مطالب مرتبط:
حرکت علمی کشور با همت جهاددانشگاهی در رفع تحریم ها
حرکت علمی کشور با همت جهادگران جهاددانشگاهی در رفع تحریم ها
گلرو: جهاددانشگاهی کشور را به استقلال علمی رسانده است
تسهیل قوانین یکی از نیازهای اصلی کشور در حوزه نخبگان است/ لزوم مدیریت مهاجرت نخبگانی
تاکید سازمان ملل بر رفع نیازهای بیمارستانی و غذایی در لبنان
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 15:102020-08-06سياسي

فعالیت های جهاددانشگاهی بر رفع نیازهای کشور متمرکز است


رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه، فعالیت های جهاددانشگاهی بر رفع نیازهای کشور متمرکز است، عنوان کرد: در شرایط کنونی کشور، - ایسنا/خراسان رضوی رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه، فعالیت های جهاددانشگاهی بر رفع نیازهای کشور متمرکز است، عنوان کرد: در شرایط کنونی کشور، دغدغه ما در جهاددانشگاهی، شناسایی اولویت ها و تلاش برای حل آنان در حوزه های مختلف و مرتبط با ظرفیت ها و توانمندی های این نهاد است.

دکتر سیدعلی اکبر شمسیان در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در جهاددانشگاهی به دنبال این هستیم تا امید نسل جوان را به آینده حفظ کنیم و انگیزه آنها را برای ساختن کشورشان افزایش دهیم.

در شرایط کنونی کشور، آنچه که از جهاددانشگاهی انتظار می رود این است که با استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و فناوری از مشکلات کشور گره گشایی کند.

تولید و توسعه 6 محصول دانش بنیان در حوزه سلول درمانی وی به فعالیت های سازمان جهاددانشگاهی در حوزه سلول های بنیادی اشاره و عنوان کرد: با توجه به اینکه سلول درمانی یک فناوری هایتک است، سطح وابستگی به کشورهای دیگر در این حوزه قدری بیشتر شده و میزان سرمایه گذاری مورد نیاز در این حوزه بسیار بالا است.

با این وجود ما همچنان پژوهش و دستیابی به فناوری ها را در این حوزه با جدیت پیگیر هستیم و موفقیت های ارزشمندی تا کنون داشته ایم.

که از آن جمله می توان به تولید و توسعه 6 محصول دانش بنیان برای سلول درمانی و ارائه خدمات درمانی در دو محور سلول درمانی و تشخیص سرطان اشاره نمود.

راه اندازی نخستین مرکز تشخیص بیماری کووید 19 در استان وی ادامه داد: فراگیری بیماری کووید 19 باعث شد جهاددانشگاهی به واسطه سابقه ای که در ارائه خدمات تخصصی پزشکی داشته است، نخستین مرکز تشخیص بیماری کووید 19 در استان را راه اندازی نماید.

هدف از راه اندازی این مرکز، کمک به نظام سلامت در تشخیص زود هنگام این بیماری و جلوگیری از گسترش آن بوده است و از آغاز سال جاری تا کنون حدود 50 هزار نفر از آزمایشگاه کرونا جهاددانشگاهی استفاده نموده اند و علاوه براین سالانه بیش از 600 هزار نفر صرفا از خدمات جهاددانشگاهی خراسان رضوی در حوزه پزشکی بهره مند می شوند.

غذای سالم، رویکرد اصلی ما در پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی است رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه غذای سالم، رویکرد اصلی ما در پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی این سازمان است، تصریح کرد: در مبحث اصلاح سبک زندگی یکی از مسائل مهم، غذای سالم است که متاسفانه بخش قابل توجه ای از مشکلات ما در حوزه سلامت، غذای نامناسب و غیرسالم با افزودنی های مصنوعی یا کمبود مواد مغذی نسبت به حجم غذای مصرف شده است.

لذا محور فعالیت ما هم ارتقاء سلامت غذا و هم افزایش کیفیت مواد غذایی است.

شمسیان ادامه داد: تولید محصولات اکسترود شده یا حجیم یکی دیگر از محورهای فعالیت ما در پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی است که با هدف افزایش کیفیت مواد غذایی به ویژه میان وعده ها طراحی شده که بسیار هم از مصرف بالا در جامعه برخوردار است.

تولید رنگ های خوراکی طبیعی در شرکت دانش بنیان افزونه برای اولین بار در کشور یکی از دستاوردهای پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی است؛ چراکه یکی از مشکلات ما استفاده از رنگ مصنوعی در صنعت غذا است که هم زیانبار و هم ارز بر هستند.

وی به راه اندازی پایلوت های نیمه صنعتی سبزی و اکستروژن در مجموعه پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی خراسان رضوی اشاره و تصریح کرد: برخی از تولیدات این پایلوت ها، در چرخه تولید صنعتی به عنوان یک دانش فنی به دست آمده مورد استفاده قرار گرفته است.

تجاری سازی گیاهان زینتی وارداتی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی تجاری سازی گیاهان زینتی وارداتی در حوزه بیوتکنولوژی صنعتی را از دیگر دستاورهای این سازمان برشمرد و گفت: با بومی سازی دانش فنی تولید و تکثیر گیاهان زینتی این امکان فراهم شد تا در صورت تولید انبوه آن و اتصال به شبکه بازار ضمن جلوگیری از خروج ارز، به اشتغالزایی بالا هم دست یابیم.

در صورت رفع موانع صادراتی، توانایی تأمین نیازهای کشورهای همسایه و به ویژه کشورهای آسیای میانه را در زمینه گیاهان زینتی را داریم.

دستیابی به دانش بومی تولید قارچ های خوراکی دارویی برای اولین بار در کشور شمسیان تصریح کرد: به دانش بومی تولید قارچ های خوراکی دارویی به ویژه قارچ های خوراکی دارویی ارینجی و انوکی بری اولین بار در کشور با خواص درمانی و اشتغالزایی بالا در جهاددانشگاهی خراسان رضوی دست یافته ایم.

خوشبختانه برخی از این محصولات به صورت پایلوت تولید می شود که علاوه بر خراسان رضوی محصولاتمان در چند استان دیگر در قالب بستر کشت ارسال می شود.

در این زمینه گفت وگوهایی با کشورهای همسایه، از جمله اوراسیا و قزاقستان نسبت به انتقال این فناوری به این کشورها در حوزه قارچ های خوراکی و دارویی انجام داده ایم.

یکی از اقدامات مهم جهاددانشگاهی خراسان رضوی، تدوین سند آمایش استان است رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، به اقدامات این سازمان در حوزه گردشگری و علوم انسانی در قالب پژوهشکده گردشگری اشاره و عنوان کرد: یکی از اقدامات مهم که با محوریت جهاددانشگاهی تنظیم شده است تدوین سند آمایش استان است که راهبردهای توسعه استان در ساماندهی فضایی مشخص شده است.

در این راستا چند سند مهم دیگر از جمله سند اشتغال و سند صنعت و معدن که اسناد کلیدی برای تصمیم گیران استان است را نیز تنظیم نموده ایم.

شبکه سازی و توانمند سازی بیش از 4000 شغل در حوزه مشاغل خانگی شمسیان یکی از کارهای مهم جهاددانشگاهی خراسان رضوی در حوزه اشتغال را شبکه سازی و توانمند سازی بیش از 4000 شغل در حوزه مشاغل خانگی دانست و افزود: یکی از مشکلات ما در حوزه مشاعل خانگی عدم شبکه سازی و اتصال به بازار است، افرادی در شهرها و روستاها، توانمندی هایی دارند و کالاهایی تولید می کنند که ممکن است این کالاها با نیاز روز بازار ارتباطی نداشته باشند یا اینکه توانمندی هایی دارند ولی از امکانات مناسب و به ویژه مواد اولیه برخوردار نیستند.

برای اینکه تولیدات آنها خریدار داشته باشد نیازمند این هستند که توانمندی و مهارت های خود را افزایش دهند که طرح الگوی ملی نوین مشاغل خانگی این امکان را در استان فراهم آورده است.

تثبیت اشتغال در روستاهای خراسان رضوی با مطالعه طرح توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستایی رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اظهار کرد: مطالعه طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی یکی از طرح های کلان استان بوده است که در 1600 روستای خراسان رضوی با محوریت جهاددانشگاهی و کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه ریزی 3 فاز آن به پایان رسیده و فاز چهارم آن در حال انجام است.

هدف از مطالعه این طرح، در مرحله اول تثبیت اشتغال و همچنین در مراحل بعد شناسایی فرصت های جدید اشتغال در روستاها است؛ یکی از اهداف دیگر این طرح مشخص شدن نقش سازمان های مسئول و موثر در توسعه اقتصادی روستا است تا بتوانیم نرخ بیکاری را در روستاها کاهش دهیم.

اجرای طرح پیمایش ملی ارزش ها، نگرش ها و رفتارشناسی گردشگری ایران شمسیان به اجرای طرح پیمایش ملی ارزش ها، نگرش ها و رفتارشناسی گردشگری ایران توسط پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: این طرح با هدف شناسایی سبک سفر و مصرف گردشگری ایرانیان، شناسایی نگرش ها و رفتار گردشگران خارجی در ایران و توصیف آماری سهم هر کدام از عناصر زنجیره خدمات گردشگری در ایران با حجم نمونه 5000 نفر داخلی از 31 استان و 1000 گردشگر خارجی انجام شده است.

وی یادآور شد: مطالعات نتایج این طرح، زمینه بهبود رابطه گردشگران با میزبانان را فراهم می کند و همچنین برای تصمیم گیران و فعالان صنعت گردشگری بسیار موثر است.

طرح داده ستانده، مطالعه اماکن بوم گردی، طرح سرمایه گذاری در صنعت گردشگری، طراحی بسته سوغات فرهنگی مشهد و نقشه هوشمند گردشگری در پژوهشکده گرشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی است.

رویکرد جهاددانشگاهی، اتصال و اشتغال جوانان در بازار کار است شمسیان افزود: رویکرد جهاددانشگاهی در حوزه آموزش، ارائه آموزش هایی است که نیازهای تکنیکی یا مهارتی اتصال و اشتغال جوانان در بازار کار را برطرف کند یا بتوانیم مهارت های کارکنان را به روز رسانی کنیم.

در همین راستا ما سرمایه گذاری خوبی را در حوزه آموزش های علمی کاربردی انجام داده ایم و مرکز علمی کاربردی برتر در سال های 97، 98 و 99 در کشور شده ایم.

شمسیان خاطر نشان کرد: نزدیک به 50 هزار نفر از خدمات تخصصی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در حوزه آموزش های تخصصی کوتاه مدت در سال استفاده می کنند.

جهاددانشگاهی یک نهاد فرهنگی است رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ما خود را یک نهاد فرهنگی می دانیم که میراث دار یک فرهنگ است و تلفیقی از ایمان به خدا، خودباوری، تلاش مجاهدانه و همچنین وفادار به آرمان های انقلاب اسلامی است.

انتظاری که دانشگاهیان از جهاددانشگاهی دارند، این است که ما فضا و فرصت را برای حضور پررنگتر دانشگاهیان در عرصه های تصمیم گیری و تولید فکر فراهم کنیم یا حداقل نقش مانع را ایفا نکنیم.

انتظاری که ما از آن ها داریم این است که در بر طرف کردن موانع و مشکلات موجود کشور، نقش موثرتر و کاربردی تری ایفا کنند.

وی گفت: جهاددانشگاهی سعی کرده است رابطه خوبی با حوزه های دانشجویی داشته باشد و در این راستا بخش قابل توجهی از فعالیت های ما در حوزه فرهنگی، خبرگزاری های ایسنا و ایکنا، سازمان دانشجویان و ایسپا است.

علاوه بر آن، برخی از حوزه های آموزشی و پژوهشی، بر حضور و نقش آفرینی دانشجویان استوار است.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: ما با چاپ بیش از 500 اثر از اساتید دانشگاه ‎ها سعی کرده ایم در اتصال دانشگاه و جامعه و مردم نقش ایفا کنیم.

رویکرد ما در تولید این آثار رفع نیازهای جامعه در بخش های مختلف بوده است که خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه شد و بیش از 170 اثر، یک یا چندین بار تجدید چاپ شده است.

دکتر شمسیان خاطرنشان کرد: همچنین در فرهنگسرا تلاش ما بر انتقال میراث ارزشمند ایرانی و اسلامی در حوزه هنرهای نمایشی، تجسمی و موسیقی است که جایگاه خوبی در میان شهروندان مشهد و اهالی هنر داشته است.

برنامه های دانشجویی با محوریت سازمان دانشجویان، همواره با استقبال بسیار خوبی مواجه شده بود و بر اساس نظر سنجی ها میزان رضایت دانشجویان از برنامه های سازمان دانشجویان بسیار مطلوب است.

حفظ نشاط و پویایی و همچنین حضور دانشجویان در صحنه های مختلف از دیگر اهداف این سازمان دانشجویی است.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: ما با بهره گیری از ظرفیت دانشجویان، سالانه حدود 15 هزار خبر توسط خبرگزاری ایسنا و ایکنا تولید می کنیم و همه این ها در مجموع نشان دهنده ارتباط خوب جهاددانشگاهی با دانشجویان است هرچند که می تواند این موضوع تقویت شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جهاددانشگاهی - دانشگاه - جهاددانشگاهی خراسان - کشور - خراسان رضوی - رییس سازمان - خراسان - فعالیت - شرایط - ظرفیت ها - رضوی - سازمان - مشکلات کشور - ظرفیت - دانشگاه ها - رییس - توانمندی - نسل جوان - شناسایی - استفاده - گفت وگو - انتظار - پژوهشی - مشکلات - اولویت - افزایش - فناوری - سیدعلی - انگیزه - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
چگونه سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا را از یکدیگر تشخیص دهیم؟

شبکه اصفهان و تجربه دوباره یک ضرورت/ اکسیر حیات بخشی به نام تعامل رسانه ای

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم پویا

دلیل نام گذاری شاهچراغ (ع)

کنایه معنادار حسام الدین آشنا به مصاحبه جنجالی احمدی نژاد با رادیو فردا

آفریقای جنوبی باز هم گزارش نشریه آمریکایی علیه ایران را تکذیب کرد

برخی افراد در حاکمیت به دنبال ناامید کردن مردم هستند

تعبیر خواب شنیدن صدای رعد و برق

قوه قضاییه قطع انگشت 3 کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

تصاویر/ دیدار رییس دانشگاه فرهنگیان کشور با نماینده ولی فقیه درکاشان

تعبیر خواب حاملگی خود

دلیل صدای انفجار در شرق تهران مشخص شد

هیئت همدلی| باز شدن پای موکب خدام الحسین فریدونکنار برای کار جهادی/ از توزیع دفتر حسینی تا ساخت خانه به نیت ارباب

محمد مهدی پور عرب گردهمایی یادگاران هشت سال دفاع مقدس

وزیر ارشاد درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت

در آرزوی کفش طبی!

واکنش آشنا به مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا با هشتگ عملیات روانی

تصویر سند تاریخی مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

5 دلیل عدم اجرای سند تحول آموزش و پرورش/ سند 2030 ظرف 6 ماه عملیاتی شد اما سند تحول در 9 سال اجرا نشد

تأسی به فرهنگ انقلاب اسلامی عامل پیروزی های مردم یمن است

نام شهدای دوران دفاع مقدس زینت خیابان های ما شد تا هیچ گاه راه گم نکنیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

50 برنامه محوری هفته دفاع مقدس در سوادکوه برگزار می شود

تعبیر خواب تصادف قطار

30 شهریور ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب می رود

رییس جمهور گواتمالا به بیماری کرونا مبتلا شد

ساعت رسمی کشور، یکشنبه 30 شهریور یک ساعت به عقب برمی گردد

نشست های کتابخوان در زنجان به صورت مجازی برگزار می شود

«محمدحسین حرمی» از مدیران پیشکسوت رسانه ملی درگذشت

قطع دست سه کودک به خاطر سرقت صحت ندارد

بخش عمده تربیت جوانان متعهد و ولایت مدار درخانواده شکل گرفته است

تعبیر خواب دارچین

کتابخانه های عمومی پایگاه امن فرهنگی در جامعه هستند

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

نظر آیت الله سیستانی درباره وظایف فرزند

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

شرایط کرونایی باعث شد هیئات کم حاشیه تر و با کیفیت تر بشوند/ منبر دیگر یک رسانه سنتی نیست و تاثیرش جهانی شده است

تجربه نگاری تشکل ها در سامانه «کالک»/ بسیج دانشجویی بین تشکل های دانشجویی وحدت ایجاد می کند

وضعیت محلات شوش و هرندی در مرحله هشدار/ شهرداری: 45 روز دیگر به مردم گزارش عملکرد می دهیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

خیر کاشانی ساختمان 60 میلیاردتومانی خود را به دانشگاه فرهنگیان کاشان واگذار کرد

رهبر اپوزیسیون کانادا: مانع راه اندازی 5G توسط هوآوی می شویم!

خصلت فرهنگی خست آماری چالش جدی در برابر زیرساخت داده مکانی

کدخدایی: مراقب باشیم در زمین «ترامپ» بازی نکنیم

ترتیل صفحه 487 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

تجمع اعتراضی طلاب همدان در محکومیت خیانت کشورهای عربی منطقه برگزار می شود

کشورهای عربی دست بسته خود را تسلیم رژیم صهونیستی کردند

نقش عالمانه رهبری در فرو نشاندن غوغاسالاری انتخابات 88

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

عبرت از یک پدیده

عادی سازی روابط بحرین و امارات مانع نابودی اسراییل نمی شود

جهان اسلام روابط حکام عربی با اسراییل را محکوم می کند

خیران یزدی در سال 98 بیش از 60 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک کردند

فشار کاخ سفید بر اعضای شورای امنیت برای تحریم ایران

اصناف و بازاریان یزد در تأمین مسکن جوانان پیشقدم شوند

جریان های سیاسی و احزاب به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

واکنش قوه قضاییه به شایعه قطع انگشتان محکومان در زندان ارومیه

نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان درگذشت شیح صلاح الدین حسامی را تسلیت گفتند

حضور آیت الله اعرافی در شبکه استانی دنا

واکنش قوه قضاییه به ادعای تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک

تعبیر خواب بادکنک

آغاز زودهنگام رای گیری انتخابات 2020 در برخی ایالات آمریکا

فعالیت های جهاددانشگاهی بر رفع نیازهای کشور متمرکز است

فعالیت های جهاددانشگاهی بر رفع نیازهای کشور متمرکز است