مطالب مرتبط:
روایت مدیر مدرسه نشدن فرهنگیان بالای 45 سال
ساخت 13 مدرسه در تنگستان/ کمبود فضای آموزشی رفع می شود
ضرورت استفاده از ظرفیت دستگاه ها در اجرای برنامه های حوزه ایثار و شهادت
ضرورت استفاده از ظرفیت دستگاه ها در اجرای برنامه های حوزه ایثار و شهادت
تشریح برنامه های مدرسه علمیه خواهران خوی در دهه ولایت
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 07:352020-08-11سياسي

برنامه های آموزشی جدید حوزه در قاب ارقام و اعداد/ 226 مدرسه تحت پوشش برنامه جدید آموزشی است / دروس در سال تحصیلی جدید تلفیقی ارائه می شود


حوزه/ معاون آموزش حوزه های علمیه گفت: در برنامه جدید آموزشی حوزه های علمیه 60 متن درسی را تغییر داده ایم و 11 هزار بار آیات و روایات را در متون درسی بکاربرده ایم.

- حجت الاسلام والمسلمین مهدی رستم نژاد در دوره دوم مدیریت آیت الله اعرافی بر حوزه های علمیه و ابقای وی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه"، به تشریح برنامه های گذشته و آینده معاونت آموزش حوزه های علمیه پرداخت و اظهار کرد: با وضعیت کرونا خیلی از مسائل تحت الشعاع قرار گرفت و در کنار آسیب هایی که بر جامعه وارد کرد، درس ها، عبرت ها، سبک و رفتارها را نیز تغییر داد.

معاون آموزش حوزه های علمیه، افزود: در مساله آموزش هم بدین منوال بود یک سری مطالب جدید است، هم فضای آموزشی به صورت مجازی و هم امتحانات به شیوه غیرحضوری در مرحله اول برگزار شد و به نوعی، چندماهی است با این شیوه جلو رفتیم، تجربه هایی کسب کردیم و دوره آزمون و خطا را پشت سر گذاشتیم.

وی ادامه داد: به طورکلی سیاست های کلانی که در این دوره باید داشته باشیم، وجه غالب اجرایی کردن و عملیاتی کردن بسیاری از طرح ها و برنامه هایی است که پیش از این و در دوره چهارساله گذشته به سامان رسیده، و الان بیشتر باید اهتمام برای اجرایی کردن طرح ها باشد و این بدین معنا نیست که خط کشی بین این دو چهار سال کرده باشیم چرا غرض بیان صبغه غالب است در گذشته اصلاح و تسهیل فرایندها برای رسیدن به مرحله اجرا و عملیاتی بود و در دوره جدید اجرایی و عملیاتی کردن است .

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه دوره فعلی، دوره اقدام و عمل است، اظهار کرد: در هر دو دوره اجراییات زیاد و طرح هایی متعددی داریم، اما صبغه غالب در این مرحله بیشتر اقدام و عمل است که افق نگاه ما این است.

در دوره گذشته درختواره دانشی حوزه ها در 380 رشته و گرایش تألیف و ریل گذاری کار اتفاق افتاد که حوزه های علمیه سمت و سوی شان به کجا باشد، در چه مسیری حرکت کند، بر چه اساسی متن و نظریه تولید کنند، چه نیازهایی را ببیند و برای چه نیازهایی استاد بیاوریم و طلبه تربیت کنیم.

نقشه علمی حوزه نهایی شد معاون آموزش حوزه های علمیه بیان کرد: بحمدالله بعد از صدها نفر ساعت و با همت بیش از 500 استاد، محقق و پژوهشگر حوزه علمیه و همچنین برگزاری جلسات متعدد علمی کارشناسی و شورای گسترش سرانجام نقشه علمی حوزه های علمیه در واپسین روزهای انتهای دوره چهارساله نخست مدیریت آیت الله اعرافی نهایی شد و این یک اتفاق مهم و دستاورد ارزشمندی است که در این دوره تحقق یافت.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد گفت: در طول مدت زمان نهایی کردن این نقشه بخش های کوچکی از آن نیز علمیاتی شده بود و البته این برنامه در چهارسال قطعا تماماً عملیاتی نخواهد شد و سالهای بیشتری می طلبد ولی باید شروع کرد.

وی در ادامه به برنامه جدید آموزشی اشاره کرد و افزود: دوره چهارساله اول آیت الله اعرافی همزمان شد با یک دوره اجرای آزمایشی برنامه جدید سطح یک که شش ساله بود و به 5 سال تبدیل شد ، این مرحله را در 12 مدرسه به اجرا گذاشتیم، البته یکسال آغاز این طرح در آخرین سال مدیریت آیت الله بوشهری شروع شده بود و چهارسال بعدی هم ادامه دادیم از 12 مدرسه رساندیم به 266 مدرسه .

بسته کامل برنامه جدید آموزشی 5 ساله در مدارس مختلف کشور اجرا گردید.

بنا این بود بعد از یک دوره بازخوردگیری، آسیب شناسی، شناسای مشکلات، مزایا و نقدها گرفته شود و همه اینها برای نهایی شدن در شورای عالی حوزه های علمیه، برود برای تصویب نهایی تا نسخه ای شود برای تمام کشور، در واقع در این طرح زیرپایه و زیرساخت های علمی حوزه که از سطح یک شروع می شود با یک تحول بنیادین مواجه خواهد شد.

عضو شورای معاونین حوزه های علمیه، افزود: در این برنامه 50 تا 60 کتاب جدید تدوین شد، این طرح به همراه خودش متن تولید کرد، اساتید جدید، دانش افزایی جدید، کارگروه های علمی متعددی شکل گرفت.

در مدارس طلاب، وارد این سیستم شدند، متن هایی که تولید شده بر اساس سرفصل هایی که روی سطر سطر آنها بحث و بررسی صورت گرفته، البته هیچ کاری کامل نیست و نقص هایی هم ممکن است داشته باشد که در طول برگزاری رفع خواهند شد.

وی ادامه داد: ما الان به دنبال برداشتن آخرین گام ها هستیم تا این طرح را با نگاه اصلاحی و ترمیمی تکمیل کنیم، نواقص را تکمیل کنیم و مصوبه اش را هم از شورای عالی حوزه های علمیه برای آینده بگیرم که برنامه رسمی حوزه های علمیه این است.

اصل این طرح، مصوبه شورای عالی بوده اما یک مصوبه ای دارد که بعداز 5 سال با بازخوردگیری ها بیاید و مصوبه نهایی را بگیرد.

استاد حوزه های علمیه گفت: در این دوره، بحث، توسعه این طرح است که البته غالب مدارس سطح یک در این طرح فعال و همزمان نیز به دنبال رفع ایرادات احتمالی نیز هستیم.

یکی دیگر از اقداماتی که در این دوره می بایست صورت بگیرد توسعه کمّی و کیفی طرح جدید آموزشی می باشد و همچنین مسائلی پیرامون نظارت، ارزیابی، انتخاب اساتید و مجریان این طرح مدنظر است.

با توجه به شرایط بخش هایی از این نکات به صورت مجازی پیگیری می شود به عنوان نمونه، دوره دانش افزایی اساتید مطرح است که ما برای هر شاخه علمی یک کانال راه اندازی کرده ایم و آنان برای رفع اشکال و نکات ارتقایی عضو کانال هستند.

بیش از چهار هزار حدیث در متن کتب سنوات اول تزریق گردید حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد ادامه داد: برنامه جدید آموزشی بر اساس مصاحبه با صدها استاد، مدیر، مسئولین حوزه ها در چند دوره، مدیران مدارس، کارشناسان مرکز مدیریت، علمای بلاد، مصوبات اجلاسیه ها همه این موارد جمع آوری شده تا این طرح درسی آماده شده است، حتی این طرح را نظام نمی گوییم، این یک برنامه جدید آموزشی است با همه آن دغدغدها و منّویات مقام معظم رهبری، عنوان مثال معظم له خواستار کاهش سنوات تحصیلی کم شود و ما این شش سال را به 5 سال تقلیل دادیم و یا در جایی دیگر ایشان توجه به قرآن را مورد تأکید قرار داده بودند و خواستار توجه بیشتر به این کتاب نورانی شدند، ما در این برنامه جدید ما بسیاری از آیات و روایات در بسیاری از کتب درسی وارد شد و قریب به 60 متن درسی تغییر کرد، جدید، اصلاح و حتی حذف شد از متون گذشته، نهج البلاغه، حدیث و ادعیه نبود، همه اینها آمده، در ادبیات که یک متن خشک بود، در طرح جدید آیات زیادی از قرآن به عنوان مثال و هم مسأله اضافه شد و بیش از چهار هزار حدیث در متن کتب سنوات اول تزریق گردید، از آیات و روایات نزدیک به 11 هزار بار استفاده شده است.

معاون آموزش حوزه های علمیه با اشاره به درس اخلاق حوزه های علمیه بیان داشت: با موضوع اخلاق 11 درس اخلاق تدارک دیده شد و 11 کتاب اخلاقی، آداب اخلاقی، آداب معاشرت در آن دیده شده، مباحث انقلاب و شبهاتی که وجود داره زیاده دیده شده است، نگاه امام و رهبری، در کل یک برنامه با تمام نیازهایی که است و سفارشات مراجع معظم تقلید در آن دیده شده است.

این برنامه بی نقص نیست، هم اجرا می کردیم هم طراحی، برخی از کتب تا چهار بار تجدید نظر شد و کماکان نیز در حال به روز رسانی هستیم.

استاد حوزه علمیه گفت: این کتب با نگاهی به پژوهش تدوین شده است، طلاب با روحیه پژوهشگری رشد می کنند، هر درس یا بخشی از درس نگاه پژوهشی وجود دارد که طلاب موظف به انجام آن خواهد بود.

آموزش همراه با پژوهش و اخلاق در متون درسی دیده شده است.

وی اظهارداشت: همراهی مرکز دفتر متون درسی بسیار ارزشمند و قابل تحسین بود، کار جهادی صورت گرفت تا این موفقیت حاصل شد.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد،اضافه کرد: در بخش رشته های دانشی (380 مورد) با توجه به نیاز نظام، جامعه، کارویژه های روحانیت، بر اساس این نگاه اقدام به تربیت طلاب کرده ایم تا بتوانند بعد از اتمام درس خود در نقاط هدف موثر و مفید واقع شوند.

این رشته ها بعضا خیلی کم به مرحله اجرا رسیده است، خیلی از این رشته ها سرفصل و متنی ندارند، باید وارد این عرصه شویم، از این رشته ها بیش از 100 مورد را در مراکز علمی توزیع کرده ایم تا سرفصل نویسی صورت بگیرد، در حال حاضر عنوان را تصویب کرده ایم خالی از محتوا، در حال حاضر کارشناسان ما در حال نوشتن کلیات و مصوب کردن آن هستیم تا در شورای گسترش مصوب شود.

وی افزود: بسیاری از این رشته ها را که از گذشته در دستور کار داشته ایم در مرحله اول تمام شد، بسیاری از رشته ها را سرفصل نویسی کرده ایم و آرام آرام مشغول عملیاتی کردن آن هستیم که برای نمونه رشته های قرآن و مستشرقان، قرآن و علم، رفته برای اجرا و در حال جذب طلبه هستند.

در گذشته رشته تفسیرو علوم قرآن را داشتیم که صرفا رشته تفسیر بود، اما در این برنامه جدید به 32 رشته در سطوح مختلف تقسیم شده است.

حوزه باید پاسخگوی نیازهای 100 تا 200 سال آینده باشد معاون آموزش حوزه های علمیه بیان داشت: در درختواره رشته ها بیشتر بر روی فقدان رشته های مورد نیاز جامعه، نظام و فضای بین الملل تأکید شده است که باید در حوزه ها باشد و حوزه ما باید به این سمت حرکت کند.

یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب نظریه پردازی در علوم اسلامی و انسانی است که باید در آنجا بر اساس مبانی مکتب، قرآن و حدیث ما علوم انسانی داشته باشیم ولی نداریم.

اگر مسیر را درست ریل گذاری نکنیم نمی توانیم طلبه را تربیت کنیم.

ما باید یک مجتهد فقیه داشته باشیم در علوم مختلف تا بتواند نظریه بدهد، نظریه صاحب جواهری و این کار صورت نگرفته، ما حکومت تشکیل داده ایم، حوزه باید پاسخگوی نیازهای 100 تا 200 سال آینده باشد.

ما علوم انسانی غرب را در دانشگاههای کشور داریم، اما علوم انسانی مبتنی بر آیات و روایات چه چیزی داریم؟ این مدل مدلی نیست که به این زودی ها بهش برسیم البته ریل گذاری ها صورت گرفته است.

وی افزود: ظرفیت زیادی در حوزه است، فقه را دست کم نگیرید، فقه و اصول واقعاً یک ظرفیت عظیمی به طلبه می دهد که در هر عرصه ای با آن فرمول وارد شود، می تواند نظر دین را استخراج کند و کشف داشته باشد.

اصول و قواعد استخراج و استنباط وقتی به طلبه داده شود برای او فرقی ندارد که در باب خمس یا بانکداری اسلامی وارد شود.

حوزه این فرمول و ابزار را داده و اگر طلبه اصول را یاد بگیرد تنهای نیاز به بومی سازی دارد.

ظرفیت و استعداد در حوزه است اما باید این ظرفیت را به خروجی مفید و اثرگذار تبدیل کرد و هر کسی را بر اساس استعداد و علاقه ای که دارد تربیت کرد.

استاد حوزه علمیه در بخش دیگری از گفت وگو به مهارت آموزی طلاب اشاره کرد و ادامه داد: در برنامه جدید سطح یک، بحث مهارت دیده شده است، زمانی ما علم را به عنوان یک دانش داریم و زمانی بکارگیری و استفاده از آن دانش را داریم که مهارت می شود.

گاهی ما علم را دست طلبه می دهیم اما او را نمی بریم تا این کار را انجام دهد، ما غالباً در اصطلاحات متوقف می شویم، باید این را به مهارت برسانیم.

حجت الاسلام والمسلمین رستم نژاد اظهارکرد: در باب تقویت مهارت در طلاب هم باید ایده داد، تمرین کرد، تشویق داشت و کارگاه عملی را توسعه داد، پژوهش باید تقویت شود، نقش اساتید بسیار مهم است، اگر استادی نگاه مهارتی داشته باشد طلاب موفق تر هستند تا استادی که نگاه دانشی دارد بدون تردید خروجی چشمگیری نخواهد داشت.

همه عوامل باید در مسیری حرکت کنند تا خروجی محور باشیم.

وی گفت: در ریاضیات هر عدد و رقمی به شما بدهند وقتی که فرمول را بدانید هیچ فرقی ندارد و نتیجه به دست می آید، علم ریاضی علم مهارت است و باید ادبیات، فقه و اصول ما نیز اینگونه باشد و فرمول را طلبه ما باید یاد بگیرد.

به تعبیر شهید مطهری که فرمودند؛ من بیشترین ارادتم به اساتیدی بود که نحوه فکر کردن را به من یاد دادند .

روش خیلی مهم است اما استاد باید مهارت را آموزش دهد.

معاون آموزش حوزه های علمیه به نکات دیگری از طرح تحولی دوره جدید اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه درختواره دانشی داریم در مدارجمان بر اساس این درختواره دانشی نیازمند یک تعریف جامع علمی هستیم، که هم بحث آیین نامه ها و دستورالعمل های متناسب با این طراحی شود و آن انطباق نوع مدرک با رشته های تحصیلی در آن دیده شود و بویژه، کمیته ها، اساتید داور، اساتید راهنما، اساتید مشاوره باید تحول عظیمی در این مقطع اتفاق بیفتد و در تعداد و نوع تخصصی آنان نوسازی صورت بگیرد.

بحث واسپاری کمیته های علمی به مراکز تخصصی نکته مهم دیگری است و این عرصه کار زمین مانده و نشده فراوان است.

وی تأکید کرد: یکی از مباحث مهم، بحث تکمیل و آموزش کادر آموزشی مدارس است، در وضعیت مجازی یکی از مزایا این است که ثقل کار و رفت و آمدی وجود ندارد، بسیاری از اجلاسیه های ما به صورت مجازی برگزار می شود و شرایط موجود فرصت بهره مندی بیشتر را از فضای مجازی به ما داده است.

حجت الاسلام و المسلمین رستم نژاد شیوه آغاز سال تحصیلی جدید در حوزه های علمیه را تلفیقی توصیف کرد و گفت: در حال حاضر زیرساخت های مجازی در حال تکمیل و تجهیز است.

نگاه ما به درس های سال آینده تلفیقی است، در عین مجازی بودن کلاس اما بخش هایی، یک جاهایی، مقداری تا یک میزانی حقیقی هم است.

زمانی که درس استادی را مجازی پخش می کنیم با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانیم تعدادی از طلاب را سر کلاس درس حاضر کنیم تا علاوه بر ضبط دوربین، محیط و حس شاگردی و استادی حس شود و طراوت بیشتری را در آموزش ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: نگاه ما برگزاری کلاس های تلفیقی است و تا حد ممکن به دنبال برگزاری این سبک هستیم، کلاس حضوری یک نعمت است و از برکات حوزه های علمیه همین برگزاری کلاس های درس "چشم در چشم "و حضوری است، اما به ناچار مجبور به برپایی چنین شیوه آموزشی هستیم.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: ما از اسفند سال گذشته اقدام به برگزاری کلاس های مجازی کرده ایم، کسانی که از طریق سامانه نجاح اقدام کرده بودند با توجه به اختلالات روزهای اول به سمت شبکه های مجازی و اجتماعی رجوع کردند، اما 10 درصد دروس خود را از طریق سامانه نجاح با امکان حضور و غیاب، پیگیری کردند که برای همین تعداد 36 هزار فایل بارگذاری شد.

وی به تعداد 92 هزار ساعت برگه برای آزمون سال تحصیلی جدید اشاره کرد و افزود: امسال مرکز فناوری اطلاعات حوزه نقش بسیار ارزشمندی را ایفا کرد و بزودی مرحله دوم آزمون مجازی طلاب ورودی را که مجدد درخواست داده بودند را برگزار خواهیم کرد.

گفت وگو از پوست چیان
کلید واژه ها: حوزه های علمیه - آموزش - حوزه - آموزشی - برنامه - جدید - معاون - سال تحصیلی جدید - آیت الله اعرافی - برگزار - حجت الاسلام - فضای آموزشی - تغییر - سال تحصیلی - امتحانات - خبرگزاری - آیت الله - خبرنگار - گفت وگو - روایات - معاونت - اعرافی - مدیریت - پرداخت - جامعه - ارقام - مسائل - آینده - گذشته - مدرسه

آخرین اخبار سرویس:
ادامه اجرای محدودیت های ترافیکی پایان هفته در محورهای شمال

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت شهادت سردار «خدادی»

همسان سازی 90 درصدی حقوق بازنشستگان

سند/نماینگان مجلس،اولین گروهی که واکسن آنفولانزا میزنند!

مدیر حوزه های علمیه یزد: طلاب، مروج فرهنگ دفاع مقدس باشند

نمایشگاه عکس دفاع مقدس درشهرجدیدرامشار

روز چهار مهر ماه را به نام روز ملی گیلانغرب ثبت کنید

تشییع پیکر آیت الله ممدوحی در قم

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه در پی شهادت سردار خدادی

شورای سیاست گذاری ائمه جمعه

استخدام مسئول دفتر در گروه صنعتی سانا عایق در اصفهان

صیانت از بیت المال ویژگی شاخص شهدا

بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت و تحلیف نمایندگان منتخب در دستور کار پارلمان

استخدام بازاریاب و ویزیتور در شرکت عطرین در تهران

رونمایی از نشان و پرچم وزارت امور خارجه در آستانه دویستمین سال تاسیس

بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت و تحلیف نمایندگان منتخب در دستور کار پارلمان

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء: در ساخت نخستین پتروپالایشگاه کشور در تعامل با دولت عمل کرده ایم

ببینید | مهمترین پروژه پتروپالایش کاملا ایرانی کشور کلنگ خورد

برپایی دو نمایشگاه محصولات بومی در دلگان

نگاه جهادی بسیاری از مشکلات امروز را حل می کند

استخدام کارمند خانم با حقوق توافقی و بیمه در تهران

ورود مجلس به قراردادهای پروژه گوره به جاسک

پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:رزم حسینی با رأی بالا وزیر صمت می شود

«پخش زنده دعای کمیل» از استودیو رادیو اربعین

محسن رضایی با آرمان های شهدا پیمانی دوباره بست

برخورد با سنگ اندازی و کوتاهی در مسیر اتمام پروژه های عمرانی/استفاده از ظرفیت بسیج سازندگی در اتمام پروژه های عمرانی

70 هزار مهاجر افغان تنها در یکی از شهرستان های البرز زندگی می کنند/تشکیل کارگروه حمایت از اطفال و کودکان

دفاع مقدس بهترین الگوی نسل نوجوان و جوان امروز است

کسر حق آلایندگی خرمشهر بعد از حضور رییس مجلس دور از انتظار بود

دو هزار واحد مسکونی در کرمانشاه به بهره برداری رسید

«سربندهای یامهدی» روایتی از دلبستگی های مهدوی رزمندگان

عوارض آلایندگی پالایشگاه حق خرمشهراست/ نماینده پیگیر حق مردم باشد

همسان سازی 90 درصدی حقوق بازنشستگان

حداقل توانایی جسمی مورد نیاز برای ورود به رشته های مختلف دانشگاهی چیست؟

سهم اعتباری زیرساخت های عمرانی در حوزه فرهنگی بوشهر افزایش یابد

50 درصد مردم کرمانشاه شب ها آب ندارند/ عمده فاضلاب شهر وارد رودخانه قره سو و آبشوران می شود

بررسی مشکلات پتروشیمی ها در کمیسیون اصل نود مجلس

نارمک می تواند برند تهران باشد

مشکل خاورمیانه با تشکیل کشور فلسطین حل خواهد شد

ظریف: به یکپارچه نمودن همکاری های خود در چارچوب سیکا نیازمندیم

ادامه اجرای محدودیت های ترافیکی پایان هفته در محورهای شمال

بررسی رای اعتماد وزیر پیشنهادی صنعت و تحلیف نمایندگان منتخب در دستور کار پارلمان

تداوم راه شهدا مهم ترین وظیفه کنونی ما است

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت شهادت سردار خدادی

دیدگاه حضرت آیت الله نوری همدانی در مورد زیارت اربعین در دوران کرونا

پیکر آیت الله ممدوحی در حرم حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد

ظریف: تنها راه غلبه بر چالش های مشترک، همکاری برای یافتن راه حل های مشترک است/ هماهنگی بسیار نزدیکی بین ما و روسیه وجود داشته است

پیام تسلیت فرمانده کل سپاه به مناسبت شهادت سردار خدادی

سردار شهید علی خدادی به مقتدایش حاج قاسم سلیمانی پیوست

حجت الاسلام والمسلمین محمدی عراقی درگذشت آیت الله ممدوحی را تسلیت گفت

ساخت اولین پتروپالایشگاه ایرانی در جوار بزرگ ترین پالایشگاه ایران

دستیابی به هدف تفکیک زباله نیازمند همراهی اجتماعی است

استخدام کارشناس روابط عمومی آقا در قم

پرونده های متعدد اتباع خارجی در قزوین با داوری حل و فصل شده است

نشست رییس قوه قضاییه با مسوولان و کارکنان قضایی استان اردبیل

استخدام تکنسین نگهداری و تکنسین نصب آقا در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

برنامه های گرامیداشت چهلمین دفاع مقدس تا پایان امسال

رهایی از چوبه دار

معاون وزیر میراث: گردشگری به یک گفتمان غالب در کشور تبدیل شده است

اتحادیه اروپا لوکاشنکو را به رسمیت نمی شناسد

کل کل کنکوری ها به بازداشت ختم شد

ویدئو / گشتی در موزه دفاع مقدس تهران

استخدام بازاریاب تلفنی با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

چه کسانی یارانه جدید دریافت می کنند؟

خانیکی: «گفت وگوی تمدن ها» با استقبال جهانی مواجه شد اما ایران کمترین بهره را برد/ این ایده می توانست قوی ترین آلترناتیو برابر اندیشه های خشونت بار القاعده ای باشد

اقامه نماز جمعه در ساری و 11 شهر مازندران

فارس من|تحقیق و تفحص از شورای شهر خرمشهر و آبادان از طریق فرمانداری ها در حال پیگیری است

فداکاری مرتضی امیری، راهدار کرمانی تا پای جان

ظریف: به یکپارچه نمودن همکاری های خود در چارچوب سیکا نیازمندیم

جزییات جدید از خرید دنا پلاس توسط مجلس

نماینده کنگره | ترامپ کشور را مثل یک بچه 8 ساله اداره می کند

برنامه های دستگاه قضایی استان البرز در خصوص نظام عدالت برای اطفال و نوجوانان

دوربین بعدی کانن، کانن EOS R7

به یکپارچه نمودن همکاری های خود در چارچوب سیکا نیازمندیم

تحریم ها موجب شفاف شدن ضعف های داخلی

اصلاح و افزایش مبالغ حق جذب و منزلت مطابق با سطوح مختلف مشاغل کارکنان مخابرات

ظریف: تنها راه غلبه بر چالش های مشترک همکاری است/ برای مقابله با این دشمن میکروسکوپی به همکاری چند جانبه نیاز داریم

اقامه نماز جمعه در همه پایگاه ها بجز شهر کرمان

خبرگان رهبری چگونه میتواند بر استمرار شرط مدیریت رهبر نظارت کند؟

چهار پروژه ملی حوزه گردشگری در استان فارس به بهره برداری رسید

حسن پیروز عکس| رزمایش خدمت سپاه در بشاگرد

سرلشکر سلامی شهادت سردار خدادی را تسلیت گفت

تبدیل علم به ثروت به مسابقه در جهان امروز تبدیل شده است

اعضای جدید هیئت رییسه شورای شهر خرمشهر انتخاب شدند

سردار رحیم صفوی: منزلت ایران در جهان و منطقه رو به افزایش است 

روحانی فرا رسیدن روز ملی جمهوری ارمنستان را تبریک گفت

37 خانه هلال در سطح شهرستان های خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

نمایشگاه دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در خرم آباد

برگزاری 40 کارگاه کاهش طلاق در همدان

سرلشکر سلامی شهادت معاون ایمنی سپاه را تبریک و تسلیت گفت

دستور رسیدگی جهانگیری به مشکلات یک فعال اقتصادی

روحانی فرا رسیدن روز ملی جمهوری ارمنستان را تبریک گفت

شوراهای حل اختلاف یزد پرونده های مسن را تعیین تکلیف کنند

تسلیت رییس سازمان انرژی اتمی در پی درگذشت استاد دانشگاه شریف

دستور جهانگیری برای رسیدگی به مشکلات یک فعال اقتصادی

آغوش باز کرونا در آخرین جمعه آخرین تابستان قرن

برگزاری یادواره شهدای شهرستان جهرم به مناسبت هفته دفاع مقدس

آمریکا توانمندی مدیریت حوادث و رویدادها را از دست داده است

لزوم توجه به اصول و ضوابط نگارش ادبیات دفاع مقدس

برنامه های آموزشی جدید حوزه در قاب ارقام و اعداد/ 226 مدرسه تحت پوشش برنامه جدید آموزشی است / دروس در سال تحصیلی جدید تلفیقی ارائه می شود

برنامه های آموزشی جدید حوزه در قاب ارقام و اعداد/ 226 مدرسه تحت پوشش برنامه جدید آموزشی است / دروس در سال تحصیلی جدید تلفیقی ارائه می شود