مطالب مرتبط:
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
ترامپ: در صورتی پیروزی بایدن در انتخابات، مردم باید زبان چینی یاد بگیرند!
اعمال جراحی زیبایی در دوران کرونا؛ آری یا خیر؟
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 08:352020-08-12سياسي

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم


موسیقیدان و آهنگساز بختیاری می گوید: بیشتر آنهایی که در زمینه موسیقی مقامی به تولید آثار تلفیقی می پردازند با تکرار کردن جملاتی که معنای آن را نمی دانند، - ملودی های پاپ را با کلام بختیاری و لری می آمیزند و ادعای شان این است که می خواهند موسیقی مقامی را حفظ کنند و با تلفیق آنها با دیگر سبک ها، به ذائقه مردم احترام بگذارند.

ادامه تیترها: نود درصد خوانندگانی موسیقی مقامی از دانش موسیقایی بی بهره اند/ با تلفیق غلط ذات و اصالت موسیقی مقامی را خدشه دار نکنیم/همه لرها از یک قوم هستند/ ایل بزرگ بختیاری زیر مجموعه قوم لر است به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم بختیاری در جنوب غربی ایران و در استان های چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و در بخش هایی از خوزستان، لرستان و اصفهان ساکن هستند.

بر اساس کاوش های باستانی انجام شده، قدمت سکونت انسان در منطقه چهارمحال بختیاری به چهل هزارسال قبل می رسد و بر اساس شواهد موجود می توان گفت این سرزمین باستانی ده هزارسال پیش مسکونی بوده است.

از آنجا که موسیقی مقامی و آداب و رسوم موسیقی محور، بخشی از زندگی تمام اقوام ایران به حساب می آید، موسیقی بختیاری نیز دارای قدمت بسیار است.

رحیم عدنانی (موسیقیدان، خواننده و مدرس) یکی از هنرمندان قوم بختیاری است که در گفتگوی پیش رو از سال ها فعالیت برای بقا و ارتقا موسیقی مقامی منطقه اش سخن گفت.

آیا قرار نیست به زودی اثری جدید از شما بشنویم؟ اتفاقا آلبومی جدید دارم که به موسیقی بختیاری می پردازد و دینشت نام دارد.

دینشت در گویش بختیاری به معنای اسپندی است که روی آتش می ریزند و آن را دود می کنند.

این آلبوم که توسط استاد کیوان ساکت تنظیم شده، قرار بود پیش از عید نوروز منتشر شود اما متاسفانه بحران بیماری کرونا این اتفاق را به تعویق انداخت که به لطف خدا در آینده ای نزدیک آن را روانه بازار خواهیم کرد.

از قدمت و پیشینه موسیقی قوم بختیاری بگویید.

پیش از آنکه به موسیقی بختیاری بپردازم، باید درباره تاریخ و پیشینه این قوم توضیحاتی دهم؛ زیرا قدمت موسیقی بختیاری با تاریخ یکی است.

در مقطعی از تاریخ، زمانی که کشور ما مورد حمله و تهاجم مغول ها قرار گرفت، چهارمحال بختیاری یکی از معدود مناطقی بود که آسیب ندید و از تعرض و گزند مغول ها در امان ماند.

این در امان ماندن چندین دلیل داشت.

یکی از دلایل مهم این بود که منطقه محل سکونت بختیاری ها کوهستانی و بسیار صعب العبور بوده است.

در ادامه آن حملات، مغول ها تا اصفهان می آیند و پس از آن، قصدشان این است به خطه بختیاری حمله کنند اما از آنجایی که به فصل زمستان و سرما شدید برخورد کردند و با مقاومت جانانه بختیاری ها مواجه شدند، از تصمیمشان صرف نظر کردند.

اینگونه بوده که تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم ایل بزرگ بختیاری بکر و دست نخورده باقی مانده که موسیقی نیز از این روند مستثنی نبوده است.

به همین دلیل است که می گویم قدمت موسیقی بختیاری با تاریخ یکی است.

به طور واضح و بر اساس اسناد و مدارک موجود می توان گفت، موسیقی بختیاری دقیقا همراه با تاریخ دیرینه این قوم پیش رفته و به همان اندازه قدمت دارد.

به طور کلی اگر بخواهم موسیقی بختیاری را در یک جمله خلاصه کنم، باید بگویم موسیقی بختیاری عین زندگی بختیاری هاست.

بر همین اساس می توان گفت بختیاری ها از بدو تولد تا زمان مرگ برای تمام رخدادها، اعم از اتفاقات حماسی، جشن ها، عزاها، کار و زندگی و مسائل و آداب و رسوم مربوط به آن، مقام ها و اشعار خاصی دارند که به اقتضای مناسبت ها آنها را اجرا می کنند.

از قرار معلوم کارآواهای قوم بختیاری بسیار متنوع است؟ بله همینطور است.

اگر بخواهیم موسیقی بختیاری را دسته بندی کنیم به چند بخش تقسیم خواهد شد که موسیقی کار یکی از آنهاست.

موسیقی کار ما نیز مانند دیگر بخش ها دارای مقام های متعددی است که آن مقام ها به وضوح از درد و رنج کار و دوری یار به دلیل درگیری افراد با مشغله و کار می گویند.

از دیگر بخش های موسیقی بختیاری نیز می توان به موسیقی حماسی، موسیقی جشن و سرور و شادی و موسیقی عزا که به آن گاه گریو می گویند، اشاره کرد.

منطقه چهارمحال بختیاری در همسایگی شهرهای لر و لک نشین قرار دارد.

این مجاورت چقدر بر فرهنگ منطقه تاثیر گذاشته است؟ همین الان که با شما صحبت می کنم، معتقدم چیزی به عنوان لر بختیاری، لر لرستان و لر بویراحمد وجود ندارد؛ بلکه همه ما از یک ریشه و تبار هستیم و به قوم اصیل لر تعلق داریم.

واقعیت این است که سیاست های غلط پادشاهان گذشته باعث این دسته بندی ها شده است.

آنها برای ایجاد تفرقه افکنی میان مردمان منطقه، قوم لر را به لر بزرگ، لر کوچک، لر بختیاری، لر بویراحمدی و چهار لنگ و هفت لنگ تقسیم بندی کرده اند که من به هیچ وجه با این نگرش موافق نیستم.

حتی در اولین آلبومم که در سال 1383 تولید شد نیز واضح به این مسئله پرداختیم و گفتیم چنین موضوعی نداریم و ما همه از یک قومیم.

واقعا برای افرادی که نسبت به این موضوع تعصب دارند و حتما می خواهند بختیاری بودن یا لرستانی بودن خود را نشان دهند، متاسفم؛ زیرا همانطور که گفتم همه ما یکی هستیم و به یک قوم تعلق داریم.

این یکی بودن و تشابهات قومی و فرهنگی تا چه حد بر موسیقی مناطق لرنشین تاثیر گذاشته است؟ اگر به ریشه یابی دقیق تر موسیقی بپردازیم، متوجه خواهیم شد که بسیاری از مقام ها و ملودی های مناطق لرنشین اعم از، استان های چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، قسمت هایی از استان فارس و بوشهر و بخش های زیادی از استان اصفهان و حتی برخی از شهرهای استان همدان (مانند ملایر و توابع آن)، تشابه بسیاری با یکدیگر دارند، اما گذر زمان و اتفاقات تاریخی و شرایط اقلیمی باعث شده که مثلا دستگاه ماهور در موسیقی لرستان بیش از دیگر مناطق خودش را نشان دهد.

البته این بدان معنا نیست که ما در موسیقی بختیاری ماهور نداریم.

اما مقام ها و ترانه هایی که بختیاری ها در دستگاه ماهور دارند کمتر از آن چیزی است که در لرستان وجود دارد.

نظر کلی من این است که ما یک موسیقی مشترک داریم و آن موسیقی لر است.

این نوع تقسیم بندی ها در مناطق مختلف وجود دارد و قاعدتا آسیب هایی را در پی داشته است.

بله متاسفانه همینطور است.

به طور مثال دوستان بسیار فرهیخته ای دارم که از اساتید دانشگاه هستند، اما با این حال تعصبات ناسیونالیستی دارند و بر بختیاری یا لرستانی بودن خود اصرار می ورزند و تاکید دارند.

در صورتی که همه ما لر هستیم و بختیاری نیز یک ایل است.

درست است که بختیاری بزرگترین ایل ایران است، اما زیر مجموعه ای از قوم لر به حساب می آید.

همانطور که خودتان نیز اشاره کردید این تفکرات و دسته بندی ها، آسیب زننده است.

موسیقی ما نیز یکی است، حال اگر نوع گویش ها تا حدودی متفاوت است دلیلش شرایط اقلیمی و اتفاقات دیگر است.

در مقام ها و ملودی ها و ترانه ها نیز اگر تفاوت هایی وجود دارد دلیلش همان شرایط جغرافیایی و اقلیمی و آداب و رسوم است.

به طور مثال سختی ها و مشکلاتی که ایل در گذر زمان برای کوچ و ییلاق و قشلاق با آنها مواجه بوده، باعث شده حزن و اندوه در موسیقی بختیاری پررنگ تر باشد و پرده های شوشتری و دشتی و شور بیشتر خودشان را نشان دهند.

بخصوص شوشتری و دشتی .

اما در استان لرستان به نسبت منطقه بختیاری نشین، قطعا سختی ها در گذر زمان کمتر بوده و به همین دلیل دستگاه شادی چون ماهور ، بیشتر مورد توجه و استفاده بوده است.

البته همه این موضوعات فلسفه تاریخی دارند.

مثلا اینکه ریشه دستگاهی چون ماهور شاد است، اما ریشه شوشتری و دشتی غم و اندوه است.

بختیاری های ساکن دیگر شهرهای لرنشین کدام دستگاه ها و مقام ها را مدنظردارند و به آنها می پردازند؟ بختیاری هایی که در لرستان و در شهرهایی چون درود، ازنا و الیگودرز زندگی می کنند، مقام های بسیار متعددی در شور و دشتی و شوشتری و دیگر دستگاه ها دارند.

طی سال های اخیر تنوع سبک ها و زرق و برق کاذب موسیقی ظاهرا پاپ باعث شده نسل های جدید کمتر از گذشته به موسیقی فولکوریک و محلی منطقه شان بپردازند.

استان چهارمحال بختیاری و توابع آن در این زمینه چه وضعیتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید به ضعف فرهنگ در کشور اشاره ای کلی داشته باشم که البته این ضعف فرهنگی صرفا به موسیقی منحصر نمی شود.

متاسفانه طی چند دهه گذشته فرهنگمان در همه زمینه ها و عرصه ها به سمت مصرفی بودن و یک بار مصرف بودن پیش رفته است، مانند غذای فست فود.

فرهنگِ تفکر و تغذیه و حتی شیوه زندگی ما تحت تاثیر این روند بوده و فرهنگ موسیقایی ما نیز بخشی از این تغییر و تحول است.

حتی اگر توجه کنید، خواهید دید که در انتخاب اسباب و وسائل زندگی و نوع چیدمان خانه هایمان نیز فست فودی عمل می کنیم.

خواه ناخواه همه این موارد بر موسیقی ما نیز تاثیر گذاشته، زیرا مردم ما نیز به این نوع زندگی مصرفی و اتفاقات لحظه ای عادت کرده اند.

در چنین شرایطی هنرمندان و فعالان برای آنکه از جامعه عقب نمانند و مخاطبان را از دست ندهند به سمتی می روند که مردم دوست دارند.

من با این تفکر و نگرش به شدت مخالفم.

به نظرم مقصر ما هنرمندان هستیم که مردم را به این سمت و سو هدایت کرده ایم.

مثلا فلان شخص به داشتن دو، سه میلیون فالوور افتخار می کند و در کمال تاسف باید بگویم چنین فردی نه تنها سه میلیون فالوور ندارد، بلکه خودش فالوور همان تعداد کاربر است؛ زیرا صرفا آثاری را تولید و اجرا می کند که آن دو سه میلیون نفر می خواهند؛ در صورتی که یک هنرمند باید تا آن حد تاثیرگذار باشد که سلیقه مردم و مخاطبانش را ارتقا دهد.

واقعا می توان به جای خوراندن موسیقی های سطحی و یک بار مصرف، آثاری را به مردم ارائه کرد که ریشه در تاریخ و فرهنگشان دارد و آنها را به تفکر وا می دارد.

البته همه اینها به آن معنا نیست که من مخالف موسیقی پاپ هستم.

اصلا منظورم این نیست زیرا خودم را در جایگاه قضاوت نمی بینم، اما آنچه که مبرهن و مسلم است، این است که موسیقی فاخر ایرانی ریشه در آداب، رسوم، عرفان و خودشناسی و متعاقب با آن خداشناسی دارد و به همین دلیل هنرمندان ما از آنجایی که زمانه مان سمت و سوی دیگری را رفته در نحوه فعالیت ها و تولیدات و اجراهای شان (چه در موسیقی مقامی و چه در موسیقی سنتی) تغییر رویه داده اند.

برخی دوستان از گونه ای به اسم پاپ بختیاری می گویند، در صورت که اصلا چنین چیزی نداریم.

ما اجازه نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم و ذائقه آنها را تنزل دهیم.

از این موارد و اتفاقات در موسیقی بختیاری بسیار زیاد است و حتی می توان گفت در حال حاضر حدود نود درصد هنرمندان خطه بختیاری به همین سمت و سوی غلط رفته اند.

این تغییر رویه تا آنجاست که برخی از خوانندگان موسیقی فاخر را رها کرده اند و آثار عامه پسند تولید می کنند! درست است.

شخصا دوستان و همکارانی دارم که در زمینه موسیقی سنتی سال ها کلاس رفته اند و تمرین و تلاش و ممارست کرده اند و می توانستند از طلایه داران باشند، اما متاسفانه به همان سمت و سویی رفته اند که درباره اش توضیح دادم.

تعداد چنین افرادی بسیار زیاد است و آنهایی که اصالت ها را حفظ کرده اند، انگشت شمارند.

به هرحال موسیقی بختیاری نیز از این گزند و آسیب در امان نبوده است.

کما اینکه زمانی با برخی از دوستان صحبت می کنم از گونه ای به اسم پاپ بختیاری می گویند، در صورتی که اصلا چنین چیزی نداریم.

البته موسیقی پاپ نیز مانند موسیقی بختیاری قابل احترام است، اما ما اجازه نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم و ذائقه آنها را تنزل دهیم.

از این موارد و اتفاقات در موسیقی بختیاری بسیار زیاد است و حتی می توان گفت در حال حاضر حدود نود درصد هنرمندان خطه بختیاری به همین سمت و سوی غلط رفته اند.

یکی از اتفاقاتی که طی سال های اخیر به وفور شاهدش بوده ایم تولید و ارائه آثار تلفیقی است.

به طور کلی فعالان عرصه موسیقی تا چه حد این اجازه را دارند که در مقام های محلی هر منطقه دست ببرند و آنها را با دیگر سبک ها بیامیزند؟ ببینید هر کاری به دانش و پشتوانه علمی نیاز دارد و این ضرورت در همه گونه ها از جمله موسیقی مقامی وجود دارد.

تصورم این است که بسیاری از خوانندگانی که در عرصه موسیقی مقامی فعالیت می کنند، متاسفانه از دانش موسیقایی بی بهره اند.

بارها گفته ام که این دوستان حتما باید ردیف های آوازی را بشناسند و علم صداسازی را بیاموزند و تئوری، سولفژ، طراحی آواز و تکنیک ها را بلد باشند و با یک ساز آشنا شوند.

زمانی که بر دانش موسیقایی این افراد افزوده شد و به جایگاهی رسیدند که به ذات و اصالت موسیقی مقامی خدشه ای وارد نکنند، می توانند به تولید آثار تلفیقی بپردازند.

در این صورت است که تلفیق اشکالی ندارد.

در این میان آنچه اهمیت دارد این است که گونه های مورد استفاده در تولید یک اثر، مکمل یکدیگر باشند.

متاسفانه اغلب آنهایی که به تولید آثار تلفیقی می پردازند با جهل و بی سوادی فقط می خواهند از رقابت عقب نمانند و آنچه برایشان اهمیت دارد همین است.

آنها با تکرار کردن جملاتی که معنای آن را نمی دانند، ملودی های پاپ را با کلام بختیاری و لری می آمیزند و ادعای شان این است که می خواهند موسیقی مقامی را حفظ کنند و با تلفیق آنها با دیگر سبک ها، به ذائقه مردم احترام بگذارند.

در صورتی که مردم چنین آثاری را نمی خواهند، بلکه این ما هستیم که آنها را به خوردشان می دهیم! معتقدم و ایمان دارم که اگر مردم ما موسیقی ناب ایرانی و موسیقی اصیل بختیاری بشنوند، قطعا می پذیرند و لذت می برند.

البته آن آثار ظاهرا تلفیقی در مدت زمانی کوتاه از یاد می روند.

مسئله همان عدم وجود پشتوانه های علمی است.

قاعدتا زمانی که دانش و پشتوانه علمی نباشد، آثار مانند موج به سرعت بالا می آیند و سریع محو می شوند.

هر اثری که پشتوانه فکری نداشته باشد محکوم به فناست.

تاریخ نیز نشان داده آثاری جاودان و ماندگار شده اند که در پس آنها اندیشه وجود داشته و برای طراحی ها، انتخاب ملودی ها، کلام و دیگر مقولات مربوطه، ساعت ها، روزها، ماه ها و حتی سال ها فکر و زمان و تمرین مستمر صرف شده است.

آثاری که طی این روند ساخته شده اند، همواره برای مخاطبان لذت بخش هستند و می توان تا ابد آنها را شنید.

این در حالی است که آثار تلفیقی امروز یک شبه ساخته می شوند و یک شبه شنیده می شوند و یک شبه محو خواهند شد.

بهترین مقطع زندگی من از آن زمان که متولد شده ام تاکنون، همین دوران بحران کرونا بوده است.

من در این دوران خدا را بیشتر شناختم و بهتر باورش کردم.

طی چند ماه گذشته که درگیر بحران کرونا هستیم به چه فعالیت هایی مشغول بوده اید؟ بهترین مقطع زندگی من از آن زمان که متولد شده ام تاکنون، همین دوران بحران کرونا بوده است.

با وجود همه معضلات و دشواری ها و گرفتاریی هایی که کرونا بر مردم تمام کشورهای دنیا تحمیل کرده، اما برای من مزایایی داشته است.

من در این دوران خدا را بیشتر شناختم و بهتر باورش کردم.

طی این مدت در دوره های آموزشی خودشناسی برای موفقیت حضور یافته ام و در این زمینه مطالعاتی داشته ام.

تلاشم این است که مطالعه ام با تفکر عمیق همراه باشد، نه به صورت سطحی و گذرا.

البته به جز مطالعه و خواندن کتاب های متعدد، طی این مدت برای آلبوم دینشت که ابتدای صحبتم درباره اش گفتم به طراحی آوازها مشغولم.

در زمینه تدریس و آموزش چه فعالیت هایی دارید؟ در این بخش نیز فعال هستم و برای برگزاری کلاس های آموزشی به شهرهای مختلف می روم و در خدمت هنرجویان هستم.

البته کلاس هایم را قبلا به صورت آنلاین برگزار می کردم و حال حدود سه هفته است که با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی هنرجویانم را حضوری و به صورت انفرادی آموزش می دهم.

چرا کلاس هایتان را به شیوه آنلاین برگزار نمی کنید؟ راستش با این شیوه موافق نیستم.

البته آن اوائل که بحران بیماری شدت بیشتری داشت، چند صباحی کلاس هایم را آنلاین برگزار کردم، اما تاثیر آنچنانی ندیدم.

نه اینکه این شیوه بی تاثیر و بی نتیجه باشد اما قطعا کلاس حضوری بهتر است و چیز دیگری است.

به نظرم تا معلم رو در روی هنرجو قرار نگیرد نمی تواند او را به درستی آموزش دهد.

گفتگو: وحید خانه ساز
کلید واژه ها: بختیاری - موسیقی - کهکیلویه و بویراحمد - تلفیق - مردم - استان - موسیقیدان - چهارمحال - بویراحمد - هایی - خبرنگار - باستانی - آهنگساز - بی بهره - احترام - لرستان - اصفهان - عناوین - قوم لر - تولید - گزارش - زندگی - ایران - ادامه - دوران - دهنده - دانش - غربی - دیگر - جنوب

آخرین اخبار سرویس:
کنایه معنادار حسام الدین آشنا به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد با رادیو فردا

آفریقای جنوبی باز هم گزارش نشریه آمریکایی علیه ایران را تکذیب کرد

برخی افراد در حاکمیت به دنبال ناامید کردن مردم هستند

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

قوه قضاییه قطع انگشت 3 کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

تصاویر/ دیدار رییس دانشگاه فرهنگیان کشور با نماینده ولی فقیه درکاشان

تعبیر خواب حاملگی خود

دلیل صدای انفجار در شرق تهران مشخص شد

هیئت همدلی| باز شدن پای موکب خدام الحسین فریدونکنار برای کار جهادی/ از توزیع دفتر حسینی تا ساخت خانه به نیت ارباب

محمد مهدی پور عرب گردهمایی یادگاران هشت سال دفاع مقدس

وزیر ارشاد درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت

در آرزوی کفش طبی!

واکنش آشنا به مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا با هشتگ عملیات روانی

تصویر سند تاریخی مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

5 دلیل عدم اجرای سند تحول آموزش و پرورش/ سند 2030 ظرف 6 ماه عملیاتی شد اما سند تحول در 9 سال اجرا نشد

تأسی به فرهنگ انقلاب اسلامی عامل پیروزی های مردم یمن است

نام شهدای دوران دفاع مقدس زینت خیابان های ما شد تا هیچ گاه راه گم نکنیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

50 برنامه محوری هفته دفاع مقدس در سوادکوه برگزار می شود

تعبیر خواب تصادف قطار

30 شهریور ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب می رود

رییس جمهور گواتمالا به بیماری کرونا مبتلا شد

ساعت رسمی کشور، یکشنبه 30 شهریور یک ساعت به عقب برمی گردد

نشست های کتابخوان در زنجان به صورت مجازی برگزار می شود

«محمدحسین حرمی» از مدیران پیشکسوت رسانه ملی درگذشت

قطع دست سه کودک به خاطر سرقت صحت ندارد

بخش عمده تربیت جوانان متعهد و ولایت مدار درخانواده شکل گرفته است

تعبیر خواب دارچین

کتابخانه های عمومی پایگاه امن فرهنگی در جامعه هستند

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

نظر آیت الله سیستانی درباره وظایف فرزند

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

شرایط کرونایی باعث شد هیئات کم حاشیه تر و با کیفیت تر بشوند/ منبر دیگر یک رسانه سنتی نیست و تاثیرش جهانی شده است

تجربه نگاری تشکل ها در سامانه «کالک»/ بسیج دانشجویی بین تشکل های دانشجویی وحدت ایجاد می کند

وضعیت محلات شوش و هرندی در مرحله هشدار/ شهرداری: 45 روز دیگر به مردم گزارش عملکرد می دهیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

خیر کاشانی ساختمان 60 میلیاردتومانی خود را به دانشگاه فرهنگیان کاشان واگذار کرد

رهبر اپوزیسیون کانادا: مانع راه اندازی 5G توسط هوآوی می شویم!

خصلت فرهنگی خست آماری چالش جدی در برابر زیرساخت داده مکانی

کدخدایی: مراقب باشیم در زمین «ترامپ» بازی نکنیم

ترتیل صفحه 487 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

تجمع اعتراضی طلاب همدان در محکومیت خیانت کشورهای عربی منطقه برگزار می شود

کشورهای عربی دست بسته خود را تسلیم رژیم صهونیستی کردند

نقش عالمانه رهبری در فرو نشاندن غوغاسالاری انتخابات 88

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

عبرت از یک پدیده

عادی سازی روابط بحرین و امارات مانع نابودی اسراییل نمی شود

جهان اسلام روابط حکام عربی با اسراییل را محکوم می کند

خیران یزدی در سال 98 بیش از 60 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک کردند

فشار کاخ سفید بر اعضای شورای امنیت برای تحریم ایران

اصناف و بازاریان یزد در تأمین مسکن جوانان پیشقدم شوند

جریان های سیاسی و احزاب به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

واکنش قوه قضاییه به شایعه قطع انگشتان محکومان در زندان ارومیه

نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان درگذشت شیح صلاح الدین حسامی را تسلیت گفتند

حضور آیت الله اعرافی در شبکه استانی دنا

واکنش قوه قضاییه به ادعای تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک

تعبیر خواب بادکنک

آغاز زودهنگام رای گیری انتخابات 2020 در برخی ایالات آمریکا

تصویر سند تاریخی بسیار مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

عملکرد دقیق یک واکسن مهم کووید-19 به زودی مشخص می شود

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم