مطالب مرتبط:
مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
مرگ ماهانه 180 «نوجوان» به دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
مرگ تلخ نوجوان 14ساله در پارک لاله تهران+عکس
مرگ تلخ نوجوان 14 ساله در پارک لاله تهران + عکس
مرگ تلخ مهدی در پارک لاله/ مقصر مرگ کودکان و نوجوانان در بوستان های تهران کیست؟
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 06:152020-08-11پزشكي

مرگ ماهانه 180 نوجوان به دلیل خشونت/ دلیل گرایش نوجوانان به سیگار


معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در گفت وگو با ایسنا ضمن تشریح خصوصیات رفتاری و شخصیتی انسان ها در دوره نوجوانی، شایع ترین مشکلات و اختلالات روانشناختی نوجوانان را تشریح و در این راستا به والدین و مسئولان آموزش و پرورش توصیه هایی کرد.

- فریبرز درتاج با بیان اینکه دوران نوجوانی در افراد طبیعی، همزمان با ظاهر شدن صفات جنسی ثانوی در حدود 12 سالگی شروع و در حدود 19 سالگی پایان می یابد، که با محدوده سنی سازمان بهداشت جهانی (WHO) از نوجوانی متناسب است، گفت: این درحالیست که برخی متخصصان بر این باورند که دوران نوجوانی که تا به حال تصور می شد در 19 سالگی به پایان می رسد، اکنون از سنین 10 تا 24 سالگی طول می کشد و مراحل آن را شامل، نوجوانی اولیه (سنین 10 تا 13)؛ نوجوانی میانی (سنین 14 تا 17) و نوجوانیِ پایانی (18 تا 24 سالگی) تعریف کرده اند؛ آنها معتقدند تعریف سن، تعریفی اختیاری است؛ اما تعریف فعلی از نوجوانی بیش از اندازه محدود است و در عصر حاضر سنین بین 10 تا 24 سالگی، نوجوانی را بهتر تعریف می کند .

وی افزود: از نظر بسیاری از روانشناسان، سن، روش مناسبی برای تعریف دوران نوجوانی نیست، زیرا سن اغلب برای ارزیابی و مقایسه تغییرات بیولوژیکی (به عنوان مثال بلوغ)، که نسبتاً جهانی است، مناسب است و برایِ دوران نوجوانی که دوران گذار از کودکی به بزرگسالی است و محدود به تغییرات فیزیولوژیک و بدنی نیست، کاربردی ندارد.

بنابر اظهارات این روانشناس، رشد در نوجوانی در سه سطح (زیستی یا فیزیولوژیکی، روانی و اجتماعی) روی می دهد که هر سه رابطه نزدیکی با هم دارند؛ البته باید توجه داشت که تفکیک بین بلوغ (puberty) که فرآیند تغییر فیزیکی است با نوجوانی که فرآیند تغییر روانی است، اهمیت دارد و در مطلوب ترین شرایط این دو فرآیند به صورت همزمان روی می دهند، در غیر این صورت نوجوان ناگزیر به مدارا با استرس ها و مشکلات اضافی خواهد بود.

درتاج در ادامه درباره عمده ترین ویژگی ها و مشکلات نوجوانان توضیحاتی ارائه داد و بیان کرد: نوجوانی یکی از سریع ترین مراحل رشد انسان است.

بسیاری از تغییرات جسمی، جنسی، شناختی، اجتماعی و عاطفی که در این دوران اتفاق می افتد، می تواند برای نوجوانان و خانواده های آنها مشکلاتی ایجاد کند.

تقریباً همه جوامع این نظر را دارند که بین فرزند داشتن و نوجوان داشتن، تفاوت وجود دارد و چگونگی تعریف و شناخت این انتقال از کودکی به بزرگسالی، در فرهنگ های مختلف و زمان های مختلف، متفاوت است.

معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور معتقد است که نوجوانان در این مرحله از زندگی با مشکلات و دغدغه های زیادی روبه رو هستند؛ مسلماً آگاهی از آنچه در این مرحله از زندگی رخ می دهد، می تواند باعث رشد جسمی و روانی سالم نوجوان و برخورد مناسب خانواده ها شود.

مسائلی هویتی؛ مهم ترین دغدغه نوجوانان وی یکی از مهم ترین دغدغه ها و مشکلات نوجوانان را مسائل مربوط به هویت آنها عنوان کرد و گفت: براساس نظریه روانی-اجتماعی اریکسون ، زندگی انسان دارای هشت مرحله است که مرحله پنجم یعنی مرحله نوجوانی را بحران مربوط به هویت در برابر سردرگمی نقش نام گذاری کرده است.

از نظر اریکسون هنگامی که فرد در چهار مرحله زندگی از رشد سالمی برخوردار باشد، در خاتمه کودکی به احساس استمرار و ثبات نسبی شخصیت دست می یابد، ولی با آغاز مرحله پنجم یا نوجوانی، بحران های چهار مرحله قبل احیا و در نتیجه هویت فرد متزلزل می شود.

این روانشناس تاکید کرد: اما برای اینکه نوجوان بتواند هویتی سالم و انسجام یافته داشته باشد، باید عناصر مربوط به هویت های چهار مرحلهقبل را با یکدیگر ترکیب کند.

خطری که نوجوان را تهدید می کند، بحران هویت یا سردرگمی و آشفتگی نقش است، در واقع خطر شکل گیری هویت منفی، زندگی نوجوان را تهدید می کند.

اکثریت نوجوانان خود را با سوأل اساسی و مهم من کیستم؟ مواجه می بینند.

حال آنکه عمده ترین تکلیف نوجوان حل این بحران، برای رسیدن به هویتی کم و بیش باثبات و سازگاری روانی اجتماعی است.

درتاج با بیان اینکه در دوران نوجوانی به دلیل اینکه رشد با سرعت بیشتری اتفاق می افتد، تغییرات فیزیکی بدن به یکباره ایجاد می شود، ادامه داد: این تغییرات سریع فیزیکی می تواند باعث ایجاد حس کنجکاوی و اضطراب در نوجوان شود، به خصوص اگر آنها ندانند چه چیزی را باید انتظار داشته باشند یا آیا آنچه که رخ می دهد طبیعی است یا خیر؟.

رشد سریع اندام جنسی و تغییرات هورمونی باعث می شود، در این سن بسیاری از نوجوانان به روابط عاشقانه و جنسی علاقه مند و کنجکاو شوند.

آنها ممکن است هویت جنسی خود را زیر سوأل برده و کشف کنند.

شروع بلوغ می تواند زمان دشواری برای آنها باشد و در صورت عدم حمایت از همسالان، خانواده یا جامعه می تواند، این موضوع آسیب زننده باشد.

چرا نوجوانان نسبت به مسائل و اتفاقات حساس اند؟ معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین درباره دیدگاه نوجوانان و تفکراتی که نسبت به مسائل دارند نیز اینطور توضیح داد: در سنین اولیه نوجوانی، آنها دارای تفکر سیاه و سفید هستند.

از نظر آنها، همه چیز یا درست یا غلط است، یا کوچک است یا وحشتناک، بدون اینکه فضای زیادی بین این دو باشد.

در این مرحله طبیعی است که نوجوان بخواهد تفکر و توجه خود را فقط به سمت خود معطوف کند.

نوجوانان در مورد تغییرات سریع ظاهری خود آگاهی دارند و احساس می کنند که همیشه توسط دیگران مورد قضاوت قرار می گیرند و در مورد نحوه افکار و قضاوت دیگران درباره خود حساس و نگران اند، آنها تصور می کنند تفکر دیگران درباره آنها مشابه تفکری است که درباره خود دارند و به همین دلیل نوجوانان نسبت به ظاهر، نوع پوشش، رفتار اجتماعی و موفقیت ها و شکست های تحصیلی یا اجتماعی بیش از حد حساسیت پیدا می کنند.

وی ادامه داد: در این سن، نوجوانان افزایش نیاز به حریم خصوصی را احساس می کنند.

آنها ممکن است شروع به کشف راه هایی برای فاصله گرفتن از خانواده کنند.

در این فرآیند ممکن است خانواده را تحت فشار قرار دهند و اگر والدین یا سرپرستان محدودیت هایی ایجاد کنند، ممکن است به شدت واکنش نشان دهند.

بسیاری از نوجوانان در حالی که برای استقلال بیشتر تلاش می کنند با والدین خود مجادله بیشتری دارند.

بنابر اظهارات وی، نوجوانان، با توجه به تجسم آرمانی، ممکن است به این اندیشه برسند که صاحبان قدرت مثل والدین و معلمان، همانند گذشته دیگر افرادی بی نقص نیستند و با آنها وارد بحث و جدال شوند؛ در واقع دو حس استقلال طلبی و مجادله با افراد صاحب قدرت مثل والدین باعث می شود آنها وقت کمتری را با خانواده و زمان بیشتری را با دوستان و همسالان بگذرانند و ممکن است فشار همسالان در این سن به اوج خود برسد که این فشار و نیاز به مورد توجه بودن می تواند باعث شود آنها به روشی خاص رفتار یا عادات خاصی پیدا کنند، که شکستن آنها دشوار است.

این روانشناس با بیان اینکه دروغگویی یکی از مسائل متداول رفتاری نوجوانان است، خاطرنشان کرد: نوجوانان ممکن است بخواهند چیزهای جدید را امتحان کنند و خود را به خطر بیاندازند، در نتیجه رفتارهای پرخطر انجام دهند؛ این تغییرات ممکن است منجر به دروغ گفتن در آنها شود؛ آنها ممکن است برای جلوگیری از رویارویی با والدین یا از ترس از تنبیه، دروغ بگویند.

از تغییرات هورمونی تا مسائل عاطفی نوجوانان درتاج مسئله دیگر نوجوانان را مربوط به تغییرات و مشکلات عاطفی آنها دانست و افزود: هورمون ها نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر عاطفی نیز روی آنها تأثیر می گذارند.

نوجوانی سنی است که احساسات جنسی نیز ایجاد می شود و این احساسات و افکار در رابطه با جنس مخالف می تواند منجر به احساس گناه و شرم شود.

بنابراین نوسانات خلقی یکی از مشکلات رایج در بین پسران و دختران نوجوان است که می تواند به تغییرات و مشکلات رفتاری نیز منجر شود.

چرا برخی افراد از نوجوانی به سمت مصرف سیگار و مواد مخدر می روند؟ معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به اینکه نوجوانان بسیار آسیب پذیر هستند و به راحتی می توان آنها را به سمت اشتباه سوق داد، تاکید کرد: سوء مصرف مواد یکی از بزرگترین مشکلاتی است که والدین نوجوانان در سراسر جهان با آن روبرو هستند.

در واقع فشار همسالان یکی از عوامل مهمی است که باعث می شود نوجوانان به سمت مصرف مواد مخدر و نوشیدن مشروبات الکلی و .

بروند.

سه ویژگی تمایل به ریسک کردن، عزت نفس ضعیف و نیاز به آرامش، نوجوانان را بیشتر ترغیب می کند که حتی قبل از سن قانونی، سیگار کشیدن یا نوشیدن مشروبات الکلی را امتحان کنند؛ آنچه ممکن است به عنوان هیجان شروع و در صورت عدم کنترل به عادت یا اعتیاد تبدیل شود.

وی در ادامه به تشریح خصوصیات رفتاری نوجوانان به تفکیک جنسیت پرداخت و افزود: پرخاشگری و خشونت به ویژه در پسران نوجوان نگران کننده است؛ پسران نوجوان با شروع رشد عضلات، رشد قد و صدای بم و مردانه و افزایش ترشح هورمون تِستوستِرون، بیشتر از دختران در مدرسه یا منزل به سمت درگیری های جسمی و فیزیکی (دعوا) می روند.

این سن برای آنها زمان شروع قُلدری، خرابکاری و پرخاشگری است.

این نکته حائز اهمیت است که حتی در جوامع امروزی این اعمال خشونت آمیز می تواند منجر به عواقب جدی از جمله مرگ شود.

وقوع 180 مرگ و میر در ماه میان نوجوانان به دلیل خشونت به گفته وی و براساس گزارش WHO، خشونت بین فردی باعث شده، هر ماهه حدود 180 مرگ و میر بین نوجوانان در سراسر جهان رخ دهد؛ دختران نوجوان نیز به احتمال زیاد قربانی و یا ابزاری برای اعمال این خشونت یا پرخاشگری خواهند شد.

از اعتیاد به فضای مجازی تا شیفتگی نسبت به لایک های کاربران درتاج همچنین مشکل استفاده بیش از حد از فضای مجازی و اینترنت را از دیگر مشکلات مهم نوجوانان تلقی کرد که البته بعد از شیوع ویروس کرونا نیز این مشکل به مسئله جدی تری تبدیل شده و از طرف خانواده ها قابل لمس تر شده است.

نوجوانانی که به اینترنت معتاد هستند، دوستان کمتری دارند و زندگی اجتماعی محدودتری را تجربه می کنند.

آنها زندگی انفرادی را پشت سر می گذارند و ساعتها با اینترنت و فضای مجازی خوشحال اند، این درحالیست که اعتیاد به فضای مجازی فعالیت های بدنی آنها را کاهش و منجر به سبک زندگی ناسالم و بی تحرکی می شود و بر عملکرد تحصیلی نیز تأثیر منفی می گذارد.

معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور تاکید کرد: در این میان کمیسیون امور کودکان و نوجوانان انگلستان اعلام کرده تعداد زیادی از دانش آموزان در این مقطع سنی به دلیل اضطراب و تزلزل هویت، به شدت شیفته لایک ها و نظرات تأییدکننده کاربران فضای مجازی هستند و آن را نوعی تأیید اجتماعی می دانند، پیامد بسیار نامطلوبِ این مشکل این است که ناگهان شبکه های اجتماعی و فضای مجازی از زندگی واقعی و اجتماعی برایشان مهم تر می شود و در نبود یا عدم دسترسی به اینترنت به شدت نگران و مضطرب خواهند شد و احساس می کنند نمی توانند رابطه شان را با شبکه های اجتماعی قطع کنند، زیرا به اعتماد به نفس آنها ضربه می زند.

از هر 10 نوجوان یک نفر با مشکل رفتاری روبرو است این روانشناس در ادامه به تشریح شایع ترین مشکلات روانشناختی در این گروه سنی پرداخت و افزود: براساس اعلام سازمان های مربوط به بهداشت روانی به ازای هر پنج نوجوان بالغ یک اختلال روانشناختی قابل تشخیص است.

همچنین براساس آمار جهانی، از هر 10 (20 درصد) نوجوان حداقل یکی از آنها با یک مشکل رفتاری روبرو است.

نیمی از اختلالات روانی قبل از سن 14 سالگی شروع می شود و حدود 75 درصد از اختلالات روانشناختی که در بزرگسالان وجود دارد، از سن 14 سالگی شروع می شود.

بنابر اظهارات درتاج و براساس مطالعات انجام شده در کانادا و ایالات متحده، سلامت روان بین نوجوانان مسئله ای جدی در بهداشت عمومی و روانی است.

عدم توجه به بهزیستی روانی نوجوانان در این مرحله مهم اجتماعی شدن، ممکن است منجر به عواقب جبران ناپذیری در سلامت روان شود که شاید طی زندگی باقی بماند و از ظرفیت بهره وری اقتصادی-اجتماعی جوامع بکاهد.

خودکشی و افسردگی؛ شایع ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی وی با بیان اینکه افسردگی، اضطراب، استرس و اختلال خوردن از شایع ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی است، گفت: گزارشی از انجمن روانشناسی آمریکا نشان داده است که 91 درصد از نسل نوجوان علائم جسمی یا عاطفی استرس یا اضطراب و افسردگی را تجربه کرده اند.

خودکشی نیز در بین نوجوانان شایع است، اما افکار مربوط به خودکشی (موسوم به ایده خودکشی) رایج تر است که نیاز به ارزیابی فوری سلامت روان دارد.

اضطراب نیز اغلب خود را به صورت اختلالات خلقی و اختلالات رفتاری مختل کننده و علائم جسمانی مانند خستگی یا خستگی مزمن، سرگیجه، سردرد و درد شکم یا قفسه سینه نشان می دهد.

معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور همچنین درباره نقش مدارس و خانواده در کاهش مشکلات نوجوانان معتقد است: نوجوانی عمدتاً تحت تأثیر محیط خانه و مدرسه است.

مدارس نقش مهمی در رشد روانی و اجتماعی نوجوانان دارند، نقش مدارس و آموزش و پرورش در تشدید و یا درمان مشکلات نوجوانان برجسته است تا جایی که روانشناسان از نقش مدرسه در ایجاد احساس موفقیت فرد در زندگی و از وجود مهر و محبت در مدرسه به عنوان عاملی برای کمک به سلامت روان آن ها صحبت می کنند، که البته چنین چیزی هم به رویکرد مسئولان مدرسه و در پی آن معلمان بستگی دارد.

وی ادامه داد: اگر مدرسه تنها به محتوای کتاب و انتقال دانش بها دهد، دانش آموز در مدرسه نحوه سازگاری و ابراز احساسات را فرا نمی گیرد.

نقش مدرسه به حدی تعیین کننده است که نوجوان صرف نظر از زندگی خانوادگی اش در صورتی که در مدرسه احساس موفقیت، هویت و دوست داشته شدن کند، می تواند تبدیل به فردی موفق در زندگی شود.

این درحالیست که متأسفانه آموزش و پرورش نقش خود را تنها در موفق شدن نوجوان در تحصیل و یاد گرفتن محتوای کتاب درسی منحصر می کند و در نتیجه اگر نوجوانی در تحصیل احساس ناتوانی کند صدمات جبران ناپذیری می خورد.

در حالی که مدارس می توانند به هر نوجوانی امکان استفاده منطقی از توانایی هایش و نیل به موفقیت را بدهند.

درتاج همچنین به والدین توصیه کرد که ویژگی های این دوران را در نوجوان خود کاملاً طبیعی بدانند و بدانند که این دوران نیز مرحله ای از رشد و تکامل است.

والدین وظیفه دارند هرچه بیشتر با نوجوان خود ارتباط داشته باشند.

یکی از مؤلفه های مهم برقراری ارتباط با نوجوانان، کمک به آنها برای درک آنچه در پیش رو وجود دارد، است.

همچنین توضیح چگونگی تغییرات سریع بدن به آنها کمک می کند که در مواجه با این تغییرات کمتر غافلگیر شوند و اضطرابشان کاهش یابد.

فراتر از تغییرات جسمی، والدین می توانند مکالمه ای راجع به تغییرات اجتماعی و سبک زندگی که در نوجوانی ایجاد می شود، داشته باشند.

البته صحبت صریح با نوجوانان درباره تغییراتی که آنها تجربه می کنند، می تواند برای هر والدینی چالش باشد، به خصوص با توجه به تغییر روابط والدین و فرزند در این دوران، بنابراین برای شروع به صحبت باید از گوش دادن، شروع کرد.

17302
کلید واژه ها: نوجوان - نوجوانی - سازمان نظام روانشناسی و مشاوره - سالگی - سازمان نظام روانشناسی - سازمان بهداشت جهانی - نوجوانان - پایان - حدود - سازمان - آموزش و پرورش - بهداشت جهانی - فریبرز درتاج - دوران - روانشناختی - روانشناسی - اختلالات - انسان ها - مسئولان - متخصصان - گفت وگو - متناسب - پژوهشی - مشکلات - والدین - مشاوره - بهداشت - جهانی - توصیه - گرایش

آخرین اخبار سرویس:
هر دو ساعت و نیم یک نفر در کرمانشاه با کرونا می میرد

اعضای بدن جوان قمی اهدا شد

50 سالگی؛ میانگین سن ابتلا به بیماری های قلب و عروق

بهترین زمان برای نوشیدن چای سبز

طرز تهیه خورش خوشمزه غوره مسما با مرغ و بادمجان

10 خوردنی پردردسر برای کبد

رتبه اول سرطان پستان در مرگ و میر زنان/ آغاز پویش سراسری «پارسا»

چرا برخی سلبریتی ها به تغییرجنسیت فکر می کنند؟ | ماجرای پدر و مادری که هر دو تغییر جنسیت دادند | بشریت به دنبال یک جایِ پایِ سفت

چرا دچار سندروم روده تحریک پذیر می شویم؟

متولدین این فصل بیشتر عمر می کنند

مردانی: تختی برای بیماران کرونایی باقی نمانده

زمان طلایی برای نوشیدن چای سبز

مراجعه نکردن بیماران قلبی کشنده تر از کرونا

واکسن کرونای شرکت مدرنا نشانه های بهبودی در بیماران سالمند ایجاد کرده است

توصیه های تغذیه ای برای بهبودیافتگانِ کووید 19

کرونا باعث کاهش 15تا 35 درصدی مصرف اقلام غذایی خانوار ها شده است

فشار خون و دیابت مهمترین فاکتورهای بیماری قلبی در یزد است

با مزایا و مضرات چای سبز آشنا شوید/ بهترین زمان نوشیدن

کرونایی شدن 57 معلم در سیستان و بلوچستان

کاهش قدرت سرایت ویروس کرونا در استان های کمتر مسافرخیز

فشار خون خود را با مصرف این دانه های ریز کنترل کنید

پدران نیز افسردگی بعد از تولد فرزند را تجربه می کنند

دانستن این راز مهم شما را به خواب عمیق می برد

هشدار نسبت به واکسنهای تقلبی

استخدام صندوقدار آقا جهت فروشندگی مواد غذایی در قم

فشارخون نرمال چند است؟

50 سالگی؛ میانگین سن ابتلا به بیماری های قلب و عروق

اثرانگشت هایی غیرقابل جعل با اسکن سیاهرگ ها!

کرونا 26 هزار باشگاه ورزشی بخش خصوصی کشور را تعطیل کرد

کرونا تهران را تعطیل می کند؟

اعضای بدن جوان 34 ساله قمی اهدا شد

بررسی بیماری التهابی روده با کمک یک ابزار پوشیدنی

حذف دفترچه کاغذی بیمه سلامت در کردستان

زبان اشاره هم «لهجه» دارد/ناشنوایان در مورد ایجاد «زبان اشاره ایرانی» نظر دهند

مرحله دوم مسابقه کـرونـا ویـروس برگزار شد

اولین پریود؛ هر آنچه که دختران باید بدانند

واکسن آنفلوآنزا به 80 هزار راننده تاکسی اختصاص می یابد؟

تحقیقات کرونا در ایران با فقر حمایت مواجه است

واکسن آنفلوآنزا جدیدترین گروگان تحریم ها

برای گسترش گردشگری پزشکی کدام قوانین باید تغییر کند؟

قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 135 نفر رسید

کرونایی های بهبودیافته دیگر مبتلا نمی شوند

کم خوابی توانایی حس مثبت نگری را کاهش می دهد

فشارخون ایده آل چند است؟

بیماری های قلبی وعروقی نخستین عامل مرگ و میر در استان اردبیل

اولین مرحله ورود واکسن آنفولانزا به استان

واکسن آنفلوآنزا به رانندگان تاکسی اختصاص می یابد؟

کرونا و کوتاهی قد کودکان چه رابطه ای باهم دارند؟

کارهای مضر برای بدن که نمی دانید!

واکسن آنفلوانزا در اولین مرحله به گروه های آسیب پذیر تعلق می گیرد

برای تهیه واکسن آنفلوآنزا به مراکز بهداشتی و داروخانه ها مراجعه نکنید

بهترین زمان نوشیدن چای سبز چه موقع است؟

در هیاهوی کرونا از علائم سکته قلبی غافل نشوید

75 درصد اینها هم می توانستند بشنوند اگر...

اولین مرحله توزیع واکسن آنفلوانزا به گروه های آسیب پذیر تزریق می شود

اولین پریود؛ هر آنچه را که دختران باید بدانند

بهره کشی از کودکان در اینستاگرام/ فرزندم تو وقتی جذابی که لایک می شوی!

بیماری های قلبی نخستین عامل مرگ و میر در استان اردبیل

تهیه اثرانگشت غیرقابل جعل با اسکن سیاهرگ ها

توزیع واکسن آنفلوآنزا در سیستان و بلوچستان آغاز شد

تفاوت های تولید واکسن «کرونا» و «آنفولانزا»

تشریح آخرین وضعیت توزیع واکسن آنفولانزا در هرمزگان

خواص درمانی مویز

افزایش دو برابری میزان شیوع کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند

فروش آب مقطر به جای واکسن آنفلوآنزا | چرا این واکسن در داروخانه ها توزیع نمی شود؟

املت کالباس؛ صبحانه فوری و پر کالری

تحقیقات کرونا در ایران با فقر حمایت مواجه است

فیلم| دستگیری دلالان و سوداگران واکسن های کرونا

برای تهیه واکسن آنفلوآنزا به داروخانه ها مراجعه نکنید

ناقوس مرگ در کرمانشاه به صدا درآمد/ هر دو ساعت و نیم؛ یک کرمانشاهی در دام مرگ کرونایی

توزیع واکسن آنفولانزا برای گروههای پرخطر در سیستان و بلوچستان

پرخوری عصبی و مشکلاتی که به دنبال دارد

پرخوابی؛ از دلایل تا پیشگیری

اولین مرحله توزیع واکسن آنفلوانزا شامل کدام گروه هاست

هشدار وزارت بهداشت درباره عوارض روانی کرونا/ در سال های آینده بروز خواهد کرد

کرونا 26 هزار باشگاه ورزشی بخش خصوصی کشور را تعطیل کرد

سومین شماره نشریه دانشجویی «ضربان» منتشر شد

چندزبانه ها به چه زبانی می اندیشند؟

شهردار اصفهان به کرونا متبلا شد

شیوع کرونا در آذربایجان شرقی به نقطه بحران رسید

آزمون نیروهای شرکتی بیمارستان شهید جلیل یاسوج برگزار می شود

رعایت مسائل بهداشتی درمراکز ورزشی قم به مستمر نظارت می شود

ارائه تسهیلات ویژه به دستیاران پزشکی کشور

اولین مرحله توزیع واکسن آنفلوانزا شامل کدام گروه هاست

اولین مرحله توزیع واکسن آنفلوانزا شامل کدام گروه هاست

زانودرد ناگهانی و دانستنی هایی درباره آن

گروه های دریافت کننده مرحله نخست واکسن آنفولانزا مشخص شد

هشدار، فعلا دور دندانپزشکی را خط بکشید

سومین شماره نشریه دانشجویی «ضربان» منتشر شد

همه افراد نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند

50 درصد آزمایش های کرونا در لرستان مثبت است

پرخوابی؛ از دلایل تا پیشگیری

قدرت سرایت ویروس کرونا افزایش یافته است

واکسن آنفلوآنزا به 80 هزار راننده تاکسی اختصاص می یابد؟

شیخی: اساتید دانشگاه از دخالت مسئولان در کار ستادهای مقابله با کرونا گله دارند

آشپزی در چند دقیقه؛ سوفله شکلات فوری

اولین مرحله توزیع واکسن آنفلوانزا شامل کدام گروه ها می شود

آیا مشکلات سلامت با کمبود خواب مرتبط است؟

توزیع واکسن آنفلوآنزا بر اساس اولویت ها در سیستان و بلوچستان

لزوم راه اندازی مراکز مراقبت از سالمند در اردستان 

مرگ ماهانه 180 نوجوان به دلیل خشونت/ دلیل گرایش نوجوانان به سیگار

مرگ ماهانه 180 نوجوان به دلیل خشونت/ دلیل گرایش نوجوانان به سیگار