مطالب مرتبط:
تحقق 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار/حتی استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نکرده ایم
تحقق 6درصد از درآمد نفتی/ از بانک مرکزی استقراض غیرمستقیم هم نکردیم
برنامه و بودجه| فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار محقق شده/ هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکردیم
فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار محقق شده/ هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکردیم/ رشد 20 درصدی درآمدهای مالیاتی
فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار محقق شده/ هیچ استقراضی از بانک مرکزی نکردیم/ رشد 20 درصدی درآمدهای مالیاتی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 15:252020-08-07اقتصادي

نوبخت: استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نکرده ایم / تحقق 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، - " رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه استقراض دولت از بانک مرکزی، ادعایی باطل و نوعی توهم است، گفت: اگرچه فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار در سال 99 محقق شده، اما 75 درصد درآمدهای مالیاتی سال جاری تاکنون محقق شده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، محمدباقر نوبخت معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، در گفت وگویی مجازی به مناسبت روز خبرنگار به سوالات مختلف خبرنگاران بخصوص ماجرای کسری بودجه 99 و اصلاح ساختار بودجه پاسخ داد.

یکی از خبرنگاران با اشاره به تاکیدات رهبرانقلاب درباره لزوم اصلاح ساختار بودجه و اظهارات نمایندگان یازدهم درباره عدم شباهت بودجه 99 به بودجه منطبق با شرایط جنگ اقتصادی، پرسید که تفاوت بودجه امسال با لایحه بودجه 1400 چه خواهد بود؟ و نوبخت پاسخ داد: درباره اینکه بودجه 1399 پس از ماه ها انتظار در مجلس به جای اینکه متناسب با فضای جنگ اقتصادی مورد بررسی قرار گیرد؛ با چنین سرنوشتی روبرو شده است؛ باید افکار عمومی قضاوت کند.

سازمان برنامه و بودجه، لایحه بودجه 1399 را بر اساس پیش بینی واقع بینانه جنگ اقتصادی به مجلس ارائه کرد.

موضوعاتی که امروزه در خصوص کسری بودجه و .

مطرح می شود؛ نشان دهنده شفاف سازی سازمان برنامه بودجه است که راسا این موضوع را مطرح کرد؛ اما متاسفانه بعضی از عزیزان بدون داشتن اطلاعات کافی در خصوص اعداد و ارقام واقعی، از کسری بودجه صحبت می کنند!*قرار نبود اصلاح ساختار بودجه به مجلس راه پیدا کندرییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه پس از آنکه از سوی مقام معظم رهبری در سال 97 مطالبه شد، از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور در وقت معین شده، تدوین و به رهبری و شورای عالی هماهنگی سه قوه ارائه شد.

رهبری تصریح فرموده بودند که اصلاح ساختار باید در همان شورای عالی مورد تایید قرار بگیرد و قرار نبود به مجلس راه پیدا کند.

حتما ایشان مصلحتی داشتند که که این موضوع در شورای عالی تایید شود.

البته ما کوشیدیم از همه ظرفیت های کشور برای تدوین آن استفاده کنیم.

ما روی 4 محور و 10 بسته متمرکز شدیم؛ اینکه چگونه درآمدهایمان پایدار شود ؛ چگونه هزینه ها بهینه شوند ؛ چگونه در بودجه های سنواتی ثبات، عدالت اجتماعی و اقتصادی اعمال شود و چگونگی اصلاح روش بودجه ریزی کنونی در دولت و مجلس .

*تاکنون برنامه اصلاح ساختار بودجه در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب نشدهوی با اشاره به اینکه برنامه اصلاح ساختار بودجه را هم به مجلس و هم به همه اعضای آن شورا (روسای سه قوه) تقدیم کردیم و انتظارمان این بود که اجماعی در میان سران، منطبق با نظر مقام معظم رهبری ایجاد شود، اظهار داشت: تا این لحظه با وجود آنکه برای بررسی برنامه اصلاح ساختار، زمان مشخصی تعیین شده بود؛ به جمع بندی بین سه قوه در شورای عالی، دست پیدا نکرده ایم.

البته ما مدعی نیستیم که آنچه ارائه دادیم؛ بهترین است اما به هر دلیلی در شورای عالی تصویب نشد و ما عینا همان برنامه را به مجلس جدید ارائه دادیم.

چون مجلس، امکان قانون گزاری دارد و می تواند برنامه اصلاح ساختار را بررسی کنند.

ما برای تمامی محورها و پروژه های تعیین شده در این برنامه، تفصیلا پاسخ داریم.

البته حرف زدن درباره اصلاح ساختار بودجه بسیار آسان است اما همین که بخواهند این شیر را خالکوبی کنند می بینید که چه شیر بی یال و کوپالی می شود.

*نظام مالیاتی را با نظام تامین اجتماعی گره زدیمنوبخت ادامه داد: اصلاح ساختار بودجه یک عمل جراحی بزرگ است.

ما سالانه 134 هزار میلیارد تومان یارانه می دهیم.

این عدد چند برابر بودجه کشور است که در شرایط کنونی پرداخت می شود؟ اما آیا به همین گونه باید پرداخت شود؟ آیا شیوه اخذ مالیات ما صحیح است؟ چرا هم موعدیان و هم مجریان ناراضی اند.

و هم از سوی دیگر مجریان مالیاتی معتقدند که درصد مالیات کشور ما نسبت به شاخص کشورهای توسعه یافته و صنعتی بسیار پایین تر است که نشان دهنده استفاده اندک از این ظرفیت است.

این نشان دهنده ضرورت اصلاح است.

به جای آنکه مالیات را عمدتا متوجه حقوق و مصرف کنیم آن را به سمت درآمد و سرمایه ها بردیم؛ به عبارتی نظام مالیاتی را با نظام تامین اجتماعی گره زدیم و مشخص کردیم هر کسی در ماه و در سال چقدر می تواند درآمد داشته باشد و اگر بیشتر از آن درآمد دارد؛ باید مالیات بدهد و اگر درآمد کمتری دارد، باید یارانه بگیرد.

معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه در خصوص بحث هزینه ها در قوانین بودجه نیز، مراکز تحقیقاتی، فرهنگی و مذهبی مشابهی داریم و می توانیم برخی از اینها را به جهت کار مشابه، در یک ردیف تجمیع کنیم.

اما این کار آسانی نیست، گفت: امیدواریم مجلس برنامه اصلاح ساختار بودجه را مصوب کند تا آن را اجرا کنیم.

البته اعمال کوچکترین تغییر، اعتراضات بسیاری را برخواهد انگیخت.

اما لازم است که این جراحی در اقتصاد کشور صورت بگیرد.

با اصلاح قیمت بنزین؛ منابع حاصل از افزایش نرخ بنزین را به عنوان یارانه به مردم برگرداندیم.

اما در ماه های اخیر درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین، به جهت کاهش میزان مصرف بنزین در داخل و کاهش صادرات بنزین؛ کاهش یافته اما دولت همچنان همان میزان یارانه را به مردم پرداخت می کند.

در حال حاضر پنجاه هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی داریم؛ کدام بخش آن را اصلاح کنیم که داد کسی در نیاید؟ و خساراتی را به ما تحمیل نکند.

دولت به لزوم اصلاح ساختار بودجه، معتقد است و منتظر نظر مجلس هستیم تا پس از تصویب آن از سوی نماینده های با انگیزه مجلس؛ آن را اجرا کنیم.

*بندهای مربوط به اصلاح ساختار بودجه را از بودجه 99 حذف کردند!وی تاکید کرد: از آنجا که برنامه اصلاح ساختار، در مجلس یا از سوی شورای عالی سران سه قوه، تصویب نشده بود، بودجه سال 99 در چارچوب آن تدوین نشده است.

به عبارت دیگر اصلاح ساختار، نتوانست در بودجه کاملا اعمال شود حتی بندهایی که به آن مربوط بود را کلا حذف کردند!*پاسخ عجیب و تکراری نوبخت به یک سوال مهمنوبخت ادامه داد: در پاسخ به اینکه می گویید آیا بودجه سال 99 متناسب با جنگ اقتصادی و واقعیت امروز کشور نوشته شده است یا نه؟؛ سوالی از شما می پرسم؛ آیا قانون بودجه ای را در کشورمان سراغ دارید که از بودجه 570 هزار میلیارد تومانی منابع عمومی، کمتر از 48 هزار میلیارد تومان آن مربوط به درآمدهای نفتی باشد؟ یعنی کمتر از 10 درصد کل بودجه متکی به درآمدهای نفتی باشد؟ ما چنین بودجه ای را برای سال 99 ارائه دادیم.

اگر هم درباره کسری بودجه، سخن گفتیم؛ این ناشی از شفاف سازی سازمان برنامه و بودجه بود که آن را مطرح کرد ولی افرادی، بدون اطلاع کافی از آن، به این موضوع می پردازند.

*از ابتدای امسال فقط 85 درصد از بودجه جاری ای که باید مصرف می شد؛ مصرف شده استرییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی درباره محل تامین منابع افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان که اخیرا سازمان برنامه و بودجه در پی آن است، گفت: درباره اینکه چطور با وجود قلت منابع مالی، با معضلاتی همچون تورم و گرانی روبرو شویم و حتی حقوق کارمندان و بازنشستگان را اضافه کنیم؛ باید بگویم که این کار را حتی بدون افزایش سقف بودجه، انجام دادیم.

منابع عمومی بودجه 98، تغییری نکرد ولی کوشیدیم 50 درصد، حقوق کارکنان را در اسفند ماه اضافه کنیم و بدون افزایش سقف بودجه عمومی در سال 99، 15 درصد هم در فروردین ماه حقوقو کارکنان دولت را اضافه کردیم.

حقوق بازنشستگان را هم 20 درصد اضافه کردیم و همسان سازی حقوق آنان با افراد شاغل هم رده خودشان را هم از اول مهرماه اجرا می کنیم.

وی ادامه داد: ما از همین میزان بودجه عمومی مصوب در بودجه سال 99، هزینه این افزایش حقوق ها را تامین می کنیم.

از ابتدای سال تا کنون، فقط 85 درصد از بودجه جاری ای که باید مصرف می شد؛ مصرف شده است.

یعنی حتی با وجود افزایش حقوق ها؛ 15 درصد صرفه جویی داشته ایم.

جالب است بدانید که میزان پرداخت های بند و که مربوط به حقوق است؛ به 152 درصد رسیده است.

یعنی 52 درصد نسبت به حقوق های سال گذشته کارکنان دولت و 139 درصد نسبت به حقوق بازنشستگان در سال گذشته، اضافه کرده ایم که از مهر ماه هم حقوق بازنشستگان بیشتر می شود.

چنانکه می دانید بودجه جاری ، شامل دو بخش پرسنلی و سایر است.

تا کنون فقط 60 درصد از بودجه سایر در سال 99 را پرداخت کرده ایم.

یعنی بودجه پرسنلی را افزایش داده ایم اما در بخش بودجه سایر ، ضمن افزایش بهره وری، صرفه جویی هم کرده ایم تا در شرایط جنگ اقتصادی و شیوع ویروس کرونا بتوانیم بودجه کشور را مدیریت کنیم.

خوب است بدانید که 85 درصد بودجه عمرانی کشور نیز از ابتدای سال تا کنون، تخصیص یافته و مبلغی از بودجه عمرانی، در محل بودجه های جاری خرج نکرده ایم.

نوبخت تاکید کرد: کل اوراقی که ما فروختیم در حال حاضر 58 هزار میلیارد تومان است در صورتی که درآمدهای ناشی از مالیات به بیش از 72 هزار میلیارد تومان رسیده و اینطور نیست که تامین بودجه، همه از محل فروش اوراق باشد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی درباره اصلاح نظام یارانه ای کشور و عدالت محور کردن پرداخت یارانه نقدی به مردم گفت: نحوه پرداخت یارانه ها می تواند اصلاح و هدفمند شود.

یارانه حمایت معیشتی ناشی از افزایش نرخ بنزین را به 60 میلیون نفری که فکر می کردیم نیازمندتر هستند تا کنون داده ایم و امیدواریم که هدفمند پرداخت شود.

قطعا 20-22 میلیون نفری که این یارانه را دریافت نمی کنند، قطعا گلایه دارند.

اگر هم یارانه را به همه بدهیم که یعنی آن را هدفمند توزیع نکرده ایم.

در برنامه اصلاح ساختار بودجه هم موضوع اصلاح پرداخت یارانه ها را گنجانده ایم.

انشالله با تصویب این برنامه از سوی مجلس، حتی لایحه بودجه 1400 را هم بر مبنای همین اصلاح ساختار، ارائه می دهیم.

به میزانی که برنامه اصلاح ساختار بودجه در مجلس، تصویب شود؛ آن را در لایحه بودجه سال بعد لحاظ خواهیم کرد و در جهت اصلاح اعداد و ارقام عمل می کنیم.

*میزان درآمدهای نفتی و مالیاتی محقق شده در سال جاریوی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات سازمان برنامه و بودجه برای مقابله با کسری بودجه ناشی از کاهش شدید درآمدهای نفتی بخاطر ترحیم و کاهش درآمدهای مالیاتی بخاطر کرونا، اظهار داشت: در شرایط تحریم و رکود ناشی از کرونا، میزان صادرات نفت تقلیل یافته و درآمدهای نفتی پایین آمده است.

فروش نفت در سال جاری کاهش چشمگیری یافته و فقط 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار ما تا کنون محقق شده است.

اما چند منبع درآمدی دیگر نیز وجود دارد؛ مثل مالیات و درآمدهای گمرک و واگذاری دارایی های مالی در دو بخش فروش سهام کارخانجات دولت در بورس و انتشار اوراق مالی.

نوبخت ادامه داد: اگرچه کمتر از 6 درصد از آنچه که باید از محل درآمدهای نفتی محقق می شد، محقق شده اما 75 درصد درآمدهای مالیاتی سال جاری تا کنون محقق شده که 20 درصد بیش از سال گذشته در همین تاریخ است.

58 درصد واگذاری های مالی نیز محقق شده است.

مطابق اصل 44 قانون اساسی دولت موظف به واگذاری سهام کارخانجات و شرکت های دولتی است که منجر به کاهش مالکیت و تصدی گری دولت شده و آن را در جایگاه نظارت قرار می دهد.

برای کل سال 99، فقط 11 هزار و 900 میلیارد تومان درآمد از این محل، پیش بینی کرده بودیم اما قریب به 16 هزار میلیارد تومان در چهار ماه گذشته، توانسته ایم سهام واگذار کنیم که تا حدودی کسری عدم تحقق درآمد ناشی از فروش نفت را جبران کرده است.

*دولت حتی استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نکرده استرییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: جز همان تنخواهی که هر سال از بانک مرکزی می گرفتیم و با آن تسویه هم می کردیم؛ چیز دیگری از بانک مرکزی دریافت نکرده ایم.

بنابراین تصور اینکه عدم تحقق منابع باعث استقراض غیر مستقیم دولت از بانک مرکزی شده؛ کاملا باطل و نوعی توهم است.

دولت نه تنها اجازه استقراض مستقیم که حتی امکان استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نداشته و این کار را نکرده است.

آمار و ارقام نشان می دهد که به دولت به میزان درآمدهایش هزینه کرده است.

در وضعیت فعلی تا جایی که امکان داشت با اصلاح سیاست ها، بودجه جاری کشور را بیشتر معطوف بخش پرسنلی کردیم و از بودجه سایر کم کردیم.

همچنین بودجه های عمرانی کشور را بجای اینکه به مساوات بین تمامی پروژه ها هزینه کنیم و هیچ کدامشان به ثمر نرسد؛ طبق اولویت و اهمیت تخصیص داده ایم و می دانیم که تا آخر سال چقدر راه آهن، جاده، مدرسه، بیمارستان و .

خواهیم داشت.

به عبارت دیگر تلاش کردیم با مدیریت منابع، بیشترین بهره وری را داشته باشیم.

علی رغم تلاش های دشمنان، حتی یک روز هم حقوق و یارانه اعطایی به مردم به تعویق نیفتاده است؛ تمامی حقوق ها را به موقع پرداخت و سررسید اوراق را نیز در زمان مقرر بازخرید می کنیم.

*انتظار داریم برنامه اصلاح ساختار اقتصادی در مجلس تصویب شودوی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت برنامه اصلاح ساختار نظام بودجه ریزی کشور گفت: برنامه اصلاح ساختار اقتصادی را تقدیم مجلس کرده ایم و انتظارداریم که در مجلس محترم تصویب شود تا لایحه بودجه 1400 را که تا 15 آذر باید به مجلس ارائه دهیم؛ با اصلاحات مورد تایید مجلس، تقدیم نمایندگان محترم کنیم.

*وضعیت تحقق منابع بودجه تفاوت چندانی با بودجه سال های قبل نداردنوبخت در پاسخ به سوال خبرگزاری خانه ملت درباره امکان اصلاح قانون بودجه 99 و مرجع اصلاح کننده آن گفت: بودجه سال جاری با عدم تحقق منابع در بخش درآمدهای نفت تا کنون مواجه شده است؛ اما بخش دیگر درآمدها در حوزه مالیات، اوراق و حتی واگذاری سهام کارخانجات دولت؛ محقق شده است.

کما اینکه پیش بینی کرده بودیم که در کل سال 11 هزار و 900 میلیارد تومان، درآمد ناشی از واگذاری سهام داشته باشیم اما تا کنون نزدیک به 16 هزار میلیارد تومان، سهام عرضه شده و به همان تکلیفی که اصل 44 قانون اساسی حکم کرده، عمل شده و کاهش تصدی دولت محقق شده است.

مقایسه عملکرد بودجه چهارماهه امسال با سال گذشته نشان می دهد که تا این مقطع زمانی، در میزان تحقق منابع درآمدی دولت، تفاوت چندانی با بودجه سنوات سال گذشته نداریم.

تحقق درآمدها به جز حوزه درآمدهای نفتی، در دیگر بخش ها نه تنها محقق شده بلکه اوضاع امسال بهتر از سال های قبل هم هست و ما با اختیارات قانونی ای که داریم در دولت عمل می کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: مقام معظم رهبری بسیار هوشمندانه و با درک شرایط کشور، شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه را تشکیل دادند تا از شرایط جنگ بزرگ اقتصادی با توجه به ظرفیت قانونی این شورا که مصوباتش همچون شورای عالی امنیت ملی به تایید و تصویب مقام معظم رهبری می‎رسد؛ بگذریم و از این ظرفیت استفاده کنیم.

انشالله قانون بودجه 99 با همین شرایط قابل اجرا است و مشکلی در ادامه آن نخواهیم داشت.

مهم این است که دریافت ها و پرداخت ها، حقوق و دستمزد و مطالبات کارمندان، ایثارگران و بازنشستگان از دولت را به درستی مدیریت کنیم.

امیدوارم برنامه اصلاح ساختار اقتصادی که تقدیم مجلس محترم شده را هم اگر نمایندگان مقتضی می دانند؛ بررسی کنند و مصوبه ای به دولت بدهند تا لایحه بودجه 1400 را بر آن پایه تنظیم کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه سازمان برنامه و بودجه برای استفاده از مالیات بر سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد برای جبران کاهش منابع نفتی در بودجه کشور اظهار داشت: نظرتان درست است و حتما باید سازوکارهای حقوقی و تقنینی را برای فعال کردن و بهبود نظام مالیاتی داشته باشیم؛ یکی از راهکارهایش مالیات بر سرمایه است که آن را پیش بینی کرده ایم.

رویکردمان از مالیات بر مصرف به سوی مالیات برکل درآمد خانوار، تغییر کرده است.

اصلاح ساختار نظام مالیاتی را در محور اول برنامه اصلاح ساختار اقتصادی گنجانده ایم و تقدیم مجلس شد.

اگر مجلس اصلاح نظام مالیاتی پیشنهادی ما را تصویب کند؛ با ایرادی از سوی شورای محترم نگهبان هم مواجه نخواهد شد؛ چون با قانون اساسی در تغایر نیست و می توانیم این برنامه را عملیاتی کنیم.

خوشبختانه مجلس محترم یازدهم این فرصت را برای سازمان برنامه و بودجه کشور قائل شد و ما جلسات مستمری داریم.

سازمان برنامه آمادگی دارد که آن بخش از اصلاح ساختار که به تصویب مجلس برسد را در بودجه سال 1400 اعمال کند.

*افزایش 20 درصدی درآمدهای مالیاتی نسبت به پارسال تا 13 مردادماهنوبخت در پاسخ به سوالی که اگر می توانستید به زمان قبل از تصویب بودجه سال 99 برگردید؛ در کدام بخش از آن تجدید نظر می کردید؟ و همچنین سوال دیگری درباره ارتباط افزایش قیمت طلا و ارز به کسری بودجه دولت گفت: سه منبع برای تامین هزینه ها داریم.

یکی از طریق مالیات ها که حدود 175 هزار میلیارد تومان برای تامین درآمدهای دولت از این محل در نظر گرفته بودیم.

خوشبختانه گزارشی که تا تاریخ 13 مردادماه به بنده ارائه شده، نشان می دهد که 75 درصد از منابع پبش بینی شده از محل مالیات ها محقق شده و این رقم 20 درصد بیشتر از سال گذشته شده است.

این نشان می دهد که پیش بینی ما واقع بینانه بوده است.

*می خواستیم به دشمن نشان دهیم که حتی اگر اراده کند هم نمی‎تواند تحریم نفتی ما را اجرا کندرییس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: در مورد درآمدهای نفتی دولت هم ما از ابتدا می‎دانستیم که صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز با نرخ 50 دلار، ممکن است توام با مشکلاتی باشد؛ اما بپذیرید که این تصمیم سنجیده ای از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی بود؛ بویژه در زمانی که دشمن می خواهد نشان بدهد که هرچه بخواهد را می تواند محقق کند! اما ما می خواستیم به دشمن نشان دهیم که حتی اگر اراده کند هم نمی‎تواند تحریم نفتی ما را اجرا کند و به هر طریقی که هست با روشهای مختلف، صادرات نفت را ادامه می دهیم.

حالا خزانه داری آنها برود بیابد که ما از چه روشی این کار را می کنیم! صادرات نفت حق قانونی ماست.

اگرچه درآمدهای نفتی ما به آن میزان که در بودجه 99 در نظر گرفته بودیم محقق نشده است؛ اما اوضاع درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته بهتر شده است.

درآمدهای نفتی هم با تاخیر به دست ما می رسد.

همانطور که گفتم حدود 58 هزارمیلیارد تومان از درآمدهای دولت در بخش اوراق حاصل شده.

حدود 53-54 هزار میلیارد تومان اوراق منتشره قبلی را هم باید بازخرید می کنیم.

در مجموع اتفاق غیرقابل پیش بینی ای رخ نداده که بگوییم اگر به قبل از ارائه لایحه بودجه 99 برگردیم؛ جایی را اصلاح می کنیم.

تقریبا درست پیش بینی کرده بودیم.

اگرچه وضع موجود، وضع مطلوبی نیست اما پیش بینی ما این است که تا پایان سال بتوانیم بر این منوال پیش رفته و صرفه جویی را بیشتر کرده و به سمت تامین معیشت مردم برویم.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه سازمان برنامه و بودجه درباره بسته اقتصاد مردمی که آقای قالیباف مطرح کردند، اظهار داشت: در خصوص بسته اقتصادی ای که به آن اشاره کردید باید بگویم که از اجزای آن مطلع نیستم.

برنامه اصلاح ساختار اقتصادی را سازمان برنامه و بودجه تهیه کرده و در اختیار مجلس و ریاست محترم آن قرار داده است.

این برنامه در چهار محور درآمدهای پایدار ، هزینه‎های کارا ، ثبات بخشی و عدالت و همچنین اصلاح نهادی بودجه تدوین شده و در 10 بسته، موارد زیادی را به همراه برنامه و پروژه ارائه دادیم که بر اساس ظرفیت علمی کشور تهیه کرده ایم و فکر می کنیم تغییرات چندانی نیاز ندارد و در صورت نیاز، نمایندگان شریف مجلس می تواند کمک کرده و آن را اصلاح کنند.

از آنجا که هر سال با عدم تحقق منابع نفتی روبرو هستیم؛ برنامه اصلاح ساختار اقتصادی با رویکرد قطع وابستگی به نفت و خروج نفت از بودجه تدوین شده است.

امیدواریم که مجلس این برنامه شفاف و روشن که اجزای آن قابل دفاع است را تصویب کند.

ما آمادگی داریم که لایحه بودجه 1400 را با اصلاح ساختار مصوب مجلس، تهیه کنیم.

*سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود نداردنوبخت در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه دولت درباره طرح مجلس برای تامین کالاهای اساسی و همچنین محل تامین منابع اجرای این طرح گفت: سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها در سطح گسترده در کشور وجود ندارد و مشکلاتی می آفریند؛ در بحث توزیع منابع هم به دلیل آنکه منابع ارزی ما محقق نشده؛ مثل سال گذشته نمی توانیم 15 میلیارد دلار صرف کالاهای اساسی با نرخ مصوب 4200 تومان داشته باشیم.

اما اگر منابعی هم وجود داشته باشد و ما به تفاوت آن را به بخش خاصی ارائه دهیم؛ باز هم افزایش قیمتی رخ خواهد داد که از محل آن می‎توان به برخی افراد جامعه یارانه بدهیم؛ چون علی القاعده نمی توانیم چنین پرداختی به همه داشته باشیم.

نکات مبهمی در این زمینه برای کارشناسان سازمان برنامه و بودجه وجود دارد و مواردی را که غیرقابل اجرا می دانیم را هم به مجلس اعلام کرده ایم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر رییس کل بانک مرکزی درباره استقراض کوتاه مدت دولت از بانک مرکزی در سال های گذشته برای جبران کسری بودجه و تبعات تورمی آن گفت: راجع به کسری بودجه عرض کردم که تا کنون بیش از 70 درصد از منابع درآمدی دولت محقق شده است.

اگرچه فقط 6 درصد از درآمدهای نفتی محقق شده؛ اما درآمدهای مالیاتی دولت 20 درصد بیشتر از سال گذشته محقق شده است و 58 هزارمیلیار تومان هم از محل اوراق استفاده شده که بخش عمده آن -در حدود 38 هزار میلیارد تومان- صرف طرح های عمرانی شده است که بتوانیم تا پایان سال هم اشتغال موجود را حفظ کرده و هم پروژه های عمرانی قابل بهره برداری باشند.

تا کنون ریالی از این ارقام از بانک مرکزی استقراض نشده است.

وی ادامه داد: سال 97، ورودی صندوق 5,4 میلیارد دلار از فروش نفت بود.

14.

5 درصد سهم شرکت نفت، از این مبلغ کنار رفت و مقام معظم رهبری اجازه دادند که به جای 32 درصد آن، احتیاطا فقط 20 درصد درآمد نفتی را به صندوق واگذار کنیم و 12 درصد را کنار بگذاریم برای روز مبادا.

از این منبع در سال 97 استفاده نشد ولی در سال 98 که شرایط سخت تر بود؛ استفاده شد.

اگر فروش این 12 درصد، مشکل آفرین بود که فروش مابقی حدود 80 درصد آن نیز باید مشکل ایجاد می کرد! ما این ارز را در اختیار داشتیم؛ و بانک مرکزی یا این ارز را فروخته و یا همچنان نزد خود نگه داشته است؛ اگر همچنان آن را نگه داشته که بهتر است همین الان آن را عرضه کرده و بازار را کنترل کند! بنابراین اینکه دولت از بانک مرکزی استقراض کرده ؛ قطعا حرف نادرستی است.

*افزایش تورم ارتباطی به استفاده دولت از ذخایر صندوق توسعه ملی نداردنوبخت با تاکید بر اینکه همه می دانیم که افزایش قیمت ها، ناشی از تغییرات ناگهانی قیمت ارز است که بیشتر از آنکه دلایل اقتصادی داشته باشد؛ توجیهات سیاسی دارد، اظهار داشت: با توجه به مسائل مختلف و محدود بودن ارز، کنترل بازار سخت شده است.

این افزایش قیمت های جهشی، بیشتر ناشی از انتظارت تورمی و متاثر از قیمت ارز است و ربطی به استفاده دولت از ذخایر صندوق ندارد.

کما اینکه عربستان هم 58 هزار میلیارد دلار از ذخایر صندوقش استفاده کرده و دچار چنین تورمی نشده است.

البته صندوق توسعه ملی هم نوعی صندوق ذخیره ای است که به وقت باید از آن استفاده کنیم ولی در سال جاری ما چنین کاری نکرده ایم.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در پایان تاکید کرد: تلاش می کنیم با توجه به محدویت های موجود، کشور را مدیریت کنیم؛ همین علی برکت الله ی که در افتتاح طرح های عمرانی گفته می شود؛ با پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه، عملیاتی می شوند.

اگر منابع مالی طرح های عمرانی را تامین نکنیم که طرحی اجرایی نمی شود! هنرمان این است که به رغم تلاش های دشمنان نظام برای کند و ناکارآمد کردن حرکت چرخ اقتصاد کشور؛ هم طرح های عمرانی در حال پیشرفت هستند و هم حقوق ها و یارانه ها در موعد مقرر پرداخت می شوند؛ بدون اینکه بخواهیم ریالی از پول پرفشار بانک مرکزی بخواهیم استفاده کنیم.


کلید واژه ها: سازمان برنامه و بودجه کشور - سازمان برنامه و بودجه - رییس سازمان برنامه و بودجه کشور - سازمان برنامه - بودجه - رییس سازمان - برنامه - معاون رییس جمهور - سازمان - محمدباقر نوبخت - روابط عمومی - کشور - رییس - درآمد نفتی - رییس جمهور - بانک مرکزی - بین الملل - محمدباقر - خبرگزاری - درآمدهای مالیاتی - درآمد - نوبخت - خبرنگار - اقتصادی - دانشجو - انتظار - درصد - اصلاح ساختار - روز خبرنگار - روابط

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول آی تی واحد فروش با مزایا در تهران

استخدام آبدارچی و بسته بند در یک کارگاه تولیدی معتبر در تهران

استخدام رییس حسابداری مالی و خزانه با مزایا در تهران

آمار جدید فروش فیلم ها در سال 2020/ chr(034)تنتchr(034) نولان 250 تایی شد

استخدام پرسکار و جوشکار در شرکت پویا صنعت خوارزمی در تهران

قیمت انواع ساینا در کارخانه اعلام شد

مقایسه خودرو جک J5 و جیلی GC6 اکسلنت

لغو طرح ترافیک به خاطر کرونا امکانپذیر است؟

استخدام مهندس فروش (رشته مکانیک) در تهران

استخدام کارمند بازرگانی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست تولید شرکت تعاونی کاغذ شرق کاویان در مشهد

ببینید | فیلمی باورنکردنی از دزدی قطاری از چند خودرو توسط سارقان حرفه ای

نحوه فروش سهام عدالت در بانک سپه/ غیر حضوری

استخدام کارشناس فروش در شرکت کاشی یادمان در تهران

رزمایش همدلی جوانان دهه هشتادی

استخدام فروشنده خانم در فروشگاه محصولات غذایی کشاورز در تهران

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود/ مخدوش کردن نرخ درج شده روی کالا تخلف است

فارس من|انجام اقدامات پیشگیرانه و پیشنهادی برای مقابله با تغییر کاربری ها در اراضی کشاورزی طرقبه شاندیز

استخدام سرپرست صادرات با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه در تهران

در هفته جاری چه بازارهایی پیشتاز بودند؟ | سکه، ارز یا سهام؟

استخدام کارشناس سئو و کارشناس تولید محتوا در تهران

استخدام بازار یاب حضوری در شرکت غزال پخش پیشرو در تهران

استخدام ویزیتور فروش (فارمارپ) با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس صنایع آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس معدن در یک شرکت معدنی در فارس

رشد 1000 درصدی قیمت تیبا!

انعقاد تفاهم نامه با بسیج اصناف برای تولید طرح های طراحان ایرانی لباس

برندگان جشنواره طلایی مشترک بانک تجارت و ایران کیش مشخص شدند

صرفه جویی 500 مگاواتی برق تهران در تابستان امسال

فلسفه وجودی بانک صنعت و معدن پیشگام بودن در مقوله توسعه اقتصادی است

نرخ جدید هر کیلو تخم مرغ مشخص شد

در عرضه اولیه «وسپهر» چه گذشت؟

استخدام مدیر برنامه ریزی و تولید(رشته صنایع و مدیریت صنعتی)

استخدام مدیر توزیع و پخش آقا در صنایع مرغ تلاونگ در تهران

استخدام تحصیلدار در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

کلیدی ترین عنصر دکوراسیون خانه؛ فرش سالن پذیرایی

ویدیو کامنت| افتتاح نخستین پارک بیمارستانی گیلان در رشت

خدمات رایگان حمل و نقل اتوبوسرانی یزد در روز جهانی بدون خودرو

اختصاص ده ها میلیارد تومان اعتبار به صاحبان مشاغل در قزوین

ضرورت اصلاح ساختار و افزایش سهم بخش کشاورزی از بودجه کشور

عملکرد خوب کارخانه های مازندران در دوران کرونا +فیلم

جامعه زنان، بخش مهمی از نیروی انسانی کشور هستند

استفاده از تمام ظرفیت های کرمانشاه برای تداوم کاهش نرخ بیکاری

استخدام کارشناس فروش voip و تجهیزات شبکه در مشهد

استخدام فروشنده حضوری و تلفنی با حقوق و مزایا در تهران

ثبت نام 45هزارخانوار مناطق جنوبی آذربایجان غربی در طرح توزیع الکترونیکی گاز مایع

استخدام کارمند فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در یک شرکت تولیدی در تهران

استخدام مهندس صنایع در یک شرکت تولیدی - بازرگانی در تهران

استخدام راننده به همراه ماشین وانت یخچال دار در همدان

استخدام کارشناس مالی و انباردار در یک شرکت معتبر در تهران

ببینید | آتش سوزی وحشتناک در جایگاه سوخت

استخدام کارشناس شبکه و IT در شرکت معتبر ساختمانی در تهران

افتتاح 4 مخزن ذخیره آب در بوستان های خمینی شهر

تجمع کارگران کارخانه قند تربت جام در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی

راهکار کاربران خبرآنلاین برای کنترل نرخ ارز/ وابستگی به دلار را کم کنیم

روند استفاده از ماسک کشور ما در حدود 48 الی 50 درصد است

استخدام ویزیتور و کارشناس فروش در یک هلدینگ معتبر در تهران

نرخ جدید هر کیلو تخم مرغ اعلام شد

عکس| تجمع کارگران کارخانه قند تربت جام

استخدام بازاریاب آقا در یک شرکت معتبر در قم

استخدام سرپرست منطقه ای فروش در گروه مبلمان یاتاش در تهران

استخدام کارگر بسته بند آقا در یک شرکت معتبر دارویی در تهران

استخدام مدیر عامل آقا (رشته برق، مدیریت) در خراسان رضوی

استخدام مهندس تولید آقا (رشته صنایع یا برق) در تهران

گلایه وزارت بهداشت از کمبود امکانات برای غربالگری کرونا

رابطه کارت بازرگانی با رانت های تجاری چیست؟

افزایش صادرات روغن موتور با وجود تحریم ها

تجمع کارگران کارخانه قند تربت جام در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی

دخالت در قیمت گذاری محصولات و خدمات در چهارچوب قانون اساسی نیست

جزییات پرداخت وام به «بازنشستگان»

رهایی یک زندانی در قم از طناب دار با یک شرط خاص

بخش خبری 20:30 مورخ 31 شهریور 99 + فیلم

افزایش قیمت گازوییل کذب است/سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می شود

سمنان کمترین نرخ بیکاری را در کشور دارد/ضرورت توسعه مشاغل خانگی

ویدئو | نموداری که نشان می دهد باید در انتظار فاجعه کرونا در ایران باشیم

کارفرما کارگران فصلی را می تواند اخراج کند؟

استخدام خزانه دار با حقوق ثابت و بیمه در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا و ادیتور عکس و ویدئو در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی خانم با حقوق ثابت و مزایا در تهران

اتحادیه اروپا قانون معافیت اوکراین از روادید شنگن را لغو می کند

استخدام کارشناس نساجی و کارشناس رنگ در تهران

احتمال واردات تخم مرغ دو دلاری از ترکیه

استخدام انباردار آقا در یک شرکت صنایع چوبی معتبر در تهران

استخدام کارگر وسط کار آقا در کارخانه قطعه تراشی معتبر در تهران

گشایش تحریمی با حمایت از شرکت های دانش بنیان/تولید 8.5 میلیون بشکه نفت در سال 1404/سهمیه بنزین مهرماه امشب واریز می شود

امام جمعه اصفهان: بانک های خصوصی از موانع مهم سر راه تولید هستند

مهم ترین خبر های جامعه که در 31 شهریور رخ داد

آزادسازی 31 هزارمتر زمین های ملی در گلوگاه

استخدام کارشناس ارشد سرمایه گذاری در کارگزاری مفید در مشهد

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش در شرکت زرین پیشتاز افق پارس در تهران

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول آرشیو (رشته برق، مکانیک) جهت کار در زنجان

استخدام کارشناس فروش با مزایا در ارسان الکترونیک در تهران

حقوق بازنشستگان به میانگین شاغلان نزدیک می شود

ببینید | پیشبینی معاون وزیر بهداشت از یک فاجعه در کشور

آژانس گردشگری اروپا: اتحادیه تست کرونا را جایگزین قرنطینه کند

تصمیمی که عرضه ارز صادراتی را افزایش داد

نوبخت: استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نکرده ایم / تحقق 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار

نوبخت: استقراض غیرمستقیم هم از بانک مرکزی نکرده ایم / تحقق 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار