موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان كشوري - افزايش حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان - افزايش حقوق - موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس - ليگ قهرمانان آسيا - وزير پيشنهادي صمت - قهرمانان آسيا - وزير پيشنهادي - سلمان فارسي - تخت سليمان - دولت ايران - مصطفي خورسندي - امام جمعه - فعالان بخش خصوصي - واحد تبريز - برنامه هاي جاسوسي - شهرستان بناب - سازمان حمايت از مصرف كننده - هيات دولت تدبير و اميد - رويس جمهور - _وزير امور خارجه

مطالب مرتبط:
فیلم| مالیات بر مسکن چقدر است؟
قیمت دلار، یورو و پوند امروز 1399/05/16| شیب تند افزایش قیمت
بورس مسکن قیمت خانه را کاهش می دهد؟
هدف اصلی طرح مالیات بر خانه های خالی مقابله با احتکار مسکن است
مجلس | رقم های سنگین مالیات خانه های خالی اینگونه محاسبه میشود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 07:002020-08-07اقتصادي

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات


بالاخره پس از گذشت 5 سال از عدم اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی، روز 15 مرداد ماه، طلسم طرح اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم با تصویب نمایندگان مجلس در بهارستان شکسته شد.

- ، نمایندگان در نشست علنی 25 تیرماه با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی با 150 رأی موافق، 67 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

امروز با سپری شدن 21 روز از موافقت بهارستان نشینان با کلیات طرح دو فوریتی اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکار اخذ مالیات از خانه های خالی را تعیین کردند.

بر اساس این مصوبه، متن زیر جایگزین ماده (54) مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 3/ 12 /1366 با اصلاحات و الحاقات بعدی می شود:ماده 54 مکرر- مالکان واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (7) ماده (169) مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از چهار ماه به عنوان خانه خالی شناسایی شوند، به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره (11) ماده (53) این قانون، به صورت ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح زیر می شود:سال اول- معادل شش برابر مالیات متعلقه.

سال دوم- معادل دوازده برابر مالیات متعلقه.

سال سوم به بعد- معادل هجده برابر مالیات متعلقه.

واحدهای نوساز پس از دوازده ماه و در پروژه های انبوه سازی پس از هجده ماه از پایان مهلت اتمام عملیات ساختمانی مندرج در پروانه ساخت موضوع ماده (100) قانون شهرداری، مشمول مالیات موضوع این ماده می شوند.

سازمان امور مالیاتی موظف است با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک ماه قبل از اتمام مهلت های مذکور، اخطار لازم را به مالک واحد یا به کدپستی محل آن ارسال دارد.

نرخ های فوق برای خانه های خالی متعلق به اشخاص حقوقی خصوصی، عمومی و دولتی از قبیل دستگاه های موضوع ماده (5) قانون خدمات کشوری، ماده (5) قانون محاسبات عمومی کشور مصوب و ماده (29) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، دو برابر میزان مذکور است.

قانون مالیات بر خانه های خالی ذیل ماده 54 مکرر اصلاح مالیات های مستقیم، دولت را موظف کرده بود تا از سال 94 به بعد واحد های مسکونی خالی را شناسایی و از احتکار آنها جلوگیری کند؛ با این وجود پس از گذشت 5 سال از تصویب این قانون کارآمد علاوه بر عدم اجرای قانون، عملیاتی شدن این قانون معطل راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور بود.

بر اساس تبصره 7 ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 31 تیر 1394 مجلس شورای اسلامی، وزارت راه و شهرسازی موظف بود حداکثر ظرف 6 ماه پس از تصویب این قانون تا پایان دی ماه همان سال سامانه ملی املاک و اسکان کشور را ایجاد کند و امکان دسترسی برخط آن را برای سازمان امور مالیاتی به وجود آورد تا بر اساس اطلاعات این سامانه از مالکان خانه های خالی طبق مقررات مالیات اخذ شود.

اما راه اندازی سامانه مذکور عملاً در سال 94 با روند کند بروکراسی اداری معطل ماند و در سال 95 نیز باوجود اظهارات مدیران وقت وزارت راه و شهرسازی مبنی بر پیشرفت کار و آماده سازی سامانه برای بارگذاری اطلاعات، اتفاقی رخ نداد.

این روند تا زمانی که وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد تکلیف قانونی خود برای راه اندازی سامانه را در سال 96 به پایان خواهد رساند ادامه داشت اما اوایل پاییز همان سال ناگهان مسئولیت سامانه ملی املاک و اسکان از دفتر اقتصاد و برنامه ریزی مسکن وزارت راه و شهرسازی به سازمان ملی زمین و مسکن منتقل و طراحی و ایجاد این سامانه از مجدد از ابتدا در دستور کار قرار گرفت.

مالیات سالیانه 50 میلیون تومانی در انتظار صاحبان خانه خالیسخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با تغییراتی که در قانون و پیش نویس اتفاق افتاده، مالیات بر درآمد اجاره برای سال اول شش برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر در نظر گرفته شده است.

مهدی طغیانی پیرامون اینکه بر اساس متوسط درآمد ماهیانه برای ارزش اجاره خانه در شهر تهران حدود 54 میلیون تومان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: مالیات آن طبق ماده 131 قانون مالیات های مستقیم حدود 8 میلیون و سیصد هزار تومان می شود که در سال اول حدود 50 میلیون تومان و در سال دوم یکصد میلیون تومان و در سال سوم یکصد و پنجاه میلیون تومان است.

وی افزود: افرادی که خانه خالی داشته باشند، بر اساس تقسیم منطقه و ارزش اجاره ملک و محاسبه مالیات بر درآمد اجاره، به طور میانگین در سال اول حدود 50 میلیون تومان بابت خالی نگه داشتن ملک پرداخت می کنند که به صورت ماهیانه چهار و نیم میلیون تومان دریافت خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه این مبالغ بستگی به توافق بین دولت و مجلس دارد بیان کرد: بر اساس نظر سازمان امور مالیاتی که در برگشت طرح قبلی به کمیسیون اقتصادی موثر بود، با بالا رفتن مبالغ، موضوع شکایت، دادرسی و دشواری وصول موجب می شد طرح قابلیت اجرا پیدا نکند.

وی درباره اجرایی کردن طرح توسط دولت، گفت: در موضوع اجرا، از ابتدا با وزارت راه و شهرسازی توافق داشتیم و این طرح با روش خوداظهاری قابل اجرایی است.

طغیانی پیرامون اینکه در شرایط فعلی کشور، سالیانه یک میلیون واحد آپارتمان جدید نیاز است، اظهار داشت: با این طرح باید 2.

5 میلیون واحد آپارتمان ساخته شده خالی به بازار عرضه شود.

وی درباره اینکه قانون مالیات بر خانه های خالی از سال 94 به تصویب رسیده و کمیسیون اقتصادی اصلاحاتی را در این قانون اعمال کرده تا کاملا صحیح اجرایی شود، افزود: در قانون قبل دستگاه ها موظف به ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان بودند، اما در این طرح افراد ملزم به خوداظهاری هستند و هر فرد باید آدرس محل سکونت و کدپستی خود را در سامانه درج کند و در صورت ثبت اشتباه آدرس، آدرس ثبتی آنها مشمول خدمات دولتی می شود.

مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات بر خانه های خالینماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از علل اساسی بالا رفتن قیمت مسکن، احتکار آن است که مالیات بر خانه های خالی می تواند برای مهار این افزایش قیمت موثر باشد.

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی با اشاره به طرح های مسکن و قیمت های نجومی اظهار داشت: در این مورد با نخبگان صحبت شده که طرح های کارآمد و نتیجه بخشی را پیشنهاد دادند تا از هجوم نقدینگی مردم به این سمت جلوگیری شود.

وی افزود: یکی از علل اساسی بالا رفتن قیمت مسکن، احتکار آن به واسطه سرمایه های کلان است و مالیات بر خانه های خالی می تواند برای جلوگیری از این امر موثر باشد؛ البته مقصود واحدهای ویلایی و بزرگ است که بدون ریالی مالیات و بدون نظارت هستند.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این طرح نه تنها در عرصه مسکن بلکه در عرصه های غیرمولد کاذب اقتصادی با اعمال مالیات نقدینگی مجبور به هدایت به سمت عرصه های مولد می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، موضوع مالیات بر عایدی سرمایه به ویژه در بازار مسکن امری ضروری است که اکنون پس از 5 سال با تعیین تکلیف و اصلاح ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم در ارتباط با اخذ مالیات از خانه های خالی، توسط بهارستان نشینان تصویب شده تا مهار افزایش قیمت های نجومی و کاذب مسکن محقق شود.

مردم امیدوارند با اجرای سیاست های صحیح در زمینه مسکن، تغییر و تحولاتی که به بهبود اوضاع منجر خواهد شد.

شاید رونق بازار مسکن از یک سو و ایجاد شرایط مناسب برای خرید مسکن و اجاره آن برای جوانان توسط دولتمردان فراهم گردد.

چرا که موضوع مسکن برای تعدادی از جوانان مشکل ایجاد کرده است، زیرا نمی توانند مسکن خریداری یا حتی اجاره کنند که این امر سبب اخلال در بازار مسکن شده و قیمت آن طی سال های اخیر بیش از 4 برابر شده که نظارت جدی دولتمردان و اجرای قانونی مصوبه ها را برای مهار گرانی های کاذب می طلبد.

انتهای پیام/162/ش
کلید واژه ها: قانون مالیات های مستقیم - خانه های خالی - مالیات - نمایندگان مجلس - نمایندگان - قانون - مستقیم - اصلاح - خالی - خانه - دو فوریتی - مجلس شورای اسلامی - بهارستان - ماده - افزایش قیمت مسکن - ارتباط - شورای اسلامی - افزایش قیمت - کلیات - نشست علنی - قیمت مسکن - شکست - طلسم - مجلس - مصوب - جایگزین - اصلاحات - نماینده - اسلامی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
از تأسیس اقامتگاه بوم گردی در روستاهای همدان حمایت می کنیم

گلایه وزیر بهداشت از تاخیر در پرداخت یک میلیارد دلار برای مبارزه با کرونا

احیاء 25 واحد صنعتی در دستور کار حوزه اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد

طراحی و ساخت تجهیزات تحریمی پایانه های نفتی توسط متخصصان داخلی

خبر خوش برای بازنشستگان کشوری؛ تامین هزینه تهیه و تزریق واکسن آنفلوانزا

رد پای پتروشیمی ها در افزایش قیمت کالاها!

«وپخش» طی شهریور ماه، خریدار و فروشنده بود

سرمایه گذاری مشترک ایران و ژاپن در مناطق آزاد جدی گرفته شود

چرا آمار شکایات کارگری کم شده است؟

نیم سکه هم رکورد زد | عبور حباب سکه از مرز یک میلیون تومان

گلایه وزیر بهداشت از عدم پرداخت یک میلیارد یورو

آزادسازی 200 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی البرز/ هشدار به مشاوران املاک

15 هزار صادرکننده فقط یک میلیون یورو برگرداندند!

بودجه 10 هزار میلیارد ریالی برای همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد اختصاص داده می شود

قیمت جدید 7 محصول ایران خودرو اعلام شد

جشن تولد 54 سالگی یک لاک پشت+فیلم

تحقق 99 درصدی برداشت تکلیفی گاز از پارس جنوبی

رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی در واحدهای صنفی الزامی است

استخدام آهنگر درب و پنجره ساز در تهران

رعایت پروتکل های بهداشتی در مترو الزامی است

سود شستا از 19 هزار میلیارد تومان فراتر رفته است

استخدام انباردار با حقوق و مزایا در شرکت کسری پارس در تهران

سود سهامداران شستا بیش از 19 هزار میلیارد تومان است

فروش بی پشتوانه خودرو؟

انجام معاملات الگوریتمی در بورس ممنوع شد

قیمت گوشت قرمز چقدر افت کرد؟

کاهش 4 تا 5 هزار تومانی قیمت گوشت قرمز

علت بی نتیجه ماندن فروش مستقیم سهام عدالت+ جزییات

راه اندازی واحد بسته بندی آلایش های دامی در 3 کشتارگاه استان همدان

ورود شاخص بورس به فاز صعودی

67 درصد قیر طبیعی کشور در گیلانغرب استخراج می شود/ جای خالی «صنایع تبدیلی قیر» در شهرستان

جزییات اعطای کارت اعتباری تامین اقلام اساسی به 60 میلیون ایرانی

قیمت جدید 7 محصول ایران خودرو اعلام شد (مهرماه 99) | پژو 207 پانوراما 156 میلیون تومان

سود هر سهم «غصینو» 117 افزایشی شد

امضای 30 تفاهمنامه همکاری بین فنی و حرفه ای خراسان رضوی و معین های اقتصادی

کاهش 4 تا 5هزار تومانی قیمت گوشت قرمز

مطالبه افت قیمت خودرو پس از تصادف

خسارت گرما به ارقام مختلف پسته در رفسنجان

2 پیشنهاد برای خروج بورس از بحران

15 هزار صادرکننده فقط یک میلیون یورو برگرداندند

سرانجام تولید تلفن همراه داخلی چه شد؟

اتحادیه اروپا 10 میلیون یورو برای احیای تالاب هامون اختصاص داد

ایران خودرو قیمت جدید 7 محصول خود را اعلام کرد

بهره برداری از 21  واحد آموزشی در البرز

سد دالکی در صورت تامین مالی طبق زمان بندی آبگیری می شود

جدیدترین آمار مبتلایان به کرونا در جهان

برای برآوردن انتظارات کشاورزی، کمبود نهاده و بذر رفع شود

توزیع 390 بسته گوشت قربانی بین نیازمندان شهرستان خمینی شهر

15 هزار صادرکننده فقط یک میلیون یورو برگرداندند!

افزایش 200 تومانی قیمت دلار در صرافی های بانکی

انجام معاملات الگوریتمی در بورس ممنوع شد

تجهیز مسکن مددجویان به همت بسیج سازندگی لنده

قیمت جهانی طلا به افت ادامه داد / نگاه سرمایه گذاران به سوی بانک مرکزی آمریکا

اظهارات وزیر کار درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

سفر رییس سازمان برنامه وبودجه کشور به ایلام

آغاز فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری (عام) در بانک رفاه کارگران

قیمت آهن در بازار امروز 2 مهر +جدول

قیمت جدید 7 محصول ایران خودرو اعلام شد (مهرماه 99)

تحقق 99 درصدی برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی

شریعتمداری:سود سهامداران شستا بیش از 19 هزار میلیارد تومان است

معاملات کمتر از 500 هزار تومان سهام جز در یک صورت ممنوع شد

نماینده ای که خودروی دناپلاس گرفته: محق دریافت این خودرو هستم /می خواستم بفروشم تبدیل به دو ماشین کنم /کدام نمایندگان به جای دناپلاس،پژو پرشیا گرفتند؟

سنگین ترین صف های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ صف های فروش کاهش محسوس دارند

سود سهامداران شستا بیش از 19 هزار میلیارد تومان است

واردات گلابی قاچاق از آمریکا!؟

بی توجهی و رعایت نکردن نکات بهداشتی

افزایش 34 درصدی هزینه خانوار؛ کدام کالاها بیشتر گران شدند؟

افتتاح خوابگاه تیروکمان تا یک ماه آینده

گیلان غرب غنی از «قیر طبیعی»، اما خالی از «صنایع تبدیلی»

قیمت گوشی وان پلاس 8 تی مشخص شد

کسری 80 هزار واحدی مسکن در خراسان رضوی

گلایه وزیر بهداشت از عدم پرداخت یک میلیارد یورو/ برای مشوش نشدن مردم روزه سکوت گرفته ام

رشد 30 هزار و 274 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات 17.4 هزار میلیارد تومان شد

مهارت حلقه تکمیلی نظام آموزشی/ لزوم توجه به زیرساخت های مهارتی

بازگشت 50 واحد تولیدی به چرخه تولید در آذربایجان شرقی

صاحبان خانه های لوکس باید مالیات بدهند

قانون، فصل الخطاب تمامی تصمیمات است/ همت استان برای ساخت مسکن ارزان قیمت

چرا آمار شکایات کارگری کم شده است؟

افزایش بازنشستگان حقوق بگیر صندوق بازنشستگی کشوری و کاهش بیمه پردازها

استخدام سرپرست واحد موتوری،سرپرست حسابداری فروش در خراسان رضوی

ضرورت تسهیل و تسریع در روند تجارت فرامرزی در پایانه مرزی نوردوز

تداوم واگذاری سهام دولتی از طریق بازار سرمایه در سال 1400

استخدام مهندس سیالات و کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام تکنسین فنی آقا در یک شرکت معتبر در البرز

معاون شهردار تشریح کرد: از ساخت کاخ جشنواره در گود برج میلاد تا اولتیماتوم به مالکان گودهای رها شده

آنچه در مورد معاملات الگوریتمی می خوانید فراموش کنید!

مرز گمرکی جدید برای تسهیل مراودات تجاری ایران و افغانستان ایجاد می شود

بازرسی دوره ای رایگان خودروهای دوگانه سوز عمومی

قیمت پوند در بازار امروز 2 مهر

تولید تلفن همراه داخلی به کجا رسید؟

پایش کیفیت انواع کودها به موسسه تحقیقات خاک و آب واگذار شد

شرکت تولیدی و صنعتی علمی سازان پاسارگاد با هدف تهیه، تامین، تولید مواد شیمیایی و پلیمری تاسیس شد

تخم مرغ در صدر افزایش قیمت ها

کارت های بازرگانی یکبار مصرف جمع آوری می شود

سقوط کیفیت آرد و نان

افزایش قیمت دلار امروز دیگر تقصیر کسی نیست/ با کمبود منابع مواجهیم

700 اتوبوس شهری اصفهان نوسازی می شود

اخرین اخبار درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان و میزان افزایش حقوق کارکنان

خودروهای برقی که بازار را متحول خواهند کرد

مجسمه های یخی در دریاچه بایکال

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات

گزارش|طلسم خانه های خالی شکست / مهار افزایش قیمت مسکن با اخذ مالیات