مطالب مرتبط:
ورودی گالری برای هنرمندان نداریم/ کرونا بیش از اقتصاد بر تعداد مخاطبان تاثیر گذاشته است
غربالگری بیش از 92 درصد نوزادان در بحران کرونا
بیل گیتس: هیچ کشوری مثل آمریکا در بحران کرونا احمقانه عمل نکرد
تاثیر کرونا بر وضعیت مردم آمریکا؛«آمریکا ممکن است با بحران شدید مسکن مواجه شود»
سندرز: کرونا واقعیت های زشت اقتصاد آمریکا را نمایان کرد
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 05:402020-08-11پزشكي

کرونا؛ پدیده بحران زا در اقتصاد


ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه کرونا در حوزه اقتصاد پدیده ای بحران زا تلقی می شود، گفت: شیوع بیماری کرونا علاوه بر مسائلی که در حوزه سلامت ایجاد کرده، - تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه کرونا در حوزه اقتصاد پدیده ای بحران زا تلقی می شود، گفت: شیوع بیماری کرونا علاوه بر مسائلی که در حوزه سلامت ایجاد کرده، پیامدهای اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشته و کشورها را در همه ابعاد درگیر خود کرده است.

ویروس نام آشنای کرونا سلامت و اقتصاد دو بعد مهم زندگی انسان ها را دچار آسیب های بسیار کرده و خسارت هایی به مشاغل مختلف به خصوص مشاغل خدماتی مثل رستوران داری و هتل داری وارد کرده است.

حالا پنج ماهی از آشنایی ما با این ویروس می گذرد اما هنوز ترس و اضطراب صاحبان مشاغل از همه گیری این ویروس کاسته نشده است زیرا شیوع آن ارتباط مستقیمی با حوزه اقتصاد دارد.

محمد صیادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا درباره تاثیرات اقتصادی کرونا گفت: اپیدمی یا همه گیری کرونا چند ماهی است که اقتصاد جهانی و ایران را درگیر خود کرده و یکی از بی سابقه ترین شوک ها را به اقتصاد جهان وارد کرده است.

این همه گیری علاوه بر پیامد بهداشتی که بیش از پنج میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده، موضوعات اقتصادی آن نیز قابل ملاحظه است.

وی ادامه داد: بیشتر دولت ها در کشورهای مختلف دنیا بین دوراهی حفظ سلامت جامعه و بازگشایی کسب و کارها برای جلوگیری از رکود اقتصادی مواجه شده اند و به دنبال این هستند که دریابند تا چه سطحی از کرونا می تواند در جامعه و کسب و کار دخیل باشد.

صیادی عنوان کرد: استان تهران با توجه به اینکه 24 درصد تولید ناخالص کشور را به خود اختصاص داده است و سهم بسیار بزرگی در اقتصاد کشور دارد، بیشتر کسب و کارهایی این استان تحت تاثیر همه گیری کرونا قرار گرفته است.

زمانی که آمار بخش های مختلفی که سهم ارزش افزوده بیشتری در تولید ناخالص داخلی استان تهران دارد، بررسی می کنیم، متوجه می شویم که بخش خدمات حدود 78 درصد از کل GDP را که در استان تهران تولید می شود، به خود اختصاص داده است.

وی تصریح کرد: بیشترین تاثیرگذاری ویروس کرونا نیز بر بخش خدمات است که بخش خدمات نیز طیف هتل داری، موسسات پولی و بانکی، مستقلات و مشاغل مرتبط و خدمات عمومی و اجتماعی و خانگی را شامل می شود.

بنابراین استان تهران بیشترین تاثیر را از خدمات به خود اختصاص داده است و بخش عمده تولید ناخالص کشور در این استان اتفاق می افتد.

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی همچنین با اشاره به تاثیر کرونا بر اقتصاد ملی گفت: می توان موارد فوق در مورد استان تهران را به کل کشور نیز نسبت داد.

در سطح ملی بیشترین تاثیر را بخش خدمات از ویروس کرونا داشته است.

صیادی ادامه داد: همچنین در سطح ملی بودجه دولت نیز مساله ساز است.

ویروس کرونا بر کاهش درآمدهای نفتی، کاهش درآمدهای مالیاتی و افزایش مخارج بهداشت و درمان دولت تاثیر گذاشته است.

وی تصریح کرد: کاهش تقاضای جهانی نفت باعث افت شدید فروش کشورهای نفتی شده است.

با کاهش کسب و کارها درآمدهای پیش بینی شده مالیاتی دولت نیز بسیار کاهش پیدا کرده است که مجموع آنها باعث می شود که فشار هزینه ها و کاهش درآمدها کسری بودجه دولت را تشدید کند و به عنوان چالش عمده دولت خود را نمایان کرده است.

بنابراین اقتصاد کشور از جنبه عرضه کل (تولیدات) و تقاضای کل تحت تاثیر قرار گرفته است و با کاهش قدرت خریدی که اتفاق افتاده است فروش کالاها و خدمات نیز پایین آمده در نتیجه اقتصاد دچار رکود شده است.

پایش جامعه برای جلوگیری از موج های بعدی کرونا وی درباره پایدار بودن تغییرات اقتصادی کرونا در زمان پساکرونا گفت: اثرگذاری ویروس کرونا به میزان قابل توجهی به نحوه برخورد یا کنترل ویروس باز می گردد و اینکه تا چه اندازه می توانیم جلوی شیوع ویروس را بگیریم در پایدار بودن پیامدهای ویروس تاثیر می گذارد.

بنابراین به نظر می رسد رعایت پروتکل های بهداشتی، رعایت فاصله اجتماعی و نمونه گیری تصادفی افراد جامعه و غربالگری لازم است و همچنین باید فعالیت برخی مشاغل محدودتر شود.

راه اندازی مشاغل یک خطر نهفته دارد که این خطر شیوع گسترده ویروس در موج های بعدی است؛ بنابراین باید جامعه مرتب رصد و پایش شود تا در صورتی که میزان افراد مبتلا افزایش یافتند، فعالیت مشاغل مورد بازنگری قرار گیرد.

صیادی در پاسخ به این سوال که آیا کرونا در حوزه اقتصاد پدیده ای بحران زا تلقی می شود، گفت: قطعا همینطور است، ویروس کرونا علاوه بر مسائلی که در حوزه سلامت ایجاد کرده، تهدید جهانی بر سلامت آحاد مردم است، پیامدهای اقتصادی و اجتماعی به دنبال داشته و کشورها را در همه ابعاد درگیر خود کرده است که یکی از مهمترین آنها کاهش کسب و کارهای اقتصادی، کاهش صادرات و واردات کالا و خدمات و در ایران کاهش صادرات نفتی و در مرحله بعدی کاهش صادرات پتروشیمی است.

بنابراین از جهات مختلف این ویروس کشور را تحت تاثیر قرار داده است لذا پدیده بحران زا است که نحوه واکنش سیاست مداران و متولیان امر به کنترل آن و کاهش آسیب ها می تواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

پیشنهادات اقتصادی برای زیست در شرایط کرونا عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی با اشاره به پیشنهادات لازم در حوزه اقتصادی با فرض طولانی تر شدن کرونا گفت: رفتار ویروس کرونا بسیار ناشناخته است و بسیاری از پیش بینی های سازمان بهداشت جهانی شروع موج دوم و سوم را بسیار محتمل می دانند لذا به نظر می رسد باید یک هم زیستی با این ویروس با کمترین آسیب به ویژه در حوزه اقتصاد انجام شود.

صیادی ادامه داد: نیاز است فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات و آی تی گسترش پیدا کند و به سمت مشاغلی که نیاز به حضور فیزیکی در محل کار ندارد، برویم تا آسیب ها کمتر شود که یکی از آنها استفاده حداکثری از حوزه آی تی است تا کاهش رفت و آمدها صورت گیرد.

همچنین توسعه زیرساخت های آی تی مساله طولانی مدت است و به راحتی امکان پذیر نیست اما می توانیم از ظرفیت حداکثری که موجود است، استفاده کرد.

وی افزود: رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی باید در محل کار صورت گیرد و همچنین مانیتورینگ افراد از طریق نمونه گیری تصادفی اتفاق بیفتد تا درصد شیوع مراجعه به بیمارستان کاهش پیدا کند و آسیب های ناشی از شیوع گسترده را کمتر کند.

آسیب های اقتصادی کرونا به راحتی ترمیم نمی شود عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در خصوص تفاوت ایران پیش و پس از کرونا تصریح کرد: تحقیقی در دانشکده اقتصاد ال اس ای انجام شده بود که نشان می داد تقاضای جهانی در تهیه کالا و دریافت خدمات حتی بعد از کنترل همه گیری کرونا به حالت اول باز نخواهد گشت و در واقع این مساله نشان می دهد که ویروس کرونا اثرگذاری بسیار زیادی داشته است و به راحتی ترمیم نمی شود.

صیادی اضافه کرد: بسیاری از موارد زمان بر خواهد بود تا به حالت نرمال بازگردد ضمن اینکه تضمینی برای اینکه موج های دوم و سوم این بیماری را شاهد نباشیم، وجود ندارد لذا هم زیستی همراه با کاهش آسیب های بیماری باید بسیار دقیق دنبال شود.

وی همچنین اظهار داشت: خبرهای ضد و نقیضی در مورد کشف یا تولید واکسن کرونا منتشر می شود.

بنابراین اگر واکسن موثری برای بیماری تولید شود، قاعدتا برگشت اقتصاد از دوران کرونا به پساکرونا را بسیار تسریع می کند که این به میزان بسیار زیادی وابسته به تولید و کشف واکسن موثر بر کرونا است.

به نظر می رسد تا چند ماه آینده وضعیت کسب و کارهایمان به صورت حال حاضر و توام با موضوع کرونا است و نمی توانیم خیلی به توسعه فعالیت ها در جهان و ایران خوشبین باشیم.

هرچند که یک مقدار اثرات اولیه برخورد ویروس کرونا با کسب و کارهای اقتصادی کاهش پیدا کرده است اما گذر از آن به نظر می رسد حداکثر تا 6 ماه آینده امکان پذیر نباشد.

صیادی معتقد است: جهان پس از کرونا جهانی است که یک سطح بالاتر از مراقبت های بهداشتی را خواهد دید که آثار مثبت نیز می تواند داشته باشد و افراد متفاوت تر از پیش از کرونا زندگی می کنند اما از نظر اقتصادی که مهمتر نیز است، رکودهای مهم اقتصادی را داشته ایم مثلا رکود سال 1933 و پس از آن سال 2007 و 2008 که این رکودها پس از رفع مشکلات سپری می شوند و قاعدتا اقتصادها بازمی گردد و تعادل های جدیدی در اقتصاد اتفاق می افتد و دنیا درس هایی از پدیده ای که اتفاق افتاده می آموزد؛ بنابراین نوع رفتارها و عملکردها می تواند متفاوت باشد.

در واقع در دوره ای که هستیم که ویروس کرونا یک شوک عرضه و شوک تقاضا محسوب می شود و مطمئنا رفتارهای متفاوتی را در دوران پساکرونا به دنبال خواهد داشت.

کسب و کارهایی که نیازمند حمایت هستند عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی درباره زیست بهتر در شرایط کرونا گفت: حمایت از اقشار ضعیف که قدرت خرید پایین تری داشته اند و حالا تحت تاثیر کرونا دچار مشکلات عدیده معیشتی شده اند، در اولویت حمایت قرار دارد.

وی ادامه داد: در خصوص مشاغل خورد و کسب و کارهای کوچک هم باید در مورد بیمه ها و مالیاتی که از آنها گرفته می شود، به آنها فرصت داده شود.

اینها مواردی است که کمک می کند بخشی از قدرت خرید جامعه ترمیم شود و سطحی از مشاغل که بیشترین آسیب را دیده اند تا حدودی حمایت و ترمیم شوند.

این حمایت های می تواند در سطح پرداخت بیمه، میزان مالیات و استمهال در وام هایی که از سیستم بانکی گرفته اند، باشد و در نهایت می تواند میزان اثرگذاری ویروس کرونا در بخش های مختلف به ویژه بخش های بیشتر آسیب دیده را کمتر کند تا بتوانیم این دوره را با آسیب کمتری به پایان برسانیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - حوزه اقتصاد - کرونا - دانشگاه خوارزمی - عضو هیات علمی - حوزه - حوزه سلامت - هیات علمی - پدیده - ویروس - بحران - سلامت - عضو هیات - مشاغل - دانشگاه - خوارزمی - شیوع - صاحبان مشاغل - هیات - بیان - علمی - داری - هتل داری - همه گیری - انسان ها - رستوران - اجتماعی - اقتصادی - خدماتی - کشورها

آخرین اخبار سرویس:
خراسان شمالی وارد پیک سوم کرونا نشده است

طرز تهیه مرغ ترش مازندرانی؛ اصیل مازندرانی

وزارت بهداشت: دانش آموزان ناقلین خوبی برای کرونا هستند/ 158 شهر کشور در شرایط قرمز کرونا

ابداع افشانه بینی؛ عفونت کرونا متوقف می شود

آغاز اعمال محدودیت های برای مقابله با شیوع کووید 19 در استان اصفهان

برخی مراکز عمومی در کردستان 2 هفته تعطیل شد

درمان سرماخوردگی در خانه

ضرورت اخذ تصمیمات مقطعی در مقابله با کرونا / دانش آموزان مهم ترین حلقه انتقال هستند

بستری 445 بیمار کرونایی در بیمارستان های مازندران

پرحرفی کودکان نشانه چیست؟

دانش آموزان ناقلین خوبی برای کرونا هستند/158 شهر کشور در شرایط قرمز کرونا

نوجوانان و جوانان بیشتر گروه سنی مبتلا به کرونا

علت عجیب و شایع برای کمردرد که باورتان نمی شود

مولفه ای مهم در تشخیص و درمان عارضه های شنوایی

خواص و مضرات پنیر که قبل مصرف آن بهتر است بدانید

رابطه سوء تغذیه با کمر درد

17 هزار واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر در نظر گرفته شده است

در این شرایط اصلا ماکارونی نخورید

کاهش توجه ها به رعایت دستورات بهداشتی

موج سوم کرونا و کادر درمان از نفس افتاده

17 هزار واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر در نظر گرفته شده است

غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب

رابطه سوء تغذیه با کمر درد

حدود 9.28 درصد از جمعیت کشور سالمند هستند

نجات جان بیماران کووید 19 از حمله قلبی دشوار است

تلخ ترین روز کرونایی پایتخت

نوجوانان وجوانان بیشتر گروه سنی مبتلایان به کرونا

افزایش تماس ها مهمترین عامل شیوع شتابان ویروس کرونا

از رابطه سوء تغذیه با کمردرد چه می دانیم؟

ابداع افشانه بینی که عفونت کووید-19 را متوقف می کند

اگر به سن 40 سال رسیده اید این مواد غذایی را حتما بخورید

پاپوشی که حافظ سلامت ایلامی ها شد/ نگاهی به یکی از صنایع دستی بارز ایلام

4 فایده بی نظیر سیر برای سلامتی

اگر پوستتان به این رنگ درآمد سکته قلبی در چند قدمی شماست

تغذیه زودهنگام نوزاد با گلوتن از بروز آلرژی پیشگیری می کند

غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب

کوهنوردی با خانواده کوهنورد/فیلم

تأثیر آنتی بیوتیک ها بر خطر ابتلا به بیماری التهابی روده

20 هزار واحد واکسن آنفلوآنزا سهم اردبیل در مرحله اول

نظارت های کرونایی دستگاه ها بر زیرمجموعه مناسب نیست/تصمیمات جدی تر اخذ می شود

کودکی که چهار سال غذا نخورد

انتقال بیمار کرونایی با وانت در اصفهان شایعه است

وضعیت 11 کرونایی در هرمزگان وخیم است

ارتباط میزان کم زینک با افزایش خطر مرگ کرونایی

استخدام نیروی آقا آشنا به امور تاسیسات و برق و مکانیک در کرج

تاثیر زینک بر نرخ مرگ و میر کرونایی

ارتباط دیابت بارداری و خطرات قلبی طولانی مدت برای کودک

ارتباط میزان کم زینک با افزایش خطر مرگ کرونایی

تغذیه زودهنگام نوزاد با گلوتن از بروز آلرژی پیشگیری می کند

ارتباط دیابت بارداری و خطرات قلبی طولانی مدت برای کودک

نجات جان بیماران کووید 19 از حمله قلبی دشوار است

محدودیت های کرونایی چهارمحال وبختیاری اعلام شد

کدام مادران در لیست بارداری های پرخطر قرار می گیرند

ضرورت شکستن چرخه انتقال ویروس کرونا با تصمیمات مقطعی

واکسن آنفلوانزا طبق دستورالعمل وزارت بهداشت در زنجان توزیع می شود

سه هزار نفر از کارمندان ایلامی به کرونا مبتلا شدند

دولت انگلستان هشدار داد: شیوع کرونا از کنترل خارج شده است/ این بیماری همه جا در حال شیوع است

اهمیت مراجعه افرادی که بیماری مزمن دارند در زمان شیوع کرونا/ 44 درصد مرگ ها به دلیل بیماری های قلبی است

غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب را بشناسید

شکستن چرخه انتقال ویروس کرونا با تصمیمات مقطعی

بیماری های قلبی و عروقی مهم ترین علت مرگ در جهان

غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب

واکسن آنفلوانزا در زنجان طبق دستورالعمل وزارت بهداشت توزیع می شود

فشار خون خود را با این دانه های ریز کنترل کنید

روز جهانی قلب؛ تازه ترین های پزشکی درباره بیماری های قلب و عروق

تریمیپرامین؛ موارد مصرف، عوارض جانبی

غذاهای مفید و مضر برای سلامت قلب

استخدام بازاریاب با حقوق و مزایا در بنیان بهداشت آلفا در تهران

ببینید | وضع تهران اصلاً خوب نیست

کمبود ویتامین دی موجب چاقی می شود

استخدام دکتر دندانپزشک در یک کلینیک معتبر در تهران

ابتلای 72 معلم و دانش آموز به کرونا

راه و روش لاغری با گردو مثل آب خوردن

جوابیه مدیر بنیاد قرآن همدان در مورد عدم پیگیری اجرای طرح «شفاءالقرآن»

کشمش، یاغوت خشک سلامتی

علائم کرونا در سالمندان متفاوت است

ویزیت رایگان بیماران درخیریه زنده یاداحمدرضایی

علت های خونریزی در گلو چیست + درمان

استخدام کارمند خانم با مزایا در شرکت خانه نگاه چشم در تهران

روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک

کدام قرص ها برای سردردهای سینوسی مفید است ؟

روشی برای پیشگیری از ابتلای نوزادان به سلیاک

تفاوت های بین کووید 19 و حساسیت فصلی+عکس

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از 34 میلیون نفر فراتر رفت

کودکی که چهار سال غذا نخورد

استخدام کارگر ساده انبار با حقوق ثابت و بیمه در حکیمیه تهران

راه های محافطت از کودکان در برابر کووید19

اشتباهات ناسالم صبحانه با اثراتی ماندگار در طول روز

زندگی در کرونا

جهش پاییزی سخت کرونا

راه های محافطت از کودکان در برابر کووید19

شمار مبتلایان به کرونا در جهان از 34 میلیون نفر فراتر رفت

ترفند هایی برای ظرف شستن

توزیع و تزریق واکسن آنفلوانزا در زنجان

استرس و 6 تکنیک تنفس برای مقابله با آن

زندگی در کرونا

احتمال سرایت و قدرت کرونا بیشتر شده است

ارتباط BMI بدن با افزایش مرگ و میر در کرونا

1000 بازدید از مدارس رفسنجان و انار انجام شد

چند نکته که بهبودیافتگان کرونا باید در مورد اهدای پلاسما بدانند

کرونا؛ پدیده بحران زا در اقتصاد

کرونا؛ پدیده بحران زا در اقتصاد