مطالب مرتبط:
تقدیر از 34 اثر در یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی
برنامه پنجاهمین دوره جشنواره بین المللی جیفونی اعلام شد
قدیمی ترین جشنواره سینمایی لس آنجلس هم مجازی برگزار می شود
وضعیت جشنواره های بین المللی با توجه به شیوع کرونا در کشور
برنامه پنجاهمین دوره جشنواره بین المللی جیفونی اعلام شد
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 مرداد 1399 ساعت 10:052020-08-13دانش

یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی 27 مردادماه برگزار می شود


اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، دوشنبه 27 مردادماه با تقدیر از 35 برگزیده حقیقی و حقوقی داخلی و بین المللی برگزار می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، دوشنبه 27 مردادماه با تقدیر از 35 برگزیده حقیقی و حقوقی داخلی و بین المللی در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.

در این مراسم که با رعایت پروتکل های پیشگیری از کرونا با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و جمعی از برگزیدگان جشنواره به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود، صاحبان 19 اثر برگزیده داخلی (20 نفر)، هفت شخصیت برگزیده خارجی و همچنین هشت شخصیت ایرانی اعم از پیشکسوت علوم انسانی، پیشرو علوم انسانی و اسلامی، مترجم برتر، نظریه پرداز برجسته و انجمن علمی و نشریه علمی برگزیده معرفی و تقدیر می شوند.

غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی در نشست خبری جشنواره که صبح امروز به صورت حضوری و مجازی در پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد با اشاره به بیش از یک دهه برگزاری مستمر این جشنواره و تقدیر از مجموعه دبیرخانه خصوصاً داوران و رؤسای گروه های علمی برای به سرانجام رساندن یازدهمین جشنواره به رغم مشکلات ناشی از پاندمی کووید 19 گفت: فلسفه برگزاری این جشنواره تقدیر از عالمان حوزه علوم انسانی و اسلامی است و البته محدود به برگزیدگان جشنواره نیست و به همه فعالان این حوزه حتی در خارج از کشور تعلق دارد.

وی خاطرنشان کرد: در روزگار پرتغییر کنونی که از حجم بالایی از سیالیت برخوردار است نیاز به علوم انسانی و اجتماعی بیش از هر دوره ای احساس می شود چون مسائل و موضوعات مبتلابه در این روزگار نیازمند حضور علوم انسانی و اجتماعی و عالمان آن است.

با استفاده از این علوم است که می توانیم از مشکلات عبور کنیم و به نیازهای موجود پاسخ مناسب دهیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش علوم انسانی در دستیابی به پیشرفت و توسعه که طی یک صد سال اخیر، دغدغه اصلی عالمان و سیاست گذاران حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوده است اظهار داشت: باید بپذیریم که با علوم انسانی لاغر و ضعیف هرگز نمی توان به پیشرفت رسید و تنها جوامعی در این مسیر موفق بوده اند که از پشتوانه های تحقیقاتی و داشته های وسیع در حوزه علوم انسانی و اجتماعی برخوردار هستند.

دبیر جشنواره بین المللی فارابی تصریح کرد: رسالت علوم انسانی و اجتماعی، ارتقای کیفیت زندگی در شئون مختلف است و بر این اساس در جشنواره فارابی هم همواره بر هر دو وجه نظری و کاربردی پژوهش ها تاکید شده است.

علوم انسانی و اسلامی نقشی کلیدی در رفع نیازهای روز ما در عرصه های مختلف دارند که تحقق این امر مستلزم عبور از کلیشه ها و بازآرایی و تولید دانش و پژوهش های مرتبط با مسائل روز جامعه است.

بر همین مبنا جشنواره فارابی خصوصاً با توجه به گستره بین المللی آن می تواند بستر لازم را برای نقش آفرینی بیشتر عالمان علوم انسانی و اسلامی فراهم کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با تاکید بر نقش مؤثر اجتماعات و انجمن های علمی در کمک به تولید پارادایم ها و گفتمان های تازه برای عبور از مشکلات اظهار داشت: بخش قابل توجهی از داشته های ما در حوزه علوم انسانی و اسلامی به جشنواره فارابی به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای علوم انسانی کشور عرضه می شود و لذا می تواند به شناخت آسیب ها و خلاءها در این حوزه کمک کند تا در نهایت پژوهش ها و تحقیقات برای حل مشکلات کشور به عرصه عمل نزدیک شوند.

سید عبدالامیر نبوی، دبیر شورای علمی جشنواره هم در سخنانی با اشاره به تاکید دبیرخانه برای استفاده بیشتر از ظرفیت های دانشگاه های شهرستان ها در داوری آثار رسیده به جشنواره یازدهم اظهار داشت: 95 نفر در گروه های پانزده گانه جشنواره عضویت داشتند که در تمام کمیته ها حداقل یک تا سه نفر از خانم ها بودند.

479 نفر نیز به عنوان داور از داخل و خارج کشور با شورای علمی همکاری کردند که در مجموع 690 مورد داوری روی آثار رسیده به جشنواره انجام شد.

حسین میرزایی، رییس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی هم با اشاره به ارائه شش هزار و 36 اثر به دبیرخانه یازدهمین جشنواره فارابی که بالغ بر پنج هزار و 704 اثر (94.

5 درصد) در بخش داخلی و 332 اثر (5.

5 درصد) در بخش بین المللی شرکت داشته اند اظهار داشت: از نظر نوع اثر، دو هزار و 885 اثر (47.

8 درصد) در قالب کتاب، 533 اثر (8.

83 درصد) در قالب گزارش پایانی پژوهش، هزار و 196 اثر (19.

81 درصد) در قالب رساله دکتری و هزار و 422 اثر (23.

56 درصد) در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: از نظر رده سنی سه هزار و 981 نفر (66 درصد) از صاحبان آثار در رده سنی بزرگسال و دو هزار و 55 نفر (34 درصد) در رده سنی جوان (زیر 35 سال) قرار دارند.

همچنین حدود چهار هزار و 247 نفر (66 درصد) از صاحبان آثار، مرد و هزار و 789 نفر (29.

64 درصد) زن بوده اند.

به گفته میرزایی در بین گروه های پانزده گانه جشنواره نیز بیشترین آثار با تعداد 679 اثر (11.

25 درصد) متعلق به گروه علوم تربیتی، روان شناسی و علوم ورزشی بوده است.

رییس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی در خصوص برگزیدگان جشنواره نیز گفت: داوری آثار طی چهار، پنج مرحله صورت می گیرد و حداقل هایی برای معرفی آثار به عنوان تقدیر و برگزیده شدن در آیین نامه وجود دارد به همین دلیل است که در برخی از گروه ها هیچ برگزیده ای نداریم.

در بخش داخلی با داوری هایی که صورت گرفته از 19 اثر برگزیده و شایسته تقدیر در بخش بزرگسال و جوان تجلیل می کنیم که با توجه به اینکه یک اثر متعلق به دو نفر است، در این بخش 20 برگزیده خواهیم داشت.

در بخش بین الملل نیز از هفت نفر از شخصیت های برگزیده در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی از کشورهای اندونزی، لبنان، انگلستان، ژاپن، کانادا، گرجستان و آمریکا تقدیر می شود که دو نفر آنها، خانم هستند.

به گفته وی در بین آثار برگزیده داخلی، 15 اثر رساله دکتری و چهار اثر کتاب است و از لحاظ رده سنی، 11 اثر در بخش بزرگسال و هشت اثر در بخش جوان برگزیده شده اند.

رییس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به این که حدود 48 درصد آثار رسیده به جشنواره (دو هزار و 885 اثر) را کتاب تشکیل می دهد گفت: متأسفانه از بین این همه کتاب تنها چهار اثر حائز شرایط انتخاب به عنوان آثار برگزیده و شایسته تقدیر شناخته شده اند که نشان می دهد تالیفات این حوزه نیازمند توجه و تأمل جدی است و آثار فاخر علوم انسانی در حوزه کتاب اندک است.

در بخش تحقیقات هم متأسفانه اثر چندان ویژه ای در بین آثار واصله نداشتیم و عمده آثار موفق را رساله های دکتری تشکیل می دهند که نشان می دهد علی رغم انتقادهایی که به آموزش عالی کشور می شود تا اطلاع ثانوی، اصیل ترین و شایسته ترین تحقیقات علوم انسانی کشور، رساله های دکتری هستند و لازم است نهادهای مسؤول مثل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم حمایت بیشتری از تحقیقات دکتری داشته باشند.

میرزایی تصریح کرد: در بخش جنبی (ویژه) یازدهمین جشنواره فارابی از دو تن از شخصیت های فقید پیشروی علوم انسانی و اسلامی و دو نفر از پیشکسوتان علوم انسانی - که یک نفر آنها، خانم هستند - تقدیر می شود.

در این بخش همچنین یک مترجم برتر، یک نظریه پرداز برجسته و یک انجمن علمی برتر و یک نشریه علمی برگزیده مورد تقدیر قرار می گیرند.

رییس دبیرخانه یازدهمین جشنواره فارابی در پایان با اعلام این که اختتامیه جشنواره فارابی روز دوشنبه 27 مرداد ساعت 10 تا 12 با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور و وزیر علوم در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم برگزار می شود، گفت: از خرداد ماه پیگیری زیادی برای برگزاری اختتامیه داشتیم اما به دلیل شیوع کرونا این کار به تأخیر افتاد.

امیدوار بودیم بتوانیم جشنواره را به صورت حضوری برگزار کنیم اما باز به دلیل شیوع کرونا چنین امکانی فراهم نشد و با تاکید رییس جمهور قرار شد اختتامیه به صورت مجازی حضوری با حداقل نفرات از جمله برگزیدگان داخلی که شرایط حضور در محل مراسم را دارند برگزار شود.

برگزیدگان خارجی هم به صورت وبینار در مراسم حضور پیدا می کنند و جوایز آن ها از طریق سفارتخانه ها به دستشان خواهد رسید.


کلید واژه ها: جشنواره بین المللی فارابی - بین المللی - علوم انسانی - برگزار - برگزیده - جشنواره - تحقیقات - وزارت علوم، تحقیقات و فناوری - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری - یازدهمین - علوم - فارابی - فناوری - برگزیدگان جشنواره - اختتامیه - داخلی - پیشگیری از کرونا - مراسم اختتامیه - دوشنبه - حقوقی - تقدیر - مراسم - حقیقی - شخصیت - برگزیدگان - ویژه - حضور - علمی - خبرگزاری - پیشکسوت

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی خوی برای جذب در 73 رشته کارشناسی و کاردانی

ذاکری: 750 دانشجو متقاضی اسکان در خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت هستند

دانشجویان خارجی از آبان در دانشگاه چابهار مشغول به تحصیل می شوند

مصائب و دغدغه های مصاحبه مجازی پذیرفته شدگان دکتری

مصائب و دغدغه های مصاحبه مجازی پذیرفته شدگان دکتری

کلاس های آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه سمنان به صورت ترکیبی است

صرفه جویی مالی دانشگاه ها در کرونا به بهبود زیرساخت دانشجویی اختصاص می یابد

141 هزار نفر متقاضی ورود بدون کنکور به دانشگاه ها شدند

نیم قرن کنکور

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

دست آورد علمی-پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه پیوند عضو

تحول در صنعت شبیه سازی پروازهای کشور/ پیشرفته ترین «شبیه ساز پرواز بالگرد» ساخته شد

استخدام مسئول دفتر خانم در مجموعه اسکورایز در تهران

اخذ مجوز جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه بین المللی چابهار

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 منتشر شد

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 منتشر شد

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 منتشر شد

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 منتشر شد

اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته کنکور 99 منتشر شد

تأثیر ساختار روایی در تحلیل پدیده «جعل حدیث» در پژوهش نامه علوم حدیث تطبیقی

روز باز در دانشگاه شهید بهشتی

مرحله نهایی بیست وپنجمین المپیاد علمی دانشجویان کشور فرا رسید

جزییات مرحله نهایی بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی اعلام شد

غلامی: خوشنویسی بخشی از هویت فرهنگی مردمان راه ابریشم است

1500 مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد لغو شد

رقابت هزار و 677 برگزیده المپیاد علمی دانشجویی در روز جمعه 25 مهر

اخذ مجوز جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه بین المللی چابهار

رتبه برتر کنکور سراسری توسط دانش آموز هم استانی

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری تمدید شد

زمان پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه جیرفت تمدید شد

نتیجه کنکور کارشناسی ارشد 99 حافظان قرآن اعلام شد

امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت رجا و دانشگاه یزد

روحانیت در دانشگاه؛ نقطه امید و تسلای دانشگاهیان

روحانیت در دانشگاه؛نقطه امید و تسلای دانشگاهیان

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور 99

کارت شرکت در آزمون شفاهی دانشنامه پزشکی فردا، 6 مهرماه منتشر می شود

2 اختراع استاد دانشگاه آزاد تهران شمال در میان طرح های برگزیده رویداد ملی ایده بازار

نتایج آزمون گواهینامه و دانشنامه پزشکی منتشر شد

1500 مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد لغو شد/ دانشگاه: تاریخ جدید اعلام می شود

نه به انتقال آب کارون، نه به ایجاد غیزانیه ها

تمدید انتخاب رشته کنکور 99 تا 7 مهر

تمدید انتخاب رشته کنکور 99 تا 7 مهر

نتایج آزمون کارشناسی ارشد حافظان قرآن مجید اعلام شد

دستگاهی که ویروس های موجود در هوا را ردیابی می کند

محققان ژاپنی مینی قلب ساختند

اختصاص رشته های حسابداری، معماری، مکانیک و برق به دانشگاه آزاد اسلامی سقز

کتاب «ایران، آمریکا؛ گذشته، حال، آینده» روانه بازار نشر شد

ناسا قطب جنوب ماه را برای فرود فضانوردان هدف قرار داد

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری تمدید شد

جزییات روند برگزاری مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری تمدید شد

کلام ناب وحی مهم ترین عامل برون رفت از مشکلات است

امشب پایان انتخاب رشته کنکور 

دوفصلنامه «پژوهشنامه تفسیر و زبان قرآن» در ایستگاه 16

سرپرست گروه آموزشی علوم قرآن و حدیث دانشگاه مازندران منصوب شد

نتیجه کنکور کارشناسی ارشد 99 حافظان قرآن اعلام شد

رقابت هزار و 677 برگزیده المپیاد علمی دانشجویی در روز جمعه 25 مهر ماه

رقابت 1500 برگزیده المپیاد علمی دانشجویی در روز جمعه 25 مهر ماه

زمان برگزاری مصاحبه آزمون دکتری 99 دانشگاه کردستان برای جاماندگان اعلام شد

تمدید انتخاب رشته کنکور 99 تا 7 مهر / رشته های جدید امشب اعلام می شود

وزیر ارتباطات: 120 گیگ اینترنت رایگان به اساتید دانشگاه ها تعلق گرفت

اعلام مهلت مجدد برای ویرایش اطلاعات ثبت نامی آزمون استخدامی دانشگاههای پزشکی

تشکیل کمیسیون خانواده در مجلس اقدامی مؤثر برای مقابله با تهاجم فرهنگی است

تمدید انتخاب رشته کنکور 99 تا هفتم مهرماه / رشته های جدید دانشگاه ها، امشب اعلام می شود

هدیه وزیر ارتباطات به اساتید و وعده به دانشجویان

ظرفیت و نحوه پذیرش برخی از دانشگاه های مشهد+جزییات

جزییات برگزاری طرح کمک های مؤمنانه در دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان

جزییات برگزاری مجازی مصاحبه دکتری

ریاضیات شغل ایجاد می کند

دانشگاه نسل چهارم به دنبال رفع مشکل صنعت و جامعه است

ما ملت امام حسینیم / شماره پنجم نشریه دانشجویی «سبحان» منتشر شد

دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر میزبان مصاحبه دکتری در مازندران

روباتی که برنامه نویسی آموزش می دهد + فیلم

تلوزیون؛ قدرتمندترین ابزار صنعت سرگرمی

قدردانی از عوامل تولید نخستین کتاب صوتی دانشگاه سمنان

روباتی که برنامه نوسی آموزش می دهد + فیلم

پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی

مدارس کرمانشاه تعطیل شد

نتایج آزمون کارشناسی ارشد حافظان قرآن مجید اعلام شد/ آزمون شفاهی صحت حفظ دیگر برگزار نمی شود

از پیشنهاد راه اندازی دانشکده صنایع خلّاق تا ساخت یادمان شهید مدافع حرم

توانمندی دانشگاه آزاد اسلامی مازندران در حل مشکلات صنعت برق

مقاله استاد ایرانی اثر برگزیده یک مجله معتبر بین المللی شد

روابط عمومی ها ‏جمع بندی مناسبی از دستاوردهای دولت داشته باشند

زمان ویرایش حوزه امتحانی آزمون استخدامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تمدید شد

برگزاری نخستین جلسه از نشست های نیاز امروز برای آزمون فردا

جزییات مصاحبه دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی قم/ حضور داوطلبان الزامی است

قطار در خراسان جنوبی به خط پایان می رسد؟

بشیریان رییس فدراسیون دانشگاهی شد

تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد پزشکی

طرح «جمعه های جهادی» از طرف بسیج دانشجویی علوم پزشکی همدان آغاز شد

آغاز اولین کنگره بین المللی علوم زیست پزشکی در اصفهان

یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی 27 مردادماه برگزار می شود

یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی 27 مردادماه برگزار می شود