مطالب مرتبط:
نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد
نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد
نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد
رونمایی از نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا
نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 19:452020-08-11دانش

نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا در وبگاه جدید مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی با حضور رییس دانشگاه تهران رونمایی شد.

- نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا در وبگاه جدید مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی با حضور رییس دانشگاه تهران رونمایی شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه فرهنگی خبرگزاری دانشجو، نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا در وبگاه جدید مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی با حضور رییس دانشگاه تهران رونمایی شد.

در این مراسم نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، لغت نامه دهخدا را یکی از ثروت های بزرگ ملی برشمرد و گفت: مرحوم علامه دهخدا با تدوین این لغت نامه کار بسیار ارزشمند و بزرگی را محقق کرده و با تدبیر و تلاش یک اثر جاویدان را برای آیندگان به امانت گذاشته است.

امروزه به رغم توسعه زبان فارسی، اما همچنان لغت نامه دهخدا به عنوان پایه اصلی برای وحدت ملی و یک مرجع رسمی برای زبان فارسی است.

وی با قدردانی از تلاش های صورت گرفته جهت تهیه نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا، تصریح کرد: همواره مشاهده می شود که در وبگاه های مختلف به صورت غیر رسمی این لغت نامه مورد استفاده قرار گرفته است، خشنودیم که با فعالیت های انجام شده در مؤسسه لغت نامه دهخدا، هم اکنون این اثر ارزشمند از یک مرجع رسمی انتشار یافته و در دسترس علاقه مندان به فرهنگ و زبان فارسی قرار گرفته است.

نیلی احمدآبادی، با تأکید اینکه باید تلاش شود تا این نسخه آنلاین از لغت نامه دهخدا در رتبه نخست جستجو قرار گیرد، افزود: همچنین قابلیت های جستجو در این لغت نامه باید به نحو مطلوبی ارتقا پیدا کند تا مراجعه کنندگان بتوانند به سهولت کلمات مورد نظر خود را جستجو کنند و در کنار آن نیز باید این امکان فراهم آید تا ادیبان و دانشمندان بتوانند نظریات خود را در خصوص نحوه ارائه لغت نامه بازگو کنند، دریافت این نقطه نظرات یقیناً ارزش افزوده و ثروت بزرگی را برای مؤسسه به همراه خواهد داشت.

در بخش دیگری از این مراسم محمود بی جن خان رییس مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی گفت: در راستای دستورالعمل دانشگاه تهران برای ارتقا وبگاه مراکز خود، مؤسسه لغت نامه دهخدا نیز این مهم را که از سالیان پیش در صدد اجرای آن بود در دستور َکار قرار داد و تصمیم گرفته شد همزمان با تغییر وبگاه، لغت نامه در دسترس عموم قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه مؤسسه لغت نامه دهخدا در بخش آموزش زبان فارسی بیشترین ارتباط را در سطح بین المللی با دوستداران زبان فارسی دارد، وبگاه مؤسسه هم از نظر فنی و هم از نظر گرافیک با هدف کاربردی محور ارتقا پیدا کرد.

البته این فاز نخست کار است و در آینده دنبال بهینه سازی وبگاه خواهیم بود، تا همانگونه که در زمینه آموزش حضوری زبان فارسی در سطح بین الملل دارای جایگاه هستیم در فضای مجازی نیز بتوانیم جایگاه مناسبی از خود ارائه دهیم.

بی جن خان، ضمن تقدیر از تلاش های علی درزی، رییس پیشین و همکاران مؤسسه جهت اقدامات صورت گرفته، تصریح کرد: در بخش پژوهش، تألیف لغت نامه بزرگ فارسی در حال انجام است.

اثری که بعد از اتمام لغت نامه دهخدا در دستور کار مؤسسه قرار گرفت.

تا کنون تمام حرف آ و الف در سی جزوه و هفت مجلد و همچنین قسمتی از حرف ب در 9 جزوه و در قالب هشت مجلد منتشر شده است و بقیه در دست تألیف است.

رییس مؤسسه لغت نامه دهخدا، با بیان اینکه تا کنون هشت عنوان کتاب آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان از سوی این مرکز منتشر شده است، اظهار کرد: این کتاب های منتشر شده، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و در حال حاضر تألیف کتاب های آموزشی جدید در دستور کار است.

در بخش آموزش نیز مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به عنوان اولین مرکز دانشگاهی آموزش زبان فارسی مشغول آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این مرکز تا کنون بیش از 20 هزار دانشجوی بین المللی، زبان فارسی را فرا گرفته اند.

همچنین دانشجویان این مرکز علاوه بر فراگیری زبان فارسی در زمینه ایرانشناسی و آشنایی با فرهنگ و هنر ایران نیز آموزش های لازم را کسب می کنند.

در بخش دیگری از این مراسم اکرم سلطانی، سرپرست بخش تألیف مؤسسه، در خصوص ارائه لغت نامه دهخدا در چاپ ها و اشکال گوناگون، گفت: مؤسسه لغت نامه دهخدا، بعد از به پایان رسیدن تألیف لغت نامه دهخدا در سال 1359 این اثر بزرگ ملی را که به شیوه چاپ سربی منتشر شده بود، بعد از انجام ویرایش، ابتدا در قالب چهارده جلد در سال 1372 و سپس در پانزده جلد به همراه مقدمه در سال 1377 با حروف چینی کامپیوتری با کیفیت بسیار مطلوب توانست منتشر کند.

وی افزود: بعد از آن با توجه به پیشرفت تکنولوژی، این مؤسسه توانست در سال 1379 لوح فشرده این اثر را در دسترس عموم قرار دهد که تا کنون 6 روایت آن توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.

همچنین خلاصه ای از لغت نامه با عنوان فرهنگ متوسط دهخدا در دو جلد در سال 1385 نیز به چاپ رسیده است، بنابراین می توان گفت طی این مدت مؤسسه همراه با روند تکنولوژی پیش رفته است.

پیشنهاد بارگذاری لغت نامه دهخدا در وبگاه مؤسسه از سال های قبل ارائه شده بود و دکتر علی درزی رییس پیشین مؤسسه هم درصدد انجام آن بود، ولی به دلیل نبود امکانات و مشکلات دیگر این امر به تأخیر افتاد.

سرپرست بخش تألیف مؤسسه، در ادامه درباره ویژگی های لغت نامه دهخدا که در وبگاه مؤسسه بارگذاری شده، اظهار کرد: این لغت نامه در درجه نخست در جایگاه اصلی خود و یک وبگاه معتبر دانشگاهی منتشر شده و شورای تألیف مؤسسه بر آن نظارت دارد.

دیگر آنکه از نظر فنی معانی مختلف کلمه و هویت های دستوری در آن مشخص و بارز شده اند.

همچنین کاربر می تواند علاوه بر جستجو در مدخل ها در معانی هم جستجو کند.

این امکان در مورد مدخل های بلند به کاربر می تواند یاری دهد.

علاوه بر موارد گفته شده کاربر می تواند در صورت پیش آمدن هر سوال در نتیجه جستجو، با شورای تألیف مؤسسه در ارتباط باشد.

مهدی تجلی، مدیر روابط عمومی و بین الملل مؤسسه، نیز با تأکید بر اینکه از نظر قانونی تمام حقوق این لغت نامه متعلق به مؤسسه دهخدا است، گفت: متأسفانه ما شاهد انتشار لغت نامه دهخدا در وبگاه ها و اپلیکیشن هایی بودیم که بدون کسب مجوز از این مؤسسه صورت گرفته است.

از نظر قانونی تمام حقوق این لغت نامه متعلق به مؤسسه دهخدا است.

علامه علی اکبر دهخدا در سال 1324 این اثر را به مردم ایران تقدیم کرد و انتشار و حفظ و صیانت از آن را به مجلس شورای ملی واگذار کرد و مجلس شورای ملی نیز با تأسیس سازمان لغت نامه دهخدا، در سال 1336 این سازمان را به دانشگاه تهران واگذار کرد.

مدیر روابط عمومی و بین الملل مؤسسه، بیان کرد: علامه دهخدا از دکتر معین، علامه شهیدی و دکتر دبیرسیاقی به عنوان همکار و ادامه دهنده راه خود نام بردند و این اندیشمندان علاوه بر کسوت استادی دانشگاه تهران، تا زمانی که در قید حیات بودند، در طبع و نشر این لغت نامه نقش اصلی را داشتند.

هنوز هم تنی چند از مؤلفان لغت نامه همچون دکتر حسن انوری، دکتر رسول شایسته، دکتر سعیدنجفی اسداللهی و دکتر غلامرضا ستوده عضو شورای تألیف مؤسسه لغت نامه دهخدا هستند، بنابراین حقوق قانونی این مؤسسه کاملاً شفاف است.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی از وبگاه ها و اپلیکیشن ها به صورت غیر قانونی نسخه دیجیتال این لغت نامه را که به صورت لوح فشرده منتشر شده بود، پس از هک و استخراج دیتای آن، غالباً به شکل نامناسب در فضا های غیرعلمی مجازی با اهداف سودجویانه و تجاری مورد استفاده قراردادند که علاوه بر غیرقانونی بودن این عمل، چون شناختی نسبت به محتوای لغت نامه نداشتند، آن را به صورت ناقص عرضه کردند.

این نقص شاید در جستجوی یک لغت مشهود نباشد، اما اشکالات فراوانی دارد که همگان متوجه آن نخواهند شد.

البته مؤسساتی هم وجود دارند که در حال همکاری با مؤسسه لغت نامه دهخدا هستند.

تجلی در پایان گفت: بنابراین حکم کلی این است که هر انتشار بدون مجوز کتبی این مؤسسه غیر قانونی است.

ما شکایاتی را از طریق اداره حقوقی دانشگاه تهران مطرح کرده ایم که تا کنون چند حکم به نفع مؤسسه نیز صادر شده است، اما تعداد این وبگاه ها و یا نرم افزار ها زیاد است.

در هر صورت این دین را بر گردن خود داریم تا از دستاورد علامه دهخدا و یاران او صیانت کنیم، بنابراین اداره حقوقی دانشگاه تهران پیگیر موضوع خواهد بود.

همچنین از سایر مراجع مرتبط برای حفظ این اثر ملی، درخواست کمک و همکاری داریم.

مؤسسه لغت نامه دهخدا به عنوان نخستین سازمان در ایران برای تألیف فرهنگ لغت یا واژه نامه در سال 1324 و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به عنوان نخستین نهاد دانشگاهی با هدف گسترش و ترویج زبان و ادبیات فارسی در سال 1368 زیر نظر دانشگاه تهران تأسیس شدند.

این دو مجموعه پیوسته، در مکانی که دکتر محمود افشار یزدی، استاد دانشگاه تهران، قسمتی از باغ خود را برای سازمان لغت نامه دهخدا و گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی وقف کرده، قرار گرفته اند.


کلید واژه ها: لغت نامه دهخدا - رییس دانشگاه تهران - دانشگاه تهران - رییس دانشگاه - دهخدا - آموزش زبان فارسی - نامه - زبان فارسی - بین المللی - آموزش زبان - دانشگاه - رونمایی - آنلاین - تهران - فارسی - رییس - نسخه - زبان - خبرگزاری - وبگاه - آموزش - حضور - فرهنگی - جدید - گزارش - گروه - بزرگ - آیندگان - ارزشمند - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
چهارمین همایش علمی بین المللی اربعین برگزار می شود +فیلم

استخدام کارشناس اعزام دانشجو و منشی آموزشگاه زبان در تهران

سالانه 1200 کودک در کشور نیازمند کاشت حلزون هستند

ابطال گواهی و پلمب موسسات غیرمجاز آموزش عالی

ابطال گواهی و پلمب موسسات غیرمجاز آموزش عالی

ابطال گواهی و پلمب موسسات غیرمجاز آموزش عالی

برگزاری آزمون صلاحیت بالینی برای اولین بار در گناباد

یک فوتی جدید کرونایی در هرمزگان

جهادگران دانشجوی قائنی ساخت منازل خانواده های کم بضاعت را ادامه دادند

اجرای طرح مدیریت دانش توسط دانشگاه آزاد اسلامی شهرقدس

اجرای طرح مدیریت دانش اجرا توسط دانشگاه آزاد اسلامی شهرقدس

مزایای طرح پایش برای دانشجویان، صاحبان صنایع و دانشگاه چیست؟

یادواره شهدای امنیت در گچساران

اتمام لایروبی منازل مردم سیل زده تالش به همت جهادگران

ضرورت ماموریت گرایی مراکز آموزش عالی و توسعه در حوزه های تخصصی

معرفی دانشگاه های برتر در تحقیقات کرونایی

تکریم خانواده شهدا و ایثارگران باید نهادینه شود

هجدهمین دوره مسابقات ملی بتن

توجه به بخش کیفی رشته ها در دانشگاه فنی مهندسی بویین زهرا + فیلم

این دانشگاه زمان دروس عملی دانشجویان را اعلام کرد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

با هدف حمایت تحصیلی از دانشجویان

پایان نخستین کنگره بین المللی علوم زیست پزشکی ICIBS-2020

نتایج آزمون پایان ترم کلاس های آموزش زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اعلام شد

هفته آخر مهر، اعلام زمان نتایج نهایی آزمون ارشد 

نقش برگزاری جلسه «روزهای باز» در انتخاب رشته متقاضیان بومی

مهلت ثبت نام در «حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان مازندران» تا 15 مهر ماه ادامه دارد

ابداع پارچه ای هوشمند به نرمی پنبه و به سختی سنگ

تولید واکسن آنفلوآنزا در داخل کشور از آذر ماه

تکمیل ظرفیت تخت های آی سی یو در نیشابور

سازمان سنجش: نتایج نهایی آزمون ارشد هفته چهارم مهر ماه اعلام می شود

نتایج آزمون پایان ترم کلاس های آموزش زبان انگلیسی دانشگاه آزاد اعلام شد

سازمان سنجش: نتایج نهایی آزمون ارشد هفته چهارم مهر ماه اعلام می شود

چرا دانشجویان پزشکی در آزمون سراسری صلاحیت بالینی شرکت می کنند؟

اعلام نتایج آزمون پایان ترم کلاس های آموزش زبان انگلیسی

دانشگاه علمی کاربردی زمان اتمام دروس عملی را اعلام کرد

فداکاری زمین برای ماه!

برگزاری آزمون صلاحیت بالینی در دانشگاه علوم پزشکی گناباد

فداکاری زمین برای ماه!

نقش برگزاری جلسه«روزهای باز» در انتخاب رشته متقاضیان بومی

زمان ارائه بسته اینترنت رایگان دانشجویان مشخص شد

درخواست های زیادی برای آموزش کشورهای دیگر داریم

دانشگاه علمی کاربردی زمان اتمام دروس عملی را اعلام کرد

استخدام مهندس عمران آب و فاضلاب در تهران

تازه ترین امار و وضعیت کرونا در مالزی

نشست مناطق آزاد ویژه اقتصادی با پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

برگزاری آزمون صلاحیت های بالینی با 15 دانشجوی پزشکی

ابداع پارچه هوشمندی که به نرمی پنبه و به سختی سنگ می شود!

نتایج آزمون پایان ترم کلاس های آموزش زبان دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج آزمون پایان ترم کلاس های آموزش زبان انگلیسی از 10 مهر

درخشش دانشجویان داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران در جشنواره های بین المللی/ اعتماد به جوانان رمز موفقیت ایران در زمینه پیشرفت علمی است

زمان مصاحبه مرحله دوم ارزیابی تخصصی آزمون دکتری دانشگاه یاسوج اعلام شد + فایل pdf

آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

اعلام زمان اعلام نتایج ارشد

فرصت های شغلی و بازار کار رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی کدام هستند؟

مهلت ثبت نام جاماندگان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اسلامی امروز به پایان می رسد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

حمایت از شرکت های دانش بنیان در منطقه آزاد ارس

آغاز عملیات اجرایی ساختمان دانشگاه فرهنگیان

توسعه شرکت های دانش بنیان به منظور رفع نیاز کشور

نتایج نهایی آزمون ارشد، هفته آخر مهر اعلام می شود

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

مهم ترین چالش های افراد کم شنوا و ناشنوا کدامند؟

اختصاص زمین به دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با همکاری بنیاد مستضعفان

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

چهار رشته دکتری تخصصی به دانشگاه آزاد قشم اضافه شد

بازدید معاون برنامه ریزی و امور سرمایه گذاری صندوق رفاه دانشجویان و هیات همراه از دانشگاه مازندران

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

واکسن ایرانی آنفلوآنزا تا آبان ماه تولید می شود

مهلت ثبت نام دانشجو بدون آزمون در دانشگاه علم و هنر تمدید شد

مقالات علمی محققان ایرانی، دو درصد مقالات جهان را شامل می شود

تمدید مهلت ثبت نام دانشجو بدون آزمون در دانشگاه علم و هنر

آرایش زشت سپیده خداوردی + عکس

موسسه تایمز: معرفی دانشگاه های برتر در تحقیقات کرونایی

زمان اعلام نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

افتتاح خط تولید واکسن hpv و فرآورده های مشتق از پلاسما

ستاری: واکسن ایرانی آنفلوآنزا تا آبان ماه تولید می شود

آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

ثبت نام بدون آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه امیرکبیر از یکم آبان ماه آغاز می شود

جهادگران بسیجی دانشگاه علوم پزشکی همدان به ارائه خدمات پزشکی رایگان می پردازند

خدمات مشاوره ورزشی به دانشجویان در مراکز تندرستی و مشاوره ورزشی ارائه می شود

دانشجویان خوابگاه گلشن را برای تعمیر و بازسازی تا 11 مهر تخلیه کنند

3 داروی با فناوری بالای ایرانی رونمایی شد

اربعین بازکننده فصل جدیدی در عرصه پژوهش

تقلید رفتار انسان توسط گربه ها

مقالات علمی محققان کشور دو درصد مقالات جهان را شامل می شود

رسالت دانشگاه کارآفرین، موجب ارتباطات قوی با صنایع خواهد شد

انقعاد تفاهم نامه همکاری میان شرکت پارس اکسید و دانشگاه آزاد اسلامی جاسب

امشب آخرین مهلت ثبت نام جاماندگان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

از کتاب«ترم عاشقی» رونمایی شد

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای ارتقا و پیشرفت منطقه جنوب استان کرمان

وضعیت 11 کرونایی در هرمزگان وخیم است

مهلت ثبت نام جاماندگان مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد امشب پایان می پذیرد

استفاده از توان علمی و پژوهشی دانشگاه به توسعه صنایع مختلف در جزیره قشم کمک می کند

کرونا ایمان و عمل دین باوران را تقویت کرد

نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد

نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد