مطالب مرتبط:
نماینده مجلس: حمایت از صنایع کوچک لازمه جهش تولید در کردستان است
استاندار همدان: 10 هزار و 400 میلیارد تومان طرح جهش تولید در دست اجرا داریم
پردیس فناوری و صنعتی در سال جهش تولید در یزد کلید خورد
کرونا صادرات صنایع دستی در خراسان شمالی را به صفر رساند
مدیران اهتمام ویژه ای در تحقق جهش تولید داشته باشند
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 06:252020-08-12اقتصادي

جهش تولید در همدان بر مدارِ شهر خلاق صنایع دستی


«شهر خلاق صنایع دستی علاوه بر جذب گردشگران داخلی و خارجی می تواند زمینه ساز ایحاد بازارهای فروش باشد و جهش تولید را رقم بزند»؛ این جملات بخشی از یادداشت شکیبا کولیوند کارشناس ارشد پژوهش اجتماعی برای بازار است که در ادامه می خوانید.

- همدان- شهر خلاق صنایع دستی علاوه بر جذب گردشگران داخلی و خارجی می تواند زمینه ساز ایحاد بازارهای فروش باشد و جهش تولید را رقم بزند ؛ این جملات بخشی از یادداشت شکیبا کولیوند کارشناس ارشد پژوهش اجتماعی برای بازار است که در ادامه می خوانید.

شکیبا کولیوند؛ بازار: تکیه بر اقتصاد نفتی و درآمدهای حاصل از آن، این روزها می تواند جای خود را به تکیه بر میراث بومی و عرصه فرهنگ و هنر از جمله صنایع دستی دهد چراکه در کشور ایران ظرفیت های فرهنگی و تاریخی بسیاری در این زمینه وجود دارد که می توان از رهگذر توسعه و فراگیری این عرصه، در مسیر تحقق برنامه های مختص توسعه پایدار پیش رفت.

با اندکی برنامه ریزی و حمایت از این عرصه، می توان هم از حیث اشتغال زایی و کارآفرینی و هم از حیث توسعه اقتصاد خلاق و رسیدن به توسعه پایدار با سرمایه گذاری بر صنایع دستی برنامه های بلندمدتی را تعریف کرد.

از سال 2004 شبکه شهرهای خلاق یونسکو برای ترویج همکاری میان شهرهایی به راه افتاد که از خلاقیت به عنوان عاملی راهبردی برای پیشرفت پایدار شهری استفاده کرده بودند و 180 شهری که این شبکه را تشکیل داده اند، برای رسیدن به هدف مشترکی با هم کار می کنند که همانا، قرار دادن خلاقیت و صنایع فرهنگی در قلب برنامه های توسعه ای آنها در سطح محلی و همکاری فعال در سطح بین المللی است.

با پیوستن به این شبکه، شهرها متعهد می شوند که فعالیت های مثبت خود را با هم به اشتراک بگذارند و میان بخش های خصوصی، عمومی و جامعه مدنی همکاری ایجاد کنند تا آفرینش، تولید و توزیع فعالیت ها، محصولات و خدمات فرهنگی را تقویت کنند و با توسعه کانون های خلاقیت و نوآوری و گسترش فرصت ها برای افراد آفریننده و حرفه ای در بخش فرهنگی؛ بهبود دسترسی به زندگی فرهنگی و شرکت در آن، به ویژه برای گروه ها و افراد به حاشیه رانده شده و آسیب پذیر؛ ادغام کامل فرهنگ و خلاقیت در طرح های پیشرفت پایدار را در پیش بگیرند.

شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هفت حوزه خلاق را پوشش می دهد که شامل صنایع دستی، هنرهای بوم، هنرهای رسانه ای، فیلم، طراحی، خوراک شناسی، ادبیات و موسیقی است.

صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران در کنار خصوصیت های زیبایی شناسانه و فرهنگی دارای ظرفیت های اقتصادی بالایی است که می توان با برنامه ریزی و سرمایه گذاری واقعی در این عرصه به طور جدی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و جهش تولید حرکت کرد باید پذیرفت که صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران در کنار خصوصیت های زیبایی شناسانه و فرهنگی دارای ظرفیت های اقتصادی بالایی است که می توان با برنامه ریزی و سرمایه گذاری واقعی در این عرصه به طور جدی به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی، رونق تولید و جهش تولید حرکت کرد.

خوشبختانه، این روزها شاهدیم که با ایجاد کریدور گردشگری غرب کشور زمینه برای قدم برداشتن استان های غربی، همدان و کرمانشاه و کردستان مهیّا شده و بدین ترتیب، می توان با این موقعیت پیش رو در زمینه رونق و جهش تولید نیز برنامه ریزی کرد.

چندی قبل در نشست زاگرس نشینان دیدیم که نام همدان به عنوان شهر خلاق صنایع دستی عنوان شد؛ اگرچه در این مسیر، جای خالی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان در نشست مذکور خالی بود و به نوعی این فرایند قرار است از سوی شهرداری همدان پیش برده شود؛ اما امید است که نیازسنجی ها و سیاست گذاری ها در امتداد این پرونده، با هم فکری اداره کل میراث فرهنگی ادامه یابد تا بتوان به نتیجه مناسب تری در این بین رسید.

شهر خلاق صنایع دستی، نشان دهنده زنده بودن این صنعت در دلِ مردم همدان است؛ به راستی اگر قدم در لالجین بگذارید و ببینید که شغل اصلی مردم این شهرستان به نوعی با سفال سرو کار دارد یا قلب تپنده مبل و منبت را در ملایر و تویسرکان از نزدیک ببینید؛ خواهید دانست که به یقین همدان زیبنده نام شهر خلاق صنایع دستی است.

البته می توان بدین واسطه گام های بعدی را در مسیر بهتر کردن شرایط برای سرپا ماندن هنرمندان و صنعتگران این عرصه برداشت و در سال جهش تولید که البته با شیوع ویروس کرونا همراه شده، دستانِ هنرمندان صنایع دستی استان را خالی رها نکرد! شهر خلاق صنایع دستی علاوه بر جذب گردشگران داخلی و خارجی می تواند زمینه ساز ایحاد بازارهای فروش و تبلیغات مناسب باشد شهر خلاق صنایع دستی با خود علاوه بر جذب گردشگران داخلی و خارجی، می تواند بازارهای فروش و تبلیغات مناسب در این زمینه ایجاد کند و در امتداد آن، استانداردسازی و برندسازی را برای صنایع دستی همدان محقق سازد که نتیجه همه اینها علاوه بر صادرات می تواند مشوقی باشد برای هنرمندان و فعالان این عرصه و این روند همانا می تواند رونق و جهش تولید در این بخش را رقم بزند.

اما در این بین، به راستی آیا همدان می تواند این عنوان را قدربداند؟ آیا زمینه هایی که شهر خلاق صنایع دستی می تواند در قالب صادرات و ایجاد اشتغال پایدار داشته باشد، مورد نظر است و برای رسیدن به این شرایط، گام ها محکم برداشته خواهد شد؟ شبکه شهرهای خلاق، همکار ممتاز یونسکو است و نه تنها سکویی برای تأمل بر نقش خلاقیت به عنوان اهرمی برای پیشرفت پایدار است بلکه محل پرورش فعالیت و نوآوری است؛ آیا به راستی همدان می تواند در این مسیر وارد کار شود؟ آیا برای رسیدن به این عنوان تلاش می شود تا بتوان در راستای آن بازارچه های صنایع دستی فعال را در استانی که نام پایتخت تاریخ و تمدن را بر خود دارد، ایجاد کرد؟ آیا در این استان، زمینه برای برندسازی محصولات و صنایع دستی استان مهیّا خواهد شد؟ آیا استانداردسازی صنایع دستی در استان همدان در برنامه ریزی ها جایگاه مناسب خود را می یابد؟ آیا اقتصاد همدان می تواند در کنار گردشگری، بر صنایع دستی استوار شود و هنرمندان این عرصه که بخش عظیمی را هم تشکیل می دهند، چشم انتظاری شان تمام شود؟ با این تفاسیر، در پایان حال که این ظرفیت برای همدان وجود دارد تا مسیرِ تبدیل شدن به شهر خلاق صنایع دستی را در پیش بگیرد و از سویی حال که می بینیم محور برنامه ریزی ها در استان همدان با توجه به سند توسعه راهبردی و عملیاتی استان پیش می رود بهتر است تا موضوعات مختص صنایع دستی را به خوبی و با قوت بیشتری دنبال نماییم کمااینکه شاهدیم در این سند، توسعه و گسترش صنایع دستی محلی شامل سفال، سرامیک، گلیم، چرم (دباغی و سراجی)، سنگ، مصنوعات چوبی، سازه های سنتی چون مرواربافی و حصیربافی، طلاسازی و فرفوژه سازی جز اقدامات اولویت دار و محرک توسعه بخش صنعت و معدن مطرح شده است.

بدین سان، امید است تا عزم ها جزم تر و همفکری ها و همگامی ها در این مسیر مستدام باشد تا شاهد فرصت سوزی در این زمینه نباشیم و اعتبارات در این عرصه، قطره چکانی تزریق نشود و دستان صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی همدان خالی نماند.


کلید واژه ها: صنایع دستی - جهش تولید - بازار - شهر خلاق - کولیوند - صنایع - دستی - توان - گردشگران - تولید - شکیبا - کارشناس - فرهنگی و تاریخی - اجتماعی - یادداشت - خلاق - اقتصاد نفتی - فرهنگ - داخلی - همدان - فرهنگ و هنر - خارجی - ادامه - پژوهش - فروش - ارشد - تکیه - برنامه - تاریخی - فرهنگی

آخرین اخبار سرویس:
ایمن سازی دو میلیون قطعه طیور در نواحی روستایی خراسان رضوی

فاز دوم فولاد کاوه با حضور معاون اول رییس جمهور افتتاح شد

10 موقوفه قابل سرمایه گذاری بزرگ در مازندران شناسایی شد

جزییات اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

استان هرمزگان از اصلی ترین کانون های توسعه کشور است

مروری بر عملکرد شهریور ماه «وگستر»

اعتراض کشاورزان خراسان جنوبی به توزیع نامناسب کود شیمیایی| جهاد کشاورزی: کمبودی وجود ندارد

منابعی که در بورس می فروشیم باید صرف سرمایه گذاری جدید شود

پروازهای ایران-ترکیه از سر گرفته می شود

شرکای ب ام و در حال خصوصی شدن

نوسان گیری در بورس ممنوع شد

روند تولید و استخراج طلای جهان نزولی شد

تولید فولاد خام جهان در سراشیبی کاهش؛ ایران رشد بیش از 11درصدی را کسب کرد

بهره برداری از تقاطع ابوطالب مشهد تا 22 بهمن سال جاری| رکورد شکنی زمان تیرگذاری

نهایت افزایش قیمت دلار چقدر است؟ / احتمال آغاز کاهش قیمت ارز

فیلم| افزایش قیمت کالاها در ایران

لیست جدید زیان ده ترین شرکت های بورسی

40 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در بورس کالای ایران

استخدام برنامه نویس netcore. در یک شرکت معتبر در فارس

دانشگاه صنعتی اصفهان، مجری طرح پژوهشی افزایش ضریب بازیافت میدان نفتی مارون

طرح یاوران تولید موجب پویایی بخش کشاورزی اردبیل شد

مطالبات گندمکاران زنجانی تا پایان هفته تسویه می شود

هشدار پلیس فتا درباره خرید و فروش فلزیاب و گنج یاب در فضای مجازی

وضعیت دسترسی به واکسن آنفلوانزا/زمان توزیع در داروخانه ها

تأمین نیاز آبی فضای سبز منطقه 21 با مسئولیت اجتماعی

حفاری و تکمیل چاه های نفت و گاز

کمیسیون عمران موانع پرداخت وام ودیعه مسکن را پیگیری می کند

بورس دوباره صعودی می شود

صندوق بین المللی پول خط اعتباری کلمبیا را6.5میلیارد دلار شارژ کرد

سهم 72 درصدی واحد های تولیدی در رفع تعهد ارزی 100 درصدی

میزان ابتلا به کرونا در انگلیس رکورد زد

افزایش شمار قربانیان کرونایی در ترکیه

ورود احتمالی واکسن کرونا به بازار چین

افزایش لجام گسیخته موارد فوتی بر اثر کرونا در آمریکا

فرق آب معدنی و آب آشامیدنی بسته بندی شده چیست؟

واحدهای بسته بندی و فرآوری عسل در لرستان راه اندازی شود

نوسان گیری روزانه در بورس ممنوع شد

نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک در اصفهان به رضایتمندی مردم منجر شد

نمادهای تاثیرگذار در بازار بورس و فرابورس+ جدول / 5 مهر 99

کاهش 36 درصدی فوتی عابران پیاده در مازندران

110 میلیارد تومان برای بهسازی باند اصلی فرودگاه اردبیل هزینه شد

نایب رییس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو: صنعت خودرو در آستانه تحول است/ شاهین اتوماتیک می تواند با خودروهای خارجی رقابت کند

کاهش بهای رسمی 24ارز

سبز پوشی بورس در ابتدای معاملات

کشیدن دندان طمع دلالان اراضی شهرک صنعتی سرنجیانه سنندج

پرداخت 15 میلیارد ریال تسهیلات خودکفایی به مددجویان دزفول

جهش صادرات نفت ایران/ تولید 1.5میلیون بشکه در روز

هنرمندان در شرایط کرونایی نیاز به حمایت دارند

چگونگی تعیین هزینه تعویض پول های کهنه و پاره

حمایت استانداری مازندران از سرمایه گذاری در اراضی وقفی

مرمت بافت تاریخی روستای یاسه چای با اعتبار 450 میلیون ریالی

منطقه آزاد چابهار برآمده از یک سند توسعه منطقه ای است

افزایش نرخ رسمی 13 ارز بانکی

فاز دوم شرکت فولاد کاوه افتتاح شد

جزییات مجازات های ورود سفارش های یک و 10 سهمی در بورس

در شهریورماه سال جاری صورت گرفت؛ دستیابی به رکوردهای پیاپی در گروه فولاد مبارکه

سیستم سازی تنها راه افزایش بهروری برای توسعه اقتصادی است

راه نوسان گیری روزانه در بورس تا اطلاع ثانوی بسته شد

افتتاح 3 طرح گردشگری در شهرستان زرند

نوسان گیری در بورس تا اطلاع ثانوی ممنوع شد

رشد 4 درصدی حمل محصولات فولاد مبارکه به بازار

ترکیب سهامداری وگردش بی نظیر است

خطر بیخ گوش ساختمان های مرتفع بجنورد؛ شهرداری توانایی خرید «نردبان آتش نشانی» ندارد

پاسخ بانک تجارت به سهامداران سبلان پارچه

پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: بورس دوباره صعودی می شود

صادرات نفت ایران جهش یافت

گره گشایی از بازار ورق فولادی

8درصد تعاونی های مسکن در زنجان مشکل دار هستند

قیمت پرفروش ترین گوشی های موبایل اپل

سنگین ترین صف های خرید و فروش سهام در پنجم مهر

خبر بد برای نوسان گیران بورس

احیای واحدهای تولیدی مازندران جهش گرفته است

6 بازار مشهد همچنان در صدر بازارهای پرخطر | پایان مهر آخرین مهلت ایمن سازی

کسب رتبه 2 و مقام پنجم برای شرکت خدمات پس از فروش ام وی ام

قیمت روز خودرو های داخلی امروز شنبه 5 مهر 99+ قیمت بازار

تهران؛ یکصد و دومین قطب مالی جهان

فرود چکش 80 میلیون دلاری بر تابلویی از دوران رنسانس/نقاشی که شاهکارهایش را به آتش کشید!

استخدام مسئول پیگیری و هماهنگ کننده پروژه(رشته صنایع) در تهران

کاهش 36 درصدی فوتی های عابران پیاده در حوادث رانندگی

ثبت رکورد بی سابقه تولید در عمر معدن مس سرچشمه در شهریورماه

دلایل سقوط هفته های اخیر شاخص بورس

سقوط 7 پله ای تهران در رتبه بندی شهرهای مهم مالی جهان

رشد 23 هزار واحدی شاخص کل بورس در پنجم مهر

بررسی کامل شغل طراحی طلا و جواهرات در ایران

نوسان گیری روزانه در بورس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

شرکت شل اولین محموله نفتی از بنادر لیبی را بارگیری می کند

رشد 23 هزار واحدی شاخص کل بورس در پنجم مهر

ابلاغ بودجه 1300 میلیارد تومانی نوسازی سیستم گرمایشی مدارس تا دو هفته آینده

45 درصد از نیاز گندم کاران زنجانی به بذرهای اصلاح شده در استان تولید می شود

خبر مهم برای سهامداران/ نوسانگیری روزانه ممنوع شد

کسری بودجه 110 میلیارد دلاری کانادا در 4ماه نخست سال مالی جاری

ممنوعیت نوسان گیری در بورس تا اطلاع ثانوی

ساختمان هایی که مردم را می کشند/انبوه سازان را دریابید

اراضی و املاک مسکونی عشایر مغان تعیین تکلیف می شود

نوسان بیشتر قیمت طلای جهانی در پیش است

نرخ جدید سپرده قانونی بانک ها و موسسات اعتباری اعلام شد

گام های بلند گازرسانی به دورترین و پهناورترین استان کشور

لیست زیان ده ترین شرکت های بورسی

گام بلند متخصصان جوان ایرانی برای خودکفایی در صنعت فولاد

نوسان گیری روزانه در بورس تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

جهش تولید در همدان بر مدارِ شهر خلاق صنایع دستی

جهش تولید در همدان بر مدارِ شهر خلاق صنایع دستی