مطالب مرتبط:
مردم با قلم مطالبه گر خبرنگاران به حقوق خود می رسند
رنج خبرنگاران از درد مردم/ دغدغه حضور خبرنگارنماها و بی اعتنایی مسئولان نسبت به حل این مشکل
مسئولان باید پذیرای نقد منصفانه خبرنگاران باشند
رسانه ها حلقه واصل مردم و مسئولان/انسانیت عنصر اصلی خبرنگاران
امضاء تفاهمنامه همکاری خانه کارگر و خانه مطبوعات آذربایجان شرقی/ انتقاد به حق خبرنگاران از مسئولان خواسته مردم است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 14:452020-08-06سياسي

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند


« توحید مهدوی» در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

او یک منتقد تمام عیار و مسلط به امور است که با اشرافیت کامل می نویسد و مسئولان را به نقد می کشد طوری که کمتر مسئولی از گزارش ها و .

- ایسنا/اردبیل توحید مهدوی در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

او یک منتقد تمام عیار و مسلط به امور است که با اشرافیت کامل می نویسد و مسئولان را به نقد می کشد طوری که کمتر مسئولی از گزارش ها و یادداشت های منتقدانه او در امان مانده و به نوعی در حوزه خبرنگار منتقد و مطالبه گر برند شده و از طرف دیگر او کارگاه های مختلف خبرنویسی و سواد رسانه ای برای سازمان های مردم نهاد و ادارات برگزار می کند.

17 مرداد روز خبرنگار بهانه ای شد تا پای صحبت های این خبرنگار و دانشجوی دکتری اقتصاد بنشینیم: از چه سالی خبرنگاری را شروع کرده اید؟ سال 87 یادداشتی نویسی را در رسانه های مکتوب شروع کرده ام اما از سال 83 وبلاگ نویسی می کردم و همین وبلاگ نویسی موجب شد به سمت خبرنگاری گرایش پیدا کرده و وارد فعالیت در این حوزه شیرین اما به شدت طاقت فرسا بشوم.

چرا شیرین و طاقت فرسا؟ شیرین از این نظر که می توانی در جامعه موثر واقع شوی و به قدر وسع خود برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره گام برداری و طاقت فرسا به این دلیل که هنوز در استان و کشور فضا برای پیگیری مطالبات و نقاط ضعف عملکردی مسئولان مهیا نشده است و مسئولان به دلیل اینکه سواد رسانه ای نداشته و گاها به بلوغ مدنی نرسیده اند، در مقابل خبرنگاران منتقد گارد می گیرند و حتی گاهی برای حذف این خبرنگاران تلاش می کنند.

اگر دوباره به روز اول کارتان برگردید، خبرنگار می شوید؟ خبرنگاری یکی از دو شغلی است که قلبا دوست دارم در این رمینه فعالیت کنم و با وجود آگاهی از همه سختی هایش دوباره این حرفه را انتخاب می کردم.

کدام سوژه ها را نمی توانید کار کنید؟ کار کردن سوژه هایی که موجب جریحه دار شدن عواطف انسانی و تحریک احساساتم شود برایم سخت و حتی گاها غیرممکن است چون نمی توانم از بروز احساساتم جلوگیری کنم و همین مساله موجب می شود احتمال اینکه نتوانم حق مطلب را ادا کنم وجود دارد به همین دلیل معمولا سوژه های حادثه ای را کار نمی کنم.

کدام سوژه در ذهنتان ماندگار شده است؟ عصر 21 مرداد سال 91 در اتاقم مشغول مطالعه بودم که زلزله ای اردبیل را لرزاند.

آن موقع ها شبکه های اجتماعی به مانند الان همه گیر نشده بود.

بعد از نیم ساعت متوجه شدیم مرکز زلزله آذربایجان شرقی بوده است.

با چند نفر از مسئولان وقت استان اردبیل تماس گرفتیم که اعلام کردند اردبیل خسارت قابل توجهی نداشته است.

عصر روز دوم زلزله به دلیل اینکه خبررسانی از شهر اهر ضعیف بود، بدون هیچگونه هماهنگی قبلی به من گفتند به اهر سفر کرده و وضعیت آنجا را پوشش خبری بدهم.

با هزینه شخصی و با خودروهای بین شهری به اهر رفتم، تا به اهر برسم، شب شد و من در شهری که نه آشنایی با آنجا دارم و نه مسئولی را می شناسم و نه حتی مغازه ای باز بود که خوراکی تهیه کنم، مانده بودم.

با پرسش از مردم زلزله زده ساعت 12 شب خود را به حیاط اورژانس رساندم.

وضعیت بغرنجی بود.

بحران به معنای واقعی کلمه حاکم بود.

هیچکس از عزیزترین کس خود اطلاع نداشت، بچه هایی سرگردان بودند که جز خانواده خود کسی را ندیده بودند اما دیگر از سرنوشت عزیزانشان بی خبر بودند، مادرانی ضجه می کشیدند که جگرگوشه هایشان جلوی چشم اشان پرپر شده بودند و پدرانی که خود را به آب و آتش می زدند تا خانواده را نجات دهند.

این صحنه ها هیچوقت از ذهنم پاک نمی شوند و هر وقت سخن از زلزله می شود عین یک فیلم از جلوی چشم هایم عبور می کنند.

در آن شرایط تهیه خبر کار سختی بود؟ آن شب تا صبح در حیاط اورژانس بودم، هیچ کاری نمی توانستم بکنم، ترجیح می دادم به ورودی اورژانس نزدیک نشوم تا خللی در امدادرسانی ایجاد نکنم.

ساعت 5 صبح با راهنمایی بچه های اورژانس و هلال احمر به صورت پیاده سمت فرمانداری راه افتادم.

قرار بود خبرها را مستقیما و تلفنی به دفتر تهران مخابره کنم.

ساعت 5:30 صبح با کمک کارکنان فرمانداری، فرماندار را پیدا کردم و با او مصاحبه کردم.

این آغاز راه بود در شهری که نه مسئولانش را می شناختم و نه آشنایی در آنجا داشتم.

در آن روز حدود 45 خبر به تهران مخابره کردم.

روز دوم هم به همین منوال گذشت.

در آن حدود 48 ساعت بدون اینجه حتی یک لیوان آب بخورم با مسئولان وقت از معاون اول رییس جمهور تا فرماندار، مدیر کل بحران، استاندار و غیره مصاحبه کرده و حدود 80 خبر مخابره کردم.

از طرف رسانه یا مسئولان مورد تشویق هم قرار گرفتید؟ در کار اطلاع رسانی نباید انتظار تشویق داشت.

هزینه ایاب و ذهاب، گرسنگی و تشنگی دو روزه و همه و همه از جیب خودم بود و کسی اصلا زحمات من و همکاران را ندید.

البته بعدا از طرف دفتر تهران یک تقدیری کردند.

به عنوان خبرنگاری که در حوزه انتقاد و مطالبه گری برند هستید، رفتار مسئولان استان با خبرنگاران منتقد را چگونه ارزیابی می کنید؟ در یک جمله عرض می کنم که مسئولان اردبیل از خبرنگاران منتقد و مطالبه گر فراری هستند.

پس چگونه در این فضا همچنان مسئولان را مورد انتقاد قرار می دهید؟ باید سوژه یابی مناسب انجام داد تا بتوان انتقادات به جا و مستند انجام داد.

متاسفانه برخی از مسئولان بعد از مدتی به دلیل اینکه چاپلوسی و تملق به یک فرهنگ تبدیل شده است، دچار توهم شده و فکر می کنند که هیچ نقطه ضعفی ندارند به همین دلیل وقتی مورد نقد قرار می گیرند واکنش هایی بعضا نامناسب و غیر حرفه ای دارند.

مسئولان معمولا چه واکنش هایی در مقابل انتقادات رسانه ای می گیرند؟ هر کاری که از دستشان بر بیاید و قدرت انجامش را دارند، انجام می دهند.

تهدید، شکایت، تماس برای اخراج از محل کار، فرستادن نوچه هایش برای اذیت کردن، لیبل زنی، کتک زدن و الی ماشالله.

تا حالا کتک هم خورده اید؟ بله.

یکبار نماینده مجلس به دلیل اینکه از تغییر مواضع سیاسی متعدد وی گزارشی تهیه و منتشر کرده بودم، مرا زیر مشت و لگد گرفت، هر چند من از خودم دفاع کردم اما این رفتارها بدبختانه وجود دارد.

یا یکبار یکی از دبیران احزاب سفارش فرستاده بود که هر جا مهدوی را ببینم کتکش می زنم، جواب دادم فکر نکنم در مقابل کتک های شما، ملاحظه سن و سالتان را می کنم.

آیا خودسانسوری در خبر انجام می دهید؟ در تعریف خبر می گویند که خبر تحت تاثیر عوامل درون سازمانی و برون سازمانی منتشر می شود که این مساله گاهی منجر به خودسانسوری می شود و از طرف دیگر هزینه زا بودن انتقادات و گاردگیری های مسئولان گاهی موجب خودسانسوری می شود اما باید عرض کنم که گاهی با کلمات سانسور را دور می زنیم که در این صورت هم از تندی انتقادات کاسته می شود.

امیدی به بازتر شدن فضای رسانه در سال های آینده دارید؟ شبکه های اجتماعی سبب شده است که هر شهروند- خبرنگاری برای خود تریبون داشته باشد و این مساله به خودی خود موجب می شود فضا برای انتقادات و به چالش کشیدن مدیران ناکارآمد مهیا شود بنابراین باید حمایت های قانونی از خبرنگاران انجام شوند تا منتج به باز شدن فضای رسانه ای شود.

چند درصد مسئولان در پاسخ به سوژه شما طفره می روند و یا شما را بی جواب می گذارند و یا شعاری حرف می زنند؟ متاسفانه برخی مسئولان فکر می کنند که خبرنگاران هم جزیی از روابط عمومی آنها هستند که می توانند به آنها امر و نهی کنند و از طرف دیگر نمی خواهند ضعف نهاد تحت مدیریتی خود را ببینند به همین دلیل دنبال میرزابنویس ها هستند و از خبرنگاران پرسشگر و مطالبه گر فرار می کنند اما باید انها را مجبور به پاسخگویی کرد و این به مهارت، جسارت، شجاعت و تبحر خبرنگار بستگی دارد.

چقدر از فعالیت خبرنگاری درآمد دارید؟ خیلی کم.

تا به حال فکر کرده اید که میرزا بنویس روابط عمومی ها شده اید؟ این صحت دارد؟ هیچوقت.

زیرا معمولا ادارات و مدیران را به چالش می کشم به همین دلیل ارتباط من و مدیران یا کارگزاران روابط عمومی ها به مانند ارتباط جن و بسم الله است.

کارگاه های خبرنویسی یا سواد رسانه ای را با چه هدفی برگزار می کنید؟ این کارگاه ها را معمولا نهادهای دولتی و سازمان های مردم نهاد برای کارگزاران خود برگزار می کنند و از بنده برای تدریس دعوت می کنند که بنده هم به قدر وسع خویش در خدمتشان هستم.

اما تعداد کارگاه های شما بیشتر است به طوری که به نظر می رسد جور گسترش خبرنگاران یا خبرنویس ها را به تنهایی به دوش می کشید؟ سازمان های دولتی و مردمی نسبت به بنده لطف دارند.

شخصا بر این باورم که مدیران قبل از اینکه به کرسی مدیریت تکیه بزنند باید سواد رسانه ای را یاد بگیرند تا بتوانند با رسانه ها به عنوان رابط بین مردم و مسئولان در تعامل باشند.

مسئولی که سواد رسانه ای دارد، نه خبرنگاری را تهدید می کند، نه منتقدی را کتک می زند، نه برای اخراج خبرنگاری از محل کارش تلاش می کند و نه از منتقدانشان فرار می کند بلکه پاسخگویی را وظیفه خود می داند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرنگار - استان اردبیل - مسئولان - سازمان های مردم نهاد - اردبیل - خبرنگاری - مطالبه - سواد رسانه ای - حوزه - روز خبرنگار - گزارش - مهدوی - استان - توحید - خبرنگاران - مردم نهاد - قرار - داده - یادداشت - ادارات - کارگاه - برگزار - سازمان - مختلف - مرداد - فراری - رسانه - بهانه - نهاد - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
جدیدترین تزیین سفره هفت سین 99 ، خاص و دلنشین

آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند

تدوین اطلس تبلیغی روستاهای همدان

سخنان رییس جمهوری در جلسه هیات دولت

روحانی: اگر آمریکا با قلدری رفتار کند حتما با پاسخ قاطع ما روبرو می شود

ملت ایران با تأسی به روز های سخت دفاع مقدس نقشه های شوم دشمنان را به شکست تبدیل کنند

وبینار قانون حجاب و حکومت اسلامی در قم برگزار می شود

پست اینستاگرامی ضرغامی/ از صحبت درباره کاسبان حصر تا دفاع از کروبی

روحانی: آمریکا در یک ماه گذشته سه بار شکست خورد

امام جمعه گناوه: دفن اموات روزهای پنجشنبه و جمعه در این شهرستان ممنوع شود

گزارش حاجی میرزایی به نمایندگان درباره اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

روحانی: فشار حداکثری آمریکا تبدیل به انزوای حداکثری آن ها شد

امروز آمریکا شکست خورد

شهرداری ملزم به تهیه رمزیته پاسخ سریع برای آثار ارزشمند تهران شد

امروز یک روز به یاد ماندنی در تاریخ دیپلماسی کشور ما خواهد بود

رییس کانون وکلا خواستار پیگیری اظهارات حسن نوروزی در دادسرای ویژه روحانیت شد

پروژه جدید رسانه ای علیه قوه قضاییه/ شاهد تراشی برای پرونده نوید افکاری

امروز در تاریخ دیپلماسی کشورمان به یاد ماندنی شد

اجرای 150 برنامه فرهنگی در بوکان همزمان با هفته دفاع مقدس

رییس جمهور تا دقایقی دیگر با مردم حرف می زند

روحانی: امروز آمریکا شکست خورد

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت الهام بخش در منطقه ایفای نقش می کند

اگر مجاهدت شهدا و ایثارگران نبود انقلاب اسلامی وجود نداشت

روز صلح جهانی یا روز جهانی صلح

رییس جمهور: اگر آمریکا قلدری کند با پاسخ قاطع ما مواجه می شود

چرا آغاز ماه صفر روز جهانی با مبارزه با خشونت علیه زنان نام گرفت؟

کارگاه نقاشی «خط خاطرات» با موضوع دفاع مقدس

امام جمعه بیرجند: بازسازی مسجد نیازمند اقدامات فرهنگی است

فشار حداکثری آمریکا علیه ایران شکست خورد/ شکست امروز آمریکا در تاریخ دیپلماسی کشور به یادگار می ماند/ شورای امنیت دیگر نقطه قوت آمریکا نیست

امروز آمریکا شکست خورد

فیلم | به یاد امام رئوف در خانه مهربان باشیم

مرکز تخصصی حوزه علمیه قزوین مهرماه راه اندازی می شود

پست اینستاگرامی ضرغامی از دیدار با قدرت الله علیخانی

هشدار به ویلاسازی در پارک ملی گلستان

نخستین جلسه شورای مرکزی جامعه روحانیت با ساختار جدید تشکیل شد

بازدید فرمانده تیپ 364 شهید نصیرزاده مهاباد از دفتر خبرگزاری ایرنا

فرماندار گناوه: انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل جدید ضروری است

مسوولان فارس مقاومت را کلیدواژه گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس دانستند

محمود احمدی نژاد در جایگاه اپوزیسیون/ مسیر رییس جمهور پیشین ایران به کجا ختم می شود؟

آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها

روحانی: امروز یک روز به یاد ماندنی بود

دادستان گالیکش، مأمور بررسی موضوع ساخت وساز پارک ملی گلستان شد

دستی که قمه و قداره بالا بیاورد، دیگر نمی تواند یک چوب کبریت در دست بگیرد

امروز آمریکا شکست خورد

رتبه پنجم تجربی: برنامه ریزی و تلاش رمز موفقیتم در کنکور است

واکنش مهم روحانی به فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران

آغاز گفت وگوی زنده رییس جمهور با مردم

جایگاه سخن نزد شمس تبریزی بررسی می شود

رییس جمهور: اگر آمریکا بخواهد از قلدری خود استفاده کند با پاسخ قاطع ما مواجه می شود

محمود احمدی نژاد در جایگاه اپوزیسیون/ مسیر رییس جمهور پیشین ایران به کجا ختم می شود؟

آغاز گفت وگوی زنده رییس جمهور با مردم

بیانیه سپاه فجر فارس به مناسبت هفته دفاع مقدس

نمایشگاه دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت استان ها افتتاح می شود

آغاز گفت وگوی زنده رییس جمهور با مردم

پرچم مزار شهدا در بهشت زهرای تهران تعویض شد

واکنش مهدی طالقانی به نامه فرمانداری تهران درباره ناشناخته بودن اعظم طالقانی

روحانی: فشار حداکثری آمریکا تبدیل به انزوای حداکثری آنها شد

باید با زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت برای تعالی فردا گام برداریم

یک گلستانی در سکوی سوم کنکور کرونایی / محمد تیموری ماسوله: کلاس های خصوصی راه رسیدن به رتبه تک رقمی در کنکور نیست

جنگ نیابتی در منطقه شکست خورده است/اجرای 2 هزار برنامه در هفته دفاع مقدس

رییس جمهور: آمریکا امروز به نقطه شکست خود رسید/ ایران زیر بار قلدری آمریکا نرفته و نمی رود

فرمانده تیپ 25 نیروی مخصوص نزاجا: دفاع مقدس فرهنگ سازی کرد

هفته دفاع مقدس/ اسناد عملیات طلوع فجر

آغاز گفت وگوی زنده رییس جمهور با مردم

رییس جمهور: آمریکا امروز به نقطه شکست خود رسید

رییس جمهور: فشار حداکثری آمریکا علیه ایران منجر به انزوای حداکثری اش شده است

البرز وارد سومین موج قرمز کرونا شد

روحانی: امروز یک روز بیاد ماندنی بود

نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه» در رسانه ها برپا می شود

30 شهریور 99 روز بیادماندنی تاریخ دیپلماسی ایران

ساعت کار میادین میوه و تره بار تهران در نیمه دوم سال

شورای تبلیغ در شهرستان ها تشکیل شود

آغاز به کار نمایشگاه «کاروان شهدای رسانه»

فریدون مشیری و سروده هایی برای سربازان وطن

تشکیل کانون مشاوران جوان در فریدن

متن تبریک موفقیت تحصیلی به فرزند

وقت پایان دادن به نمایش مضحک خودنمایی آمریکا است

6 میلیارد ریال نوشت افزار و ماسک به ایتام کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد 

نفر اول کنکور تجربی: برنامه ریزی و مطالعه کیفی رمز موفقیتم در کنکور بود

موشن گرافیک «عقیق مقاومت» در کهگیلویه و بویراحمد تولید شد 

نمایشگاه دست آوردهای دفاع مقدس و مقاومت استان ها افتتاح می شود

فراخوان انجمن قرآنی کویت برای کمک به سیل زدگان سودان

پایش دستگاه های قرآنی از ابتدای مهر ماه آغاز می شود / به روزرسانی سند قرآن و فضای مجازی

ویژه نامه جهاد و دفاع مقدس در حوزه نت به روز شد

فرمانداردلفان : ارزش های دفاع مقدس باید به نسل جوان منتقل شود

دولت روحانی چندبار از مردم عذرخواهی کرد؟

خطرناک ترین تحریف در مورد جنگ از زبان فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه

دفاع مقدس همچنان ادامه دارد/ سنگر و جبهه عوض شده است/ به تأسی از شهدا و رزمندگان به تقویت روحیه انقلابی ملت بپردازیم

تلاش برای آینده نباید متوقف شود/ رهنمود قرآن در امید به رحمت الهی

اجرای 100 عنوان برنامه دفاع مقدسی در رامسر

خطیب زاده: مردان دیپلماسی و مردان مقاومت دو بال قدرت جمهوری اسلامی ایران هستند

وقت پایان دادن به مسخره بازی خودساخته آمریکا فرا رسیده است

برگزاری 250 عنوان برنامه در بزرگداشت هفته دفاع مقدس

نصیری؛ جنجال یک کیهانیِ سابق درباره حجاب

راه مقابله با مشکلات معیشتی مردم زیر بار اسم تحریم گم شده است/ تمام کارگران زیر خط فقر هستند

تدارک وسیع صدا و سیمای مرکز فارس در پاسداشت دفاع مقدس

درخواست بازگشت محدودیت ها و دورکاری کارمندان / شرایط کاملا قرمز در تهران

جو بایدن، فرشته نیست اما با ترامپ تفاوت دارد آقای قالیباف!

ولایتی: هیچ کس از آمریکا تبعیت نخواهد کرد

ماجرای استفاده شخصی مسئولان از آمبولانس های خصوصی چیست؟

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند