مطالب مرتبط:
خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
باید به خبرنگاری مردمی توجه شود/ خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد
پیام تبریک مدیرکل ورزش وجوانان گیلان به مناسبت روز خبرنگار
گرامیداشت روز خبرنگار با میزبانی صنایع شیر ایران ( پگاه )
پیام تبریک مدیرحوزه های علمیه کشور به مناسبت روز خبرنگار
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 مرداد 1399 ساعت 12:352020-08-06سياسي

خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خبرنگار در دیدن واقعیت های مهم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه نباید تابع هنجارهای خبری باشد و باید از یک نگاه فراهنجاری و نوآورانه در انعکاس ظرفیت ها و مسائل مهم جامعه برخوردار باشد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نزدیک به سه دهه است که در ایران و در تقویم رسمی، روزی به عنوان روز خبرنگار تعیین شده است؛ 17 مردادماه که به عنوان روز خبرنگار شناخته و تقدیر می شود، روزی است که در سال 1377 شهید محمود صارمی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت روز خبرنگار در پاسخ به سؤالی مبنی بر باید و نبایدهای کار خبری، ضمن تبریک روز خبرنگار به جامعه خبری ایران که پیشتاز بازنمایی های مهم و اثرگذاری خبری در ایران عزیز بوده و هستند و همواره شاهد شجاعت و ایثارگری آن ها در میدان های پرمخاطره ازجمله ورود فراگیر به موضوع سلامت و کرونا بوده ایم ، گفت: خبر پیوند عمیقی با واقعیت و زمانه دارد و کار خبری غیر از روایت های داستانی و درخواست های بازنمایی شده مبتنی بر سناریوها در قالب ژانرهای قهرمان پروری، آرمانی، طنز یا ملودرام های جریان زندگی است.

وی تصریح کرد: عرصه خبر با حاق واقعیت سروکار دارد و خبرنگار باید توان بازنمایی واقعیت های مهم را داشته باشد و بتواند با شیوه های قابل فهم عموم بازنمایی کند.

دروغ پردازی خلاف مسئولیت اجتماعی خبرنگار است عاملی در ادامه با اشاره به اینکه بیان بخشی از واقعیت به عنوان همه واقعیت، تحریف واقعیت و معکوس نشان دادن واقعیت یک خطای خبری است، بیان کرد: امروز این خطا عرصه گسترده ای پیدا کرده است، خصوصاً در رسانه های اجتماعی با اخبار دستکاری شده بسیار گسترده، مواجه هستیم؛ به عنوان مثال در خصوص کرونا، مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که 40 درصد اخبار رسانه های اجتماعی دستکاری و تحریف شده است.

وی در تبیین نکته دوم، مبنی بر توجه به ابعاد متنوع خبر اعم از جنبه های مثبت و منفی اجتماعی تصریح کرد: باید از سیاه نمایی خبر، یا اولویت دادن به اخبار سیاه که قلمرو بازنمایی شده ناامیدکننده و ضد جریان زندگی ایجاد می کند، پرهیز کرد.

هیچ سازی از دولت، مجلس یا قوه قضاییه و یا هیچ سازی از عملکرد نهادهای مهم و یا شخصیت های علمی، دایره سیاه زندگی و ناامیدی را تقویت می کند و مسیر سیاه نمایی از کارها، دقیقاً مسیری است که دشمنان جمهوری اسلامی ایران آن را دنبال می کنند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران نکته سوم را توجه به ابعاد جامع اخبار انتقادی دانست و گفت: نقد چهار رکن دارد که ما صرفاً به یک رکن آن که بیان خلأها و کاستی ها، نشدن ها و نبودن ها و احیاناً عقب افتادگی های امور است توجه می کنیم.

وی ادامه داد: نکته چهارم در کار رسانه و خبر توجه به شرایط جمهوری اسلامی و شرایط جهانی است، درواقع خبرنگار ما باید یک نگاه ملی- جهانی داشته باشد.

شرایط ما در جمهوری اسلامی ایران بسیار خاص است؛ ما در جهت معکوس سلطه جهانی حرکت می کنیم و این امر موجب شده است جمهوری اسلامی ایران تبدیل به نماد مقاومت در مقابل جهان سلطه شود و دشمنان همه توان خود را برای از بین بردن نماد مقاومت علیه سلطه جهانی، به کار گرفته اند.

جنگ رسانه ای عرصه ای بزرگ تر از جنگ نظامی دارد استاد ارتباطات دانشگاه تهران، در ادامه جنگ رسانه ای در این عرصه را بزرگ تر از جنگ نظامی دانست و اظهار داشت: این شرایط خاص که نظام اسلامی و مردم شریف ایران را با انواعی از دشمنی های فراگیر مواجه کرده، بسیار ویژه است و حساسیت کار خبری را در جمهوری اسلامی ایران بیشتر می کند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته پنجم، را ناظر بر درست نوشتن، عمیق نوشتن، معطوف به مسئله و حل مساله نوشتن بیان کرد و گفت: رعایت این نکته موجب اعتماد به خبرنگار و رسانه خبری می شود.

خبرنگاری معتبر و نام نما شدن خبرنگار در گرو تخصصی شدن و حرفه ای شدن خبرنگاری است.

توجه به خبرنگاری دیجیتال و خبرنگاری به لحظه و خبرنگاری برخط و در لحظه نکته ششم ذکرشده توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که در این زمینه بیان کرد: با ظهور فضای مجازی و رسانه های اجتماعی تراز کار خبرنگار و خبرنگاری جهانی شده است، به عبارتی خبر در بستر جهانی متولد می شود و فضای مجازی فاصله بین اصل واقعه و خبر را معطوف به صفر کرده است.

وی با بیان اینکه در این معنا خبر از اتاق خبر به ذهنیت خبرنگار و شکار لحظه ها انتقال پیدا کرده است، تأکید کرد: در خصوص خبرنگاری در پیوند با جهان و جهان دوم گفتنی ها بسیار است که در مجال دیگر در مورد آن صحبت خواهم کرد.

خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد عاملی نکته هفتم را توان نوآوری خبری عنوان کرد و گفت: خبرنگار در دیدن واقعیت های مهم سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جامعه نباید تابع هنجارهای خبری باشد و باید از یک نگاه فراهنجاری و نوآورانه در انعکاس ظرفیت ها و مسائل مهم جامعه برخوردار باشد.

وی با بیان اینکه خبرنگار باید نوآور باشد و نوآوری خبری را بر هنجاری بودن خبر ترجیح دهد، خاطرنشان کرد: بسیاری از تولیدات خبری ما تابع هنجارهای خبری و ارزش خبری متداول است و اساساً اخبار ما خیلی با مقامات پیوند خورده است و تیترهای بزرگ بیشتر مربوط به کارگزاران درجه 1 نظام است.

این البته یک هنجار خبری در بسیاری از کشورها است.

ولی قدرت خبرنگار و میزان هوش خبرنگار بستگی به خبرسازی از امور نادیده و امور به اصطلاح کم اهمیت ولی در حقیقت پراهمیت است.

باید به خبرنگاری مردمی توجه شود عاملی در ادامه به طرح پرسش هایی برای برجسته سازی در رسانه ها پرداخت و گفت: امروز چه اموری برای زندگی عموم مردم مهم است؟، به مخاطره افتادن یک فرد، چقدر اهمیت دارد؟ امروز چقدر جامعه کهن سالان تیتر می شوند؟ چقدر کار جمعی تیتر می شود؟ و چقدر به اقوام ایرانی توجه می کنیم؟، چه مقدار عصبانیت های اجتماعی را مورد کاوی می کنیم؟، چه مقدار از طریق خبر روابط اجتماعی را به سمت سازگاری سوق می دهیم؟ و چه مقدار به آموزه های بین المللی توجه می کنیم؟ چقدر از ظرافت های درس آموز سایر ملل صحبت می کنیم؟ چه سهمی از اخبار به عرصه علم اختصاص پیدا می کند؟ چه دستاوردهای علمی در عرصه اخبار علمی مهم است؟ چه مقدار به توان افراد در برقراری صلح و سازگاری و همدلی و همفکری اجتماعی در اخبار اجتماعی توجه می کنیم؟ و ده ها و صدها چه و چگونگی و چرایی های خبری دیگری که جنبه نوآوری و خلاقیت خبری دارد باید موردتوجه قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نکته آخر را "توجه به غیر مرکزی شدن عرصه خبر و خبرنگاری و توجه به خبرنگاری مردمی" و بر خواسته از نکته ششم عنوان کرد و افزود: لازم است از ظرفیت واقعیت گرایی، دردمندی، مسئله گرایی و کم کردن فاصله مرکز و پیرامون در ناحیه کاربران که امروز جمعیت 68 میلیونی در ایران پیدا کرده است، استفاده کنیم.

به طور حتم خبر تولیدشده توسط عموم مردم لزوماً مبتنی بر قواعد تولید خبر نیست ولی به دلیل توان دامنه ایجاد کردن وسیع در ناحیه اخبار مرتبط با همه جا توسط مردم، خبرنگاری مردمی اهمیت محوری پیدا می کند.

وی تصریح کرد: خبرنگاری مردم توسط همه کاربران 68 میلیونی در یک فرآیند اعتبار سنجی می تواند یک انقلاب بزرگ و یک انفجار خبری به حساب آید و فاصله پایتخت، کلان شهرها و شهرهای بزرگ با سایر نقاط کشور را کم کند و به نوعی به جامعه بی صدا و کم صدا، صدای ملی و جهانی مؤثر دهد.

امروز 80 درصد جامعه ایران کاربر اینترنت هستند و درواقع ما با یک ظرفیت 80 درصدی تولیدکننده خبری مواجه هستیم و گذاشتن کارگاه های حرفه ای و در دسترس قرار دادن نرم افزارهای حرفه ای تولید خبر برای عموم مردم، یک راه حل بر توانمند ساختن جامعه کاربران به خبرنگار نیمه حرفه ای است.

عاملی گفت: به جامعه خبرنگاران کشور توصیه می کنم؛ به خبرنگاری تخصصی اهمیت دهید و خود را تبدیل به یک نماد در یکی از حوزه های تخصصی خبر کنید چراکه نماد شدن از کار کیفی و مستمر، تقویت دانش خبر و حوزه تخصصی موردتوجه متولد می شود و حتماً توان الهی و انسانی خبرنگار متعهد، جاذبه بزرگ و مرجعیت مهمی را خلق می کند.

مسیر کار خبرنگاری جدای از رشادت های میدان جنگ نیست وی در پاسخ به این پرسش که عملکرد خبررسانی در شرایط کرونا را چگونه ارزیابی می کنید، تاکید کرد: به نظرم حوزه خبرنگاری حرفه ای هم در رسانه ملی و هم در رسانه های نوشتاری موفق بودند ولی عرصه رسانه های اجتماعی بدون مشارکت جدی خبرنگاری حرفه ای، فضا را برای اخبار ساختگی، تحریف شده، دستکاری شده و فاقد صحت و اعتبار گسترده کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان بر عظمت شهدا و رشادت های جامعه خبری در همه عرصه های پرمخاطره از جنگ تحمیلی گرفته تا شهدای مدافع حرم و همچنین شهدای سلامت در شرایط کرونا تأکید کرد و گفت: مسیر کار خبرنگاری در مقابله با جنگ رسانه ای دشمن حتماً جدای از رشادت های میدان های جنگ نظامی نیست و چه بسا خالق ارزش های بزرگتری نیز هست.

انتهای پیام/ تصمیم گیری در مورد زمان برگزاری کنکور، تنها در صلاحیت ستاد ملی مقابله با کروناست ۱۳۹۹/۵/۹ - ۰۷:۴۲ " بنیان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش بر منابع انسانی است
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - خبرنگار - روز خبرنگار - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - فرهنگی - انقلاب - نوآورانه - جامعه - ایران - شورای - کنسولگری ایران - گروهک تروریستی - سعیدرضا عاملی - خبرگزاری فارس - خبری - عالی - افغانستان - گروه - روزی - دبیر - کنسولگری - تروریستی - خبرگزاری - برخوردار - در ایران - ظرفیت ها - اقتصادی - پیشتاز

آخرین اخبار سرویس:
از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

حاشیه های «ریحانه پارسا» حتی توی خواب/ عکس

فواید دیده نشده کرونا

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری درگذشت | روایت لحظه انفجار دفتر نخست وزیری با حضور رجایی و باهنر

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

ناگفته هایی «علمی» از عملیات والفجر 8 از زبان سرلشکر باقری

روایت شیرین رهبر انقلاب از پیرمرد خمپاره انداز

روستای گلبهار در مسیر مقاومت

عناوین روزنامه های سیاسی 8 مهر 99/ رییس قضا علیه زندانبانی +تصاویر

سلفی پرانرژی خواننده پرطرفدارِ ایرانی پس از ابتلا به کرون

امیری: معاون اول رییس جمهوری برای رای اعتماد به مجلس می رود

امیری: معاون اول رییس جمهوری برای رای اعتماد به مجلس می رود

چه کسی خبر داد که عراق یک هفته دیگر به ایران حمله می کند؟

مردم نگران گرانی چنده روزه نباشند/ ضعف برخی مدیران به زودی رفع می شود

افتتاح واحد تولیدی در شهر سنندج

سعادتمند: درباره استراماچونی دروغ نمی گویم، ما مکاتبه کردیم

حسین یاراحمدی آیین افتتاح و کلنگ زنی طرح های شهرداری با حضور آیت الله اعرافی

شهیدی که تاریخ تولد و شهادتش یکی است

توسعه اکو پارک صدرا و فضای سبز بیمارستان ابوعلی سینا / بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب تا یک ماه آینده

احیای هامون با تأکید بر معیشت مردم بومی

گورستان مدرن بهشت زهرا افتتاح شد

«بهشت تخریب»؛ خاطرات مرتضی نادر محمدی معاون گردان تخریب لشکر 32 «انصارالحسین(ع)»

راستی آزمایی برنامه نامزدهای ریاست جمهوری وظیفه شورای نگهبان نیست

تصاویر/ محفل روایتگری دوران دفاع مقدس در مدرسه علمیه حافظین قرآن حاج شهبازخان کرمانشاه

تصاویر / افتتاح بوستان بزرگ عترت پردیسان آیت الله اعرافی

دیدگاه جلیلی درباره تقویت نهاد خانواده

کوثری: خودفروخته ها دنبال تخریب سپاه بودند

آماده مناظره علمی با جریانات مختلف فکری هستیم/ هیچ جریان افراطی در تاریخ انقلاب وجود نداشته است

فیلم: انتقاد یک نماینده مجلس به قالیباف: باید 7روز هفته کار کنید نه 2 روز!

تصاویر / افتتاح مجموعه مدیریت بحران و رونمایی از تجهیزات خدمات شهری پردیسان با حضور آیت الله اعرافی

پیروزی جبهه مقاومت در یمن کلید آزادی قدس است

مراسم تجلیل از همیاران تبلیغ در سنندج برگزار شد

تلاش بزرگترین تولیدکننده آفریقا برای خصوصی سازی شرکت ملی نفت

سانسور بحث برانگیز گل پرسپولیس/کار از موج دوم و سوم کرونا گذشته، گرفتار همه گیری ممتد هستیم/نوری مالکی یادداشت حسین شریعتمداری درباره آیت الله سیستانی را محکوم کرد

رییس جمهور به بهارستان نمی رود

روایت شیرین رهبر انقلاب از پیرمرد خمپاره انداز

تلاش بزرگترین تولیدکننده آفریقا برای خصوصی سازی شرکت ملی نفت

این بار فراستی صفر گرفت

چهره ژاپن در دوره «سوگا» و میراث «آبه» در سرزمین آفتاب تابان

معرفی و بررسی کتاب «دین دیجیتال» چگونه رسانه های دیجیتال به دین معنای تازه ای می دهند؟

شهید جهان آرا حماسه های فراوانی را در خرمشهر خلق کرد

ملاقات در «گلستان یازدهم»/ بابا به قصه لالایی علی نرسید...

گلایه های امام جمعه موقت ورامین از برخی مدیران اجرایی شهرستان

کدهای مثبتی که مجلس به بازار مسکن ارسال کرد/جدیت قوه مقننه برای پیگیری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال

دشمن دنبال تحریف ارز ش های دفاع مقدس است/ روشنگری نسل امروز موردتوجه باشد

آثار جنگ بر چهره خوزستان باقی مانده است/ فرهنگ ما می توانیم را از شهدا آموختیم

عباس جوانمرد از دنیا رفت

ظریف: آیت الله سیستانی دژ مستحکم عراق و ضامن امنیت منطقه است

اوقات شرعی به افق یاسوج

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

بزرگترین قدرت پهپادی منطقه چگونه متولد شد؟/ سیر تحول پهپادهای سپاه در پارک ملی هوافضا

آتلانتیک| انتخاباتی که می تواند آمریکا را در هم بشکند/3

تقدیم 22 هزار شهید لشکر 25 کربلا سند افتخار خطه شمال است

ترتیل صفحه 497 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

روحانی، فردا به مجلس نمی رود

ابلاغ بخشنامه بودجه 1400 به دستگاههای اجرایی

عباس جوانمرد در 92 سالگی درگذشت

40 پیشکسوت عرصه دفاع مقدس در خاتم تجلیل شدند

مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور روحانی در صحن علنی مجلس

اوقات شرعی هشتم مهر در سمنان

رییس جمهور برای جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت در مجلس حضور نمی یابد

بعضی خودفروخته ها مثل اکبر گنجی دنبال تخریب سپاه بودند

عباس جوانمرد درگذشت

پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

اخطار می دهیم که سمت خاک ما نباید گلوله ای رد و بدل شود

رشد 20 درصدی استفاده از مجازات های جایگزین حبس در محاکم تهران

بازدید فرماندار و ائمه جمعه شهرهای دهدشت و قلعه رییسی از پروژه برفکوه چاروسا+تصویر

چه کسانی کوپن می گیرند؟ + جزییات

خبر خوش وزیر بهداشت به کادر درمان

عباس جوانمرد در 92 سالگی درگذشت

جدیدترین اقدام سربازان گمنام امام زمان (عج)

توجه خاص آموزش و پرورش به تربیت دینی دختران

پیشنهاد افزایش 50درصدی حقوق و مزایای کارگران در سال آینده!

سردار کوثری: خودفروخته ها دنبال تخریب سپاه بودند

بعضی خودفروخته ها مثل اکبر گنجی دنبال تخریب سپاه بودند

چیزی که امروز به فراموشی سپرده شده نقش جمهور مردم در زمین گیر کردن ماشین جنگی دشمنان است

رییس جمهور به بهارستان نمی رود

استاندار تهران: دولت انتقال پایتخت را در دستور کار نداشته و ندارد

پرداخت سه ماه کارانه کادر درمان از فردا

تقدیم استوارنامه سفیر جدید کشورمان به رییس شورای ریاست جمهوری بوسنی

مرمت مسجد تاریخی حضرت امیر(ع) درجزیره کیش

اختیارات مدیر آپارتمان/اداره آپارتمان مستلزم موافقت بیش از نصف مالکان

روحانی فردا به مجلس می رود؟ | نظر نهایی ستاد کرونا درباره حضور روحانی در جلسه رای اعتماد

توجه خاص آموزش و پرورش به تربیت دینی دختران

روحانی برای دفاع از رزم حسینی به مجلس نمی رود/ جهانگیری فردا به مجلس می رود

این بار فراستی از خودش به تندی انتقاد کرد و صفر گرفت

رییس جمهور به بهارستان نمی رود

40 پیشکسوت عرصه دفاع مقدس در خاتم تجلیل شدند

رییس جمهور به بهارستان نمی رود

چه کسانی کوپن الکترونیکی می گیرند؟

سهرابی فر: ظرفیت های کرونا برای ایده پردازی جدید در حوزه الهیات

شهدا عاملان به فرهنگ «ما می توانیم» بودند

استخدام نیرو جهت کار در تهیه غذای فانوس در کرمان

ستاد ملی کرونا با حضور روحانی در مجلس موافقت نکرد/ جهانگیری فردا در جلسه رای اعتماد حاضر می شود

طرح ملی زه کشی استان گلستان با سرعت نهایی شود

روحانی فردا به مجلس نمی رود

بازگشت “پوریانی” به شرکت سنگ آهن گهر زمین

توسط انتشارات سروش؛ کتاب جدید سیدموسی دیباج درباره زمان چاپ می شود

روحانی برای معرفی رزم حسینی به مجلس نمی رود

قاضی زاده هاشمی: همه جانبازان باید به صورت یکسان از امکانات بهره مند شوند

خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد

خبرنگار باید نگاه فراهنجاری و نوآورانه داشته باشد