مطالب مرتبط:
مردم با قلم مطالبه گر خبرنگاران به حقوق خود می رسند
رنج خبرنگاران از درد مردم/ دغدغه حضور خبرنگارنماها و بی اعتنایی مسئولان نسبت به حل این مشکل
مسئولان باید پذیرای نقد منصفانه خبرنگاران باشند
رسانه ها حلقه واصل مردم و مسئولان/انسانیت عنصر اصلی خبرنگاران
امضاء تفاهمنامه همکاری خانه کارگر و خانه مطبوعات آذربایجان شرقی/ انتقاد به حق خبرنگاران از مسئولان خواسته مردم است
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 13:452020-08-06سياسي

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند


« توحید مهدوی» در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

او یک منتقد تمام عیار و مسلط به امور است که با اشرافیت کامل می نویسد و مسئولان را به نقد می کشد طوری که کمتر مسئولی از گزارش ها و .

- ایسنا/اردبیل توحید مهدوی در عرصه خبرنگاری دارای دو وجه متمایز است که او را در زمره آوانگاردهای این حوزه در استان اردبیل قرار داده است.

او یک منتقد تمام عیار و مسلط به امور است که با اشرافیت کامل می نویسد و مسئولان را به نقد می کشد طوری که کمتر مسئولی از گزارش ها و یادداشت های منتقدانه او در امان مانده و به نوعی در حوزه خبرنگار منتقد و مطالبه گر برند شده و از طرف دیگر او کارگاه های مختلف خبرنویسی و سواد رسانه ای برای سازمان های مردم نهاد و ادارات برگزار می کند.

17 مرداد روز خبرنگار بهانه ای شد تا پای صحبت های این خبرنگار و دانشجوی دکتری اقتصاد بنشینیم: از چه سالی خبرنگاری را شروع کرده اید؟ سال 87 یادداشتی نویسی را در رسانه های مکتوب شروع کرده ام اما از سال 83 وبلاگ نویسی می کردم و همین وبلاگ نویسی موجب شد به سمت خبرنگاری گرایش پیدا کرده و وارد فعالیت در این حوزه شیرین اما به شدت طاقت فرسا بشوم.

چرا شیرین و طاقت فرسا؟ شیرین از این نظر که می توانی در جامعه موثر واقع شوی و به قدر وسع خود برای توسعه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره گام برداری و طاقت فرسا به این دلیل که هنوز در استان و کشور فضا برای پیگیری مطالبات و نقاط ضعف عملکردی مسئولان مهیا نشده است و مسئولان به دلیل اینکه سواد رسانه ای نداشته و گاها به بلوغ مدنی نرسیده اند، در مقابل خبرنگاران منتقد گارد می گیرند و حتی گاهی برای حذف این خبرنگاران تلاش می کنند.

اگر دوباره به روز اول کارتان برگردید، خبرنگار می شوید؟ خبرنگاری یکی از دو شغلی است که قلبا دوست دارم در این رمینه فعالیت کنم و با وجود آگاهی از همه سختی هایش دوباره این حرفه را انتخاب می کردم.

کدام سوژه ها را نمی توانید کار کنید؟ کار کردن سوژه هایی که موجب جریحه دار شدن عواطف انسانی و تحریک احساساتم شود برایم سخت و حتی گاها غیرممکن است چون نمی توانم از بروز احساساتم جلوگیری کنم و همین مساله موجب می شود احتمال اینکه نتوانم حق مطلب را ادا کنم وجود دارد به همین دلیل معمولا سوژه های حادثه ای را کار نمی کنم.

کدام سوژه در ذهنتان ماندگار شده است؟ عصر 21 مرداد سال 91 در اتاقم مشغول مطالعه بودم که زلزله ای اردبیل را لرزاند.

آن موقع ها شبکه های اجتماعی به مانند الان همه گیر نشده بود.

بعد از نیم ساعت متوجه شدیم مرکز زلزله آذربایجان شرقی بوده است.

با چند نفر از مسئولان وقت استان اردبیل تماس گرفتیم که اعلام کردند اردبیل خسارت قابل توجهی نداشته است.

عصر روز دوم زلزله به دلیل اینکه خبررسانی از شهر اهر ضعیف بود، بدون هیچگونه هماهنگی قبلی به من گفتند به اهر سفر کرده و وضعیت آنجا را پوشش خبری بدهم.

با هزینه شخصی و با خودروهای بین شهری به اهر رفتم، تا به اهر برسم، شب شد و من در شهری که نه آشنایی با آنجا دارم و نه مسئولی را می شناسم و نه حتی مغازه ای باز بود که خوراکی تهیه کنم، مانده بودم.

با پرسش از مردم زلزله زده ساعت 12 شب خود را به حیاط اورژانس رساندم.

وضعیت بغرنجی بود.

بحران به معنای واقعی کلمه حاکم بود.

هیچکس از عزیزترین کس خود اطلاع نداشت، بچه هایی سرگردان بودند که جز خانواده خود کسی را ندیده بودند اما دیگر از سرنوشت عزیزانشان بی خبر بودند، مادرانی ضجه می کشیدند که جگرگوشه هایشان جلوی چشم اشان پرپر شده بودند و پدرانی که خود را به آب و آتش می زدند تا خانواده را نجات دهند.

این صحنه ها هیچوقت از ذهنم پاک نمی شوند و هر وقت سخن از زلزله می شود عین یک فیلم از جلوی چشم هایم عبور می کنند.

در آن شرایط تهیه خبر کار سختی بود؟ آن شب تا صبح در حیاط اورژانس بودم، هیچ کاری نمی توانستم بکنم، ترجیح می دادم به ورودی اورژانس نزدیک نشوم تا خللی در امدادرسانی ایجاد نکنم.

ساعت 5 صبح با راهنمایی بچه های اورژانس و هلال احمر به صورت پیاده سمت فرمانداری راه افتادم.

قرار بود خبرها را مستقیما و تلفنی به دفتر تهران مخابره کنم.

ساعت 5:30 صبح با کمک کارکنان فرمانداری، فرماندار را پیدا کردم و با او مصاحبه کردم.

این آغاز راه بود در شهری که نه مسئولانش را می شناختم و نه آشنایی در آنجا داشتم.

در آن روز حدود 45 خبر به تهران مخابره کردم.

روز دوم هم به همین منوال گذشت.

در آن حدود 48 ساعت بدون اینجه حتی یک لیوان آب بخورم با مسئولان وقت از معاون اول رییس جمهور تا فرماندار، مدیر کل بحران، استاندار و غیره مصاحبه کرده و حدود 80 خبر مخابره کردم.

از طرف رسانه یا مسئولان مورد تشویق هم قرار گرفتید؟ در کار اطلاع رسانی نباید انتظار تشویق داشت.

هزینه ایاب و ذهاب، گرسنگی و تشنگی دو روزه و همه و همه از جیب خودم بود و کسی اصلا زحمات من و همکاران را ندید.

البته بعدا از طرف دفتر تهران یک تقدیری کردند.

به عنوان خبرنگاری که در حوزه انتقاد و مطالبه گری برند هستید، رفتار مسئولان استان با خبرنگاران منتقد را چگونه ارزیابی می کنید؟ در یک جمله عرض می کنم که مسئولان اردبیل از خبرنگاران منتقد و مطالبه گر فراری هستند.

پس چگونه در این فضا همچنان مسئولان را مورد انتقاد قرار می دهید؟ باید سوژه یابی مناسب انجام داد تا بتوان انتقادات به جا و مستند انجام داد.

متاسفانه برخی از مسئولان بعد از مدتی به دلیل اینکه چاپلوسی و تملق به یک فرهنگ تبدیل شده است، دچار توهم شده و فکر می کنند که هیچ نقطه ضعفی ندارند به همین دلیل وقتی مورد نقد قرار می گیرند واکنش هایی بعضا نامناسب و غیر حرفه ای دارند.

مسئولان معمولا چه واکنش هایی در مقابل انتقادات رسانه ای می گیرند؟ هر کاری که از دستشان بر بیاید و قدرت انجامش را دارند، انجام می دهند.

تهدید، شکایت، تماس برای اخراج از محل کار، فرستادن نوچه هایش برای اذیت کردن، لیبل زنی، کتک زدن و الی ماشالله.

تا حالا کتک هم خورده اید؟ بله.

یکبار نماینده مجلس به دلیل اینکه از تغییر مواضع سیاسی متعدد وی گزارشی تهیه و منتشر کرده بودم، مرا زیر مشت و لگد گرفت، هر چند من از خودم دفاع کردم اما این رفتارها بدبختانه وجود دارد.

یا یکبار یکی از دبیران احزاب سفارش فرستاده بود که هر جا مهدوی را ببینم کتکش می زنم، جواب دادم فکر نکنم در مقابل کتک های شما، ملاحظه سن و سالتان را می کنم.

آیا خودسانسوری در خبر انجام می دهید؟ در تعریف خبر می گویند که خبر تحت تاثیر عوامل درون سازمانی و برون سازمانی منتشر می شود که این مساله گاهی منجر به خودسانسوری می شود و از طرف دیگر هزینه زا بودن انتقادات و گاردگیری های مسئولان گاهی موجب خودسانسوری می شود اما باید عرض کنم که گاهی با کلمات سانسور را دور می زنیم که در این صورت هم از تندی انتقادات کاسته می شود.

امیدی به بازتر شدن فضای رسانه در سال های آینده دارید؟ شبکه های اجتماعی سبب شده است که هر شهروند- خبرنگاری برای خود تریبون داشته باشد و این مساله به خودی خود موجب می شود فضا برای انتقادات و به چالش کشیدن مدیران ناکارآمد مهیا شود بنابراین باید حمایت های قانونی از خبرنگاران انجام شوند تا منتج به باز شدن فضای رسانه ای شود.

چند درصد مسئولان در پاسخ به سوژه شما طفره می روند و یا شما را بی جواب می گذارند و یا شعاری حرف می زنند؟ متاسفانه برخی مسئولان فکر می کنند که خبرنگاران هم جزیی از روابط عمومی آنها هستند که می توانند به آنها امر و نهی کنند و از طرف دیگر نمی خواهند ضعف نهاد تحت مدیریتی خود را ببینند به همین دلیل دنبال میرزابنویس ها هستند و از خبرنگاران پرسشگر و مطالبه گر فرار می کنند اما باید انها را مجبور به پاسخگویی کرد و این به مهارت، جسارت، شجاعت و تبحر خبرنگار بستگی دارد.

چقدر از فعالیت خبرنگاری درآمد دارید؟ خیلی کم.

تا به حال فکر کرده اید که میرزا بنویس روابط عمومی ها شده اید؟ این صحت دارد؟ هیچوقت.

زیرا معمولا ادارات و مدیران را به چالش می کشم به همین دلیل ارتباط من و مدیران یا کارگزاران روابط عمومی ها به مانند ارتباط جن و بسم الله است.

کارگاه های خبرنویسی یا سواد رسانه ای را با چه هدفی برگزار می کنید؟ این کارگاه ها را معمولا نهادهای دولتی و سازمان های مردم نهاد برای کارگزاران خود برگزار می کنند و از بنده برای تدریس دعوت می کنند که بنده هم به قدر وسع خویش در خدمتشان هستم.

اما تعداد کارگاه های شما بیشتر است به طوری که به نظر می رسد جور گسترش خبرنگاران یا خبرنویس ها را به تنهایی به دوش می کشید؟ سازمان های دولتی و مردمی نسبت به بنده لطف دارند.

شخصا بر این باورم که مدیران قبل از اینکه به کرسی مدیریت تکیه بزنند باید سواد رسانه ای را یاد بگیرند تا بتوانند با رسانه ها به عنوان رابط بین مردم و مسئولان در تعامل باشند.

مسئولی که سواد رسانه ای دارد، نه خبرنگاری را تهدید می کند، نه منتقدی را کتک می زند، نه برای اخراج خبرنگاری از محل کارش تلاش می کند و نه از منتقدانشان فرار می کند بلکه پاسخگویی را وظیفه خود می داند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرنگار - استان اردبیل - مسئولان - سازمان های مردم نهاد - اردبیل - خبرنگاری - مطالبه - سواد رسانه ای - حوزه - روز خبرنگار - گزارش - مهدوی - استان - توحید - خبرنگاران - مردم نهاد - قرار - داده - یادداشت - ادارات - کارگاه - برگزار - سازمان - مختلف - مرداد - فراری - رسانه - بهانه - نهاد - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
فال امروز جمعه 11 مهر 99

توزیع بسته های فرهنگی ویژه اربعین به صورت اینترنتی

عظمت هستی در برابر ویروس کرونا

پاسخگویی به شبهات مهدوی با زبان های مختلف

پروژه های کلان گلستان نیازمندردیف ملی/توسعه نیازمندحمایت مجلس است

توهین رسایی به روحانی و دولت به بهانه روزهای جهانی ناشنوایان و سالمندان و واکنش عجیب یک نماینده مجلس! + عکس

قاضیِ ترامپ برای دیوان عالی آمریکا وکیل گروهک chr(034)مجاهدین خلقchr(034) از آب درآمد!

استخدام نقشه کش صنعتی در یک دفتر فنی و مهندسی در اصفهان

قاضیِ ترامپ برای دیوان عالی آمریکا وکیل گروهک مجاهدین خلق از آب درآمد!

رایزنی تلفنی ظریف با وزیران خارجه هلند و اتریش

پروژه های کلان گلستان نیازمندردیف ملی/توسعه نیازمندحمایت مجلس است

وضغیت قرمز کرونا تحصیل در مدارس نیشابور را مجازی کرد

دو محکوم به قصاص در برازجان بخشیده شدند

پیشنهاد متفاوت ارتش به خودروسازان

اختصاص اعتبار به پروژه های کلان عمرانی رفاه مردم گلستان را ارتقا می دهد

انسداد همه مرزهای زمینی ایران و عراق/ توقف پروازها

استخدام اپراتور خط مونتاژ خانم با مزایا در اصفهان

تصاویر/ یادواره شهدای دفاع مقدس ذر مدرسه علمیه امام صادق(ع) مشکات کرمانشاه

نبود چارت سازمانی؛ چالش بنیاد مهدویت

انسداد همه مرزهای زمینی ایران و عراق/ توقف پروازها

تصاویر/ جلسه جامعه روحانیت شیراز

مادورو تعویق در انتخابات پارلمانی را رد کرد

بی اعتمادی مردم آمریکا به نتیجه انتخابات 2020

عجیب ترین عکس ریحانه پارسا

رژیم صهیونیستی صحنه گردان مناقشه قره باغ

زندگینامه سیدمحمدهادی طلوعی، کارآفرین برتر کشور در سال 97

زندگینامه سیدمحمدهادی طلوعی، کارآفرین برتر کشور در سال 97

پیگیری های فوری اجتماعی در پی دستور رهبری

کلیپ: اربعین حسینی/ من ایرانم و تو عراقی، چه فراقی

نگاهی به کتاب «عقلانیّت در روایتی زنانه» زنان؛ عقلانیت و اندیشه

فیلم | مستند «در لباس سربازی» قسمت اول

طرح/ خفه شو ترامپ!

نمایندگی بنیاد خیریه آبشار عاطفه ها در خاش راه اندازی شد

استخدام گرافیست در کانون آگهی و تبلیغات پارسه در مشهد

بهره برداری از سد «تاج امیر» دلفان در 1400/ تخصیص اعتبار برای تونل «اسپژ» سلسله

استخدام 9 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

مسابقات ملی زیبایی اسب ترکمن در علی آباد کتول استان گلستان

گفت وگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه هلند و اتریش

پیش از بروز مشکل برای مهار آب های سطحی چاره اندیشی شود

ورود ارتش به خودروسازی

لزوم مجهز بودن طلاب بر شبه افکنی دشمن و تجهیز مردم

مردم شایسته بهترین خدمت ها هستند/ مسئولان کوتاهی نکنند

فرماندار: با توجه به استقلال شهرستان تفتان، اعتبارات و اطلاعات باید از خاش تفکیک گردد

مبارزه با فساد اداری در دستور کار نمایندگان ولی فقیه در جهاد کشاورزی است

بررسی پرونده های تخلف لندن آغاز می شود

حرکت علمی طلاب هرمزگانی تسریع می شود

پیشنهاد متفاوت ارتش به خودروسازان

حضور فعال بانک رفاه کارگران در نمایشگاه ملی دفاع مقدس

تدوین پیش نویس برنامه 5ساله حوزه سیستان و بلوچستان

استخدام 4 عنوان شغلی در پایاهیدرولیک جم در اصفهان

تقدیر از بانک پارسیان در گردهمایی تبیین نقش شبکه بانکی در تامین مالی نوآوری کشور

مکتبی و مردمی بودن 2 ویژگی مهم پلیس/ ضرورت مبارزه با مواد مخدر

برخورد قاطعانه نائب رییس مجلس با شرکت های حقوقی بورس

اسراییل در حال طراحی نقشه تجزیه عربستان است

پیگیری های فوری اجتماعی در پی دستور حضرت آیت الله خامنه ای

تعمیر پل موقت عنافچه باوی توسط ارتش آغاز شد

تجسم تقوا و وحدت آفرینی از ویژگی های بارز امام جمعه در تراز انقلاب است

آشنایی با یک اقلیت دینی ایرانی که طلاق ندارند! + تصاویر

آیین های مذهبی برای پیشگیری از شیوع کرونا در حرم حضرت معصومه برگزار نمی شود

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مشکلات محرومان ایرندگان خاش را بررسی کرد 

استخدام رزرویشن جهت کار در پیک موتوری در اصفهان

تقویت خداباوری پذیرش مشکلات را آسان می کند

پیگیری های فوری اجتماعی در پی دستور رهبر معظم انقلاب

ببینید | شلیک جالب موشک BrahMos از روی ناو

فرماندار: با توجه به استقلال شهرستان تفتان، اعتبارات و اطلاعات باید از خاش تفکیک گردد

اراضی کشاورزی کشور شناسنامه دار شوند

برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس در «میانه» همزمان با انتخابات 1400

پیگیری های فوری اجتماعی در پی دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی

دونالد ترامپ بار ها ثابت کرده است که آمریکا اولین موضوعی نیست که او به آن سرسپردگی دارد

تصاویر/ دیدار اساتید مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج) کنگاور با آیت الله میریونسی

وزیر ارشاد: تلاش مجموعه های فعال در دفاع مقدس الگویی برای دهه پنجم انقلاب است

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مشکلات محرومان ایرندگان خاش را بررسی کرد 

آماده شدن پیش نویس برنامه 5ساله حوزه سیستان و بلوچستان/ رشد کمی و کیفی پذیرش طلاب در حوزه استان

بامداد جمعه هفته آینده، مناظره معاون ترامپ و بایدن

پیگیری های فوری اجتماعی در پی دستور رهبر معظم انقلاب

تصاویر/ تودیع و معارفه امام جمعه چالدران

نمایندگی بنیاد خیریه آبشار عاطفه ها در خاش راه اندازی شد

انقلاب اسلامی حوزه و دین را در بطن جامعه قرار داد

ترامپ از هیچ فلسفه و راهبرد مشخصی پیروی نمی کند

خانواده شهدا چشم ایران اسلامی هستند

تصاویر/ سفر رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین حسینی کشور به قزوین

انتشار اطلاعیه شماره 3 ستاد انتخابات کشور

پیگیری های فوری اجتماعی در پی دستور رهبر انقلاب

مرور رویدادهای خبری در قلم دوربین

اسراییل صحنه گردان مناقشه قره باغ است/این جنگ، باید با تدبیر و درایت دلسوزان منطقه حل و فصل شود

خدمات طلاب جهادی به کرونایی ها همچنان ادامه دارد

فیلم| تجمع در تبریز درباره مناقشه قره باغ

ویدیو/ معارفه جالب علیپور در ماریتیمو؛ علی گل!

فراهم شدن بازدید مجازی از بقایای استحکامات دیوار بزرگ گرگان

سپاه: دفاع از سوریه، دفاع از جمهوری اسلامی بود

مکتبی و مردمی بودن 2 ویژگی مهم پلیس/ ضرورت مبارزه با مواد مخدر

ظریف و وزیر خارجه هلند تلفنی به رایزنی پرداختند

گفت وگوی تلفنی ظریف با وزیران خارجه هلند و اتریش

آیت الله اعرافی: بیش از 100کلاس درس خارج غیر از قم در مراکز حوزه های علمیه برپا می شود

خط دریایی جزیره قشم به لارک مجدد راه اندازی شد

ترامپ بار ها ثابت کرده آمریکا اولین اولویت اش نیست

در جنگ اقتصادیِ دشمن، دولت از عزت و هویت ایران دفاع می کند/شوک نخست کرونا یک میلیون و 600 هزار شغل را دچار آسیب کرد

پیش از بروز مشکل برای مهار آب های سطحی چاره اندیشی شود

مناقشه پدرخوانده!

فعالیت های بنیاد مهدویت در نظام جمهوری اسلامی گسترده است

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند

مسئولان از خبرنگاران مطالبه گر و منتقد فراری هستند