مطالب مرتبط:
ویژگی های کتاب خبرنگار حرفه ای چیست؟ مصاحبه ای در حال فرار
عرضه اولیه هفته بعد چیست؟
داستان عید غدیر چیست؟ + شرح کامل واقعه
شغل دوم فاطمه گودرزی چیست؟+عکس
آخرین خبرها از سها رضانژاد/ماجرای لباس های سها چیست ؟
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 مرداد 1399 ساعت 09:152020-08-08سياسي

ویژگی های مدارس با نماد صالح چیست؟


- "، از مجموع شهدای دفاع مقدس، 36 هزار شهید، دانش آموز بودند که از میان میز و نیمکت های مدارس به مناطق عملیاتی رفتند و با دفاع از میهن، افتخار و استقلال را به ارمغان آوردند.

اما مدارس شاهد در سال 1365 با دستور امام خمینی (ره) به رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ایجاد شد.

در ابتدای تأسیس این مدارس فرزندان شهدا، معلولان و اسرا به ترتیب در الویت ثبت نام قرار داشتند اما پس از گذشت یک دهه از عمر این مدارس، نوادگان، برادران، خواهران فرزندان شاهد و ایثارگر و رزمنده نیز امکان تحصیل در این مدارس را پیدا کردند.

بر اساس شیوه نامه مدارس شاهد موظف هستند 25 درصد از ظرفیت خود را به طرح شاهد، 50 درصد را به گروه های ایثارگری و 25 درصد را نیز به سایر گروه ها اختصاص دهند.

در سال 97 استاندارد سازی مدارس شاهد اولویت وزارت آموزش و پرورش بوده است.

اساس کار و راهبرد وزارت آموزش و پرورش قرار دادن این مدرسه ها در مسیر رقابت با سایر مدارس است و این مدرسه ها در نظام ارزیابی همپای سایر مدارس بدون ارفاق و یا ملاحظه مشمول ارزیابی قرار گرفتند.

در واقع برگزاری کارگاه های کیفیت بخشی فعالیت های آموزشی و پرورشی مدارس شاهد در راستای تبیین نقشه راه سند تحول نظام تعلیم و تربیت و انسجام بخشی به فعالیت های این سند در جهت ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی است.

در سال تحصیلی 99-1398 تعداد 382 هزار و160 دانش آموز در هزار و 350 شاهد کشور و 29 هزار و 79 دانش آموز بزرگسال ایثارگر در 290 مدرسه ایثارگران بزرگسال مشغول به تحصیل هستند و همچنین 29 هزار و 132 دانش آموز طرح پراکنده تحت پوشش تحصیلی اداره کل امور شاهد و ایثارگران هستند.

اما در خصوص آمار محصلان، وضعیت مدارس شاهد اصفهان و برنامه های آموزش و پرورش استان و ارتقای آموزش های این مدارس به گفت و گو با لیلا سادات ابطحی، رییس اداره امور شاهد و ایثارگران اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان به گفت و گو نشستیم که در ادامه می خوانید: چه تعداد مدارس شاهد و ایثارگر در استان اصفهان فعال است و چه تعداد دانش آموز در این مدارس تحصیل می کنند؟ تعداد کل مدارس شاهد استان 73 باب و تعداد دانش آموزان این مدارس 21 هزار و 924 نفر است.

تعداد کل مدارس ایثارگران استان هفت باب و تعداد دانش آموزان بزرگسال مدارس ایثارگران استان 846 نفر هستند.

برنامه های آموزش و پرورش استان در راستای تحقق مدرسه صالح در تراز سند تحول بنیادین در بحث آموزشی چیست؟ هدف نهایی در سند تحول رسیدن به حیات طیبه است که برای رسیدن به آن می خواهیم مدرسه صالح ایجاد کنیم.

اگر چنین مدرسه ای با ویژگی هایی که در سند عنوان شده هماهنگ و زیرساخت مدرسه فراهم شود در این صورت ما مدرسه شادابی خواهیم داشت.

برای رسیدن به حیات طیبه باید کودکی تربیت کنیم که آزادانه و آگاهانه و عاقلانی عمل کند نه از روی ترس، لذا یکی از راه های آن قوی کردن اراده دانش آموزان است.

مدرسه باید جایگاهی برای تقویت و تربیت اراده باشد.

اگر می خواهیم مدرسه صالح داشته باشیم باید فضای آموزشی تدارک ببینیم که متناسب با توان کودک در ابعاد مختلف رشد اورا شاهد باشیم.

فضایی شاداب که لذت یادگیری در آن محقق شود و در این راستا باید به همه ساحت ها توجه نمود.

شاداب سازی مدارس چه زمانی اتفاق می افتد و دانش آموزان با ایجاد چه شرایطی احساس شادمانی خواهند کرد؟ اعتقاد به اهمیت شاداب سازی محیط یاددهی و یادگیری و تمرکز بر یادگیری اثربخش و توأم با لذت و فعالیت در جهت محقق نمودن آن حرکتی جمعی است که همراهی و همدلی همه کسانی که دلسوزانه و متعهدانه به آن می اندیشند را می طلبد.

در این زمینه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تاکید شده است.

اگر سند تحول واقعاً در آموزش و پرورش اجرا گردد و شرایط و زیرساخت ها مطابق با ساحت های شش گانه تربیت فراهم شود، شاداب سازی نیز در مدارس محقق می شود.

یعنی اگر مطابق با اهداف سند دانش آموزی متفکر، پرسشگر، خلاق تربیت کنیم، زمینه تربیت و پرورش نسلی خواهد بود که به معنای واقعی کلمه شاداب خواهد بود.

باید به انتخاب گری و مسئولیت پذیری به عنوان اساسی ترین ویژگی انسان توجه نمود.

به حقوق کودکان توجه کرد و متناسب با نیاز شأن تربیت را در نظر گرفت و آنان را خود ارزیابی و توجه به یادگیری خود و انتخاب هدف یاری نمود.

شادابی در کسب مهارت، یادگیری، ا رشد و ایجاد اعتماد به نفس محقق خواهد شد.

مدارس صالح چه اقداماتی در حوزه های آموزشی، تربیتی و برنامه های دانش آموزان دارند؟ آیا در اصفهان مدرسه ای به عنوان نماد مدرسه صالح وجود دارد؟ باید با این نکته مهم توجه کرد که سازمان دهی مداوم و متنوع، فرصت های تربیتی در مدرسه صالح ایجاد می شود و این سازمان دهی عبارتند از: - تنوع در زمان: زمان ورود و پایان، زمان ارائه برنامه (زمان رسمی و غیر رسمی) و سرعت متفاوت.

- تنوع در محیط تربیتی: مدرسه، خانه، مسجد، مراکز فرهنگی، علمی و پژوهشی، مراکزشغلی، صنعتی.

- تنوع در طراحی انواع برنامه های درسی: برنامه های غنی سازی، آموزش های خاص، گروه بندی های منعطف در درون سطح، پایه، یا کلاس، تنوع در روش و نحوه ی اجرای برنامه های درسی، گروه کلاس، سطح مدرسه، گروه های کوچک، پژوهش فردی و گروهی، کار آموزی، کارورزی، و مربی گری در محیط واقعی، مجازی و الکترونیکی.

در این خصوص دبستان دخترانه شاهد طالقانی شهر فلاورجان به عنوان نماد مدرسه صالح اقداماتی انجام داده که سایر مدارس شاهد استان نیز از این دبستان الگو گرفته و تمام مدارس تحت پوشش است.

برای ارتقای آموزش ها در مدارس شاهد و ایثارگران چه برنامه هایی انجام می گیرد؟ ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی، پرورشی و اجرایی مدارس بسیار مورد تاکید است که لازمه آن رصد همه جانبه مدیر ان مدارس شاهد از وضعیت موجود و اعلام برنامه های خود در راستای موقعیت مدرسه و امکانات و شرایط آن است.

آموزش در مدارس باید کیفی و مؤثر و مطلوب باشد.

مدرسه موقعیتی برای آموختن شیوه آموختن و شیوه های بکار بستن آموخته ها و کشف شیوه آموختن و استفاده از شیوه های آموختن برای یادگیری مفاهیم مؤثر زندگی است که مدیران باید این موقعیت ها را بخوبی بررسی نمایند.

ایجاد سبک منسجم در مدارس شاهد به معنی انجام مجموعه فعالیت هایی بر اساس ماموریت هایی که در اسناد بالا دستی آمده و مدارس از طریق ایجاد سبک منسجم مسئولیت اعتقادی و و اجتماعی خود را محقق می کنند.

با مشارکت مدیران مدارس شاهد، مجموعه ای با عنوان شناسنامه فعالیت های آموزشی، پرورشی و اجرایی مدارس شاهد تدوین شد تا مدارس با استفاده از آن و با حفظ چهارچوب واحد، اقدامات و فعالیت های مورد انتظار در برنامه های گوناگون از قبیل برنامه ی تعالی، تدبیر، مدرسه محوری، برنامه بوم را نیز با توجه به اقتضائات خود به نحو شایسته انجام دهند.

در سال تحصیلی جدید به شناسنامه مدارس شاهد عنایت خاص و ویژه خواهد شد.

شناسنامه فعالیت های مدارس شاهد چه محورهایی را در بر می گیرد؟ محتوای این شناسنامه چه هدفی را دنبال می کند، توضیح دهید؟ در شناسنامه مدارس شاهد فعالیت های آموزشی، پرورشی و اجرایی به عنوان چارچوب فعالیت های مدارس شاهد با هدف تحقق حداکثری اهداف و برنامه های سند تحول بنیادین به ویژه ساحت های شش گانه منظور شده است.

محورهای تحقق سبک منسجم مدارس شاهد، کیفیت بخشی فعالیت های آموزشی، پرورشی و اجرایی و کمک به تدوین برنامه سالیانه مدرسه است.

این شناسنامه شیوه ای از خود ارزیابی عملکرد مدرسه توسط مدیر نیز است.

انتظار می رود با استفاده از محتوای شناسنامه فعالیت ها، علاوه بر تحقق سند تحول بنیادین به عنوان الگویی از مدرسه صالح، امکان کیفیت بخشی فعالیت های مدارس شاهد در جهت سبک منسجم را نیز فراهم سازد.

در خصوص رسیدگی به امور تحصیلی و تربیتی دانش آموزان و تدوین شناسنامه مدارس شاهد در استان چه برنامه هایی در دستور کار بوده است؟ مشارکت و مسئولیت پذیری مبتنی برخرد جمعی، برنامه ریزی های راهبردی و آینده نگر، تاکید بر فرایند ها و پیامدها بر اساس نظام معیار اسلامی، شایسته سالاری در مدیریت و برنامه درسی مبتنی بر ساحت های تربیت برای کسب شایستگی ها در جهت تدوین شناسنامه مدارس شاهد استان بوده است.

ایجاد تعامل بین مدیران هر دوره تحصیلی، برگزاری کارگاه های توانمند سازی، بیان تجارب ارزشمند در بستر موقعیت های متفاوت مدارس و ایجاد فضای همدلانه در استفاده از پتانسیل های تجربی و مدیریتی در این راستا اثربخش است.

در زمینه برگزاری کلاس های توجیهی برای صلاحیت حرفه ای مدیران و آموزگاران مدارس شاهد و ایثارگران در استان برنامه های خاصی مد نظر بوده است، شرح دهید؟ برگزاری دوره های ضمن خدمت در طول سال تحصیلی برای مدیران مدارس شاهد و ایثارگران که در این خصوص دوره نرم افزار تخصصی سامانه جامع امور شاهد و ایثارگران (سجا) در پژوهش سرای فضیلی ناحیه سه با حضور مدیر کل امور شاهد و ایثارگران برای تمام مدیران مدارس شاهد استان مورخ 30 دیماه 98 برگزار شد و ادامه این کارگاه ها در سال جاری 99- در سامانه شاد با عضویت تمام مدیران و همکاران پیگیری شده است.

علاوه بر این بازدید دوره ای جهت نظارت بر مدارس شاهد استان در طول سال تحصیلی و ارائه گزارش و بررسی مستندات در خصوص فعالیت های انجام شده و در حال انجام اقدامات و فعالیت های مورد انتظار در برنامه های گوناگون از قبیل برنامه ی تعالی، تدبیر، مدرسه محوری، توسط مدیران و عوامل اجرایی آموزشگاه در روند کارها بوده است.

همچنین برگزاری گردهمایی مدیران مدارس شاهد به تفکیک دوره در طول سال تحصیلی جهت دانش افزایی و افزایش صلاحیت های حرفه ای مدیران است.

با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و ارائه آموزش های مجازی چه برنامه هایی در مدارس شاهد برای تدریس و آموزش دانش آموزان انجام گرفته است؟ با شیوع بیماری کرونا در مدارس شاهد همانند مدارس دیگر سبک آموزش و اجرای برنامه های پرورشی به سمت فضای مجازی تغییر مسیر داد.

در سامانه erp و پیام رسان شاد همکاران و دانش آموزان عضو شدند.

جلسات ویدئوکنفرانس و توجیهی جهت هماهنگی با همکاران برگزار گردید و کانال های اطلاع رسانی تشکیل شد.

دسترسی دانش آموزان به فضای مجازی بررسی و امکان استفاده از برنامه ها مورد رصد قرار گرفت و اگر دانش آموزی به دلیل نداشتن گوشی هوشمند امکان دسترسی به برنامه ها را نداشت حمایت شد.

حضورو غیاب دانش آموزان، تدریس بر اساس زمانبندی، ارائه فایل های صوتی و فیلم های آموزشی، ارزشیابی های مجازی و برگزاری جلسات و آموزش قرآن و هنر از جمله خط تحریری، کاردستی و دست ورزی ، برگزاری مسابقات و استفاده از محتواهای تهیه شده در کلاس های درس از جمله برنامه هایی است که در مدارس شاهد اجرا شد.

ارائه آموزش های مجازی به دانش آموزان در شرایط بحران چه مزایایی را به دنبال داشته است؟ آنچه در مدیریت بحران مهم است این است که بتوانیم از تهدید به وجود آمده استفاده کنیم، تعاملات مجازی در این مدت بعنوان فضایی که با نظارت و برنامه ریزی مناسب والدین می تواند فضایی در جهت رشد و ارتقا و توانمندی تبدیل شود مطرح شد و نگاه اجتماعی به تکنولوژی تغییر کرد.

سیستم آموزش بسرعت با حجم زیادی از تغییرات و چالش ها و با مجاهده همکاران ره چندین ساله را پیمود و نگاه به آموزش هم چند بعدی و وسیع تر گردید.

دغدغه خانواده که افت تحصیلی دانش آموزان بود تا حد زیادی با همدلی و همت معلمان برطرف شد و این همه چراغ راهی برای استفاده از تجارب ارزشمند کسب شده در سال های آتی خواهد بود.

گفت وگو از: اکرم کیانی - خبرنگار سرویس جامعه
کلید واژه ها: مدارس - وزارت آموزش و پرورش - رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران - مدارس شاهد - بنیاد شهید و امور ایثارگران - آموزش و پرورش - ایثارگر - شاهد - رییس بنیاد شهید - فرزندان - استاندارد سازی - مناطق عملیاتی - درصد - فرزندان شاهد - آموزش - وزارت - پرورش - امام خمینی - بنیاد شهید - ایثارگران - استاندارد - دانش آموز - ایثارگری - قرار - گروه - دفاع - شهید - اساس - خواهران - عملیاتی

آخرین اخبار سرویس:
رسانه های مدعی حقوق بشر مقصر خودکشی پدر امیرحسین مرادی هستند

امیدواریم تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی به حفظ منافع ملت منجر شود

استخدام کارشناس تاسیسات آقا در فارست مبل در تهران

استخدام دستیار مدیر دفتر خانم در گروه بزرگ ژنرال در تهران

استخدام حسابدار آشنا به حسابداری محک در بابی مد در تهران

استخدام کارمند اداری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

وقتی ناشنوایان در تلویزیون »دیگری« پنداشته می شوند

قصه هوشنگ مرادی کرمانی برای حرکت به سوی جامعه ای بهتر

گره مجلس برای دولت

دلایل تأخیر در افتتاح فاز 14 پارس جنوبی

سردرگمی بیشتر رأی دهندگان امریکایی

پالس های نگران کننده یک مناظره

استخدام برنامه نویس Net. در یک شرکت معتبر کامپیوتری در تهران

پای یک عمر رنج و صبر «ننه علی».../ تب و تابی که تمامی ندارد

استخدام اپراتور دستگاه cnc در شرکت سبز کوش نگین در تهران

نقش یک خبرنگارنما در خودکشی پدر مرادی/ مسیح علی نژاد متهم ردیف اول

ماهی های ربات در ژاپن!

اسلام، دینِ صلح طلب یا تسلیم طلب؟

مرکز پخش دارویی لرستان دهه فجر امسال افتتاح می شود

ویدئو | تفاوت برخورد ترامپ و بایدن با همسرانشان در مناظره شب گذشته

درسگفتار پرسش های مهم در فلسفه دین برگزار می شود

فیروزکوه امن ترین شهرستان با پایین ترین آمار جرایم استان تهران

آماده کمک برای پایان مناقشه و حل وفصل اختلافات دو کشور هستیم

نقش یک خبرنگار در خودکشی پدر مرادی/ مسیح علی نژاد متهم ردیف اول

آموزش طلاب غیرایرانی با استفاده از فضای مجازی

نماینده جوان مجلس مبتلا به کرونا شد

کواکبیان: سرنوشت خود را به شورای عالی سیاستگذاری گره نمی زنیم

پاسخ توییتری نماینده مجلس به معاون ارتباطات دفتر رییس جمهور

از ارتقا تا ساماندهی اساتید دروس معارف دانشگاه آزاد اسلامی/ خروجی نشست های هم اندیشی اجرایی می شوند

برگزاری مراسم دهه آخر صفر در استان بوشهر با رعایت مسائل بهداشتی

استخدام کارمند انبار خانم در گروه احسان در تهران

استخدام حسابدار خانم در شرکت بهار رشیمی اکسین در تهران

آماده هرگونه کمک برای پایان مناقشه و حل وفصل اختلافات دو کشور هستیم

«ماکت پهپاد انتحاری کیان» به موزه بنیاد شهید ری اهداء شد

برگزاری مراسم دهه آخر صفر در استان بوشهر با رعایت مسائل بهداشتی

اعلام هشدار صوتی کرونا در مناطق پرخطر شهر قم

عقب نشینی هیات رییسه مجلس از اعطای خودرو چند صدمیلیونی دناپلاس به نمایندگان

چالش های پیرترین استان کشور/ نیازهایی که مغفول مانده است

خبر خوش مجلس برای معلمان / تصویب طرح اصلاح قانون استخدام معلمان

حیدر ولی زاده عکس| پویش مشق احسان در قزوین

عبارت «ان شاءالله» وارد مناظره انتخاباتی آمریکا شد

نقش تعیین کننده فناوری لیدار در توسعه وسایل نقلیه هوشمند

کدام یک از مسئولان دولتی از «گوشی لوکس آمریکایی» استفاده می کنند؟+اسامی و سند

اسماعیل جلیلی عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی شد

سند راهبردی مسئولیت های اجتماعی در بندر ماهشهر به زودی تصویب می شود

مجلس و دولت؛ از تقابل تا تعامل

از اینکه ترامپ نماینده شماست خجالت نمی کشید؟

علی لاریجانی مهره اثرگذار انتخابات ریاست جمهوری/ سیاستمداری که هم آمدن و هم نیامدنش معادلات را تغییر می دهد

آتلانتیک| انتخاباتی که می تواند آمریکا را در هم بشکند/5

ترتیل صفحه 499 قرآن کریم/ فیلم و متن آیات

استخدام کارشناس الکترونیک آقا در تعاونی یارنیکان صالح در تهران

استخدام مدیر خانم در یک شرکت بین المللی در تهران

اوقات شرعی به افق یاسوج

ایجاد مرکز پخش دارویی از مطالبات اصلی مردم لرستان است

بیانیه مهم نمایندگان ولی فقیه در شمال غرب کشور درباره بحران قره باغ

مهم ترین اصول تهیه جهیزیه عروس و بعضی توصیه های اقتصادی

مستند «در لباس سربازی»

تأکید استاندار تهران بر اجرای دستورالعمل های کرونایی/ ارائه خدمت به مراجعین فاقد ماسک، تخلف اداری است

عضو هیئت رییسه مجلس: تحویل دنا پلاس به نمایندگان منتفی شد

مجلس و دولت؛ از تقابل تا تعامل

اطلاعیه رسمی از سوی دولت عراق برای پذیرش زائر نداشته ایم

تدارک یه روز تازه ای ها برای روز جهانی ناشنوایان

تصمیم مهم مجلس درباره بازنشستگی

ببینید | صحنه های باورنکردنی از فحش ها ، توهین ها و به هم پریدن های ترامپ و بایدن

مناظره ترامپ و بایدن مایه خجالت آمریکا بود

ناگفته هایی از تشکیل دفتر سیاسی سپاه | محسن رضایی گفت این مسائل به کلی سری است

مبارزه با اراذل و اوباش باید با جدیت پیگیری و دنبال شود

اگر در این 7 ماه کرونا نگرفتیم، یعنی دیگر نمی گیریم؟ (فیلم)

بیانیه مهم نمایندگان ولی فقیه شمال غرب کشور در خصوص جنگ قره باغ

بایدن: ترامپ با دیده تحقیر به آمریکایی ها می نگرد

نماینده جوان مجلس کرونا گرفت +عکس

برگزاری نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری استان بوشهر

نیاز امروز حوزه به نگاه امام خمینی(ره) با قرائت رهبر معظم انقلاب است/ از فعالیت های جهادی خبرگزاری حوزه به وجد آمدم

اعلام آمادگی ایران برای میانجیگری بین ارمنستان و آذربایجان

ایجاد مرکز پخش دارویی از مطالبات اصلی مردم لرستان است

توجه آیت الله تسخیری به مسئله تقریب مذاهب اسلامی برگرفته از موضع مکتبی ایشان بود

اعضای هیات مدیره جدید انجمن عکاسان استان مرکزی معرفی شدند

استخدام کارشناس شبکه آقا در یک شرکت معتبر در تهران

هشدار مشاور روحانی درباره انتخابات آمریکا

به مناسبت درگذشت منوچهر آشتیانی؛ تحت تأثیر هدایت، فردید ونیما بودم/هایدگر عارف است نه فیلسوف

بیانیه مهم نمایندگان ولی فقیه در شمال غرب کشور درباره بحران قره باغ

شومر: از اینکه ترامپ نماینده شماست خجالت نمی کشید؟

معاون دادگستری استان کرمانشاه دار فانی را وداع گفت

بیانیه نمایندگان ولی فقیه در شمال غرب درباره قره باغ

بیانیه مشترک نمایندگان ولی فقیه در شمالغرب کشور، درباره مسئله قره باغ

اعضای هیات مدیره جدید انجمن عکاسان استان مرکزی معرفی شدند

نوش آبادی: مراقب رخنه نفوذی ها باشیم

ورود اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به کرمانشاه

هدیه های رییس کمیته امداد برای جشن عاطفه ها +عکس

استخدام کارمند بازرگانی آقا در یک شرکت دارویی در تهران

اسپیکر هوشمند Nest Audio گوگل رونمایی شد

شرکت ها برای شروع کسب وکار نیازی به شماره اقتصادی ندارند

وضعیت قرمز کرونایی در کل استان خوزستان

مرکز پخش دارویی لرستان دهه فجر امسال افتتاح می شود

بیانیه مشترک نمایندگان ولی فقیه در شمالغرب کشور،درباره مسئله قره باغ

نیلوفر رخشان سفر رییس سازمان بسیج مستضعفین به شهرکرد

استخدام مدیر داخلی در یک مجتمع مسکونی در شمال تهران

استخدام تحلیلگر ( تحلیل داده) با حقوق ثابت و بیمه در تهران

چین شهر هوشمند «ضد کرونا» می سازد

جو بایدن: مردم ماندن ترامپ در قدرت در صورت باخت را نخواهند پذیرفت

ویژگی های مدارس با نماد صالح چیست؟

ویژگی های مدارس با نماد صالح چیست؟