مطالب مرتبط:
نادرترین حیوان هیمالیا / تلاش مردم برای خانه دار کردن محرومان در سال های ابتدایی انقلاب / نظر کارشناس «بی بی سی» درباره نقش عربستان در بحران لبنان + فیلم
هدف تحریف ایجاد شکاف بین حاکمیت و مردم است
عارف: مردم ایران اعتراضاتی دارند؛ اعتماد به دولت و حاکمیت آسیب دیده است/ وضعیت نشان می دهد از آرمان های انقلاب فاصله گرفته ایم
خانه ای که به دژ محافظتی تبدیل می شود+ فیلم
با تصویب طرح مالیات بر خانه های خالی در مجلس، راه های دور زدن قانون توسط محتکران بسته شد/ مالکان واحدهای مسکونی مکلف به تأیید اطلاعات محل اقامت در سامانه املاک هستند/ در صورت احراز تخلف در ثبت اطلاعات، واحد مسکونی مشمول جریمه ای معادل مالیات سال اول می شود
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 05:402020-08-12سياسي

مقاله تازه سعیدحجاریان/مردم میل به خروج از خانه ندارند چه برسد به خروج از حاکمیت/با دمکراتها و جمهوریخواهان می شود مذاکره کرد


روزنامه شرق یادداشتی به قلم سعیدحجاریان با تیتر"خشمگین از امپریالیسم ترسان از انقلاب" منتشر کرده که در آن به ازتباط سیاست داخلی و خارجی ایران پرداخته است.

- روزنامه شرق یادداشتی به قلم سعیدحجاریان با تیتر"خشمگین از امپریالیسم ترسان از انقلاب" منتشر کرده که در آن به ازتباط سیاست داخلی و خارجی ایران پرداخته است.

بخشهایی از یادداشت را می خوانید: * در سال های گذشته، از سر تغافل یا شاید خوش بینی از ارتباط تنگاتنگ سیاست خارجی و سیاست داخلی چشم پوشی می شد و گمان می رفت می توان یکی را بدون دیگری مدیریت کرد و سامان داد؛ اما مدتی است این دو فاکتور به شدت به یکدیگر پیوند خورده اند تا حدی که می شود ادعا کرد هر پروژه اصلاح جویانه ای باید توأمان از سیاست داخلی و خارجی سخن بگوید.

به همین دلیل اینکه می گویند هنگامی که سیاست به پایان می رسد، جنگ آغاز می شود، شاید حرف نادرستی باشد، زیرا در این میان دوره فترت یا به اصطلاح صلح مسلح وجود دارد؛ وضعیتی که در آن عنصر زمان به نفع آن طرفی است که دارای قدرت اقتصادی، رسانه ای و استخباراتی بیشتری است و همین عوامل ممکن است طرف مقابل را به کرنش وادارد.

* سیاست خارجی ما، الگویی مشابه سیاست داخلی مان دارد.

نتیجه آنکه می بینیم چه در خارج و چه در داخل با نوعی تعلیق مواجه هستیم.

*در بررسی ربط و نسبت سیاست داخلی و خارجی با چهار متغیر تأثیرگذار مواجه هستیم؛ داخل ، خارج ، مذاکره و جنگ که هم ربطی آنها را توضیح خواهم داد.

در ناحیه اول که از تقاطع دو متغیر داخل و مذاکره به وجود آمده است، بناست میان نیروهای داخلی و نظام مذاکراتی صورت بگیرد تا در پی آن دستاوردهایی از قبیل کارآمدکردن دولت، حقوق بشر، انتخابات آزاد و.

حاصل شود.

به بیان دیگر، در این ناحیه انواع گفتارهای ایجابی اصلاح جویان به منصه ظهور می رسد و اصلاحات ساختاری پدید می آید.

در ناحیه دوم که از تقاطع دو متغیر خارج و مذاکره به وجود آمده است، مقرر است میان دولت های خارجی و نظام مذاکراتی صورت بگیرد که اولا در رفتار نظام تغییراتی ایجاد شود و ثانیا بر سر مسائلی از جمله فعالیت های منطقه ای، موشکی و اتمی توافقاتی حاصل شود.

این ناحیه عمدتا از سوی دموکرات های آمریکا و برخی دولت های اروپایی نمایندگی می شود؛ هرچند رییس جمهور جمهوری خواهان نیز در مواردی با عدول از گزاره تغییر رژیم از تغییر رفتار رژیم سخن گفته است.

در ناحیه سوم که از تقاطع دو متغیر خارج و جنگ به وجود آمده، اصلی ترین پروژه تغییر رژیم و دخالت نظامی است.

استدلال ها در این ناحیه این گونه است که اصلاحات داخلی (ناحیه اول) و اصلاحات خارجی (ناحیه دوم) شکست خورده یا ممتنع شده است؛ بنابراین چاره ای جز دخالت خارجی و تغییر رژیم وجود ندارد.

افرادی مانند جان بولتون، مایک پمپئو و امثالهم این نگاه را نمایندگی کرده و می کنند.

در ناحیه چهارم که از تقاطع دو متغیر داخل و جنگ به وجود آمده است، سه نوع اقدام متصور است.

اولین آنها هرج ومرج است که کمابیش در بخش هایی از اعتراضات دی ماه 1396 و آبان ماه 1398 به وجود آمد.

در آن اعتراضات اولا عنصر سازماندهی غایب و ثانیا پراکندگی بسیار بود و از آن گذشته سازوکار برخورد متفاوت بود، در نتیجه بخش هایی رو به اعتراض آرام رفتند و بخش هایی دیگر میل به خشونت کردند.

دومین اقدام سطحی بالاتر و همبسته تر از اعتراضات پراکنده دارد و ذیل عنوان انقلاب مخملی صورت بندی می شود.

در انقلاب مخملی آلترناتیو خشونت پرهیز وجود دارد که می تواند نظام موجود را به چالش بکشد و با شیوه های مختلف کم کم آن را وادار به عقب نشینی کند و حتی در مواقعی با بخش هایی از حاکمیت ائتلاف کند؛ مانند آنچه در آلمان شرقی یا در جنبش همبستگی لهستان رخ داد و نهایتا باعث سقوط دولت های مستقر شد.

سومین و آخرین اقدامات، انقلاب کلاسیک است؛ نمونه ایده آل انقلاب های کلاسیک انقلاب کبیر فرانسه است که طبقات نوپدیدی مانند بورژوازی و نیز طبقات متوسط جدید توانستند فئودال ها را شکست دهند و دولت بوربون ها را بدون هیچ مذاکره و زدوبندی در نبردی خونین ساقط کنند.

لازم به ذکر است امکان رخ دادن انقلاب مخملی و کلاسیک در بعضی کشورها و وضعیت ها از جمله ایران بعید و حتی غیرممکن است.

*در اینجا از ربط و نسبت چهار مؤلفه پیش گفته سخن می گویم.

1) میان این نواحی، چنان که پیداست اشتراک هایی وجود دارد که به کار توصیف بهتر وضعیت می آیند.

در نواحی اول و دوم مقوله مذاکره و تغییر رفتار مشترک است، اما در بنیان آنها تفاوت هایی وجود دارد.

در ناحیه اول نگاه ها صرفا به داخل بوده و محدوده مذاکره درونی است، اما ابتنای ناحیه دوم بر عناصر خارجی است.

از این منظر باید گفت دیدگاه مذاکره محور از سوی دو طیف نمایندگی می شود؛ دو طیفی که آرمان ها، عقبه و حاملان متفاوتی دارند.

2) بازیگران نواحی دوم و سوم مشترکا از ابزار تحریم بهره می گیرند.

یعنی مردم ایران از کانون توجه آنها خارج و در خوش بینانه ترین حالت به مسئله درجه دوم تبدیل شده است.

ماحصل این دیدگاه حداقلی کردن درآمد نفتی و افزایش بی کاری و فقر و فشارهای روزافزون است که طبعا قشرهای فرودست را هدف می گیرد.

3) نواحی اول و چهارم به دلیل جغرافیای مشترک شان (حضور در داخل) محدودیت هایی دارند و تدریجا از امکانات آنها کاسته شده است.

نیروهای داخلی تا پیش از این قادر بودند از نهادهای مدنی، حزبی و.

به نفع مطالبات خود استفاده کنند، اما محدودیت ها باعث شده است تمرکز آنها صرفا بر شبکه های مجازی و کمابیش تلویزیون های خارج از کشور قرار بگیرد که از قضا هر دو اینها در معرض خطر هستند؛ رسانه های مجازی، در معرض فیلترینگ و قطعی اینترنت هستند و شبکه های خارج از کشور در معرض پارازیت و از آن مهم تر بحران مخاطب.

4) نواحی دوم و سوم که وجه مشترک شان حضور در خارج از کشور است، دغدغه پرزنته کردن دیدگاه های خود را ندارند و گمان می کنند سبک زندگی و مطالبات، نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای جهان به طور دترمینیستی هم سوی با آنهاست و میل به سرمایه داری، مصرف و.

را شاهد مدعای خود می گیرند.

تکیه آنها بر مقوله قدرت، به ویژه قدرت سخت است و به همین دلیل باید گفت معمولا ابتکار عمل در اختیار آنها (نواحی دوم و سوم) است.

لذا شاهد هستیم انواع انعطاف ها صرفا در نواحی دوم و سوم، یعنی در مقابل خارج رخ داده است.

بن بست اصلاحات ایده چنین رویکردی، اکنون به این نقطه رهنمون شده است که هر نوع نرمشی در داخل را محدود کنداز این منظر می توان گفت اصلاح طلبی در وضعیت بن بست و آچمز قرار گرفته است.

این وضعیت را می توان با گریزی به تاریخ سیاسی کشور کمی بهتر توضیح داد.

امیر پرویز پویان در جزوه خشمگین از امپریالیسم، ترسان از انقلاب با الهام از لنین می نویسد خرده بورژوازی از یک طرف با بورژوازی کمپرادور مخالف است -چون از آن ضربه خورده- و از طرف دیگر مخالف انقلاب کارگری است، زیرا نمی خواهد منافعش به خطر بیفتد.

اصلاح طلبی نیز وضعیتی مشابه دارد با این تفاوت که ذاتا متعلق به طبقه متوسط است.

از یک طرف نگران خیزش کارگران است و از طرف دیگر ترسان از قدرت قاهره غرب که این دو توأمان منافع این طبقه را به خطر می اندازند.

در چنین وضعیتی پای یک پرسش اساسی به میان می آید و آن اینکه آیا همچنان باید کنش گری کرد یا خیر؟ آیا این حضور مطلق است یا می توان ائتلافی میان داخل و خارج صورت داد؟ به گمان من پاسخ به این پرسش در ذات مفهوم اصلاحات نهفته است.

اصلاحات یعنی تغییرات از درون.

طبعا عامل چنین تغییراتی نیروهای درون حکومت هستند؛ نیروهایی که یا تمامی قدرت را در اختیار دارند یا لااقل بخشی از آن را.

از این منظر می توان گفت، مادامی که نیرویی درون قدرت نباشد، قادر به اصلاح نیست.

بنابراین این گزاره که بی قدرتی اصلاح جویان به دلیل حضورشان در قدرت است ، مردود است.

البته، انواع مختلفی از حضور در قدرت متصور است.

برای نمونه مرحوم هاشمی پروژه بازسازی اقتصادی را در دستور کار داشت، خاتمی پروژه اصلاحات همه جانبه را محور امور قرار داد و روحانی بر پروژه عادی سازی تأکید گذاشت.

علاوه بر اصلاحات سیاسی، باید گفت اصلاحات دینی نیز عمدتا از درون رخ داده است؛ برای مثال لوتر از درون کلیسا پرسش ها و گفتارهای جدیدی را مطرح کرد و تغییراتی بنیادین را کلید زد.

یا در نمونه وطنی، شاهد بودیم روشنفکران دینی جملگی از درون نص و گفتارهای دینی مدل های تفسیر و تأویل خود را عرضه کردند و دین را به پوششی جدید آراستند و توانستند گفتمان سنتی و نگاه های قشری را تحت تأثیر قرار دهند .

اصلاحات اقتصادی و بوروکراتیک نیز معمولا از چنین نقطه ای آغاز شده است.

مرحوم هاشمی به عنوان مصلح اقتصادی از درون حاکمیت به نقطه اصلاح گری رسید و توانست تغییراتی را در زمینه اقتصاد و صنعت پدید آورد.

این تغییرطلبی ها کمابیش از سوی بخش خصوصی نیز طلب شد، اما اولا بخش خصوصی واقعی وجود نداشت و ثانیا بخش خصوصی موجود به رسمیت شناخته نشد.

بنابراین همه نگاه ها معطوف به مصلحِ درون قدرت شد.

با این وصف، قائلان به پروژه اصلاحات باید تلاش کنند ضمن آنکه پایی در میان مردم دارند، پایی درون قدرت باز کنند و اگر نتوانستند، لااقل بر بخش هایی از بلوک قدرت تأثیر بگذارند؛ بخش هایی از قدرت که به دورنمای منافع ملی وفادارتر هستند و حاضرند صدای اصلی اصلاح طلبان را در سطوح بالا –که تصمیم سازی در آن اتفاق می افتد- رِله کنند.

واقعیت آن است که بخش هایی از خارج نشین ها فارغ از عقاید سیاسی شان، روی مفهوم وطن و حراست از آن توافق دارند.

این افراد اولا باید قادر باشند به ایران تردد کنند و سپس، همان طور که ارمنی ها بهترین لابی را در آمریکا دارند، تبدیل به سخنگویان اصلاحات در غرب شوند.

اما به آن بخش از خارج نشین ها که شناسنامه و گذرنامه ایرانی خود را پاره کرده و تبعه کشور متبوع خود شده اند و فقط با ما اشتراک زبانی دارند، باید همچون سایر اتباع خارجی نگریست زیرا تعلق خاطری به وطن نداشته و حتی در بزنگاه های حساس منافع کشور غیر را نمایندگی می کنند.

البته، در بین آنها مانند تمامی جوامع، افراد منصف و اخلاقی یافت می شوند اما بعضی از آنها حاضر هستند به خاطر دستمالی، قیصریه را به آتش بکشند.

چه باید کرد؟ در وضعیت ، نه انقلاب نه اصلاحات اساسا عنصر زمان به ضرر سازوکارهای اصلاحی است زیرا جامعه به سوی تعلیق و فرسایش هر چه بیشتر می رود.

یکی از مهم ترین آثار اجتماعی چنین وضعیتی که کمتر به آن توجه می شود، افزایش مجرمان فاقد سابقه کیفری است.

افرادی که نان آور بوده و بی کار شده اند و حال به هر روشی دست به تأمین مالی می زنند و جرائمی از قبیل سرقت، خفت گیری و.

را مرتکب می شوند.

جامعه ای با این مشخصات به بی اخلاقی هر چه بیشتر میل می کند که آثاری سوء بر آن مترتب است.

در ادامه این وضعیت، افق و چشم انداز و سیاست گذاری بلندمدت از بین خواهد رفت و کشور هر چه بیشتر در معرض تصمیم های یک شبه و تک بعدی قرار می گیرد تا نهایتا در کنار مشروعیت، کارآمدی از بین برود تا جایی که جمهوریت و اسلامیت و ایرانیت توأمان تحت الشعاع قرار گرفته است.

اما در این وضعیت چه راه حلی متصور است؟ گروهی معتقدند باید به ایران فشار وارد کرد تا حدی که سرانجام تغییر رژیم صورت بگیرد.

این نگاه برآمده از تحلیلی است مبنی بر اینکه در زمانه فشار اقتصادی استعداد جنبشی شدن افزایش پیدا می کند.

درحالی که آنها التفات ندارند که جامعه مدنی ضعیف و مردم فرسوده شده اند و اساسا میل به خروج از منزل از بین رفته است چه رسد به خروج از حاکمیت! بنابراین باید گفت آمریکا و همفکران آن به اشتباه تحلیلی دچار شده اند ولی همچنان بر آن اصرار می کنند.

از طرفی بخشی در داخل معتقد است که نباید از سطح اصلاحات نمایشی فراتر رفت.

غافل از آنکه چنانکه گفته شد، زمان به ضرر کشور در حال سپری شدن است و چنانچه اصلاحات ساختاری کلید نخورد، شاید خیلی زود دیر شود! در این شرایط به گمان من باید به طور عاجل و در دو جبهه مذاکراتی صورت بگیرد.

در الگوی مذاکره با خارج، ابتدا باید پذیرفت بر نفس مذاکره ایرادی مترتب نیست چه با جمهوری خواهان چه با دموکرات ها، چه بی واسطه و چه باواسطه.

مهم آن است که مذاکره شفاف باشد، پیش شرطی از جانب غرب پذیرفته نشود و منافع ملی هم کاملا لحاظ شود.

در نمونه کره شمالی مشاهده کردیم این کشور به رغم دشمنی دیرینه، با آمریکا وارد مذاکره شد اما جز شکست در کارنامه ترامپ باقی نگذاشت.

در داخل نیز باید جمعی از اصلاح طلبان متشکل از کارشناسان اجرایی، سیاست مداران حرفه ای و نخبگان آکادمیک مذاکره را در دستور کار قرار دهند و با بیانی منطقی و مبتنی بر داده های کارشناسی مسائل را موشکافی کنند و راهبردهایی را برای اصلاح ذهینت تصمیم سازان و سپس بهبود وضعیت پیشنهاد دهند.

جنس این فعالیت از سنخ نامه های سرگشاده نخواهد بود اما ضرورت دارد با دقت و صراحت به قلب ماجرا وارد شد.

به عنوان مثال این جمع یک موضوع عاجل و استراتژیک را بررسی خواهد کرد، آسیب ها و ضعف هایش را استخراج می کند و بسته خروج از بن بست را ارائه می دهد.

اگر پذیرفته شد، گامی به سود کشور برداشته شده است و اگر نشد، لااقل می توان فشارهای اخلاقی مبنی بر عدم اجرای مسئولیت ملی را از دوش اصلاح طلبان برداشت.

23302
کلید واژه ها: سیاست داخلی - سیاست - روزنامه شرق - یادداشت - داخلی - خارجی - امپریالیسم - روزنامه - سیاست خارجی - منتشر - ایران - خروج - خوش بینی - مذاکره - ارتباط - مدیریت - پیوند - پروژه - اصلاح - دیگری - سامان - بینی - توان - ادعا - گمان - خانه

آخرین اخبار سرویس:
مرمت بنای شاه عباسی قصر بهرام گرمسار آغاز شد

زنجان در تجارت خارجی جزو 10 استان برتر کشور است

استاندار هرمزگان: نیازمند ترویج آموزه های دفاع مقدس هستیم

رونمایی از تمبر یادبود سرداران و 1318 شهید یگان های ویژه ناجا

داسیلوا: از هر کسی که بولسونارو را کنار بزند، حمایت می کنم

تکریم 500 پیشکسوت دفاع مقدس لرستان

آغاز مراسم تقدیر از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با حضور رهبری

تشدید نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی از اول مهر ماه در قزوین

خاطرات تلخ و شیرین سه برادر رزمنده گنبدی

درمان دشوارِ برق گرفتگیِ یک کارگزار مخابرات روستایی در اردبیل/ کارگزاران رسمی هستند اما از مزایا و رفاهیاتِ رسمی ها محرومند

ویژه برنامه «اربعین حماسه» همزمان با هفته دفاع مقدس روی آنتن رسانه ملی می رود

اذن الهی؛ پایه قداست دفاع در مقابل دشمن

زادروز امام باقر(ع) گرامی باد

اجرای یکصد برنامه گرامیداشت هفته دفاع مقدس در «گتوند»

مهم ترین تجربه ای که از دفاع مقدس به دست آمد اثبات دشمنی قدرت های غربی با ایران است

مهمترین عناوین روزنامه های امروز ارمنستان

بیانکا ماریا اسکارچا درگذشت

اجازه ندهیم واقعیت های جنگ تحمیلی تحریف شود

تعبیر خواب اتوبوس چیست؟

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریاسـت جمهوری

آغاز مراسم تقدیر از پیشکسوتان دفاع مقدس با حضور رهبری

19/5 درصد ذخایر نفتی و گازی جهان متعلق به ایران است/ در حکمرانی کشور، تکلیف ما با موضوع انرژی هنوز روشن نیست

پیام فرمانده کل سپاه، سرلشکر باقری و قالیباف در پی درگذشت مادر شهید همت

آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس آغاز شد

گلباران ، غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدای 8 سال دفاع مقدس

خطرناک تر از تحریم

تجلیل از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در محضر مقام معظم رهبری | پخش زنده از ایران پرس

دیدار و گفتگوی علی لاریجانی با رهبری برای حضور در انتخابات 1400/ اگر در انتخابات 1400 مردم نباشند، بازنده ایم/ لاریجانی گزینه اصولگرایان نیست

واعظی: تلاش های سیاسی و غیرحقوقی آمریکا بار دیگر با شکست مواجه شد

واحد جوانان ستاد نماز جمعه در بافت فعال می شود

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور مجازی رهبر انقلاب آغاز شد

درخواست قرارگاه خاتم الانبیاء از رییس جمهور برای انتقال پایتخت

محرم تمام شد کینه BBC علیه مسلمانان تمام نشد

شهردار منطقه یک بندرعباس کیست + ماجرای بازداشت

پیشنهاد مطالعه برای هفته دفاع مقدس| روطه؛ جبهه ای به عرض 10 متر

مهرداد بذرپاش کیست + بیوگرافی و سوابق

بیوگرافی عبدالرضا امیراحمدی مجری + ماجرای توهین به پرسپولیس

مراسم هفته دفاع مقدس آغاز شد

زنگ مهر مقاومت در ساوه نواخته شد

بزرگترین چالش من در دوران دفاع مقدس اختلاف نظرها در پشت جبهه بود

طرح نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی در قزوین تشدید می شود

آغاز مراسم تقدیر از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با حضور رهبری

امام جمعه لواسان: تحویل خودروی دنا به هر نماینده به قیمت کارخانه! + عکس

ماجرای الکس و مانلی که دختران ایرانی را قاچاق می کردند+ عکس

نقش موثر زنان در جنگ تحمیلی بر هیچکس پوشیده نیست

نقش جوانان در گام دوم انقلاب/ خاطرات دوران دفاع مقدس بازخوانی شود

ماشه امریکایی علیه ایران یا...

عید قربان 99 چندمه ؟ تاریخ روز عید سعید قربان در تقویم شمسی

مراسم تقدیر از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با حضور رهبر انقلاب آغاز شد

دشمن به دنبال کمرنگ کردن دوران طلایی دفاع مقدس در ذهن جوانان است

منطقه آزاد انزلی مهمترین پنجره و مجرای ارتباطی اقتصاد کشورمان در مراودات بین المللی است

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب آغاز شد

شرایط برتر بایدن در رقابت سرخ-آبی های آمریکا

آغاز آیین تجلیل و تکریم سراسری یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس

همشهری آوا | پادکست ریلکس | قسمت سی و نهم؛ لزوم بلوغ روانی قبل از ازدواج

آغاز آیین تجلیل و تکریم از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس و مقاومت

معرفت، بصیرت و تدین، صفات بارز مرحوم حرمی

آغاز مراسم تقدیر از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس با حضور رهبری

انتقال مفاهیم دفاع مقدس باید با گویش جدید صورت گیرد

بازداشت فرد مظنون ارسال کننده نامه سمی به ترامپ

پیام رییس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی به مناسبت هفته دفاع مقدس

الجزایر انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار می کند

دعوت انصارالله یمن از مزدوران داخلی برای برگزاری کنفرانس آشتی ملی

حکایت پرماجرای گمنانی ام احمد؛ مادری که در همسایگی فرزند سرشناسش، ناشناس ماند

خدای صلح، برای ما دیگر «جنگ» نفرست

سرلشکر باقری درگذشت مادر شهید همت را تسلیت گفت

آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس

»اون« باهوش

احداث شهرک صنعتی مشترک مرزی بین ایران و جمهوری آذربایجان پیگیری می شود

آغاز برنامه های بزرگداشت هفته دفاع مقدس در استان

استاندار قزوین: باید از دانشگاه دفاع مقدس، درس عزت و سربلندی را آموخت

مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس با حضور ویدئو کنفرانسی رهبر انقلاب آغاز شد

کدام گروه از رزمندگان چشم باز فرماندهان در دفاع مقدس بودند؟

تقویم تاریخ؛ از تولد امام باقر (ع) تا آغاز هفته دفاع مقدس

تکمیل شبکه ملی اطلاعات سرعت می گیرد

هشت سال دفاع مقدس یکدلی و تسلیم ناپذیری ملت را به رخ جهانیان کشید

غرفه مجازی خاطره ها در هفته دفاع مقدس

قمی: محرم آزمونی سخت برای همه دستگاه ها بود

آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس برگزار شد

غار کرفتو در مسیر ثبت جهانی قرار گرفت

پلوسی: استیضاح ترامپ را رد نمی کنم

محدودیت هایی که گُل خودکفایی نظامی را کاشت/ از واردات سیم خاردار تا صادرات موشک!

تقویم تاریخ؛ از تولد امام باقر (ع) تا آغاز هفته دفاع مقدس

تحلیل حقوقی کرونا و حریم خصوصی داده ها

مدرسه ای که دانش آموزانش شناسنامه ای ندارند!

آیین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان دفاع مقدس

3000 پیشکسوت دفاع مقدس در نور تجلیل می شوند

عزت نفس نیازمندان در کمک های مردمی مورد توجه باشد

با متخلفان رعایت پروتکل های بهداشتی در محیط کار برخورد می شود

آغاز سخنرانی رهبری در جمع یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس

چرا در شرایط پیک کرونا در تهران استانداری بر لغو دورکاری اصرار دارد؟!

بررسی وضعیت محیط کسب و کار از نگاه بخش خصوصی

انتقال مفاهیم دفاع مقدس باید با گویش جدید تجلی یابد

امام جمعه شهرکرد: دفاع مقدس حماسه جهت دهنده و ماندگار در تاریخ ایران است

پیام رییس سازمان تعزیرات به مناسبت هفته دفاع مقدس

دفاع مقدس گنجینه حماسه و ایثار

دبیر دفتر نمایندگی دیده بان شفافیت و عدالت هرمزگان منصوب شد

پیروزی در جنگ تحمیلی مرهون ایستادگی بود/روحیه مقاومت نیاز امروز کشور است

بزرگداشت مولانا در قونیه با صدای شجریان

دشمن به دنبال جدایی نسل جدید و دفاع مقدس است

مقاله تازه سعیدحجاریان/مردم میل به خروج از خانه ندارند چه برسد به خروج از حاکمیت/با دمکراتها و جمهوریخواهان می شود مذاکره کرد

مقاله تازه سعیدحجاریان/مردم میل به خروج از خانه ندارند چه برسد به خروج از حاکمیت/با دمکراتها و جمهوریخواهان می شود مذاکره کرد