مطالب مرتبط:
بازدید مدیران سازمان آتش نشانی از مجموعه «تئاتر شهر»
پروانه ساخت پلاسکو هفته آینده صادر می شود/ استقرار کسبه پارکینگ پروانه در پارک شهر/ پاسخ به تذکر شانه خالی کردن شهرداری ها از بار مسئولیت
بازدید مدیران سازمان آتش نشانی از مجموعه «تئاتر شهر»
پروانه ساخت پلاسکو هفته آینده صادر می شود/ استقرار کسبه پارکینگ پروانه در پارک شهر
پروانه ساخت پلاسکو هفته آینده صادر می شود/ استقرار کسبه پارکینگ پروانه در پارک شهر/ پاسخ به تذکر شانه خالی کردن شهرداری ها از بار مسئولیت
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 14:302020-08-07اجتماعي

تاکید بر خطرآفرینی ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر


«تئاتر شهر به دلیل ساخت و سازهای موجود در اطراف آن موقعیت بالفعلی برای خطرآفرینی دارد و شرایط ویژه ای در آن حکفرماست که با در نظر گرفتن موارد دیگری چون پروژکتورهای نور با جریان نیروی برق بالا، - تئاتر شهر به دلیل ساخت و سازهای موجود در اطراف آن موقعیت بالفعلی برای خطرآفرینی دارد و شرایط ویژه ای در آن حکفرماست که با در نظر گرفتن موارد دیگری چون پروژکتورهای نور با جریان نیروی برق بالا، وجود مواد اشتعال زا از جمله چوب در دکور، محدودیت فیزیکی تالارهای نمایشی و راهروهای متعدد در طبقات مختلف ماجرای اطفای حریق را در آن مشکل تر می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، خطر بروز آتش در بنایی مثل تئاتر شهر همیشه از نگرانی هایی بوده که تکمیل نبودن یک سیستم اطفای حریق اصولی آن را تشدید هم کرده است، با این حال هر از گاهی خبرهایی می رسد که این موضوع را دوباره یادآوری می کند و شاید بد نباشد در روزهای نیمه تعطیل تئاتر که گروه های نمایشی تمایل چندانی هم به اجرا ندارند اقدامی جدی تر برای سیستم اطفای حریق تمام سالن های تئاتری یا دست کم سالن های دولتی صورت گیرد.

در راستای اهمیت این مسئله تیر ماه سال 96 سازمان آتش نشانی و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری مجموعه تئاتر شهر به مدت سه روز مانور آتش نشانی و امداد و نجات را در این مجموعه برگزار کردند.

پیمان شریعتی - مدیر وقت تئاتر شهر - در آن مقطع گفته بود: یکی از بزرگترین مشکلات ما در زمینه اطفای حریق و اجرای عملیات آتش نشانی در زمان آتش سوزی های احتمالی، محدودیت های موجود در فضای باز مجموعه تئاتر شهر است که انجام هرگونه عملیات امداد رسانی، استقرار تیم های اورژانس و مسائلی از این دست را دچار مشکل می کند.

به هرحال مجموعه تئاترشهر به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه های فرهنگی هنری شهر تهران که روزانه بیش از یک هزار و پانصد مراجعه کننده دارد همواره با این نگرانی مواجه است که با توجه به محصور شدن تئاتر شهر در میان ترکیب جغرافیایی محوطه در زمان اطفا حریق چگونه باید در بهترین و سریع ترین شکل ممکن نسبت به اطفا حریق و خروج تماشاگران و کارکنان از مجموعه اقدامات لازم را انجام داد.

البته در این مواقع مواردی وجود دارد که تا حد زیادی از حیطه اختیارات ما به دور است بنابراین اجرای چنین مانورهایی می تواند آغاز خوبی برای حرکت های ثمربخش در حوزه ایمن سازی و آمادگی مجموعه در برابر حوادث غیر مترقبه چون آتش سوزی باشد.

حالا بعد از سه سال مشابه همین حرف ها در بازدیدی تازه تعدادی از مدیران ارشد سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از تئاتر شهر تاکید شده است.

واحد ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر خبر داده است که این بازدید 15 مرداد و با حضور حسن جودکی - معاون اجرایی - و حسین طاهر بخش - مدیر فنی تئاترشهر - و شاهین رحمانعلی - مدیر امور عمومی - انجام شده است که در آن علی طهرانچی - دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران - بیان کرد: پلان دوّار و درعمق قرار گرفتن معماری دو چالش مهم در زمان حریق و حوادث هستند که برای عملیات اطفای حریق در مجموعه هایی با این ویژگی معماری مشکلاتی را ایجاد می کنند، چرا که طی زمان حریق، حجم دود در پلان های دایره وار به قدری زیاد می شود که کار برای اطفای حریق بسیار سخت می شود.

این دشواری زمانی دو چندان خواهد شد که مامور آتش نشانی با این فضای معماری آشنایی نداشته باشد.

از سوی دیگر در مکانی چون تئاتر شهر که به دلیل ساخت و سازهای موجود در اطراف آن موقعیت بالفعلی برای خطرآفرینی دارد شرایط ویژه ای حکفرماست که با در نظرگرفتن موارد دیگری چون پرژکتورهای نور با جریان نیروی برق بالا، وجود مواد اشتعال زا از جمله چوب در دکور، محدودیت فیزیکی تالارهای نمایشی و راهروهای متعدد در طبقات مختلف ، ماجرای اطفای حریق را در آن مشکل تر می کند.

این کارشناس ادامه داد: اگر شرایط حریق گسترده باشد قطعا از ایستگاه های مختلف عملیاتی نیروهای کمکی اعزام می شوند که طبیعتا این نیروهای کمکی آشنایی با معماری خاص تئاتر شهر ندارند و اگر این آشنایی وجود نداشته باشد، پس کار اطفای حریق نیز دچار تعلل و مشکل می شود.

دقیقا در همین شرایط بود که ما این نیاز را حس کردیم تا دوستان ما در مناطق عملیاتی مختلف شهر تهران با معماری مجموعه ای چون تئاتر شهر آشنا باشند تا در زمان حریق احتمالی عملیات امداد رسانی در دو حوزه پیشگیری و اطفا نیز تسریع شود.

او درباره برگزاری کارگاه تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خطر و دلایل انتخاب مجموعه تئاتر شهر برای بازدید مدیران مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی نیز گفت: بعد از حادثه میدان حسن آباد تهران ، حادثه بازارتبریز و حوادث جهانی دیگراز جمله کلیسای نوتردام پاریس، جامعه جهانی به سمتی رفت که باید در حوزه پیشگیری و حفاظت از حریق بناهای تاریخی باید الگوی نوینی را ایجاد کرد.

به همین واسطه و نظر به اهمیتی که این موضوع برای همکاران من در سازمان آتش نشانی وجود داشت، به حکم مهندس مهدی داوری دولت آبادی (مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران ) کارگروه ایمنی میراث فرهنگی برای اولین بار در سازمان آتش نشانی تشکیل و بنده به عنوان دبیر این کارگروه انتحاب شدم .

وی افزود: ما برای اینکه بتوانیم در سازمان آتش نشانی شرایطی را برای آشنایی هرچه بیشتر مدیران و کارکنان مجموعه با الگوهای نوین حفاظت از حریق بناهای تاریخی و مهم ایجاد کنیم، کارگاه های آموزشی تهران، آتش، آسیب و هویت در معرض خظر را راه اندازی و تلاش کردیم تا با بهره مندی از کارشناسان حوزه تاریخ به ویژه حوزه تهران شناسی، گام هایی را در جهت مهارت افزایی برداریم.

در این چارچوب استاد نصرالله حدادی تهران شناس و از مورخان با سابقه کشورمان که در مستندسازی تهران قدیم و همچنین موضوع بررسی اطفای حریق در شهرها دارای پیشینه ارزشمندی است طی برگزاری کارگاه های اموزشی همراه گروه ما بود که واقعا شرایطی مطلوبی را نیز در جهت آشنایی مدیران ارشد سازمان با اماکن فرهنگی هنری تهران فراهم کرد.

موضوعی که در بازدیدهای این چند روزه از برخی امکان فرهنگی تاریخی منتخب شهر تهران اتفاق افتاد و موجب شد تا مدیران و معاونان مناطق عملیاتی سازمان آتش نشانی ضمن حضور در کارگاه های تئوری به صورت حضوری با این اماکن، آشنا شوند.

دبیرکارگروه ایمنی میراث فرهنگی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران افزود: به طور حتم ساختمان تئاتر شهر یکی از مجموعه های مهم فرهنگی شهر تهران است که به لحاظ موقعیت جغرافیایی، نوع معماری وابعادی که به لحاظ فرهنگی و اجتماعی برخوردار است می تواند به عنوان یک بنای استراتژیک فرهنگی هنری مورد توجه قرار گیرد.

به همین جهت ما در چارچوب کارگاه تصمیم گرفتیم تا بعد از بازدید از دیگر اماکن مهم شهر تهران، تئاترشهر را به عنوان آخرین بخش از مرحله بازدید کارگاه انتخاب کنیم که دربرگیرنده نکات بسیار مهمی هم بود.

به هر ترتیب معماری ایرانی – اسلامی دارای پلان های ساده ای است که وضوح خدمات در این پلان ها دیده می شود، اما در دوران معاصر به ویژه در حوزه ساختمان سازی و معماری معاصر نگرش طراحان به سمت احجام خاصی رفته که برج آزادی تهران و مجموعه تئاترشهر می توانند از جمله مهم ترین نمادهای این دیدگاه در معماری باشند.

طهرانچی در بخش پایانی صحبت های خود اظهار کرد: در بازدیدی که همکاران من از مجموعه تئاتر شهر به عمل آوردند موضوعاتی چون حفاظت از مجموعه تئاترشهر در زمان بحران ، آماده سازی افراد غیر متخصص در زمان اطفای حریق برای پیشگیری از خطرات احتمالی ، بررسی سیستم های اولیه کشف حریق ، تامین و نگهداری آنها ، نحوه علامت گذاری در مسیرهای فرار حریق با در نظر گرفتن معماری ویژه تئاتر شهر و نحوه جلوگیری از دلهره و اضطراب تماشاگران، هنرمندان و کارکنان مجموعه تئاترشهر هنگام آتش سوزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و طی آن راهکارهایی نیز از سوی مدیران ارشد سازمان آتش نشانی به مدیریت مجموعه تئاتر شهر ارائه شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تئاتر شهر - تئاتر - اطفای حریق - نیروی برق - ساخت - شرایط - دیگری - نیروی - ویژه - حریق - هایی - محدودیت - اشتعال - نگرانی - نمایشی - گزارش - مختلف - موضوع - تکمیل - تشدید - سیستم - همیشه - مواد - گاهی - نیمه - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
احتمال رگبار پراکنده باران در برخی از استان ها

بارش نخستین باران پاییزی در لرستان

فعالیت چهار مرکز نگهداری سالمندان در هرمزگان

بارش اولین باران پاییزی در ایلام

نیاز به ساخت 10 هزار کلاس درس در خوزستان برای رسیدن به استاندارد کشوری

افزایش 10 درصدی تصادفات فوتی

آخرین وضعیت ترافیک جاده ها

توزیع نوشت افزار رایگان و برگزاری محفل قرآنی در آستارا

روند افزایش دما در خراسان رضوی

نیاز به ساخت 10 هزار کلاس درس در خوزستان برای رسیدن به استاندارد کشوری

صدور بیشترین سند برای موقوفات در سطح کشور

آغاز تزریق واکسن آنفلوانزای جانبازان

تور کلاهبرداران ثبت نام پیاده روی اربعین حسینی

خلاقیت معلم مراغه ای در آموزش ریاضی

مدرسه ایرانسل برای سیل زدگان خوزستان افتتاح شد

پیگیری جمع آوری زباله در شهمیرزاد

تزریق واکسن آنفلوانزای جانبازان بالای 50 درصد

فعالیت کاروان سلامت در روستای صعب‎العبور آبید

ادامه باد و رگبار در خوزستان

دانش آموزان مهاجر محدودیتی برای استفاده از شبکه شاد ندارند

رزمایش همدلی در بویین زهرا و قزوین

برخورد قانونی تاکسی دارانی که مسافر بدون ماسک سوار می کنند

ابلاغیه ای درخصوص تعطیلی مدارس خوزستان دریافت نکرده ایم

استاندار: مدارس سنگی خوزستان تا سه سال آینده برچیده می شوند

عضو شورای شهر: نیمی از مدارس تهران فرسوده هستند

شهردار تبریز:عملیات بازسازی عمارت تاریخی باغشمال به زودی آغاز می شود

وقوع 90 فقره حریق در مراتع و جنگلهای اصفهان در سال جاری

استخدام کارشناس انبار آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

محدودیت های جدید کرونایی در اصفهان/اینفوگرافیک

بارش 22 میلی متری باران در مسجدسلیمان

پیش بینی تندبادهای لحظه ای و رگبار خفیف باران در استان بوشهر

پاک کردن لکه آدامس از لباس؛ این مُصیبت ناگهانی

50 درصد مدارس پایتخت فرسوده است

حامد حجتی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان قم شد

آموزش، بهترین راه توانمندسازی نابینایان است

تعطیلی مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا

سمیرا حسینی در طبیعت زیبای شمال / عکس

تعیین تکلیف وضعیت تحصیلی کلاس ها یا مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلابه ویروس کرونا

تصاویر/ پیاده روی زائران اربعین حسینی در مسیر کربلای معلی (1)

«نذر آب» بوشهری ها در هرمزگان+عکس

امکانات تفریحی و ورزشی در سواحل استان بوشهر گسترش یابد

مدرسه باید کانون تحولات محله باشد

تجهیز30 درصد مدارس کشور به اتاق گفت وگو/ انتخابات انجمن اولیا و مربیان 15 آبان برگزار می شود

تردد زائران اربعین حسینی (ع) در مرزهای چهارگانه ممنوع است

مشارکت نیکوکاران خوزستانی در ساخت مدرسه سازی

مدیرکل سابق آموزش و پرورش قم درگذشت 

اهدای لوازم التحریر به دانش آموزان بیماری خاص + مصاحبه

کودکی های بهرام رادان + عکس

ناگفته های رفیق دوست از تامین تسلیحاتی ایران در جنگ تحمیلی

تعیین تکلیف وضعیت تحصیلی مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا

استخدام مهندس معمار در شرکت پیمانکاری آذر صوت تهران

کاهش 4 الی 6 درجه ای دما در مناطق آذربایجان غربی

آستان قدس، ماهانه 20 میلیارد ریال برای تهیه اقلام بهداشتی هزینه میکند

81درصد از شهروندان بیله سوار مغان کارت ملی هوشمند گرفتند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت و آموزش خانم در اصفهان

ورود سامانه جدید به کشور از اواخر هفته

زمان اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد 99 مشخص شد

اهدا لوازم التحریر به دانش آموزان بیماری خاص+ مصاحبه

تازه ترین دیوارنگاره میدان ولی عصر(عج) با تصاویر شهیدان سلیمانی و المهندس

اخبار 100 ثانیه 10 مهر شبکه سهند

تردد زائران اربعین در مرزهای چهارگانه ممنوع است

جلوگیری از ورود زائران به مرزهای چهارگانه

حاشیه نشینی در حاشیه

زمان اعلام نتایج کنکور ارشد 99 مشخص شد

تردد زائران اربعین در مرزهای چهارگانه ممنوع است

آغاز عملیات بازسازی عمارت تاریخی باغشمال تا 3 هفته آینده

سرما در نوار شمالی کشور/باران روزهای آینده در شمال شدت می گیرد

عملیات کربلای هشت

برداشت 1200 تن گردو در نکا

خدمت رسانی مواکب اربعین حسینی(ع) به 40 نقطه از روستاها و مناطق محروم مشهد

روایتی جذاب از عروسک های هانی و هنا/ هنر دست خبرنگاران قزوینی هدیه ای به کودکان عراقی

ارتباط بین خانه و مدرسه یک موضوع راهبردی و ضرورتی اجتناب ناپذیر است

لزوم توسعه فرهنگ مدرسه سازی با اجرای طرح آجر به آجر

برگزاری هفته ملی کودک به صورت مجازی/نمایش نقاشی های کودکان با موضوع اربعین

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری منصوب شد

احتمال وقوع تندباد های لحظه ای و رگبار باران

آغاز موج دوم بارش های پاییزی اصفهان از دوشنبه

تجهیزات طرح «کوچ» راهی مدارس ملایر می شود/ توزیع 300 بسته لوازم ورزشی

خدمت رسانی مواکب اربعین حسینی(ع) به 40 نقطه از روستاها و مناطق محروم مشهد

سردار گودرزی: جلوگیری از ورود زائران به مرز های چهارگانه / تمام تحرکات و تجمعات فردی و کاروانی زائران رصد می شود

بارش رگباری و رعدوبرق در انتظار جنوب

آغاز مرمت آرامگاه های قبرستان تاریخی شرقی خوانسار

بیش از 4 هزار سالمند زیر چتر حمایتی بهزیستی استان قزوین

تعیین تکلیف مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا

تعیین تکلیف مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا

مرتفع ترین پارک تهران

تعیین تکلیف مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا

فارس من| پویش همپای اربعین/ یک کفش به نیت هر عمود

مسابقه ادبی هنری «دنیای بدون کرونا» در گنبدکاووس برگزار می شود

استان چند شهرداری دارد؟

مدیرکل فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش: تعادل بین سلامت و آموزش از اولویت هاست

تصاویر؛ پارک سنگی جمشیدیه تهران

احداث 43 هزار واحد مسکونی برای محرومان کشور

بهره مندی22 هزار نفر از خدمات خانه های کارگر استان

نصب شتاب نگار ها بر روی گسل های پایتخت به 26 عدد رسید

هوای استان قزوین کمی گرم می شود

تعیین تکلیف مدارس دارای افراد مشکوک یا مبتلا به ویروس کرونا

بهره مندی 7 هزار سالمند از خدمات بهزیستی کردستان

فرمانده مرزبانی: تحرک گروهی و انفرادی زائران را رصد می کنیم؛ اجازه حضور در مرز نمی دهیم

جلوگیری از ورود زائران به مرز های چهارگانه/ تمام تحرکات و تجمعات فردی و کاروانی زائران رصد می شود

تاکید بر خطرآفرینی ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر

تاکید بر خطرآفرینی ساخت وسازهای اطراف تئاتر شهر