مطالب مرتبط:
نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی: درآمدهای حاصل از مالیات پاسخگوی هزینه دولت نیست
نماینده آمریکا: رای گیری شورای امنیت درباره ی تحریم تسلیحاتی ایران هفته آینده انجام می شود
مقایسه خودروهای ملی ترکیه و ایران
اقدام آمریکا علیه ایران باعث بحران در شورای امنیت می شود
عضو جدید هیات مدیره بانک ملی ایران معارفه شد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 06:052020-08-12سياسي

جدایی بحرین از ایران در مجلس شورای ملی فقط یک مخالف داشت!


روزی که برای جدایی بحرین در مجلس شورای ملی رأی گیری می کردند، تنها یک نماینده، آن هم از رهبران حزب پان ایرانیست، پشت تریبون قرار گرفت و در مخالفت با طرح دولت سخن گفت و خواستار استیضاح هویدا شد.

- خبرگزاری فارس ـ گروه تاریخ: جزیره بحرین در خلیج فارس از پیش از ظهور اسلام جزو قلمرو ایران بود؛ اما در دوره حاکمیت قاجاریه، دولت انگلیس بر پایه قراردادهای سال های 1820 تا 1892 که مستقیماً با حکام وقت بحرین انجام گرفته بود، به تدریج بر استراتژی نفوذ خود در آنجا و حتی دیگر سرزمین های حوزه خلیج فارس اصرار کرد.

از زمان قرارداد 1820، دولت انگلستان، شیخ بحرین و به تبع آن حکومت آن دیار را مستقل می شناخته و نسبت به استقلال آن در تلاش بود و پنهان و آشکار ایفای نقش می کرد تا اینکه بتواند در راستای اهداف درازمدت خود پایگاهی خاص و به واقع جهت حضور نظامی و جاسوسی در منطقه ایجاد کند.

پس از جنگ جهانی دوم لوایحی در ایران به تصویب رسید و به موجب آن دولت ایران موظف شد نسبت به احقاق حقوق ایران در بحرین اقدام کند.

در سال 1958 دولت وقت ایران از شیخ سلمان بن احمد الخلیفه شیخ بحرین خواست که وفاداری خود را به دولت ایران نشان دهد.

در آن زمان دولت ایران در مورد حاکمیت خود بر بحرین چنین استدلال می کرد که: 1ـ بحرین هرگز کشوری کاملاً مستقل نبوده و حاکمیت ایران بر این جزیره چندین قرن ادامه داشته است، به استثنای دوره کوتاهی از تاریخ که پرتغالی ها این جزیره را اشغال کردند.

2ـ ایران هرگز حاکمیت خود را بر بحرین به قدرت دیگری واگذاری نکرده و حاکم بحرین را به عنوان رییس یک کشور به رسمیت نشناخته است، حتی محمدرضا شاه در مارس 1968 مسافرت خود به عربستان سعودی را به خاطر اعتراض به این کشور که از حاکم بحرین به عنوان رییس یک کشور در دیدار از عربستان سعودی استقبال کرده بود، لغو کرد.

3ـ ایران حمایت بریتانیا را از بحرین به عنوان مداخله در امور داخلی جزایر و در نتیجه در امور داخلی خود تلقی کرده است.

با پایان یافتن جنگ جهانی دوم، نهضت ضداستعماری مردم بحرین شدت بیشتری گرفت.

این فعالیت ها در سال 1326 گسترش پیدا کرد و هیاتی به ریاست یکی از شیوخ برجسته بحرین به ایران آمد و رییس هیات درخواست کرد به عنوان نماینده بحرین در مجلس شورای ملی شرکت کند، اما چون براساس قانون انتخابات ایران، انتخاب نشده بود با درخواست وی موافقت نشد.

در همان سال، مجلس شورای ملی طرح گروهی از نمایندگان را تصویب کرد که برپایه آن از دولت خواسته شده بود که اقدام های موثری در راستای اعمال حاکمیت در بحرین به عمل آورد.

در دوران ملی شدن صنعت نفت نیز، مسئله بحرین مورد توجه دولت و مجلس بود، اما بر اثر کودتای 28 مرداد، این مسئله به فراموشی سپرده شد.

در ماه های پایانی سال 1334 مردم بحرین علیه سلطه بریتانیا قیام کردند و دولت بریتانیا با اعزام نیروهای نظامی بیشتری به بحرین، اقدام به سرکوب قیام کرد که تعدادی کشته و زخمی شدند.

روز هفدهم فروردین ماه 1335، علیقلی اردلان وزیر امور خارجه دولتِ حسین علا، در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بحرین گفت: جزایر بحرین چون قسمتی از خاک ایران می باشد، دولت شاهنشاهی در مواقع عادی هم همیشه مراقب و ناظر وضع آنجا هست و همه وقت در مواقع لازمه به عملیاتی که در بحرین می شد و به وضع غیرعادی آنجا اعتراض نموده .

اردلان در این نشست خبری بر حق حاکمیت ایران بر بحرین تاکید کرده و گفت: بعد از جنگ بین الملی اول، حزب ایرانی نجات بحرین تشکیل شد که مرام نامه آن استخلاص بحرین از عناصر اجنبی و تایید الحاق بحرین به مملکت اصلی بود.

20 آبان سال 1336 نیز جلسه هیأت دولت در حضور محمدرضا شاه در کاخ مرمر تشکیل شد.

در این جلسه، لایحه تقسیمات جدید کشوری که از مدت ها پیش، وزارت کشور" دست اندرکار تهیه و تنظیم آن بود، مطرح شد: در این لایحه کشور ایران به 14 استان تقسیم شده بود.

در جلسه مذکور که مدت سه ساعت ادامه داشت، شاه آن لایحه را شخصاً تصویب کرد و مقرر شد، لایحه قانونی آن به مجلس شورای ملی تقدیم شود.

در این لایحه بحرین استان چهاردهم ایران محسوب شد.

با گذشت کمتر از یک دهه به مرور محمدرضا شاه نسبت به بخشش بحرین متمایل می شود.

محمدرضا پهلوی روز پنجم شهریورماه 1345 به کل هولینگورت، خبرنگار گاردین گفته بود: با توجه به اینکه نفت بحرین دارد به پایان می رسد و مروارید به پایان رسیده است، بحرین از نظر ما اهمیتی ندارد.

این صحبت ها ناشی از گزارش هایی بود که سناتور عباس مسعودی، مدیر روزنامه اطلاعات در سفر به بحرین منتشر کرده بود و برای آماده سازی افکار عمومی در تجزیه بحرین کوشش فراوان کرد؛ لذا از چندماه پیش از اعلام رسمی دولت بریتانیا درباره فرا خواندن نیروهای نظامی از شرق سوئز و از جمله خلیج فارس، محمدرضا شاه انگلیسی ها را آگاه کرده بود که از ادعای حق ملت و دولت ایران بر بحرین دست شسته است.

در گزارش سفیر وقت انگلستان در تهران به وزارت خارجه کشورش آمده بود: در اواخر سال 1968، شاه به گونه خصوصی اعلام کرد که تمایل دارد تا از ادعا نسبت به بحرین دست بردارد.

در صورتی که راهی پیدا شود که افکار عمومی ایرانیان را ارضا کند.

او بر این باور است که این امر به وسیله اعلام نظر افکار عمومی مردم بحرین که در مرحله بعدی با تایید سازمان مل رسمی می شود، عملی است.

یک سال بعد از اعلام رفتن نیروهای نظامی، شاه در مصاحبه معروفش در دهلی نو در سال 47 به عدم توسل به زور برای تایید حق مالکیت خود بر بحرین سخن گفت: ایران از سوی دیگر پیوسته به این سیاست خود دلبستگی داشته که هرگز برای به دست آوردن اراضی و امتیازات ارضی، علی رغم تمایل مردم آن سامان، به زور متوسل نشود.

من می خواهم بگویم که اگر مردم بحرین مایل نباشند به کشور ما ملحق شوند، ما هرگز به زور متوسل نخواهیم شد؛ زیرا این خلاف اصول سیاست دولت ما است که برای گرفتن این سرزمین خود به زور متوسل شود.

محمدرضا پهلوی بیست بهمن ماه 1348 یعنی یک سال و 36 روز پس از مصاحبه مطبوعاتی در دهلی نو، به اسدالله عَلَم وزیر درباره خود گفته بود: بین خودمان باشد.

به نظر تو در ادامه حل مسئله بحرین، آیا ما به مملکت مان خیانت می کنیم؟ علم در پاسخ می گوید: اینکه بگوییم بحرین بنابرحقوق قانونی از آن ماست، ما را به جایی نمی رساند.

اگر آن را با زور بگیریم، همیشه باری بر دوش مان خواهد بود و موردی برای اختلاف دایمی با عرب ها می شود.

از آن گذشته بسیار گران هم خواهد بود، زیرا منابع نفتی بحرین در حال خشک شدن است.

(گفت وگو های من با شاه، جلد 1، صفحه 201) با آغاز اسفندماه سال 1348، خبرهایی به گوش رسید که نشان دهنده توافق بر سر تجزیه بحرین بود.

محمدرضاشاه تلاش داشت پیش از آغاز دوباره مدارس و دانشگاه ها و بیرون آمدن کشور از جو تعطیلات نوروزی، روند تجزیه بحرین را آغاز کند.

روز 9 فروردین جلسه فوق العاده مجلس شورای ملی آغاز شد.

در این جلسه اردشیر زاهدی وزیر خارجه وقت، با اشاره به مصاحبه شاه در دهلی نو، از قول شاه گفت: هر کاری که بتواند اراده مردم بحرین را به نحوی که نزد ما و شما و همه جهان به رسمیت شناخته شود، نشان دهد خوب است! وی ادامه داد: در نتیجه با دادن اختیارات تام به اوتانت دبیرکل سازمان مل متحد خواسته شد که مساعی جمیله خود را برای تحصیل تمایل واقعی اهالی بحرین به هر نحوی که صلاح و مقتضی بداند مبذول داشته و نتیجه را به شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش دهد و به شرط آنکه این گزارش، مورد تصویب شورای امنیت قرار گیرد، برای دولت شاهنشاهی هم قابل قبول خواهد بود.

در مجلس شورای ملی، تنها تعدادی از اعضا حزب پان ایرانیست که تفکرات ناسیونالیستی داشتند، اعتراض کردند.

سخنگوی فراکسیون حزب ایران نوین به عنوان موافق گزارش دولت، گفت: تصمیم متخذه از طرف دولت در مراجعه به سازمان ملل، رویه ای منطقی و دنیاپسندانه است.

حزب ما (ایران نوین) از این فلسفه جانبداری می کند! در حالی که هنوز دو کرسی مجلس برای نمایندگان استان چهاردهم ایران خالی بود، سخنگوی فراکسیون حزب مردم نیز در موافقت با دولت گفت: دولت ایران در همه حال و در تمام موارد، موید تقویت و خواستار بسط سازمان مل متحد بوده و حل اختلاف کشورها را از طریق آن سازمان توصیه کرده است.

آرزوی ما این است که چنین رویه صلح جویی و بشردوستی ایران، سرمشق سایر ملل قرار گیرد تا در دنیای متلاطم امروز، اختلافات از طریق این سازمان بین المللی حل و فصل شود.

تنها محسن پزشک پور از رهبران حزب پان ایرانیست که نماینده مجلس بود پشت تریبون قرار گرفت و در مخالفت با طرح دولت سخن گفت و خواستار استیضاح دولت هویدا شد.

با وجود اینکه نمایندگان پان ایرانیست به سلطنت شاه وفادار بودند، اما رژیم پهلوی این اعتراضات را هم برنتافته و دفاتر این حزب مورد هجوم ساواک واقع شد.

امیرعباس هویدا نخست وزیر وقت نیز بعد از بازگشت از جزیره خارک، در جمع نمایندگان عضو حزب ایران نوین گفته بود: به من گزارش کرده اند که چند نفر از آقایان هنگام طرح مسئله بحرین، اشک تمساح می ریختند.

چرا اجازه دادید که پان ایرانیست ها صحبت کنند؟ چرا پیشدستی صندلی ها را بر سرشان نشکستید؟! اول اردیبهشت ماه 1349 نیز امیرعباس هویدا برای استیضاح بر سر عملکردش در ماجرای بحرین به مجلس آمد.

استیضاح او با 199 رای مخالف و تنها 4 رای موافق شکست خورد و نشان داد که چگونه نمایندگان مجلس دوره پهلوی با دفاع از عملکرد تجزیه طلبانه دولت و دادن رای اعتماد دوباره با عاملان تجزیه بحرین همصدا شدند.

بعد از موافقت نمایندگان با اعلام نظر سازمان ملل درباره بحرین، اوتانت دبیرکل وقت سازمان ملل هیأتی را به ریاست ویتوریا گیچاردی مأمور انجام این کار کرد.

هیأت سازمان ملل بدون در نظر گرفتن خواست عمومی مردم، با دستور انگلیس و آمریکا اعلام کرد که تقریبا تمام مردم بحرین خواهان یک حکومت کاملا مستقل هستند و اکثریت بزرگی از آن ها آن را یک کشور عربی می دانند.

این تصمیم بدون همه پرسی از مردم در شورای امنیت نیز به سادگی تایید شد و بحرین استقلال خود را از ایران در 14 اوت 1971 اعلام کرد و حکومت ایران نیز اولین کشوری بود که آن را به سادگی به رسمیت شناخت! انتهای پیام/
کلید واژه ها: مجلس شورای ملی - بحرین - خلیج فارس - ایران - قرارداد - خبرگزاری فارس - قرار - فارس - دولت - جدایی - شورای - حضور نظامی - ایفای نقش - استراتژی - خلیج - مجلس - خبرگزاری - استیضاح - استقلال - خواستار - رهبران - جاسوسی - مخالفت - انگلیس - تریبون - حاکمیت - منطقه - اسلام - مستقل - حکومت

آخرین اخبار سرویس:
تشکر معاون پارلمانی رییس جمهور از نمایندگان مجلس

دورکاری کارکنان و طرح ترافیک جزو پیشنهاد محدودیت های جدید کرونایی نیست

15 یادمان دفاع مقدس به عنوان آثار ملی دفاع مقدس ثبت شده است

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی جاذبه های گردشگری کرمان

پربازدیدترین اخبار سیاسی هشتم مهر ایسنا

امیری: امروز جلوه دیگری از همکاری مجلس و دولت برای حل مشکلات مردم رقم خورد

توضیح درباره خودکشی پدر یک محکوم حوادث آبان

موانع اداری، قضایی و سیاسی سر راه تولید و سرمایه گذاری باید برطرف شود

رفع موانع کاداستری 60 هزار هکتار از اراضی استان تهران

دیدار با خانواده شهدا موجب ترویج روحیه انقلابی می شود

لزوم خدمت جهادی به ایثارگران و خانواده شهدا/ نخبگان علمی جامعه ایثارگری به مردم معرفی شوند

از برگزاری تعزیه شهادت امیرکبیر تا بازدید کاخ گلستان با اتوبوس دوطبقه

میرمحمدی: آقایان به جای حمایت از کادر درمان به توییت زدن اکتفا کردند

قاب های ماندگاری که تکه ای از تاریخ نانوشته وطن شدند

درباره حاشیه های سعید نمکی، ویزر بهداشت در دوران کرونا | من اشتباهی ام

استان همدان از استان های موفق در مبارزه با مواد مخدر است

سفرای 8 کشور استوارنامه خود را به روحانی تقدیم کردند

زندگینامه: علیرضا رزم حسینی (1340-)

احمدی نژاد به آنجلینا جولی توییت زد + متن

امام خمینی (ره) فقط یک عالم نبود که در حوزه بنشیند و فقط درس بخواند

آخرین خبرها درباره پرونده روح الله زم

قالیباف: دسترسی آحاد مردم به کالاهای اساسی را تضمین می کنیم

همشهری آوا | پادکست وقایع اتفاقیه | قسمت سیزدهم؛ جعبه سیاه شاه

48 هزار واحد روستایی توسط بنیاد مسکن قزوین نوسازی شدند

نهاد شوراها و نظارت بر انتخابات آن حق مردم است

23 هزار واحد مسکونی برای کارکنان ارتش ساخته می شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی منصوب شد

احمدی نژاد به آنجلینا جولی توییت زد!

سفرای جدید ایران در مکزیک و قطر با روحانی دیدار کردند

بازداشت 2 عضو دیگر شورای شهر بوشهر

آخرین وضعیت پرونده دوم طبری، روح الله زم، فساد در پتروشیمی، هلال احمر و...

آماده گسترش همکاری های خود با دانمارک در زمینه های اقتصادی، علمی و تجاری هستیم

سجاد طلوعی قدیمی ترین دبیرستان جنوب تهران

ورود زنان به حوزه جرم تاثیر عمیقی بر خانواده و فرزندان دارد

جلسه امروز سخنگوی دولت

فرود اضطراری هواپیمای چابهار- مشهد در زاهدان

پرونده پوری حسینی به دادگاه ارسال شد/ هدررفت سرمایه و بیکاری کارگران مشکل اصلی خصوصی سازی ها است

ضرورت تنظیم سند راهبردی برای پرهیز از موازی کاری های فرهنگی

حسن خلیل آبادی : قبر در بهشت زهرا(س) رایگان است

دنا پلاس از شفافیت سبقت می گیرد

آیت الله تسخیری بسیار متواضع و کریم و به توده مردم نزدیک بود

شهرساز ایرانی اندیش

هفته تهران با شعار مکتب تهران در قلب طهران

آتش نشانان مدافعان ایمنی جامعه هستند

موانع اداری، قضایی و سیاسی تولید و سرمایه گذاری باید برطرف شود

رویداد D23 کمپانی دیزنی تا سال 2022 به تعویق افتاد

رییس ستاد کاهش آسیب های اجتماعی وزارت بهداشت منصوب شد

آیت الله تسخیری زبان گویای اسلام بود

درخشش 8 سال دفاع مقدس در تاریخ چند هزار ساله ایران

انتشار هر کتاب، رونمایی از یک سرباز کار بلد است

بازگشایی نخستین موزه روانپزشکی کشور در هفته تهران

نباید به حوزه امور زنان، خانواده و کودکان نگاه سطحی داشت

آغاز فعالیت مرکز بهداشتی مشترک ایران و دانمارک در شرایط همه گیری کرونا اتفاق حائز اهمیت است

دسترسی آحاد مردم به کالاهای اساسی را تضمین می کنیم

فناوری در کانون های مساجد متحول شده است

جهاد حوزه های علمیه، خدمت به مردم و دفاع از نظام اسلامی

دو عضو شورای شهر بوشهر بازداشت شدند

انجام مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه با حضور در مدارس محروم شادگان

رویکرد سینمای ایران به دفاع مقدس، جنگ یا جهاد؟

مهم ترین بخش برای انجام کار بنیادی در قوه قضاییه امور زنان و خانواده است

هفته کودک مجازی برگزار می شود

بیعتی دوباره با سالار شهیدان از اربعین تا ظهور با «عطر عاشقی»

جزییات نشست کمیسیون دانشجویی شهرستان فراشبند

معاون دادستان بیرجند: اعتیاد منشا 90 درصد سرقت ها است

مقرره پرداخت پاداش درآمدی به کارکنان شهرداری ابطال شد

مواضع نروژ درباره یکجانبه گرایی همواره مستدل و منطقی بوده است

«بچه های آسمان» منتشر شد

دو عضو شورای شهر بوشهر بازداشت شدند

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی، خیانت به قرآن و امت اسلامی

رای اعتماد وزیر پیشنهادی صمت +تصاویر

یک مقام قضایی: برگزاری تورهای مختلط غیراخلاقی پذیرفتنی نیست

نقش موثر مطالعه در کاهش بازگشت زندانیان به زندان ها

برنامه های درسی هوانوردی دانشگاه علمی کاربردی بازنگری می شود

مردم سوق قربانی بی تدبیری مسؤولان/آقای استاندار!از مردم عذرخواهی کنید

مردم سوق قربانی بی تدبیری مسؤولان هستند/آقای استاندار!از مردم عذرخواهی کنید

درخواست وزیر کار از معاون اول رییس جمهور برای معلولان

کسری بودجه دستگاه ها نباید از کیسه محیط زیست جبران شود

ایران علاقه مند به توسعه و تعمیق همکاری ها در همه عرصه ها با عمان است

واکنش شرکت گاز به بازداشت نیروهای پیمانکار در چناران

اعضای شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی معرفی شدند

آیت الله سیستانی همواره نزد مردم و دولت ایران مورد احترام بوده است

تجلیل از خانواده شهدا و مدافعان حرم در «چهل چراغ»

شهیده مدافع سلامت در استان بوشهر تشییع شد

انتقال تسلیحات از خاک ایران به ارمنستان تکذیب شد

226 طرح محرومیت زدایی درزنجان اجرا می شود

اختلاف آذربایجان و ارمنستان راه حل صلح آمیز دارد/فروش اوراق سلف نفتی در دستور کار دولت است

افتتاح خط انتقال آب خلیج فارس به گل گهر سیرجان

آغاز به کار فعالیت رسمی سامانه ایده های شهروندی در مشهد

موفقیت دادگستری تهران در کاهش جمعیت زندانیان

دستور رییس جمهور برای اصلاح تمام مقرراتی که مانع ایجاد می‏ کنند

دستور رییس جمهور برای برطرف کردن موانع تولید و سرمایه گذاری/ برای حل مشکلات تجار، ارز به موقع پرداخت می شود

دستورات مهم روحانی: سرمایه گذاران باید مطمئن شوند خطری تهدیدشان نمی کند

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی از سفر وزیر نیرو بدون اطلاع نمایندگان استان انتقاد کرد

ایران از گسترش روابط با جمهوری چک استقبال می کند/ ابراز رضایت از مواضع اتحادیه اروپا در حمایت از برجام

قالیباف: خط قرمز ما، سفره مردم است

نکات مهم برای مراقبت از بیماری کرونایی در منزل + اینفوگرافیک

استخدام اپتومتریست در یک شرکت معتبر در بابل

پذیرش بیش از 2 هزار داوطلب مازاد در آزمون سمپاد به دلیل ایراد در طراحی سئوالات

پروژه بازآفرینی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران- تبریز وارد فاز اجرا می شود

آرامش در موزه ملی ایران

جدایی بحرین از ایران در مجلس شورای ملی فقط یک مخالف داشت!

جدایی بحرین از ایران در مجلس شورای ملی فقط یک مخالف داشت!