مطالب مرتبط:
طرح ولایت ویژه معلمان و جوانان، فعالین فرهنگی و رسانه ای استانها برگزار می شود
برنامه های آموزشی تلویزیون از 15 شهریور آغاز میشود
مدیر رسانه ای جدید سپاهان معرفی شد
فرماندار خوشاب: رسانه ها در احیای اعتماد نقش مهمی دارند
برای عملکرد رسانه و خبرنگار ارزش و اعتبار قائل هستیم
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 08:302020-08-12سياسي

جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح


حالا که هیجانات درباره گفتگوی تلویزیونی جنجالی فتاح رییس بنیاد مستضعفان کمی فرونشسته است، جا و فضا برای نگاه رسانه ای به یکی از جنجالی ترین اتفاقات رسانه ای سال جاری باز شده است.

- خبرگزاری مهر"- گروه فرهنگ: سید پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان روز شنبه در یکی از ساعات کم بیننده تلویزیون به یکباره خروشید و اسامی چندین مقام سیاسی و دستگاه نظام را به عنوان کسانی که از املاک بنیاد مستضعفان استفاده کرده اند و پس داده اند و یا قصد ندارند پس دهند اعلام کرد.

صحبت های فتاح بلافاصله در فضای مجازی همه گیر شد و صبح فردا اغلب بحث و گفتگوها درباره فتاح و آدم ها و دستگاه هایی بود که او درباره شان حرف زده بود.

بدون قضاوت درباره صحت و سقم مسائل گفته شده به نظر می رسد که دقت به چند نکته رسانه ای در این میان جالب باشد.

1.

حرف های فتاح نشان داد که گزاره پیش افتادن فضای مجازی از رسانه های رسمی در کشور بسته به محافظه کاری یا عدم محافظه کاری رسانه های رسمی؛ رسمیت می یابد با به افسانه شببیه می شود.

در یکی از ساعات نه چندان پربیننده تلویزیون وقتی برنامه ای زنده از یک مقام اجرایی پرحاشیه دعوت می کند و وسط حرف های جنجالی او برنامه به نقص فنی نمی خورد و مجری دستپاچه وسط حرفهایش نمی پرد و او از خط قرمزهای کلیشه ای صداوسیما عبور می کند، همه فضای مجازی را از آن لحظه به بعد تحت تاثیر خود قرار می دهد و حداقل تا یک هفته بحث اصلی کاربران فضای مجازی می شود.

به این ترتیب است که همه حرف های کلیشه ای درباره اینکه رقیب اصلی تلویزیون و سایر رسانه های رسمی؛ یعنی فضای مجازی سالها از آنها پیش افتاده است در همه مواقع درست نیست.

کافی است کمی محافظه کاری کنار گذاشته شود و نهادهای بیرونی صداوسیما که هر کدام خیال می کنند تلویزیون روابط عمومی آنهاست کنار بکشند و اجازه داده شود به هر کس که در چارچوبی مشخص و باز، آنچه می خواهد بگوید؛ فعلاً و حالاحالاها تلویزیون در ایران برنده است.

طبق پیش بینی ها البته باید منتظر کمی عقب نشینی از سمت صداوسیما در روزهای بعدی بمانیم.

چنانچه شایعه تاییدنشده ای از حذف این برنامه از سایت تلوبیون سایت پخش زنده شبکه های تلویزیونی پخش شد که در شرایط فعلی چیزی جز ناشیگری نمی تواند لقب بگیرد.

همه حرف های کلیشه ای درباره اینکه رقیب اصلی تلویزیون و سایر رسانه های رسمی؛ یعنی فضای مجازی سالها از آنها پیش افتاده است در همه مواقع هم درست نیست.

کافی است کمی محافظه کاری کنار گذاشته شود و نهادهای بیرونی صداوسیما که هر کدام خیال می کنند تلویزیون روابط عمومی آنهاست کنار بکشند 2.

تلویزیون و سایر رسانه های توده ای کماکان ماهیتاً ساختاری به شدت عوام پسند دارند و آنکه می خواهد در تلویزیون موفق شود باید بلد باشد که توده های مردم را تحریک کند.

این اتفاق در گفتگوی تلویزیونی پرویز فتاح به شدت واضح و مشخص بود هر چند در رفتارهای رسانه ای او پیش از این هم دیده شده است (مهر بردن به برنامه زنده و سجده شکر روی سن برنامه و…) اما این بار فتاح قله کسب توجه عمومی همدلانه را واقعاً فتح کرد.

استفاده بسیار از کلیدواژه مستضعفین؛ ردیف کردن آدم ها از چپ و راست با موازنه قابل قبولی با هدف زدودن تصور جناحی بودن این حرفها و لحن حماسی صحبت فتاح نشان می داد که او پیش از برنامه؛ حسابی خود را آماده کرده است تا آنچه می گوید با حداکثر تاثیر عمومی به هدف بخورد.

برنامه ریزی فتاح موفق بود و فردای آن روز همه مردم بیگناهی که پای تلویزیون نشسته بودند به این نتیجه رسیده بودند که چپ و راست ندارد و همه دزد هستند.

عامه پسندی این گزاره دقیقاً به ازای عامه پسندی گفتگوی داغ تلویزیونی پرویز فتاح بود.

فردا صبح و روزهای بعدتر تعدادی از آنانی که اسمشان برده شده بود به ارائه توضیحاتی پرداختند که بعضاً حیرت آور بود.

مثلاً در دو مورد مشخص شد که توافق برای تخلیه این ملک ها با مدیران ارشد بنیاد مستضعفان صورت گرفته است و پرویز فتاح یا خبر نداشته است و یا اینکه در احتمالی خطرناک تر کم شدن نام آنها از لیست؛ قدرت پرتاب رسانه ای او را کم می کرد و لاجرم او را به عدم حذف آنها کشانده است.

هر چه بود الگوی طراحی شده فتاح برای رساندن حداکثری حرف خود به همه مردم موفق عمل کرده بود و نتیجه بحث های فردا در متروهای کماکان شلوغ و اتوبوس هایی که دیگر ضدعفونی هم نمی شود بود.

اگر چه این طرح و برنامه، شباهت زیادی به طرح و برنامه رسانه ای مهندس دیگر عالم سیاست ایران، محمود احمدی نژاد داشت؛ اما ریسک انجام دوباره آن در وضعیت مواج سیاسی کشور وجود داشت و فتاح ریسک کرد و از این آزمون رسانه ای سربلند بیرون آمد.

شاهد این سربلندی توضیحاتی بود که از دستگاه ها و آدم های مختلفی که فتاح از آنها نام برده بود یکی یکی زیر فشار افکار عمومی صادر می شد.

گزاره های عوامانه البته با گزاره های عوامانه پاسخ داده می شود؛ به زودی قصد فتاح از این افشاگری حضور در انتخابات سال 1400 عنوان شد و به این ترتیب از قدرت ضربه اول او کمی کاسته شد گزاره های عوامانه البته با گزاره های عوامانه پاسخ داده می شود؛ به زودی قصد فتاح از این افشاگری حضور در انتخابات سال 1400 عنوان شد و به این ترتیب از قدرت ضربه او کمی کاسته شد.

اما او به هر حال ضربه اول را زده بود.

3.

سنت افشاگری تلویزیونی و پایان بحث در همان جا؛ سنت نامیمون رسانه ای مناظره های انتخاباتی در ایران است.

بنابر این سنت پاگرفته هر کس در یک برنامه زنده هر آنچه می خواهد درباره دیگران می گوید و با پایان برنامه این اتهامات پاسخ نگفته و پیگیری نشده باقی می ماند.

انگار نه انگار که چیزی گفته شده است.

در مناظره های انتخاباتی ریاست جمهوری در سه دوره گذشته، این اتفاق به مراتب رخ داد و کسی مراقب فشار رسانه ای این اتفاق بر روی افکار عمومی نبود.

در مناظره انتخابات ریاست جمهوری سال پیش سه نفری که هم اکنون رییس سه قوه ساختاری کشور هستند اتهاماتی تند علیه یکدیگر به زبان آوردند و حالا این سه نفر در کنار هم ساختار اصلی اداری جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهند.

آنها، اتهام زنندگان و اتهام زده شدگان احتمالاً تصور می کنند که این حرف ها در این دوران شلوغ و پرخبر ایرانی؛ همان موقع فراموش شده است و دیگر کسی به آنها فکر نمی کند.

آنها اشتباه فکر می کنند.

همه این اتهامات در جایی در ته ذهن افکار عمومی ایرانی قرار می گیرد؛ به انواع و اقسام شیوه های مختلف تقویت می شوند و مداوما گزاره بی اعتمادی به سیستم را تشویق می کنند.

اثرات این آتش زیرخاکستر به این زودی ها معلوم نمی شود؛ اما در روزگاری که دیگر جای بازگشتی نیست؛ همه آنها به رو آورده می شوند و همه شان تقویت کننده گزاره هایی علیه کل سیستم مرکزی حکومت خواهد بود.

یکی از مهمترین تاثیرات رسانه ای صحبت های ابتدای هفته پرویز فتاح در تلویزیون، فراهم شدن یک امکان مفت و مجانی و هدیه داده شده دیگر برای طرفداران گزاره فساد سیستماتیک در ایران است.

این تاثیر غیرآنی معمولاً در سخنرانی ها و برنامه های تلویزیونی مقامات ایرانی به پای یک هدف سیاسی کوتاه مدت ذبح می شود.

از این رو وظیفه دستگاه های رسانه ای اعتمادساز نظام و در راس آنها صداوسیمای جمهوری اسلامی توقف بر سر این گونه برنامه ها و سخنرانی ها و پیگیری آن تا انتهاست.

طبیعی است که دیگر ارکان نظام مثل دستگاه قضایی نیز امکان ورود دارد که این بحث در این نکات رسانه ای جای نمی گیرد.

صداوسیما البته در این آزمون رسانه ای؛ نمره قبولی نمی گیرد.

با اینکه شروع کننده این جریان رسانه ای شبکه اول تلویزیون بود، اما خیلی زود با پیگیری نکردن صحبت ها و رها کردن ماجرا؛ داستان از دستش بیرون آمد و به زودی فضای مجازی که در صحنه اول مقهور رسانه ملی شده بود ماجرا را به دست گرفت.

ظاهراً طبق قانون صداوسیما همه انهایی که نامشان در برنامه ای ذکر می شود باید فرصت پاسخگویی در همان زمان و ساختار را پیدا کند اما این قانون در این برنامه عملاً نادیده انگاشته شد.

مثل همه موارد مشابه.

صداوسیما به راحتی می توانست در برنامه ای دیگر کسانی که مدعی بودند فتاح به کذب نام آنها را بر زبان آورده است و اساساً داستان دیگری در جریان بوده است که فتاح در جریان آن نبوده یا هر چیز دیگری به روی آنتن زنده بیاورد و مشتریان خودش در فضایی که مخاطبان کرونایی تلویزیون زیاد شده است را چندین برابر کند.

اما ظاهراً گیج شده از اتفاق روز شنبه تصمیم محافظه کارانه ای به عدم ورود به ماجرا گرفت.


کلید واژه ها: فتاح رییس بنیاد مستضعفان - بنیاد مستضعفان - رییس بنیاد مستضعفان - رسانه - مستضعفان - فتاح - تلویزیون - فضای مجازی - گفتگوی تلویزیونی - بنیاد - سید پرویز فتاح - دستگاه - یکی از - مجازی - پرویز فتاح - رییس - خبرگزاری - رسانه ها - استفاده - گفتگوی - سیاسی - اعلام - مسائل - پرویز - قضاوت - اسامی - املاک - گروه - نشان - نظام

آخرین اخبار سرویس:
از برگزاری رژه موتوری تا برپایی نمایشگاه دستاوردها در هفته دفاع مقدس

خانه موزه رییس جمهور به روی عموم مردم باز شد

لایحه «تشکیل دادگاه دریایی» به هیئت دولت ارائه شد

دفاع مقدس همچون نگینی بر تارک تاریخ حماسه ایثار و آزادگی ایران می درخشد

رهبر معظم انقلاب فردا به مناسبت هفته دفاع مقدس سخنرانی می کنند

«مصیر» به ابوذر انقلاب رسید/بررسی اندیشه های آیت الله طالقانی

شهردار رودهن بازداشت شد

تقویم جلسات شورای شهر تهران در نیمه دوم سال تصویب شد

نماینده ولی فقیه در استان: شاهد ارتقای امنیت در کرمان هستیم

پیوند ارتش و سپاه سند افتخار نظام است/توزیع کمک های مؤمنانه ارتش در سیستان و بلوچستان

عطش ترامپ برای حفظ قدرت باعث شده دیوانه وار به همه قوانین بین المللی پشت پا بزند

جامعه بهداشت و درمان در خط مقدم ایثار و از خودگذشتگی است

مبلغی: لرستان با وجود 11 درصد از آب های کشور تشنه است

اجرای 30 برنامه دفاع مقدس در شهرستان خوسف

چنارانی: زندگی برای زنان سرپرست خانوار سخت شده است

شهردار جدید شهر رودهن هم بازداشت شد

کارگران با این گرانی کمرشکن نمی توانند شکم خانواده خود را سیر کنند/ هر روز شاهد ظهور پدیده هایی مانند پشت بام خوابی هستیم

فرماندار داورزن: معنویت رمز پیروزی در دفاع مقدس بود

گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت صمت مشخص شد

وزارت امور خارجه به کمک صادرات خرما می آید

میز خدمت حقوقی کمیته امداد فارس

تقویم جلسات شورای شهر تهران در نیمه دوم سال تصویب شد

امکان تکمیل سوابق پرداخت بیمه تامین اجتماعی فراهم شد

مخلان نظم و امنیت عمومی بدترین مجرمان در جامعه هستند

شهردار جدید رودهن بازداشت شد

رتبه اول کنکور تجربی کیست و چگونه موفق شد؟

اوپک استفاده سیاسی از نفت برای تحریم را محکوم کند

ارائه لایحه «تشکیل دادگاه دریایی» توسط وزارت دادگستری به کمیسیون لوایح هیأت دولت

رسیدگی به پرونده 62 مددجوی کمیته امداد توسط رییس کل دادگستری فارس

در حوزه فضای مجازی به خارج وابسته هستیم

ملت ایران با تأسی به روز های سخت دفاع مقدس نقشه های شوم دشمنان را به شکست تبدیل کنند

وقتی ایثار معنایی دیگر می یابد

آموزش صنایع دستی بوشهر در شبکه استانی

دستگیری 5 عضو شورا، 2 کارمند دهیاری و 2 مشاور املاک در محمودآباد کرج

شورای نگهبان درباره اصلاح قانون تجارت به وظیفه خود عمل نکرده است

دستگیری 5 عضو شورا، 2 کارمند دهیاری و 2 مشاور املاک در محمودآباد کرج

ایجاد محتوای چندرسانه ای قابل استفاده برای توانیابان برای آشنایی با میراث فرهنگی و طبیعی

شهردار جدید شهر رودهن هم بازداشت شد

اعمال بخشی از اصلاحات ساختاری در بودجه 1400

مؤمنین برای آیت الله ممدوحی دعا کنند

رسیدگی به پرونده 62 مددجوی کمیته امداد امام خمینی فارس

برگزاری ورک شاپ نقاشی با موضوع دفاع مقدس

هر دانشگاهی باید مرتبط با اهداف تاسیس خود فعالیت داشته باشد

مکانیسم معیوب و ماشه بی باروت؛ پاسخ نمایندگان ملت به قلدری آمریکا

دعوت محمد جواد حق شناس از اعضای شورا و مدیران : به پویش جمع آوری ته سیگار بپیوندید

گرامیداشت هفته دفاع مقدس از سوی فرهنگوران فارس در فضای مجازی

700 تذکر به شهرداری طی سه سال گذشته

تغییر ساعت رسمی کشور از امشب

ارائه لایحه «تشکیل دادگاه دریایی» توسط وزارت دادگستری به کمیسیون لوایح هیأت دولت

بانوان در خط مقدم جنگ هستند؛ برخی کارها از دست مردان خارج شده است/ به متجاوزان امان نمی دهیم

آموزش صنایع دستی بوشهر در شبکه استانی

100 تذکر بی پاسخ اعضای شورای شهر تهران به شهرداری

جنگل های کوه سفید لنده پس از 4 روز همچنان در آتش می سوزند

بازنگری و اصلاح فرم های شهرسازی شهرداری قزوین

مشارکت 65 میلیاردی سمنانی ها در طرح مودت

عدالت آموزشی در کشور رعایت نمی شود/ واردات نهاده های دامی کشور تنها به چند نفر مافیا واگذار شده است

نخستین خون خواهان امام حسین (ع) چه کسانی بودند؟

لایحه «تشکیل دادگاه دریایی» به هیئت دولت رائه شد

پیام مشترک رییس شورای اسلامی و شهردار شهرکرد به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس

مهدی مریزاد نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه

راستی: چرا واردات نهاده های دامی کشور به مافیا واگذار شده است؟

100 عنوان ویژه برنامه دفاع مقدس در میامی برگزار می شود

تقریظ رهبر انقلاب بر «مربع های قرمز» +عکس

برگزاری ورک شاپ نقاشی با موضوع دفاع مقدس

جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی

اصلاح مصوبه افزایش سهم شناور آزاد شرکت های تابع دستگاه های اجرایی در بازار سرمایه

فرمانده نیروی هوافضای سپاه در بازدید از گروه سایپا: از صنعت خودرو کشور حمایت می کنیم

100 تذکر بی پاسخ اعضای شورای شهر تهران به شهرداری

6هزار طلبه در 32 مرکز هدایت علمی تربیتی حضور دارند

شهربانو امانی : پیمانکاران شهرداری برای صرفه جویی در مصرف آب آموزش ندیده اند

دفاع موجه از تراث و پیشنهاد بررسی نظرات سیدکمال حیدری در کرسی های نظریه پردازی

آغاز به کار اورژانس هوایی از آخر شهریور

برگزاری بیش از 70 برنامه در هفته دفاع مقدس در امیدیه

بیمه سلامت مازندران خواستار شرکت افراد زیر پوشش در آزمون وسع شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی فردا، میهمان سامد

بزرگترین عزت هلال احمر تقدیم 489 شهید امدادگر در جنگ تحمیلی است

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی است

دفاع مقدس از نشانه های عزم راسخ در دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی است

قاضی زاده هاشمی: دولت گرانی سویا و ذرت را پیگیری کند

سخنرانی رهبر انقلاب به مناسبت هفته دفاع مقدس زنده پخش می شود

همکاری دانشگاه های شهید ستاری و علم و صنعت موجب پیشرفت های بزرگی خواهد شد

ماموریت قالیباف برای مقابله با اقدامات آمریکا

عدم حضور موکب های ایرانی در اربعین امسال در کشور عراق

دزدی سه سوته از صندوق پراید!

ویدئو / قالی بافان یزد، در انتظار حمایت

کاهش جمعیت کیفری زندان ها نیازمند نظارت بیشتر است

لزوم احیا تکیه های قدیمی و ایجاد chr(034)خانه تهرانchr(034)

لزوم ساماندهی وضعیت املاک شهرداری و گزارش آن به مردم

اظهارات تند نماینده مجلس: مژده پیروزی روحانی شبیه تبلیغات چیپس و پفک بود +فیلم

کمیته امداد سمنان از ایده های نوین فرزندان تحت پوشش حمایت می کند

رونمایی از 14 جلد کتاب شهدای منطقه 17 در هفته دفاع مقدس

نشست خبری شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» برگزار شد/ اعلام نکوداشت ها و بزرگداشت ها

تکیه های قدیمی تهران احیا شود

برگزاری نشست تخصصی و مجازی تجاوز صدام و مقاومت مردم ایران در ژاپن

شهردار تهران به دلیل بازسازی میدان حسن آباد تذکر گرفت

جلسه علنی مجلس _ 30 شهریور

درخواست شورا از حناچی برای ساماندهی فوری املاک شهرداری

ضرورت ارسال سریع اساسنامه سازمان های شهرداری

تصفیه خانه و شبکه فاضلاب شهری در لرستان مشکل دارد

رهبر انقلاب فردا به مناسبت هفته دفاع مقدس سخنرانی می کنند

جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح

جنجال در تلویزیون با یک بلندپرواز رسانه شناس/فتح رسانه ها با فتاح