موضوعات داغ: - دانشگاه آزاد اسلامي - بازار سرمايه - انتخاب رشته - الاهلي عربستان - ليگ قهرمانان - دانشگاه آزاد - انتخاب رشته كنكور - استقلال تهران - نمايشگاه عكس - كوبي برايانت - حميد ميرزاده - آفت مگس مديترانه اي - تاسيسات هسته اي نطنز - شوراي همتا - خبرنگاران چيني - عفونت بيمارستاني - الخور قطر - نويد تكلو - بنياد سينمايي فارابي - زار خاك - شهرداري شهركرد - نورالحق قادري - سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

مطالب مرتبط:
نگاهی گذرا به دخل و خرج دو دولت؛ آمار سخن می گوید
روند صعودی نرخ ارز و سکه در بازار؛ خرید لوازم خانگی چقدر خرج دارد؟
نگاهی گذرا به دخل و خرج دو دولت؛ آمار سخن می گوید
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 06:002020-08-12اقتصادي

قیچی آرایشگران کٌند شده است؛ دخلی که به خرج نمی رسد


در ادامه مطرح کردن مشکلات اقتصادی مشاغل این بار به صنف آرایشگران می پردازیم، تلاشگرانی که همواره در زمره مهم ترین اقشار خدماتی جامعه محسوب می شوند اما کرونا باعث شده تا ضررهای هنگفتی را متحمل شوند.

- بازار، گروه استان ها: از آن دست مشاغل خدماتی هستند که مدام آدم ها با آن ها سروکار دارند و نمی توان گفت که ماهانه سروکارمان به مغازه هایشان نمی افتد.

آرایشگران چه زنان و چه مردانه در زمره مشاغلی هستند که بیشترین مراجعه به آن ها صورت می گیرد.

همه اقشار در سطح استان سمنان مخاطبشان هستند و از کودک و نونهال تازه راه افتاده تا پیرمرد موی سپید و حتی آنانی که چندان مویی بر سر ندارند هم مشتریان ثابتشان محسوب می شوند.

پس نقششان در چرخه اقتصادی و خدماتی استان نقشی مهم است.

تلاش برای شغل حلال وار حال وروزشان اما این روزها چندان جالب توجه نیست.

مشکلات اقتصادی کم نبودند که کرونا هم آمد و گریبان شغلشان را گرفت تحقیقات خبرنگار بازار نشان می دهد که در پنج سال اخیر نرخ مصوب آرایشگران 30 درصد افزایش یافته درحالی که اقلام دیگر مواد شامل مواد غذایی و حتی بنزین و حامل های سوختی و مرغ و تخم مرغ با افزایش هایی بین 500 تا حتی 200 درصد روبرو بوده اند.

پس قبل از کرونا هم کمیت آرایشگران استان سمنان لنگ می زد و با آمدن این ویروس مشکلات برایشان ده ها برابر شد.

یکی از همین آرایشگران بابیان اینکه کرونا درست درزمانی آمد که بیشترین درامدمان را داشتیم یعنی نوروز و این باعث شد تا ضربه ای سنگین به ما وارد شود.

محمدجواد گلچین بابیان اینکه ما تمام سال کار می کنیم تا شاید بتوانیم شب عید اقساط و بیمه مغازه و منزل، چک و لوازم خانگی و .

را بپردازیم و اگر شب عید را از شغل ما بگیرند در حقیقت تفاوتی با کارگر ساختمانی که روزی 40 هزار تومان درآمد دارد نداریم.

وی می افزاید: وضعیت کاسبی ما تا هفته اول اسفندماه بد نبود شیوع خبر کرونا باعث شده بود که خیلی ها نیایند اما از سوی دیگر هم شایعه شده بود که قرار است مغازه های آرایشگری بسته شوند درنتیجه هجوم مردم به سمت مغازه هایمان سبب شد تا یک هفته اول اسفندماه درامد دو هفته معمولی سال را داشته باشیم اما یک باره همه چیز عوض شد.

تعطیلی و ضرر به مغازه ها این آرایشگر با 20 سال سابقه می گوید: بعدازاینکه فشارهای بهداشت که البته به حق بودند و در وهله نخست برای سلامتی خود ما آرایشگران بودند، افزون گشت، مجبور به تعطیلی مغازه هایمان شدیم آن هم درست درزمانی که اصطلاحاً گل کاسبی مان بود.

گلچین می افزاید: ما امیدوار بودیم که این تعطیلی ها یکی دو هفته طول بکشد اما در یک بازه زمانی سه ماه و نیم و در بازه دیگر زمانی 20 روز مغازه هایمان تعطیل شدند که این امر سبب شد تا نگرانی ما به دغدغه و دغدغه هایمان کم کم به بدبختی تبدیل شوند.

وی می گوید: شرایط حتی بعد از سفید شدن شهرهای استان هم خوب نشد چراکه واهمه روانی برای مردم در برابر کرونا وجود داشت و در دوران یک ماهی که مغازه مان بعد از چهار ماه باز شد آن قدر مشتریانمان کم بودند که حتی نصف یک ماه معمولی هم درآمد نداشتیم.

کاهش مشتری آرایشگاه ها دیگر آرایشگر بابیان اینکه اجاره مغازه و کاهش مشتری دو مشکلی بود که به یک باره گریبان شغل ما را گرفت، می گوید: بعد از کرونا چهار ماه کاسبی نکردیم و زمانی که از صاحب مغازه خواستیم که اجاره ماهانه 800 هزارتومانی مغازه را برای اسفندماه، فروردین ماه و اردیبهشت ماه و خردادماه که عملاً هیچ درآمدی نداشتیم را برایمان کاهش دهد تا بتوانیم بپردازیم، به ما گفتند شما سه میلیون و 200 هزار تومان بدهکار هستید 100 هزار تومانش را هم ندهید! اسماعیل یزدان پناه بابیان اینکه این حرف صاحب مغازه برایم آن قدر سنگین تمام شد که همان جا مغازه را تحویل وی داده و تخلیه کردم، بیان داشت: این مشکل بسیاری دیگر از هم صنفان من هم بود موضوعی که در اوج بی درآمدی صاحبان مغازه هایمان پا را در یک کفش کردند و از ما اجاره خواستند.

ما هرروز که مغازه هایمان را باز می کنیم باید استرس داشته باشیم که نامه اصناف برایمان می آید و دستور تعطیلی می دهند یا خیر، این چه امنیت شغلی است ؟ چه کسی می تواند در این شرایط کاسبی کند و شکم زن و بچه اش را سیر کند وی می افزاید: برای پرداخت اجاره مجبور شدم از بخشی از پول پیش اجاره مغازه بگذرم درحالی که با مابقی آن می توانستم مغازه ای کوچک تر بازکنم که بتوانم کارکنم و درآمدی داشته باشم که این موضوع دغدغه بزرگ من در این ماه ها بود.

جبران ضررها دیگر آرایشگر باسابقه نیز بابیان اینکه شائبه کرونا و انتقال آن در آرایشگاه ها سبب شد تا همکاران ما به واقع قربانی شوند، گفت: آرایشگرهای زنانه درآمدهای میلیونی دارند درنتیجه اگر سه ماه هم بسته باشند با یک ماه عروس داشتن همه آن ها جبران می شود اما من که برای اصلاح هر سروصورت 20 هزار تومان دریافت می کنم چند وقت باید کارکنم تا ضرر 50 میلیون تومانی شب عید و سه ماه اول سال 99 را جبران کنم؟ علی متحدی با طرح این پرسش که از کجا معلوم پاییز و زمستان دوباره در مغازه هایمان را نبندند، تأکید می کند: ما هرروز که مغازه هایمان را باز می کنیم باید استرس داشته باشیم که نامه اصناف برایمان می آید و دستور تعطیلی می دهند یا خیر، این چه امنیت شغلی است ؟ چه کسی می تواند در این شرایط کاسبی کند و شکم زن و بچه اش را سیر کند.

وی می گوید: شانس بزرگ من این است که مغازه مال خودم است و اجاره نمی دهم اما کاسب جوانی که تازه شروع کرده مغازه ای را اجاره و میلیون ها تومان خرج کرده تا کاسبی حلال واری داشته باشد چه گناهی دارد که باید این گونه با سر به زمین بخورد؟ آینده شغلی برای آرایشگران این آرایشگر بابیان اینکه توصیه من به جوان ترها این است که هرلحظه که می توانند درب مغازه شان را ببندند و بروند سراغ شغل دیگری، می افزاید: این شغل هیچ آینده ای ندارد از یک سو مسئولان می گویند ممکن است کرونا سال ها با ما همراه باشد از سوی دیگر کمترین حمایت از ما صورت نگرفته است.

متحدی درباره حمایت های اصناف و صنف آرایشگران می گوید: فکر می کنید حمایت ها چیست؟ اولاً هیچ حمایتی وجود ندارد ثانیاً معرفی به بانک برای دریافت وام! این وام ها قرار است پس داده شود و وقتی که من کاسبی ندارم چطور می توانم وام پس بدهم؟ وی می افزاید: دو بار تصمیم به گرفتن وام داشتم تا بدهی هایم را جبران کنم سه ماه کاسبی که نتوانستم انجام دهم و کاسبی نیم بندی که این روزها داریم نمی تواند اقساط وام من را بپردازد در نتیجه سراغش نرفتم زیرا تضامین سنگینی هم می خواهد یا باید سند ببرید و یا ضامن و سفته را باهم به بانک معرفی کنید و از آنجا که اصلا مشخص نیست هفته دیگر، ماه دیگر، دو ماه دیگر مغازه من دوباره بسته شود، قاعدتاً نمی توانم به سمت وام بروم جز تسهیلات هم هیچ حمایتی صورت نگرفته است.

وام هم مشکلات خود را دارد اتحادیه اعلام می کند که برای حمایت از اصناف آن ها را به بانک معرفی می کنیم اما آنطور که اسماعیلی یکی از آرایشگران دیگر استان سمنان می گوید: بانک مسائلی مانند گردش مالی را مد نظر قرار می دهد حتی اعلام کردند که برخی بانک ها داوطلب شده اند که به اقشار آسیب دیده کرونا وام بدهند و وقتی ما مراجعه کردیم گفتند که هنوز از شما جلوتر کسانی هستند که وام برایشان واجب تر باشد.

فکر می کنید حمایت ها چیست؟ اولاً هیچ حمایتی وجود ندارد ثانیاً معرفی به بانک برای دریافت وام! این وام ها قرار است پس داده شود و وقتی که من کاسبی ندارم چطور می توانم وام پس بدهم؟ وی می افزاید: قرار بود دولت به واحدهای صنفی آسیب دیده در بحران کرونا، مساعدت مالی از قبیل ارائه تسهیلات داشته باشد که متاسفانه تاکنون کمکی از سوی دولت مشاهده نشده است، تنها تعدادی از بانک ها آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات دولتی اعلام کرده اند اما ایراداتی مانند عدم داشتن گردش حساب در این بین به اصناف گرفته می شود درحالی که اگر فرد گردش حساب داشته باشد دیگر احتیاجی به تسهیلات ندارد.

تامین ملزومات آرایشگری آرایشگران بانوی استان سمنان نیز مشکلاتی مشابه دارند محبوبه جعفری در گفتگو با خبرنگار بازار، می گوید: معمولاً آرایشگران زنانه به دلیل بزرگی سالن ها و همچنین تفکر اشتباهی که صاحبان ملک دارند که این قشر ماهانه ده ها میلیون تومان درHمد دارند، از اجاره بهای بالایی برخوردار هستند و ما هم چاره ای جز اجاره کردن مکان نداریم لذا یکی از مشکلات ما چهار ماه اجاره علی رغم تعطیلی مغازه بود که برای من 10 میلیون تومان آب خورد و مجبور شدم از پس انداز واجب زندگی ام آن را پرداخت کنم.

جعفری می گوید: دیگر مشکل نوسانات ارزی و تغییر غیرمنطقی قیمت اقلام آرایشی و بهداشتی بود در این چهار ماه که مغازه ما تعطیل بود بسیاری از مواد آرایشی ما فاسد و یا غیرقابل مصرف شدند و می بایست آن ها را جایگزین می کردیم اما قیمت ها آن قدر بالا رفته اند که برای تهیه اقلامی که مجموع فاکتورهایشان برای یک ماه سه و نیم میلیون تومان می شد، هشت میلیون تومان آن هم نقدی پرداخت کرده ایم.

وی می افزاید: در کنار این موضوع بسیاری اقلام اصلاً دیگر در بازار نیستند و ما مجبور شدیم از مدل های مشابه اما بی کیفیت استفاده کنیم نصف دیگر اقلامی که سفارش داده ایم همه تقلبی هستند و ما مجبور به مرجوعی هستیم درنتیجه برای آرایش امروز به مشکل اساسی برخورده ایم که کاسبی مان را کاهش می دهد و در این شرایط جبران چهار ماه کاسبی نکردن هم نخواهد شد.

افت شدید درآمدها از این آرایشگر درباره کاهش میران کاسبی در ماه گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل می پرسیم و می گوید: 15 تا 30 درصد کاسبی سال قبل را هم در این روزها نداریم چون مردم کمتر رغبت می کنند به آرایشگاه بیایند، بسیاری از خانم ها خودشان در خانه پیرایش می کنند و تنها برای کوتاهی مو و برخی کارهای آرایشی می آیند از سوی دیگر عروسی ها و مهمانی ها هم تعطیل شده درنتیجه درآمد هشت تا 12 میلیون تومانی ما در سال گذشته که در همین ایام عروسی ها هم بیشتر بود به دو میلیون تومان در ماه رسیده است.

هنوز از کمک های اصناف به آرایشگران خبری نیست تعدادی از این آرایشگران تسهیلاتی دریافت کرده اند اما بنا به اعلام اتحادیه نمی توان میزان دقیق ضررهایی که آرایشگران در سطح استان سمنان دیده اند را تعیین کرد حال باید دید در آینده آیا سیاستی برای این قشر اتخاذ می شود یا خیر.


کلید واژه ها: آرایشگران - مشکلات اقتصادی - اقتصادی - خدماتی - استان - مشاغل - شوند - مشکلات - استان سمنان - اقشار - کرونا - تلاش - مهم ترین - بیشترین - مشتریان - نونهال - مردانه - مراجعه - پیرمرد - جامعه - سمنان - مغازه - ادامه - متحمل - حلال - گروه - چرخه - صورت - توان - زنان

آخرین اخبار سرویس:
سود سهامداران شستا بیش از 19 هزار میلیارد تومان است

رییس جمهوری هتل ورزش گرگان را به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح می کند

12 پروژه سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان اردبیل به بهره برداری رسید

سفر به ماه نیازمند بودجه 28 میلیارد دلاری است

کلیت بازار بورس تا پایان سال مثبت خواهد بود

300 بسته کمک معیشتی بین خانواده های زندانیان البرز توزیع شد

افزایش 34 درصدی هزینه خانوار؛ کدام کالاها بیشتر گران شدند؟

موارد کووید 19 در اروپا از 5 میلیون فراتر رفت

حقوق ماهانه یک کارگر در کمتر از 10 روز تمام می شود

حقوق ماهانه یک کارگر در کمتر از 10 روز تمام می شود

طراحی فرایند واردات بدون ارز دارو در دستور کار ستاد کرونا تهران

عزمی برای استفاده از بلاک چین در دور زدن تحریم ها وجود ندارد

وعده هایی که عملی نمی شود ...

تکلیف متقاضیان واقعی اخذ مسکن ملی تا پایان مهرماه مشخص شود

ویژگی های عجیب و خطرناک موج جدید کرونا در پاییز

چه کسی مقصر افزایش قیمت دلار است؟

پوتین: به زودی دومین واکسن کرونا را عرضه خواهیم کرد

سهام عدالت را نفروشید

سرقینی: کارت های بازرگانی یک بار مصرف جمع می شود

آزادسازی 35 هکتار اراضی کشاورزی در کرج/با متخلفین مماشات نداریم

گرانیِ نهاده های کشاورزی تهدیدی برای امنیت غذایی کشور/کشاورزان خوزستانی را از نگرانی خارج کنیم

آغاز پروازهای منظم بین امارات به ازبکستان

استخدام کارشناس جهت فروش در قطب ایران در خوزستان و اهواز

استخدام اپراتور تولید آقا در یک مجموعه معتبر تولیدی در اصفهان

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک هلدینگ معتبر در البرز

بازگشت نزدیک به 70 درصد ارز صادراتی به کشور/ 16/3 میلیارد دلار بازنگشته است

استخدام 4 عنوان شغلی از تهران جهت کار در زنجان

670 میلیارد ریال تسهیلات کرونا به هنرمندان صنایع دستی پرداخت شد

افزایش قیمت دلار دیگر تقصیر کسی نیست

تصاویر | رونمایی BMW ازخودروی جدیدش سری M3

54 درصد مخازن سد های کشور پر است/ آخرین وضعیت قطعی آب و برق در مناطق سیل زده تالش

استخدام بازاریاب حضوری با مزایا در یک شرکت در تهران

افزایش صادرات فولاد آمریکا

کارت های بازرگانی یک بار مصرف جمع می شود

رشد 153 درصدی درآمد فروش سهرمز

گلایه وزیر بهداشت از عدم پرداخت یک میلیارد یورو

رونمایی از سردیس شهید رجایی در آستارا

رد پای پتروشیمی ها در افزایش قیمت کالاها!

لزوم اصلاح وبازنگری طرح هادی روستایی در ساوجبلاغ

دلیل مشکل در فروش سهام عدالت چیست؟

هیچ سالی به اندازه امسال برای کارگران سخت نبوده است

قیمت مرغ باز هم افزایش یافت

85 هزار لرستانی تحت پوشش شبکه افلاک قرار می گیرند

مقاومت سکه در مقابل کاهش قیمت انس جهانی

نحوه محاسبه قبض آب در فصول سرد سال

خدابخش: معاملات الگوریتمی در بورس ممنوع شد

متقاضیان فروش مستقیم سهام عدالت بخوانند

اجرای طرح دیوار چینی درمسیر رودخانه بویین میاندشت

طرح جمع آوری تابلوهای غیر مجاز آژانس در تهران

جعفر سرقینی: کارت های بازرگانی یک بار مصرف جمع می شود

325 میلیون تومان برای 5 آمپول رمدسیویر تقلبی

قیمت جدید 7 محصول ایران خودرو اعلام شد

پیش بینی برداشت بیش از 2 هزار تن گردو در فیروزکوه

نحوه محاسبه سود و جریمه دیرکرد وام بانکی

ثبت به موقع تولیدات داخلی در سامانه توانیران از واردات بی رویه جلوگیری می کند

کلیت بازار بورس تا پایان سال مثبت خواهد بود

ورق های ژئوکامپوزیت چیست؟

تولید 486 نوع محصول در منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان

تورم در نیمه دوم سال به کدام سمت می رود؟

دلیل مشکل در فروش سهام عدالت چیست؟

معاملات کمتر از 500 هزارتومان سهام جز در یک صورت ممنوع شد

خادمان طلب کار خانه ملت،شاسی بلند می‌خواهند

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت تولیدی فراز مهر اصفهان

استخدام کارگر تخلیه و بارگیری و راننده ایسوزو ( پخش ) در البرز

قیمت سکه 2 مهر 1399 به 13 میلیون و 300 هزار تومان رسید

صاحبان خانه های لوکس باید مالیات بدهند

استخدام کارشناس صنایع خانم و کارشناس آمار خانم در تهران

غرش پمپ های دیزلی در اطراف کشف رود همچنان باقی است

افزایش 86 درصدی درآمد فروش سخاش

کرواسی پسماند صفر می شود

گذری بر کارنامه رزم حسینی؛ وزیر پیشنهادی صمت در انتظار تصمیم بهارستانی ها

حقوق ماهانه یک کارگر در کمتر از 10 روز تمام می شود / گوشت که هیچ، پنیر هم نمی توانند بخرند / کارگر بعد از 200 سال هم نمی تواند خانه بخرد

نقش صنعت بیمه در اقتصاد کشور همچنان گمنام مانده است

مرکز رشد واحدهای فناور در مرکز آموزش ورزقان راه اندازی شود

فیلم| پشت پرده ماجرای وارد کردن 700 پورشه به نام پیرزن روستایی

افتتاح چندین طرح عمرانی خدماتی شهری در اهر

عکس | یک خودروی جدید و لوکس در راه بازار ایران

اسناد و مدارک پلاسکو در دست نیست

افتتاح 30 هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی و معدنی طی سال جاری در استان کرمان

مهارت، حلقه تکمیلی نظام آموزشی کشور است

پرداخت 8 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به مددجویان بهزیستی آذربایجان شرقی

کلیت بازار بورس تا پایان سال مثبت خواهد بود

استخدام ویزیتور با مزایا در شرکت کلرد آمل در قم

هزار و 500 تن کود شیمیایی در خراسان جنوبی توزیع می شود

بهترین مشاور برای خرید زمین در نوشهر

استخدام کمک آشپز خانم در گروه صنعتی نیرو موتور در تهران

بازگشت 35میلیارد یورو ارز صادراتی به چرخه اقتصاد

کف سازی شاخص خودرویی در معاملات امروز/ قیمت پایانی مثبت نماد خودرو و امیدواری برای صعود لیدرهای خودرویی بازار

خدابخش: انجام معاملات الگوریتمی در بورس ممنوع شد

فعالیت پمپ های دیزلی در اطراف کشف رود همچنان پابرجاست

اعلام قیمت جدید 7 محصول ایران خودرو + قیمت جدید

تبدیل خطوط مونتاژ اکسل پراید به تیبا با صرفه جویی 50 میلیارد ریالی

افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت

30هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کرده اند

آخرین وضعیت ساخت مسکن کوچک مقیاس در پایتخت

کارت های بازرگانی یک بار مصرف جمع می شود

گلایه وزیر بهداشت؛ روزه سکوت گرفته ام | یک میلیارد دلار را برای کدام کار مهم تر گذاشته اند؟ | شب های زیادی است با دل نگرانی نخوابیده ام

پرداخت یارانه نقدی جدید قطعی شد/ چه کسانی مشمول می شوند؟

روند نزولی سرمایه گذاری خارجی در عربستان

113 واحد پلاسما در خراسان جنوبی اهدا شد

قیچی آرایشگران کٌند شده است؛ دخلی که به خرج نمی رسد

قیچی آرایشگران کٌند شده است؛ دخلی که به خرج نمی رسد