موضوعات داغ: - رشته هاي بدون آزمون - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - ارسلان مطهري - ليگ قهرمانان - شركت مخابرات - حقوق بازنشستگان - نيويورك تايمز - مهلت ثبت نام - رهبر معظم انقلاب - جهانشاهي - ورزشگاه واندا متروپوليتانو - كشت گلخانه اي - انستيتو پاستور ايران - چهل گزي - افزايش دستمزد - كنفرانس قبل از بازي - يخ سازي - بيروت - تيم ملي تايلند - پرپشت كننده - جلسه ستاد هماهنگي اقتصادي دولت - بحران ديپلماتيك قطر

مطالب مرتبط:
سعید مرتضوی دنبال چیست؟ | ماجرای پذیرش اعاده دادرسی مرتضوی
سعید مرتضوی به دنبال چیست؟
سعید مرتضوی به دنبال چیست؟
اظهارات وکیل خانواده روح الامینی درباره دادگاه روز گذشته سعید مرتضوی/ احتمالاً وقت رسیدگی مجدد تعیین می شود
جلسات دفاع آخر دادگاه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و متهمان دیگر
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 07:302020-08-12سياسي

سعید مرتضوی دنبال چیست؟ | رسیدگی مجدد به اتهامات مرتضوی پذیرفته شد


اعاده دادرسی چیست و چرا امروز به کمک سعید مرتضوی آمده تا دوباره به رأس اخبار بازگردد.

اعاده دادرسی یک روش استثنایی و فوق العاده اعتراض به آرای محاکم است که به موجب آن، - سعید مرتضوی دنبال چیست؟ رسیدگی مجدد به اتهامات مرتضوی پذیرفته شد" اعاده دادرسی چیست و چرا امروز به کمک سعید مرتضوی آمده تا دوباره به رأس اخبار بازگردد.

اعاده دادرسی یک روش استثنایی و فوق العاده اعتراض به آرای محاکم است که به موجب آن، پرونده ای که با رأی قطعی مختومه شده است، مجدد رسیدگی می شود.

اعاده دادرسی در شرایط خاصی اعمال می شود و اینکه چرا پرونده سعید مرتضوی شامل این مقرره قانونی شده است، مشخص نیست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از شرق، اعاده دادرسی به قوه قضاییه توانسته بود به معاونت دادستان کل کشور منصوب شود، یکباره پایان دهه 80 برایش به کابوسی بدل شد.

مصونیت قضایی مرتضوی در ارتباط با کشته شدن پنج نفر در بازداشتگاه کهریزک، در شهریور 1389 توسط دادگاه انتظامی قضات لغو و از قضاوت تعلیق شد.

پایان دستگاه قضا برای او آغاز مناصب دولتی بود و احمدی نژاد او را به ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سپس به ریاست سازمان تأمین اجتماعی منصوب کرد؛ اما با آغاز رسیدگی های قضایی به اتهامات او در پرونده تأمین اجتماعی از تمام سمت های دولتی تعلیق شد.

این گونه رفت وآمدهای مکرر مرتضوی به دادگاه در قامت یک متهم به سوژه داغ رسانه ها تبدیل شد تا اینکه با احکام محکومیت های مختلف از جمله حبس و شلاق مواجهه شد.

سعید مرتضوی دادستانی که در دوران خود چنان قدرتمند بود که هرچه می گفت عین قانون بود، از ترس زندان، متواری شد و با عدم تمکین به قانون چهره جدیدی را از خود به یادگار گذاشت که شرط رونمایی از خود را پذیرش اعاده دادرسی عنوان می کرد؛ اما نه تنها اعاده دادرسی در آن زمان پذیرفته نشد بلکه محل اختفای او شناسایی و اردیبهشت 97 راهی زندان شد.

حال با گذشت یک سال از پایان حبس او، خبر پذیرش اعاده دادرسی و تشکیل محکمه ای جدید رسانه ای شده است.

کارکرد اعاده دادرسی اعاده دادرسی چیست و چرا امروز به کمک سعید مرتضوی آمده تا دوباره به رأس اخبار بازگردد.

اعاده دادرسی یک روش استثنایی و فوق العاده اعتراض به آرای محاکم است که به موجب آن، پرونده ای که با رأی قطعی مختومه شده است، مجدد رسیدگی می شود.

اعاده دادرسی در شرایط خاصی اعمال می شود و اینکه چرا پرونده سعید مرتضوی شامل این مقرره قانونی شده است، مشخص نیست.

هدف اصلی از دادرسی حفظ حق و اجرای عدالت است و دادرس نیز مانند سایرین در معرض خطا و اشتباه قرار دارد.

درصورتی که در نتیجه دادرسی حکمی صادر شود که با خطا همراه باشد، تردیدی نیست که باید مجدد رسیدگی قضایی شود؛ بنابراین برای اینکه رأی دادگاه‎ها مصون از خطا باشد، اعاده دادرسی پیش‎بینی شده است.

اعاده دادرسی بین روش های فوق العاده شکایت از آرا از ویژگی منحصربه فردی برخوردار است.

در حقیقت این گونه شکایت، موجب می شود دادرسی منتهی به حکم قطعیت یافته و اختلاف طرفین، به درخواست محکوم علیه دوباره نزد همان مرجع صادرکننده حکم رسیدگی شود.

اعاده دادرسی در نظام حقوقی ایران به صورت دومرحله ای انجام می شود: در مرحله اول نسبت به اصل قبول یا رد درخواست اعاده دادرسی اظهارنظر قضایی می شود و در مرحله دوم (در فرض قبول درخواست) نسبت به ماهیت درخواست و تأثیر دلایل ابرازی بر رأی صادرشده قبلی تصمیم گرفته می شود.

برابر بند الف ماده 432 قانون آیین دادرسی مدنی، اگر متقاضی اعاده دادرسی به طور مستقل آن را درخواست کند، این درخواست، اعاده دادرسی اصلی محسوب می‎شود؛ یعنی چنانچه بدون اینکه دعوایی در جریان رسیدگی باشد، یکی از طرفینِ حکمی که سابقا صادر شده است، درخواستی را به عنوان اعاده دادرسی مطرح کند، این درخواست، اعاده دادرسی اصلی خواهد بود که باید ضمن دادخواست به دادگاه صلاحیت‎دار تقدیم شود.

در مقابل اعاده دادرسی اصلی، اعاده دادرسی طاری قرار دارد که در بند ب همان ماده به آن اشاره شده است.

اعاده دادرسی طاری در ضمن دادرسی مطرح می‎شود؛ این در حالی است که در اعاده دادرسی اصلی پرونده‎ای در حال رسیدگی نیست تا ضمن آن اعاده دادرسی مطرح شود.

اعاده دادرسی به استحکام احکام لطمه می‎زند و اعتبار احکام را سست می‎کند؛ بنابراین استفاده از آن بسیار محدود است و تنها در مواردی که قانون مقرر کرده، قابل استفاده است.

در جلسه دادرسی نیز تنها به جهتی رسیدگی می‎شود که در دادخواست اعاده دادرسی قید شده است.

براساس ماده 436 قانون آیین دادرسی مدنی، در اعاده دادرسی به جز آنچه در دادخواست اعاده دادرسی ذکر شده است، از جهت دیگری مورد رسیدگی قرار نمی گیرد.

جهات مختلف درخواست اعاده دادرسی حال سؤال مهم این است که چه زمانی می شود درخواست اعاده دادرسی داد؟! به موجب ماده 426 ق.

آ.

د.

م نسبت به احکامی که قطعیت یافته می توان به جهات ذیل درخواست اعاده دادرسی داد: موضوع حکم، مورد ادعای خواهان نبوده باشد، حکم به میزان بیشتر از خواسته صادر شده باشد، وجود تضاد در مفاد یک حکم که ناشی از استناد به اصول یا به مواد متضاد باشد، حکم صادرشده با حکم دیگری درخصوص همان دعوا و اصحاب آن که قبلا توسط همان دادگاه صادر شده است، متضاد باشد، بدون آنکه سبب قانونی موجب این مغایرت باشد.

طرف مقابل درخواست کننده اعاده دادرسی، حیله و تقلبی به کار برده که در حکم دادگاه مؤثر بوده است.

حکم دادگاه مستند به اسنادی بود که پس از صدور حکم، جعلی بودن آنها ثابت شده باشد.

پس از صدور حکم، اسناد و مدارکی به دست آید که دلیل حقانیت درخواست کننده اعاده دادرسی باشد و ثابت شود اسناد و مدارک یادشده در جریان دادرسی مکتوم بوده و در اختیار متقاضی نبوده است.

همچنین به موجب ماده 474 ق.

آ.

د.

ک درخواست اعاده دادرسی درباره احکام محکومیت قطعی دادگاه ها اعم از آنکه حکم مذکور به اجرا گذاشته شده یا نشده باشد، در موارد زیر پذیرفته می شود: کسی به اتهام قتل شخصی محکوم شود و سپس زنده بودن او محرز شود.

چند نفر به اتهام ارتکاب جرمی محکوم شوند و ارتکاب آن جرم به گونه ای باشد که نتوان بیش از یک مرتکب برای آن قائل شد.

شخصی به علت انتساب جرمی محکوم شود و فرد دیگری نیز به موجب حکمی از مرجع قضایی به علت انتساب همان جرم محکوم شده باشد، به طوری که از تعارض و تضاد مفاد دو حکم، بی گناهی یکی از آنان احراز شود.

درباره شخصی به اتهام واحد، احکام متفاوتی صادر شود.

در دادگاه صالح ثابت شود که اسناد جعلی یا شهادت خلاف واقع گواهان، مبنای حکم بوده است.

پس از صدور حکم قطعی، واقعه جدیدی حادث یا ظاهر یا ادله جدیدی ارائه شود که موجب اثبات بی گناهی محکوم علیه یا عدم تقصیر وی باشد.

عمل ارتکابی جرم نباشد یا مجازات مورد حکم بیش از مجازات مقرر قانونی باشد.

البته اعاده دادرسی تشریفاتی دارد که باید رعایت شود.

متقاضی اعاده دادرسی اصلی مکلف است ضمن رعایت تشریفات شکلی درخواست (تقدیم دادخواست با شرایط قانونی و پرداخت هزینه اعاده دادرسی)، مهلت های 20روزه (برای اشخاص داخل کشور) و دوماهه (برای اشخاص خارج از کشور) را بر حسب جهت درخواست اعاده دادرسی رعایت کند و در مهلت قانونی مقرر، دادخواست خود را به دادگاه صادرکننده حکم قطعی تقدیم کند، در غیر این صورت درخواست اعاده دادرسی رد می شود.

این مهلت ها در مواد 427 تا 430 مشخص شده اند.

همچنین مکلف است جهت اعاده دادرسی را به طور دقیق مشخص کند، زیرا دادگاه، فقط به جهت اعلام شده توسط متقاضی رسیدگی می کند و سایر جهات را بررسی نمی کند.

متقاضی اعاده دادرسی طاری مکلف است در محکمه ای که حکم به ضرر او ارائه شده است، درخواست اعاده دادرسی را مطرح کند و ظرف مدت سه روز پس از درخواست، دادخواست خود را به دادگاهی که حکم در آنجا به عنوان دلیل ارائه شده، تقدیم کند.

سعید مرتضوی زمانی که با حکم قطعی بعد از شناسایی در مخفیگاهش در شمال کشور، برای تحمل دو سال مجازات حبس به اوین منتقل شد، هرچند با سپری کردن دوسوم دوران حبس مشمول عفو شد و حتی شلاق هم نخورد اما هنوز بخشی از مجازات پنج سال انفصال خدمت از مناصب دولتی باقی است و شاید او از این اعاده دادرسی به دنبال فرصتی برای بازگشت به مناصب دولتی باشد، هرچند با توجه به پرونده مخدوش و محکومیت او در زمان مدیریت سازمان تأمین اجتماعی و عملکردش در پرونده کهریزک بسیار بعید است که بتواند دوباره به منصب و قدرتی برسد و فارغ از نتیجه این دادگاه و هدف او از این اعاده دادرسی، افکار عمومی مرتضوی و ماجراهایش را هرگز فراموش نخواهد کرد، هرچند سال هاست دوره مرتضوی تمام شده است.


کلید واژه ها: سعید مرتضوی - مرتضوی - دادرسی - سعید - فوق العاده - رسیدگی - استثنایی - اتهامات - دادستان کل کشور - اعتراض - پرونده - مصونیت قضایی - قضایی - اخبار - امروز - دادستان کل - قوه قضاییه - دادستان - مختومه - معاونت - آنلاین - همشهری - قانونی - مصونیت - گزارش - منصوب - شرایط - پایان - کشور - خاصی

آخرین اخبار سرویس:
بررسی ضرورت های تاریخ نگاری جنگ تحمیلی

افزایش برد عملیاتی به شمال اقیانوس هند و دریا های آزاد

برگزاری هفت شب عاشواریی با حضور فرهنگیان بسیجی در نیشابور

گشایشی در کار است؟

تاسیس آتش نشانی آبادان به روایت اسناد

3 کاندیدای زن اصلاح طلب و اصولگرا در انتخابات 1400 از نگاه فائزه هاشمی

مخالفت روزنامه کیهان با استعفای رییس جمهور

تصویب لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده/موافقت دولت با انحلال شرکت حمل و نقل ریلی کشور

هدف رژیم صهیونیستی از طرح عادی سازی روابط، ایجاد اختلاف و شکاف بین امت اسلامی است

راه اندازی مجدد کارخانه نساجی سبلان پیگیری می شود

عضو هیئت رییسه مجلس روی تخت بیمارستان+عکس

برگزاری رژه به مناسبت روز استقلال در ترکمنستان

کردستان با بیش از 5400 شهید بومی سرزمین مجاهدت های خاموش است

پرداخت بیش از نیمی از مطالبات پرسنلی علوم پزشکی گیلان/ مطالبات 50 میلیاردی بازنشستگان پرداخت شود

سازش 11 پرونده در شعبه 5 شورای حل اختلاف زاهدان

رزمندگان با همان صداقت و همت دوران جنگ پیش بروند

راهنمای خرید لوستر مناسب برای منزل

اعتراف نامه رسمی درباره تخلفات بافت ثامن منتشر شد/ دستگاه قضا ورود می کند؟

گفتگو و همکاری منطقه ای؛ بهترین راه ایجاد ثبات و امنیت پایدار

گردشگری موتور محرک اقتصاد است

روند بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صمت

بازدید ارزیاب یونسکو از روستاهای کردستان آغاز شد

انعقاد قرارداد برای تهیه تبلت کودکان نیازمند

استفاده از امر وکالت در دادرسی ها تسهیل می شود

نمایشگاه هوافضای سپاه؛ نمونه عینی خودباوری

آغاز فرآیند تبدیل وضعیت کارکنان دانشگاه آزاد

حالا یاد رییس جمهور زن افتاده اند؟

جاذبه ای جدید به نام قیمه

ادای دین به آقا مهدی

حالا یاد رییس جمهور زن افتاده اند؟

انقلاب رفاهی در مجلس انقلابی

پرواز یزد در فرودگاه بین المللی پیام به زمین نشست

گشایشی در کار است؟

حضور اجباری معلمان در مدارس

ضرورت بهره برداری گسترده مدیریتی از سامانه جامع تجارت

برگزاری اختتامیه دوره آموزشی توانا اوایل آبان / شرکت بیش از 25 استان در این دوره

امسال مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین در شهرستان ری برگزار نمی شود

مجلس آماده اقدام متقابل علیه تحریم های آمریکا

یادوراه شهدای دانشجو درخمین

عروج سرداران آسمانی ...

پدر شهرسازی ایران درگذشت

تقویت مبانی معرفتی دانشجویان مانع از انحراف آنان می شود

انتخابات میاندوره یازدهمین دوره مجلس

امام جمعه قزوین: پاسخ به شبهات دانش آموزان بسیار مهم و ضروری است

دنبال ایجاد سازش در پرونده های ورودی به دادسرا هستیم

تصویر محمد رسول در اتاق رهبر انقلاب

شیخ محصور زیرتیغ جراح

2 میلیون و پانصد هزار واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است/ بهترین زمان تزریق واکسن تا اوایل آبان است/ هفته آینده 8 میلیون دوز دیگر وارد می شود

مهمترین عناوین روزنامه های مالزی و جنوب شرق آسیا

الهام علی اف: قره باغ متعلق به ماست و از خاک خود دفاع می کنیم/ کشته شدن 32 سرباز ارمنستان

پاسخ به شبهات دانش آموزان بسیار مهم و ضروری است/ 2030 تهاجم فرهنگی بوده و جلوگیری کامل آن خواست رهبری است

تجلیل از یادگاران هشت سال دفاع مقدس در مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه

سفر به کلاردشت ممنوع شد

نویسنده ای که به یاد شهداء قلم می زند

از اشتیاق مبارزه با ظلم تا کمک به رزمندگان دفاع مقدس

دسترسی قضات به قوانین و مقررات با تلفنهای همراه

امیرآبادی فراهانی در بیمارستان بستری شد

معاون سیاسی بسیج: سایه جنگ با رزمایش ها دور می شود

کمیته امداد تلفن همراه دانش آموزان تحت پوشش خود برای تحصیل را تأمین کند

استخدام مشاور املاک حرفه ای و نیمه حرفه ای در مشهد

اینفوگرافیک/ مکمل های مفید برای تقویت سیستم ایمنی بدن

فریادهای نمایندگان؛ جو مجلس متشنج شد

149 هکتار از اراضی حریم رودخانه های هرمزگان آزاد سازی شد

استخدام مدیر لجستیک آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

«اندیشه اسلامی» روانه بازار کتاب شد

5 اثر با عنوان روایت های ماندگار دفاع مقدس رونمایی می شود

کمک رهبری برای مقابله با کرونا جای دیگری هزینه شده است

توجه به توصیه های رهبری تنها راه مقابله با دشمن است

شیخ محصور زیرتیغ جراح

ایران کشوری ساختگی نیست!

استخدام کارمند اداری در شرکت ساتراپ دینا در تهران

آزمون استخدامی شرکت کار و تامین برگزار می شود

ویژه برنامه چهل چراغ در جوار مقبره الشهدای بوستان کوکب

«ما با تو سربلندیم»؛ اشعاری نوجوانانه در وصف شهید حاج قاسم سلیمانی منتشر شد

اولویت نمایندگان انقلابی چیست

آغاز فرآیند تبدیل وضعیت کارکنان دانشگاه آزاد/ ارائه تسهیلات ویژه به اساتید و کارمندان

مجوز ورود 900 خودروی امدادی صادر شد

عضو شورای شهر ماهشهر «سلب عضویت» شد

اطلاعیه قطعی آب شهرک پیامبر اعظم(ص) بندرعباس

پهلوگیری بدون نوبت همه کشتی های رو-رو در بنادر شمالی

نماینده مجلس سکته قبلی کرد /بستری شدن امیرآبادی در بیمارستان +عکس

دیدار و تجلیل از خانواده شهدای دیشموک

انتقاد شدید کیهان از پیشنهاد استعفا رییس جمهور

اولویت نمایندگان انقلابی چیست

سردیس شهدای مقاومت در شیراز رونمایی شد

عکس | همایش «زن، الگوی تاریخ ساز» در یزد

دیوان محاسبات در کشف تخلفات مالی کم کاری کرده است/ جلب اعتماد عمومی، مهمترین هدف دوره جدید

ایران کشوری ساختگی نیست!

خاطرات کرونایی طلبه جهادی (بخش دوم)

جهش تولید باید در جامعه احساس شود

زیباکلام: لیدری خویینی ها تیر خلاص به اصلاح طلبان است

ضرورت حمایت از تولید برای گذر از شرایط کنونی

ماهانه 4 هزار پرونده وارد دادگاه های کرمانشاه می شود/ صلح و سازش، اولویت دستگاه قضا

شاهراه ترانزیتی چابهار میلک موثر در جذب تجار افغانستان به سیستان و بلوچستان

دیدار و تجلیل از خانواده های شهدای دیشموک

شهیدی که در دو لشکر هیأت راه انداخت/ نبرد تن به تن و شهادت، اما عقب نشینی هرگز

پرواز یزد در فرودگاه بین المللی پیام به زمین نشست

شکست حصر آبادان، نقطه عطفی در تاریخ هشت سال دفاع مقدس

علت مسکوت ماندن طرح های راهبردی و تعجیل در اجرای پروژه های جدید چیست

عکس| همایش «زن، الگوی تاریخ ساز» در یزد

سعید مرتضوی دنبال چیست؟ | رسیدگی مجدد به اتهامات مرتضوی پذیرفته شد

سعید مرتضوی دنبال چیست؟ | رسیدگی مجدد به اتهامات مرتضوی پذیرفته شد