مطالب مرتبط:
مسئولان غرب کشور در فوتبال کم کاری کرده اند/ کرمانشاه غنی از استعداد و فقیر از تیم های سطح بالا است
تعویق کنکور صدمات جبران ناپذیری به داوطلبان و بدنه نظام آموزشی کشور وارد می کند
تکمیل 1275 کیلومتر از کریدور بزرگراهی غرب کشور تا پایان دولت
دستگیری کلاهبردار میلیاردی با بیش از 300 شاکی در غرب کشور + عکس
صدمات جبران ناپذیر تعویق کنکور به داوطلبان و بدنه نظام آموزشی کشور
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 06:052020-08-12اقتصادي

سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان غرب کشور


ایرنا- طرح آبیاری سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان استان های کرمانشاه و ایلام است که با سرمایه گذاری بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ارزی توسط دولت تدبیر و امید و پس از گذشت 81 سال از آغاز طرح مطالعاتی آن عملیاتی شد و به بار نشست.

- قصرشیرین- ایرنا- طرح آبیاری سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان استان های کرمانشاه و ایلام است که با سرمایه گذاری بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ارزی توسط دولت تدبیر و امید و پس از گذشت 81 سال از آغاز طرح مطالعاتی آن عملیاتی شد و به بار نشست.

مطالعات طرح ملی سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی در تاریخ کشورمان از سال 1318 شروع شد و در نظام جمهوری اسلامی به مرحله اجرا رسید که با وجود گذشت سال ها از آغاز طرح انتقال آب رودخانه سیروان در کردستان به کرمانشاه و راکد ماندن آن با تاکید رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولتمردان دولت تدبیر و امید و به خصوص رییس جمهوری بر ارتقای وضعیت معیشت مرزنشینان و نگاه خاص به عمران و آبادانی و پیشرفت استان های مرزی به منظور تامین آب 53 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان های ایلام و کرمانشاه کلید خورد.

سامانه گرمسیری با هدف مهار رودخانه سیروان و هدایت آن به سمت دشت های کرمانشاه و ایلام اجرایی شده که از ابتدای آن در شمال کرمانشاه تا موسیان دهلران در استان ایلام 400 کیلومتر طول دارد و تا پیش از این بیشتر آب پنجمین رودخانه بزرگ کشور بدون آنکه حق آبه ایران را بپردازد، از مرز خارج می شد.

اکنون سیروان توسط سد 338 میلیون متر مکعبی داریان در شمال شهرستان پاوه مهار شده و چند کیلومتر پس از آن، تونل نوسود و بازی دراز در 2 قطعه 23 و 25.

7 کیلومتری آغاز شده است که طبق اطلاعات این طرح، تونل نوسود با قطر حدود 6 متری قادر است تا دبی 45 متر مکعب بر ثانیه آب را منتقل کند.

ابتدای عملیات اجرایی طرح عنوان می شد که با تکمیل آن حدود 100 هزار هکتار از اراضی زارعی استان کرمانشاه آبی می شود یا توسعه می یابد اما این عدد به مرور به حدود 34 هزار هکتار رسید.

                                                                                                                                       بهره برداری از طرح گرمسیری وزیر نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه بیشتر به مناطق مرزی گفت: 12 استان مرزی وجود دارد که استقرار و تثبیت جمعیت در این استان ها با تامین آب، انرژی، اشتغال مولد می تواند موجب افزایش سطح امنیت آن مناطق شود.

رضا اردکانیان افزود: هرچقدر مرزنشینان شاداب و خوشحال تری داشته باشیم به معنای بالا رفتن تاب آوری جامعه است و البته در بخش آب و برق، توسعه را در مناطق مرزی، محدود و محصور به سرزمین خود نمی دانیم به خصوص در حوضه های آبریز مشترک این توسعه یک مقوله به هم پیوسته بوده و آسایش و آرامش در 2 سوی مرز مهم است.

وی اظهارداشت: بنابراین تلاش شده در اجرای طرح های توسعه منابع آب و خاک مرزی رعایت مقررات و تفاهمنامه های بین المللی شود و حق آبه ها و استیفای حقوق ملی در این زمینه با همه ملاحظات قانونی، مدنظر قرارگیرد.

وزیر نیرو گفت: طرح های زیادی اجرا شده و طرح هایی نیز در همه مناطق مرزی در دست اجرا است، البته مناطق مرزی غرب کشور به لحاظ برخورداری از منابع آب قابل ملاحظه از این نظر، اولویت هایی داشت و طرح های خوبی اجرا شدکه از جمله آن ها طرح بزرگی تحت عنوان گرمسیری است که با سرمایه گذاری بالغ بر یک هزار و 500 میلیارد تومان این هفته در استان های ایلام و کرمانشاه  به بار خواهد نشست.

اردکانیان گفت: براساس این طرح، 16 هزار و 500 هکتار از اراضی مرغوب و حاصلخیز این2 استان مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

                                                                                                                                افتتاح 23 هزار هکتار سامانه آبیاری گرمسیری در 23 مرداد ماه  مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: 23 هزار هکتار از شبکه های اصلی و فرعی سامانه گرمسیری در استان های مرزی کرمانشاه و ایلام از طرح های مهم آب و خاک در مناطق مرزی در قالب پویش  هرهفته # الف–ب–ایران پنجشنبه هفته جاری ( 23 مردادماه) در پانزدهمین هفته از پویش به عنوان مجموعه پروژه بزرگی در عرصه آب و خاک کشور  افتتاح می شود.

بهروز مرادی افزود: این 23 هزار هکتار شامل 11 دشت در استان کرمانشاه و یک دشت در استان ایلام است که 52 کیلومتر خط اصلی انتقال، 220 کیلومتر انشعاب لوله های فرعی، هشت هزار و 850 کیلومتر تونل دارد و برای آن هشت ایستگاه پمپاژ و 2 ایستگاه پست فشار قوی و 150 کیلومتر خط انتقال برق احداث شده که 21 هزار و 500 هکتار آن در استان کرمانشاه و یک هزار و 500 هکتار آن در ایلام واقع است.

                                                                                                                                سرمایه گذاری کل طرح یک هزار و 770 میلیارد تومان مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران گفت: سرمایه گذاری انجام شده برای اجرای سامانه آبیاری در سطح 23 هزار هکتار اراضی یک هزار و 770 میلیارد تومان هزینه های ثابت است که خروجی آب آن به صورت آبیاری مدرن با سامانه های تحت فشار و بارانی است که با وجود تحریم هایی که علیه کشور ما تحمیل شده این تحریم ها و تهدیدها در دولت تدبیر و امید به یک فرصت شکوفایی تبدیل شده است.

                                                                                                                            بهره برداری از 6 هزار و 860 هکتار دیگر تا آبان ماه امسال  مرادی اضافه کرد: علاوه بر 23 هزار هکتار امسال تا پایان آبان ماه بهره برداری از 6 هزار و 860 هکتار دیگر نیز انجام می شود که از این میزان 2 هزار و 750 هکتار آن در ایلام و چهار هزار و 110 هکتار آن در استان کرمانشاه قرار دارد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو ایران ادامه داد: در مجموع در سال جاری 30 هزار هکتار از سامانه گرمسیری توسط وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی به طور مشترک انجام می شود که تخصیص آب آن براساس برنامه از پیش تعیین شده قبلا توسط ارگان های مدنظر ابلاغ شده و زیرکشت می رود و برنامه برای هر دشت تدوین شده است.

مرادی گفت: سامانه گرمسیری در مجموع 53 هزار هکتار از اراضی استان های کرمانشاه و ایلام را مشروب می کند از این میزان 34 هزار هکتار آن در استان کرمانشاه و 18 هزار و 300 هکتار آن نیز در استان ایلام قرار دارد و مابقی اراضی نیز معارض دارد و بخشی نیز در حال بررسی هستیم.

                                                                                                            اشتغالزایی 11 هزار و 500 تن به صورت مستقیم و مزایای طرح  وی اظهار داشت: در مجموع 23 هزار هکتاری که قرار است به بهره برداری برسد به طور مستقیم برای 11 هزار و 500 تن اشتغالزایی می کند و ما باید صنایع جانبی را فعال کنیم که اگر صنایع تبدیلی و جانبی فعال شود اشتغالزایی بیشتر دارد.

مرادی گفت: تثبیت جمعیت، جلوگیری از مهاجرت، افزایش درآمد خانوارهای روستایی، افزایش کشت از یک کشت در فصول مختلف و افزایش سه تا هشت برابری درآمد از مهم ترین مزایای این طرح است.

مدیرعامل شرکت توسعه آب و نیرو ایران گفت: اگر سرمایه گذاران در بخش سرمایه گذاری صنایع تبدیلی فعالیت کنند به معیشت مرزنشینان و افزایش درآمد مردم کمک می کند و امید است شکل بگیرد تا سرمایه گذاری که دولت از محل صندوق توسعه انجام داده به بار بنشیند و انتظار می رود بخش خصوصی ورود کند تا کمک حال معیشت مردم و درآمد مرزنشینان و افزایش و رشد شاخص های بالندگی و شکوفایی در منطقه باشد.

                                                                                                                                                  کمک به توسعه منطقه با محوریت آب  استاندار کرمانشاه نیز پیش تر در خصوص طرح سامانه گرمسیری گفت که این طرح به توسعه منطقه با محوریت آب کمک می کند و سه هزار پروژه زیرمجموعه آن تعریف شده که می تواند قسمت قابل توجهی از زمین های کرمانشاه و ایلام را زیرپوشش قرار دهد.

هوشنگ بازوند افزود: در این طرح رودخانه دایمی به طول حدود 200 کیلومتر ایجاد می شود که فرصت بسیار خوبی برای ایجاد 200 هزار شغل می تواند باشد.

                                                                                                                        کمک به اشتغال و توسعه پایدار  معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: یکی از راهبردهای ما رساندن آب و خاک مناسب به همدیگراست و این ضرورت اگر با اجرای پروژه سامانه گرمسیری به سامان برسد و اجرایی شود آثار خوبی در توسعه و پایداری اشتغال روستاها خواهد داشت.

هدایت حاتمی افزود: با اجرای سامانه گرمسیری مردمی که صاحب املاک و اراضی هستند و از آب های سطحی استفاده می کنند از روش های مکانیزه جدید و مدرن بهره مند می شوند که هم بهره وری آب را بالا ببرد و اتلاف آن نیز کمتر شود.

وی اظهار داشت: تغییر الگوهای کشت، دلبستگی مردم با توجه به 2 و سه کشت و اقتصادی شدن کشاورزی و ماندگاری مردم برای کار و تلاش بیشتر از مزایای سامانه گرمسیری در منطقه است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه گفت: ما به دنبال این هستیم که سرمایه گذاری قوی تر و جدی تر در منطقه شکل گیرد و فرآوری، بسته بندی برای صادرات و صنایع مرتبط با آن شکل بگیرد چون کنار دست این سامانه بازار صادراتی عراق و همین طور سوریه قرار دارد که می تواند با سرمایه گذاری مورد استقبال قرار بگیرد.

حاتمی اضافه کرد: امسال 30 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمانشاه به آبیاری مدرن مجهز می شود که این کار مهم و یک حرکت جهشی است که اراضی ما آبی می شود و بهبود در تولید کشاورزی و اشتغال شکل می گیرد.

 او ادامه داد: مرحله دوم سامانه نیازمند سرمایه گذاری های بزرگ است که دنبال می کنیم سرمایه گذاران قدر را ورود دهیم و از ظرفیت آن ها استفاده کنیم.

                                                                                                                   اجرای سامانه گرمسیری گام مهمی در رونق اقتصادی و کشاورزی منطقه  فرماندار سرپل ذهاب هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اجرای سامانه گرمسیری به منظور رونق اقتصادی و بخش کشاورزی این شهرستان گامی مهم در جهت جهش تولید و اشتغال جوانان است که در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده بزرگترین طرح آبی کشور هدیه دولت تدبیر و  امید در استان کرمانشاه و به خصوص شهرستان سرپل ذهاب و مرزنشینان  است.

محبت جمالی نیا افزود: سامانه گرمسیری یکی از بزرگترین طرح های آبرسانی کشاورزی در کشور است که 25 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان سرپل ذهاب را زیرپوشش قرار می دهد.

وی اظهار داشت: افزایش ارزش افزوده املاک و افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی، بهبود سطح معیشت کشاورزان و افزایش اشتغال از مزایای این طرح در شهرستان سرپل ذهاب است.

در استان 2 میلیون نفری کرمانشاه حدود 125 هزار بهره بردار در بخش کشاورزی مشغول فعالیت هستند.

استان کرمانشاه با بیش از 950 هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه چهار میلیون و 200 هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

 
کلید واژه ها: بزرگترین - دولت تدبیر و امید - گرمسیری - مرزنشینان - میلیارد تومان - سامانه - کرمانشاه - سرمایه گذاری - تدبیر و امید - صندوق توسعه - دولت تدبیر - نظام جمهوری اسلامی - نظام - عملیاتی - میلیارد - جمهوری اسلامی - طرح انتقال آب - سرمایه - آبیاری - هدیه - توسعه - تومان - ایلام - استان - تدبیر - صندوق - طرح عمرانی - انتقال آب - هزار - امید

آخرین اخبار سرویس:
بی ام و جریمه شد

امضای یاداشت تفاهم میان منطقه آزاد جبل علی امارات و رژیم صهیونیستی

بی ام و جریمه شد

لیست عرضه های اولیه مهر ماه سال 99

وضعیت تجارت ایران با اروپا در هفت ماهه سال 2020

واردات نخ خارجی 38 درصد کاهش یافت

پیش بینی قیمت خودرو در پاییز؛ سه دلیل گرانی خودرو | شانس برنده شدن در قرعه کشی های خودرویی چقدر است؟

افتتاح اولین مرکز طبی کودکان در ایران

نحوه پرداخت بدهی کارفرمایان به سازمان تأمین اجتماعی

قیمت خرید تضمینی گندم تغییر می کند؟

بخش خصوصی دولت را تنها نمی گذارد

پیش بینی سازمان بهداشت جهانی درباره تعداد قربانیان کرونا پیش از توزیع واکسن

7 ماه انتظار برای دریافت یک میلیارد یورو

تست هوش تصویری

تولید 900 هزار بشکه نفت و گاز نروژ در خطر تعطیلی قرار گرفت

مزایا و مضرات فلفل سبز و قرمز

تولید 900 هزار بشکه نفت و گاز نروژ در خطر تعطیلی قرار گرفت

قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال+ جدول ارزش هر ارز به تومان

انتقاد مدیر بانک مرکزی آمریکا از نابرابری در این کشور

کشت دوباره برنج در 55 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران

وحشت کرونایی ترمز صعود نفت را کشید

یکه تازی دلار در معاملات جهانی

رزمی حسینی، وزیر پیشنهادی صمت دوتابعیتی است؟+ سند

احیای 12 واحد صنعتی راکد و غیر فعال در استان قم

تلاش برای گواهی شدن 10 محصول کشاورزی در گیلان

پیام مهم دلار برای بازار سرمایه چیست؟

سازمان بهداشت جهانی: قربانیان کرونا به 2 میلیون نفر می رسد

508 پی اس ایی؛ قویترین خودروی خیابانی پژو معرفی می شود/ ترکیبی فعال از خلاقیت و فناوری(+عکس)

هیوندای i30 جدید در تریم N لاین معرفی شد/ هاچ بک قدرتمند کره ای جذاب تر از همیشه! (+عکس)

فهرستی از عرضه اولیه های بورس در پاییز 99

کولاک رکود در زمستان سخت اقتصاد اروپا؛ افزایش بیکاری و به صدا درآمدن زنگ خروج از اتحادیه

پیش بینی سقوط دلار در 2021؛ آمریکا باید منتظر رکود 2 رقمی باشد

9سال پیش سکه 750 هزار تومان/ افزایش 45 هزار تومانی در یک نصفه روز

پیام مهم دلار برای بازار سرمایه چیست؟

نرخ هر کیلو مرغ 19 هزار تومان شد

نحوه پرداخت بدهی کارفرمایان به سازمان تامین اجتماعی

بانک ها حاضر نیستند خود را در توسعه ملی مشارکت دهند

جزییات تجارت ایران با 27 کشور اروپایی

لیست عرضه اولیه های پاییز امسال

9سال پیش سکه 750 هزار تومان/افزایش 45 هزار تومانی در یک نصفه روز

رکوردشکنی نگران کننده آمار ابتلا به کرونا در ایران در ابتدای پاییز | فصلِ سختِ نارنجی رسیده است | نمودارها را ببینید

پرفروش ترین گوشی های موبایل نوکیا در چهارم مهر

سهم کشاورزی از محل اعتبارات کلان کشور زیر 5 درصد است

رکوردشکنی نگران کننده آمار ابتلا به کرونا در ایران در ابتدای پاییز | فصلِ سختِ نارنجی رسیده است | نمودارها را ببینید

انواع موتورسیکلت را چند بخریم؟

ترمز قیمت کالاهای اساسی کشیده می شود

رییس جمهوری بهره برداری از 422 طرح گردشگری و ورزشی را کلید زد

توضیح دبیر ستاد تنظیم بازار درباره قیمت گوشت و برنج

مقایسه خودرو ولوو V40 و ولوو XC60

پیش از توزیع گسترده واکسن کرونا شمار قربانیان به 2 میلیون می رسد

9سال پیش سکه 750 هزار تومان/افزایش 45 هزار تومانی در یک نصفه روز

سهام پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به مردم هرمزگان تعلق بگیرد

قیمت اقلام اساسی در چهارم مهر

جانز هاپکینز: مبتلایان به کرونا در آمریکا از 7 میلیون نفر فراتر رفت

فهرستی از عرضه اولیه های بورس در پاییز 99

تداوم اختلالات سامانه جامع تجارت!

سهام پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به مردم هرمزگان تعلق بگیرد

قیمت اقلام اساسی در بازار

زیان تولیدکنندگان جوجه یکروزه به 180 میلیارد تومان رسید

پیش از توزیع گسترده واکسن کرونا شمار قربانیان به 2 میلیون می رسد

سازمان بهداشت جهانی: شمار قربانیان کووید-19 به 2 میلیون تن می رسد

چه کسانی مشمول بخشودگی جرائم مالیاتی می شوند؟

حضور افراد در بازار سرمایه باید میان مدت و دراز مدت باشد

پیش از توزیع گسترده واکسن کرونا شمار قربانیان به 2 میلیون نفر می رسد

امروز نرخ هر کیلو مرغ 19 هزار تومان است.

سازمان بهداشت جهانی: شمار قربانیان کووید-19 به 2 میلیون تن می رسد

توضیح همتی درباره دلایل افزایش قیمت دلار

وعده ها برای کاهش قیمت تخم مرغ محقق نشد/دولت نهاده تامین نکرد

چهارمحال و بختیاری دومین تولیدکننده شیر در کشور است/ خروج سالانه 100 هزار تن شیر از استان

جدیدترین خبر از عرضه اولیه هفته آینده

ورود احتمالی واکسن کرونا به بازار چین

وضعیت تجارت ایران با اروپا در هفت ماهه سال 2020

اداره اموال تملیکی کهگیلویه و بویراحمد تقویت می شود

تامین اعتبار ساخت پل نهراب با حمایت بنیاد مستضعفان

بازار مسکن معمولاً در پاییز آرام است

سقوط 164 میلیارد دلاری ارزش ذخایر نفت روسیه

معاملات ارزهای دیجیتالی در اروپا قانونمند می شود

همکاری بانک دانمارکی با دویچه بانک آلمان در پولشویی 600 میلیون دلاری

افزایش صادرات گاز ایران به ترکیه در ماه جولای

روسیه صادرکننده اول گندم در بازارهای جهانی می شود

خط فقر 10 میلیون تومان شد/ نیمی از جمعیت کشور در فقر مطلق به سر می برند

مقام بهداشتی چین: سال آینده، ظرفیت سالانه تولید واکسن ما به بیش از یک میلیار دوز خواهد رسید

طلا در مسیر ثبت بزرگترین کاهش هفتگی شش هفته گذشته

پیش بینی قیمت خودرو در مهرماه

کدام نمادهای بورس متوقف شدند؟

اظهارات مهم رییس کل بانک مرکزی درخصوص منابع ارزی خارج از کشور و بازار ثانویه

اظهارات همتی درخصوص بازار ارز

بازدید مدیرکل بخش آسیای غربی وزارت امورخارجه از مرزهای آبی و خاکی و بندرچابهار

مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان : تامین اعتبار ساخت پل نهراب با حمایت بنیاد مستضعفان

ترکیه با اولین افزایش نرخ بهره در 2 سال بازارها را غافلگیر کرد

قیمت گوشت متعادل شد

اداره اموال تملیکی کهگیلویه و بویراحمد تقویت می شود

توضیحات رییس کل بانک مرکزی ایران درباره دلایل افزایش قیمت دلار

موافقت با همسان سازی حقوق بازنشسته ها از سوی هیات دولت

قربانیان ویروس کرونا بدون اقدام جمعی به 2 میلیون نفر میرسد

خرید و فروش ارز مشروط شد

جرائم مالیاتی چه کسانی بخشیده می شود؟

سم خطرناک دریایی

انتقاد یک حقوقدان از بانک مرکزی: چه کسانی اقتصاد کشور را دیوانه کرده اند؟

بدون اقدام جمعی قربانیان کرونا به 2 میلیون نفر میرسد

سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان غرب کشور

سامانه گرمسیری بزرگترین هدیه نظام به مرزنشینان غرب کشور