مطالب مرتبط:
فیلم| مالیات بر مسکن چقدر است؟
قیمت دلار، یورو و پوند امروز 1399/05/16| شیب تند افزایش قیمت
بورس مسکن قیمت خانه را کاهش می دهد؟
هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی مقابله با احتکار مسکن است
مجلس | رقم های سنگین مالیات خانه های خالی اینگونه محاسبه میشود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 07:002020-08-07اقتصادي

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات


بالاخره پس از گذشت 5 سال از عدم اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، روز 15 مرداد ماه، طلسم طرح اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم با تصویب نمایندگان مجلس در بهارستان شکسته شد.

- ، نمایندگان در نشست علنی 25 تیرماه با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی با 150 رأی موافق، 67 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

امروز با سپری شدن 21 روز از موافقت بهارستان نشینان با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکار اخذ مالیات از خانه های خالی را تعیین کردند.

بر اساس این مصوبه، متن زیر جایگزین ماده (54) مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 3/ 12 /1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی می شود:ماده 54 مکرر- مالکان واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (7) ماده (169) مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از چهار ماه به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره (11) ماده (53) این قانون، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح زیر می شود:سال اول- معادل شش برابر مالیات متعلقه.

سال دوم- معادل دوازده برابر مالیات متعلقه.

سال سوم به بعد- معادل هجده برابر مالیات متعلقه.

واحدهای نوساز پس از دوازده ماه و در پروژه های انبوه سازی پس از هجده ماه از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی مندرج در پروانه ساخت موضوع ماده (100) قانون شهرداری، مشمول مالیات موضوع این ماده می شوند.

سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از اتمام مهلت های مذکور، اخطار لازم را به مالک واحد یا به کدپستی محل آن ارسال دارد.

نرخ های فوق برای خانه های خالی متعلق به اشخاص حقوقی خصوصی، عمومی و دولتی از قبیل دستگاه های موضوع ماده (5) قانون خدمات کشوری، ماده (5) قانون محاسبات عمومی کشور مصوب و ماده (29) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دو برابر میزان مذکور است.

قانون مالیات بر خانه های خالی ذیل ماده 54 مکرر اصلاح مالیات های مستقیم، دولت را موظف کرده بود تا از سال 94 به بعد واحد های مسکونی خالی را شناسایی و از احتکار آنها جلوگیری کند؛ با این وجود پس از گذشت 5 سال از تصویب این قانون کارآمد علاوه بر عدم اجرای قانون، عملیاتی شدن این قانون معطل راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور بود.

بر اساس تبصره 7 ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 31 تیر 1394 مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی موظف بود حداکثر ظرف 6 ماه پس از تصویب این قانون تا پایان دی ماه همان سال سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجاد کند و امکان دسترسی برخط آن را برای سازمان امور مالیاتی به وجود آورد تا بر اساس اطلاعات این سامانه از مالکان خانه های خالی طبق مقررات مالیات اخذ شود.

اما راه اندازی سامانه مذکور عملاً در سال 94 با روند کند بروکراسی اداری معطل ماند و در سال 95 نیز باوجود اظهارات مدیران وقت وزارت راه و شهرسازی مبنی بر پیشرفت کار و آماده سازی سامانه برای بارگذاری اطلاعات، اتفاقی رخ نداد.

این روند تا زمانی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد تکلیف قانونی خود برای راه اندازی سامانه را در سال 96 به پایان خواهد رساند ادامه داشت اما اوایل پاییز همان سال ناگهان مسئولیت سامانه ملی املاک و اسکان از دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل و طراحی و ایجاد این سامانه از مجدد از ابتدا در دستور کار قرار گرفت.

مالیات سالیانه 50 میلیون تومانی در انتظار صاحبان خانه خالیسخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با تغییراتی که در قانون و پیش نویس اتفاق افتاده، مالیات بر درآمد اجاره برای سال اول شش برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر در نظر گرفته شده است.

مهدی طغیانی پیرامون اینکه بر اساس متوسط درآمد ماهیانه برای ارزش اجاره خانه در شهر تهران حدود 54 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: مالیات آن طبق ماده 131 قانون مالیات های مستقیم حدود 8 میلیون و سیصد هزار تومان می شود که در سال اول حدود 50 میلیون تومان و در سال دوم یکصد میلیون تومان و در سال سوم یکصد و پنجاه میلیون تومان است.

وی افزود: افرادی که خانه خالی داشته باشند، بر اساس تقسیم منطقه و ارزش اجاره ملک و محاسبه مالیات بر درآمد اجاره، به طور میانگین در سال اول حدود 50 میلیون تومان بابت خالی نگه داشتن ملک پرداخت می کنند که به صورت ماهیانه چهار و نیم میلیون تومان دریافت خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه این مبالغ بستگی به توافق بین دولت و مجلس دارد بیان کرد: بر اساس نظر سازمان امور مالیاتی که در برگشت طرح قبلی به کمیسیون اقتصادی موثر بود، با بالا رفتن مبالغ، موضوع شکایت، دادرسی و دشواری وصول موجب می شد طرح قابلیت اجرا پیدا نکند.

وی درباره اجرایی کردن طرح توسط دولت، گفت: در موضوع اجرا، از ابتدا با وزارت راه و شهرسازی توافق داشتیم و این طرح با روش خوداظهاری قابل اجرایی است.

طغیانی پیرامون اینکه در شرایط فعلی کشور، سالیانه یک میلیون واحد آپارتمان جدید نیاز است، اظهار داشت: با این طرح باید 2.

5 میلیون واحد آپارتمان ساخته شده خالی به بازار عرضه شود.

وی درباره اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی از سال 94 به تصویب رسیده و کمیسیون اقتصادی اصلاحاتی را در این قانون اعمال کرده تا کاملا صحیح اجرایی شود، افزود: در قانون قبل دستگاه ها موظف به ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان بودند، اما در این طرح افراد ملزم به خوداظهاری هستند و هر فرد باید آدرس محل سکونت و کدپستی خود را در سامانه درج کند و در صورت ثبت اشتباه آدرس، آدرس ثبتی آنها مشمول خدمات دولتی می شود.

مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات بر خانه های خالینماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از علل اساسی بالا رفتن قیمت مسکن، احتکار آن است که مالیات بر خانه های خالی می تواند برای مهار این افزایش قیمت موثر باشد.

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی با اشاره به طرح های مسکن و قیمت های نجومی اظهار داشت: در این مورد با نخبگان صحبت شده که طرح های کارآمد و نتیجه بخشی را پیشنهاد دادند تا از هجوم نقدینگی مردم به این سمت جلوگیری شود.

وی افزود: یکی از علل اساسی بالا رفتن قیمت مسکن، احتکار آن به واسطه سرمایه های کلان است و مالیات بر خانه های خالی می تواند برای جلوگیری از این امر موثر باشد؛ البته مقصود واحدهای ویلایی و بزرگ است که بدون ریالی مالیات و بدون نظارت هستند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این طرح نه تنها در عرصه مسکن بلکه در عرصه های غیرمولد کاذب اقتصادی با اعمال مالیات نقدینگی مجبور به هدایت به سمت عرصه های مولد می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه به ویژه در بازار مسکن امری ضروری است که اکنون پس از 5 سال با تعیین تکلیف و اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی، توسط بهارستان نشینان تصویب شده تا مهار افزایش قیمت های نجومی و کاذب مسکن محقق شود.

مردم امیدوارند با اجرای سیاست های صحیح در زمینه مسکن، تغییر و تحولاتی که به بهبود اوضاع منجر خواهد شد.

شاید رونق بازار مسکن از یک سو و ایجاد شرایط مناسب برای خرید مسکن و اجاره آن برای جوانان توسط دولتمردان فراهم گردد.

چرا که موضوع مسکن برای تعدادی از جوانان مشکل ایجاد کرده است، زیرا نمی توانند مسکن خریداری یا حتی اجاره کنند که این امر سبب اخلال در بازار مسکن شده و قیمت آن طی سال های اخیر بیش از 4 برابر شده که نظارت جدی دولتمردان و اجرای قانونی مصوبه ها را برای مهار گرانی های کاذب می طلبد.

انتهای پیام/162/ش
کلید واژه ها: قانون مالیات های مستقیم - خانه های خالی - مالیات - نمایندگان مجلس - نمایندگان - قانون - مستقیم - اصلاح - خالی - خانه - دو فوریتی - مجلس شورای اسلامی - بهارستان - ماده - افزایش قیمت مسکن - ارتباط - شورای اسلامی - افزایش قیمت - کلیات - نشست علنی - قیمت مسکن - شکست - طلسم - مجلس - مصوب - جایگزین - اصلاحات - نماینده - اسلامی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
واکسن کرونا به تنهایی جلوی انتشار ویروس را نخواهد کرد

ریسک های دلار 30 هزار تومانی | قیمت دلار به نقطه عطف نزدیک شده است؟

بیکاری یک میلیون و 500 هزار نفر بر اثر کرونا | 21 هزار میلیارد تومان صرف ایجاد اشتغال می شود

قیمت دلار 10 مهر 1399 به 28 هزار و 900 تومان رسید

نماینده مجلس: ارز ثابت نشود مشکلات بازار ادامه خواهد داشت

هفته آینده بورس چطور خواهد بود؟

200 پروژه طرح هادی روستایی در گلستان بهره برداری شد

علی دهقان دومین مسابقه ملی زیبایی آیینی اسب اصیل ترکمن

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش خانم در اصفهان

استخدام مدیرتولید، سرپرست تولید در یک شرکت دانش بنیان در تهران

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز پنج شنبه 10 مهر 99

1 اکتبر، روز جهانی گیاه خواری؛ چطور گیاهخوار شویم؟ + انواع گیاه خواری

گزارش| توقف روند احداث فرودگاه بین المللی چابهار؛ مسئولان در خصوص علت پاسخ نمی دهد

نماینده مجلس: نوسان نرخ ارز مهمترین مشکل بازار است

استخدام کارشناس کنترل اجرا آقا با مزایا در تهران

پیش بینی برداشت 120 هزار تن سیب در استان

قیمت سنگ آهن در چین بالا رفت

عملیات اجرایی متروی پردیس امسال آغاز می شود 

مهدی توبلان آتش سوزی بازار ساحلی بندر دیلم

110 هزار واحد مسکونی نیازمندان کشور در حال ساخت است

ارزش صندوق پالایشی یکم/ دارا دوم امروز پنج شنبه 10 مهر

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

بازپرداخت تسهیلات سرمایه در گردش تولیدکنندگان سه ساله شود

بهره برداری از مرکز نیکوکاری در علی آباد کتول

وام قرض الحسنه به مدافعان سلامت اعطا می شود

مردم از ازدحام خودداری و فاصله اجتماعی را رعایت کنند

برآورد تولید 125 هزار تن گندم در سال آینده

استخدام 3 عنوان شغلی با مزایا در اصفهان

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز پنج شنبه 10 مهر

عرضه تخم مرغ به صورت بسته بندی اجباری می شود

چقدر از قیمت سکه حباب است؟

تأمین بذر اصلاح شده برای کشت پاییزه

ستاد استانی مدیریت کرونا در اردبیل: مردم از ازدحام خودداری و فاصله اجتماعی را رعایت کنند

جنگل کوتنا شگفتی طبیعت قائم شهر

عدم تولید ثروت در بخش های کشاورزی و گردشگری اردبیل

دوره آموزشی مقاوم سازی نمای ساختمان در برابر زلزله در مشهد برگزار شد

خبر مهم بورسی | الزام ناشران به معرفی بازارگردان

دناپلاس؛ کمیاب ترین خودروی بازار

30 کیلومتر باند دوم محور بیرجند - زاهدان امسال تکمیل می شود

افزایش سرمایه گذاری ها در صنعت گردشگری سیستان و بلوچستان در مدت شیوع کرونا

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

اختصاص20میلیارد ریال اعتبار برای ساخت زائر سرای استان در مشهد

وزیر نیرو: ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا آماده است

رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آذربایجان شرقی 15 درصد کاهش یافت

200 پروژه طرح هادی روستایی در گلستان افتتاح شد

سرمایه گذاری هوآوی روی شرکت های چینی برای ساخت چیپ ست

گلستان| برخی مدیران با تصمیم های مقطعی خود به صادرکنندگان ضربه زدند

تصاویر| نگاهی به گوشی جوان پسند P Smart 2021 هواوی؛ یک سال جلوتر باشید

وعده هایی درباره مسکن روستایی

قصور تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر شده است

برقراری مجدد پروازی های کیش دبی

استخدام ویزیتور (حضوری/ تلفنی) با حقوق ثابت و مزایا در اصفهان

30 کیلومتر باند دوم محور بیرجند - زاهدان تکمیل می شود

جلوگیری از واردات محصولات قابل تولید در کشور

جزییات ثبت نام در سامانه یارانه دستمزد

اسپاگتــی با سس بلونیز

اردکانیان اعلام کرد: آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

اجرای طرح سفر های هوشمند

رفع نواقص لازمه استقرار گمرک در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند است

تمام نیاز کشور در زمینه فرآورده های خونی تا یک سال آینده در داخل رفع می شود

خسارت 60 تا 80 درصدی کرونا به اهالی هنر

اختصاص20میلیارد ریال اعتبار برای ساخت زائر سرای استان در مشهد

پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان عمده زعفران

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

قصور تامین اجتماعی اردستان باعث تعطیلی کارخانه فرش تابان مهر شده است

20 نانوایی متخلف خاش با کسر سهمیه یکماه آرد مواجه شدند

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست فروش آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

برداشت سیب از باغات مهاباد

استخدام کارمند توزیع آقا در شرکت پخش کاسپین در تهران

سرمایه گذاری 137 میلیارد تومانی برای ساخت کارخانه آجر سفال

پرداخت 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های دانش بنیان

کشف کهکشان خوشه ای جدید

شورولت و تولید قدرتمندترین خودروی دنیا+عکس

10میلیارد تومان تسهیلات برای رفع مشکلات کارخانه آجر دهدشت مصوب شد

20 نانوایی متخلف خاش با کسر سهمیه یکماه آرد مواجه شدند

کشف انبار دپوی مهتابی های ال ای دی قاچاق

قیمت نفت خام 4 درصد سقوط کرد

ضربه سخت کرونا به اقتصاد عربستان / نرخ بیکاری رکورد زد

قیمت جهانی طلا دوباره از 1900 دلار فراتر رفت

آمادگی ایران برای اتصال شبکه برق به اروپا

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز پنج شنبه 10 مهر 99 + جدول

قیمت دلار 10 مهر 1399 به 28 هزار و 900 تومان رسید/ هر یورو 33 هزار و 950 تومان

رییس مجمع نمایندگان استان بوشهر خواستار جبران خسارت آتش سوزی در بازارچه دیلم شد

حضور مسئولانه پس از تعطیلی تولید

2 میلیارد تومان برای گازرسانی به معدن فسفات چرام اختصاص یافته است

احداث گلخانه کوچک مقیاس راه حل برون رفت از بحران خشکسالی

الزام ناشرین به معرفی بازارگردان

ترغیب گندمکاران خراسان رضوی پس از وعده دولت درباره خرید تضمینی

جذب نیروهای بومی برای طرح های صنعتی در اولویت باشد

برداشت سیب از سطح بیش از 6 هزارو 500 هکتار باغ استان

بندرچابهار نقش مهمی در توسعه حمل ونقل دریایی و ترانزیت دارد

مشاوران املاک در رصد تعزیرات

ساخت زائرسرای کهگیلویه و بویراحمد در مشهد به 410 میلیارد ریال نیاز دارد    

پروانه بهره برداری معدن فسفات چرام صادر شد

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی در اصفهان

استخدام مدیر تضمین کیفیت آقا در یک شرکت معتبر در اصفهان

دولت 21 هزار میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال پیش بینی کرد

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات