مطالب مرتبط:
نخستین محموله غذایی و بهداشتی جمعیت هلال احمر ایران به بیروت رسید
ارسال محموله کمک های جمعیت هلال احمر ایران به لبنان با هواپیمای ارتش
جمعیت هلال احمر ایران در بیروت بیمارستان صحرایی برپا کرد
واعظی: خودروسازی ایران در سال های اخیر پیشرفت بسیار خوبی داشته است
نخستین محموله غذایی و بهداشتی جمعیت هلال احمر ایران به بیروت رسید/دیدار با سفیر ایران در لبنان و تقدیر از ارسال کمک های هلال احمر
-16 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 06:302020-08-07سياسي

هشدار! جمعیت ایران کمتر از یازده سال دیگر پیر می شود/ مسئولان چاره بیندیشند


باشگاه خبرنگاران جوان بررسی می کند؛ هشدار! جمعیت ایران کمتر از یازده سال دیگر پیر می شود/ مسئولان چاره بیندیشند شمارش معکوس برای جمعیت ایران! کمتر از یازده سال دیگر گرد پبری بر چهره کشور خواهد نشست.

- هشدار! جمعیت ایران کمتر از یازده سال دیگر پیر می شود/ مسئولان چاره بیندیشند " شمارش معکوس برای جمعیت ایران! کمتر از یازده سال دیگر گرد پبری بر چهره کشور خواهد نشست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان"، تقریبا هفت سال پیش بود که نمایندگان مجلس نهم به دنبال هشدار رهبر انقلاب درباره کاهش جمعیت، طرح جمعیت و تعالی خانواده را کلید زدند، اما با وجود سیاست های ابلاغی رهبر انقلاب و الزام برنامه ششم توسعه به برنامه ریزی در راستای افزایش میزان باروری، همچنان در سطوح قانون گذاری و اجرایی کشور فقدان برنامه ریزی عملیاتی و نظام مند برای حل این مسئله مهم و راهبردی مشهود است.

در بیانات اخیر  رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با نمایندگان نیز مجددا ، دو محور جمعیت و خانواده بسیار مورد تاکید قرار گرفت و بعد از این جریان  با امضای 100 نفر از نمایندگان  درخواستی مبنی بر تشکیل کمیسیون جمعیت و خانواده شکل گرفت  و قرار شد این مورد در دستور کار مجلس قرار گیرد، اما پرسش اساسی در این خصوص این است که آیا با وجود کمیسیون فرهنگی و اجتماعی  ایجاد کمیسیونی دیگر برای این مقوله ضرورت دارد و  آیا این کمیسیون قرار است مانند کمیسیون های تخصصی مجلس به ایفای نقش بپردازد؟ کمیسیون فرهنگی و اجتماعی ظرفیت های لازم برای تمرکز بر خانواده و جمعیت را دارند/ با افزایش تعداد کمیسیون های مجلس، موازی کاری در کشور افزایش می یابد احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با  باشگاه خبرنگاران جوان"، درباره طرح نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده گفت:کمیسیون فرهنگی و اجتماعی می توانند به مسأله جمعیت و ازدواج تمرکز کنند، چرا که هر دوی این کمیسیون ها دارای کارگروه های مرتبط هستند، اما بر اساس ماده 42 آیین نامه داخلی مجلس نمایندگان حق دارند که برای شکل گیری کمیسیون های ویژه تقاضا دهند و وکلای ملت باید تشخیص دهند که نیازی به تشکیل مجموعه ای جدید وجود دارد یا خیر.

امیرآبادی فراهانی تصریح کرد: قطعا مسأله ازدواج و خانواده امری مهم است، اما به نظرم کمیسیون های فرهنگی و اجتماعی ظرفیت های لازم برای تمرکز بر این مسأله را دارند و شاید نیازی به تشکیل یک کمیسیون ویژه نباشد.

قرار شد که کمیسیون فرهنگی طرحی برای جمعیت و خانواده به صحن مجلس بیاورد که اگر جامع بوده و مورد موافقت نمایندگان قرار گیرد تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده منتفی خواهد شد.

حجت الاسلام نیک بین،  عضو کمیسیون فرهنگی در این باره معتقد است که با افزایش تعداد کمیسیون های مجلس، موازی کاری در کشور افزایش می یابد و نیازی به تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده نیست که بخواهد در راستای کمیسیون فرهنگی فعالیت کند.

با این حال برخی نمایندگان در تلاش هستند با تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده اهمیت موضوع جمعیت را عنوان کنند.

ما نیز بر اهمیت موضوع اشراف داریم، اما ضرورتی برای تشکیل دو کمیسیون موازی با هم نمی بینیم.

شمارش معکوس برای جمعیت ایران! کمتر از یازده سال دیگر گرد پبری بر چهره کشور خواهد نشست از طرفی برخی دیگر از نمایندگان معتقدند که شرایط رشد جمعیت و جایگاه خانواده در مرحله هشدار قرار دارد و باید حتما کار ویژه ای برای تسهیل ازدواج و فرزندآوری صورت گیرد، در غیر این صورت  گرد پیری تا کمتر از یازده سال دیگر بر چهره کشور خواهد نشست.

علی اصغر عنابستانی یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که معتقدم وضعیت رشد جمعیت کشور در حالت بحران قرار دارد و معمولاً یک کمیسیون ویژه برای شرایط بسیار خاص در مجلس  تشکیل می شود تا عده ای از نمایندگان با توجه بیشتری به موضوع مورد نظر بپردازند تا از حالت بحران خارج شود.

وی افزود: متاسفانه آمار ها حاکی از آن است که میزان رشد باروری در ایران وضعیت خوبی ندارد و زنگ خطر به صدا درآمده است در حالی که قرار بود بر اساس سیاست های جمعیتی میزان باروری در سال 1400 رشد داشته باشد در حالی که این آمار روند کاهشی دارد، تا جایی که به لحاظ رشد جمعیت در جایگاه صد و چهل و سوم قرار داریم که این امر برای کشور ما خطرناک است.

عنابستانی تأکید کرد: هر کشوری نیروی جوان خود را از دست بدهد از خلاقیت، ابتکار و فناوری روز محروم خواهد ماند و نمی تواند توانمندی های خود را بروز دهد، بنابراین با ادامه روند فعلی جمعیت ایران قبل از سال 1410 پیر خواهد شد.

متاسفانه قانون تسهیل ازدواج سالهاست که به تصویب رسیده، اما اجرایی نمی شود و هیچ کس در دولت نیز به دنبال اجرای آن نیست در حالی که هزینه ای هم به قوه مجریه و کشور وارد نمی کند.

وی ادامه داد: اگر دولت قانون تسهیل ازدواج را عملیاتی کند ما به بسیاری از اهداف افزایش میزان ازدواج و جمعیت دست خواهیم یافت، اما از آنجایی که این امر محقق نشده به شدت نیازمند کمیسیونی با هدف جمعیت و خانواده هستیم چراکه دیگر وقتی برای تعلل باقی نمانده و هر لحظه ای که در این امر مهم کوتاهی کنیم به آینده کشور خیانت کرده ایم.

طرحی برای تحکیم خانواده یک ماه دیگر به صحن مجلس می آید احمد راستینه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این باره به باشگاه خبرنگاران جوان می گوید که بنده و بسیاری از نمایندگان مجلس معتقدیم که باید کار ویژه ای برای امر ازدواج و خانواده صورت گیرد و در طول یک ماه گذشته مباحث مبسوطی در کمیسیون فرهنگی مطرح شد،  با توجه به اینکه طرح های قبلی در مجلس به نتیجه نرسید، بنابراین در ابتدا طرح خانواده را با اصلاحات و الحاقات جدید در یک ماه آینده آماده کرده و به صحن می آوریم.

راستینه تصریح کرد: اگر بعد از مطرح شدن این طرح در صحن علنی مجلس ضرورتی برای تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده احساس شود این اقدام را انجام خواهیم داد، چرا که باید در مجلس یازدهم کار ویژه ای برای تقویت جایگاه خانواده انجام شود و مجموعه قوانین کاملی به تصویب برسد.

با توجه به اهمیت موضوع جمعیت و خانواده، برخی نمایندگان اذعان دارند باید کمیسیون ویژه تشکیل شود تا بتوان با استفاده از نظرات کارشناسان این حوزه، موضوعات مربوط به جمعیت، زنان و خانواده را به صورت تخصصی پیگیری کرد، چرا که با توجه به گستردگی موضوعات فرهنگی در دستور کار کمیسیون فرهنگی و وجود 8 مصوبه و سیاست بر زمین مانده در حوزه جمعیت، منطقی ترین و سریع ترین راه برای رفع معضلات مربوط به بحران جمعیت و خانواده، تشکیل کمیسیون ویژه جمعیت و خانواده است، اما باید منتظر ماند و دید که آیا این طرح پس از مطرح شدن در صحن علنی مورد موافقت اکثریت نمایندگان قرار خواهد گرفت یا خیر.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: جمعیت ایران - جمعیت - باشگاه خبرنگاران - ایران - طرح جمعیت و تعالی خانواده - شمارش معکوس - خبرنگار - رهبر انقلاب - مسئولان - برنامه ریزی - هشدار - دیگر - برنامه - خبرنگاران - برنامه ششم توسعه - نمایندگان مجلس - کشور - باشگاه - چاره - انقلاب - قانون گذاری - معکوس - برنامه ششم - نمایندگان - رهبر - چهره - مجلس - جوان - مجلس نهم - عملیاتی

آخرین اخبار سرویس:
انتخابات 1400؛ چاره چیست، اقتدار یا انعطاف؟

شادمهر: جانفشانی های دوران دفاع مقدس به نسل امروز منتقل شود

12 گام تولیدی و جهش دوباره البرز

نحوه و جزییات رفع نقص کارت آزمون عملی مقطع کارشناسی ارشد

مهاجری: از حساب جاری نظام چک نکشید!

کوپن در راه است | چه کسانی مشمولان کوپن های جدید می شوند؟ | کالابرگ به کدام کالاها تخصیص می یابد؟

افشاگری بازرس سابق درباره حمله شیمیایی 2018 سوریه

اینفوگرافیک / ریسک ها و استراتژی های کسب وکار، با تداوم کرونا

بخت بلند رزم حسینی برای وزارت صنعت

نماینده مجلس: رزم حسینی گزینه شایسته برای وزارت صنعت است

رسوایی ترامپ در واپسین روز های سپتامبر

استخدام امروز زنجان - 8 مهر 99

بودن یا نبودن؛ مسئله این است!

جامعه روحانیت بدنبال کاندیدای واحد در 1400؟/مصباحی مقدم:امیدوارم بتوانیم

نامزد خیلی تکراری 1400 !

باید دفاتر پیام رسان های خارجی در کشور ایجاد شود

کردستان پشت چراغ قرمز کرونا

آخرین وضعیت نماینده قم پس از سکته قلبی

سردار کوثری: روند ماموریت های سپاه اقناعی بود

سند تحول بنیادین نقشه راه آموزش وپرورش است

جزییات طرح مقابله به مثل با اقدامات خصمانه آمریکا

کرونا، بخت جوانان را باز کرد

افشاگری بازرس سابق درباره حمله شیمیایی 2018 سوریه

آقای قالیباف شما باید در هفته 7 روز کار کنید نه 2 روز!

6 هزار جلد کتاب دفاع مقدس در یزد توزیع شد

آگهی استخدام مهندس - استخدام امروز 8 مهر 99

آگهی استخدام برنامه نویس - 8 مهر 99

عذرخواهی حسین شریعتمداری بعد از 2 روز سکوت، به او دیکته شده بود؟

استخدام امروز شیراز - 8 مهر 99

آگهی استخدام حسابدار - 8 مهر 99

اندیشه های شمس جلوه گر صلح و مهربانی/اقتصاد گردشگری رونق یابد

ضرورت اجرای دقیق کارورزی دانشجو معلمان

استخدام امروز مشهد - 8 مهر 99

چرا اصولگرایان با استعفای روحانی مخالف اند؟ | ابطحی: خاتمی خواست و نتوانست؛ روحانی خودش هم نمی خواهد

رشته های متناسب با نیاز اقتصادی هرمزگان در دانشگاه ها توسعه یابد

آقای کیهان، خجالت آور است!

خواننده اپرایی که فرمانده میدان های نبرد شد/ خالق «روح منی خمینی، بت شکنی خمینی»

وقت انتشار اسناد تاریخی فرا رسیده؟

تقویم و اوقات شرعی سه شنبه هشتم مهر ماه

یک یادداشت و دردسر کیهانیِ تهران بغداد

زمانی برای دوئل پیرمرد ها در انتخابات 2020

چرایی حضور برخی شهرداران در زندان

حسین شریعتمداری: به من اعتراض کرده اند که چرا درباره آیت الله سیستانی سخن گفته ای؟! مرزهای جغرافیایی اگرچه معتبرند اما...

ویدئو / مناقشه منابع طبیعی قم و اهالی روستای خیرآباد و ویلاسازان

بازیگران بحران قره باغ چه کسانی هستند؟

نفت و تورم در بودجه 1400

در تکاپوی بزرگترین جشن سده ایران

گام دوم انقلاب؛ فصل رویش های جدید

نماینده مجلس: رزم حسینی گزینه شایسته برای وزارت صمت است

یادی از محسن مطلبی؛ مجاهد جبهه مقاومت

اختصاص 40 میلیارد تومان برای محرومیت زدایی در 2 شهرستان ایلام

نامه صادق زیباکلام به خاتمی

اندیشه های شمس جلوه گر صلح و مهربانی/اقتصاد گردشگری رونق یابد

سوگواره اشراق؛ بهانه ای برای گسترش ادبیات علمی دین در فضای مجازی

نامه سرگشاده زیباکلام به خاتمی

تمایل عراقی ها به همراهی با «سوگ در خانه»/ فیلمسازان شاخص می آیند؟

تمایل عراقی ها به همراهی با «سوگ در خانه»/فیلمسازان شاخص می آیند؟

اختصاص 40 میلیارد تومان برای محرومیت زدایی در 2 شهرستان ایلام

صفحه اول روزنامه های سه شنبه 8 مهر

نمایندگان مجلس ترجیح می دهند ترامپ پیروز شود یا جو بایدن؟ +جدول

انتقاد عضو پیشین کارگروه مقابله با کرونا از عملکرد ترامپ

ببینید | جنگ نرفته ها می گفتند این سه نفر، قطعنامه را به امام (ره ) تحمیل کردند

«فریبا کوثری» ماسک به دست/ عکس

انتقاد مرکل از کندی محقق شدن اهداف توسعه پایدار سازمان ملل

حمایت های قضایی «شهد خراسان» را احیا کرد

رنگ بندی کرونا

عبدالکریم هاشمی نژاد؛ نویسنده ای توانا و مجاهدی تاثیرگذار در پیروزی انقلاب

حدیث روز | نتیجه اطاعت از خدا

«مولانا» نابغه ای برای تمام دوران ها/شاعری که به علوم زمان خود احاطه داشت

توبه به چه چیز محقق می شود ؟ پاسخ حضرت آیت الله سیستانی

روایت شیرین سردار فضلی از اولین دیدار با امام، زخمی شدنش و خطبه عقدی که امام قرائت کرد

شرح و تفسیر خطبه 85 نهج البلاغه

شماره جدید دوفصلنامه «قرآن و علم» منتشر شد

سعادتمند: برای استقلال بد است بازیکنش قلیان به اردو ببرد

تا پایان سال 5 فروند بویینگ 737 به ناوگان آسمان اضافه می شود

جدی: نیازمند حمایت از بخش خصوصی در حوزه صنعت هستیم

پاسخ حسین شریعتمداری به منتقدان یادداشتش خطاب به آیت الله سیستانی/نامه سرگشاده صادق زیباکلام به رییس جمهور دوران اصلاحات/ نفت و تورم در بودجه 1400‏

صدایی که شنیده نمی شود

محور شکست ناپذیر مقاومت

رزم حسینی چشم انتظار اعتماد بهارستان

ذبح دموکراسی در سایه سکوت اروپاییان!

پنج خطای راهبردی رییس جمهور

جدی: نیازمند حمایت از بخش خصوصی در حوزه صنعت هستیم

خوشگذرونی های خانم مجری/ عکس

اعلام زمان برگزاری انتخابات اتحادیه تشکل های قرآنی فارس / 72 مؤسسه واجد شرایط انتخابات

کار روحانیت از حالت خطابه خارج شود / در بیان کاستی ها با کسی عقد اخوت نبسته ایم

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

خندیدن آقای مجری به ریش دنیا/ عکس

مناسب سازی 300 اتوبوس شهری اصفهان برای معلولان

افکار عمومی می پذیرد اصلاح طلبان نقشی در دولت روحانی نداشته اند؟

افکار عمومی می پذیرد اصلاح طلبان نقشی در دولت روحانی نداشته اند؟

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

نیازمند تحول در تمام اجزای سازمان هستیم/روحیه و کار جهادی راه حل پیروزی بر مشکلات

یک دیپلمات: وجوه الهام بخش ما آمریکایی ها را بهم می ریزد

⁣توضیح قالیباف درباره کمک های فوری به مردم

چرا انسا ن ها به سیاره ونوس نمی روند؟

غیرت: امیدوارم تفکیک جرم سیاسی از امنیتی واقعا عملی شود

رونمایی از تابلوی تصاویر 165 شهید محله شهیدآباد زرگنده

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

هشدار! جمعیت ایران کمتر از یازده سال دیگر پیر می شود/ مسئولان چاره بیندیشند

هشدار! جمعیت ایران کمتر از یازده سال دیگر پیر می شود/ مسئولان چاره بیندیشند