مطالب مرتبط:
حضور جهادی ایلنای قزوین در ایام شیوع ویروس کرونا+فیلم
ملتهب شدن آزمون کارشناسی ارشد به دلیل شیوع ویروس کرونا + فیلم
از آخرین آمار قربانیان ویروس کرونا در جهان تا هشدار پکن به واشنگتن و حمله به پایگاه نظامی آمریکا در سوریه
کارساز نبودن دارو های ایرانی کرونا شایعه است/ رمدسیویر تولید داخل کورتون ندارد
مبتلا شدن 9 بیمار جدید به ویروس کرونا در کاشان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 01:102020-08-06پزشكي

پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای موفق کنترل ویروس کرونا می گوید


ویروس جدید خانواده کرونا که سال گذشته از چین شروع و به سرعت به پاندمی جهانی تبدیل شد، بعد از گذشت چندین ماه هنوز هم کشورهای زیادی را درگیر کرده و مقابله با این ویروس در گوشه و کنار جهان ادامه دارد.

- ایسنا/اصفهان ویروس جدید خانواده کرونا که سال گذشته از چین شروع و به سرعت به پاندمی جهانی تبدیل شد، بعد از گذشت چندین ماه هنوز هم کشورهای زیادی را درگیر کرده و مقابله با این ویروس در گوشه و کنار جهان ادامه دارد.

واکنش کشورهای مختلف برای مقابله با این ویروس از ابتدا متفاوت بود، اما حالا بعد از گذشت 6 ماه بسیاری از کشورها به تجربیات مفیدی دست پیدا کرده اند که اشتراک این تجربیات می تواند به کاهش آمار ابتلا و فوت بر اثر بیماری کووید19 کمک کند.

دکتر مصطفی نوری زاده، عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه، یکی از اساتید ایرانی است که از چندی پیش زمینه اشتراک تجربیات مقابله با این ویروس را با هموطنان خود در ایران از طریق برگزاری وبینارهای مختلف در فضای مجازی فراهم کرده است.

دکتر مصطفی نوری زاده در گفت و گو با ایسنا، از ویروس کرونا و آخرین یافته ها درباره آن تا تولید واکسن در جهان و علت امیدواری به اثربخشی واکسن می گوید.

راه های پیشگیری و درمان بیماری در ترکیه و مقایسه وضعیت ترکیه با ایران، در کنار توصیه هایی برای پشت سر گذاشتن این پاندمی با تلفات و آسیب های کمتر، از دیگر بخش های این گفت و گو است که در ادامه می خوانید.

جهش های جزیی ویروس کرونا برخلاف آنفلوآنزا عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه، اظهار کرد: کووید19 ویروسی از خانواده کرونا ویروس ها است که قبلا ویروس های سارس و مرس جزو این خانواده بودند و بعد از شیوع در برخی کشورها، یا از بین رفتند و یا خیلی کم شدند.

وی با اشاره به اینکه کووید19 مثل بقیه ویروس های این خانواده دارای ژنوم RNA است که از این جهات ترس زیادی درمورد آن وجود داشت، افزود: مهمترین یافته ای که در مورد این ویروس اخیرا به دست آمده و برای تولید واکسن نیز مفید است این بوده که ویروس کرونا تاکنون دچار موتاسیون های زیادی نشده، برعکس ویروس آنفلوآنزا که آن هم ویروسی با ژنوم RNA است و جهش های زیادی در آن رخ می دهد، درحالی که کرونا تاکنون جهش های جزیی داشته است.

مصطفی نوری زاده با اعلام اینکه هم اکنون 36 واکسن کرونا در دنیا بر روی انسان ها در حال تست شدن است و 140 واکسن نیز در مرحله تست بر روی حیوانات آزمایشگاهی است، گفت: واکسن مدرنا آمریکا، آکسفورد انگلیس، فایزر، استرالیا، چین و روسیه واکسن های مورد مطالعه در فاز 3 هستند که همه این تلاش ها نشان می دهد به زودی واکسن کرونا وارد بازار خواهد شد.

مطالعه و تست آزمایشگاهی داروهای کرونا وی ادامه داد: در کنار تلاش برای کشف واکسن، داروهای مختلفی نیز در مراحل تست بر روی انسان ها و یا حیوانات آزمایشگاهی است.

یکی از این داروها که اخیرا از سوی FDA تایید شده داروی رمدسیویر است، در کنار آن داروی فاویپیراویر با اینکه در خیلی از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد اما مطالعات بر روی آن همچنان ادامه دارد.

متخصص بیوتکنولوژی دارویی با اشاره به اینکه داروی MK4488 قبلا در آمریکا برای ویروس آنفلوآنزا طراحی و تولید شده بود نیز در فاز یک موفقیت آمیز بوده و فاز 3 آن از شهریور شروع می شود، افزود: دارویی به اسم RecombinantACE2 گیرنده های سطح سلولی ما که ویروس به آن متصل می شود را به صورت نوترکیب (recombinant) در می آورد و از راه های بیوتکنولوژی تولید شده و قرار است بر روی حیوانات آزمایشگاهی تست شود، این درحالی است که تست این دارو بر روی سلول ها در محیط آزمایشگاهی اثر مثبتی داشته و در آینده می تواند انتخاب خوبی برای مقابله با این ویروس باشد.

نوری زاده با یادآوری اینکه زمانی که ویروس کرونا در چین شایع شده بود این دیدگاه وجود داشت که ویروس فقط مشکلات تنفسی ایجاد می کند، تصریح کرد: به مرور دیدیم که این ویروس می تواند مشکلات گوارشی و قلبی هم ایجاد کند، حتی کلیه را درگیر کند و در مواردی هم منجر به سکته مغزی شود.

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با بیان اینکه مهمترین شناختی که از ویروس کرونا بدست آورده ایم این است که دچار موتاسیون های خیلی زیادی نمی شود، افزود: نزدیک به یک ماه قبل با بررسی هایی که انجام دادم و ویروس هایی که از کشورهای مختلف جداسازی شده بود را با هم مقایسه کردم متوجه شدم نمونه ویروس در کشورهای مختلف اختلاف بسیار جزیی باهم دارند و مثل آنفلوآنزا نیست که تفاوت ویروس زیاد باشد، این اختلاف کم امید را برای تولید واکسن خیلی بیشتر می کند.

اقدامات پیشگیری و درمانی ترکیه برای مقابله با کرونا وی در ادامه درخصوص اقدامات پیشگیری و درمانی در ترکیه برای مقابله با کرونا، اظهار کرد: قبل از اینکه ویروس وارد ترکیه شود این آمادگی وجود داشت و کمیته کرونا متشکل از 40 نفر از اساتید دانشگاه با تخصص های مختلف تشکیل شد که تمام تصمیمات در این کمیته گرفته می شود.

با مشاهده اولین موارد ابتلا به کرونا قرنطینه شهری به ویژه در شهرهای بزرگ انجام شد و ورود و خروج به این شهرها کاملا ممنوع بود مگر در شرایط اضطراری، در روزهای تعطیل نیز همه شهرها تعطیل می شد و ورود و خروج ممنوع بود.

در این مدت کسی نمی توانست از خانه بیرون بیاید و حتی نان را فقط باید از ماشین های مخصوصی که به محلات مختلف شهر می آمدند باید می خریدند.

این اقدامات نتایج خوبی داشت که الان می بینیم.

نوری زاده با اشاره به مطالعه جدیدی که نشان می دهد افراد 10 تا 19 سال ناقلان قوی ویروس کرونا هستند، توضیح داد: این بحث از همان ابتدا در کشور ترکیه مطرح بود و به همین خاطر در ترکیه افراد زیر 18 سالی که شاغل نبودند، نزدیک به 65 روز قرنطینه خانگی شدند، چون دیدگاه این بود که اگر این افراد بیمار شوند، شاید مراقبت کمتری کنند برای همین بهتر است در قرنطینه خانگی باشند تا سلامت دیگر افراد را به خطر نیندازند.

متخصص بیوتکنولوژی دارویی با بیان اینکه افراد پرخطر مثل سالمندان نیز 65 روز در قرنطینه خانگی بودند، ادامه داد: از همان ابتدا که دانشگاه ها و مدارس تعطیل شد، تعداد نیروهای ادارات کم شد، به افرادی که بیماری زمینه ای دارند مرخصی اجباری داده شد و رفت و آمدها کنترل و محدود شد.

وی با یادآوری اینکه از ابتدای شیوع کرونا در شهرهای ترکیه استفاده از ماسک اجباری شد، گفت: نزدن ماسک 900 لیر معادل 3 و نیم میلیون تومان جریمه دارد، در عین حال که فاصله گذاری اجتماعی به خوبی اجرا می شود و در بانک ها و ادارات تنها به 2 نفر خدمات می دهند و بیرون از فضای بانک و اداره نیز افراد باید فاصله یک و نیم تا دو متری را رعایت کنند.

نوری زاده اضافه کرد: در ترکیه هر رستورانی به ازای یک و نیم تا 2 متر فقط یک مشتری می تواند داشته باشد و بیشتر از 6 مشتری هم نمی توانند همزمان وارد رستوران شوند.

وقتی تعداد موارد ابتلا بالا بود هرگونه تجمع و تمام میهمانی ها و مراسم عروسی ممنوع بود.

ضمن اینکه باتوجه به اینکه افراد مسن بیشتر در معرض خطر قرار دارند و بیشتر آمار فوتی ها مربوط به این گروه سنی است، حاجیانی که از حج عمره بازگشتند مستقیما به خوابگاه های دانشجویی رفتند و به مدت 14 روز قرنطینه شدند چون احتمال داشت ناقل یا مبتلا باشند.

نتایج خوب استفاده از داروی فاویپیراویر در ترکیه عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با بیان اینکه ترکیه با استفاده از تجارب چین از همان ابتدا برای بیماران کلروکین تجویز می کرد، افزود: ترکیه ابتدا این دارو را وارد میکرد و سپس اقدام به تولید کلروکین کرد، همچنین باتوجه به اینکه استفاده از فاویپیراویر در ژاپن و چین نتایج خوبی داشت، با تصمیم سریع کمیته کرونا ترکیه یک میلیون دوز از این دارو را از ژاپن وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه در آن زمان فاویپیراویر و کلرکین دو انتخاب دارویی بود، افزود: بعد از آن کم کم استفاده از دگزامتازون و اکتمرا هم شروع شد.

متخصص بیوتکنولوژی دارویی، با اعلام اینکه استفاده از داروی فاویپیراویر زمان بستری بیماران را از 11 به 5 روز کاهش داد، تصریح کرد: وقتی ترکیه متوجه نتایج خوب فاویپیراویر شد سریعا شروع به تولید این دارو کرد، اما چون احتمال داشت فاویپیراویر به میزان کافی وجود نداشته باشد ابتدا به بیماران بد حال و دارای مشکلات زمینه ای داده شد و وقتی به تولید انبوه رسید به همه بیماران داده می شود.

بنابراین در ترکیه از شروع بیماری به بیماران فاویپیراویر داده می شود و علاوه بر آن به بیماران بدحال در آی سی یو اکتمرا می دهند، درحالی که هنوز رمدسیویر در ترکیه نه وارد و نه تولید شده است.

ترکیه تقریبا فقط با فاویپیراویر بیماران را درمان می کند.

نوری زاده با بیان اینکه در ترکیه هر روز حدود هزار نفر به کرونا مبتلا و 17 نفر فوت می کنند، گفت: در یک مقطع زمانی آمار روزانه ابتلا به کرونا 2 تا 3 برابر ایران شد اما هم اکنون ترکیه توانسته تا حد زیادی کنترل کند، درحالی که شرایط ایران همچنان قابل قبول نیست.

به اعتقاد متخصصان در 4 وبیناری که با دکتر محمدرضا هاشمیان و اساتید ترکیه داشتیم، رمز موفقیت ترکیه مدیریت خوب و تجویز فاویپیراویر در مراحل ابتدایی بیماری است.

استفاده از ماسک کافی نیست، فاصله اجتماعی هم باید رعایت شود وی با بیان اینکه استفاده از ماسک فقط 65 درصد می تواند ما را از ابتلا به ویروس نجات دهد، خاطرنشان کرد: وقتی دو نفر از ماسک استفاده کنند احتمال ابتلا به کرونا تا 95 درصد کاهش می یابد، اما استفاده از ماسک به تنهایی کافی نیست و باید فاصله اجتماعی هم رعایت شود اما فاصله گذاری اجتماعی در ایران هنوز آن طور که باید باشد نیست.

عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با اشاره به اینکه بسیاری از مردم این روزها می پرسند ما که از ماسک استفاده می کنیم پس چرا همچنان آمار ابتلا به بیماری در ایران بالاست، تصریح کرد: نتایج رعایت پروتکل های بهداشتی را همین امروز نمی بینیم و حداقل یک ماه بعد می بینیم، اگرچه به نظرم در ایران هنوز حدود 20 درصد مردم رعایت نمی کنند که نزدیک به 15 میلیون نفر می شود.

هر واکسنی که به مرحله تولید برسد موثر خواهد بود وی با تاکید براینکه هر واکسنی که کارآزمایی بالینی آن تمام شود موثر خواهد بود، گفت: فرقی ندارد این واکسن تولید چه شرکتی باشد، چون بیشتر این شرکت ها پروتیین اسپایک که قرار است ویروس را به سلول های ما متصل کند با تکنولوژی های مختلف تولید می کنند و وقتی تا فاز 3 آمده اند یعنی نتایج خوبی دیده اند، چون بر روی هزاران نفر تست شده است.

پروتیین اسپایک قبلا در ویروس های هم خانواده کرونا که سارس و مرس بودند هم به عنوان واکسن تولید شد و نتیجه داد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه ویروس کرونا دچار جهش های خیلی زیادی نشده نسبت به اثربخشی واکسن خیلی امیدواریم و هر واکسنی تایید شود حتما واکسن خوبی خواهد بود، بنابراین شاید انتخاب بین خوب و خوب تر باشد که در این شرایط چندان مهم نخواهد بود.

شاید روسیه و چین پیشتاز شوند استاد دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با اشاره به اینکه روسیه اعلام کرده واکسن کرونا را بعد از اتمام فاز 3 سریع وارد بازار می کند، اعلام کرد: در هندوستان یکسری افراد ثروتمند به شرکت سرم سازی هندوستان کمک کردند تا از همین الان تولید واکسن آکسفورد را حتی قبل از اینکه فاز 3 آن تمام شود شروع کنند، این درحالی است که به نظر می رسد همه واکسن های فاز 3 موفقیت آمیز خواهند بود، بنابراین این سرمایه گذاران هم ریسک کمی خواهند داشت.

نوری زاده با تاکید براینکه واکسن کرونا در مقابله با این ویروس قطعا اثربخش و موفقیت آمیز خواهد بود، گفت: همانطور که اشاره کردم ویروس کرونا جهش زیادی نداشته است، درحالی که ابتدای شیوع ویروس کرونا چون ژنوم RNA است و میکروارگانیسم هایی که این ژنوم را دارند دچار جهش های زیادی می شوند گمان می شد مثل آنفلوآنزا باشد و دچار تغییرات زیادی شود، اما به مرور زمان دیدیم که این ویروس شبیه آنفلوآنزا نیست و ژنوم تقریبا ثابتی با جهش های بسیار جزیی دارد.

وی با بیان اینکه به نظر من شرکت های روسی و چینی زودتر از شرکت های دیگر واکسن را وارد بازار خواهند کرد، گفت: اگر چین و روسیه جزو اولین کشورها باشند به نظر من به نفع ما خواهد بود، چون ارتباطات خوبی با این کشورها داریم و با رایزنی هایی که انجام خواهد شد می توانیم واکسن را زودتر از خیلی از دیگر کشورها وارد کنیم.

نظریه ایمنی جمعی کاملا مردود است عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه در بخش دیگری از سخنانش با تاکید براینکه ایمنی جمعی یا گله ای امروز در دنیا رد شده است، گفت: زمانی که 5 ماه از شیوع ویروس در ترکیه گذشته بود وزارت بهداشت این کشور به طور تصادفی از 150 هزار نفر تست PCR گرفت که نشان داد تعداد افراد مبتلا 25 صدم درصد یعنی زیر یک درصد است، براین اساس اگر قرار باشد ایمنی گله ای رخ دهد با این نتایج شاید نزدیک به 100 سال لازم باشد تا 80 درصد مردم ترکیه مبتلا شوند و ایمنی گله ای رخ دهد، پس نظریه ایمنی جمعی یا گله ای هم مثل نظریه ای که می گفت با آمدن گرما ویروس کرونا از بین می رود الان کاملا مردود است.

وی اضافه کرد: برخی مطالعات نشان داده افرادی که بار اول به ویروس کرونا مبتلا می شوند، بار دوم هم مبتلا می شوند، همچنین مطالعه ای نشان می دهد میزان آنتی بادی خون در افراد بهبود یافته بعد از 3 ماه کم می شود، همه این نتایج ایمنی جمعی را زیر سوال می برد.

ساخت واکسن و دارو، تنها راه از بین رفتن کرونا متخصص بیوتکنولوژی با اعتقاد براینکه ویروس کرونا هم خانواده سارس و مرس است که زمانی شیوع پیدا کردند و از بین رفتند اما کشورهای کمتری را درگیر کردند، افزود: کرونا هم از همین خانواده است و روزی از بین خواهد رفت که اگرچه معلوم نیست چند ماه طول بکشد یا چند سال، اما به نظر می رسد واکسینه شدن تمام دنیا و ساخت داروهای مقابله با این ویروس تنها راه از بین رفتن این ویروس است.

وی در ادامه با بیان اینکه کشورهایی مثل ژاپن، کره جنوبی، چین و ترکیه توانستند شیوع کرونا را مدیریت و کنترل کنند، گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از سوی مردم اهمیت زیادی دارد، ضمن اینکه می بایست نظام درمان یکپارچه و داروهای تقریبا موثر به میزان کافی در دسترس باشد.

نوری زاده اضافه کرد: در کشورهای زیادی داروی فاویپیراویر از مراحل ابتدایی به بیمار داده می شود و نتایج موثری داشته که باعث شده تمام این کشورها وارد فاز تولید این دارو شوند، بنابراین درست است که کووید19 داروی قطعی ندارد، ولی همانطور که متخصصان عفونی معتقدند داروهایی مثل فاویپیراویر باعث کاهش سرعت تکثیر این ویروس می شود و بار ویروسی را کم می کند.

وی استفاده از داروی فاویپیراویر را در کاهش آمار ابتلا و مرگ و میر کرونا در ترکیه موثر دانست و افزود: تقریبا تمام پزشکان ترکیه معتقدند استفاده از فاویپیراویر در مراحل اولیه بسیار موثر است، این موضوع را با متخصصان و پزشکان ایران مطرح کردم تا از این تجربه موفق ترکیه در ایران نیز استفاده شود.

برگزاری وبینار برای تبادل اطلاعات و تجربیات پزشکان ایران و ترکیه عضو هیئت علمی دانشکده بیوتکنولوژی دارویی دانشگاه بولنت اجویت ترکیه با اشاره به برگزاری وبینار مشترک با پزشکان ایرانی، تاکید کرد: تبادل اطلاعات و تجربیات بین پزشکان دو کشور می تواند بسیار اثربخش باشد.

کشور ترکیه نیز مشابهت های زیادی از لحاظ دینی فرهنگی و جمعیتی با کشور ما دارد که می توانیم از تجارب آنها استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه پزشکان ترکیه از تولید رمدیسیویر در ایران خوشحال هستند، گفت: رمدیسیویر داروی تزریقی است که باید در بیمارستان به بیمار تزریق شود، درحالی که فاویپیراویر می تواند از همان ابتدا به بیمار خورانده شود و در کاهش آمار مرگ و بیمار موثر باشد تا زمانی که واکسن ویروس تولید شده و به کمک مقابله با آن بیاید.

نوری زاده با بیان اینکه به زودی قصد داریم وبیناری با یکی از اساتید کمیته کرونا در ترکیه با دکتر هاشمیان رییس بخش آی سی یو بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار کنیم، خاطرنشان کرد: می توانیم کمک کنیم این دو کشور دوست و همسایه به همدیگر کمک کرده و تجارب خود در زمینه مقابله با کرونا را در اختیار همدیگر قرار دهند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ویروس - کشورها - مقابله - جهان - کرونا - خانواده - تجربیات - کشورهای مختلف - پاندمی - ایرانی - بیوتکنولوژی - ایرانی مقیم - ویروس کرونا - جهانی - درگیر - ترکیه - گذشته - ادامه - هیئت علمی - گوشه - کنار - شروع - جدید - سرعت - دانشگاه - دانشکده - دارویی - متفاوت - اساتید - اشتراک

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر | ماسک بزنیم

آموزش ضربتی پزشکان بسیجی جهت مقابله با کرونا و آنفلوآنزا در ماه های آتی

مبتلاشدن 36 بیمار جدید به ویروس کرونا در کاشان / تعداد کل بستری ها 163 بیمار

واکسن های چینی و روسی فاز 3 تحقیقاتی را پاس نکرده اند

میوه ضد کرونا

آخرین آمار ابتلا و بستری کرونا در جنوب غرب خوزستان

واکسن های چینی و روسی فاز 3 تحقیقاتی را پاس نکرده اند

روند افزایشی ابتلا به کرونا در دلفان نگران کننده است

کدام تیپ شخصیتی، گرفتار طلاق عاطفی نمی شود؟

رکورد تعداد بستری ها در آذربایجان شرقی دو روز قبل زده شد

آیا استفاده مدام از قطره های چشمی می تواند مشکل جدی ایجاد کند؟

معجزه این خوراکی ها برای پوست

یک میوه سلاح جدید ضد کرونا

یک میوه سلاح جدید ضد کرونا

زایمان طبیعی با زگیل تناسلی/ ویدئو

مغز انسان دروغگوست!

دوپویترن یا بیماری کف دست چیست؟

بستری شدن 41 درصد مراجعه کنندگان در بیمارستان تربت جام

سیر بستری های کرونا بر ترخیصی ها پیشی گرفته است/ وضعیت کرونا کرمانشاه را قرمز بدانید

کووید 19 در مبتلایان به سکته مغزی بسیار خطرناک است

بستری 56 بیماری جدید مبتلا به کرونا و فوت 4 نفر

کلید سئوالات دو آزمون دانشنامه پزشکی منتشر شد

تعویق پیشرفت ایدز با رژیم غذایی حاوی کالری

تولید 900 ویروس جدید توسط هر ویروس کرونا در یک شبانه روز

تعویق پیشرفت ایدز با رژیم غذایی حاوی کالری

آمار مبتلایان به کرونا در استان اردبیل دوباره اوج گرفت

رتبه 7 کنکور ریاضی: هدفم بر کرونا غالب شد

آناناس سلاح جدید ضد کرونا

از همین حالا کرمانشاه را قرمز فرض کنید

مغز انسان دروغ است

علائم هشدار دهنده خودکشی را بشناسیم

توصیه طلایی رتبه 3 کنکور انسانی به کنکوری های 1400

خوراک دو پیازه میگو

تاثیر استفاده از عینک بر روی ابتلا به کرونا

آنچه باید در مورد التهاب حنجره بدانید

انجام نخستین عمل جراحی تومور نخاعی در بجنورد

تاثیر خارق العاده استفاده از عینک در پیشگیری از ابتلا به کرونا

خبر مهم درباره تأثیرگذاری داروی جدید کرونا

آمار جدید مبتلایان کرونا در کاشان در 30 شهریور

تاثیر استفاده از عینک بر روی ابتلا به کرونا

چرا کودکان آمادگی بالاتری برای یادگیری زبان دارند؟

هر کروناویروس طی 24 ساعت 900 ویروس جدید تولید می کند

ارائه خدمات درمانی رایگان در 7 استان کشور

2 دارو برای درمان کووید-19 در روسیه مجوز گرفتند

5 حقیقتی که باید درباره واکسن ها بدانید+فیلم

سرمایه گذاری وزارت بهداشت روی «کو وکس»/ ماسک؛ مهم ترین اسلحه انسان در برابر کرونا

استخدام همکار ماما جهت کار در مرکز درمان اعتیاد در تهران

شهره سلطانی به خاطر کرونا دست به عصا شد

توصیه بهداشتی برای مقابله با موج آنفلونزا+عکس

توضیح در مورد یک خبر

توزیع واکسن آنفلوآنزا از اول مهر/ سهمیه 250 هزار دُز برای کرمانشاه

شهره سلطانی به خاطر کرونا دست به عصا شد

برنامه 5 ساله شهر و روستای بدون دخانیات اجرا می شود

راه های پیشگیری از ابتلای سالمندان به آنفلوآنزا

چکار کنیم به «آلزایمر» دچار نشویم؟

آیا فشار خون از عمر انسان کم می کند؟

تسهیل دسترسی بیمه شدگان به خدمات نسخه الکترونیک و توسعه شبکه پزشکان طرف قرارداد

طرز تهیه ناسی لماک

معتادان متجاهر از تزریق واکسن آنفولانزا جاماندند/ ابتلای 300 نفر از متجاهران به کرونا

ارایه خدمات رایگان دندانپزشکی به زندانیان همدان

دیابت و فشار خون بالا ” حافظه را مختل می‌کند.”

توزیع 600 بسته کمک معیشتی بین خانواده های البرزی

جدیدترین خبر از نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در کشور

واکسن تمام مشکلات ما را حل نمی‎کند

افزایش تاب آوری در کودکان موجب سلامت روان و بهبود کیفیت زندگی می شود

زندگی روزمره کارگران در مرکز تفکیک و امحای زباله های عفونی تهران

اختصاص بسته های معیشتی به افراد مبتلا به سوء تغذیه در لارستان

آموزش سگ ها برای تشخیص بیماری کرونا + عکس

رعایت بهداشت فردی مهمترین راه برای پیشگیری از آنفلوآنزاست

معاینه 40 هزار نفر از محرومان کشور توسط بسیج جامعه پزشکی

دانش آموزان تمام مقاطع تحصیلی استان ملزم به حضور در مدارس نیستند

زندگی زیر نقاب

استخدام دستیار پزشک خانم (کارشناس مامایی یا پرستاری) در اصفهان

7 دشمن سلامتی پوست را بشناسید

علت بوی خوب نوزادان

نابسامانی در بازارچه های محلی خوزستان

آیا دهان شویه ها مانع ابتلا به کرونا می شوند؟

همه چیز درباره زخم معده

کدام بیماران بیشتر درگیر کرونا می شوند؟

کدام بیماران بیشتر درگیر کرونا می شوند؟

40 هزار نفر در 7 استان ویزیت رایگان می شوند

بیش از 6 هزار بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد بهبود یافتند

130 بیمار کرونایی در مراکز درمانی البرز بستری شدند

محققان پژوهشگاه رویان بررسی کردند؛ تفاوت های خاص جهش های ژنی ویروس کرونا در جامعه ایرانی

توزیع واکسن آنفلوانزا در گلستان دهه اول مهر

تأمین واکسن آنفلوآنزا برای گروه های هدف

بازگشایی مساجد و مراکز تفریحی عراق

درمان استرس و اضطراب

ابتلای 9 دانش آموز اردبیلی به بیماری کرونا

کنگره بین المللی پرستاری مرتبط با ویروس کرونا در مشهد

علائمی از استرس که نادیده گرفته می شود!

با این میوه به جنگ کرونا بروید

گفت وگو با رتبه یک علوم تجربی/ از سال هفتم در تیزهوشان تحصیل کردم

از همین حالا کرمانشاه را قرمز فرض کنید/سن ابتلا به کرونا سمت جوانان رفته

کدام بیماران بیشتر درگیر کرونا می شوند؟

این افراد از تزریق واکسن آنفلوآنزا جاماندند

اعلام موارد منع تزریق واکسن آنفلوآنزا

نقش تسلی بخش فناوری در برابر آلزایمر/ تولید برنامه های کمکی برای کاهش فشارهای روحی و جسمی

چگونه می توان از گرفتگی عضلات خلاص شد؟

دسترسی عمومی به واکسن کرونا در سال اول ممکن نیست

پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای موفق کنترل ویروس کرونا می گوید

پزشک ایرانی مقیم ترکیه از روشهای موفق کنترل ویروس کرونا می گوید