مطالب مرتبط:
هشدار بانک مرکزی انگلیس درباره طولانی شدن بحران اقتصادی
هشدار بانک مرکزی انگلیس درباره طولانی شدن بحران اقتصادی
هشدار بانک مرکزی انگلیس درباره طولانی شدن بحران اقتصادی
هشدار! جمعیت ایران کمتر از یازده سال دیگر پیر می شود/ مسئولان چاره بیندیشند
تقویت مراودات اقتصادی در اولویت گسترش روابط با جمهوری آذربایجان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 07:052020-08-07اقتصادي

زنگ هشدار جمعیت در اصفهان/بحران اقتصادی تا ضعف روابط اجتماعی در جامعه پیر


پیری جمعیت در اصفهان صدای مسؤولان شهری را هم درآورده و کارشناسان را به هشدار درباره تبعات اقتصادی و اجتماعی تک فرزندی واداشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از اصفهان، تصویر ذهنی مردم از خانواده تغییرات بسیاری در طول زمان داشته است، دهه پنجاه خانواده ها پرجمعیت بودند و هر فرزند تعداد زیادی خواهر و برادر داشت اما رفته رفته بُعد خانوار کاهش یافت تا جایی که امروز بسیاری از خانواده ها فرزندی ندارند یا تک فرزند هستند.

این کاهش بُعد خانوار باعث شده تا نگرانی ها درباره آینده جمعیت در اصفهان افزایش یابد و شاید به همین دلیل است که شهرداری در حال مناسب سازی شهر برای سالمندان است، علیرضا صادقیان، معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری اصفهان پیش از این در گفت وگو با رسانه ها عنوان کرده بود: کلانشهر اصفهان با بیش از دو میلیون نفر جمعیت به سمت سالمندی شتاب گرفته است، با افزایش امید به زندگی در بین شهروندان و کاهش زاد و ولد، روند شهر به سمت کهن سالی پیش می رود و بر این اساس باید نیازهای سالمندان در شهر زیست پذیر در نظر گرفته شود.

پیری جمعیت حوزه های بسیاری را تحت تأثیر قرار می دهد اما کارشناسان جمعیت بر این باورند که بحران پرداخت حقوق بازنشستگی در سال های آینده به یکی از چالش های اصلی حاکمیت تبدیل خواهد شد، بر اساس آمار نسبت جمعیت در سن کار به بازنشستگان 13 به یک است که با تداوم شرایط فعلی این نسبت تا 30 سال آینده به 2 به یک تغییر می کند، به عبارت دیگر تا حدود سال 1430 یک سوم جمعیت کشور بازنشسته خواهند بود و این یعنی نسبت جمعیت حق بیمه پرداز به جمعیت مستمری بگیر شدیداً در حال کاهش است.

بدون شک روابط بین فردی در سایه تغییرات جمعیتی دچار دگرگونی می شود و فرزندانی که در سایه شعار فرزند کمتر، زندگی بهتر از نعمت خواهر و برادر محروم هستند روحیات متفاوتی با نسل های قبل از خود خواهند داشت.

گذار ساختار جمعیتی استان اصفهان طی سال های 95-1345    گذار ساختار جمعیتی استان اصفهان طی سال های 95-1345 کودکانی که تک فرزند خانواده هستند معمولاً در فرآیند اجتماعی شدن با مشکلاتی مواجه می شوند، کودکی که در خانواده تنهاست فرصت یادگیری اصول روابط اجتماعی کمتری دارد، به عنوان مثال می توان به دعواهای خواهر و برادری یا بین چند برادر اشاره کرد که در خانواده های چند فرزندی عادی است، در همین دعواها و جدل هاست که کودکان یاد می گیرند که در مواجه با مشکلات چگونه با دیگران رفتار کنند اما کودکی که خواهر و برادری ندارد چنین تجربیاتی کسب نخواهد کرد.

پدر و مادری که فقط یک فرزند دارند نگرانی های بیشتری نسبت به والدین در خانواده های چند فرزندی خواهند داشت، چرا که آن ها باید زمان و انرژی بیشتری را برای نگهداری و مراقبت فرزندانشان بگذارند اما در خانواده ای که هر فرزند برادر و خواهر داشته باشد مراقبت از فرزند کوچک تر به خواهر یا برادر بزرگ تر واگذار می شود.

رضاعلی نوروزی، دکترای فلسفه تعلیم و تربیت، دانشیار و عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: کسانی که دیر نسبت به فرزندآوری اقدام می کنند فاصله سنی بیشتری با فرزندانشان خواهند داشت و صبر و حوصله کمتری به خرج می دهند، در مقابل فردی که در ابتدای سنین جوانی ازدواج می کند و بچه دار می شود پرانرژی و شاداب است و توان بدنی بیشتری دارد.

عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان ادامه داد: فاصله سنی عدم درک متقابل را در پی دارد، موضوع تنها چالش توان فیزیکی نیست بلکه این افراد در فهم موضوعات دچار مشکل می شوند، شاید گفته شود که در گذشته مادران در سنین پایین ازدواج می کردند اما فرزندآوری را تا سن چهل سالگی ادامه می دادند، در این جا باید گفت که تربیت و نگهداری فرزند در گذشته با کمک برادر و خواهرهای بزرگ تر او بوده است.

نقش پررنگ والدین در نبود خواهر و برادر وی خاطرنشان کرد: وقتی ازدواج دیر انجام شود و بُعد خانواده کاهش یابد نقش پدر و مادر بسیار پررنگ می شود، به عبارت دیگر با تغییر سبک زندگی معادلات را به هم ریخته ایم که در نتیجه آن با وجود فراهم بودن امکانات بیشتر برای فرزندان رشد آن طور که باید اتفاق نمی افتد.

عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان افزود: اگر بخواهیم محصول تربیت فرزند در سبک زندگی جدید را تشریح کنیم باید گفت کودکان و نوجوانان فعلی همچون گوجه های گلخانه ای هستند که ظاهر زیبایی دارند اما طعم ندارند در مقابل کودکان تربیت شده در خانواده های پرجمعیت همانند گوجه های بوته ای هستند که اگر چه روی خاک رشد می کنند و ممکن است لکه هم داشته باشند اما خوش طعم هستند، کودکی که در فضای طبیعی رشد کند تاب آوری بیشتری در برابر مشکلات دارد، سخت کوش تر است و حتی از لحاظ جسمی سالم تر است.

وی تصریح کرد: وقتی جمعیت خانواده کم شد کودک تک فرزند با پدر و مادری مواجه است که بزرگسال هستند و با مسائل منطقی برخورد می کنند اما کودکی که خواهر و برادر کوچک تر یا بزرگ تر دارد با آن ها گلاویز می شود و یاد می گیرد که تحمل بیشتری داشته باشد.

نوروزی با اشاره به این که بازی ها به دو گروه باقاعده و بی قاعده تقسیم می شوند، بیان کرد: بچه ها تا قبل از 9 سالگی باید بازی بی قاعده انجام دهند، در حالی که وقتی کودک تک فرزند خانواده است با پدر و مادری بازی می کند که بازی باقاعده انجام می دهند و ذهن کودک دچار چالش و اعوجاج می شود، اما این مشکل در خانواده ای که دو فرزند دو و شش ساله دارند مطرح نیست.

عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان تشریح کرد: وقتی خانواده سه نفره است روابط محدود به اضلاع مثلث می شود و فرزند تنها روابط بین خودش و والدین به اضافه رابطه والدین با یکدیگر را می بیند اما در خانواده ای که دو فرزند دارند هر کدام از کودکان دو برابر خانواده تک فرزندی رابطه تجزبه می کنند، به همین ترتیب هر چه تعداد اعضای خانواده بیشتر شود روابط پیچیده تر و فهم فرزندان از خودشان بهتر می شود چون روابط بیشتری را تجربه می کنند.

دعوای خواهر و برادری آموزنده است/تک فرزندها کلاه سرشان می رود وی تأکید کرد: در حوزه علوم رفتاری دعوای بین خواهر و برادر را سازنده می دانیم، ممکن است تصور کنیم دعوای بین فرزندان نشان دهنده اشکال است اما تا جایی که بچه ها به هم آسیب نمی زنند باید اجازه داد تا دفاع ازخود و صحبت کردن را یاد بگیرند که منجر به قوی تر شدن آن ها خواهد شد اما کودکی گه فرصت تجربه این شرایط را ندارد چگونه می تواند این آموزش ها را فرابگیرد؟ در نتیجه آمورش گلخانه ای خواهد شد و در آینده در جامعه سر کودک کلاه خواهد رفت.

نوروزی عنوان کرد: مثال دیگر در این زمینه درختان پارک و جنگل است، درخت های پارک با وجود این که شهرداری سالیانه میلیاردها تومان برای آن ها هزینه می کند غالباً کج هستند اما درختان جنگل که کسی از آن ها مراقبت نمی کند و به آن ها کود نمی دهد همواره صاف رشد می کنند، چرا که درختان جنگل برای رسیدن به نور راهی جز رشد مستقیم ندارند، خانواده پر جمعیت هم به همین شکل است اگر کودکی بیش از حریم خودش کاری انجام دهد دیگران به او یاد می دهند که وارد سرزمین آن ها شده و در نتیجه کودک به درستی رشد می کند.

فرزندآوری و امیدبخشی به زنان عضو هیأت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: فرزندآوری برای خانم ها بسیار امیدبخش است، با وجود بیماری افسردگی پس از زایمان، خودکشی در مادرانی که فرزندی دارند به ندرت گزارش می شود، انگیزه زوجین برای تلاش بسیار افزایش می یابد، گاهی مشکلات اقتصادی عامل ازدواج نکردن یا بچه دار نشدن عنوان می شود در حالی که بچه دارشدن دغدغه کار و تلاش را بیشتر می کند و جای هراس نیست، جوانی که تنهاست مسؤولیتی ندارد اما جوانی که ازدواج کرده مسؤولیت بیشتری دارد پس بهتر برنامه ریزی می کند.

نرخ موالید در کشور ما تابع شرایط اقتصادی نبوده است امیر حسین بانکی پور فرد، نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی است که پیش از نمایندگی با کتاب هایش در حوزه خانواده شناخته می شد، وی در گفت وگو با خبرنگار فارس عنوان کرد: در دوران پس از انقلاب روزهایی با شرایط بسیار دشوار اقتصادی و امنیتی پشت سر گذاشته ایم اما با نگاهی به سیر تغییرات جمعیت می بینیم که این دشواری ها زندگی طبیعی مردم را متوقف نکرده و آمارهای جمعیتی در آن سال ها نشان از متوقف نشدن زاد و ولد دارد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بخشی از این مسأله به اعتقادات مردم مبنی بر این که هر آن کس که دندان دهد نان دهد بازمی گردد، همه ما این تجربه را داریم که اگرچه در ظاهر فرزندآوری به معنای افزایش هزینه است اما در عمل سطح زندگی بهتر می شده و برکت مال افزایش پیدا می کرده است.

وی با اشاره به این که تورم اگرچه با افت و خیز همواره وجود داشته گفت: نرخ موالید در کشور ما تابع شرایط اقتصادی نبوده اما ممکن است شیوع بیماری و بحران اقتصادی موضوعاتی گذرا هستند که بشر از آن ها عبور خواهد کرد اما آثار و تبعات پیری جمعیت تا دهه ها یک جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد و در نتیجه همین کاهش رشد جمعیت اقتصاد کشور تنزل پیدا می کند، چرا که با نبود نیروی کار سرعت رشد تولید ناخالص داخلی کاهش خواهد یافت و باید دید نمایندگانی که پیگیر تشکیل کمیسیون خانواده در مجلس نشدند چه برنامه ای برای پیشگیری از تبعات آن خواهند داشت.

انتهای پیام/63113/ج30/
کلید واژه ها: اصفهان - جمعیت - خانواده - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - فرزند - خانواده ها - اجتماعی - اقتصادی - شهرداری - شهرداری اصفهان - سرمایه انسانی - خبرگزاری فارس - روابط اجتماعی - خواهر و برادر - خانوار - برنامه ریزی - هشدار - مناسب سازی - پیری جمعیت - کارشناسان - تک فرزندی - رفته - کاهش - سالمندان - خبرگزاری - رسانه ها - تغییرات - مسؤولان - گفت وگو - میلیون

آخرین اخبار سرویس:
استخدام 8 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

خودروهای مسافربری به دستگاه کارتخوان سیار برای مقابل با شیوع کرونا مجهز می شوند

آمادگی ایران برای صادرات برق به اروپا

کاجستان بیستون می تواند به فرصت گردشگری تبدیل شود

سانسور قیمت مسکن در وزارت راه/قیمت واقعی و قیمت غیرطبیعی چیست؟

زبان فارسی از گزینه زبان های خارجی شناسنامه افغان ها حذف شد

کاهش 60 درصدی حوادث ناشی از کار در لرستان

تصاویر | خوشگذرانی صدها میلیون چینی کنارهم در اولین تعطیلات بزرگ پس از شیوع کرونا و قرنطینه

نخستین رالی گردشگری خودروهای کلاسیک در استان مرکزی آغاز شد

افتتاح هتل آرمنیا در اصفهان با حضور معاون گردشگری کشور

سرخابی های پایتخت چه زمانی بورسی می شوند؟

کاجستان بیستون می تواند به فرصت گردشگری تبدیل شود

«مس آباد» را پس از این در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

در دوران تحریم هم کارگر جذب می کنیم/ افزایش 25 درصدی نیروی کار در یک کارخانه رباط کریم

شورای ملی زعفران قیمت خرید این محصول را اعلام کرد

تخم مرغ باید به صورت بسته بندی فروخته شود

صدور مجوز برای ایجاد 70 اسکله در مازندران

15 مهرماه آخرین مهلت اظهارنامه مالیات ارزش افزوده فصل تابستان

سکه چقدر حباب دارد و چرا گران شد؟

استخدام 11 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

افزایش 20 درصدی تولید پیاز در شهرستان بن + فیلم

جدیدترین قیمت فلزات اساسی +جدول

جذب سرمایه گذاران به تبریز نیازمند تعریف بسته های تشویقی است

گردهمایی تبیین نقش شبکه بانکی در نظام تأمین مالی نوآوری کشور برگزار شد

115 میلیون تومان،حداقل قیمت خودرو

استخدام تکنسین فنی (برق یا مکانیک) در شرکت میراب آرین در تهران

گوگل از بازگشت قابلیت Motion Sense و سیستم راداری Soli خبر داد

عرضه نانو آجرهایی با خواص آنتی باکتریال و آب گریز

اولین تصویر از شاسی بلند سایپا

چهار هزار و 800 تن برنج در پارس آباد تولید می شود

آغاز برداشت خرما از نخلستان های شهرستان خنج

علی دهقان شانزدهیمن نمایشگاه کشاورزی و سیستم های آبیاری

بورس مسکن دچار اما و اگر شده است؟

گوشت قرمز 5 هزار تومان ارزان شد!

فیلم/وزیر اقتصاد: اجازه نمی دهیم از رونق بورس کاسته شود!

برداشت خرچنگ دیده بودید!؟

افرادی که از بحران اقتصادی سود می برند؛ هیچگاه خواهان حل مشکلات نیستند

5 میلیارد دلار صادرات محصولات کشاورزی در معرض تهدید

قیمت سکه 15 میلیون را رد کرد؛ دلار هم گران شد | جدیدترین قیمت سکه، طلا و ارز در 10 مهر

نوبخت: 110 هزار واحد مسکونی نیازمندان کشور در حال ساخت است

نبود نقدینگی و گرانی مواد اولیه، مهمترین مشکل تولید کنندگان اصفهان است

جزییات ثبت نام در سایت یارانه دستمزد

استخدام کارمند فروش تورهای داخلی و خارجی با مزایا در تهران

سالمندی در سایه کرونا

جهش نامتعارف نرخ ارز بخشی از جنگ اقتصادی است/ از واردات محصولات قابل تولید در کشور، سختگیرانه جلوگیری می کنیم

کرونا در اروپا| از تمدید وضعیت فوق العاده در ایتالیا تا ادامه روند افزایش مبتلایان روزانه

اینفوگرافی؛ پیرترین و جوان ترین استان ها کدامند؟

یک مخاطب تابناک خطاب به خودروساز جاده مخصوص؛ ساندرو من کجاست؟

استخدام مدیر بخش فروش آقا در یک موسسه آموزشی معتبر در تهران

دو هتل جدید به اقامتگاه های گردشگری انزلی افزوده شد

در شش ماه گذشته 719میلیون تُن کالا از مرز دوغارون به افغانستان صادر شده است

رفع کمبود سیلندر های گاز در ایرانشهر

جزییات ثبت نام در سایت یارانه دستمزد

تکذیب انتقال هوایی زائران به عتبات

حمایت معاون اول رییس جمهور از توسعه روستایی و تکمیل طرح های نیمه تمام کهگیلویه و بویراحمد

حمایت از کارخانه فرش تعطیل شده اردستان/ مقصران مجازات می شوند

سرمایه گذار خارجی برای فقرای ایرانی مسکن می سازد

کار احداث بیش از 110 هزار واحد برای محرومان در کشور در حال اجرا ست

پایان همایش گردشگری در شرایط پسا بحران در مشهد

حمایت از کارخانه فرش تعطیل شده اردستان/ مقصران مجازات می شوند

یارانه معیشتی مهر ماه امشب واریز می شود

کمک خیران خوروبیابانک برای ساخت سرای مهر سالمندان

یارانه معیشتی مهر ماه امشب واریز می شود

معاون اول رییس جمهور پروژه های کهگیلویه و بویراحمد را پیگیری می کند

تخصیص 2 میلیاردی به پروژه فسفات شهرستان چرام

آغاز دور سوم طرح ملی پایش وضعیت رویه راه های شریانی کشور

استخدام سرپرست فروش با حقوق ثابت و مزایا در اصفهان

کیفیت آب شرب بیرجند بهبود یافت

افزایش مشارکت سازمان ها با آموزش و پرورش برای مدرسه سازی

بزرگترین چالش شهرستان اردکان، آب است

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و بیمه در اصفهان

مشورت با بخش خصوصی، خواسته اصلی فعالان اقتصادی از وزیر جدید صنعت

حباب سکه یک میلیون و 700 هزار تومان شد/ 3 عامل اصلی افزایش قیمت طلا و سکه

رفع کمبود سیلندرهای گاز در ایرانشهر باوجود نصف شدن سهمیه

یارانه معیشتی مهر ماه امشب واریز می شود

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی (رشته برق) با مزایا در تهران

تعقیب و گریز کرونا دوشادوش مردم / هیچ نقطه سفیدی در استان خراسان جنوبی وجود ندارد

تکمیل حدود 110 هزار خودروی ناقص با ترخیص قطعات از گمرک

دلار ارزان تر از 20 هزار تومان می شود؟

کمک 20 میلیارد ریالی خیران خوروبیابانک برای ساخت سرای مهر سالمندان

5.5 درصد جمعیت خراسان شمالی را سالمندان تشکیل می دهد

برخورد قاطع با برهم زنندگان نظم و امنیت در بازار

کلنگ زنی 43 هزار واحد مسکونی در کشور از سال 98 تاکنون

قیمت سکه 15 میلیون را رد کرد

افت ارزش سهام عدالت به کمترین قیمت دو ماهه

راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه تا پایان امسال

گرانی  واردات برابر با گرانی تولید است

افت ارزش سهام عدالت به کمترین قیمت دو ماهه

پیش بینی بورس در روز شنبه 12 مهرماه | خبرهای خوش در راه است؟

اجرای 200 ویژه برنامه هفته ملی کودک در مازندران

تولید نخستین خودرو شاسی بلند آفرودی در سایپا

کراس اور مفهومی و برقی بیوک الکترا رونمایی شد

جزییات ثبت نام در سایت یارانه دستمزد

برای جانبازان بالای 50 درصد واکسن آنفلوانزای تزریق می شود

همایش مدیریت حوزه گردشگری در شرایط پاندمیک و پسا بحران در مشهد برگزار شد

بیش از 65 هزار سالمند تحت کمیته امداد هرمزگان هستند

پس از رفع نواقص و کاستی ها، استقرار گمرک بطور کامل در مبادی ورودی

صادرات تخم مرغ، قیمت هر شانه را به 30 هزار تومان رساند

تسهیلات 8 هزار میلیاردی بانک صادرات ایران به شرکت های دانش بنیان

بیش از 1000 نفر در اردبیل اقدام به دریافت کارت ملی هوشمند کردند

زنگ هشدار جمعیت در اصفهان/بحران اقتصادی تا ضعف روابط اجتماعی در جامعه پیر

زنگ هشدار جمعیت در اصفهان/بحران اقتصادی تا ضعف روابط اجتماعی در جامعه پیر