مطالب مرتبط:
اصلاح طلبان همیشه باهم اختلاف نظر داشتند/ ساختار شورای عالی برای انتخابات 1400 تغییر می کند/ کاندیدای اصلاح طلبان حتما با نظر خاتمی انتخاب می شود
اصلاح طلبان تماشاچی انتخابات 1400؟
‏واکنش حسین شریعتمداری به سخنان فتاح: برایم باورکردنی نیست/اصلاح طلبان با فاصله از قدرت به نهاد جامعه باز می گردند؟ /اختلالات روانی جامعه را جدی بگیریم
اصلاح طلبان همیشه با هم اختلاف نظر داشتند/ ساختار شورای عالی برای انتخابات 1400 تغییر می کند/ کاندیدای اصلاح طلبان حتما با نظر خاتمی انتخاب می شود
آمریکا قطعنامه ضد ایرانی خود را اصلاح کرد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 05:452020-08-12سياسي

اصلاح طلبان و معضل نامزد نیابتی و اصیل


ایرنا- «نامزد نیابتی یا عاریتی نمی خواهند» این موضع دستکم نیمی از اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری آتی است اما آیا چنین نامزدی که مهر ردصلاحیت در کارنامه نداشته باشد، - تهران-ایرنا- نامزد نیابتی یا عاریتی نمی خواهند این موضع دستکم نیمی از اصلاح طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری آتی است اما آیا چنین نامزدی که مهر ردصلاحیت در کارنامه نداشته باشد، در جریان اصلاحات وجود دارد یا نه و اینکه نیم دوم اصلاح طلبان هم با این گزاره موافق هستند یا نه؛ موضوعی است که شاید زمان آن را رفع کند.

اظهارات انتخاباتی چهره های اصلاح طلب این روزها نشان از آغاز هرچند کم رنگ پروسه انتخابات در این طیف سیاسی دارد.

از علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحادملت تا رسول منتجب نیا دبیرکل حزب تازه تاسیس جمهوریت، همگی درباره آینده این جریان سیاسی در پرتو انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به اظهارنظر پرداخته اند.

با مروری بر این سخنان می توان به این نتیجه رسید که اصلاح طلبان در حال حاضر به سه دسته کلی تقسیم شده اند؛ بخش اول احزابی چون اتحاد ملت هستند که نامزدی جز اصلاح طلب نمی خواهند.

دسته دوم احزابی مانند کارگزاران هستند که گرچه هنوز به تصمیم نهایی درباره کاندیدای خاصی نرسیده اند اما خط قرمزی چون اصالت اصلاح طلبی ندارند و تمایل خود به حمایت از نامزدی معتدل حتی از دیگر جریان ها را انکار نمی کنند.

دسته سوم احزاب کوچک اصلاحات هستند که همچنان میان این دو گروه در نوسان حمایت به سر می برند.

نامزد خود یا کاندیدای دیگران؟ علی شکوری راد در تازه ترین نشست خبری در تبیینهم دیدگاه حزب اتحادملت را که بسیاری از چهرهای شاخص اصلاح طلب در آن عضویت دارد و هم به نوعی نظر همفکران خود در دیگر احزاب را دربتره انتخابات آتی اعلام کرد.

وی درباره نامزدهای احتمالی اصلاحات به موضعی روشن اشاره کرد و گفت: اینکه بخشی از اصلاح طلبان بخواهند به نامزد نیابتی روی بیاورند به خودشان مربوط است اما در کل این موضع میان اصلاح طلبان مردود شد و فعلا این دیدگاه در بین اصلاح طلبان جدی نیست و از آن عبور شده است.

پیش از این هم اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی با اشاره به اینکه اصلاح طلبان از رویکرد حمایت از نامزد غیراصلاح طلب عبور کرده اند، گفته بود: بعید است اصلاح طلبان در انتخابات از کسی حمایت کنند که از اعلام وابستگی به جریان اصلاح طلبی ابا دارد.

مرتضی مبلغ عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هم امکان اجماع بر سر نامزدی از جریان های دیگر را ضعیف شمرده و گفته است: اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای خود را خواهند داشت و چه بسا در صورت عدم تایید صلاحیت نیز لزومی بر اجماع با دیگر طیف ها نخواهند دید.

جواد امام عضو بنیاد باران و دبیرکل مجمع ایثارگران هم تاکید کرده است: اصلاحات برای انتخابات پیش رو نامزد خود را خواهد داشت و به نامزد جریان رقیب متوسل نخواهد شد.

در برابر این تاکیدها بر حضور نامزدی از جنس اصلاحات، نظرهای متفاوتی هم وجود دارد.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی تیرماه در گفت و گویی تصریح کرده بود که رییس جمهور منتخب لزوما لازم نیست منتسب به یکی از دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا باشد.

سیدافضل موسوی عضو شورای مرکزی این حزب هم در یادداشتی خاطرنشان کرده است که : اگر در یک سال آینده اصلاح طلبان با همین فرمانی که تا اینجا آمده اند پیش بروند چشم انداز روشنی در انتظار آنها نخواهد بود.

حتی ممکن است راه ائتلاف با اصولگرایان میانه رو را برگزینند.

مصطفی درایتی دیگر فعال سیاسی اصلاح طلب هم معتقد است: شاید شرایط کشور و منطقه و رویدادهای بین المللی به گونه ای رقم بخورد که اصلاح طلبان دوباره مجبور شوند از چهره ای غیراصلاح طلب حمایت کنند.

مجموع اظهارات شخصیت های سیاسی اصلاح طلب حاکی از آن است که طرفداران نامزد اصلاح طلب اصیل بیشتر است.

در عین حال این موضوع هم می تواند عامل اجماع باشد و هم موجب تفرقه شود.

معضل یافتن نامزد اصیل اصلاح طلب مناقشه دو گروه اشاره شده در بالا اما تمام مشکلات اصلاح طلبان نیست و حتی اگر همه طیف های اصلاح طلب بر سر حمایت از نامزدی اصلاح طلب توافق کنند، پرسش بسیار مهم این است که آیا چنین شخصی قادر به کسب معیارهای موردنظر نهادهای نظارتی خواهد بود.

موضوعی که ابراهیم امینی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره آن می گوید: اگر اصلاح طلبان اجازه داشتن نامزدی توانمند را داشته باشند می توانند رقابت خوبی را به عرصه نمایش بگذارند.

کار اصلاح طلبان پس از توصیه تازه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، دشوار تر هم شده است.

کدخدایی روز دوشنبه بیستم مردادماه در جمع اصحاب رسانه درباره اسامی مطرح شده برای انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت: شورای نگهبان هنوز درگیر انتخابات نشده و در این زمینه ورود نکرده و اقدامی نیز نکرده است.

از جهات قانونی افراد می توانند در هر زمان ثبت نام کنند اما می توان توصیه کرد افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده اند، دیگر ثبت نام نکنند.

هرچند در روزهای اخیر عمده گمانه زنیها درباره این اظهار نظر کدخدایی به سمت رییس جمهور پیشین معطوف شد اما در عین حال در جریان اصلاح طلب هم تعداد افراد رد صلاحیت شده که اتفاقا از چهره های اصیل اصلاحات هم هستند، کم نیستند و همین یافتن نامزدی اصلاح طلب و ردصلاحیت نشده را برای آن ها سخت خواهد کرد.

اصلاح طلبان نیاز به انسجام دارند انتخابات 1400 برای جریان چپ سیاسی در ایران اگر مانند 15 سال پیش به دور تفرقه افتاده و تسلسل یابند به اندازه کافی سخت خواهد بود.

شاید به همین دلیل است که برخی مانند ابراهیم امینی و محمدعلی افشانی از اعضای حزب اعتماد ملی در دو گفت و گوی متفاوت به موضوع چند دستگی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 اشاره کرده و آن را زمینه ساز ناکامی های سالهای گذشته اصلاحات می دانند.

به نظر می رسد چنین دیدگاهی به نوعی هشدارآمیز هم خواهد بود وقتی بدانیم برای رسیدن به اجماعی در استراتژی زمان کم است.

حتی اگر جریان رقیب اصلاحات دستکم درباره این گزینه که آیا باید با نامزد جریان دیگری ائتلاف کنند یا نه، به نتیجه ای قطعی رسیده باشند اما این مهم در میان اصلاح طلبان همچنان مورد مناقشه است و تا این موضوع مهم رفع نشود این جریان نمی تواند به تاکتیک های انتخاباتی واثربخشی سازوکارهایی چون شورای عالی سیاستگذاری یا شورای هماهنگی جبهه اصلاحات چندان خوشبین باشد.

هرچند این سازوکارها هم منتقدان و مخالفان صریح خود را دارند.

برای مثال حجت الاسلام منتجب نیا دبیرکل حزب تازه تاسیس جمهوریت گفته است: شورای سیاست گذاری یک فاجعه جدیدی بود که وارد صحنه شد و تجربه تلخی را به جا گذاشت.

تجربه نشان داد که این نهاد و این فرایند به نتیجه واحدسازی نظرات نمی رسد و دیدیم که نه تنها وحدت ایجاد نشد بلکه در این مدتی که شورای سیاست گذاری فعال بود بین اصلاح طلبان اختلافات تا حدی تشدید شد.

راه ناهموار اصلاحات برای رسیدن به پاستور و یا آنگونه که محمدرضا خباز گفته رهایی از تماشاچی بودن انتخابات و رقیب ابتدا رسیدن به یک اجماع حداکثری بر سر نامزدی که هم اصیل باشد هم صالح از دیدگاه شورای نگهبان است.

گام بعدی می تواند تعیین سازوکارهای تازه یا اصلاح و بهبود تاکتیک های گذشته برای اثربخش بهتر باشد.


کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - اصلاح طلب - اصلاح طلبان - انتخابات - ریاست جمهوری - اصلاح - انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - نامزد - جمهوری - ردصلاحیت - ریاست - کارنامه - رسول منتجب نیا - جریان اصلاحات - دبیرکل - نامزدی - علی شکوری راد - سیاسی - منتجب نیا - شکوری راد - اظهارات - اصلاحات - شکوری - پروسه - آینده - تاسیس - نشان - اصیل - چهره - زمان

آخرین اخبار سرویس:
قسمت سوم نمایش رادیویی زخمی که بر دلم نشست + صوت

امروز سلاح دشمن در اتاق های تک تک ما و فرزندانمان مشغول فعالیت است

وضعیت قرمز کرونا در کرمان/ فرمانداران نظارت ها را تشدید کنند

قرارگاه سازندگی مسکن محرومان در ایلام تشکیل شد

بخش خصوصی از وزیر بعدی صمت چه می خواهد؟

محمود واعظی: رییس جمهور به توانایی گزینه پیشنهادی وزارت صمت ایمان و اعتماد دارد

اعزام کاروان اربعین حسینی به مرز های عراق ممنوع است

مجوزی برای برگزاری پیاده روی اربعین صادر نمی شود

استفتاء از رهبر انقلاب درباره خرید و فروش سهام در بورس

47 درصد مردم اصفهان پروتکل ها را رعایت نمی کنند/ حضور 10 درصدی دانش آموزان در مدارس

استفتاء از رهبر انقلاب درباره خرید و فروش سهام در بورس

ساماندهی خانه های بازی و مهد کودک های قم پس از سال ها بلاتکلیفی با ورود دستگاه قضایی

حضور نیروهای مسلح آمریکایی را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم

طرح ترامپ برای جذب آرای سیاهپوستان آمریکایی

روحانی بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات دو جانبه تهران - بغداد تاکید کرد

ببینید | مشاور قرارگاه «خاتم الانبیا» دلیل ترس آمریکا از حمله به ایران را فاش کرد

به نمایش گذاشتن 20 طرح علمی در نمایشگاه چهل سالگی انقلاب/ شرکت های دانش بنیان در سایه تحریم رشد کرد

فؤاد حسین در دیدار با ظریف: عراق اجازه نمی دهد تهدیدی از خاکش متوجه همسایگان شود

طرح پلاتین ترامپ برای جذب آرای سیاهپوستان آمریکایی

حضور نیروهای مسلح آمریکایی را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم/ تأکید بر ضرورت تسریع در اجرای توافقات دو جانبه

تجلیل از سربازان وطن در خرمشهر

رییس نظام پزشکی: از سفر به مشهد بپرهیزید

دامداری های دردسر ساز روستای صرم

سازمان ملل بی طرفانه عمل کند

اعلام آمادگی نیروی دریایی جهت تاسیس مدرسه متوسطه دوم ملوان در رشت

روحانی در مورد نیروهای آمریکایی به وزیر خارجه عراق چه گفت؟

کروبی فردا تحت عمل جراحی قرار می گیرد

سمپوزیوم نقاشی 40 هنرمند در ساری برگزار شد

اولویت اصلی ما حفظ سلامت مردم و معیشت فعالان گردشگری است

دعوت از نامزدهای انتخابات نمایندگی مدیران مسئول برای حضور در هیات نظارت بر مطبوعات

ساخت خانه محروم رضایتمندی مردم را در پی دارد/ بهره برداری از 19 خانه مددجویی در چالوس

روحانی: حضور آمریکایی ها را به ضرر امنیت و ثبات منطقه می دانیم

مراکز غیرمجاز جمع آوری پسماند و ضایعات در قم ساماندهی می شوند

رزمایش مواسات یک مجاهدت است / به زودی پیروز می شویم

استخدام صندوقدار در فروشگاه های مارت در تهران

دکتر روحانی در دیدار وزیر خارجه عراق: ملت و دولت ایران، عراق را دوست خود می دانند / تأکید بر توسعه و تعمیق روابط تهران بغداد

جهانگیری: ملت ایران در مقابل بحران های خارجی مردانه پای کشور ایستاده است

تکریم خانواده شهدا وظیفه مسئولین در هر جایگاهی است

معاون اول رییس جمهوری: ملت ایران در مقابل بحران های خارجی مردانه پای کشور ایستاده است

اخبارکوتاه 5 مهر

پیام تسلیت تولیت حوزه علمیه مروی به مناسبت درگذشت استاد حوزه

نمایش دستاوردهای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در نمایشگاه اقتدار 40

اهدای دوهزار و 600بسته کمک های مومنانه

قدردانی نماینده ولی فقیه در مازندران از کارکنان صداوسیما

فضای مجازی در کشور ما بی صاحب است/سودی که نصیب آمریکایی ها می شود

زندگینامه تک تک بانوان سلحشور دفاع مقدس باید فیلم و سریال شود

دیدار وزیر خارجه عراق با روحانی

در بخش راهبردهای اقتصادی، در کشور مشکلاتی داریم

پروتکل های بهداشتی در بیشتر هیات های حسینی رعایت شد

استفتاء از رهبر انقلاب درباره خرید و فروش سهام در بورس

در حاشیه حوزه/ از فراخوان طلاب در فضای مجازی تا ثبت نام تربیت مبلغ زندان

در تفلیس؛ چالش های مربوط به آزادی دین و اقلیت های دینی بررسی شد

آسیب به 240 واحد مسکونی در جریان سیل اخیر تالش گیلان

همگان موظف به رعایت دستورالعمل های شرایط قرمز هستند / برگزاری اربعین در منازل

شکست حصر آبادان، منشأ موفقیت های بزرگ در جبهه های حق علیه باطل

49 درصد دستورالعمل های بهداشتی در اماکن عمومی کاشان رعایت نمی شود

لزوم نامگذاری فضاهای شهری به نام شهدای زن گیلان

بخش خصوصی از وزیر بعدی صمت چه می خواهد؟

واکنش سخنگوی جامعه روحانیت مبارز به خبر حمایت از لاریجانی: هیچ فردی به عنوان گزینه انتخابات 1400 مطرح نشده است

47 درصد مردم اصفهان پروتکل ها را رعایت نمی کنند/ 10 درصد دانش آموزان در مدرسه حضور پیدا می کنند

برای کاهش هزینه های ازدواج باید اقدامات ویژه ای انجام شود

نگاهمان به تاریخ شفاهی فرماندهان نگاه به حفظ یک ثروت ملی است

ادعای عجیب نماینده مجلس: در تهران خانه ندارم، امشب می روم خانه پسرعمه ام، فردا خانه پسرداییم

ادعای عجیب نماینده مجلس: در تهران خانه ندارم، امشب می روم خانه پسرعمه ام، فردا خانه پسرداییم

روایت امیر پورستان درباره حواشی و تحریف ها علیه دفاع مقدس

بخش خصوصی از وزیر بعدی صمت چه می خواهد؟

داوری اردکانی؛ نمی توان با مدرنیته قهر کرد/تجدد بدون علم تکنولوژیک معنی ندارد

رییس کمیته امداد: دشمن وارد جنگ نرم شده/ باید خودمان را به سلاح جنگ نرم مجهز کنیم

زن مسلمان الگوی نوع سوم در جهان امروز است / تحقق نه شرقی و نه غربی با مجاهدت زنان شهید

ملت ایران در مقابل بحران های خارجی مردانه پای کشور ایستاده است

2000میلیارد تومان دستاورد سفر رییس سازمان برنامه و بودجه به ایلام

راه یافتگان المپیاد ملی مهارت از آذربایجان شرقی مشخص شدند

روایتی از آغاز جنگ تحمیلی

روایت قالیباف از دیدار خصوص با رهبر انقلاب

ایران رکورددار خدمات بهداری رزمی در دنیا

خاطره سعید راد از حضور در جبهه

یادمان «سرباز وطن» در اراضی عباس آباد نصب می شود

توزیع 130 بسته معیشتی و نوشت افزار در آران و بیدگل

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: رفع مشکلات اقشار خاص در تصمیم گیری ها لحاظ شود

چهارمحال و بختیاری| 25 میلیارد ریال کمک مومنانه در مرحله اول و دوم در کوهرنگ توزیع شد

خوشه سازی 40 محصول تولیدات خانگی در یزد توسط سپاه الغدیر/ عدس سیاه چگونه از نداشتن مشتری به پیش فروش 2 ساله رسید؟

حسین کروبی: احمدی نژاد دوبار درباره رفع حصر به رهبری نامه نوشته بودند

مزین کردن فرودگاه بین المللی گرگان به نام شهدا

مدافعان سلامت و ایثارگران دفاع مقدس هم سنگران یک جبهه هستند

فائزه هاشمی: مجلس یازدهم زیرکانه در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری «نامزدی زنان» را رد کرده است

استاندار کرمان: برخی مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی استان با گذشت یک سال هنوز به نتیجه نرسیده است

ظاهر رستمی به عنوان مشاور رییس جمعیت هلال احمر منصوب شد

استخدام ویزیتور جهت یک شرکت پخش مواد غذایی در همدان

مهدی کروبی فردا تحت عمل جراحی قرار می گیرد

تغییر در نمایندگی ولی فقیه در سوریه

رییس دیوان عالی کشور: امروز مردان جهادی در قوه قضاییه برای مبارزه با ظلم و بی عدالتی در صحنه حضور دارند

رییس دیوان عالی کشور: امروز مردان جهادی در قوه قضاییه برای مبارزه با ظلم و بی عدالتی در صحنه حضور دارند

نمایندگان مجلس یازدهم ماهانه چقدر قسط می دهند؟

مراسم یادمان هفته مقدس در کمیته امداد امام خمینی (ره)

پوردستان: نگران تهدیدات منطقه ای نیستیم

اهدای دو هزار و 600 بسته کمک های مومنانه

شیوه برگزاری مسابقات سراسری قرآن تغییر کرد

آغاز یک روز

قدردانی نماینده ولی فقیه در مازندران از کارکنان صداو سیما

گل دوم سردار آزمون برای زنیت (ویدیو)

اصلاح طلبان و معضل نامزد نیابتی و اصیل

اصلاح طلبان و معضل نامزد نیابتی و اصیل