز، خانواده معنایش را مثل قبل ندارد دخترها و پسرها پرتوقع شده اند و با کوچکترین کم و کاستی خود را می بازند و خانه و کاشانه خود را بهم می ریزند؛ با یک غوره سردی شان می شود و با یک کشمش گرمی شان.

زندگی بالا و پایین دارد خوشی و ناخوشی دارد و در هر حالتی باید این خانواده و حرمتش حفظ شود.

خانواده آن قدر مهم بوده و هست که ما اینقدر روایت و داستان برایش داریم.

من همیشه بچه های خودم را به محبت به زن و مردشان توصیه می کنم و معتقدم پایه هر خانه و خانواده ای مهربانی و محبت و اخلاق خوش است اگر اینها در هر خانه ای بود بقیه چیزها فراهم می شود و خدا کمکشان می کند.

زندگی امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) فقط یک قصه برای ما نیست بلکه هر روز زندگی آنها برای ما درس است که باید الگو بگیریم.

حدیث کسا را بخوانید آنجا فاطمه زهرا فرزندانشان را قره عینی صدا می زند یعنی میوه دلم و چقدر این نوع صدا زدن به دل آدم می نشیند الان چند تا مادر بچه هایش را اینگونه صدا می زند؟! باید با فرزندانمان حرمت و ارزش خانواده را یاد بدهیم و بگوییم بهتر و بالاتر از این وجود ندارد.

الان خیلی ارزش های زمان ما شده ضد ارزش.

وقتی به جایی می روم می بینم دیگر کوچک و بزرگ مفهمومی ندارد حتی در بعضی از خانواده ها بچه ها شده اند ارباب و به پدر و مادر دستور می دهند مکدر می شوم و دلم می خواهد به دوران خودم برگردم حتی با همه سختی های آن زمان.

وقتی حاج مهدی از خانه و خانواده حرف می زد چند بار بغض کرد و اشک در چشمانش جمع شد و من با تمام وجودم درک کردم که چقدر خانواده جایگاهی عظیم برای مردان و زنان روزگاران گذشته چون حاج آقا داشته است.

بعد از حاج آقا سراغ مادربزرگ مهربان دیگری رفتم که او را عزیز صدا می زنند، پیرزنی ریزه و شیرین زبان و بسیار تمیز و مرتب که به خاطر کرونا" حتی تعارف نکرد که به داخل خانه بروم، در حیاط روی زیراندازی نشستیم و بعد خوردن دمنوش به و دارچین گپ و گفت را شروع کردیم.

گفتم، عزیز! به نظرت خانواده امروز با خانواده دیروز فرقی کرده، فرقش چیست؟ با تعجب نگاهم کرد و جواب داد، عزیزجان! تفاوتش که معلوم است.

خانواده و خانه در زمان ما یعنی صفا و صمیمیت و گذشت و قناعت.

زمان ما دخترها با یک ظرف و ظروف محدود و یک عروسی ساده و بدون توقع زیادی وارد خانه شوهر می شدند آن هم نه یک خانه مستقل بلکه کنار مادرشوهر و پدرشوهر و بقیه اعضای خانواده شوهر و سهم تو از خانه شوهر یک اتاق بود.

من با خانواده شوهرم که در منطقه جولان همدان یک خانه 500 متری بود زندگی می کردم، خانه ای بزرگ که با 6 جاری کنار هم بودیم و در همه کارها به هم کمک می کردیم، نان می پختیم، لباس می شستیم، از بچه های همدیگر مواظبت می کردیم، خرید می رفتیم.

مثل الان نبود که دخترها یک خانه مستقل 100 متری با همه امکانات می خواهند مگر زندگی و تشکیل خانواده با ماشین لباس شویی، ظرف شویی و فرش افشار و سرویس آشپزخانه چند تیکه و قاشق فلان مارک و بشقان بهمان مارک رونق می گیرد؟! نه عزیزجان، این ها خوب است در زندگی باشد اما نه به هر قیمتی.

متاسفانه بچه های این دوره زمانه اصل و اساس زندگی و تشکیل و حفظ خانواده را گم کرده اند و اصلا نمی دانند که زندگی مشترک و زیر سقف رفتن یعنی چه؟! که اگر می دانستند تلویزیون و رادیو اینقدر از آمار بالای طلاق نمی گفت.

زمان ما اصلا حرفی از طلاق نبود ولی الان در همین اطراف  و فامیل خودم دختر و پسرانی هستند که در همان دو سه سال اول زندگی طلاق گرفته اند.

چرا؟ چون از هم توقع بی جا داشتند، چون راضی نبودند دست از خودخواهی های خود بردارند.

چون جهیزیه دختر کم و کسری داشته پسر او را مسخره کرده و شده دعوا آخرش هم طلاق.

مگر قرار است همه وسایل زندگی بچه ها را پدر و مادر تأمین کند پس خودشان باید چکار کنند، خوب دختر و پسر امروز باید از خودش هم اراده داشته باشد و برای تهیه وسایل زندگی خودش حرکتی کند.

از قدیم گفته اند از تو حرکت از خدا برکت.

من نمی دانم در مدرسه و دانشگاه چه چیزی به این بچه ها از زندگی کردن و شوهرداری و زن داری یاد می دهند؟ دخترها هر روز بی هنرتر از دیروزند حتی بلد نیستند یک سوزن نخ کنند زمان ما همه دوخت و دوزها و لباس بچه و خودمان را باید می دوختیم.

بافتنی می کردیم چون آن موقع اینقدر تنوع لباس نبود و اگر هم لباسی بود گران بود ما نمی توانستیم بخریم.

باید خودمان می دوختیم و می بافتیم.

انواع مرباها و ترشی ها را درست می کردیم، همه جور غذا بلد بودیم و یک دختر 14-15 ساله یک مهمانی 30 نفره را راه می انداخت الان من دخترانی را سراغ دارم که حتی بلد نیست چایی دم کند.

باید به نسل های امروز یاد بدهیم که خانه و خانواده ارزش و اهمیت دارد، خانواده یعنی امنیت، آرامش، محلی برای دوست داشتن یعنی پناهگاه یعنی جایی که وقتی وارد آن می شوی انگار وارد بهشت شدی و این بهشت را در داخل خانه زن باید درست کند با هنرش با اخلاق خوشش با نظافت و سلیقه اش و مرد هم با احترام کردن و محبت کردن باید نیاز زنش را برطرف کند.

در حدیثی خواندم که بهترین زنان کسانی هستند که خوشبو و خوش دستپخت باشند و چقدر خوب که مرد از این دستپخت همسرش تعریف کند.

مگر با لج و لجبازی می شود زندگی کرد بعد آن خانه بهشتی می شود جهنم برای مرد و قفس و زندان برای زن و طلاق هم می شود کلید رهایی.

پیامبر(ص) فرموده: این حرف مرد به زنش که دوستت دارم هرگز از قلب زن بیرون رفتنی نیست .

عزیزجان دختران و پسران امروز صبور نیستند که باید یاد بگیرند صبوری شاه کلید تشکیل خانواده است و هر کس صبور بود و شاکر زندگی خوب و خوشی دارد.

امروزه به جای اینکه زن و مرد جوان اوقاتشان را با هم بگذرانند و با هم گل بگویند و گل بشنوند سرشان در میان تلویزیون و گوشی موبایل است و همین دلسردی می آورد، آنها را از هم دور می کند.

خود همین گوشی ها شده مایه بلا و آشوب و بر هم زدن خانواده ها.

رفا زیاد شد اما اعضای خانواده از هم دورتر رفاه زیاد شد که مردها برای زن ها، زن ها برای شوهرهایشان و والدین برای بچه ها بیشتر وقت بگذارند اما برعکس کلا وقتشان تنگ تر شده است.

آدمیزاد با حرف زدن و شنیدن و گفتن زنده است ولی می شنوم که همه توی یک خانه هستند و زیر یک سقف اما ده کلام با هم حرف نمی زنند و از حال هم باخبر نیستند.

مادر از احوال دختر و پسرش خبر ندارد پدر از احوال زنش و .

این ها همه برای من و نسل من عجیب است دوران ما رفاه کم بود ولی دلمان خیلی خوش بود.

دستمان از شستن لباس در زمستان با آب حوض یخ زده از سردی قرمز می شد و می سوخت ولی با عشق بدون غر زدن و شکایت کردن این کار را برای شوهر و بچه ها می کردیم چون عاشق خانه و زندگیمان و بچه ها و شوهرمان بودیم.

مردها هم خیلی آن زمان به سختی کار می کردند و نان حلال در می آوردند و سر سفره زن و بچه می گذاشتند اما زن ها صندوق دار مال و منال مردشان بودند و ذره ذره خرج می کردند، اسراف نمی کردند و حتی پس انداز هم می کردند ولی الان دخترها و زن هایی را می بینی که از این پاساژ به آن پاساژ از این مغازه به آن مغازه میروند که چه شده؟ فلان لباس مد شده است.

عزیز جان چشم و هم چشمی پدر مردم را درآورده است.

خانواده آن زمان حریم داشت دخترها وقتی ازدواج می کردند جلوی محرم های خود جور دیگری رفتار می کردند؛ از حیا و حجاب و عفت آن زمان که دیگر هیچ نگویم که اصلا قابل مقایسه نیست، زن ها خیلی مواظب رفتار، کردار و گفتار خود بودند بی خود بی جهت به کوچه و خیابان نمی رفتند و با نامحرم حرف نمی زدند حتی جلوی محرم های خود حیا داشتند.

من وقتی عروس شدم دیگر پدرم موهایم را ندید، نمی گویم این هم خوب بوده چون ما آن زمان عادت به این شیوه کرده بودیم ولی خیلی چیزها حرمت داشت.

زن همه جوره امین و امانت دار مردش بود.

الان دست همه گوشی است و از خانه و زندگی و سفره هایشان عکس می گیرند و برای هم می فرستند به جای اینکه سرشان به زندگی خودشان گرم باشد و به فکر تربیت درست بچه هایشان باشند.

جایگاه مادر جایگاه پدر در خانواده مقدس است و بچه ها از همان کودکی احترام گذاشتن و محبت کردن را از والدین یاد می گیرند.

بله عزیزجان آسمان همان آسمان است و خاک همان خاک فقط این آدم ها هستند که در طول این چند سال عوض شده اند و تغییر کرده اند حالا چه چیزی باعث این همه تغییر شد خدا می داند.

انشاءالله که عاقبت همه بچه ها ختم به خیر شود.

با این تفاسیر و درددل چند پیر دنیادیده فهمیدم که باید سعی کنیم شکل و رنگ و بوی خانواده های ایرانی- اسلامی را از لا به لای زندگی پیران و ساخوردگان بیرون بکشیم و بازنگری به زندگی گذشتگان داشته باشیم و نقاط مثبتش را تقویت کنیم و نقاط منفیش را اصلاح و درست آن را به خودمان و نسل های آینده گوشزد کنیم و چقدر نقش رسانه و سیستم آموزشی کشور در این ارزش دادن و بها دادن به خانواده و حرمت گذاشتن به آن مهم و اثرگذار است.

 ---------------- الهام شهابی ------------------ انتهای پیام/89001/
کلید واژه ها: خانواده - شورای فرهنگ عمومی - خبرگزاری فارس - سه روز - مادربزرگ ها - فرهنگ عمومی - مفهوم - تقویم رسمی - پدربزرگ ها - سوره - معنا - مادربزرگ - خبرگزاری - امام - قرار بود - پدربزرگ - متفاوت - انتخاب - گرسنگی - پیامبر - داستان - بانوی - فرهنگ - عمومی - تقویم - مسکین - خوراک - شورای - پاداش - هنگام

آخرین اخبار سرویس:
باید با زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت برای تعالی فردا گام برداریم

یک گلستانی در سکوی سوم کنکور کرونایی / محمد تیموری ماسوله: کلاس های خصوصی راه رسیدن به رتبه تک رقمی در کنکور نیست

جنگ نیابتی در منطقه شکست خورده است/اجرای 2 هزار برنامه در هفته دفاع مقدس

رییس جمهور: آمریکا امروز به نقطه شکست خود رسید/ ایران زیر بار قلدری آمریکا نرفته و نمی رود

فرمانده تیپ 25 نیروی مخصوص نزاجا: دفاع مقدس فرهنگ سازی کرد

هفته دفاع مقدس/ اسناد عملیات طلوع فجر

آغاز گفت وگوی زنده رییس جمهور با مردم

رییس جمهور: آمریکا امروز به نقطه شکست خود رسید

رییس جمهور: فشار حداکثری آمریکا علیه ایران منجر به انزوای حداکثری اش شده است

البرز وارد سومین موج قرمز کرونا شد

روحانی: امروز یک روز بیاد ماندنی بود

نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها برپا می شود

30 شهریور 99 روز بیادماندنی تاریخ دیپلماسی ایران

ساعت کار میادین میوه و تره بار تهران در نیمه دوم سال

شورای تبلیغ در شهرستان ها تشکیل شود

آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه»

فریدون مشیری و سروده هایی برای سربازان وطن

تشکیل کانون مشاوران جوان در فریدن

متن تبریک موفقیت تحصیلی به فرزند

وقت پایان دادن به نمایش مضحک خودنمایی آمریکا است

6 میلیارد ریال نوشت افزار و ماسک به ایتام کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد 

نفر اول کنکور تجربی: برنامه ریزی و مطالعه کیفی رمز موفقیتم در کنکور بود

موشن گرافیک «عقیق مقاومت» در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد 

نمایشگاه دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت استان ها افتتاح می شود

فراخوان انجمن قرآنی کویت برای کمک به سیل زدگان سودان

پایش دستگاه های قرآنی از ابتدای مهر ماه آغاز می شود / به روزرسانی سند قرآن و فضای مجازی

ویژه نامه جهاد و دفاع مقدس در حوزه نت به روز شد

فرمانداردلفان : ارزش های دفاع مقدس باید به نسل جوان منتقل شود

دولت روحانی چندبار از مردم عذرخواهی کرد؟

خطرناک ترین تحریف در مورد جنگ از زبان فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه

دفاع مقدس همچنان ادامه دارد/ سنگر و جبهه عوض شده است/ به تأسی از شهدا و رزمندگان به تقویت روحیه انقلابی ملت بپردازیم

تلاش برای آینده نباید متوقف شود/ رهنمود قرآن در امید به رحمت الهی

اجرای 100 عنوان برنامه دفاع مقدسی در رامسر

خطیب زاده: مردان دیپلماسی و مردان مقاومت دو بال قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند

وقت پایان دادن به مسخره بازی خودساخته آمریکا فرا رسیده است

برگزاری 250 عنوان برنامه در بزرگداشت هفته دفاع مقدس

نصیری؛ جنجال یک کیهانیِ سابق درباره حجاب

راه مقابله با مشکلات معیشتی مردم زیر بار اسم تحریم گم شده است/ تمام کارگران زیر خط فقر هستند

تدارک وسیع صدا و سیمای مرکز فارس در پاسداشت دفاع مقدس

درخواست بازگشت محدودیت ها و دورکاری کارمندان / شرایط کاملا قرمز در تهران

جو بایدن، فرشته نیست اما با ترامپ تفاوت دارد آقای قالیباف!

ولایتی: هیچ کس از آمریکا تبعیت نخواهد کرد

ماجرای استفاده شخصی مسئولان از آمبولانس های خصوصی چیست؟

امروز یک روز بیاد ماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور ما خواهد بود

120 نفر مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان آیت الله طالقانی بستری هستند

عملیات رفع گلوگاه های سیلابی کانال سیل برگردان غرب تهران

14 محکوم به قصاص در کرمان از مرگ رهایی یافتند

لزوم توجه به مسائل و مشکلات مبلغان در روستاهای استان همدان

وقت پایان دادن به نمایش مضحک خودنمایی آمریکا است

کمیته انتخابات جبهه پایداری فعالیت خود را آغاز کرد

تفسیری که 40 سال زمان برد!/ «تسنیم»؛ مبسوط ترین شرح و تفسیر قرآن در جهان اسلام

پاسخ دندان شکن نماینده پارلمان لبنان به بیانیه 4 نخست وزیر اسبق

طرح مقابله با اراذل و اوباش باید استمرار داشته باشد

دادستان گالیکش، مأمور بررسی موضوع ساخت وساز پارک ملی گلستان شد

لزوم توجه به مشکلات مبلغان در همدان

بلاتکلیف ماندن آبرسانی به همدان از سد تالوار

فرهنگ اهدای خون در دوران دفاع مقدس شکوفا شد

بیش از 281 هزار نفر زیر پوشش طرح های آبرسانی قرار گرفتند

اجرای 90 عنوان برنامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس در تربت حیدریه

ولایتی:هیچکس در جهان از آمریکا تبعیت نخواهد کرد

جو بایدن، فرشته نیست اما با ترامپ تفاوت دارد آقای قالیباف!

استخدام کارشناس بازاریابی در شرکت گام آبی فردا در تهران

مردان دیپلماسی و مردان مقاومت دو بال قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند

مجلس برای اقدام فوری ایران در صورت فعال شدن مکانیسم ماشه قانونی تصویب کند

تصاویر / برگزاری نشست ماهانه ائمه جمعه استان همدان

کم کاری دولت در رابطه با توسعه پروژه دولت الکترونیک

تعویض پرچم مزار شهدای بهشت زهرا (س) در هفته دفاع مقدس

ولایتی: پارس کردن های آمریکا به جایی نمی رسد

ضرورت توجه به الگوپذیری بیشتر از دفاع مقدس در گام دوم انقلاب

مستند «شهدای محرم» تولید شد

جلوگیری از ارسال دارو ظلم بی حساب دشمنان علیه ملت ایران است

آتش سوزی در جنگل های منطقه حفاظت شده شهرستان دنا

آمادگی برای زایمان/ ویدئو

«مهمات» به فرهنگسرای امام (ره) رسید

رهبر انقلاب فردا به مناسبت هفته دفاع مقدس سخنرانی می کنند

بیانکا ماریا اسکارچا درگذشت

دادستان روانسر: ضامن معتبر فقط کارمند نیست

رونمایی از تمبر 40 سالگی دفاع مقدس در کرج

ظرفیت سازی نهضت امام(ره) با تکیه بر عقیده و تکلیف گرایی / مسیر حل مسائل از مردم می گذرد

امیدواری های آقای مجری/ عکس

مقتل مظلوم بازآرایی شد

نقش ارتش در دفاع مقدس

اعلام نتایج پانزدهمین دوره ارزیابی و اعطای مدرک تخصصی به حافظان قرآن

عکس های منتخب/ آرامگاه اویس قرنی از دریچه دوربین «ایمان فاتحی»

ستاد کرونای استان قزوین: خبرنگاران عدم رعایت پروتکل های بهداشتی ادارات را رسانه ای کنند

جلسه هیئت مدیره اتحادیه قرآنی لرستان برگزار می شود

ولایتی:هیچکس در جهان از آمریکا تبعیت نخواهد کرد

مسجد درعین سادگی کانون بی نهایتی از ظرفیت هاست

پروژه آب رسانی به 59 روستای استان کرمانشاه به بهره برداری رسید

راه اندازی میز خدمت در شهرداری همدان مردم را از سرگردانی نجات می دهد

باید اجرای تعهدات یازده گانه اروپا را مطالبه کنیم/ ایران ابتکار عمل را در دست بگیرد

انتصاب شهردار فردیس، حقیقت یا شایعه؟

ویدئو/ آموزشهایی به کودکان درباره کرونا

تعبیر خواب مرده با لباس تمیز

استخدام طراح معمار در یک شرکت معتبر در تهران

آیا شیوع بیماری خطرناک تر از کرونا در منطقه صحت دارد؟/ واکنش معاون وزیر بهداشت به اظهارات روحانی: حرف رییس جمهور علمی نبود، غیرمنطقی بود

درخواست بازگشت محدودیت ها به تهران

پیام شهردار قم به مناسبت هفته دفاع مقدس

ملت ایران در جنگ 8 ساله معادلات دشمنان را برهم زد

معین: فضای مجازی به دلیل نبود اراده جهادی و انقلابی به خارج وابسته شده است/ اصلی ترین مشکل فضای مجازی غیربومی بودن خدمات است

«خانواده» یعنی «امنیت، پناهگاه، تکیه گاه»

«خانواده» یعنی «امنیت، پناهگاه، تکیه گاه»