مطالب مرتبط:
نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است
نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است
تغییرات یارانه ای در راه است/ مقصر تعویق اصلاح ساختار بودجه مشخص شد!
تغییرات یارانه ای در راه است/ مقصر تعویق اصلاح ساختار بودجه مشخص شد!
تغییرات یارانه ای در راه است/ مقصر تعویق اصلاح ساختار بودجه مشخص شد!
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 مرداد 1399 ساعت 08:552020-08-08سياسي

نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است


سال هاست که مبحث مهم جدایی نفت از بودجه در محافل کارشناسی و تخصصی مطرح می شود.

یکی از این محافل دیدارهای رهبر انقلاب و تاکید ایشان به قطع وجودی درآمد نفتی از بودجه رسمی کشور است.

- کشور: درباره اینکه بودجه 1399 پس از ماه ها انتظار در مجلس به جای اینکه متناسب با فضای جنگ اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد؛ با چنین سرنوشتی روبرو شده است؛ باید افکار عمومی قضاوت کند.

سازمان برنامه و بودجه، لایحه بودجه 1399 را بر اساس پیش بینی واقع بینانه جنگ اقتصادی به مجلس ارائه کرد.

موضوعاتی که امروزه در خصوص کسری بودجه و .

مطرح می شود؛ نشان دهنده شفاف سازی سازمان برنامه بودجه است که راسا این موضوع را مطرح کرد؛ اما متاسفانه بعضی از عزیزان بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص اعداد و ارقام واقعی، از کسری بودجه صحبت می کنند! اصلاح ساختار بودجه پس از آنکه از سوی مقام معظم رهبری در سال 97 مطالبه شد، از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور در وقت معین شده، تدوین و به رهبری و شورای عالی هماهنگی سه قوه ارائه شد.

رهبری تصریح فرموده بودند که اصلاح ساختار باید در همان شورای عالی مورد تایید قرار بگیرد و قرار نبود به مجلس راه پیدا کند.

حتما ایشان مصلحتی داشتند که که این موضوع در شورای عالی تایید شود.

البته ما کوشیدیم از همه ظرفیت های کشور برای تدوین آن استفاده کنیم.

ما روی 4 محور و 10 بسته متمرکز شدیم؛ اینکه چگونه درآمدهایمان پایدار شود ؛ چگونه هزینه ها بهینه شوند ؛ چگونه در بودجه های سنواتی ثبات، عدالت اجتماعی و اقتصادی اعمال شود و چگونگی اصلاح روش بودجه ریزی کنونی در دولت و مجلس .

برنامه اصلاح ساختار بودجه را هم به مجلس و هم به همه اعضای آن شورا (روسای سه قوه) تقدیم کردیم و انتظارمان این بود که اجماعی در میان سران، منطبق با نظر مقام معظم رهبری ایجاد شود.

تا این لحظه با وجود آنکه برای بررسی برنامه اصلاح ساختار، زمان مشخصی تعیین شده بود؛ به جمع بندی بین سه قوه در شورای عالی، دست پیدا نکرده ایم.

البته ما مدعی نیستیم که آنچه ارائه دادیم؛ بهترین است، اما به هر دلیلی در شورای عالی تصویب نشد و ما همان برنامه را به مجلس جدید ارائه دادیم.

حرف زدن درباره اصلاح ساختار بودجه بسیار آسان است چون مجلس، امکان قانون گزاری دارد و می تواند برنامه اصلاح ساختار را بررسی کنند.

ما برای تمامی محور ها و پروژه های تعیین شده در این برنامه، تفصیلا پاسخ داریم.

البته حرف زدن درباره اصلاح ساختار بودجه بسیار آسان است، اما همین که بخواهند این شیر را خالکوبی کنند می بینید که چه شیر بی یال و کوپالی می شود.

اصلاح ساختار بودجه یک عمل جراحی بزرگ است.

ما سالیانه 134 هزار میلیارد تومان یارانه می دهیم.

این عدد چند برابر بودجه کشور است که در شرایط کنونی پرداخت می شود؟ اما آیا به همین گونه باید پرداخت شود؟ آیا شیوه اخذ مالیات ما صحیح است؟ چرا هم موعدیان و هم مجریان ناراضی اند.

و هم از سوی دیگر مجریان مالیاتی معتقدند که درصد مالیات کشور ما نسبت به شاخص کشور های توسعه یافته و صنعتی بسیار پایین تر است که نشان دهنده استفاده اندک از این ظرفیت است.

نظام یارانه و مالیات محتاج اصلاح این نشان دهنده ضرورت اصلاح است.

به جای آنکه مالیات را عمدتا متوجه حقوق و مصرف کنیم آن را به سمت درآمد و سرمایه ها بردیم؛ به عبارتی نظام مالیاتی را با نظام تامین اجتماعی گره زدیم و مشخص کردیم هر کسی در ماه و در سال چقدر می تواند درآمد داشته باشد و اگر بیشتر از آن درآمد دارد؛ باید مالیات بدهد و اگر درآمد کمتری دارد، باید یارانه بگیرد.

در خصوص بحث هزینه ها در قوانین بودجه نیز، مراکز تحقیقاتی، فرهنگی و مذهبی مشابهی داریم و می توانیم برخی از این ها را به جهت کار مشابه، در یک ردیف تجمیع کنیم.

اما این کار آسانی نیست.

امیدواریم مجلس برنامه اصلاح ساختار بودجه را مصوب کند تا آن را اجرا کنیم.

البته اعمال کوچکترین تغییر، اعتراضات بسیاری را برخواهد انگیخت.

اما لازم است که این جراحی در اقتصاد کشور صورت بگیرد.

50 هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم با اصلاح قیمت بنزین؛ منابع حاصل از افزایش نرخ بنزین را به عنوان یارانه به مردم برگرداندیم.

اما در ماه های اخیر درآمد های ناشی از افزایش قیمت بنزین، به جهت کاهش میزان مصرف بنزین در داخل و کاهش صادرات بنزین؛ کاهش یافته، اما دولت همچنان همان میزان یارانه را به مردم پرداخت می کند.

در حال حاضر پنجاه هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم؛ کدام بخش آن را اصلاح کنیم که داد کسی در نیاید؟ و خساراتی را به ما تحمیل نکند.

دولت به لزوم اصلاح ساختار بودجه، معتقد است و منتظر نظر مجلس هستیم تا پس از تصویب آن از سوی نماینده های با انگیزه مجلس؛ آن را اجرا کنیم.

اصلاح ساختار بودجه نتوانست در بودجه امسال کاملا اعمال شود از آنجا که برنامه اصلاح ساختار، در مجلس یا از سوی شورای عالی سران سه قوه، تصویب نشده بود، بودجه سال 99 در چارچوب آن تدوین نشده است.

به عبارت دیگر اصلاح ساختار، نتوانست در بودجه کاملا اعمال شود حتی بند هایی که به آن مربوط بود را کلا حذف کردند! در پاسخ به اینکه می گویید آیا بودجه سال 99 متناسب با جنگ اقتصادی و واقعیت امروز کشور نوشته شده است یا نه؟؛ سوالی از شما می پرسم؛ آیا قانون بودجه ای را در کشورمان سراغ دارید که از بودجه 570 هزار میلیارد تومانی منابع عمومی، کمتر از 48 هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمد های نفتی باشد؟ یعنی کمتر از 10 درصد کل بدجه متکی به درآمد های نفتی باشد؟ ما چنین بودجه ای را برای سال 99 ارائه دادیم.

اگر هم درباره کسری بودجه، سخن گفتیم؛ این ناشی از شفافسازی سازمان برنامه و بودجه بود که آن را مطرح کرد ولی افرادی، بدون اطلاع کافی از آن، به این موضوع می پردازند.

منابع افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان که اخیرا سازمان برنامه و بودجه در پی آن است، از کجا تامین می شود؟ آیا ممکن است منجر به این شود که شما دائماً اوراق منتشر کنید و یا بانک مرکزی مجبور به چاپ اسکناس شود و پایه پولی افزایش پیدا کند؟ نوبخت: درباره اینکه چطور با وجود قلت منابع مالی، با معضلاتی همچون تورم و گرانی روبرو شویم و حتی حقوق کارمندان و بازنشستگان را اضافه کنیم؛ باید بگویم که این کار را حتی بدون افزایش سقف بودجه، انجام دادیم.

منابع عمومی بودجه 98، تغییری نکرد ولی کوشیدیم 50 درصد، حقوق کارکنان را در اسفند ماه اضافه کنیم و بدون افزایش سقف بودجه عمومی در سال 99، 15 درصد هم در فروردین ماه حقوق کارکنان دولت را اضافه کردیم.

حقوق بازنشستگان را هم 20 درصد اضافه کردیم و همسان سازی حقوق آنان با افراد شاغل هم رده خودشان را هم از اول مهرماه اجرا می کنیم.

افزایش حقوق ها از کجا تامین می شود؟ ما از همین میزان بودجه عمومی مصوب در بودجه سال 99، هزینه این افزایش حقوق ها را تامین می کنیم.

از ابتدای سال تا کنون، فقط 85 درصد از بودجه جاری ای که باید مصرف می شد؛ مصرف شده است.

یعنی حتی با وجود افزایش حقوق ها؛ 15 درصد صرفه جویی داشته ایم.

جالب است بدانید که میزان پرداخت های بند و که مربوط به حقوق است؛ به 152 درصد رسیده است.

یعنی 52 درصد نسبت به حقوق های سال گذشته کارکنان دولت و 139 درصد نسبت به حقوق بازنشستگان در سال گذشته، اضافه کرده ایم که از مهر ماه هم حقوق بازنشستگان بیشتر می شود.

چنانکه می دانید بودجه جاری ، شامل دو بخش پرسنلی و سایر است.

تا کنون فقط 60 درصد از بودجه سایر در سال 99 را پرداخت کرده ایم.

یعنی بودجه پرسنلی را افزایش داده ایم، اما در بخش بودجه سایر ، ضمن افزایش بهره وری، صرفه جویی هم کرده ایم تا در شرایط جنگ اقتصادی و شیوع ویروس کرونا بتوانیم بودجه کشور را مدیریت کنیم.

خوب است بدانید که 85 درصد بودجه عمرانی کشور نیز از ابتدالی سال تا کنون، تخصیص یافته و مبلغی از بودجه عمرانی، در محل بودجه های جاری خرج نکرده ایم.

58 هزار میلیارد تومان اوراق فروخته ایم کل اوراقی که ما فروختیم در حال حاضر 58 هزار میلیارد تومان است در صورتی که درآمد های ناشی از مالیات به بیش از 72 هزار میلیارد تومان رسیده و اینطور نیست که تامین بودجه، همه از محل فروش اوراق باشد.

درباره نظام یارانه ای، سال گذشته یک ردیف با توجه به تغییر نرخ بنزین، اضافه شد.

اما بار ها شنیده ایم که پرداخت این یارانه ها عادلانه نبوده و همه نیازمندان، یارانه معیشتی دریافت نمی کنند.

تلاش سازمان برنامه برای عدالت محور بودن یارانه نقدی به مردم با توجه به همکاری با وزارت کار چگونه است؟ آیا شما خودتان رضایتی از این نحوه پرداخت دارید؟ و آیا مردم را راضی می دانید؟ به نظر می رسد که علی رغم تلاش های شما، رضایت عمومی از دریافت یارانه ها وجود ندارد.

نظام یارانه اصلاح می شود نحوه پرداخت یارانه ها می تواند اصلاح و هدفمند شود.

یارانه حمایت معیشتی ناشی از افزایش نرخ بنزین را به 60 میلیون نفری که فکر می کردیم نیازمندتر هستند تا کنون داده ایم و امیدواریم که هدفمند پرداخت شود.

قطعا 20-22 میلیون نفری که این یارانه را دریافت نمی کنند، قطعا گلایه دارند.

اگر هم یارانه را به همه بدهیم که یعنی آن را هدفمند توزیع نکرده ایم.

در برنامه اصلاح ساختار بودجه هم موضوع اصلاح پرداخت یارانه ها را گنجانده ایم.

انشالله با تصویب این برنامه از سوی مجلس، حتی لایحه بودجه 1400 را هم بر مبنای همین اصلاح ساختار، ارائه می دهیم.

به میزانی که برنامه اصلاح ساختار بودجه در مجلس، تصویب شود؛ آن را در لایحه بودجه سال بعد لحاظ خواهیم کرد و در جهت اصلاح اعداد و ارقام عمل می کنیم.


کلید واژه ها: بودجه - سازمان برنامه - جنگ اقتصادی - کسری بودجه - برنامه - سازمان - سازمان برنامه بودجه - بودجه 1399 - اقتصادی - مقام معظم رهبری - اصلاح ساختار - لایحه بودجه - افکار عمومی - رهبر انقلاب - موضوع - درآمد نفتی - شفاف سازی - کشور - رهبر - مجلس - کارشناسی - کسری - پیش بینی - اطلاعات - تغییرات - متناسب - انتظار - مطالبه - ساختار - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت کار فرهنگی و رسانه ای برای ارتقای سطح ایمنی در جامعه

انواع تخلفات پژوهشی در نظام آموزش عالی ایران

مخالفت مجلس با واگذاری صندوق بیمه محصولات کشاورزی به سازمان خصوصی سازی

توجه جدی به ایجاد سازش در پرونده های قضایی

نمایندگان ساده زیست را بشناسیم

لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده تصویب شد

مقاومت مردم در شرایط سخت اقتصادی ریشه در دفاع مقدس دارد

استخدام مسئول دفتر مدیریت عامل در یک شرکت معتبر در اصفهان

هشدار علی مطهری به وزارت اطلاعات و حوزه علمیه/ حادثه رخ داده کوچک نیست

تمام مردم این کشور تا سال آینده علیه کرونا واکسینه می شوند

آتش نشان، جوانه های امید را از بستر خاکسترها می رویاند

هشدار عباس عبدی: چه چیزی برای نمایندگان از دناپلاس خطرناک تر است؟

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

عکس | واکنش وزیر ارتباطات به برد پرسپولیس مقابل الاسد

جمع آوری زکات در لرستان ساماندهی می شود

سرهنگ کتیبه، درگذشت

فرمانده سپاه فردیس :دفاع مقدس گنج تمام نشدنی است

مطالبات بازنشستگان کشوری، از بهبود معیشت تا مداخله در امور صندوق/ بعد از همسان سازی نوبتِ سامان دهی بیمه تکمیلی است

ایفای نقش مردم هرمزگان در بازسازی عتبات عالیات یک موهبت الهی است

ترورهای فوق محرمانه های اسراییل فاش شد

برنامه های صداوسیما به مناسبت اربعین تقویت شوند

درباره شهید جواد فکوری

خدمات رسانی بسیج جامعه پزشکی در روستاهای دیشموک

بیت آیت الله ممدوحی از رهبرمعظم انقلاب و مراجع تقلید قدردانی کرد

نبرد در دو سوی خاکریز

رونمایی از تازه ترین دستور جانسون برای سانسور کتاب های درسی؛ دولت آموزش محتوای ضدسرمایه داری در مدارس را ممنوع کرد

ضرورت بازگویی واقعیت های جنگ/ باید معرفت به دفاع مقدس قوی شود

تحریف، راهبرد اصلی دشمنان در مقابل نظام اسلامی

جامعه پزشکی سپاه کهگیلویه به مردم محروم دیشموک خدمات رسانی کرد

نماینده مجلس: تا آخر پای خلع ید ایستاده ایم/ کارفرما: گزارش دیوان محاسبات سیاسی کاری است/ فعال کارگری: از 95 تا امروز حقوقِ به روز نداشتیم!

احمد متوسلیان؛ فرماندهی صاحب نام و تاثیرگذار در جنگ تحمیلی

از فرش به عرش

دانشگاه کانون آگاهی بخشی و توسعه جامعه است

برگزاری اولین روایت از ایثار و سلامت در زنجان

بانوان شیردل، ایران من

باخت های آنلاین را اینجا تجربه کنید!

برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

برای نجات از فتنه های آخرالزمان باید خط امام خمینی(ره) را دنبال کنیم

دوره آموزش تولید محتوای الکترونیکی ویژه مدیران مؤسسات قرآنی

ورود ماهانه 4000 پرونده به دادسرای کرمانشاه

اصلاحات در حصر چالش های درونی

پروازهای فرودگاه رشت

از میان 142 شهید محیط بان، تنها 42 نفر شهادتشان احراز شده است

هر کدام از شهدای شما یک سنگرند این افتخار دارد

انتقاد نوری المالکی از یادداشت شریعتمداری

استاندار همدان: حافظ دستاوردهای دوران دفاع مقدس باشیم

انتقاد نوری المالکی از حسین شریعتمداری: توهین به مرجعیت، توهین به همه مردم عراق است

فیلم | تلاوت امید حسینی نژاد از سوره «مائده»

چه چیزی برای نمایندگان مجلس از دناپلاس خطرناک تر است؟

معرفی آثار فاخر حوزه دفاع مقدس به خوبی صورت نمی گیرد

طلبه ای که سر از انگلیس و آمریکا در می آورد

درگیری ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان آسیبی در مناطق مرزی استان اردبیل نداشته است

تقدیر نماینده ولی فقیه و استاندار همدان از فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) این استان

در مسیر عدالتیم از زبان شهید بهشتی

7 هزار بسته تحصیلی در بین دانش آموزان چهارمحال و بختیاری توزیع می شود

به ایجاد سازش در پرونده ها با جدیت ورود کرده ایم

ترامپ همه گزینه ها را روی میز خواهد گذاشت؟

به ایجاد سازش در پرونده ها با جدیت ورود کرده ایم

در گفت وگو با مدیرعامل آتش نشانی پرمخاطره ترین شهر کشور مطرح شد: افشای نام 1000 ساختمان ناایمن تهران و برنامه ریزی برای جذب آتش نشان جدید

معرفی 3 دسته دشمن و راه های مقابله با آنها

چه چیزی برای نمایندگان مجلس از دناپلاس خطرناک تر است؟

تسهیل استفاده از امر وکالت در دادرسی ها از سیاست ها و برنامه های دوران تحولی قوه قضاییه است

دولت آموزش محتوای ضدسرمایه داری در مدارس را ممنوع کرد/ طارق علی: نشانه های زوال جریان حاکم بر انگلستان آشکار شده است/ یانیس واروفاکیس: صدای پای فاشیسم می آید

نماینده مجلس: اعتماد مردمی هلال احمر تقویت شود

مردم از صندوق آرای انتخابات 1400 قهر نمی کنند

شهدا به وظیفه خود عمل کردند، امروز نوبت خدمت رسانی من و شماست

روحانی آمریکا را لعنت کرد یا دوباره آدرس غلط داد؟!

کاروان نذر آب جمعیت هلال احمر استان بوشهر عازم هرمزگان شد

آیت الله تسخیری با دانش گسترده و تسلط بر عربی گفتمان تقریب را پیش برد

ابوترابی: در اصلاح قانون، اولویت با جرم سیاسی است / قضات به قانون جرائم امنیتی و سیاسی التفاتی ندارند

پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

سفارت ایران در برونیی مراسم پیاده روی صبحگاهی برگزار کرد

درباره شهید محمد علی جهان آرا

رییس شورای شهر :طرح جامع و تفصیلی پسماند شهری در شهرکرد بازنگری شود

دادستان کرمانشاه حکم جلب عضو شورای شهر را صادر کرد

ابوترابی: در اصلاح قانون، اولویت با جرم سیاسی است

ماجرای عکس شهید 13 ساله ای که بر دیوار اتاق مقام معظم رهبری نصب است

رویداد های خبری دوشنبه 7 مهر ماه 99؛ مرکز لرستان

بررسی بنیادگرایی دینی از نگاه یک جامعه شناس

اوقات شرعی امروز دوشنبه به افق شهرکرد

چشمان همیشه بیدار برای صیانت از آسمان ایران

پیش بینی الله کرم در مورد رد صلاحیت ظریف: به نظر نمی رسد ظریف تایید صلاحیت شود

اسماعیل قزل سفلی مسئول بسیج سازندگی سپاه فجر فارس شد

از اسوه هایی چون آیت الله نجفی همدانی درس بگیریم

مدیران مس به وعده های خود عمل کنند

بررسی بنیادگرایی دینی از نگاه یک جامعه شناس

عکس/ چین در آستانه مراسم بزرگ روز ملی

سلحشوری: با وعده تنور انتخابات گرم نمی شود!

صدور «حکم جلب» برای عضو شورای شهر کرمانشاه/ متهم از دسترس خارج شد

ابوترابی: در جرائم علیه امنیت داخلی اگر خشونت نباشد باید اصل بر جرم سیاسی باشد / در اصلاح قانون جرائم، اولویت با جرم سیاسی است

اقتدار جمهوری اسلامی مرهون شهدا است

نشانه پرهیزگار واقعی در کلام امیرالمومنین (ع)

انقلاب رفاهی در مجلس انقلابی | نمایندگان مجلس چه امتیازاتی دارند؟

ایفای نقش مردم هرمزگان در بازسازی عتبات عالیات یک موهبت الهی است

اقتدار دریایی ایران؛ ضرورت های دفاعی و بازدارندگی

مقصد بعدی رییس جمهور پس از پایان دولت کجاست؟

سربازان همیشه بیدار / صیانت از آسمان ایران تا پای جان

مستند غیر رسمی | دیدار راویان دفاع مقدس

تاریخ جنگ تحمیلی بخشی از تاریخ پرافتخار میهن اسلامی است

درخواست علی مطهری از وزیر اطلاعات در پی سرقت از دفتر حجت الاسلام و المسلمین سروش محلاتی

نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است

نوبخت: تغییرات یارانه ای در راه است