مطالب مرتبط:
باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
ناگفته های صریح 6 خبرنگار درباره مصائب خبرنگاری
جنگ رسانه ای عرصه ای بزرگ تر از جنگ نظامی دارد/باید به خبرنگاری مردمی توجه شود
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 13:152020-08-06سياسي

باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مسیر کار خبرنگاری در مقابله با جنگ رسانه ای دشمن حتماً جدای از رشادت های میدان های جنگ نظامی نیست و چه بسا خالق ارزش های بزرگتری نیز هست.

- دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مسیر کار خبرنگاری در مقابله با جنگ رسانه ای دشمن حتماً جدای از رشادت های میدان های جنگ نظامی نیست و چه بسا خالق ارزش های بزرگتری نیز هست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا"، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز خبرنگار در پاسخ به سؤال مبنی بر بایدونبایدهای کار خبری، ضمن تبریک روز خبرنگار به جامعه خبری ایران که پیشتاز بازنمایی های مهم و اثرگذاری خبری در ایران عزیز بوده و هستند و همواره شاهد شجاعت و ایثارگری آن ها در میدان های پرمخاطره ازجمله ورود فراگیر به موضوع سلامت و کرونا بوده ایم ، گفت: خبر پیوند عمیقی با واقعیت و زمانه دارد و کار خبری غیر از روایت های داستانی و درخواست های بازنمایی شده مبتنی بر سناریوها در قالب ژانرهای قهرمان پروری، آرمانی، طنز یا ملودرام های جریان زندگی است.

وی تصریح کرد: عرصه خبر با حاق واقعیت سروکار دارد و خبرنگار باید توان بازنمایی واقعیت های مهم را داشته باشد و بتواند با شیوه های قابل فهم عموم بازنمایی کند.

دروغ پردازی خلاف مسئولیت اجتماعی خبرنگار است عاملی در ادامه با اشاره به اینکه بیان بخشی از واقعیت به عنوان همه واقعیت، تحریف واقعیت و معکوس نشان دادن واقعیت یک خطای خبری است، بیان کرد: امروز این خطا عرصه گسترده ای پیداکرده است، خصوصاً در رسانه های اجتماعی با اخبار دستکاری شده بسیار گسترده، مواجه هستیم؛ به عنوان مثال در خصوص کرونا، مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که 40 درصد اخبار رسانه های اجتماعی دستکاری و تحریف شده است.

وی در تبیین نکته دوم، مبنی بر توجه به ابعاد متنوع خبر اعم از جنبه های مثبت و منفی اجتماعی تصریح کرد: باید از سیاه نمایی خبر، یا اولویت دادن به "اخبار سیاه" که قلمرو بازنمایی شده ناامیدکننده و ضد جریان زندگی ایجاد می کند، پرهیز کرد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران نکته سوم را توجه به ابعاد جامع اخبار انتقادی دانست و گفت: نقد چهار رکن دارد که ما صرفاً به یک رکن آن که بیان خلأها و کاستی ها، نشدن ها و نبودن ها و احیاناً عقب افتادگی های امور است توجه می کنیم.

وی ادامه داد: نکته چهارم در کار رسانه و خبر توجه به شرایط جمهوری اسلامی و شرایط جهانی است، درواقع خبرنگار ما باید یک نگاه ملی- جهانی داشته باشد.

جنگ رسانه ای عرصه ای بزرگ تر از جنگ نظامی دارد استاد ارتباطات دانشگاه تهران، در ادامه جنگ رسانه ای در این عرصه را بزرگ تر از جنگ نظامی دانست و اظهار کرد: این شرایط خاص که نظام اسلامی و مردم شریف ایران را با انواعی از دشمنی های فراگیر مواجه کرده، بسیار ویژه است و حساسیت کار خبری را در جمهوری اسلامی ایران بیشتر می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته پنجم، را ناظر بر درست نوشتن، عمیق نوشتن، معطوف به مسئله و حل مسئله نوشتن بیان کرد و گفت: رعایت این نکته موجب اعتماد به خبرنگار و رسانه خبری می شود.

خبرنگاری معتبر و نام نما شدن خبرنگار در گرو تخصصی شدن و حرفه ای شدن خبرنگاری است.

توجه به خبرنگاری دیجیتال و خبرنگاری به لحظه و خبرنگاری برخط و در لحظه نکته ششم ذکرشده توسط عاملی بود که در این زمینه بیان کرد: با ظهور فضای مجازی و رسانه های اجتماعی تراز کار خبرنگار و خبرنگاری جهانی شده است، به عبارتی خبر در بستر جهانی متولد می شود و فضای مجازی فاصله بین اصل واقعه و خبر را معطوف به صفر کرده است.

وی با بیان اینکه در این معنا خبر از اتاق خبر به ذهنیت خبرنگار و شکار لحظه ها انتقال پیدا کرده است، تأکید کرد: در خصوص خبرنگاری در پیوند با جهان و جهان دوم گفتنی ها بسیار است که در مجال دیگر در مورد آن صحبت خواهم کرد.

خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد عاملی نکته هفتم را توان نوآوری خبری عنوان کرد و گفت: خبرنگار در دیدن واقعیت های مهم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه نباید تابع هنجارهای خبری باشد و باید از یک نگاه فراهنجاری و نوآورانه در انعکاس ظرفیت ها و مسائل مهم جامعه برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه خبرنگار باید نوآور باشد و نوآوری خبری را بر هنجاری بودن خبر ترجیح دهد، خاطرنشان کرد: بسیاری از تولیدات خبری ما تابع هنجارهای خبری و ارزش خبری متداول است و اساساً اخبار ما خیلی با مقامات پیوند خورده است و تیترهای بزرگ بیشتر مربوط به کارگزاران درجه 1 نظام است.

باید به خبرنگاری مردمی توجه شود عاملی در ادامه به طرح پرسش هایی برای برجسته سازی در رسانه ها پرداخت و گفت: امروز چه اموری برای زندگی عموم مردم مهم است؟، به مخاطره افتادن یک فرد، چقدر اهمیت دارد؟ امروز چقدر جامعه کهن سالان تیتر می شوند؟ چقدر کار جمعی تیتر می شود؟ و چقدر به اقوام ایرانی توجه می کنیم؟، چه مقدار عصبانیت های اجتماعی را مورد کاوی می کنیم؟، چه مقدار از طریق خبر روابط اجتماعی را به سمت سازگاری سوق می دهیم؟ و چه مقدار به آموزه های بین المللی توجه می کنیم؟ چقدر از ظرافت های درس آموز سایر ملل صحبت می کنیم؟ چه سهمی از اخبار به عرصه علم اختصاص پیدا می کند؟ چه دستاوردهای علمی در عرصه اخبار علمی مهم است؟ چه مقدار به توان افراد در برقراری صلح و سازگاری و همدلی و همفکری اجتماعی در اخبار اجتماعی توجه می کنیم؟ و ده ها و صدها چه و چگونگی و چرایی های خبری دیگری که جنبه نوآوری و خلاقیت خبری دارد باید موردتوجه قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته آخر را توجه به غیر مرکزی شدن عرصه خبر و خبرنگاری و توجه به خبرنگاری مردمی و بر خواسته از نکته ششم عنوان کرد و افزود: لازم است از ظرفیت واقعیت گرایی، دردمندی، مسئله گرایی و کم کردن فاصله مرکز و پیرامون در ناحیه کاربران که امروز جمعیت 68 میلیونی در ایران پیداکرده است، استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: خبرنگاری مردم توسط همه کاربران 68 میلیونی در یک فرآیند اعتبار سنجی می تواند یک انقلاب بزرگ و یک انفجار خبری به حساب آید و فاصله پایتخت، کلان شهرها و شهرهای بزرگ با سایر نقاط کشور را کم کند و به نوعی به جامعه بی صدا و کم صدا، صدای ملی و جهانی مؤثر دهد.

مسیر کار خبرنگاری جدای از رشادت های میدان جنگ نیست عاملی در پاسخ به این پرسش که عملکرد خبررسانی در شرایط کرونا را چگونه ارزیابی می کنید، تاکید کرد: به نظرم حوزه خبرنگاری حرفه ای هم در رسانه ملی و هم در رسانه های نوشتاری موفق بودند ولی عرصه رسانه های اجتماعی بدون مشارکت جدی خبرنگاری حرفه ای، فضا را برای اخبار ساختگی، تحریف شده، دستکاری شده و فاقد صحت و اعتبار گسترده کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان بر عظمت شهدا و رشادت های جامعه خبری در همه عرصه های پرمخاطره از جنگ تحمیلی گرفته تا شهدای مدافع حرم و همچنین شهدای سلامت در شرایط کرونا تأکید کرد و گفت: مسیر کار خبرنگاری در مقابله با جنگ رسانه ای دشمن حتماً جدای از رشادت های میدان های جنگ نظامی نیست و چه بسا خالق ارزش های بزرگتری نیز هست.

انتهای پیام/4040/
کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - خبرنگار - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - خبرنگاری - روز خبرنگار - فرهنگی - انقلاب - میدان - شورای - سعیدرضا عاملی - خبری - مقابله - عالی - دبیر - رشادت - ایران - نظامی - رسانه - ایثارگری - بازنمایی - مسیر - نوآورانه - ارزش - دشمن - خبرگزاری - در ایران - دانشگاه - پیشتاز

آخرین اخبار سرویس:
واکنش جالب «ده نمکی» به دریافت دناپلاس از سوی نمایندگان/ عکس

همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه الخلیج عمان

برنامه های رزم حسینی امروز بررسی می شود/ وزیر صمت نباید صرفا ماشین امضاء باشد

تجدید بیعت کارکنان دادگستری آذربایجان غربی با آرمان های انقلاب

برخورد با فساد موجب افزایش مشارکت در انتخابات آتی خواهد شد

معاون اول رییس جمهور وارد بندرعباس شد

عکس متفاوت از پسر و نوه کمتر شناخته شده امام راحل

جهانگیری وارد بندرعباس شد/ افتتاح فاز دوم شرکت فولادکاوه جنوب کیش

تهیه یک مجموعه انیمیشن برای آموزش شهروندی در حوزه مدیریت پسماند

سکوت رزمنده ای که سال ها پس از 8 سال دفاع مقدس در یک کتاب شکسته شد

آیت الله سید محمد حسین حکیم درگذشت

زنان در جنگ تحمیلی، واحدهای رزمی سازمان یافته نداشتند

کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال رفع رسوب کالا در گمرکات/ تاخیر130 روزه در تعیین وزیر صمت پذیرفتنی نیست

توزیع ماسک توسط ستاد اجرایی فرمان امام در خراسان جنوبی

ببینید | نجات نوزاد ربوده شده پس از 5 روز

نمایندگان در هر دوره چه خودرویی سوار شده اند؟

رهایی 13 محکوم به قصاص در مازندران با گذشت اولیای دم

چرا سیاست اعلامی بایدن درمورد ایران امیدوارکننده نیست؟

عباس عبدی: شخصا دوست دارم بایدن رای بیاورد اما یادمان باشد در زمان ترامپ برعکس دوره اوباما و بوش،جنگ نشد

تبیین دستاورد های دفاع مقدس در مقابله با جریان تحریف

همرزم شهید باکری: رزمندگان عاشورایی نترس بودند

تقویت فرهنگ مقاومت برای حفظ ارزش ها ضروری است

ترامپ وحشیانه تر از صدام زندگی ایرانیان را در معرض خطر قرار داده است

فقط در صورت تقلب رییس جمهور نخواهم شد

همرزم شهید چمران: از روزی که با ((ام یک)) شروع کردیم تا روزی که ((آر کی یو170)) آمریکایی را به روی زمین می کشانند

توسعه روابط در حوزه های اقتصادی و انرژی بین ایران و تاجیکستان

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

نقش غیرانتفاعی ها در حضوری شدن مدارس/ دریافت اسناد جدید تخلف در صندوق ذخیره فرهنگیان

رهایی 13 محکوم به قصاص در مازندرانه با گذشت اولیای دم

روایت شنیده نشده زنان رزمنده دفاع مقدس خراسان شمالی

تکرار ادعای انتخاباتی ترامپ درباره توافق با ایران

آفتاب یزد: گردن تحریم ها نیندازید، دولت تدبیر ندارد

از سیاه چادر عشایر تا حضور در جبهه ی حق علیه باطل

سازمان محیط زیست و وزارتخانه های مرتبط برای ساماندهی زباله ها ورود کنند

رییس کمیته مرکزی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل سازمان تامین اجتماعی منصوب شد

عضو مجمع نمایندگان اردبیل: با سفر آیت الله رییسی به اردبیل احساس کردیم برای مبارزه با فساد در مجلس تنها نیستیم

راه اندازی اردو های راهیان نور با رعایت شیوه نامه های بهداشتی

شکست حصر آبادان؛ نقطه عطف دفاع مقدس

بررسی ، مشکلات ونیازمندی های ساکنان مهر شهر زاهدان با حضور نماینده مردم

دفاع دیروز، دفاع امروز

امام جمعه گناوه: ابعاد معنوی دفاع مقدس در گام دوم انقلاب برجسته بازگو شود

پیش بینی قرائت زیارت اربعین در بقاع شاخص استان همدان

یادواره شهدای بخش مروست

آغاز آیین افتتاحیه دکترای فرماندهی عملیات و مدیریت دفاعی در دافوس آجا

بهره مندی 962 مددجو از آموزش های فنی و حرفه ای

لانچر دو فروندی موشک «رعد-500» به نمایش درآمد

مرحله دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به بهره برداری رسید

دادستان اصفهان: تبیین رشادت های شهدا برای جوانان از وظایف ما در قبال خون شهیدان است

ایثار در جامعه امروز خدمت به مردم است

تسهیل در هماهنگی و همکاری

گفتمان دفاع مقدس؛ زمینه ساز تمدن سازی اسلامی

کمیسیون عمران موانع پرداخت وام ودیعه مسکن را پیگیری می کند

پروازهای فرودگاه رشت

تجار ایرانی در تلاش برای حضور فعال در بازار سوریه هستند

خبری خوش در روزهای ناخوش گردشگری

با نشستن درون کاخ نمی توان دولت را اداره کرد

میرضیایف: توسعه اقتصاد ازبکستان بدون اقتصاد دیجیتال امکان پذیر نیست

تجلی باطن قُدسی امام خمینی (ره) در دفاع مقدس

افزایش تاب آوری شهر اصفهان/ پیوستن به شهرهای یادگیرنده موفقیت بزرگی است

روایت های دست اول از سردار سلیمانی

سوال معنادار روزنامه اطلاعات از نمایندگان مجلس

میرزایی: رییس جمهور پاسخی برای سوالات نمایندگان مجلس ندارد

عباس عبدی: شخصا دوست دارم بایدن رای بیاورد

بیچاره نماینده های مجلس بدجوری گیر مردم افتادند!

استخدام مدیر مالی در شرکت حدید ثمین در تهران

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق ثابت و پورسانت بالا در تهران

دفاع دیروز، دفاع امروز

استخدام کارشناس فنی در شرکت پلی ران اتصال در تهران

مشکل واردات واکسن آنفولانزا چیست؟

تکرار ادعای انتخاباتی ترامپ درباره توافق با ایران

تاریخ نگاری جنگ، ویژگی ها وآسیب ها

گرامیداشت سالروز عملیات غرورآفرین ثامن الائمه (ع) و شکست حصر آبادان

تب ؛ علامت شاخص سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا

شهید 15 ساله ای که کمتر از دوماه حضور در جنگ آسمانی شد

جنجال واکسیناسیون مجلسی/ واکنش رییس مجلس به دریافت و بازگرداندن 1500 واکسن آنفلوآنزا «سکوت» بود

کتاب الزامات رسانه ای در صنعت هسته ای منتشر شد

رفیقدوست: موافق رییس جمهور نظامی هستم/قالیباف اصولگرا نیست

خویینی ها مردم را در زنگ انشا نگه داشته است؟

چرا بغض گلوی جانباز اردبیلی ترکید؟

شایعه بمب گذاری در مشهد کذب بود

استخدام کارمند فنی آقا در شرکت افق اندیشان دلتا در البرز

غرفه دادگاه انقلاب اسلامی تهران در نمایشگاه دفاع مقدس قوه قضاییه

استخدام کارگر انبار آقا با مزایا طبق قانون کار و بیمه در تهران

جزییات طرح ضدایرانیِ تاجیکستان؛ بازداشت چندین دانشجو به اتهام جاسوس

دیدار مردمی رییس کل دادگستری استان ایلام با 46 نفر از مراجعین دستگاه قضایی

انتشار مکالمه بیسیم سردار سلیمانی و محسن رضایی در آغاز عملیات کربلای 5

باید جوانان و مردم ایران اسلامی به سلاح قدرتمند رسانه مجهز شوند

حلقه گمشده تمدن مسلمانان در سیر تحول علم تجربی چه بود

عباس عبدی: شخصا دوست دارم بایدن رای بیاورد

لزوم اتخاذ رویکرد جدید نسبت به ایران درصورت پیروزی ترامپ در انتخابات

به زلالی آب ، همدلی بامردمان شهرستان نیمروز

آخرین وضعیت توافقنامه پاریس در مجلس

پیغام فتح| 12 بار به جبهه رفتم/ جوانان امروز همان جوانان دیروزند چراکه مدافعان حرم را رقم زدند+عکس

رهاورد هفدهمین سفر استانی آیت الله رییسی به روایت نماینده اردبیل؛ از توجه به مشکلات سبلان پارسه تا تعیین تکلیف کشت و صنعت مغان

رفیقدوست: موافق رییس جمهور نظامی هستم/قالیباف اصولگرا نیست

«حسینی نیاز» امام جمعه جورقان شد

تهاجم پی در پی دشمنان راه به جایی نمی برد

منادی: 10 استان کشور زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی هستند

گشت ارشاد کرونا تشکیل می شود / اصفهان وضعیت قرمز را هم رد کرده است!

مرور کتاب های مبانی مصالح ساختمانی با تاکید بر بتن و مبانی و کلیات راهسازی

باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد

باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد