مطالب مرتبط:
مسئولان غرب کشور در فوتبال کم کاری کرده اند/ کرمانشاه غنی از استعداد و فقیر از تیم های سطح بالا است
تعویق کنکور صدمات جبران ناپذیری به داوطلبان و بدنه نظام آموزشی کشور وارد می کند
تکمیل 1275 کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور تا پایان دولت
دستگیری کلاهبردار میلیاردی با بیش از 300 شاکی در غرب کشور + عکس
صدمات جبران ناپذیر تعویق کنکور به داوطلبان و بدنه نظام آموزشی کشور
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 06:052020-08-12اقتصادي

سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان غرب کشور


ایرنا- طرح آبیاری سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان استان های کرمانشاه و ایلام است که با سرمایه گذاری بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ارزی توسط دولت تدبیر و امید و پس از گذشت 81 سال از آغاز طرح مطالعاتی آن عملیاتی شد و به بار نشست.

- " قصرشیرین- ایرنا- طرح آبیاری سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان استان های کرمانشاه و ایلام است که با سرمایه گذاری بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ارزی توسط دولت تدبیر و امید و پس از گذشت 81 سال از آغاز طرح مطالعاتی آن عملیاتی شد و به بار نشست.

مطالعات طرح ملی سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی در تاریخ کشورمان از سال 1318 شروع شد و در نظام جمهوری اسلامی به مرحله اجرا رسید که با وجود گذشت سال ها از آغاز طرح انتقال آب رودخانه سیروان در کردستان به کرمانشاه و راکد ماندن آن با تاکید رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولتمردان دولت تدبیر و امید و به خصوص رییس جمهوری بر ارتقای وضعیت معیشت مرزنشینان و نگاه خاص به عمران و آبادانی و پیشرفت استان های مرزی به منظور تامین آب 53 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان های ایلام و کرمانشاه کلید خورد.

سامانه گرمسیری با هدف مهار رودخانه سیروان و هدایت آن به سمت دشت های کرمانشاه و ایلام اجرایی شده که از ابتدای آن در شمال کرمانشاه تا موسیان دهلران در استان ایلام 400 کیلومتر طول دارد و تا پیش از این بیشتر آب پنجمین رودخانه بزرگ کشور بدون آنکه حق آبه ایران را بپردازد، از مرز خارج می شد.

اکنون سیروان توسط سد 338 میلیون متر مکعبی داریان در شمال شهرستان پاوه مهار شده و چند کیلومتر پس از آن، تونل نوسود و بازی دراز در 2 قطعه 23 و 25.

7 کیلومتری آغاز شده است که طبق اطلاعات این طرح، تونل نوسود با قطر حدود 6 متری قادر است تا دبی 45 متر مکعب بر ثانیه آب را منتقل کند.

ابتدای عملیات اجرایی طرح عنوان می شد که با تکمیل آن حدود 100 هزار هکتار از اراضی زارعی استان کرمانشاه آبی می شود یا توسعه می یابد اما این عدد به مرور به حدود 34 هزار هکتار رسید.

بهره برداری از طرح گرمسیری وزیر نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه بیشتر به مناطق مرزی گفت: 12 استان مرزی وجود دارد که استقرار و تثبیت جمعیت در این استان ها با تامین آب، انرژی، اشتغال مولد می تواند موجب افزایش سطح امنیت آن مناطق شود.

رضا اردکانیان افزود: هرچقدر مرزنشینان شاداب و خوشحال تری داشته باشیم به معنای بالا رفتن تاب آوری جامعه است و البته در بخش آب و برق، توسعه را در مناطق مرزی، محدود و محصور به سرزمین خود نمی دانیم به خصوص در حوضه های آبریز مشترک این توسعه یک مقوله به هم پیوسته بوده و آسایش و آرامش در 2 سوی مرز مهم است.

وی اظهارداشت: بنابراین تلاش شده در اجرای طرح های توسعه منابع آب و خاک مرزی رعایت مقررات و تفاهمنامه های بین المللی شود و حق آبه ها و استیفای حقوق ملی در این زمینه با همه ملاحظات قانونی، مدنظر قرارگیرد.

وزیر نیرو گفت: طرح های زیادی اجرا شده و طرح هایی نیز در همه مناطق مرزی در دست اجرا است، البته مناطق مرزی غرب کشور به لحاظ برخورداری از منابع آب قابل ملاحظه از این نظر، اولویت هایی داشت و طرح های خوبی اجرا شدکه از جمله آن ها طرح بزرگی تحت عنوان گرمسیری است که با سرمایه گذاری بالغ بر یک هزار و 500 میلیارد تومان این هفته در استان های ایلام و کرمانشاه به بار خواهد نشست.

اردکانیان گفت: براساس این طرح، 16 هزار و 500 هکتار از اراضی مرغوب و حاصلخیز این2 استان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

افتتاح 23 هزار هکتار سامانه آبیاری گرمسیری در 23 مرداد ماه مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: 23 هزار هکتار از شبکه های اصلی و فرعی سامانه گرمسیری در استان های مرزی کرمانشاه و ایلام از طرح های مهم آب و خاک در مناطق مرزی در قالب پویش هرهفته # الف–ب–ایران پنجشنبه هفته جاری ( 23 مردادماه) در پانزدهمین هفته از پویش به عنوان مجموعه پروژه بزرگی در عرصه آب و خاک کشور افتتاح می شود.

بهروز مرادی افزود: این 23 هزار هکتار شامل 11 دشت در استان کرمانشاه و یک دشت در استان ایلام است که 52 کیلومتر خط اصلی انتقال، 220 کیلومتر انشعاب لوله های فرعی، هشت هزار و 850 کیلومتر تونل دارد و برای آن هشت ایستگاه پمپاژ و 2 ایستگاه پست فشار قوی و 150 کیلومتر خط انتقال برق احداث شده که 21 هزار و 500 هکتار آن در استان کرمانشاه و یک هزار و 500 هکتار آن در ایلام واقع است.

سرمایه گذاری کل طرح یک هزار و 770 میلیارد تومان مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران گفت: سرمایه گذاری انجام شده برای اجرای سامانه آبیاری در سطح 23 هزار هکتار اراضی یک هزار و 770 میلیارد تومان هزینه های ثابت است که خروجی آب آن به صورت آبیاری مدرن با سامانه های تحت فشار و بارانی است که با وجود تحریم هایی که علیه کشور ما تحمیل شده این تحریم ها و تهدیدها در دولت تدبیر و امید به یک فرصت شکوفایی تبدیل شده است.

بهره برداری از 6 هزار و 860 هکتار دیگر تا آبان ماه امسال مرادی اضافه کرد: علاوه بر 23 هزار هکتار امسال تا پایان آبان ماه بهره برداری از 6 هزار و 860 هکتار دیگر نیز انجام می شود که از این میزان 2 هزار و 750 هکتار آن در ایلام و چهار هزار و 110 هکتار آن در استان کرمانشاه قرار دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران ادامه داد: در مجموع در سال جاری 30 هزار هکتار از سامانه گرمسیری توسط وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی به طور مشترک انجام می شود که تخصیص آب آن براساس برنامه از پیش تعیین شده قبلا توسط ارگان های مدنظر ابلاغ شده و زیرکشت می رود و برنامه برای هر دشت تدوین شده است.

مرادی گفت: سامانه گرمسیری در مجموع 53 هزار هکتار از اراضی استان های کرمانشاه و ایلام را مشروب می کند از این میزان 34 هزار هکتار آن در استان کرمانشاه و 18 هزار و 300 هکتار آن نیز در استان ایلام قرار دارد و مابقی اراضی نیز معارض دارد و بخشی نیز در حال بررسی هستیم.

اشتغالزایی 11 هزار و 500 تن به صورت مستقیم و مزایای طرح وی اظهار داشت: در مجموع 23 هزار هکتاری که قرار است به بهره برداری برسد به طور مستقیم برای 11 هزار و 500 تن اشتغالزایی می کند و ما باید صنایع جانبی را فعال کنیم که اگر صنایع تبدیلی و جانبی فعال شود اشتغالزایی بیشتر دارد.

مرادی گفت: تثبیت جمعیت، جلوگیری از مهاجرت، افزایش درآمد خانوارهای روستایی، افزایش کشت از یک کشت در فصول مختلف و افزایش سه تا هشت برابری درآمد از مهم ترین مزایای این طرح است.

مدیرعامل شرکت توسعه آب و نیرو ایران گفت: اگر سرمایه گذاران در بخش سرمایه گذاری صنایع تبدیلی فعالیت کنند به معیشت مرزنشینان و افزایش درآمد مردم کمک می کند و امید است شکل بگیرد تا سرمایه گذاری که دولت از محل صندوق توسعه انجام داده به بار بنشیند و انتظار می رود بخش خصوصی ورود کند تا کمک حال معیشت مردم و درآمد مرزنشینان و افزایش و رشد شاخص های بالندگی و شکوفایی در منطقه باشد.

کمک به توسعه منطقه با محوریت آب استاندار کرمانشاه نیز پیش تر در خصوص طرح سامانه گرمسیری گفت که این طرح به توسعه منطقه با محوریت آب کمک می کند و سه هزار پروژه زیرمجموعه آن تعریف شده که می تواند قسمت قابل توجهی از زمین های کرمانشاه و ایلام را زیرپوشش قرار دهد.

هوشنگ بازوند افزود: در این طرح رودخانه دایمی به طول حدود 200 کیلومتر ایجاد می شود که فرصت بسیار خوبی برای ایجاد 200 هزار شغل می تواند باشد.

کمک به اشتغال و توسعه پایدار معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: یکی از راهبردهای ما رساندن آب و خاک مناسب به همدیگراست و این ضرورت اگر با اجرای پروژه سامانه گرمسیری به سامان برسد و اجرایی شود آثار خوبی در توسعه و پایداری اشتغال روستاها خواهد داشت.

هدایت حاتمی افزود: با اجرای سامانه گرمسیری مردمی که صاحب املاک و اراضی هستند و از آب های سطحی استفاده می کنند از روش های مکانیزه جدید و مدرن بهره مند می شوند که هم بهره وری آب را بالا ببرد و اتلاف آن نیز کمتر شود.

وی اظهار داشت: تغییر الگوهای کشت، دلبستگی مردم با توجه به 2 و سه کشت و اقتصادی شدن کشاورزی و ماندگاری مردم برای کار و تلاش بیشتر از مزایای سامانه گرمسیری در منطقه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: ما به دنبال این هستیم که سرمایه گذاری قوی تر و جدی تر در منطقه شکل گیرد و فرآوری، بسته بندی برای صادرات و صنایع مرتبط با آن شکل بگیرد چون کنار دست این سامانه بازار صادراتی عراق و همین طور سوریه قرار دارد که می تواند با سرمایه گذاری مورد استقبال قرار بگیرد.

حاتمی اضافه کرد: امسال 30 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمانشاه به آبیاری مدرن مجهز می شود که این کار مهم و یک حرکت جهشی است که اراضی ما آبی می شود و بهبود در تولید کشاورزی و اشتغال شکل می گیرد.

او ادامه داد: مرحله دوم سامانه نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ است که دنبال می کنیم سرمایه گذاران قدر را ورود دهیم و از ظرفیت آن ها استفاده کنیم.

اجرای سامانه گرمسیری گام مهمی در رونق اقتصادی و کشاورزی منطقه فرماندار سرپل ذهاب هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اجرای سامانه گرمسیری به منظور رونق اقتصادی و بخش کشاورزی این شهرستان گامی مهم در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان است که در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده بزرگترین طرح آبی کشور هدیه دولت تدبیر و امید در استان کرمانشاه و به خصوص شهرستان سرپل ذهاب و مرزنشینان است.

محبت جمالی نیا افزود: سامانه گرمسیری یکی از بزرگترین طرح های آبرسانی کشاورزی در کشور است که 25 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب را زیرپوشش قرار می دهد.

وی اظهار داشت: افزایش ارزش افزوده املاک و افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی، بهبود سطح معیشت کشاورزان و افزایش اشتغال از مزایای این طرح در شهرستان سرپل ذهاب است.

در استان 2 میلیون نفری کرمانشاه حدود 125 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.


کلید واژه ها: بزرگترین - دولت تدبیر و امید - گرمسیری - مرزنشینان - میلیارد تومان - سامانه - کرمانشاه - سرمایه گذاری - تدبیر و امید - صندوق توسعه - دولت تدبیر - نظام جمهوری اسلامی - نظام - عملیاتی - میلیارد - جمهوری اسلامی - طرح انتقال آب - سرمایه - آبیاری - هدیه - توسعه - تومان - ایلام - استان - تدبیر - صندوق - طرح عمرانی - انتقال آب - هزار - امید

آخرین اخبار سرویس:
دلار عقب نشست

چرا برخی نمادهای بورسی متوقف می شوند؟

نرخ رسمی 21 ارز افزایش یافت

نصب نیروگاه خورشیدی و سامانه پایش آنلاین مصرف انرژی

افزایش 59 درصدی ارزش ریالی دارایی خارجی بانک مرکزی

جهش قیمت به جای جهش تولید

قطعات باقی مانده در گمرک با ارز متقاضی ترخیص می شود

نماینده مجلس: رزم حسینی گزینه شایسته برای وزارت صنعت است

کمک یک میلیارد و 500 میلیون تومانی خیران اردبیلی در «شور عاطفه ها»

پیش بینی بورس امروز (8 مهر 99)

افزایش 4 برابری قیمت لاستیک

گزارش میدانی تسنیم| جولان ویروس کرونا در میدان مرکزی میوه تهران/ اینجا از بهداشت خبری نیست + تصاویر

طلای سیاه اندکی ارزان شد

یک شوخی به نام وام مسکن 400 میلیون تومانی!

دولت ترامپ در حال بررسی طرحی برای قطع کامل ارتباط اقتصاد ایران با جهان خارج است

با چند سال پس انداز خانه دار شویم ؟

منابع صندوق توسعه ملی در راه بازار بورس

کاهش ریزگردها در ایلام با توسعه جنگل کاری در استان

کسری بودجه 6 ماهه را از محل واگذاری ها و فروش اوراق جبران کردیم

افزایش قیمت 21 ارز در بازار بین بانکی

قیمت انواع گوشی موبایل امروز سه شنبه 8 مهر 99+ جدول

مشاغل خاص آرامستان ها در رده سخت و زیان آور قرار گرفت

70 درصد ارزش بازار سرمایه هنوز جای رشد دارد

EPS ها به تابلوی بازار برمی گردند/ 22 ناشر تاکنون سهام خود را بیمه کرده اند

39 اثر تاریخی در شهرستان های خراسان رضوی در شرایط اضطرار برای مرمت قرار دارد

گزارش تصویری آیین رونمایی از خودرو مدیریت بحران شرکت گاز استان کرمانشاه

مدیریت ناکارآمد در بازار ورق

راه اندازی آزمایشگاه های تحقیقاتی در جهاددانشگاهی اردبیل

مشاورین املاک درباره کاهش نرخ کمیسیون به دیوان عدالت اعتراض می کنند

دعوت رییس اتاق بازرگانی بندرعباس از فعالان اقتصادی برای شرکت در روز ملی صادرات

4 هزار و 310 نفر در خراسان شمالی مشمول دریافت وام ودیعه مسکن شدند

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

افزایش نرخ رسمی 21 ارز

آتشی که طبیعت را می کُشد!

آغاز عملیات اجرایی فاز اول احداث رود پارک مشهد

حمایت دولت از طرح مسکن اقدام ملی به کاهش قیمت آن کمک می کند

ارزآوری 2 میلیون دلاری صادرات طیور از خراسان جنوبی

تولید شاسی بلند برقی جدید توسط هوندا

EPS ها به تابلوی بازار برمی گردند/22 ناشر تاکنون سهام خود را بیمه کرده اند

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز سه شنبه 8 مهر 99 + جدول

قیمت خودرو های سایپا امروزسه شنبه 8 مهر 99 + جدول

نحوه اخذ مالیات از خانه های خالی به چه صورت است

افزایش 5 درصدی قیمت مسکن

بورس ظرفیت رشد 70 درصدی دارد/ بازار سرمایه با دستور کنترل نمی شود

چگونه به بهترین مشاوران املاک ایرانی در سن خوزه دسترسی داشته باشیم؟

سه بنای تاریخی شهرستان ری مرمت و بازسازی شد

مصرف برق تا 100 کیلووات رایگان است

ماجرای حساب خارجی آقازاده ها چیست؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: قیمت خرید تضمینی گندم را قبول نداریم

کرونا به گردشگری خراسان رضوی 24 هزار میلیارد ریال خسارت وارد کرد

اجرای طرح جنگل کاری اقتصادی در 30 هزار هکتار از اراضی کشور

نذر آب برای 11 روستای تشنه خراسان جنوبی/تلاش برای رفع مشکلات آبی

گرانی ارز چه تاثیری بر اصناف و صادرات دارد؟

خبر مهم درباره بورس و سهام شستا

ارتقای صنعت گردشگری با توسعه زیرساخت های تفریحی در هرمزگان/ بهره برداری از بزرگ ترین مجتمع تفریحی پارک آبی

افزایش 5 درصدی قیمت خانه خبر داد

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز سه شنبه 8 مهر 99 + قیمت ایران خودرو در بازار

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز سه شنبه 8 مهر 99 + جدول

شمار قربانیان کرونا از مرز یک میلیون تن گذشت

87درصد مخاطبان برترین ها زیر خط فقر جدید!

گیلان| جذب سرمایه گذار در منطقه آزاد انزلی افزایش یافت

استخدام مدیر اداری آقا در مجتمع صنایع شیمیایی دکترمجللی

بانک مرکزی تمایلی به دخالت در نوسانات ارزی را ندارد

آتشی که نمی میرد و طبیعت را می کُشد!

راه اندازی 30 غرفه خریدگل زعفران درخراسان شمالی/ مخالفت تعداد از افراد باراه اندازی این غرفه ها

افزایش ظرفیت تولید برق از نیروگاه های برق آبی در تهران

ضرورت استفاده از فناوری های نوین در صنعت آبزی پروری؛ 44 هزارتن ماهی گرمابی امسال در گیلان تولید می شود

صدور 105 مجوز مشاغل خانگی صنایع دستی در زنجان

مسئول بسیج کارگران مازندران: 400 عنوان برنامه شاخص کارگری هفته دفاع مقدس در مازندران اجرایی شد

کاهش سه درصدی مصرف برق در خوزستان

ببینید | تبدیل یک سکه کم ارزش به حلقه ای بسیار زیبا

صدور 105 مجوز مشاغل خانگی صنایع دستی

ورود واگن های نو به ناوگان مسافری رجا

استخدام تراشکار ماهر در کارگاه ساخت خط تولید خوراک دام و طیور

انتشار اوراق اختیار فروش تبعی در 22 نماد

شمار قربانیان کرونا از مرز یک میلیون تن گذشت

استخدام فروشنده حضوری در یک برند معتبر در زمینه مواد غذایی

تب کرونا بر تن رنجور گردشگری لرستان

استخدام کارشناس فروش در شرکت حمل و نقل بین المللی زنجیره

جبران کسری تحقق منابع با فروش اوراق و واگذاری ها

نذر آب برای 11 روستای تشنه خراسان جنوبی/تلاش برای رفع مشکلات آبی

تعداد خودرو تولید و عرضه شده ایران خودرو در 6 ماه اول 99

چیزهایی که نباید با سرکه تمیز کرد

شرایط کرونایی تعداد مهارت آموزان مهابادی را 30 درصد کاهش داد

فارس من| باقری: نحوه برخورد با تخلفات رانندگی افزایش یافت

نبود کارخانه بازیافت زباله و فاجعه زیست محیطی اطراف یاسوج+فیلم

270هزار مترمربع از معابر و محلات سنندج آسفالت شد/صرف41 هزار تن آسفالت

ارزش سهام عدالت امروز 8 مهر 99 | ارزش 60 درصد سهام عدالت قابل فروش چقدر است؟

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز سه شنبه 8 مهر 99 + قیمت بازار

چرا بازار بورس آرام نمی شود؟

30 هزار تله دستی شکار مگس مدیترانه ای در مهریز نصب شد

خبر امیدوارکننده این روزها در بازار خودرو

مذاکره هواوی با سایر برند ها برای استفاده از HMS و HarmonyOS

ساحل خواری پیدا و پنهان در گیلان

افتتاح مدرسه به همت خیران در هیرمند

دولت سالانه 16 هزار میلیارد تومان بابت همسان سازی به سازمان بپردازد/ مزد و مستمری باید براساس نرخِ سبد معیشت ترمیم شود

حساب خارجی آقازاده ها جنجالی شد!؟

بیش از 56 میلیارد تومان تسهیلات حمایتی کرونا در کردستان پرداخت شد

رشد 59 درصدی ارزش ریالی دارایی خارجی بانک مرکزی

نرخ گذاری گوشت قرمز یزد به دست اتحادیه سپرده شود

سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان غرب کشور

سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان غرب کشور