مطالب مرتبط:
کدخدایی: گاو شیرده منطقه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را خواستار شده است/ التماس به بیگانه راه کار حل مسائل منطقه ای نیست
عبدی خطاب به فتاح: نقش بازی هم قلق دارد/راهکار های کوتاه مدت برای عبور از وضعیت فعلی/چرا در ایران با  کار کردن نمی شود به جایی رسید؟
کدخدایی: گاو شیرده منطقه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را خواستار شده است/ التماس به بیگانه راه کار حل مسائل نیست
تجاری سازی 35 هزار دستگاه خودرو در تعطیلات تابستانی ایران خودرو
آمریکا برای جلب حمایت از قطعنامه نامشروع خود به ایران هراسی متوسل شده است
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 07:102020-08-11اقتصادي

چرا در ایران با کار کردن نمی شود به جایی رسید؟


دراین باره اقتصاد تورمی ایران باعث شده بازدهی دستمزد نیروی کار همواره کمتر از سایر عوامل تولیدی باشد که این هم به نوبه خود منجر به کاهش ارزش جریان درآمدی نیروی کار و ارزش کارکردن در فرهنگ و رفتار جامعه می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، اسفندیار جهانگرد استاد دانشگاه علامه طباطبایی در شرق نوشت: بیشترین تعاملی که بسیاری از ما با بازارها داریم، در بازار نیروی کار رخ می دهد.

در اغلب کشورهای توسعه یافته یک نیروی کار تقریبا 90 هزار ساعت از عمر خود را برای کار صرف می کند.

در برخی از این کشورها مجموع درآمد کسی که اکنون شروع به کار می کند و 45 سال آتی را به کار مشغول است، به طور متوسط یک میلیون دلار (به ارزش فعلی) خواهد بود.

از این اصطلاح استفاده می شود که افراد در صورت کارکردن به نحوی میلیونر (به دلار) هستند و کارگران در گذر زمان به طور متوسط ثروتمند می شوند .

البته نابرابری در میان افراد از منظر دستمزد ممکن است وجود داشته باشد اما حتی با لحاظ مفهوم نابرابری دستمزد باز هم این گزاره به شکل نسبی تأیید می شود.

درباره نیروی کار دو معیار وجود دارد که در تحلیل بازار کار مهم است؛ یکی نسبت شاغلان به جمعیت و دیگری نرخ بی کاری.

با تحول در سطح جوامع، زنان نیز وارد بازار کار شده اند و در کنار رونق و رکود و کسادی ها نسبت شاغلان به جمعیت دچار تحول شده که معمولا بالا رفته است.

بی کاری هم بر اثر رونق و رکود و شوک های واردشده به اقتصاد از متغیرهای مهم بازار کار است که به دلیل اهمیت آنچه خلق شغل یا تخریب شغل یا جریان های ناخالص نامیده می شود، از پویایی های بالایی برخوردار است.

بسیاری از جوامع به دلیل اهمیت دادن به نیروی کار و ارزش ها، شبکه های اجتماعی را برای کمک به افرادی توسعه دادند که مشاغل خود را از دست می دهند.

یافتن راهی برای ارائه بیمه های بی کاری مکفی به گونه ای که مشوق افراد برای یافتن سریع تر شغل نیز باشد، یکی از چالش های مهم بازار کار است؛ اما چه عواملی باعث رشد چمشگیر بی کاری در بازار کار می شوند که دو پاسخ مهم برای آن وجود دارد؛ یکی شوک های نامساعد و دیگری نهادهای ناکارای بازار کار .

نهادهای ناکارای بازار کار در اروپا مثل مزایای رفاه و بی کاری، در برخی از آنها در پاره ای اوقات به پنج سال می کشد و بسیار سخاوتمندانه اجرا می شود که البته این برنامه سخاوتمندانه به خودی خود بد نیست اما برخی از آنان به گونه ای طراحی شده که مالیات سنگینی برای بازگشت افراد به کار به وجود می آورد.

با این مقدمه سؤال این است آیا جامعه ایران هم فکر می کند که با کارکردن و جریان درآمدی ناشی از کار، میلیونر (به ارزش بین المللی) می شود؟ این با توجه به اینکه بخش عظیمی از جوانان وارد دانشگاه ها می شوند و تجربه تحصیل داخلی و خارجی هم دارند، سؤال مهمی است.

واضح است که نیروی کار جوان تحصیل کرده پس از طی کردن تحصیلات به یک ارزش جریان درآمدی که همان ارزش سرمایه انسانی فعلی و آتی آن است، باید برسد.

این ارزش جریان درآمدی شامل ارزش تحصیلات و تمام مهارت های فرد است؛ اما این جریان درآمدی آیا در ایران ارزش دارد؟ چقدر می ارزد؟ به عبارتی تحصیلات دانشگاهی چقدر می ارزد؟ آیا تغییرات فنی متمایل به مهارت در اقتصاد ایران به گونه ای رخ می دهد که فعالیت های اقتصادی متقاضی نیروی کار دانشگاهی باشند و آیا این تطابق بین آموزش و مهارت اکتسابی در دانشگاه ها و ساختار فعالیت های اقتصادی هست که این انگیزه و امید به ارزش کارکردن در جامعه را به وجود بیاورد؟ آیا متغیرهای مهم اقتصادی و سیاست های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی این علامت را به فرد می دهند که ارزش فعلی قابل اعتنای جریان درآمدی کار با اکتساب مهارت بالا فراهم است و باعث می شود فرد انگیزه کسب مهارت و کارکردن پیدا کند؟ در پاسخ به این پرسش های مهم و اساسی جامعه، این روزها در ایران جمله ای را در سطح جامعه و حتی در محافل علمی می شنوید با این عنوان که با کارکردن نمی شود به جایی رسید .

این جمله این گزاره مهم را در اقتصاد ایران هم از جنبه نظری و هم از جنبه تجربی زیر سؤال می برد که کارگران در گذر زمان به طور متوسط ثروتمند می شوند .

البته ممکن است نابرابری در میان افراد از منظر دستمزد وجود داشته باشد که حتی با لحاظ مفهوم نابرابری دریافتی های ناشی از کار، باز هم این گزاره تأیید نمی شود.

دلیل این موضوع چیست؟ به نظر نگارنده دلیل این موضوع در متغیرهای مهم علامت دهنده در کلان اقتصاد و جامعه است که باید یکی را در ساختار اقتصاد و دیگری را در سیاست های دولت جست وجو کرد که البته این دو در گذر زمان علت و معلول هم بوده اند و روی همدیگر تأثیر گذاشته اند تا به اینجا رسیده است.

اگر بخواهیم در دلایل بی ارزش شدن کارکردن در جامعه در قالب سیاست های اقتصادی کنجکاوی کنیم، موضوع برمی گردد به سیاست های پولی و مالی دولت که منجر به تورم های دورقمی و بعضا ناگهانی شده و نااطمینانی و تطبیق نداشتن دستمزدها و حفظ نشدن قدرت خرید را از یک طرف رقم زده و از طرف دیگر فضا را برای ایجاد ظرفیت جدید و سرمایه گذاری از بین برده و انگیزه های نیروی کار را برای کارکردن و خلق ارزش کاسته است.

اقتصاد ایران در نیم قرن اخیر به جز در موارد بسیار نادر در برخی سال ها همواره تورم دورقمی و بالا داشته است.

مسئولیت این تورم مطابق تئوری های اقتصادی با دولت است؛ چراکه به دلیل بزرگ شدن بی برنامه و بی قواره دولت از طریق ردیف های بودجه ای و ساختار تصمیم گیری نادرست، باعث تسلط سیاست های مالی بر سیاست های پولی شده و هسته و کوره ایجاد تورم همواره در اقتصاد ایران شعله ور است و باعث کاهش کارایی سیاست های پولی و مالی شده و از طرف دیگر به علت ناتوانی در به کارگیری ظرفیت های شایسته و کیفی نیروی کار به دلیل سرکوب دستمزدها متناسب با تورم شده است.

دراین باره اقتصاد تورمی ایران باعث شده بازدهی دستمزد نیروی کار همواره کمتر از سایر عوامل تولیدی باشد که این هم به نوبه خود منجر به کاهش ارزش جریان درآمدی نیروی کار و ارزش کارکردن در فرهنگ و رفتار جامعه می شود.

موضوع دوم در ارتباط با بی ارزش شدن جریان درآمدی ناشی از کار مربوط به ساختار اقتصاد ایران است.

اصولا تخصیص منابع بین تولید و فعالیت های رانت جویانه عامل مهمی برای پیشرفت اقتصادی جوامع است.

ساختار و سیاست های اقتصادی اگر به گونه ای باشند که تلاش ها برای دستبرد به منابع دیگران و حفظ منابع در مقابل رانت جویی دیگران خوب کار کند، تولید را کاهش می دهد.

علاوه بر آن با توجه به اینکه رانت جویی یک پدیده خودتقویت کننده است، این موضوع به راحتی انگیزه های تولید و کارکردن و ایجاد ظرفیت های جدید را از بین می برد.

در اقتصاد ایران به دلایل مختلف تولید همواره کمتر از تولید بالقوه است؛ چراکه برخی افراد به دلیل ساختار و علامت های نادرست دریافتی از دولت و بازارهای مختلف، به جای تولید کالا و خدمت، رانت جویی را انتخاب می کنند و آنهایی که کالا و خدمت هم تولید می کنند، بخش عظیمی از منابعشان را به محافظت از محصول تولیدشده خود در مقابل دستبرد دیگران اختصاص می دهند.

اگر شرایط اقتصاد به گونه ای اصلاح شود که منابع اختصاص یافته برای محافظت از تولید کمتر می شد، جریان درآمدی افراد افزایش می یافت و کارکردن ارزش پیدا می کرد.

اقتصاد ایران از این حیث با پدیده ایمنی در تعداد زیاد مواجه است؛ یعنی به دلیل تصمیم های نادرست در متغیرهای کلیدی کلان، تعداد نافعان ناشی از دستبرد زیاد است و سعی می کنند ایمنی خود را به هر طریقی حفظ کنند؛ بنابراین از یک طرف ارزش کار پایین و ارزش دلالی و واسطه گری بالا و از طرف دیگر دسترسی به منابع برای یافتن و مجازات اجتماعی رانت جویان هنگامی که تعداد آنها زیاد است، کم است.

هرچه دستبرد زیاد باشد، تولید نه تنها به خاطر کاهش سهمی از منابع اقتصاد که به تولید می باید اختصاص می یافت کاهش می یابد و جریان درآمدی کار مختل می شود، بلکه به خاطر کاهش مقدار عوامل تولید قابل دسترس و باکیفیت نیز کاهش می یابد.

همین مسئله در زمینه سرمایه انسانی هم مصداق دارد؛ چراکه هرچه دستبرد بیشتر باشد، انگیزه تحصیل و انباشت سرمایه انسانی کم و کمتر می شود و به این ترتیب دستبرد دوباره بیشتر و بیشتر باعث کاهش ظرفیت تولیدی و کاری اقتصاد می شود.

برای اینکه فرهنگ کار و تلاش برای تولید اصلاح شود، باید سیاست های کلیدی دولت در بازارها و محافل تصمیم گیری اصلاح شود و علامت دهی به سوء استفاده گران را از بین ببرد؛ وگرنه توسعه و پیشرفت با این شرایط دور از دسترس خواهد بود.


کلید واژه ها: نیروی کار - دانشگاه علامه طباطبایی - نیروی - کشورهای توسعه یافته - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - استاد دانشگاه - میلیون - کشورها - ارزش - بازار - درآمد - متوسط - ایران - طباطبایی - دلار - اسفندیار - در ایران - گذر زمان - دانشگاه - کارگران - ثروتمند - بیشترین - میلیونر - جهانگرد - استفاده - دستمزد - همشهری - تولیدی - اقتصاد

آخرین اخبار سرویس:
دلیل اصلی افزایش قیمت ها

مارک فیشر از نئولیبرالیسم و ناخرسندی هایش می گوید؛ باید نوستالژی برای اعصار گذشته را کنار بگذاریم

قول دوماهه معاون استاندار اصفهان برای حل مشکلات پلی اکریل/ نظارت مجلس برای احقاق حقوق سهامداران شِپُلی

اندازه گیری تشعشعات مانند پرتو های کیهانی روی ماه

قیمت روز لوازم خانگی در 6 مهر

آیا کاهش مصرف گوشت در ایران به نفع حیوانات است؟

آیا تشدید نظارت بر بازار تاثیری در کاهش گران فروشی داشته است؟

آیا تشدید نظارت بر بازار تاثیری در کاهش گران فروشی داشته است؟

دلیل اصلی افزایش قیمت ها/ قیمت درج شده بر کالاها مبنای نظارت و تصمیم گیری بازرسان است

کشف 6 انبار احتکار کالا در زنجان

5 محصول دانش بنیان به مرحله نمونه اولیه رسید/ راه اندازی «شتاب دهنده آبان» در خوزستان

ادامه رشد تولید فولاد ایران با وجود کرونا/ رشد منفی تولید فولاد کشورهای اروپایی

تعیین دقیق وظایف هر سازمان از کم کاری در حوزه شبکه ملی اطلاعات جلوگیری می کند

وضعیت بورس عادی نیست/ بانک ها به کمک بورس می آیند؟

«جهش تولید» با اتفاق تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد رقم خورد/کولاک بخش خصوصی در فولاد یاسوج+فیلم و تصویر

جِی ام سی EX5؛ کراس اوور چینی بر پایه چانگان CS35 (+عکس)

پونتیاک Trans Am و نسخه ای که فقط 8 دستگاه از آن وجود دارد! (+عکس)

تصاویری زیبا از کورس اسبدوانی پاییزه

«پاستور» یا واشنگتن دی سی؛ مشکل عدم تخصیص یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا کجاست؟

تعداد قربانیان کرونا از مرز یک میلیون نفر گذشت

وضعیت بورس عادی نیست/ بانک ها به کمک بورس می آیند؟

پرداخت 40میلیارد تومان تسهیلات کرونایی

آمار تولید ذوب آهن در نیمه نخست امسال

مایه کوبی بیش از یک میلیون رأس دام در مانه و سملقان

اختلاف تورم دهک اول و دهک دهم به 6.5 درصد رسید

قیمت هر کیلو ماهیچه گوسفندی 133 هزار تومان شد

هم افزایی چاشنی برون رفت از خود تحریمی ها در کرمان

وضعیت بورس عادی نیست/ بانک ها به کمک بورس می آیند؟

افزایش شمار افراد آلوده به کرونا در انگلیس

یارانه نقدی فرزندان این خانوار سه برابر می شود

دلیل اصلی افزایش قیمت ها و اقدام دستگاه های ناظر بر بازار

ثبت نام وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری از فردا آغاز می شود

مقایسه ی بیلت داخلی و صادراتی ایران در 6 ماه گذشته

بیکار شدن چندین هزار نفر در صنعت گردشگری براثر بحران کرونا

اختلاف تورم دهک اول و دهک دهم به 6.5 درصد رسید

بذرپاش: از پیشنهاد پرکردن انبارهای کشور در شرایط تحریم، استقبال می کنیم

رشد 61.5 درصدی فروش شرکت مس

افزایش تولید آب گرم بهداشتی در فولاد مبارکه

کویر ES6 1500 چند؟ +جدول

علت پیرپوستی زودرس و آب مروارید

مهلت واریز آورده اولیه مسکن ملی تمدید شد

رزم حسینی به سوالات کمیسیون جهش و رونق تولید پاسخ داد

ببینید | صحنه جالب پرس کردن خودروهای اسقاطی!

قیمت اقلام اساسی در 6 مهر

ارزانی: هرمزگان قطب دوم فولاد کشور خواهد شد

دستگاه قضایی آماده حمایت قانونی از سرمایه گذاری های مولد است

دلیل اصلی افزایش قیمت ها و اقدام دستگاه های ناظر بر بازار

زراعت چوب، توزیع رایگان نهال کبوده

سینما و بحران کرونا/ ترفند هایی که به داد هنر هفتم نرسید

طلای موجود جهان کاهش یافت

بازار خودروی جهان در دستان این 6 خودروساز

تورم ماهانه 6.3 درصدی در کهگیلویه

آشنایی با عوامل اصلی وزوز گوش

اهتمام ایمیدرو در تشکیل صندوق بازارگردانی معدن و صنایع معدنی

احتکار کاغذ در انبار تاجران به امید گرانی بیشتر

برگزاری کارگروه نظارت بر بازار بورس ایمیدرو

شمار قربانیان کرونا در فرانسه 27 نفر افزایش یافت

مشکل جدید دارندگان سهام عدالت

ببینید | وقتی گوینده قدیمی خبر، بازیگر آقازاده شد!

50 ناوگان جدید برای حمل و جمع آوری پسماندهای پزشکی تهران اضافه می شود

بازار خودروی جهان در دستان این 6 خودروساز

جاجرم ؛ مستعد کشت زرشک صادراتی

جهت ورود به سایت رسمی کارگزاری آگاه اینجا کلیک کنید

بازارهای تولید محصولات نوین تجهیزات پزشکی و سلامت دیجیتال در رویدادهای ملی ایده

رشد 4 درصدی حمل محصولات فولاد مبارکه

کمبود تخت برای بستری بیماران کرونایی در «استان تهران» /افزایش بیماران بدحال

وزیر بهداشت: اندک پولی که بانک مرکزی داد را پس دادیم؛ از این به بعد هم لب فرو می بندیم

افزایش وام مسکن از 250 به 400 میلیون تومان

بذرپاش: هیچ توجیهی برای افزایش بهای 5 قلم کالای اساسی وجود ندارد/ دپوی 8 میلیون تن کالا در انبار ها

3 سلاح دیگر به سوخوهای سپاه افزوده شد + تصاویر

ببینید | صحنه جالب پرس کردن خودروهای اسقاطی!

نرخ هر کیلو مرغ چقدر است؟

36 پروانه کاربرد علامت استاندارد در کهگیلویه و بویراحمد صادر شد

دردسرهای تورمی حمایت از بورس

تعطیلی جایگاه CNG توسط شرکت بهره بردار / بدقولی راه و شهرسازی در مورد دشت ناصر

تشریح جزییات طرح کالابرگ الکترونیک مجلس

گام بلند شرکت چادرملو برای تحقق جهش تولید

عبور خودروهای پلاک قرمز از خط قرمز خدمت!

صدور 388 مورد تأییدیه ایمنی آسانسور در لرستان

واکنش علی کریمی به برد پرسپولیس/عکس

مددجویان کهگیلویه و بویراحمد 232 میلیارد ریال تسهیلات کارگشایی دریافت کردند 

قیمت طلا، سکه و دلار امروز دوشنبه 99/07/07 + تغییرات

تامین اجتماعی مقرری بیکاری خرداد تا مرداد را پرداخت می کند

افزایش 100 درصدی پرداخت زکات در استان

مهم ترین خبر های جامعه که در 6 مهر ماه رخ داد

صدور 388 مورد تأییدیه ایمنی آسانسور در لرستان

محصول هلو با ارسال 300تن ازشوراب صغیر بزرگترین بازاچه هلو

20 میلیارد و 700 میلیون تومان زکات در لرستان جمع آوری شد

استوری علی کریمی بعد از برد پرسپولیس مقابل السد

تشکیل پرونده تخلف 6 میلیاردی برای یک واحد متخلف صنفی در بابل

آمار تولید فولاد مبارکه تا پایان شهریور ماه + جزییات

6 دلیل اصلی افت بازار سرمایه

جولان خودرو های دولتی در شهر برای کارهای شخصی!

یارانه 120 هزار تومانی به هر نفر پرداخت می شود + جزییات

تصویب لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

پژو 508 اسپرت انجینیرد، پرقدرت ترین محصول پژو جهت رقابت با بی ام و سری 3 رونمایی شد

آخرین اخبار درباره پرداخت بیمه بیکاری سه ماه خرداد تا مرداد

ببینید | پدرو؛ فرمانده جدید گله گرگ ها کیست؟

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولید کننده قطعات پلیمری در تهران

استخدام انباردار آقا در شرکت رکسان پارسیان در تهران

چرا در ایران با کار کردن نمی شود به جایی رسید؟

چرا در ایران با کار کردن نمی شود به جایی رسید؟