مطالب مرتبط:
دنیای پر رمز و راز چپ دست ها
ببینید | مشکلات چپ دست ها در دنیای راست دست ها!
استقلال وارد دنیای کشتی می شود/عکس
«دنیای زیتون» در کتابفروشی ها 
انفجار بیروت بهانه ای دست آمریکایی ها جهت تحریم مقامات لبنانی
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 18:452020-08-12پزشكي

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها


برخی براساس تصورات غلط، چپ دست بودن را نوعی ناهنجاری می دانند، به طوری که برخی خانواده ها برای فرار از این باورهای نادرست، کودکان خود را مجبور به استفاده از دست راست خود می کنند.

- در صورتیکه این موضوع از دیدگاه پزشکی و علوم اعصاب شناختی مزایای متعددی برای فرد به همراه دارد، گرچه به لحاظ علمی مشکلاتی نیز برای فرد چپ دست وجود دارد.

آفتاب نیوز : "تربیت دست که از دوره شیرخوارگی آغاز می شود، اهمیت فراوانی دارد زیرا دست هم وسیله آفرینش و هم وسیله دانـش است.

وانـگهی حس لامسه اطفال اطمینان بخش ترین حواس است، تا جایی که این حس بر اثر تماس با اشیا و گرفتن آن ها، اطـلاعات وهـمی حواس دیگر را اصلاح می کند.

(دبس،1370،ترجمه کاردان ،ص 85) این موضوع که چرا افراد از دست راست یا چپ خود، بیشتر استفاده می کنند و این ارجحیت چه چیزی را در خصوص عملکرد مغز آنها نشان می دهد، همواره در 150 سال گذشته مورد مطالعه قرار گرفته است اما محققان هنوز نمی دانند چرا حدود 10 درصد مردم چپ دست هستند.

در گذشته کودکانی که به طور طبیعی چپ دست بودند، تشویق می شدند یا مجبورشان می کردند تا از دست راست خود استفاده کنند.

این امر بیشتر از پیش داوری در ارتباط با چپ دستی یا رواج بیشتر وسایل مورد استفاده برای راست دستان بود اما امروز چپ دستی قابل قبول تر از گذشته است.

اطلاعات موجود در مورد چپ یا راست دستی اندک بوده، اما آنچه مسلم است که برتری استفاده از یک دست منعکس کننده نوع ارتباطات داخل مغز به شمار می رود، اینکه چرا از هر 2 تن یک تن چپ دست است، جزو اسرار بوده و هنوز علت ژنتیکی مشخصی برای آن به اثبات نرسیده و احتمال دارد، پدر و مادری که هر 2 راست دست هستند، فرزندشان چپ دست شود.

روز جهانی چپ دستان برای نخستین بار در 1976 میلادی شکل گرفت.

هدف از نامگذاری این مناسبت، مشکلاتی بود که بیشتر چپ دستان با آن مواجه می شوند.

بسیاری از ابزار، تجهیزات از جمله قیچی، موچین، اره و سایر تجهیزات ورزشی، مناسب افراد راست دست ساخته شده اند و همین موضوع باعث شده است که چپ دستان با مشکلات زیادی روبرو شوند یا مجبور باشند که برخی کارها را به سختی و با دست راست انجام دهند.

حدود 10 درصد جمعیت جهان، چپ دست هستند.

از نظر این افراد برخی ابزار و امکانات ناعادلانه ساخته شده است و آنان را با چالش های فراوانی روبرو می کند.

سیزدهم اوت (23 مرداد)به منظور افزایش آگاهی در مورد این تفاوت و مشکلاتی که گاهی افراد چپ دست با آن مواجهند، روز جهانی چپ دستان نامگذاری شده است.

محققان هنوز در جست وجوی پاسخ اند مغز 2 نیمکره راست و چپ دارد و پژوهشگران مغز، زمانی تصور می کردند که چپ یا راست دستی نشان می دهد، کدام یک از نیمکره های مغز نیمکره غالب است.

با این حال اگر این مطلب درست بود، نشان می داد که کارکردهای دیگر انسان که توسط مغز کنترل می شود، باید تحت تاثیر این نیم کره مسلط باشد که به نظر نمی رسد، صحیح باشد.

یکی دیگر از دشواری های محققان این است که اولویت دادن به یک دست برای همه افراد قطعی نیست.

در حالی که بعضی از افراد به طور منحصر برای همه کارها از یک دست استفاده می کنند.

بعضی دیگر ترجیح می دهند، بسته به نوع فعالیت از دستان خود استفاده کنند.

زمانی اعتقاد بر این بود که افراد راست دست، تسلط کلی در سمت راست بدنشان دارند به این معنی که پا، چشم و گوش سمت راست آنها نیز قوی تر است اما اکنون می دانیم که این چنین نیز نیست.

ما هر چه بیشتر در خصوص چپ و راست دستی و ارتباط آنها با عملکرد مغز تحقیق کنیم، بیشتر متوجه می شویم که بسیار از مباحث را در این خصوص نمی دانیم.

مـجبور سـاختن کودک به تغییر چپ دستی اگـرچه دست چپ بودن با ناراحتی هایی همراه بوده و ممکن است در شخصیت کودک اثر سوء به جـا گذارد اما با توجه به اختلالاتی که تغییر چپ دستی ایجاد می کند، چنین بـه نظر می رسد که مـجبور سـاختن کودک به تغییر چپ دستی مقرون به صواب نیست.

در مواردی که کودک اصرار زیادی در چپ دستی ندارد، پدر، مادر و دیگر مربیان می توانند با تشویق و هدایت، او را به سوی راست دستی سوق دهند اما در مـورد کودکی که به حفظ چپ دستی خود اظهار تمایل می کند، نباید دخالتی کرد، زیرا به آسانی ممکن است، تعادل روانی او آسیب ببیند.

پس در این موضوع باید بسیار محتاط بود و به خصوص بـه هـیچ وجه طفل را مجبور به راست دستی نکرد.

(شعاری نژاد،1372، ص 243) از طرف دیگر در کودکان راست دست نیز تخصص بیش از حـد خـشک تأسف انگیز است.

زیرا تربیت دست چپ نیز تا حدودی در زندگی آدم بالغ عادی ، نتایج گران بهایی دارد.

گذشته از این، هرگاه بر اثر پیش آمدی شخصی از به کار انداختن دست راست محروم شد، تـربیت حـرکتی مـجدد او از این راه آسان تر خواهد بود.

(دبـس،تـرجمهء کـاردان،1370،ص 89 ) چگونگی برخورد با کودکان چپ دست یکی از مسائل دقـیق مـربوط بـه تربیت دست ها، چگونگی برخورد با کودکان چپ دست است.

اهمیت فوق العاده تربیت دست ها و مـشاهده ایـن کـه افراد بیشتری با دست راست کار می کنند، سبب شده است کـه مـشاهده چپ دستی کودکان، مربیان و به خصوص والدینشان را نگران سازد.

این امر، هر چند به خودی خـود نـقیصه ای نیست.

با این همه بزرگ کردن مـوضوع عـاقلانه نیست و نه تنها مساله را حل نمی کند، بلکه به خودی خود مشکل ساز اسـت .

(شـکوهی، 1369،ص ص 148-147) شـیوع و عمومیت راست دستی از زمـانی کـه تمدن به وجود آمده و انسان دستگاه ها و وسایلی برای تأمین مایحتاج خود اختراع کرده اسـت، ایـن طور احساس شده که یـکی از دسـت ها باید نـقش اول را در انـجام دادن کارها به عهده بـگیرد و دست دیگر آن را کمک کند.

به عللی که بر ما روشن نیست، دست راست را در همان زمـان ها تـقدم داشته و نسل های بعد این تقدم را بـه عـنوان یـک رسـم و سـنت پذیرفته اند و در نتیجه در تـمام دنـیا شمار راست دست ها بیشتر است.

می توان گفت که بیش از 95% افراد بشر راست دست هستند.

در برخی از کشورها از جمله چین از چپ دستی جلوگیری می شود، چون چپ دستی را ترک سنت دیرین می دانند.

به همین سبب، آن را تقبیح می کنند و چنان چه کودکی عـادت به چپ دستی کند، پدر و مادرش مورد سرزنش قرار می گیرند.

(شعاری نژاد،1372 ،ص 239) رشد و تکامل راست یا چپ دستی نوزاد انسان نه راست دست و نه چپ دست است اما در ماه های نخست زندگی کم کم بـه یـکی از دست ها تمایل بیش تری نشان می دهد.

در 6 ماهگی بیشتر نوزادان یکی از 2 دست را به طور مساوی به کار می برند اما به طور کلی در نخستین چپ دستی و راست دستی جنبه فطری نداشته، بـه عـملکرد نیمکره های مغز بستگی دارد.

به طوری که در فرد چپ دست نیمکره راست مغز قوی تر و در فردی راست دست نیمکره چپ مغز قوی تر است.

این نظریه جـدیدترین و در عـین حال عاقلانه ترین دلیل برای چـپ دسـتی و راست دستی است.

در کشور ما نیز گاهی میان طبقات روشنفکر و تحصیل کرده هـم ایـن طـور شـایع اسـت که چپ یـا راسـت دستی منشأ فطری دارد و اگر بخواهیم کودک را هدایت کنیم که بیشتر دست راستش را به کار ببرد، در طـبیعت وی دسـت بـرده ایم .

این فکر در بعضی از پدران و مادران نـیز اثـر گـذاشته و آنـان را مـعتقد کـرده است که کودک را باید مطلقا به اختیار خود گذاشت تا طبق تمایل خویش چپ یا راست دست شود و از این می ترسند که اگر دخالتی در این مورد بـشود، ممکن است به اختلالات بدنی و روانی از قبیل لکنت زبان منجر شود.

به نظر بعضی از روانشناسان، تـأخیر در برقراری تفوق یکی از دست ها زیان آور است زیرا کودک مردد و متزلزل می ماند در برابر عوامل و شرایط محیط مقاومت بیجا می کند و عصبانی و بدبین می شود.

چنین کودکی در انجام دادن کارهای بدنی از همسالان خود عـقب مـی ماند و این وضع به لکنت زبان منجر شده، موجب پدید آمدن اشکالات فراوان در خواندن و نوشتن و حتی احساس حقارت می شود.

(شعاری نژاد،1372،ص ص 241-240) راست دستی، چپ دستی این که کودک راست دست یا چپ دست شود، از این که کودک در تغییر دست تردید داشته باشد، بهتر است.

بـرقراری تـفوق دست موجب احساس ثبات و اطمینان از یک طرف و کسب مهارت های کامل در فعالیت ها از جهت دیگر می شود.

چنانچه کودک در انجام دادن فعالیت ها و مهارت های گوناگون که در آن ها به یک دست نیاز است، پیوسته دست خـود را تـغییر دهد، در آن فعالیت هیچ گاه به مرحله استادی نخواهد رسید.

تعبیه وسایل مورد استفاده ماشین آلات و وسایل خانه،آلات ورزشی، روش های تـدریس و تـمام ادوات و وسایل برای افراد راست دست تهیه شده اند.

هنگامی که فرد بخواهد در جهان راست دست ها زندگی کند، شایسته است که او نیز راست دست شود.

یکی از روان شناسان معروف آمریکایی مـی نویسد: مـمکن است ، اشکالی که در کودک ناگزیر است به سبب چپ دست بودن متحمل شود، بسیار ناچیز باشد اما نمی توان منکر شد که چپ دستی، سرانجام اشکالاتی با خود همراه دارد .

(شـعاری نژاد،1372 ،صـص 243-241) چپ دستی و پیامدهای آن تمام تحقیقاتی که در خصوص موضوع راست دستی و چپ دسـتی بـه عـمل آمده اند، نشان می دهند که کودک عمدتا از طریق یـادگیری چـپ دست و راست دست می شود و چندان منشأ ارثی و فطری برای آن وجود ندارد.

پس آشکار است از هنگامی که کودک می تواند، کـاری را بـا یـک دست انجام دهد، باید کوشید که دست راست خود را بـه کار برد.

کودک به علل بـدنی یـا به دلیل انس گرفتن شدید به چپ دستی، هنگام تغییر ممکن اسـت، سـخت مـقاومت و پایداری کند و اگر بخواهیم این مقاومت را از میان ببریم به شخصیت وی ضربه جبران ناپذیری وارد می کنیم و ایـن چـنین کـودکی ممکن است در سراسر زندگی خود مبتلا به لکنت زبان و دیگر اختلالات بـاشد.

(شـعاری نژاد،1372،ص 242 ) تحقیق در مورد کودکان و نوجوانان ناسازگاری که در مراکز درمانی و تربیتی مورد معاینه قرار گرفته اند، نشان می دهد کـه غـالبا علت ناسازگاری، گذشته از اختلالات تکلم و از شیر باز گرفتن ، این است آنها خـواسته اند، چـپ دستی را به اجبار به راست دستی تـبدیل کـنند.

(دبـس،1370،ترجمهء کاردان،ص 88) فهرست منابع: 1.

دکتر شعاری نژاد،علی اکبر(1372):روان شناسی رشد،چاپ نهم ،تـهران، انـتشارات اطلاعات.

2.

دکتر شکوهی،غلامحسین(1369):تعلیم و تربیت و مراحل آن،مشهد،چاپ نهم،انتشارات آستان قدس رضوی.

3.

دبس،موریس(1370):مراحل تربیت،ترجمهء علی محمد کاردان،چـاپ نـهم ، تهران ،انتشارات دانشگاه تهران.


کلید واژه ها: چپ دست - استفاده - موضوع - علوم اعصاب - عملکرد مغز - خانواده ها - ناهنجاری - حواس - حس لامسه - فراوانی - اطمینان - خانواده - عملکرد - مطالعه - دیدگاه - آفرینش - کودکان - تصورات - اصلاح - لامسه - اهمیت - آفتاب - اعصاب - پزشکی - گذشته - همراه - افراد - فرار - مورد - قرار

آخرین اخبار سرویس:
نمکی: کارانه سه ماهه کادر درمان از فردا واریز می شود

مبنای توزیع پاداش برای بیمارستان ها از زبان معاون دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

خبر خوش وزیر به کادر درمان در ایام کرونا

424 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته استان مرکزی

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

مدارس و دانشگاه ها یک هفته تعطیل می شوند

فرماندار سقز: همه گیری موج سوم کرونا بسیار بیشتر از قبل است

کار از موج دوم و سوم کرونا گذشته، گرفتار همه گیری ممتد هستیم

50 درصد بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان های گیلان سالمند هستند

وزیر بهداشت: کارانه معوقه پرستاران تا پس فردا پرداخت می شود

متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

بستری 116 بیمار جدید مبتلا به کرونا در قم

شبکه سازمان یافته دلالان دارو دستگیر شدند

شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

خبر خوش وزیر به کادر درمان در ایام کرونا

دلایل احساس طعم فلز در دهان

سالمندان نیمی از بیماران کرونایی گیلان

افزایش بیماری های قلبی فرزندان در مادران دیابتی

شمار مبتلایان اماراتی از مرز 92 هزار نفر گذشت

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

3 بیمارستان مرجع بیماران کرونایی در ارومیه پر شد

شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

خبر خوش وزیر بهداشت برای کادر درمان

مبنای توزیع پاداش برای بیمارستان ها از زبان معاون دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

دستگیری شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در هفتم مهر

سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

خبر خوش وزیر به کادر درمان در ایام کرونا

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

آغاز طرح ایمن سازی سگ های بدون صاحب در مقابل بیماری هاری

آنچه باید از هاری بدانیم+لیست و آدرس مراکز درمانی آن

رسانه ها زندگی با کرونا در دراز مدت را به مردم بیاموزند

298 بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان های بوشهر بستری هستند

پرداخت کارانه معوق کادر درمان کلید خورد

وزیر بهداشت: سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

وزیر بهداشت: سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

وزارت اطلاعات: دستگیری شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی کرونا

تأثیر کرونا بر روی دیزنی لند هنگ کنگ + عکس

وزارت اطلاعات: دستگیری شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی کرونا

بستری 479بیمار کرونایی در مازندران

737 بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند

آیا پشه ها ویروس کرونا را منتقل می کنند؟

نمکی: کارانه معوقه پرستاران تا پس فردا پرداخت می شود

کارانه معوق پرستاران و پزشکان پرداخت می شود

قطعه کامل کننده زنجیره کرونا کیست؟

دانشجویانی که همچنان منتظر تعیین تکلیف یک «خلأ قانونی» هستند!

چگونگی مواجهه بیمه گران با آثار منفی شیوع کرونا

متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

زنجان در دامنه پیک سوم شیوع کرونا قرار گرفته است

ناتوانی جسمی و خستگی مفرط عوارض کرونا پس از بهبودی

سگ ها و گربه ها کرونا را از صاحبشان گرفته و منتقل می کنند

دستگیری شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی

هشدار رییس سازمان پزشکی فرانسه به دولتمردان

بهبودیافتگان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد پلاسما اهدا کنند

تزریق واکسن آنفلوانزا از فردا در استان بوشهر آغاز می شود

11 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا سهمیه کهگیلویه و بویراحمد است

علت اصلی ابتلا به کرونا مشخص شد

سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

توزیع 350 میلیارد تومان برای پزشکان خانواده شهری و روستایی

شیوع موج سوم کرونا

آغاز واکسیناسیون آنفلوانزا در لرستان

نشانه ای که خبر از بیماری زنان می دهد

آنچه باید از هاری بدانیم+لیست و آدرس مراکز درمانی هاری

ابداع روش جراحی نوین درمان ناهنجاری نادر رحم در شیراز

خیز دوباره کرونا در فارس با عادی انگاری این ویروس خطرناک

ابداع روش جراحی نوین برای درمان ناهنجاری نادر رحم

گیاهی که یک تنه سرما خوردگی و آنفلوانزا را حریف است

عکس روز| خالکوبی شده ترین مرد فرانسه

آخرین آمار کرونا 7 مهر 99

لغو محدودیت های ویژه پیشگیری از شیوع کرونا در عراق

شناسایی 17 بیمار جدید مبتلا به کرونا در زنجان

آزمایش پادتن با تست کرونا تفاوت دارد؟

متخصص ویروس شناسی: واکسن ایرانی کرونا تا ماه آینده روانه بازار می ‎شود

عکس روز| خالکوبی شده مرد فرانسه

درمان بیماران کرونایی غیرایرانی در بیمارستان های مشهد

چرا داروسازان زیر بار نسخه نویسی الکترونیک نمی روند؟

درمان بیماران کرونایی غیرایرانی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

واکسن ایرانی کرونا تا ماه آینده روانه بازار می ‎شود

زن باردار کرونایی در میاندوآب نوزاد سالم به دنیا آورد

مازندران کماکان در لیست استان های قرمز کرونایی

واکسن آنفلوآنزا برای 800 سالمند گیلانی اختصاص یافت

جزییات اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا در کشور

انواع فریم عینک تیتانیوم

تصویر کروبی پس از سال ها روی جلد روزنامه رفت

آخرین آمار کرونا در جهان

بستری 479بیمار کرونایی در مازندران

اولین دلیل مرگ در ایران چیست؟

توزیع 350 میلیارد تومان برای پزشکان خانواده شهری و روستایی

ابتلای 3 هزار و 754 زنجانی به کووید 19

مجوز برگزاری لیگ برتر تنیس روی میز صادر شد

مجوز برگزاری لیگ برتر تنیس روی میز صادر شد

ایلام ،دومین استان کشور از نظر تعداد بیماران بستری کرونا

هم تمیز هم ضدعفونی با چندمنظوره ضدعفونی کننده هوم پلاس!

بستری 479 بیمار کرونایی در مازندران

بیش از 15 هزار کیلوگرم رب گوجه فرنگی غیربهداشتی در مرودشت معدوم شد

تهدید سلامت دانش آموزان با این وسیله

رعایت 53 درصدی پروتکل های بهداشتی در شأن اصفهان نیست

«فابینگ» چیست و چگونه ما را تهدید می کند؟

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها

دنیای پر رمز و راز چپ دست ها