مطالب مرتبط:
رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت و معدن، در کشمکش اما و اگر/ با رای عدم اعتماد مجلس، تکلیف وزارت صمت چه می شود؟
واعظی: امیدوارم مجلس به «مدرس خیابانی» اعتماد کند
واعظی: امیدوارم مجلس مدرس خیابانی با رای بالا تایید کند
واعظی: امیدوارم مجلس به «مدرس خیابانی» اعتماد کند
امیدوارم نمایندگان مجلس فردا با رای بالا، مدرس خیابانی را تایید کنند
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 07:402020-08-12اقتصادي

مدرس در راه بهارستان؛ با رای عدم اعتماد مجلس، تکلیف چه می شود؟


سبحانی فر، نماینده سبزوار در مجلس سابق که هم نظر با دیدگاه دولت حسن روحانی و از طرفداران تفکیک بخش بازرگانی از وزارت صنعت و معدن بود، امیدوار است که وزیر پیشنهادی رای می آورد تا این وزارتخانه بدون وزیر نماند - بازار؛ گروه صنعت: با واکنش محمود واعظی به برخی اظهار نظرها، موضوع تفکیک وزارت صنعت و معدن از بخش بازرگانی، دوباره مطرح شده و وی عدم تفکیک دو بخش صنعت و تجارت را فرصت سوزی دانسته است.

از طرفی حسین مدرس خیابانی که در زمان وزارت رضا رحمانی، قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت بود در روز 22 اردیبهشت 1399 و با برکناری رحمانی، سرپرست این وزارتخانه شد و تا عصر امروز 21 مرداد 1399 می تواند سرپرست بماند.

این در حالی است که جلسه رای اعتماد وی فردا چهارشنبه و بعد از اتمام قطعی دوره سرپرستی وی در وزارتخانه 22 مرداد برگزار می شود.

بر اساس ماده 135 قانون اساسی، رییس جمهور فقط می تواند یک فرد را برای مدت سه ماه به عنوان سرپرست یک وزارتخانه معرفی کند.

در گفت و گوی بازار با رمضان علی سبحانی فر، نماینده اصلاح طلب سبزوار در دوره های نهم و دهم مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن آن دو دوره، موضوع چالش برانگیز ادغام و تفکیک بخش های صنعت و معدن از بازرگانی و همچنین وضعیت دولت پس از سپری شدن دوره سه ماهه سرپرستی این وزارتخانه، به بحث گذاشته شد.

* در برنامه پنجساله پنجم توسعه که از سال 1390 اجرا شد، کوچک سازی دولت مطرح شده و مصوب شده بود تعداد وزارتخانه ها از 21 به 17 وزارتخانه کاهش پیدا کند.

جنابعالی در دوره های نهم و دهم نماینده مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن بودید و از سال 1392 تا سال 1399 در مجلس حضور داشتید.

با توجه به این که در این کمیسیون مجلس عضو بوده و در رشته حقوق تحصیلات دانشگاهی دارید، می خواهیم بدانیم چه ضرورتی وجود داشت که بحث کوچک سازی دولت در قانون برنامه پنجم توسعه مطرح شده بود؟ در چارچوب سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد، این بحث مطرح بود که فعالیت های دستگاه های اجرایی به بخش خصوصی واگذار شده و برون سپاری شود.

لذا با واگذاری فعالیت ها به مردم و بخش خصوصی، مجموعه فعالیت های دستگاه های دولتی، کمتر خواهد شد.

وقتی فعالیت ها واگذار شود به نوعی کارها در دستگاه های دولتی کم خواهد شد و به همین دلیل در برنامه پنجم توسعه، این اختیار را داده بود که دولت تعداد وزارتخانه ها را به 17 وزارتخانه کاهش بدهد.

از این منظر بود که ادغام برخی وزارتخانه ها انجام شد اما این که چقدر موفق بود و چقدر این سیاست عملیاتی شد و درست انجام گرفت، بحث دیگری است.

* در همان زمان که ادغام وزارتخانه ها مصوب شد چرا عدد 17 در نظر گرفته شد و چه مبنایی در این حوزه وجود داشته است؟ اتفاقاً در زمانی که وارد مجلس نهم شدیم و همزمان با دولت دهم یا دولت دوم آقای احمدی نژاد بود، بحث ادغام وزارت راه و شهر سازی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد.

به خاطر این که دو وزارتخانه، فعالیت نامتجانس انجام می دادند و بحث ادغام آنها مطرح بود و در یک مقطع سرپرست برای آن تعیین شد، من یکی از کسانی بودم که به این نوع ادغام انتقاد داشتم و طرحی دو فوریتی را تهیه کردیم که از این ادغام جلوگیری شود.

با توجه به این که برنامه پنجم توسعه در حال اجرا بود این طرح ما باید رای دو سوم نمایندگان مجلس را کسب می کرد.

ما به هر حال، توانستیم مجلس را قانع کنیم و نمایندگان رای بالای دو، سوم دادند و از ادغام وزارت راه و مسکن و ارتباطات، با همدیگر جلوگیری شد.

در همان زمان، ما به دنبال تاریخچه عدد 17 وزارتخانه گشتیم ولی چیزی متقن و با سند پیدا نکردیم که این عدد به چه دلیلی انتخاب شده.

بر این اساس که پایه متقن و مستندی هم نبود، ما توانستیم نمایندگان مجلس را قانع کنیم تا از آن ادغام جلوگیری شود.

از آنجا که ادغام برخی وزارتخانه ها دارای پشتوانه قوی و منطقی نبود، الان ما دچار مشکلاتی هستیم از جمله در وزارت صنعت، معدن و تجارت که در اصل 4 وزارتخانه در هم ادغام شده.

این وزارتخانه در حقیقت شامل 4 وزارتخانه از جمله وزارت سنگین، صنایع کوچک، وزارت معادن و وزارت بازرگانی است و این وزارتخانه ها در همدیگر ادغام شده اند و به همین دلیل، ما دچار مشکلاتی شده ایم.

وقتی فعالیت ها واگذار شود به نوعی کارها در دستگاه های دولتی کم خواهد شد و به همین دلیل در برنامه پنجم توسعه، این اختیار را داده بود که دولت تعداد وزارتخانه ها را به 17 وزارتخانه کاهش بدهد * جنابعالی در سال 1397 یکی از نمایندگانی بودید که خواستار تفکیک وزارت صنعت و معدن از بازرگانی و وزارت کار از تعاون بودید.

دقیقاً نسبت به تفکیک این وزارتخانه ها چه دیدگاهی داشتید؟ نگاه من همیشه، نگاه تفکیکی بود و حتی طرحی را تهیه کردیم ولی به خاطر دو یا سه رای کمتر، این طرح در صحن مجلس رای نیاورد ولی در دفعات بعدی هم که به صورت لایحه یا طرح بود رای آورد و به شورای نگهبان رفت.

این شورا به مصوبه مجلس ایراد گرفت و آن مصوبه به مجلس برگشت و الان در مجلس است.

* در دولت آقای روحانی، چند بار تلاش شد که وزارت صنعت و معدن از بخش بازرگانی تفکیک شود و وزارت بازرگانی، احیا شود ولی هیچکدام به نتیجه نرسید و ادغام این وزارتخانه ها لغو نشد.

ما اگر نگاه ملی داشته باشیم به نظر می رسد تفکیک این وزارتخانه ها به نفع کشور باشد.

به دلیل این که تخصص در این دو بخش، متفاوت است.

یک بخش، صنعتی است و یک بخش هم، بازرگانی.

افرادی که منصوب می شوند یا بازرگانی چی هستند یا صنعتی چی.

فردی که در این وزارتخانه ادغام شده منصوب می شود، عمدتاً یا نگاه بازرگانی دارد و تجربیاتش در این حوزه است یا این که نگاه صنعتی دارد.

اگر صنعتی باشد از بازرگانی غافل می شود و بخش بازرگانی ما دچار مشکل می شود.

گاهی اوقات، برخی تصور می کنند در بخش بازرگانی فقط نگاه وارداتی وجود دارد.

در حالی که چنین نگاهی، اشتباه محض است.

به دلیل این که بازرگانی، فقط بحث واردات نیست بلکه بحث صادرات هم مطرح بوده و به تولید و صنعت کشور کمک می کند.

ما اگر یک فرد بازرگانی داشته باشم که به بازرگانی و تجارت آشنا باشد، می تواند جامعه و بازارهای هدف خارج از کشور را بهتر شناسایی کند و ارتباط بهتری برقرار کند و بازاریابی مناسبی برای بازرگانان و تجارت و تولید کنندگان ما و صنعت ما داشته باشد.

امروزه متاسفانه، نه رایزن های بازرگانی داریم و نه رایزن های اقتصادی داریم.

ما در بخش تجارت خارجی، بسیار مشکل داریم.

* اگر از همین جنبه به قضیه نگاه کنیم که بازرگانی فقط واردات نیست و صادرات هم جزو بازرگانی است، در صورتی که یک مجموعه واحد وجود داشته باشد که صنعت و بازرگانی در کنار هم باشند و این دو بخش را با هم راهبری کند و تولیدات کشور تا حد امکان صادر شود، چرا با پذیرفتن چنین چیزی مشکل دارید؟ وقت که یک فرد را در رأس هرم می گذارید یا نگاهش بازرگانی است یا نگاهش صنعتی است یعنی یا تخصص او در صنعت است یا تخصص او در بازرگانی است.

اگر بازرگانی باشد به سمت بازرگانی غش می کند و تولید را فراموش می کند یا تخصص آن را ندارد و مشکلات بخش صنعت را متوجه نخواهد بود و در نتیجه در بخش صنعت، ما دچار مشکل می شویم.

اگر این فرد، صنعتی باشد از بخش بازرگانی غافل می شود و مشکلات بخش بازرگانی را متوجه نمی شود.

برای مثال، آقای نعمت زاده یک فرد موفق در بخش صنعت است.

در زمان وزارت ایشان، بخش بازرگانی فراموش شد.

من بارها در کمیسیون صنایع و معادن مجلس، به ایشان می گفتم که شما صنعت را به خوبی می شناسید و به خوبی مشکلات صنعت را می دانید ولی در بخش بازرگانی دچار مشکل هستید.

در زمان وزارت آقای شریعتمداری، بخش صنعت رها شده بود و به بخش بازرگانی توجه می شد.

در زمانی که آقای رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت رای اعتماد گرفت و وزیر شد و بعدا هم که در اردیبهشت 1399 برکنار شد، جنابعالی نماینده مجلس بودید.

عملکرد آقای رحمانی در زمان وزارت چگونه ارزیابی می کنید؟ بحث ارزیابی عملکرد وزرا، یک بحث دیگر است.

البته دوره وزارت آقای رحمانی، طولانی هم نبود و در حد یک سال و اندی وزیر بود ولی در همین مدت، ما در بخش بازار دچار مشکل بودیم.

آقای رحمانی، بیش تر وجهه صنعتی داشت.

شما اگر سوابق و کارنامه آقای رحمانی را نگاه کنید، بیش تر صبغه صنعتی دارد.

بر این اساس در دوره وزارت آقای رحمانی در بخش بازرگانی، ما دچار مشکل بودیم.

من به تفکیک وزارت صنعت و معدن از بازرگانی اعتقاد دارم.

در خیلی از کشورها و حتی کشورهای توسعه یافته، این دو بخش با وجود این که صد در صد واگذار شده و بخش خصوصی کار آن را انجام می دهد ولی این دو بخش در همدیگر ادغام نیستند.

در کشور ما هنوز فعالیت های بخش دولتی، کاملاً جدا نشده و بعد نظارتی و حمایتی در حال انجام است.

در خیلی از کشورها، حتی نگاه حمایتی وجود ندارد.

در آن کشورها بخش خصوصی، فعالیت دارد و نه نظارتی روی آن وجود دارد و نه از آن حمایت می شود ولی در کشور ما بحث کنترل و نظارت و حمایت مطرح است تا بخش تولید رشد کند و بتواند به جایگاه خودش برسد.

اگر این فرد، صنعتی باشد از بخش بازرگانی غافل می شود و مشکلات بخش بازرگانی را متوجه نمی شود.

برای مثال، آقای نعمت زاده یک فرد موفق در بخش صنعت است.

در زمان وزارت ایشان، بخش بازرگانی فراموش شد.

* آقای یک مدیر یا فردی از بین نیروهای دولتی پیدا نمی شد که بتواند تعادلی بین صنعت و تجارت ایجاد کند تا این وزارتخانه جدیدی که با ادغام تشکیل شد، بتواند به فعالیت خود ادامه بدهد و موفق باشد؟ اگر دولت می توانست چنین کاری انجام بدهد، حتماً انجام می دهد.

این موضوع هم، محدود به دولت آقای روحانی هم نیست و ما این بحث ها را از اول انقلاب داشته ایم.

از اول انقلاب، سه یا چهار بار این وزارتخانه ها ادغام شده و جدا شدند.

حتی قبل از انقلاب هم، همین طور بوده است و چند بار ادغام شده و جدا شده اند.

امروزه بخش های مختلف درگیر این موضوع هستند.

وزارت جهاد کشاورزی ما درگیر است و وزارت صنعت و معدن درگیر است و بازرگانی درگیر است ولی این اوضاع باید ساماندهی شود.

شما یک نفر را پیدا کنید که بتواند هم وجهه صنعتی داشته باشد و هم وجهه بازرگانی.

* آقای مدرس خیابانی که بعد از برکناری آقای رحمانی توسط رییس جمهور، سرپرست وزارت صنعت و معدن و تجارت شد سوابق زیادی در وزارت بازرگانی پیشین دارند.

در مدت حدود 3 ماهی که ایشان سرپرست این وزارتخانه هستند، عملکردشان در حوزه های صنعت و بازرگانی موفقیت آمیز بوده است؟ در مدت یک ماه یا دو ماه مسئولیت یک فرد، نمی توان عملکرد او را ارزیابی کرد.

در شرایط کنونی، ما شرایط عادی نداریم.

در شرایطی که عادی نیست نمی توانیم بگوییم قیمت ها در اختیار ایشان بوده و قیمت ها را کنترل کرده است.

به عنوان مثال در حوزه کنترل قیمت مرغ، حدود 45 روز از شروع جوجه ریزی نیاز است تا مرغ به بازار عرضه شود.

در چنین وضعیتی، نمی شود ارزیابی کرد ایشان حتی بازار گوشت مرغ را تنظیم یا خراب کند.

در یک مقطع زمانی کوتاه، نمی توان یک فرد را ارزیابی کرد.

برای مثال، در حوزه بازرگانی، تا کالایی که در داخل تولید نمی شود وارد کرد چند ماه طول می کشد.

حداقل دو، سه ماه طول می کشد تا برای واردات یک کالا برنامه ریزی کرد و به دست مصرف کنند نهایی برسد.

بنابراین، نمی شود چنین قضاوتی را درباره یک فرد داشته باشیم.

* آقای رضا رحمانی در تاریخ 22 اردیبهشت امسال برکنار شد و آقای مدرس خیابانی از همان زمان سرپرست این وزارتخانه شده.

یک سرپرست وزارتخانه فقط 3 ماه می تواند سرپرستی آن را به عهده داشته باشد.

این بحث مطرح بود که دولت می خواهد در هفته آینده وزیر پیشنهادی را به مجلس معرفی کند و آقای واعظی رییس دفتر رییس جمهور، ظهر روز سه شنبه 14 مرداد اعلام کرد که وزیر پیشنهادی به زودی معرفی می شود اما عصر همین روز، معاون پارلمانی رییس جمهور از معرفی وزیر پیشنهادی به مجلس خبر داد.

در همین وضعیتی که داریم و کشور با آن مواجه است، با اقداماتی که آقای مدرس خیابانی در زمان سرپرستی وزارتخانه انجام داده، آیا پیش بینی می کنید مجلس به او رای اعتماد می دهد؟ نمی شود پیش بینی کرد.

یک موقع، من در داخل مجلس هستم و پیش بینی می کنم و می گویم با صحبت هایی که با نمایندگان مجلس، داشته ام به نظرم رای می آورد ولی الان در مجلس حضور ندارم و نمی توانم قضاوتی داشته باشم.

* دو هفته از زمان سرپرستی آقای مدرس خیابانی در وزارت صنعت و معدن، در اواخر دوره نمایندگی شما بوده است.

آیا بعد از دوره نمایندگی مجلس، دیگر تحولات این وزارتخانه و عملکرد آن را دنبال نمی کنید؟ ما دیگر مثل یک شهروند، عملکرد را ارزیابی می کنیم.

* پس از معرفی وزیر پیشنهادی به مجلس، نمایندگان و کمیسیون های مجلس باید بررسی لازم را انجام بدهند.

با توجه به این که چند روز تا پایان دوره سرپرستی آقای مدرس خیابانی در این وزارتخانه باقی مانده، سازوکارهای مجلس در این زمینه چگونه است؟ من فکر می کنم در روز 22 مرداد این موضوع تعیین تکلیف می شود وگرنه از شرایط قانونی دیگری استفاده خواهد شد.

* شنبه 18 مرداد روز عید غدیر و تعطیل بود و روز سه شنبه 21 مرداد است که فرصت سرپرستی سه ماهه آقای مدرس خیابانی تمام شده.

آقای امیری معاون رییس جمهور گفته جلسه رای اعتماد 22 مرداد برگزار می شود.

قاعدتاً اگر وزیر در آن روز رای اعتماد کسب کند وزیر می شود ولی اگر نمایندگان رای اعتماد ندهند، به نظرتان کار به گرفتن حکم حکومتی برای سرپرستی وزارتخانه کشیده می شود؟ یا باید حکم حکومتی گرفته شود یا این که فکر می کنم رییس جمهور بتواند یک ماه مسئولیت این وزارتخانه را به عهده بگیرد.

* بر اساس اصل 141 قانون اساسی، رییس جمهور نمی تواند دو شغله باشد.

من فکر می کنم بعد از آن دوره 3 ماهه سرپرستی، رییس جمهور می تواند برای یک مدت محدود، خودش سرپرستی را به عهده بگیرد.

* قبل از تغییر قانون اساسی در سال 1368، نخست وزیر به عنوان رییس کابینه می توانسته در صورت ضرورت، به طور همزمان سرپرست یک وزارتخانه هم باشد ولی با اصلاحات قانون اساسی رییس جمهور باید ظرف مدت 3 ماه وزیر را معرفی کند و وزارتخانه با وزیر اداره شود و سرپرست هم فقط سه ماه می تواند سرپرستی یک وزارتخانه را به عهده بگیرد.

خیلی سخت نگیرید.

ان شاء الله تا 22 مرداد تعیین تکلیف می شود.


کلید واژه ها: وزارت - وزارت صنعت - وزارتخانه - وزارت صنعت، معدن و تجارت - صنعت و معدن - صنعت - سرپرست - صنعت، معدن و تجارت - بازرگانی - حسین مدرس خیابانی - تفکیک - دولت حسن روحانی - جلسه رای اعتماد - وزیر پیشنهادی - معدن - اعتماد - مدرس خیابانی - محمود واعظی - مرداد - تجارت - رای اعتماد - حسن روحانی - رییس جمهور - قائم مقام - چهارشنبه - طرفداران - اردیبهشت - مجلس - وزیر - مدرس

آخرین اخبار سرویس:
بانک مرکزی: ایجاد التهاب در بازار ارز، جرم است

با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور؛ شرکت کوشاب غرب ایلام افتتاح شد

قیمت 50 میلی لیتر عصاره گل رز برابر یک بشکه نفت است

تولید 329 دستگاه ناوگان ریلی در کشور

ایجاد اشتغال برای 6200 زن سرپرست خانوار در طرح مشاغل خانگی

قیمت موبایل های شیائومی در بازار + جدول

آغاز دیگر برای کشاورزان زنجانی

720 واحد مرغداری در آذربایجان شرقی فعال است

حمایت های تشویقی برای توسعه خشکبار لرستان

سرانه بودجه شهروندان زرقان کمتر از 1 میلیون تومان است

افتتاح 87 پروژه گردشگری با سرمایه گذاری 1067 میلیارد تومانی با فرمان دکتر روحانی

پورابراهیمی: تأمین منابع مالی از بازار سرمایه جایگزین منابع بانکی شود

سرگیجه معامله گران در بازار سکه | اونس طلا سکه را از همراهی با رشد دلار داخلی عقب نگه داشت

کشاورزی گلستان برای رونق بیشتر به ایجاد بندر احتیاج دارد

یک آغاز دیگر برای کشاورزان زنجانی

ابلاغ شیوه نامه سرمایه گذاری شهرداری ها در آینده نزدیک

خط و نشان بانک مرکزی برای صرافی ها | ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب می شود

1500 واکسن آنفلوآنزا به مجلس تحویل داده شد

بانک مرکزی: ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب می شود

کاهش بهای نفت برنت دریای شمال

عیارسنجی زعفران چهارمحال وبختیاری در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

رصد مستمر عملکرد دستگاه های نظارتی

حمایت های تشویقی برای توسعه خشکبار لرستان

پیش بینی روند کاهش دما در لرستان

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

هشدار بانک مرکزی به صرافی ها | ایجاد جو روانی نامطلوب و التهاب در بازار ارز جرم محسوب می شود

رزم حسینی وزارت صمت را متحول خواهد کرد/شاخص ترین گزینه به مجلس معرفی شد

توزیع 44 هزار بسته معیشتی بین مددجویان فارس

رزم حسینی وزارت صمت را متحول خواهد کرد/شاخص ترین گزینه به مجلس معرفی شد

تأمین منابع مالی از بازار سرمایه جایگزین منابع بانکی شود

عرضه اولیه های جدید در راه بورس +جزییات و نماد

بورس در مهر بهتر از شهریور خواهد بود

نوسان در بازار بورس کشورهای اروپایی

دستور ویژه وزیر کار برای پیگیری سریع مشکلات یک واحد تولیدی

نوبخت وارد ایلام شد

سه نکته مهم عرضه اولیه استارتاپ ها / چه استارتاپی اول وارد بازار سرمایه شود؟

توسعه همدلی برای حل مشکل مؤسسات قرآنی / ارائه گزارش از فعالیت کمیته های اتحادیه کشوری

گرانی مسکن در راه است

استخدام حسابدار مالی و مهندس عمران در شرکت ساختمانی در گیلان

پراید زیر 100 میلیون در بازار موجود نیست

کاهش سه هزار تنی تولید گردو در آذربایجان شرقی

استخدام گرافیست در گروه بازرگانی نیک مهر عمرانی در تهران

اظهارات وزیر کار درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

استخدام مشاور خرید و فروش با درآمد عالی در تهران

تقویت روستاها به عنوان اولین حلقه از چرخه تولید

سهام شرکت ها در بورس روند صعودی پیدا می کند، مردم نگران نباشند

پیش نمایش رسمی از ابرخودرو پژو لمان+عکس

اختصاص 27 هزار میلیارد ریال به بنگاه های تولیدی کوچک و طرح های نیمه تمام

12 موزه منطقه ای در کشور احداث می شود

بهینه سازی صنعت برق

واگذاری سهام دولتی در سال 1400 نیز ادامه دارد

شرکت فولاد گستر آتنا با حضور معاون رییس جمهور به بهره برداری رسید

فارس افتتاح سالن 6 هزار نفری 22 گولان

خطوط لوله انتقال نفت در پایدارترین شکل ممکن قرار دارند

همتی: برای مهار تورم چاره ای جز مقاومت در برابر برخی خواسته ها نداریم

سیر نزولی ارزش سهام در بازارهای بورس آسیا

قیمت دلار در آستانه ورود به کانال 29هزار تومان

خط و نشان بانک مرکزی برای صرافی های غیرمجاز

هزینه های درمان برای بودجه کرونا پیشی گرفته است/ تعداد کرونایی ها در کرمانشاه 2.5 برابر شده است

استخدام منشی خانم با حقوق اداره کار و مزایا در اصفهان

مرکز نیکوکاری صاحب 84 میلیون تومان کمک مردمی جذب کردند

استخدام کمک حسابدار آقا با حقوق ثابت و بیمه در تهران

فرماندار خمین: مسئولیت پذیری اجتماعی محور ترمیم خسارات سیلاب بهاره در خمین بود

پیشرفت 90 درصدی طرح ساخت جاده گناوه - بندر ریگ

استخدام نیروی فنی جهت تولید پنجره در اصفهان

افزایش 45 درصدی تولید میگو در گلستان/ 450 تن میگو برداشت شد

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش دستگاه پوز در تهران

افزایش 6 درصدی مصرف برق در کهگیلویه

استخدام کارشناس مالی با حقوق ثابت و اضافه کاری از تهران

فرنچ تست فرانسوی؛ صبحانه بی نظیر

عیارسنجی زعفران در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی

تأکید بر سرمایه گذاری دانش بنیان واحدهای دانشگاهی اردبیل در صنایع خرد گسترده و توسعه کسب وکار روستایی

افزایش 45 درصدی تولید میگو در گلستان/ 450 تن میگو برداشت شد

بررسی مشکلات صنعتگران و تولید کنندکان شهرستان چرام

پویش «تدبیر و امید برای جهش تولید» در شهریور چه طرح هایی را ثبت کرد؟

خرید و فروش ارز طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی

نبض کارخانه نساجی سبلان پارچه خوب نمی زند

بهره برداری از 18 واحد مسکونی ویژه محرومان در بابل

ابطال واگذاری کشت و صنعت مغان نباید بدون مطالعه انجام شود

سلامت مردم از سهم آلایندگی مهمتر است

موسسه مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی داخلی در اردستان گشایش یافت

عبور از بحران کم آبی با روش های تحقیقاتی + فیلم

درصدی از سهام نیروگاه ها در بورس عرضه خواهد شد

ستاد ملی مبارزه با کرونا با بازگشایی صنوف تعطیل موافقت نکرد

درصدی از سهام نیروگاه ها در بورس عرضه خواهد شد

استخدام آشپز خانم با حقوق، بیمه و مزایا در تهران

راه اندازی آزمایشگاه مرجع قیر و آسفالت کشور در اصفهان

استخدام کارمند حسابداری با بیمه در تهران

پورمحمدی: کسری بودجه با استقراض از بانک مرکزی پر نشده است

رشد 71 درصدی بارگیری ها در بندر خرمشهر

پاداش برای کم مصرف ها

وضعیت دلار در آخرین روز هفته | نرخ ها در محدوده قرمز تحمل خواهد شد؟

6 دستور رییس قوه قضاییه برای دغدغه مهم مردم یک استان

بهره برداری از مسکن محرومان در بابل

اختصاص 59 هزار میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش صنایع

پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی آسیب دیده از زلزله شهرستان خنج

بازدید استاندار سیستان و بلوچستان از فرودگاه و طرح های عمرانی چابهار

بهترین راه کار برای بهبود وضعیت بازار اجاره، تولید مسکن است

رکوردار گرانی میوه بازار میوه و تره بار کدام؟

زنجان، تولید کننده 3 میلیون تن محصول کشاورزی

مدرس در راه بهارستان؛ با رای عدم اعتماد مجلس، تکلیف چه می شود؟

مدرس در راه بهارستان؛ با رای عدم اعتماد مجلس، تکلیف چه می شود؟