مطالب مرتبط:
پیام شهردار شهرکرد به مناسبت 17 مردادماه، روز خبرنگار
پیام تبریک مدیرکل ورزش وجوانان گیلان به مناسبت روز خبرنگار
پیام تبریک مدیرحوزه های علمیه کشور به مناسبت روز خبرنگار
پیام تبریک رییس سازمان بهزیستی به مناسبت روز خبرنگار
پیام تبریک مدیرعامل بانک سینا به مناسبت روز خبرنگار
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 13:002020-08-06سياسي

پیام شهردار تهران به مناسبت روز خبرنگار | بازخوانی چالش های امنیت شغلی و تشکل یابی صنفی خبرنگاران


پیروز حناچی شهردار تهران و دیگر مدیران شهری پایتخت در پیام هایی جداگانه روز خبرنگار را گرامی داشتند.

- پیام شهردار تهران به مناسبت روز خبرنگار بازخوانی چالش های امنیت شغلی و تشکل یابی صنفی خبرنگاران" پیروز حناچی شهردار تهران و دیگر مدیران شهری پایتخت در پیام هایی جداگانه روز خبرنگار را گرامی داشتند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، پیروز حناچی" شهردار تهران در آستانه روز خبرنگار در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: بی تردید خبرنگاری هم اکنون یکی از دشوارترین حرفه ها در دنیا و بالطبع در جامعه ایران است.

از هر منظری که نگاه کنیم، عایدات مادی حاصل از خبرنگاری مستقل و حرفه ای با انواع دشواری هایی که در مسیر استقلال و حرفه ای بودن وجود دارند، قابل مقایسه نیست.

به همین دلیل خبرنگاری مستقل و حرفه ای چیزی بیش از شغل است.

علاقه به خیر عمومی، تلاش برای رشد آگاهی های عمومی در جامعه، تقویت فرهنگ نقد، مطالبه شفافیت و مبارزه با فساد و در یک کلمه تقویت حوزه عمومی و جامعه مدنی ایده هایی اند که باعث می شوند خبرنگاری مستقل و حرفه ای با وجود همه دشواری ها، هنوز در جامعه ایران طرفدارانی جدی داشته باشد؛ طرفدارانی که خیر عمومی جامعه را بر منافع فردی خود ترجیح می دهند و فعالیت آنها فی نفسه نوعی فداکاری است.

ما در حوزه شهر، بارها و بارها در اثر تذکرات، انتقادها و حتی افشاگری های خبرنگاران مستقل، توانسته ایم به اصلاح فرایندها، رویه ها و سیستم مدیریت شهری بپردازیم، یا متوجه کاستی ها و مشکلاتی در مناطق مختلف شهر شویم و به کرات از پیشنهادهای ارائه شده توسط خبرنگاران برای تغییر مسیر اداره شهر و حل مشکلات بهره برده ایم.

حتی در مواردی که پذیرش تغییر دشوار بوده است، فشار اجتماعی و رسانه ای ناشی از اطلاع رسانی خبرنگاران، حرکت در مسیر خیر عمومی را برای ما تسهیل کرده و از جامعه در برابر فشارهای مختلف دفاع کرده است.

با این همه نمی توان حیات خبرنگاری مستقل و حرفه ای کشور را فقط به تداوم عشق و علاقه افراد به جامعه خود واگذار کرد و به مشکلاتی که پیش روی آن وجود دارد، نیندیشید.

متأسفانه در 3 دهه ای که از پایان جنگ می گذرد، ریل گذاری قراردادهای نیروی کار به طور کلی و خبرنگاران به طور خاص به سمتی رفته است که هم اکنون بیش از 90 درصد قراردادهای نیروهای کار موقتی سازی شده اند و خبرنگاران نیز از این قاعده، مستثنی نبوده اند.

بسیاری از آنها از حداقل های اساسی لازم برای نیروی کار مانند بیمه و سنوات بهره مند نیستند و در یک کلام امنیت شغلی ندارند.

از سویی، وجود دیدگاه های حامی پرور و ترسان از خبرنگاری مستقل در بعضی از بخش ها باعث شده است تا آنها به تأسیس اشکالی از رسانه ها بپردازند که می توان آنها را رسانه های وابسته یا حامی نامید؛ رسانه هایی که عمدتا از اشکالی از رانت بهره مند می شوند، امنیت شغلی بیشتری در آنها تضمین می شود و کار در آنها بی هزینه تر و مطمئن تر است.

این رسانه ها که معمولا مستقیم یا غیرمستقیم به بودجه های عمومی نیز دسترسی پیدا می کنند، به نوبه خود خواسته و ناخواسته مجال را برای خبرنگاران مستقل و حرفه ای تنگ می کنند و در میان مردم نیز از اقبال کمتری برخوردارند.

اما امروز بر همگان روشن شده است که بدون برخورداری از خبرنگاری مستقل و حرفه ای و در فقدان مطالبه گری شفافیت و مبارزه با فساد، یکی از مهم ترین ارکان پیشگیری از فساد یعنی نظارت جامعه مدنی و افکار عمومی محقق نمی شود و بدون محقق شدن این مهم، مبارزه با فساد نیز هرگز موفق نخواهد شد.

در فقدان چشمان نظاره گر جامعه مدنی، هراس از فساد بسیار کم می شود و مبارزه با آن دشوار.

به همین دلیل ابعاد مختلف قانونی تامین مادی و معنوی و حمایت حقوقی از خبرنگاران درجهت مبارزه با فساد و مطالبه شفافیت در چارچوب قوانین کشور اهمیتی بسزا دارد.

اما امنیت حرفه ای با وجود مطالبه آن توسط خبرنگاران کمتر در فضای عمومی موضوع گفت وگو و مطالبه بوده است.

بهره مندی از قراردادهای مطمئن، حقوق مناسب، بیمه و سنوات، می بایست در زمره بدیهیات حرفه خبرنگاری درآیند و البته می دانیم با توجه به دشواری های مالی که بر سر راه مطبوعات کشور وجود دارد، دستیابی به چنین اقتضائاتی چقدر دشوار است.

از آن مهم تر تقویت تشکل یابی صنفی خبرنگاران است که در سال های اخیر همواره با موانع متعددی روبه رو بوده است.

تا زمانی که درک مسئولان از حرفه خبرنگاری به عنوان یکی از مهم ترین بازوهای رشد آگاهی های عمومی، مطالبه شفافیت و مبارزه با فساد تثبیت نشود، مسائل مربوط به تشکل یابی صنفی مستقل خبرنگاران نیز حل نخواهد شد.

درحالی که وجود تشکل های صنفی قدرتمندی که بتوانند خبرنگاران را به معنای واقعی کلمه نمایندگی کنند، خود بخشی از فرایند تامین امنیت خبرنگاران و دفاع از حقوق آنان است و به قدرتمندشدن جامعه مدنی کمک می کند.

ما، باید متوجه باشیم که تداوم برخی مسیرهای سابق نه فقط کمکی به حل مسائل نمی کند، بلکه با حل نشدن مسائل و انباشت آنها به تدریج مسائل جدید و پیچیده تری برای کشور ایجاد می شود.

ازجمله مهم ترین آنها انتقال در حوزه رسانه، انتقال مراجع خبری جامعه به خارج از کشور و بروز مسائل امنیتی ناشی از چنین انتقالی برای کشور است.

در عصری که رسانه ها از مهم ترین پدیده های تأثیرگذار در ساخت واقعیت اجتماعی و جهت دهی به حیات اجتماعی اند، باید بپذیریم که تامین ابعاد گوناگون امنیت خبرنگاران در کشور، امروز یکی از مهم ترین ضرورت های تامین امنیت کشور نیز هست.

امیدوارم بتوانیم گفت وگویی فراگیر درباره این مسائل و افق های پیش رو داشته باشیم تا در سایه بهره مندی از جامعه مدنی قدرتمندتر، نظام مدیریتی پویاتر و کم خطاتری داشته باشیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، صفا صبوری دیلمی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران نیز در پیامی دیگر با گرامیداشت روز خبرنگار نوشت: هفدهم مرداد ماه امسال در حالی روز خبرنگار را گرامی می داریم که بسیاری از اصحاب رسانه در خط مقدم مواجه با شیوع ویروس کرونا، پرتلاش تر از همیشه ظاهر شده اند.

خبرنگاریِ این بحران، با تلاشی توامان به منظور اطلاع رسانی و امیدبخشی همراه است؛ آگاهی عمومی با نمایشی بی پرده از ابعاد مختلف بحران گسترش می یابد و شگفت آور اینکه مسئولیت امیدبخشی و ترسیمِ شرایطِ بهترِ آتی نیز بر دوش همین قلم ها است.

عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصادی شهرداری تهران نیز در پیامی تاکید کرد: امروز در عصر ارتباطات و اطلاع‏ رسانی بنگاه‏ های خبری بزرگی در عرصه بین المللی و جهانی فعالیت می ‏کنند و در کنار آن فضای مجازی نیز به محل ذی نفوذی برای تبادل افکار و اطلاعات تبدیل شده، در این میان رسالت و مسئولیت خبرنگاران، روزنامه نگاران، صاحبان قلم و رسانه نسبت به گذشته پرمخاطره شده ‏است، لذا باید آنان آگاهی و میزان شناخت خود را نسبت به فضای موجود افزایش داده و از طرفی کیفیت و میزان اثربخشی فعالیت خود را نزد افکار عمومی ارتقا دهند.

محمود کلهری شهردار منطقه 17 تهران نیز در پیامی با عنوان شهرداری و خبرنگاران همسو با هم تا تحقق شهری برای همه که برای همشهری آنلاین ارسال شد، بر تلاش خبرنگاران برای تحقق مفهوم شهر ارتباطی و جلب مشارکت همه شهروندان برای اداره شهری انسان محور و زیست پذیر تاکید کرد و نوشت: امروزه شهروندان می ‍دانند با انعکاس مشکلات مردم و معضلات شهری می توانند به داشتن شهری سالم و پاک کمک کنند.

به نظر می رسد همسو بودن مسیر شهرداری ها و خبرنگاران در حل مشکلات شهری، بیان معضلات، ارائه راهکارها و نظر جستن از شهروندان و کارشناسان برای داشتن شهری عاری از مشکلات امری ضروری است.

فریدون حیدری شهردار منطقه 5 نیز در گفت وگوی آنلاین با تعدادی از فعالان رسانه ای، از خبرنگاران به عنوان بهترین ناظران مدیران شهری نام برد و گفت: تهران شهری برای همه به انتقادهای دلسوزانه، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بموقع و همدلی خبرنگاران نیاز دارد.

دیگر مدیران شهری نیز در پیام هایی جداگانه روز خبرنگار را گرامی داشتند.


کلید واژه ها: خبرنگار - شهردار تهران - روز خبرنگار - پیروز حناچی شهردار تهران - پیروز حناچی - شهردار - تهران - خبرنگاری - مدیران شهری - امنیت شغلی - خبرنگاران - حرفه - پیام - بازخوانی - حناچی - پیروز - پایتخت - شهری - مناسبت - مدیران - هایی - گرامی - مستقل - امنیت - اینستاگرام - صنفی - تشکل - دیگر - چالش - استقلال

آخرین اخبار سرویس:
جواد امام :حتما تصمیم انتخاباتی 1400 اصلاح طلبان متفاوت از 92 خواهد بود

قانون جرایم سیاسی و امنیتی از نظر ماهیتی فرقی ندارند

جزییاتی از طرح جدید مجلس برای افزایش نرخ فرزندآوری

10 نکته درباره «کودتای خزنده در سپاه»

درس های دفاع مقدس در جنگ اقتصادی کنونی

پیغام فتح/فیلم| کردستان در دفاع مقدس

اولین اثر برگزیده پژوهشکده مطالعات تخصصی کوثر منتشر شد

10 استان کشور زیر خط میانگین از نظر سرانه فضای آموزشی هستند

محمدرضا فربود شبیه سازی عملیات فتح المبین در مرودشت

لیندا کیانی و کامبیز دیرباز در فیلم جدید + عکس

رضازاده: توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی خیانت به مسلمان است

رضازاده: توافق امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی خیانت به مسلمان است

احضار فرد توهین کننده به مردم سمنان به دستگاه قضایی

انتقاد حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی!

آیت الله سید محمد حسین حکیم به دیار باقی شتافت

درسی از دفاع مقدس؛ تحقق غیرممکن ها در سایه دینداری

واکنش تند فرماندار به هتاکی به سمنانی ها

تندیس هایی که حس شرمساری را برمی انگیزند! + تصاویر

جایگاه نخبگان قرآنی در فرهنگ سازی است / منتظر مسؤلان نمانیم

عدد سازی های ترامپ نشانه افول آمریکا است

اقتدار مرجعیت؛ یک نسل بعد

یکی از رازهای موفقیت در جنگ ایمان امام خمینی به وعده های الهی بود

رزمایش آبی خاکی یاد یاران

اسارت جبهه ای دیگر بود/ آرمان گرایی آزادگان زیر سخت ترین شکنجه ها

رزمایش آبی خاکی یاد یاران

آنچه نداریم... ارثی که طلب می کنیم

برگزاری دومین دوره مسابقات موتور سواری آذربا یجان شرقی

قوه قضاییه به موضوع شرکت کشت و صنعت مغان ورود کرد

ترامپ: بعد از انتخابات، شروط توافق با ایران را بسیار سخت تر می کنم

استان تهران رتبه نخست رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج را کسب کرد

آمنه سادات ذبیح پور چهره سال فضای مجازی بسیج شد

عرصه جنگ نرم را خالی نمی کنیم / با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، مردم را در فضای مجازی یاری کنیم

بازخوانی یک بیانیه

تجلیل از فعالان بسیجی عرصه فضای مجازی کشور

رویداد تولید محتوای دیجیتال بسیج تاثیر مثبتی در تولید محتوای سالم دارد / این رویدادها باید مستمر باشد

افسران جنگ نرم دشمن را پس زدند

نیازمند نگاه خلاقانه در نوشتن داستان و رمان دفاع مقدسی هستیم

درسی که دفاع مقدس آموزش داد / تحقق غیرممکن ها در سایه دین داری

آنچه نداریم... ارثی که طلب می کنیم

قوه قضاییه به موضوع شرکت کشت و صنعت مغان ورود کرد

مدیرانی که مانع رشد ادبیات دفاع مقدس هستند

ورود قوه قضاییه به موضوع شرکت کشت و صنعت مغان/ فعلاً مقام اجرا و تصمیم گیری؛ هیأت داوری است.

مدیرانی که مانع رشد ادبیات دفاع مقدس هستند

پیام تسلیت مدیر جامعهالزهرا در پی درگذشت آیت الله ممدوحی

تندیس هایی که حس شرمساری را برمی انگیزند! + تصاویر

ناگفته های استاندار؛ درآمدهای معادن مس و طلا آذربایجان کجا می رود؟ /علت مشکلات محیط زیستی صنایع

ویدئو | روایت کمتر گفته شده از نقش شهید سلیمانی در عملیات مرصاد

اقدام نظارتی قوه قضاییه در موضوع شرکت کشت و صنعت مغان

10 استان کشور زیر خط میانگین از نظر سرانه فضای آموزشی هستند

رهی معیری درگذشت

گمنام 18 ساله

#واکسن_آنفلوانزا

پایه های استراتژی دفاع در برابر تجاوز

تاریخ نگاری جنگ ، ویژگی ها وآسیب ها

تسهیل در هماهنگی و همکاری

چهل سالگی آغاز جنگ و نگاهی دوباره به حضور مردم

زیرساخت های اصولی برای یک انتخابات درست

حفظ زبان ملی نیازمند عزمی سراسری

جنگ در شهر و کاشانه من هنوز هست

واکنش تند فرماندار به هتاکی به سمنانی ها

واگذاری کشت و صنعت مغان زیر ذره بین قوه قضاییه/ جنگ انگلیسی با تاریخ دفاع/ 1500 واکسن جنجالی

کمک بخش خصوصی به شرط تعادل اختیارات وانتظارات

واکنش تند فرماندار به هتاکی به سمنانی ها

با مردی که پایش را در جبهه جا گذاشت/ 99 درصد ساعات جنگ را در جبهه بود

امنیت کشور مرهون مجاهدت های شهیدان است

اعتراف سردار کارگر به مخالفت دکتر احمدی نژاد با گشت ارشاد+فیلم

عدم کنترل حوادث از سوی آمریکا نشانه ای آشکار بر افول این کشور است

زنگ خطر بی توجهی نسل جدید به موسیقی اقوام

نشست خبری ابراهیمی با اصحاب رسانه

بشنوید | مکالمه بیسیم شهید سلیمانی و محسن رضایی در آغاز عملیات کربلای 5

مولایی: ترامپ صرفا به پیشبرد استراتژی و منافع از مسیر مدنظرش توجه دارد

روزی که دربی تهران کشته داد/عکس

مولایی: ترامپ صرفا به پیشبرد استراتژی و منافع از مسیر مدنظرش توجه دارد

شایعه بمب گذاری مجتمع تجاری پروما مشهد را تخلیه کرد

تصمیم مهم درباره حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری

حقایقی درباره اسامی رشته های انتخابی

حمایت کشورهای غربی از نهاد خانواده در ایام کرونایی/ برنامه دولت برای حمایت از خانواده در دوران شیوع کرونا چیست؟

چرا اول شدن یک دختر در کنکور افغانستان اهمیت دارد؟

دوری از فرهنگ مدیریت جهادی؛ بزرگترین مشکل کشور / خدمت به مردم با کاغذبازی ممکن نیست

اثر ماندگار دفاع مقدس در حماسه سازی مدافعان حرم، خود را نشان داد

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

ترتیل صفحه 494 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

لغو تحریم ها در چارچوب برجام، به قوت خود باقی است

رانت های مجلس انقلابی؛ از دنا پلاس تا محموله اختصاصی واکسن (فیلم)

ماسک مخصوص کنسرت رفتن هم به بازار آمد

احکام شرعی | حکم عمل نکردن به استخاره یا تکرار استخاره

رسیدگی به پرونده تقلب سوارس برای اخذ تابعیت ایتالیا متوقف شد

اعتماد به اروپا از اعتماد به آمریکا خطرناک تر است

اولین واکنش به اظهارات واعظی/ فرهنگی: رییس جمهور ماهاست که در قرنطینه است

اوقات شرعی پنجم مهر در سمنان

تصویری دیده نشده از شهید رکن آبادی و سید حسن نصرالله

واکنش ضرغامی به مستند جنجالی بی بی سی درباره فرماندهان سپاه

تشکیل جلسه حاجی بابایی و نوبخت برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

تصاویر منتشر نشده رهبر انقلاب در خطوط مقدم جبهه کردستان

تصاویر/ روایتگری و غبارروبی حوزه مقاومت ام البنین (س) بخش شبانکاره

همسان سازی حقوق ها از ابتدای مهرماه اجرا می شود

تصاویر/ آن روزگاران یاد باد

حل مشکلات کشور با مدیریت جهادی و انقلابی

توضیحات عضو هیئت رییسه مجلس درباره علت اصلی عدم واردات واکسن آنفلوانزا از ترکیه

واکنش شورای نگهبان به تحریم قضات قوه قضاییه

پیام شهردار تهران به مناسبت روز خبرنگار | بازخوانی چالش های امنیت شغلی و تشکل یابی صنفی خبرنگاران

پیام شهردار تهران به مناسبت روز خبرنگار | بازخوانی چالش های امنیت شغلی و تشکل یابی صنفی خبرنگاران