مطالب مرتبط:
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
اختلاف نظرهای جزیی درون دولت نباید برای زندگی مردم مشکل ایجاد کند
ترامپ: در صورتی پیروزی بایدن در انتخابات، مردم باید زبان چینی یاد بگیرند!
اعمال جراحی زیبایی در دوران کرونا؛ آری یا خیر؟
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 07:352020-08-12سياسي

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم


موسیقیدان و آهنگساز بختیاری می گوید: بیشتر آنهایی که در زمینه موسیقی مقامی به تولید آثار تلفیقی می پردازند با تکرار کردن جملاتی که معنای آن را نمی دانند، - ملودی های پاپ را با کلام بختیاری و لری می آمیزند و ادعای شان این است که می خواهند موسیقی مقامی را حفظ کنند و با تلفیق آنها با دیگر سبک ها، به ذائقه مردم احترام بگذارند.

ادامه تیترها: نود درصد خوانندگانی موسیقی مقامی از دانش موسیقایی بی بهره اند/ با تلفیق غلط ذات و اصالت موسیقی مقامی را خدشه دار نکنیم/همه لرها از یک قوم هستند/ ایل بزرگ بختیاری زیر مجموعه قوم لر است به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، مردم بختیاری در جنوب غربی ایران و در استان های چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و در بخش هایی از خوزستان، لرستان و اصفهان ساکن هستند.

بر اساس کاوش های باستانی انجام شده، قدمت سکونت انسان در منطقه چهارمحال بختیاری به چهل هزارسال قبل می رسد و بر اساس شواهد موجود می توان گفت این سرزمین باستانی ده هزارسال پیش مسکونی بوده است.

از آنجا که موسیقی مقامی و آداب و رسوم موسیقی محور، بخشی از زندگی تمام اقوام ایران به حساب می آید، موسیقی بختیاری نیز دارای قدمت بسیار است.

رحیم عدنانی (موسیقیدان، خواننده و مدرس) یکی از هنرمندان قوم بختیاری است که در گفتگوی پیش رو از سال ها فعالیت برای بقا و ارتقا موسیقی مقامی منطقه اش سخن گفت.

آیا قرار نیست به زودی اثری جدید از شما بشنویم؟ اتفاقا آلبومی جدید دارم که به موسیقی بختیاری می پردازد و دینشت نام دارد.

دینشت در گویش بختیاری به معنای اسپندی است که روی آتش می ریزند و آن را دود می کنند.

این آلبوم که توسط استاد کیوان ساکت تنظیم شده، قرار بود پیش از عید نوروز منتشر شود اما متاسفانه بحران بیماری کرونا این اتفاق را به تعویق انداخت که به لطف خدا در آینده ای نزدیک آن را روانه بازار خواهیم کرد.

از قدمت و پیشینه موسیقی قوم بختیاری بگویید.

پیش از آنکه به موسیقی بختیاری بپردازم، باید درباره تاریخ و پیشینه این قوم توضیحاتی دهم؛ زیرا قدمت موسیقی بختیاری با تاریخ یکی است.

در مقطعی از تاریخ، زمانی که کشور ما مورد حمله و تهاجم مغول ها قرار گرفت، چهارمحال بختیاری یکی از معدود مناطقی بود که آسیب ندید و از تعرض و گزند مغول ها در امان ماند.

این در امان ماندن چندین دلیل داشت.

یکی از دلایل مهم این بود که منطقه محل سکونت بختیاری ها کوهستانی و بسیار صعب العبور بوده است.

در ادامه آن حملات، مغول ها تا اصفهان می آیند و پس از آن، قصدشان این است به خطه بختیاری حمله کنند اما از آنجایی که به فصل زمستان و سرما شدید برخورد کردند و با مقاومت جانانه بختیاری ها مواجه شدند، از تصمیمشان صرف نظر کردند.

اینگونه بوده که تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم ایل بزرگ بختیاری بکر و دست نخورده باقی مانده که موسیقی نیز از این روند مستثنی نبوده است.

به همین دلیل است که می گویم قدمت موسیقی بختیاری با تاریخ یکی است.

به طور واضح و بر اساس اسناد و مدارک موجود می توان گفت، موسیقی بختیاری دقیقا همراه با تاریخ دیرینه این قوم پیش رفته و به همان اندازه قدمت دارد.

به طور کلی اگر بخواهم موسیقی بختیاری را در یک جمله خلاصه کنم، باید بگویم موسیقی بختیاری عین زندگی بختیاری هاست.

بر همین اساس می توان گفت بختیاری ها از بدو تولد تا زمان مرگ برای تمام رخدادها، اعم از اتفاقات حماسی، جشن ها، عزاها، کار و زندگی و مسائل و آداب و رسوم مربوط به آن، مقام ها و اشعار خاصی دارند که به اقتضای مناسبت ها آنها را اجرا می کنند.

از قرار معلوم کارآواهای قوم بختیاری بسیار متنوع است؟ بله همینطور است.

اگر بخواهیم موسیقی بختیاری را دسته بندی کنیم به چند بخش تقسیم خواهد شد که موسیقی کار یکی از آنهاست.

موسیقی کار ما نیز مانند دیگر بخش ها دارای مقام های متعددی است که آن مقام ها به وضوح از درد و رنج کار و دوری یار به دلیل درگیری افراد با مشغله و کار می گویند.

از دیگر بخش های موسیقی بختیاری نیز می توان به موسیقی حماسی، موسیقی جشن و سرور و شادی و موسیقی عزا که به آن گاه گریو می گویند، اشاره کرد.

منطقه چهارمحال بختیاری در همسایگی شهرهای لر و لک نشین قرار دارد.

این مجاورت چقدر بر فرهنگ منطقه تاثیر گذاشته است؟ همین الان که با شما صحبت می کنم، معتقدم چیزی به عنوان لر بختیاری، لر لرستان و لر بویراحمد وجود ندارد؛ بلکه همه ما از یک ریشه و تبار هستیم و به قوم اصیل لر تعلق داریم.

واقعیت این است که سیاست های غلط پادشاهان گذشته باعث این دسته بندی ها شده است.

آنها برای ایجاد تفرقه افکنی میان مردمان منطقه، قوم لر را به لر بزرگ، لر کوچک، لر بختیاری، لر بویراحمدی و چهار لنگ و هفت لنگ تقسیم بندی کرده اند که من به هیچ وجه با این نگرش موافق نیستم.

حتی در اولین آلبومم که در سال 1383 تولید شد نیز واضح به این مسئله پرداختیم و گفتیم چنین موضوعی نداریم و ما همه از یک قومیم.

واقعا برای افرادی که نسبت به این موضوع تعصب دارند و حتما می خواهند بختیاری بودن یا لرستانی بودن خود را نشان دهند، متاسفم؛ زیرا همانطور که گفتم همه ما یکی هستیم و به یک قوم تعلق داریم.

این یکی بودن و تشابهات قومی و فرهنگی تا چه حد بر موسیقی مناطق لرنشین تاثیر گذاشته است؟ اگر به ریشه یابی دقیق تر موسیقی بپردازیم، متوجه خواهیم شد که بسیاری از مقام ها و ملودی های مناطق لرنشین اعم از، استان های چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان، کهکیلویه و بویراحمد، قسمت هایی از استان فارس و بوشهر و بخش های زیادی از استان اصفهان و حتی برخی از شهرهای استان همدان (مانند ملایر و توابع آن)، تشابه بسیاری با یکدیگر دارند، اما گذر زمان و اتفاقات تاریخی و شرایط اقلیمی باعث شده که مثلا دستگاه ماهور در موسیقی لرستان بیش از دیگر مناطق خودش را نشان دهد.

البته این بدان معنا نیست که ما در موسیقی بختیاری ماهور نداریم.

اما مقام ها و ترانه هایی که بختیاری ها در دستگاه ماهور دارند کمتر از آن چیزی است که در لرستان وجود دارد.

نظر کلی من این است که ما یک موسیقی مشترک داریم و آن موسیقی لر است.

این نوع تقسیم بندی ها در مناطق مختلف وجود دارد و قاعدتا آسیب هایی را در پی داشته است.

بله متاسفانه همینطور است.

به طور مثال دوستان بسیار فرهیخته ای دارم که از اساتید دانشگاه هستند، اما با این حال تعصبات ناسیونالیستی دارند و بر بختیاری یا لرستانی بودن خود اصرار می ورزند و تاکید دارند.

در صورتی که همه ما لر هستیم و بختیاری نیز یک ایل است.

درست است که بختیاری بزرگترین ایل ایران است، اما زیر مجموعه ای از قوم لر به حساب می آید.

همانطور که خودتان نیز اشاره کردید این تفکرات و دسته بندی ها، آسیب زننده است.

موسیقی ما نیز یکی است، حال اگر نوع گویش ها تا حدودی متفاوت است دلیلش شرایط اقلیمی و اتفاقات دیگر است.

در مقام ها و ملودی ها و ترانه ها نیز اگر تفاوت هایی وجود دارد دلیلش همان شرایط جغرافیایی و اقلیمی و آداب و رسوم است.

به طور مثال سختی ها و مشکلاتی که ایل در گذر زمان برای کوچ و ییلاق و قشلاق با آنها مواجه بوده، باعث شده حزن و اندوه در موسیقی بختیاری پررنگ تر باشد و پرده های شوشتری و دشتی و شور بیشتر خودشان را نشان دهند.

بخصوص شوشتری و دشتی .

اما در استان لرستان به نسبت منطقه بختیاری نشین، قطعا سختی ها در گذر زمان کمتر بوده و به همین دلیل دستگاه شادی چون ماهور ، بیشتر مورد توجه و استفاده بوده است.

البته همه این موضوعات فلسفه تاریخی دارند.

مثلا اینکه ریشه دستگاهی چون ماهور شاد است، اما ریشه شوشتری و دشتی غم و اندوه است.

بختیاری های ساکن دیگر شهرهای لرنشین کدام دستگاه ها و مقام ها را مدنظردارند و به آنها می پردازند؟ بختیاری هایی که در لرستان و در شهرهایی چون درود، ازنا و الیگودرز زندگی می کنند، مقام های بسیار متعددی در شور و دشتی و شوشتری و دیگر دستگاه ها دارند.

طی سال های اخیر تنوع سبک ها و زرق و برق کاذب موسیقی ظاهرا پاپ باعث شده نسل های جدید کمتر از گذشته به موسیقی فولکوریک و محلی منطقه شان بپردازند.

استان چهارمحال بختیاری و توابع آن در این زمینه چه وضعیتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید به ضعف فرهنگ در کشور اشاره ای کلی داشته باشم که البته این ضعف فرهنگی صرفا به موسیقی منحصر نمی شود.

متاسفانه طی چند دهه گذشته فرهنگمان در همه زمینه ها و عرصه ها به سمت مصرفی بودن و یک بار مصرف بودن پیش رفته است، مانند غذای فست فود.

فرهنگِ تفکر و تغذیه و حتی شیوه زندگی ما تحت تاثیر این روند بوده و فرهنگ موسیقایی ما نیز بخشی از این تغییر و تحول است.

حتی اگر توجه کنید، خواهید دید که در انتخاب اسباب و وسائل زندگی و نوع چیدمان خانه هایمان نیز فست فودی عمل می کنیم.

خواه ناخواه همه این موارد بر موسیقی ما نیز تاثیر گذاشته، زیرا مردم ما نیز به این نوع زندگی مصرفی و اتفاقات لحظه ای عادت کرده اند.

در چنین شرایطی هنرمندان و فعالان برای آنکه از جامعه عقب نمانند و مخاطبان را از دست ندهند به سمتی می روند که مردم دوست دارند.

من با این تفکر و نگرش به شدت مخالفم.

به نظرم مقصر ما هنرمندان هستیم که مردم را به این سمت و سو هدایت کرده ایم.

مثلا فلان شخص به داشتن دو، سه میلیون فالوور افتخار می کند و در کمال تاسف باید بگویم چنین فردی نه تنها سه میلیون فالوور ندارد، بلکه خودش فالوور همان تعداد کاربر است؛ زیرا صرفا آثاری را تولید و اجرا می کند که آن دو سه میلیون نفر می خواهند؛ در صورتی که یک هنرمند باید تا آن حد تاثیرگذار باشد که سلیقه مردم و مخاطبانش را ارتقا دهد.

واقعا می توان به جای خوراندن موسیقی های سطحی و یک بار مصرف، آثاری را به مردم ارائه کرد که ریشه در تاریخ و فرهنگشان دارد و آنها را به تفکر وا می دارد.

البته همه اینها به آن معنا نیست که من مخالف موسیقی پاپ هستم.

اصلا منظورم این نیست زیرا خودم را در جایگاه قضاوت نمی بینم، اما آنچه که مبرهن و مسلم است، این است که موسیقی فاخر ایرانی ریشه در آداب، رسوم، عرفان و خودشناسی و متعاقب با آن خداشناسی دارد و به همین دلیل هنرمندان ما از آنجایی که زمانه مان سمت و سوی دیگری را رفته در نحوه فعالیت ها و تولیدات و اجراهای شان (چه در موسیقی مقامی و چه در موسیقی سنتی) تغییر رویه داده اند.

برخی دوستان از گونه ای به اسم پاپ بختیاری می گویند، در صورت که اصلا چنین چیزی نداریم.

ما اجازه نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم و ذائقه آنها را تنزل دهیم.

از این موارد و اتفاقات در موسیقی بختیاری بسیار زیاد است و حتی می توان گفت در حال حاضر حدود نود درصد هنرمندان خطه بختیاری به همین سمت و سوی غلط رفته اند.

این تغییر رویه تا آنجاست که برخی از خوانندگان موسیقی فاخر را رها کرده اند و آثار عامه پسند تولید می کنند! درست است.

شخصا دوستان و همکارانی دارم که در زمینه موسیقی سنتی سال ها کلاس رفته اند و تمرین و تلاش و ممارست کرده اند و می توانستند از طلایه داران باشند، اما متاسفانه به همان سمت و سویی رفته اند که درباره اش توضیح دادم.

تعداد چنین افرادی بسیار زیاد است و آنهایی که اصالت ها را حفظ کرده اند، انگشت شمارند.

به هرحال موسیقی بختیاری نیز از این گزند و آسیب در امان نبوده است.

کما اینکه زمانی با برخی از دوستان صحبت می کنم از گونه ای به اسم پاپ بختیاری می گویند، در صورتی که اصلا چنین چیزی نداریم.

البته موسیقی پاپ نیز مانند موسیقی بختیاری قابل احترام است، اما ما اجازه نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم و ذائقه آنها را تنزل دهیم.

از این موارد و اتفاقات در موسیقی بختیاری بسیار زیاد است و حتی می توان گفت در حال حاضر حدود نود درصد هنرمندان خطه بختیاری به همین سمت و سوی غلط رفته اند.

یکی از اتفاقاتی که طی سال های اخیر به وفور شاهدش بوده ایم تولید و ارائه آثار تلفیقی است.

به طور کلی فعالان عرصه موسیقی تا چه حد این اجازه را دارند که در مقام های محلی هر منطقه دست ببرند و آنها را با دیگر سبک ها بیامیزند؟ ببینید هر کاری به دانش و پشتوانه علمی نیاز دارد و این ضرورت در همه گونه ها از جمله موسیقی مقامی وجود دارد.

تصورم این است که بسیاری از خوانندگانی که در عرصه موسیقی مقامی فعالیت می کنند، متاسفانه از دانش موسیقایی بی بهره اند.

بارها گفته ام که این دوستان حتما باید ردیف های آوازی را بشناسند و علم صداسازی را بیاموزند و تئوری، سولفژ، طراحی آواز و تکنیک ها را بلد باشند و با یک ساز آشنا شوند.

زمانی که بر دانش موسیقایی این افراد افزوده شد و به جایگاهی رسیدند که به ذات و اصالت موسیقی مقامی خدشه ای وارد نکنند، می توانند به تولید آثار تلفیقی بپردازند.

در این صورت است که تلفیق اشکالی ندارد.

در این میان آنچه اهمیت دارد این است که گونه های مورد استفاده در تولید یک اثر، مکمل یکدیگر باشند.

متاسفانه اغلب آنهایی که به تولید آثار تلفیقی می پردازند با جهل و بی سوادی فقط می خواهند از رقابت عقب نمانند و آنچه برایشان اهمیت دارد همین است.

آنها با تکرار کردن جملاتی که معنای آن را نمی دانند، ملودی های پاپ را با کلام بختیاری و لری می آمیزند و ادعای شان این است که می خواهند موسیقی مقامی را حفظ کنند و با تلفیق آنها با دیگر سبک ها، به ذائقه مردم احترام بگذارند.

در صورتی که مردم چنین آثاری را نمی خواهند، بلکه این ما هستیم که آنها را به خوردشان می دهیم! معتقدم و ایمان دارم که اگر مردم ما موسیقی ناب ایرانی و موسیقی اصیل بختیاری بشنوند، قطعا می پذیرند و لذت می برند.

البته آن آثار ظاهرا تلفیقی در مدت زمانی کوتاه از یاد می روند.

مسئله همان عدم وجود پشتوانه های علمی است.

قاعدتا زمانی که دانش و پشتوانه علمی نباشد، آثار مانند موج به سرعت بالا می آیند و سریع محو می شوند.

هر اثری که پشتوانه فکری نداشته باشد محکوم به فناست.

تاریخ نیز نشان داده آثاری جاودان و ماندگار شده اند که در پس آنها اندیشه وجود داشته و برای طراحی ها، انتخاب ملودی ها، کلام و دیگر مقولات مربوطه، ساعت ها، روزها، ماه ها و حتی سال ها فکر و زمان و تمرین مستمر صرف شده است.

آثاری که طی این روند ساخته شده اند، همواره برای مخاطبان لذت بخش هستند و می توان تا ابد آنها را شنید.

این در حالی است که آثار تلفیقی امروز یک شبه ساخته می شوند و یک شبه شنیده می شوند و یک شبه محو خواهند شد.

بهترین مقطع زندگی من از آن زمان که متولد شده ام تاکنون، همین دوران بحران کرونا بوده است.

من در این دوران خدا را بیشتر شناختم و بهتر باورش کردم.

طی چند ماه گذشته که درگیر بحران کرونا هستیم به چه فعالیت هایی مشغول بوده اید؟ بهترین مقطع زندگی من از آن زمان که متولد شده ام تاکنون، همین دوران بحران کرونا بوده است.

با وجود همه معضلات و دشواری ها و گرفتاریی هایی که کرونا بر مردم تمام کشورهای دنیا تحمیل کرده، اما برای من مزایایی داشته است.

من در این دوران خدا را بیشتر شناختم و بهتر باورش کردم.

طی این مدت در دوره های آموزشی خودشناسی برای موفقیت حضور یافته ام و در این زمینه مطالعاتی داشته ام.

تلاشم این است که مطالعه ام با تفکر عمیق همراه باشد، نه به صورت سطحی و گذرا.

البته به جز مطالعه و خواندن کتاب های متعدد، طی این مدت برای آلبوم دینشت که ابتدای صحبتم درباره اش گفتم به طراحی آوازها مشغولم.

در زمینه تدریس و آموزش چه فعالیت هایی دارید؟ در این بخش نیز فعال هستم و برای برگزاری کلاس های آموزشی به شهرهای مختلف می روم و در خدمت هنرجویان هستم.

البته کلاس هایم را قبلا به صورت آنلاین برگزار می کردم و حال حدود سه هفته است که با رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی هنرجویانم را حضوری و به صورت انفرادی آموزش می دهم.

چرا کلاس هایتان را به شیوه آنلاین برگزار نمی کنید؟ راستش با این شیوه موافق نیستم.

البته آن اوائل که بحران بیماری شدت بیشتری داشت، چند صباحی کلاس هایم را آنلاین برگزار کردم، اما تاثیر آنچنانی ندیدم.

نه اینکه این شیوه بی تاثیر و بی نتیجه باشد اما قطعا کلاس حضوری بهتر است و چیز دیگری است.

به نظرم تا معلم رو در روی هنرجو قرار نگیرد نمی تواند او را به درستی آموزش دهد.

گفتگو: وحید خانه ساز
کلید واژه ها: بختیاری - موسیقی - کهکیلویه و بویراحمد - تلفیق - مردم - استان - موسیقیدان - چهارمحال - بویراحمد - هایی - خبرنگار - باستانی - آهنگساز - بی بهره - احترام - لرستان - اصفهان - عناوین - قوم لر - تولید - گزارش - زندگی - ایران - ادامه - دوران - دهنده - دانش - غربی - دیگر - جنوب

آخرین اخبار سرویس:
وزیر راه و شهرسازی: بلیت پرواز اربعین امسال فروخته نمی شود / تنها هیئت های سیاسی و مقامات دو کشور امکان تردد دارند

81 درصد مددجویان زیرپوشش کمیته امداد گیلان سالمند ند

امام جمعه جدید شهرستان دلفان معرفی شد

تولیت آستان قدس: برای بازگشایی رواق های حرم مطهر با وزیر بهداشت گفت وگو کردم / وزارت بهداشت پروتکل‎های جدید ارائه دهد

تجلیل فرمانده سپاه گیلان از پرستاران بیمارستان رازی رشت؛ «مدافعان سلامت» یادآور رشادت های رزمندگان «دفاع مقدس» هستند

بررسی مشکلات بورس با حضور حقوقی ها در بهارستان

نماینده مجلس بر اتمام برخی از پروژه ها در کرج تاکید کرد

ایران آمادگی دارد برای تولید واکسن کرونا با چین مشارکت کند

آغاز عملیات اجرایی موزه دفاع مقدس خراسان جنوبی

عملکرد نامطلوب بخش خصوصی و دولت در حوزه گردشگری

گفتمان تئاتر دفاع مقدس|برای 200 سال آینده متریال داریم / تئاتر دفاع مقدس به رنسانس نیاز دارد

4 نکته درباره یادگیری زبان آلمانی

سازمان خصوصی سازی علت خروج 604 شرکت از لیست واگذری ها را اعلام کند/ جایگزینی شرکت های زیان ده در لیست سهام عدالت

حسن جعفری سرپرست استانداری خراسان رضوی شد

خانواده شهدا چشم و چراغ ملت ایران هستند

عملکرد نامطلوب بخش خصوصی و دولت در حوزه گردشگری

نماینده ولی فقیه در لرستان: موفقیت های کشور مدیون خون شهدا است

مسعود شیخ ویسی تشییع پیکر مطهر 3 شهید پاسدار در زاهدان

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه را تبریک گفت

مرزبان هنگ مرزی «سیرکان» حین کنترل نوار مرزی به شهادت رسید

حضور پروین بر سر مزار کاشانی و حجازی

بازدید رییس بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس از نمایشگاه دستاورد های ارتش

امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی 25 ساله، گامی بزرگ در جهت پیشبرد منافع مشترک است

ترامپ: نامزد حزب دموکرات را عوض کنید!

تعطیلی نماز جمعه در آبادان و خرمشهر

فریضه نماز جمعه اردبیل فردا اقامه نمی شود

کوپن الکترونیک تورم را زیاد می کند؟

دفاع مقدس از نهضت عاشورا نشات گرفته است

با حکم وزیر کشور حسن جعفری سرپرست استانداری خراسان رضوی شد

انتصاب سرپرست استانداری خراسان رضوی / استان تا چه زمانی بلاتکلیف خواهد بود؟

بیانیه مشترک نشست نمایندگان ولی فقیه در آذربایجان غربی، شرقی، اردبیل و زنجان در محکومیت اشغال قره باغ

روحانی: آمادگی مشارکت با چین برای تولید واکسن کرونا را داریم

مقاوم سازی هفت هزار واحد مسکونی روستایی گلستان آغاز شد

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه را تبریک گفت

میکروفن «ترامپ» و «بایدن» شاید قطع شود!

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه را تبریک گفت

روحانی: آمادگی مشارکت با چین برای تولید واکسن کرونا را داریم

حسن جعفری سرپرست استانداری خراسان رضوی شد

نیروهای مسلح به هرگونه تعرضی پاسخ قاطع خواهند داد

نشست کمیته ای چهارجانبه در خصوص پناهندگان افغانستانی

نظر هاشمی طبا درباره کاندیدا های نظامی

امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی 25 ساله ایران و چین گامی بزرگ در جهت پیشبرد منافع مشترک و مقابله با یکجانبه گرایی است / اعلام آمادگی ایران برای مشارکت با چین در تولید واکسن کووید-19

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه را تبریک گفت

هشدار نایب رییس مجلس به شرکت های حقوقی فعال در بورس

دولت با تمام توان از شرکت های دانش بنیان که نقش مهمی در توسعه علم و فناوری دارند، حمایت می کند

افزایش 100 برابری شرکت های دانش بنیان در 7 سال گذشته

سید عباس فاطمی رییس ستاد انتخابات معاونت استان ها شد

روحانی: در دوران کرونا اهمیت دارو و غذا را بیشتر درک کردیم/ باید روی پای خود بایستیم

مهره اصلاح طلبان در انتخابات 1400 کیست؟

مهره اصلاح طلبان در انتخابات 1400 کیست؟

اصولگرایان به دنبال کاندیدای جدید در انتخابات 1400؟

اعلام آمادگی ایران برای مشارکت با چین در تولید واکسن کووید-19

دولت با تمام توان از شرکت های دانش بنیان که نقش مهمی در توسعه ی علم و فناوری دارند، حمایت می کند/ شرکت های دانش بنیان در دولت تدبیر و امید با رشد 100 برابری همراه بوده اند

تاکید بر اهمیت تولید دارو و واکسن برای تامین سلامت و بهداشت جامعه/ افزایش 100 برابری شرکت های دانش بنیان در دولت تدبیر و امید

این جملات را به کسانی که طلاق گرفته اند نگویید

شصت و نهمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش در آب های بین المللی است

مشکلات بازار بورس معضلات اجتماعی پدید آورد/ پیگیر حل مسائل بازار سرمایه هستیم

پیشنهاد مجلس برای ایجاد مجمع سهامداران حقیقی/حقوقی ها همراهی کنند

حسن جعفری سرپرست استانداری خراسان رضوی شد

پیام تبریک مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا به وزیر جدید صمت

ترامپ: نامزد حزب دموکرات را عوض کنید!/ یک مجری جدید پیدا کنید

آمادگی استانداری برای کمک به ایمن سازی محورهای مواصلاتی تهران

با امضای برنامه 25 ساله ایران و چین فصل جدید همکاری های دو کشور رقم می خورد

وبینارتقریب بین مذاهب؛رگ های پیشرفت امت اسلامی در آینده برگزار شد

جهانگیری فرا رسیدن سالروز استقلال چین را تبریک گفت

روحانی: فرا رسیدن سالروز تاسیس جمهوری خلق چین را تبریک گفت

برگزاری نشست حمایت از بازگشت پناهندگان افغانستان

امضای برنامه مشارکت جامع راهبردی 25 ساله ایران و چین گامی بزرگ در جهت منافع مشترک است

ماجرای پست مهران احمدی و واکنش رهبر انقلاب

معرفی رییس ستاد انتخابات شبکه های استانی صداوسیما

بخش زایشگاه بیمارستان دیر راه اندازی شد

کاندیدای جدید؛سورپرایز اصولگرایان در انتخابات1400؟

انجمن های علمی حوزه صوری هستند/ ضعف حوزه در پرورش مجتهد مطلق

«مبارزه با فساد» اولویت اصلی قوه قضاییه است

رییس جمهور به نامه ام جواب نداد | وضعیت فضای مجازی ما شرم آور است

اقامه نماز جمعه در 34شهر خراسان رضوی

آیا نگاه دولت به بیرون نبوده؟/ از آب خوردن مردم تا واشنگتن دی سی

صدیقی: کرونا، بلای خدا و نتیجه گناهان خود ماست / اگر به افراد بی اعتنا به دین و شرع، رأی دهیم در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشیم

رییسی: روابط ناسالم در دستگاه قضایی را تحمل نمی کنیم

برگزاری نمازجمعه در 8 شهرستان آذربایجان غربی

سرپرست استانداری خراسان رضوی منصوب شد

ابلاغ تصمیمات تسهیل ورود و تعیین تکلیف کالاهای وارده به گمرکات کشور

چینش در مجمع انتخابات فدراسیون دوومیدانی/ حواشی دوباره آغاز می شود؟

فرماندار سردشت: دفاع مقدس تابلوی حماسه و رشادت زنان و مردان ایران اسلامی است

افتتاح طرح های علمی، فناوری و کشاورزی در 4 استان با حضور رییس جمهور

روحانی فرا رسیدن سالروز استقلال جمهوری فدرال نیجریه را تبریک گفت

پسر آیت الله معروف سیاست، کاندیدای 1400 می شود

احیای 500 رقبه در استان اصفهان

ضرورت مناسب سازی فضای شهری برای معلولان و سالمندان

«مبارزه با فساد»، «حمایت از تولید» و «تکریم ارباب رجوع به عدلیه» سه اولویت اصلی قوه قضاییه در سال 99 است

اقامه نمازجمعه در 34 شهر خراسان رضوی

مجلس می تواند بسیاری از مشکلات بخش خصوصی را حل کند

تخلفات اداری در انتظار کارمندانی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

ارتش: ایران جز 5 کشور برتر جهان در صنعت پهپادسازی است

روحانی: 40 درصد مواد غذایی ما تلف می شوند

32 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد با همت ستاد دیه از زندان های استان فارس آزاد شدند

بیش از 29 هکتار از اراضی ملی در توکهور هشتبندی رفع تصرف شدند

حسن جعفری سرپرست استانداری خراسان رضوی شد

عملیات جستجو برای نجات کوهنورد مفقود شده در الموت ادامه دارد

شرکت دارو پخش لرستان نیاز استان های همجوار را نیز برطرف می کند

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم

بهترین مقطع زندگی ام همین دوران کروناست/ چیزی به اسم «پاپ بختیاری» نداریم/ حق نداریم با عناوین فریب دهنده مردم را گول بزنیم