مطالب مرتبط:
باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
ناگفته های صریح 6 خبرنگار درباره مصائب خبرنگاری
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 14:302020-08-06سياسي

لزوم توجه به خبرنگاری مردمی / خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه باید به خبرنگاری مردمی توجه شود، گفت: مسیر کار خبرنگاری در مقابله با جنگ رسانه ای دشمن حتماً جدای از رشادت های میدان های جنگ نظامی نیست و چه بسا خالق ارزش های بزرگتری نیز هست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، به نقل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، نزدیک به سه دهه است که در ایران و در تقویم رسمی، روزی به عنوان روز خبرنگار تعیین شده است؛ 17 مردادماه که به عنوان روز خبرنگار شناخته و تجلیل می شود، روزی است که در آن در سال 1377 شهید محمود صارمی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز خبرنگار در پاسخ به سؤالی مبنی بر باید و نبایدهای کار خبری، ضمن تبریک روز خبرنگار به جامعه خبری ایران که پیشتاز بازنمایی های مهم و اثرگذاری خبری در ایران عزیز بوده و هستند و همواره شاهد شجاعت و ایثارگری آن ها در میدان های پرمخاطره ازجمله ورود فراگیر به موضوع سلامت و کرونا بوده ایم، گفت: خبر پیوند عمیقی با واقعیت و زمانه دارد و کار خبری غیر از روایت های داستانی و درخواست های بازنمایی شده مبتنی بر سناریوها در قالب ژانرهای قهرمان پروری، آرمانی، طنز یا ملودرام های جریان زندگی است.

وی تصریح کرد: عرصه خبر با حاق واقعیت سروکار دارد و خبرنگار باید توان بازنمایی واقعیت های مهم را داشته باشد و بتواند با شیوه های قابل فهم عموم بازنمایی کند.

دروغ پردازی خلاف مسئولیت اجتماعی خبرنگار است عاملی در ادامه با اشاره به اینکه بیان بخشی از واقعیت به عنوان همه واقعیت، تحریف واقعیت و معکوس نشان دادن واقعیت یک خطای خبری است، بیان کرد: امروز این خطا عرصه گسترده ای پیداکرده است، خصوصاً در رسانه های اجتماعی با اخبار دستکاری شده بسیار گسترده، مواجه هستیم؛ به عنوان مثال در خصوص کرونا، مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که 40 درصد اخبار رسانه های اجتماعی دستکاری و تحریف شده است.

وی در تبیین نکته دوم، مبنی بر توجه به ابعاد متنوع خبر اعم از جنبه های مثبت و منفی اجتماعی تصریح کرد: باید از سیاه نمایی خبر، یا اولویت دادن به اخبار سیاه که قلمرو بازنمایی شده ناامیدکننده و ضد جریان زندگی ایجاد می کند، پرهیز کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران نکته سوم را توجه به ابعاد جامع اخبار انتقادی دانست و گفت: نقد چهار رکن دارد که ما صرفاً به یک رکن آن که بیان خلأها و کاستی ها، نشدن ها و نبودن ها و احیاناً عقب افتادگی های امور است توجه می کنیم.

خبرنگاری انتقادی، باید خبرنگاری جامع باشد و همه اجزای نقد را موردتوجه قرار دهد: رکن اول نقد خبری؛ دادن تصویر جامع از واقعیت خبری بدون جانب داری است، رکن دوم کار نقد خبری؛ تبیین نقاط قوت و درواقع ارائه تصویر از پیشرفت ها، دستاوردها و امور انجام شده است، رکن سوم؛ توجه به کاستی ها، نشدن ها و قصورهای آگاهانه و ناآگاهانه است و درنهایت رکن چهارم نقد خبری؛ برون رفت ایجاد کردن، راه حل دادن و مسیر را برای اتفاقات مثبت بعدی باز کردن است.

وی ادامه داد: نکته چهارم در کار رسانه و خبر توجه به شرایط جمهوری اسلامی و شرایط جهانی است، در واقع خبرنگار ما باید یک نگاه ملی- جهانی داشته باشد.

شرایط ما در جمهوری اسلامی ایران بسیار خاص است؛ ما در جهت معکوس سلطه جهانی حرکت می کنیم و این امر موجب شده است جمهوری اسلامی ایران تبدیل به نماد مقاومت در مقابل جهان سلطه شود و دشمنان همه توان خود را برای از بین بردن نماد مقاومت علیه سلطه جهانی، به کار گرفته اند.

جنگ رسانه ای عرصه ای بزرگ تر از جنگ نظامی دارد استاد ارتباطات دانشگاه تهران، در ادامه جنگ رسانه ای در این عرصه را بزرگ تر از جنگ نظامی دانست و اظهار کرد: این شرایط خاص که نظام اسلامی و مردم شریف ایران را با انواعی از دشمنی های فراگیر مواجه کرده، بسیار ویژه است و حساسیت کار خبری را در جمهوری اسلامی ایران بیشتر می کند.

عرصه خبری نیازمند کار کیفی و حرفه ای است؛ خبرنگار، خبرگزاری، مطبوعات، پایگاه های خبری و انواع بسترهای اطلاع رسانی و خبری، باید هوشمند، هوشیار و حکیم باشند و افق های بلند را موردتوجه قرار دهند و ما نیازمند خبرنگاری حرفه ای، متعهد و وفادار به مردم و نظام هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته پنجم، را ناظر بر درست نوشتن، عمیق نوشتن، معطوف به مسئله و حل مسئله نوشتن بیان کرد و گفت: رعایت این نکته موجب اعتماد به خبرنگار و رسانه خبری می شود.

خبرنگاری معتبر و نام نما شدن خبرنگار در گرو تخصصی شدن و حرفه ای شدن خبرنگاری است.

توجه به خبرنگاری دیجیتال و خبرنگاری به لحظه و خبرنگاری برخط و در لحظه نکته ششم ذکرشده توسط دکتر عاملی بود که در این زمینه بیان کرد: با ظهور فضای مجازی و رسانه های اجتماعی تراز کار خبرنگار و خبرنگاری جهانی شده است، به عبارتی خبر در بستر جهانی متولد می شود و فضای مجازی فاصله بین اصل واقعه و خبر را معطوف به صفر کرده است.

وی با بیان اینکه در این معنا خبر از اتاق خبر به ذهنیت خبرنگار و شکار لحظه ها انتقال پیدا کرده است، تأکید کرد: در خصوص خبرنگاری در پیوند با جهان و جهان دوم گفتنی ها بسیار است که در مجال دیگر در مورد آن صحبت خواهم کرد.

خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد عاملی نکته هفتم را توان نوآوری خبری عنوان کرد و گفت: خبرنگار در دیدن واقعیت های مهم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه نباید تابع هنجارهای خبری باشد و باید از یک نگاه فراهنجاری و نوآورانه در انعکاس ظرفیت ها و مسائل مهم جامعه برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه خبرنگار باید نوآور باشد و نوآوری خبری را بر هنجاری بودن خبر ترجیح دهد، خاطرنشان کرد: بسیاری از تولیدات خبری ما تابع هنجارهای خبری و ارزش خبری متداول است و اساساً اخبار ما خیلی با مقامات پیوند خورده است و تیترهای بزرگ بیشتر مربوط به کارگزاران درجه یک نظام است.

وی افزود: این البته یک هنجار خبری در بسیاری از کشورها است.

ولی قدرت خبرنگار و میزان هوش خبرنگار بستگی به خبرسازی از امور نادیده و امور به اصطلاح کم اهمیت ولی در حقیقت پراهمیت است.

باید به خبرنگاری مردمی توجه شود عاملی در ادامه به طرح پرسش هایی برای برجسته سازی در رسانه ها پرداخت و گفت: امروز چه اموری برای زندگی عموم مردم مهم است؟ به مخاطره افتادن یک فرد، چقدر اهمیت دارد؟ امروز چقدر جامعه کهن سالان تیتر می شوند؟ چقدر کار جمعی تیتر می شود؟ و چقدر به اقوام ایرانی توجه می کنیم؟، چه مقدار عصبانیت های اجتماعی را مورد کاوی می کنیم؟، چه مقدار از طریق خبر روابط اجتماعی را به سمت سازگاری سوق می دهیم؟ و چه مقدار به آموزه های بین المللی توجه می کنیم؟ چقدر از ظرافت های درس آموز سایر ملل صحبت می کنیم؟ چه سهمی از اخبار به عرصه علم اختصاص پیدا می کند؟ چه دستاوردهای علمی در عرصه اخبار علمی مهم است؟ چه مقدار به توان افراد در برقراری صلح و سازگاری و همدلی و همفکری اجتماعی در اخبار اجتماعی توجه می کنیم؟ و ده ها و صدها چه و چگونگی و چرایی های خبری دیگری که جنبه نوآوری و خلاقیت خبری دارد باید موردتوجه قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته آخر را توجه به غیر مرکزی شدن عرصه خبر و خبرنگاری و توجه به خبرنگاری مردمی و بر خواسته از نکته ششم عنوان کرد و افزود: لازم است از ظرفیت واقعیت گرایی، دردمندی، مسئله گرایی و کم کردن فاصله مرکز و پیرامون در ناحیه کاربران که امروز جمعیت 68 میلیونی در ایران پیداکرده است، استفاده کنیم.

به طور حتم خبر تولیدشده توسط عموم مردم لزوماً مبتنی بر قواعد تولید خبر نیست ولی به دلیل توان دامنه ایجاد کردن وسیع در ناحیه اخبار مرتبط با همه جا توسط مردم، خبرنگاری مردمی اهمیت محوری پیدا می کند.

وی تصریح کرد: خبرنگاری مردم توسط همه کاربران 68 میلیونی در یک فرآیند اعتبار سنجی می تواند یک انقلاب بزرگ و یک انفجار خبری به حساب آید و فاصله پایتخت، کلان شهرها و شهرهای بزرگ با سایر نقاط کشور را کم کند و به نوعی به جامعه بی صدا و کم صدا، صدای ملی و جهانی مؤثر دهد.

امروز 80 درصد جامعه ایران کاربر اینترنت هستند و درواقع ما با یک ظرفیت 80 درصدی تولیدکننده خبری مواجه هستیم و گذاشتن کارگاه های حرفه ای و در دسترس قرار دادن نرم افزارهای حرفه ای تولید خبر برای عموم مردم، یک راه حل بر توانمند ساختن جامعه کاربران به خبرنگار نیمه حرفه ای است.

وی به جامعه خبرنگاران کشور توصیه کرد: به خبرنگاری تخصصی اهمیت دهید و خود را تبدیل به یک نماد در یکی از حوزه های تخصصی خبر کنید چراکه نماد شدن از کار کیفی و مستمر، تقویت دانش خبر و حوزه تخصصی موردتوجه متولد می شود و حتماً توان الهی و انسانی خبرنگار متعهد، جاذبه بزرگ و مرجعیت مهمی را خلق می کند.

مسیر کار خبرنگاری جدای از رشادت های میدان جنگ نیست عاملی در پاسخ به این پرسش که عملکرد خبررسانی در شرایط کرونا را چگونه ارزیابی می کنید، تاکید کرد: به نظرم حوزه خبرنگاری حرفه ای هم در رسانه ملی و هم در رسانه های نوشتاری موفق بودند ولی عرصه رسانه های اجتماعی بدون مشارکت جدی خبرنگاری حرفه ای، فضا را برای اخبار ساختگی، تحریف شده، دستکاری شده و فاقد صحت و اعتبار گسترده کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی سیاست های رسانه ای را برای شرایط بلایای طبیعی و گسترده با تأکید بر کرونا به تصویب رساند که تا حدودی به شکل گیری منابع معتبر در رسانه های اجتماعی نیز کمک می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان بر عظمت شهدا و رشادت های جامعه خبری در همه عرصه های پرمخاطره از جنگ تحمیلی گرفته تا شهدای مدافع حرم و همچنین شهدای سلامت در شرایط کرونا تأکید کرد و گفت: مسیر کار خبرنگاری در مقابله با جنگ رسانه ای دشمن حتماً جدای از رشادت های میدان های جنگ نظامی نیست و چه بسا خالق ارزش های بزرگتری نیز هست.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - خبرنگار - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - روز خبرنگار - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - خبرنگاری - فرهنگی - انقلاب - ایران - شورای - کنسولگری ایران - گروهک تروریستی - سعیدرضا عاملی - عالی - دبیر - مردمی - افغانستان - خبری - روزی - نوآورانه - کنسولگری - تروریستی - در ایران - مقابله - مناسبت - طالبان - نزدیک - جامعه - تبریک

آخرین اخبار سرویس:
اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

واکنش آذری جهرمی به سورپرایز شنبه و یکشنبه روحانی | علت تبریک روحانی مشخص شد؟

دعوت به مناظره؛ با جانِ فرزندان مان بازی نکنیم

تعبیر خواب تگرگ

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

دیدار مدیر و معاونان حوزه علمیه خوزستان با مدیرکل موقوفات حوزه های علمیه

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

سناتورهای آمریکا خواستار تحریم کل بخش مالی ایران شدند

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

تعبیر خواب صدای وحشتناک از آسمان

تنها نقد داریوش پیرنیاکان از عملکرد خانه موسیقی

قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت، خبری که تکذیب شد

قوه قضاییه قطع انگشت سه کودک به جرم سرقت را تکذیب کرد

انتخابات آمریکا| رأی گیری زودهنگام در چند ایالت آغاز شد

طرح واگذاری مهدهای کودک به آموزش و پرورش در مجلس/ چرا کنکور از سال 87 تاکنون حذف نشده است؟

تعبیر خواب کوتاه بودن عمر

شرکت کنندگان در مسابقات قرآن برای هدف متعالی تر تربیت شوند

فعلِ »توانستن«، وجه امر ندارد

دوسالانه های ملی سرامیک جریان سازند

رییس جمهور مستقر را باید هم نظارت کرد هم حمایت

1400 تخت بیمارستانی به ظرفیت های درمانی 7 استان اضافه شد

بهنام بانی: آدم حساسی نباشید / عکس

هشدار اف بی آی در مورد مداخله خارجی در انتخابات 2020

رعایت حجاب »الزام« است یا نیست

ماشه خـــالی

متن زیبا در مورد اصالت و ریشه

برجام برای مردم و امنیت ملی

دعوت به مناظره؛ با جان فرزندانمان بازی نکنیم

تعبیر خواب عروسی دوستم چیست

تعبیر خواب ماهی یخ زده در یخچال

ناراحتی مردم از بی عدالتی ها و فاصله طبقاتی

جهنمی به نام «لایکی».../ «لایکی» چه بر سر نوجوانان می آورد؟!

مطالعات بافت های تاریخی شهرهای خرم آباد و بروجرد انجام می شود

شهدا دلیلی بر عمل به وعده خداوند هستند

تصاویر/ دیدار رییس دانشگاه فرهنگیان کشور با نماینده ولی فقیه درکاشان

تعبیر خواب حاملگی خود

دلیل صدای انفجار در شرق تهران مشخص شد

هیئت همدلی| باز شدن پای موکب خدام الحسین فریدونکنار برای کار جهادی/ از توزیع دفتر حسینی تا ساخت خانه به نیت ارباب

محمد مهدی پور عرب گردهمایی یادگاران هشت سال دفاع مقدس

وزیر ارشاد درگذشت حاج علی شمقدری را تسلیت گفت

در آرزوی کفش طبی!

واکنش آشنا به مصاحبه احمدی نژاد با رادیو فردا با هشتگ عملیات روانی

تصویر سند تاریخی مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

5 دلیل عدم اجرای سند تحول آموزش و پرورش/ سند 2030 ظرف 6 ماه عملیاتی شد اما سند تحول در 9 سال اجرا نشد

تأسی به فرهنگ انقلاب اسلامی عامل پیروزی های مردم یمن است

نام شهدای دوران دفاع مقدس زینت خیابان های ما شد تا هیچ گاه راه گم نکنیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

50 برنامه محوری هفته دفاع مقدس در سوادکوه برگزار می شود

تعبیر خواب تصادف قطار

30 شهریور ساعت رسمی کشور یک ساعت به عقب می رود

رییس جمهور گواتمالا به بیماری کرونا مبتلا شد

ساعت رسمی کشور، یکشنبه 30 شهریور یک ساعت به عقب برمی گردد

نشست های کتابخوان در زنجان به صورت مجازی برگزار می شود

«محمدحسین حرمی» از مدیران پیشکسوت رسانه ملی درگذشت

قطع دست سه کودک به خاطر سرقت صحت ندارد

بخش عمده تربیت جوانان متعهد و ولایت مدار درخانواده شکل گرفته است

تعبیر خواب دارچین

کتابخانه های عمومی پایگاه امن فرهنگی در جامعه هستند

اجرای حکم قطع انگشت دست 3 کودک در ارومیه تکذیب شد

نظر آیت الله سیستانی درباره وظایف فرزند

تکذیب شایعه اجرای حکم قطع انگشت 3 کودک

شرایط کرونایی باعث شد هیئات کم حاشیه تر و با کیفیت تر بشوند/ منبر دیگر یک رسانه سنتی نیست و تاثیرش جهانی شده است

تجربه نگاری تشکل ها در سامانه «کالک»/ بسیج دانشجویی بین تشکل های دانشجویی وحدت ایجاد می کند

وضعیت محلات شوش و هرندی در مرحله هشدار/ شهرداری: 45 روز دیگر به مردم گزارش عملکرد می دهیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

خیر کاشانی ساختمان 60 میلیاردتومانی خود را به دانشگاه فرهنگیان کاشان واگذار کرد

رهبر اپوزیسیون کانادا: مانع راه اندازی 5G توسط هوآوی می شویم!

خصلت فرهنگی خست آماری چالش جدی در برابر زیرساخت داده مکانی

کدخدایی: مراقب باشیم در زمین «ترامپ» بازی نکنیم

ترتیل صفحه 487 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

تجمع اعتراضی طلاب همدان در محکومیت خیانت کشورهای عربی منطقه برگزار می شود

کشورهای عربی دست بسته خود را تسلیم رژیم صهونیستی کردند

نقش عالمانه رهبری در فرو نشاندن غوغاسالاری انتخابات 88

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

عبرت از یک پدیده

عادی سازی روابط بحرین و امارات مانع نابودی اسراییل نمی شود

جهان اسلام روابط حکام عربی با اسراییل را محکوم می کند

خیران یزدی در سال 98 بیش از 60 میلیارد ریال به بقاع متبرکه کمک کردند

فشار کاخ سفید بر اعضای شورای امنیت برای تحریم ایران

اصناف و بازاریان یزد در تأمین مسکن جوانان پیشقدم شوند

جریان های سیاسی و احزاب به فکر حل مسائل اساسی جامعه نیستند

فرمانده نیروی دریایی سپاه هشدار داد: در روز واقعه جنازه های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می کنیم

واکنش قوه قضاییه به شایعه قطع انگشتان محکومان در زندان ارومیه

نماینده ولی فقیه و استاندار کردستان درگذشت شیح صلاح الدین حسامی را تسلیت گفتند

حضور آیت الله اعرافی در شبکه استانی دنا

واکنش قوه قضاییه به ادعای تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک

تعبیر خواب بادکنک

آغاز زودهنگام رای گیری انتخابات 2020 در برخی ایالات آمریکا

تصویر سند تاریخی بسیار مهم و کمتر دیده شده | دستخط امام (ره) در سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه

قوه قضاییه: تایید و اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک صحت ندارد

تکذیب خبر اجرای حکم قطع انگشت دست سه کودک به جرم سرقت

عملکرد دقیق یک واکسن مهم کووید-19 به زودی مشخص می شود

آخرین وضعیت جسمانی الیاس نادران و همسرش

مومنین برای آیت الله ممدوحی دعا کنند

دیدار نهایی مسابقات تنیس آزاد آقایان استان هرمزگان

یادگاران دفاع مقدس البرز خاطره ها را مرور کردند

انتشار حکم امام خمینی (س) برای تشکیل نیروهای سه گانه سپاه + عکس سند

لزوم توجه به خبرنگاری مردمی / خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد

لزوم توجه به خبرنگاری مردمی / خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد