موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - هواداران استقلال - الاهلي عربستان - تيم فوتبال استقلال - شبكه ملي اطلاعات - فوتبال استقلال - حقوق بازنشستگان - انتخاب رشته - اداره كل راهداري خراسان رضوي - تسهيلات بانك هاي عامل - زنده ياد ناصر حجازي - شهر آبعلي - اعظم السادات فراحي - انتخابات شوراها - اميرلو - بخشداري مركزي - ثروتمندترين زن آسيا - منويات رهبري - خانه كت - كوچك بازار - مرتضي ضامني

مطالب مرتبط:
دنیای پر رمز و راز چپ دست ها
ببینید | مشکلات چپ دست ها در دنیای راست دست ها!
استقلال وارد دنیای کشتی می شود/عکس
«دنیای زیتون» در کتابفروشی ها 
انفجار بیروت بهانه ای دست آمریکایی ها جهت تحریم مقامات لبنانی
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 18:452020-08-12پزشكي

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها


برخی براساس تصورات غلط، چپ دست بودن را نوعی ناهنجاری می دانند، به طوری که برخی خانواده ها برای فرار از این باورهای نادرست، کودکان خود را مجبور به استفاده از دست راست خود می کنند.

- در صورتیکه این موضوع از دیدگاه پزشکی و علوم اعصاب شناختی مزایای متعددی برای فرد به همراه دارد، گرچه به لحاظ علمی مشکلاتی نیز برای فرد چپ دست وجود دارد.

آفتاب نیوز : "تربیت دست که از دوره شیرخوارگی آغاز می شود، اهمیت فراوانی دارد زیرا دست هم وسیله آفرینش و هم وسیله دانـش است.

وانـگهی حس لامسه اطفال اطمینان بخش ترین حواس است، تا جایی که این حس بر اثر تماس با اشیا و گرفتن آن ها، اطـلاعات وهـمی حواس دیگر را اصلاح می کند.

(دبس،1370،ترجمه کاردان ،ص 85) این موضوع که چرا افراد از دست راست یا چپ خود، بیشتر استفاده می کنند و این ارجحیت چه چیزی را در خصوص عملکرد مغز آنها نشان می دهد، همواره در 150 سال گذشته مورد مطالعه قرار گرفته است اما محققان هنوز نمی دانند چرا حدود 10 درصد مردم چپ دست هستند.

در گذشته کودکانی که به طور طبیعی چپ دست بودند، تشویق می شدند یا مجبورشان می کردند تا از دست راست خود استفاده کنند.

این امر بیشتر از پیش داوری در ارتباط با چپ دستی یا رواج بیشتر وسایل مورد استفاده برای راست دستان بود اما امروز چپ دستی قابل قبول تر از گذشته است.

اطلاعات موجود در مورد چپ یا راست دستی اندک بوده، اما آنچه مسلم است که برتری استفاده از یک دست منعکس کننده نوع ارتباطات داخل مغز به شمار می رود، اینکه چرا از هر 2 تن یک تن چپ دست است، جزو اسرار بوده و هنوز علت ژنتیکی مشخصی برای آن به اثبات نرسیده و احتمال دارد، پدر و مادری که هر 2 راست دست هستند، فرزندشان چپ دست شود.

روز جهانی چپ دستان برای نخستین بار در 1976 میلادی شکل گرفت.

هدف از نامگذاری این مناسبت، مشکلاتی بود که بیشتر چپ دستان با آن مواجه می شوند.

بسیاری از ابزار، تجهیزات از جمله قیچی، موچین، اره و سایر تجهیزات ورزشی، مناسب افراد راست دست ساخته شده اند و همین موضوع باعث شده است که چپ دستان با مشکلات زیادی روبرو شوند یا مجبور باشند که برخی کارها را به سختی و با دست راست انجام دهند.

حدود 10 درصد جمعیت جهان، چپ دست هستند.

از نظر این افراد برخی ابزار و امکانات ناعادلانه ساخته شده است و آنان را با چالش های فراوانی روبرو می کند.

سیزدهم اوت (23 مرداد)به منظور افزایش آگاهی در مورد این تفاوت و مشکلاتی که گاهی افراد چپ دست با آن مواجهند، روز جهانی چپ دستان نامگذاری شده است.

محققان هنوز در جست وجوی پاسخ اند مغز 2 نیمکره راست و چپ دارد و پژوهشگران مغز، زمانی تصور می کردند که چپ یا راست دستی نشان می دهد، کدام یک از نیمکره های مغز نیمکره غالب است.

با این حال اگر این مطلب درست بود، نشان می داد که کارکردهای دیگر انسان که توسط مغز کنترل می شود، باید تحت تاثیر این نیم کره مسلط باشد که به نظر نمی رسد، صحیح باشد.

یکی دیگر از دشواری های محققان این است که اولویت دادن به یک دست برای همه افراد قطعی نیست.

در حالی که بعضی از افراد به طور منحصر برای همه کارها از یک دست استفاده می کنند.

بعضی دیگر ترجیح می دهند، بسته به نوع فعالیت از دستان خود استفاده کنند.

زمانی اعتقاد بر این بود که افراد راست دست، تسلط کلی در سمت راست بدنشان دارند به این معنی که پا، چشم و گوش سمت راست آنها نیز قوی تر است اما اکنون می دانیم که این چنین نیز نیست.

ما هر چه بیشتر در خصوص چپ و راست دستی و ارتباط آنها با عملکرد مغز تحقیق کنیم، بیشتر متوجه می شویم که بسیار از مباحث را در این خصوص نمی دانیم.

مـجبور سـاختن کودک به تغییر چپ دستی اگـرچه دست چپ بودن با ناراحتی هایی همراه بوده و ممکن است در شخصیت کودک اثر سوء به جـا گذارد اما با توجه به اختلالاتی که تغییر چپ دستی ایجاد می کند، چنین بـه نظر می رسد که مـجبور سـاختن کودک به تغییر چپ دستی مقرون به صواب نیست.

در مواردی که کودک اصرار زیادی در چپ دستی ندارد، پدر، مادر و دیگر مربیان می توانند با تشویق و هدایت، او را به سوی راست دستی سوق دهند اما در مـورد کودکی که به حفظ چپ دستی خود اظهار تمایل می کند، نباید دخالتی کرد، زیرا به آسانی ممکن است، تعادل روانی او آسیب ببیند.

پس در این موضوع باید بسیار محتاط بود و به خصوص بـه هـیچ وجه طفل را مجبور به راست دستی نکرد.

(شعاری نژاد،1372، ص 243) از طرف دیگر در کودکان راست دست نیز تخصص بیش از حـد خـشک تأسف انگیز است.

زیرا تربیت دست چپ نیز تا حدودی در زندگی آدم بالغ عادی ، نتایج گران بهایی دارد.

گذشته از این، هرگاه بر اثر پیش آمدی شخصی از به کار انداختن دست راست محروم شد، تـربیت حـرکتی مـجدد او از این راه آسان تر خواهد بود.

(دبـس،تـرجمهء کـاردان،1370،ص 89 ) چگونگی برخورد با کودکان چپ دست یکی از مسائل دقـیق مـربوط بـه تربیت دست ها، چگونگی برخورد با کودکان چپ دست است.

اهمیت فوق العاده تربیت دست ها و مـشاهده ایـن کـه افراد بیشتری با دست راست کار می کنند، سبب شده است کـه مـشاهده چپ دستی کودکان، مربیان و به خصوص والدینشان را نگران سازد.

این امر، هر چند به خودی خـود نـقیصه ای نیست.

با این همه بزرگ کردن مـوضوع عـاقلانه نیست و نه تنها مساله را حل نمی کند، بلکه به خودی خود مشکل ساز اسـت .

(شـکوهی، 1369،ص ص 148-147) شـیوع و عمومیت راست دستی از زمـانی کـه تمدن به وجود آمده و انسان دستگاه ها و وسایلی برای تأمین مایحتاج خود اختراع کرده اسـت، ایـن طور احساس شده که یـکی از دسـت ها باید نـقش اول را در انـجام دادن کارها به عهده بـگیرد و دست دیگر آن را کمک کند.

به عللی که بر ما روشن نیست، دست راست را در همان زمـان ها تـقدم داشته و نسل های بعد این تقدم را بـه عـنوان یـک رسـم و سـنت پذیرفته اند و در نتیجه در تـمام دنـیا شمار راست دست ها بیشتر است.

می توان گفت که بیش از 95% افراد بشر راست دست هستند.

در برخی از کشورها از جمله چین از چپ دستی جلوگیری می شود، چون چپ دستی را ترک سنت دیرین می دانند.

به همین سبب، آن را تقبیح می کنند و چنان چه کودکی عـادت به چپ دستی کند، پدر و مادرش مورد سرزنش قرار می گیرند.

(شعاری نژاد،1372 ،ص 239) رشد و تکامل راست یا چپ دستی نوزاد انسان نه راست دست و نه چپ دست است اما در ماه های نخست زندگی کم کم بـه یـکی از دست ها تمایل بیش تری نشان می دهد.

در 6 ماهگی بیشتر نوزادان یکی از 2 دست را به طور مساوی به کار می برند اما به طور کلی در نخستین چپ دستی و راست دستی جنبه فطری نداشته، بـه عـملکرد نیمکره های مغز بستگی دارد.

به طوری که در فرد چپ دست نیمکره راست مغز قوی تر و در فردی راست دست نیمکره چپ مغز قوی تر است.

این نظریه جـدیدترین و در عـین حال عاقلانه ترین دلیل برای چـپ دسـتی و راست دستی است.

در کشور ما نیز گاهی میان طبقات روشنفکر و تحصیل کرده هـم ایـن طـور شـایع اسـت که چپ یـا راسـت دستی منشأ فطری دارد و اگر بخواهیم کودک را هدایت کنیم که بیشتر دست راستش را به کار ببرد، در طـبیعت وی دسـت بـرده ایم .

این فکر در بعضی از پدران و مادران نـیز اثـر گـذاشته و آنـان را مـعتقد کـرده است که کودک را باید مطلقا به اختیار خود گذاشت تا طبق تمایل خویش چپ یا راست دست شود و از این می ترسند که اگر دخالتی در این مورد بـشود، ممکن است به اختلالات بدنی و روانی از قبیل لکنت زبان منجر شود.

به نظر بعضی از روانشناسان، تـأخیر در برقراری تفوق یکی از دست ها زیان آور است زیرا کودک مردد و متزلزل می ماند در برابر عوامل و شرایط محیط مقاومت بیجا می کند و عصبانی و بدبین می شود.

چنین کودکی در انجام دادن کارهای بدنی از همسالان خود عـقب مـی ماند و این وضع به لکنت زبان منجر شده، موجب پدید آمدن اشکالات فراوان در خواندن و نوشتن و حتی احساس حقارت می شود.

(شعاری نژاد،1372،ص ص 241-240) راست دستی، چپ دستی این که کودک راست دست یا چپ دست شود، از این که کودک در تغییر دست تردید داشته باشد، بهتر است.

بـرقراری تـفوق دست موجب احساس ثبات و اطمینان از یک طرف و کسب مهارت های کامل در فعالیت ها از جهت دیگر می شود.

چنانچه کودک در انجام دادن فعالیت ها و مهارت های گوناگون که در آن ها به یک دست نیاز است، پیوسته دست خـود را تـغییر دهد، در آن فعالیت هیچ گاه به مرحله استادی نخواهد رسید.

تعبیه وسایل مورد استفاده ماشین آلات و وسایل خانه،آلات ورزشی، روش های تـدریس و تـمام ادوات و وسایل برای افراد راست دست تهیه شده اند.

هنگامی که فرد بخواهد در جهان راست دست ها زندگی کند، شایسته است که او نیز راست دست شود.

یکی از روان شناسان معروف آمریکایی مـی نویسد: مـمکن است ، اشکالی که در کودک ناگزیر است به سبب چپ دست بودن متحمل شود، بسیار ناچیز باشد اما نمی توان منکر شد که چپ دستی، سرانجام اشکالاتی با خود همراه دارد .

(شـعاری نژاد،1372 ،صـص 243-241) چپ دستی و پیامدهای آن تمام تحقیقاتی که در خصوص موضوع راست دستی و چپ دسـتی بـه عـمل آمده اند، نشان می دهند که کودک عمدتا از طریق یـادگیری چـپ دست و راست دست می شود و چندان منشأ ارثی و فطری برای آن وجود ندارد.

پس آشکار است از هنگامی که کودک می تواند، کـاری را بـا یـک دست انجام دهد، باید کوشید که دست راست خود را بـه کار برد.

کودک به علل بـدنی یـا به دلیل انس گرفتن شدید به چپ دستی، هنگام تغییر ممکن اسـت، سـخت مـقاومت و پایداری کند و اگر بخواهیم این مقاومت را از میان ببریم به شخصیت وی ضربه جبران ناپذیری وارد می کنیم و ایـن چـنین کـودکی ممکن است در سراسر زندگی خود مبتلا به لکنت زبان و دیگر اختلالات بـاشد.

(شـعاری نژاد،1372،ص 242 ) تحقیق در مورد کودکان و نوجوانان ناسازگاری که در مراکز درمانی و تربیتی مورد معاینه قرار گرفته اند، نشان می دهد کـه غـالبا علت ناسازگاری، گذشته از اختلالات تکلم و از شیر باز گرفتن ، این است آنها خـواسته اند، چـپ دستی را به اجبار به راست دستی تـبدیل کـنند.

(دبـس،1370،ترجمهء کاردان،ص 88) فهرست منابع: 1.

دکتر شعاری نژاد،علی اکبر(1372):روان شناسی رشد،چاپ نهم ،تـهران، انـتشارات اطلاعات.

2.

دکتر شکوهی،غلامحسین(1369):تعلیم و تربیت و مراحل آن،مشهد،چاپ نهم،انتشارات آستان قدس رضوی.

3.

دبس،موریس(1370):مراحل تربیت،ترجمهء علی محمد کاردان،چـاپ نـهم ، تهران ،انتشارات دانشگاه تهران.


کلید واژه ها: چپ دست - استفاده - موضوع - علوم اعصاب - عملکرد مغز - خانواده ها - ناهنجاری - حواس - حس لامسه - فراوانی - اطمینان - خانواده - عملکرد - مطالعه - دیدگاه - آفرینش - کودکان - تصورات - اصلاح - لامسه - اهمیت - آفتاب - اعصاب - پزشکی - گذشته - همراه - افراد - فرار - مورد - قرار

آخرین اخبار سرویس:
دارچین سرشار از کلسیم و آهن

گله حریرچی از نبود امکانات

تعبیر خواب مقعد از دیدگاه های مختلف

دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان 43 مبتلای جدید کرونا شناسایی کرد

فال روز پنجشنبه 3 مهر1399

آیا خوردن چای برای کودکان ضرر دارد؟

تلاش های جهانی برای تولید واکسن کرونا به کجا رسیده اند؟

چگونه شانس بارداری را زیاد کنیم؟

آیا خوردن سوسیس در بارداری مضر است؟

علت عفونت گوش در بارداری

ورزش کردن برای بیماران تازه بهبودیافته از کووید 19 می تواند خطرناک باشد

آقایان، این سرطان را با تخمه ژاپنی از خود دور کنید!

با ویتامین C از مفاصل خود محافظت کنید

وضعیت کرونا خطرناک تر می شود | تفاوت موج اول و دوم کرونا در ایران با موج سوم | تازه اول بازی پاندمی است!

هر بیمار کرونا در ایران چند نفر را آلوده می کند؟ | 29 استان در وضعیت قرمز کرونا

چرا نباید به غذا و نوشیدنی فوت کرد؟

حریرچی: وضعیت کرونا خطرناک تر می شود | تفاوت موج اول و دوم شیوع کرونا در ایران با موج سوم | تازه اول بازی پاندمی است!

6 منبع غذایی مهم برای پیشگیری از اضطراب

نوشیدنی در دوران بارداری، فواید آب ولرم

بعد از سقط جنین چه زمانی برای بارداری مناسب است؟

هر بیمار کرونا در ایران، چند نفر را آلوده می کند؟ | 29 استان در وضعیت قرمز کرونا

علائم خارش پستانها در بارداری

حفاظت از مفاصل با ویتامین «سی»

وضعیت انفجاری کرونا در 5 استان ایران | درصد عجیب فوتی ها در بین بستری شده های کرونا

بعد از سقط جنین چه زمانی برای بارداری مناسب است؟

علت عفونت گوش در بارداری

تب خمینی شهر بالای 40 درجه است/از شنبه بحث دوری کاری در ادارات مطرح است

ضرورت همزیستی با کووید 19

نشانه هایی که می گوید شما خواب کافی ندارید

نوشیدنی در دوران بارداری، فواید آب ولرم

6 کاری که هنگام ورزش نباید انجام دهیم

اهمیت سلامت زنان، عوارض خودارضایی

بهترین خوراکی هایی که قبل از خواب باید خورد!

ناامیدی رییس کمیسیون بهداشت از واردات واکسن آنفلوآنزا | دلیل ناکامی ایران در تامین واکسن چه بود؟

آیا دوقلو داشتن خوب است؟

ناامیدی رییس کمیسیون بهداشت به وارد شدن واکسن آنفلوآنزا | دلیل ناکامی ایران در تامین واکسن چه بود؟

بستری های کرونا در اردبیل همچنان در ریل صعود

زالی: باید به سمت اعمال محدودیت ها در تهران حرکت کنیم

گلایه مدیر شبکه بهداشت گنبد از کم توجهی بانک ها به رعایت پروتکل های بهداشتی

مشکلات بهداشتی کودکان، علت تنفر از حمام

بایدها و نبایدهای سلامت ناخن

زالی: تهران هفته سخت تر کرونایی را در پیش دارد

خواص دود کندر برای درمان مشکلات تنفسی

ظرفیت همه بیمارستان های درگیر کرونا در ارومیه تکمیل شده است

مدافعان سلامت

خواص نان سبوس دار/ شیرهای کم چرب روغن پالم ندارند

به زودی در استان اصفهان شرایط بحرانی اعلام می شود

کودک کرونایی تا چند ماه علائم کووید 19 دارد؟

زالی: هفته سختی درانتظار تهران است

وضعیت وخیم کرونا در اصفهان؛ به زودی شرایط بحران اعلام می کنیم / ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل است

کرونا در قم بسیار نگران کننده شد؛ باید منتظر فاجعه باشیم | استاندار: محدودیت ها بر می گردد

واکسن کووید-19 | روی کودکان واکسن کووید-19 آزمایش شود

خطر موج سوم کرونا

داروی گیاهی در درمان کرونا موثر است؟

صدور کارت معاینه فنی خطوط فرآوری و ضدعفونی گندم و جو

خرید محصولات بهداشتی، مناسب برای زنان

خرید محصولات بهداشتی، مناسب برای زنان

وضعیت شیوع کرونا در قم بسیار نگران کننده شد / رعایت پروتکل های بهداشتی از 80 به 62درصد رسید

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در دوم مهرماه

رییس خانه بهداشت از وضعیت وخیم قم در موج دوم شیوع کرونا خبر داد

ظرفیت بیمارستان های کرونایی اصفهان در حال تکمیل/تعطیلی جراحی های الکتیو استان از شنبه

استفاده از ژل لوبریکانت، چه تاثیری بر بارداری دارد؟

هشدار فرماندار هشترود درباره عواقب بی توجهی به پروتکل های بهداشتی

واردشدن 2 داروی جدید در پروتکل درمانی کووید-19

رییس علوم پزشکی: وضعیت کرونا در قم بسیار نگران کننده است

روند ابتلا به کرونا در زنجان افزایشی و وضعیت قرمز است

به تعویق انداختن درمان این بیماری ها در پاندمی کرونا ممنوع+ فیلم

ثبت 554 مرگ بر اثر کرونا در لرستان/ وضعیت استان قرمز است

اوج گیری دوباره کرونا در آذربایجان غربی/ تکمیل ظرفیت 4 بیمارستان ارومیه

حتی در پاندمی کرونا زیاد دست های خود را نشویید/ اگزما در کمین است

چرا ابتلا به آنفلوآنزا در مادران باردار خطرناک است؟

کرونا جان 3هرمزگانی دیگر را گرفت

شناسایی 43مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

درمان بهتر بیماری ها با کمک سلول های مصنوعی

شناسایی 43 مورد جدید مبتلا به کرونا در سمنان

کرونا در لبنان؛ 13 قربانی و  940 مبتلای جدید

مرگ 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان | خمینی شهر مانند مریضی با تب 40درجه است | در اربعین دسته بری و پیاده روی نداریم

70 درصد مردم استان اردبیل از ماسک استفاده می کنند

فوت 5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان

کاهش وزن با کمک یک چای تند

آرتروز یا بیماری استئوآرتریت چیست و درمانش کدام است؟

مرزبانان آستارا خون اهدا کردند

زالی: تهران هفته سخت تر کرونایی را در پیش دارد

مصرف مولتی ویتامین در بارداری چگونه است؟

کشف جدید دانشمندان درباره ساختار ویروس کرونا

پیری زودرس چگونه می رسد؟

دانشگاه علوم پزشکی قم: فوت 10 بیمار کرونایی در قم/ نگران هستیم که موج سوم بی رحم تر از پیک اول آن باشد/ در حال حاضر شیوع به صورت خانوادگی انجام می شود

تعبیر خواب ران مرغ اشاره به جنس مونث دارد

سندروم داون جنین، پرخطر یعنی چه؟

درخواست متخصصان بیماری های عفونی کودکان؛ واکسن کرونا روی کودکان آزمایش شود

وضعیت وخیم کرونا در یک کلانشهر؛ به زودی شرایط بحران اعلام می کنیم | ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل است

5 مادر باردار بر اثر کرونا در اصفهان فوت شدند

تلف شدن صدها فیل با باکتری آبی

استان اصفهان به زودی در شرایط بحران کرونا قرار می گیرد / ابتلای 30 بیمار کودک و نوجوان در هفته گذشته

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق، بیمه و مزایا در البرز

روند صعودی مبتلایان به کروناویروس تا سه هفته آینده ادامه دارد

5 مادر باردار در اصفهان قربانی کرونا شدند

جلوگیری از ذوب شدن آرایش به روش کره ای

پوشش بیمه تکمیلی برای قالیبافان

تلاش کادر درمان کمتر از رشادت های رزمندگان دفاع مقدس نیست

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها